IJmuider Courant Haarlems Dagblad Geleidelijke afschaffing der Ondernemmgsbelasting voorgesteld Beheersraad stelt verdeling in drie zones voor De Scandinavische landen, en Engeland sluiten economisch accoord 64e Jaargang No. 19464 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij" de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn <öprtctjte 'taaricmsrtie Cmirmt Oümo <<W) Dinsdag 31 .Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Verhoging der Vennootschapsbelasting als gedeeltelijke compensatie Bedrijfsleven zal f92 millioen minder behoeven te betalen Uit de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen Be lastingherziening 1949 (voortaan te noemen Belastingherziening 1950) en wijziging van de Ondernemingsbelas ting blijkt, dat beide wetsontwerpen ingrijpend worden gewijzigd. In hoofd zaak komen deze hierop neer, dat van aanvankelijk voorgestelde» verlichtin gen over reeds verstreken jaren wordt afgezien, waartegenover de druk in komende jaren verder wordt vermin derd. Voorts komt minder dan aanvan kelijk het geval was het verlenen van uitstel van belasting op de voorgrond. Daartegenover wordt een meer defini tieve verlichting van lasten voorgesteld. In de nota inzake de aanhangige be- lastingontwerpen, welke de minister van Financiën in October 1949 aan de Tweede Kamer heeft toegezonden, was reeds medegedeeld dat de regering het wenselijk acht de Ondernemingsbelas ting geleidelijk af te schaffen. Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat het doen vervallen van de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving op investeringen in de jaren 1946 tot 1949 enige ruimte gaf voor het verlichten van de belastingdruk op andere punten. Toen de regering de moge lijkheden dienaangaande in overweging nam, heeft zij in de eerste plaats gedacht aan een verdere verlichting van de fiscale druk op de ondernemingen van natuurlijke personen. Zij heeft zich daarbij laten leiden door de overweging, dat de bij de Wet Be lastingherziening 1947 tot stand gebrachte aanmerkelijke verlaging van het maximum- tar. ef van de Vennootschapsbelasting en de afschaffing v an de Vermogensbelasting voor lichamen, welke maatregelen gepaard gin gen met een belangrijke verhoging van het maximumtarief van de Inkomstenbelasting, het „fiscale evenwicht" tussen vennoot schap onder firma en naamloze vennoot schap hebben verstoord. De ongekend hoge fiscale lasten, welke de bezetter op de naamloze vennootschap en andere lichamen had gelegd, mochten niet gehandhaafd blij ven. De belastingdruk op de lichamen is toen echter zodanig verminderd, dat de balans naar de andere zijde is doorgeslagen. Daarbij komt dat dé Ondernemingsbelas ting naar de bedrijfsopbrengst op talrijke middenstandsbedrijven zeer zwaar drukt. Het zakelijke karakter van de belasting heeft tengevolge, dat ook belastingplichti gen met een matig inkomen, van wie met het oog op hun gezin weinig of geen In komstenbelasting wordt geheven, vaak eèn belangrijk bedrag aan Ondernemingsbelas- tïög verschuldigd zijn. De aftrekbaarheid van de Ondernemingsbelasting als bedrijfs last bij de fiscale winstberekening baat hun weinig. Van de winst, welke boven het vrijgestelde oft dernemer sloon" uitgaat, moeten zij, ondanks hun geringe draag kracht, cïoor de "heffing van de onder nemingsbelasting naar de bedrijfsopbrengst 8 a 10 procent meer afstaan dan zonder die heffing het geval zou zijn. Deze bezwaren zijn van te meer betekenis nu tengevolge van de stijging van het prijspeil in de na oorlogse jaren de financieringsmoeilijk heden voor deze groep van zelfstandigen aanzienlijk zijn toegenomen. Geleidelijke afschaffing Het ligt in de bedoeling de geleidelijke afschaffing van de ondernemingsbelasting zodanig te doen geschieden dat de belasting over het boekjaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal wor den geheven naar de beide thans geldende grondslagen, namelijk de bedrijfsopbrengst (tarief in het overgrote deel van de ge meenten 12 procent) en het bedrijfskapi taal (tarief in het overgrote deel van de gemeenten 4,8 per duizend). Over volgende jaren zal de heffing als volgt geschieden: Boekjaar 1948 (belastingjaar 1949): uitslui tend heffing naar de bedrijfsopbrengst (ge woonlijk 12 pet.) Boekjaar 1949 (belasting jaar 1950): eveneens uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst, doch naar een verlaagd tarief (gewoonlijk 7 procent). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet worden, geen Ondernemingsbelasting meer worden ge heven. Valt het boekjaar van een onderneming niet samen met een kalenderjaar, dan geldt voor dat boekjaar de regeling, welke geldt voor het jaar waarin het boekjaar eindigt. Over de winst van een boekjaar 1949/1950 wordt dus geen Ondernemingsbelasting meer geheven. Ter compensatie wordt over het boekjaar 1949 de Vennootschapsbelasting naar een hoger tarief geheven dan thans, namelijk 36 procent. Over de volgende jaren, wan neer dus de Ondernemingsbelasting geheel zal zijn afgeschaft, zal het tarief van de Vennootschapsbelasting 40 procent bedra gen. De nieuwe tarieven voor de Vennoot schapsbelasting zullen gelden ongeacht de Ook Wali Negara van Madoera rreedt af SOERABAJA, 31 Januari (Aneta) Na de staatshoofden van Oost-Ja va en Pasoen- dan heeft thans ook de wali negara van Madoera zijn mandaat ter beschikking van het parlement gesteld. Tjakaningrat heeft deze stap genomen mede in verband met de politieke ontwikkelingen in zijn negara. De wijze, waarop de bevoegdheden aan het parlement zullen worden overgedragen, zal door de volksvertegenwoordiging wor den bepaald. De wali negara heeft bekend gemaakt, dat zijn besluit ten goede zal komen aan de welvaart en de politieke ont wikkeling van Madoera. Hij „hoopt hiermee bij te dragen tot de verwezenlijking van de nationale idealen van het gehele Indonesi sche volk". grootte van de winst. De bescheiden ver lichting aan de voet van het tarief, welke de Vennootschapsbelasting thans kent, komt te vervallen. Wat het wetsontwerp belastingherziening 1950 betreft, wordt aan de oorspronkelijke voorstellen inzake de belastbare winst (daaronder begrepen de bepalingen inzake afschrijvingen, reserveringen en verlies compensatie) de terugwerkende kracht ont nomen. Volgens de regering brengen de voor stellen in hun gewijzigde vorm een aanmerkelijke verbetering van de fis cale voorwaarden, waaronder de uit breiding van de productie kan geschie den. De regering heeft zich over de budgetaire gevolgen van de nieuwe voorstellen ernstig beraden. Mede met het oog op de enge grenzen, binnen welke verhoging van andere belastin gen mogelijk is, is zij van mening dat van budgetair oogpunt uit gezien cle voorstellen wel het uiterste inhouden, dat zij voor haar rekening kan nemen. De regering geeft de volgende berekening van de vermindering der belastingdruk: Opbrengst Ondernemings belasting 240.000.000 Toeneming van de opbrengst - van Inkomsten- en Vennoot schapsbelasting door het vervallen van de aftrekpost 90.000.000 Blijft 150.000.000 Verhoging Vennootschaps belasting 58.000.000 Netto vermindering van be lasting 92.000.000 Deze netto-vermindering komt groten deels aan de ondernemingen van natuur lijke personen ten goede. De afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal komt evenwel ook aan de belastingplichtige lichamen ten goede. Overbruggiugsregeling voor gemeenten De schadeloosstelling van het rijk aan de gemeenten ter compensatie van de vermin derde belastingopbrengst voor 't Gemeente fonds en voor de gemeenten rechtstreeks zal worden gegoten in de vorm van een overbruggingsregeling welke, in afwachting van de vervanging van de noodvoorziening gemeente-financiën door een definitieve regeling, nodig is om zoveel mogelijk de moeilijkheden het hoofd te bieden, welke door de afschaffing van de Öndernemïngs- belasting voor de gemeente-financiën kun nen ontstaan. Deze regeling zal zodanig moeten zijn. dat op de voorlopige uitkeringen Uit het Gemeentefonds en die aan de gemeenten voor de Ondernemingsbelastïng, welke voor 1949 en 1950 in uitzicht zijn gesteld, niet behoeft te worden teruggekomen. Voorts heeft de overbruggingsregeling te voldoen aan de eis, dat zij zo. min mogelijk- op de meer definitieve regeling voor de gemeente- financiën vooruitloopt. Aangezien tussen het een en ander nauw verband bestaat, is de regering voornemens deze voorzieningen in een afzonderlijk wets ontwerp samen te vatten. Mr. H. M. Planten hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad Tot hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad is met ingang van 1 Februari benoemd mr. H. M. Planten, die op deze datum zijn functie van directeur van dit blad neerlegt. Mr. H. M. Planten werd 6 December 1895 te Den Helder geboren. Hij bezocht het gymnasium in Den Haag. Door de oorlogs omstandigheden kon hij pas JanuStri 1917 zijn studie beginnen aan de Leidse univer siteit waar hij op 26 September 1919 pro moveerde tot doctor in de rechtsweten- In November 1919 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Soerabaja en was als zodanig werkzaam op het kantoor van de toenmalige Landsadvocaat. In de laatste jaren van zijn practijk trad mr. Planten op als waarnemend landsadvocaat. Gedurende zijn verblijf in Insulinde was hij van 1922 tot 1937 voorzitter van de „Soerabajasche Kunstkring". Na zijn repatriëring in 1937 werd mr. Planten benoemd tot directeur van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. In Maart 1939 volg de zijn aanstelling tot directeur van Alge meen Handelsblad. Van zijn hand verschenen een aantal pu blicaties en onder pseudoniem enige jongensboeken. Hij heeft een groot aantal toneelstukken en hoorspelen geschreven. Gouverneur Van Waardenburg naar Nieuw Guinea Met het lijnvliegtuig naar Djakarta, dat Maandagavond Schiphol verliet, is de eer ste gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van "Waardenburg, naar zijn stand plaats Hollandia vertrokken. Voor hij in het vliegtuig stapte, vertelde hij aan ver slaggevers dat hij ongeveer twee jaar ge leden in zijn toenmalige functie van hoofd van de afdeling bestuurszaken van het departement van Binnenlandse Zaken in Batavia een inspectiereis van ongeveer een maand door Nieuw Guinea heeft gemaakt. Het land is hem dus niet vreemd. Op de vraag welke mogelijkheden hij in Nieuw Guinea ziet, antwoordde hij: „Ik acht het onwaarschijnlijk, dat er niets zou zijn te vinden in dit land. dat dertien maal zo groot is als Nederland en zoveel afwisseling biedt. Ik ga er heen om er het ambtelijk apparaat 'op te bouwen. De toestanden zijn er zeer primitief en het vormen van een geregeld bestuur is de eerste taak. Het zal zaak zijn het land aantrekkelijk te maken voor particulier initiatief. Er zijn mogelijk heden voor de mijnbouw, voor de landbouw en voor houtexploitatie." Vooral v/at dit laatste betreft acht de heer Van Waardenburg op redelijk korte termijn mogelijkheden aanwezig. Over de landbouw zei hij, dat het zeer belangrijk is om moge lijkheden voor Nederlandse boeren op Nieuw Guinea te scheppen. De luchtkarte- ring van Nieuw Guinea is niet voltooid. De kennis van het land en van de mogelijk heden, die het biedt is uiterst beperkt. De heer Van Waardenburg wilde liever niet' over de politieke aspecten spreien, maar hij was toch bereid te antwoorden op de vraag of zijn werk iets te maken, zal hebben met de politieke ontwikkeling van de allerlaatste tijd. Zijn antwoord luidde: „Ongeacht de^ politieke ontwikkeling is de Nederlandse regeling altijd van plan ge weest een ernstig begin te maken met de ontwikkeling van Nieuw Guinea". Hollandia zal de standplaats zijn van de nieuwe gouverneur, die verklaarde, dat deze plaats er uit ziet als een mijnwerkers kamp. Van de aanwezigheid van de geal lieerde legers op Nieuw-Guinea zijn niet veel sporen meer over. De huidige resident, de heer Van Eekhout, die straks dienst hoofd van Binnenlandse Zaken zal zijn, woont met zijn gezin in het huis waarin destijds generaal McArthur heeft gewoond. Gouverneur Van Waardenburg vertelde, dat kort voor de souvereiniteitsoverdracht ongeveer duizend immigranten op Nieuw- Guinea zijn gearriveerd. Op het ogenblik geldt er echter voor Indonesië een verbod voor uitvoer van goederen en van geld, zodat deze immigratie stil staat. De gou verneur verklaarde dit niet te betreuren, omdat hij geen voorstander is van „wilde kolonisatie". Vooral de malariabestrijding eist grondige voorbereiding en grondige De heer Van Waardenburg (tweede van rechts) voor zijn vertrek met zijn echtge note (rechts) en dochter (geheel links) in het K.L.M.-restaurant. organisatie, voordat tot immigratie kan worden overgegaan. De nieuwe gouverneur, die thans 49 jaar is, heeft een dertigjarige staat van dienst in diverse rangen van het Indisch binnen lands bestuur. Hij heeft gewerkt op Java, Celebes, Borneo en Sumatra en was de laatste jaren aan het departement in Bata via verbonden. Op zijn reis naar Hollandia zal hij enkele dagen in Djakarta verblijven en daar onder andere besprekingen voeren met dr. Hirschfeld. Wordt minister Stikker directeur der Q.E.E.S.? (Van onze parlementaire redacteur) Naar ik verneem zou de ministerraad gisteren besloten hebben in beginsel te kunnen instemmen met aanvaarding door mr. Stikker van een eventuele benoeming tot directeur-generaal of politiek directeur van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking (O.E.E.S.), dit op voorwaarde dat de daaraan verbonden werkzaamheden van dien aard zullen zijn, dat hij ze naast zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken zal kunnen ver vullen. Er zou gisteren in dezelfde bijeenkomst •an de ministerraad nog geen beslissing zijn ;evallen over de benoeming van een staats secretaris aan bet ministerie van Buiten landse Zaken. Bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft mr. Stikker kenbaar gemaakt dat waarschijn lijk in de eerste maanden van dit jaar lot de aanstelling van zulk een functionaris zou worden overgegaan. Waarschijnlijk zal over een of twee weken deze aangelegen heid in de ministerraad aan de orde komen. Oorlogsleed in China duurt voort Volgens een in Londen opgevangen be richt van het Russische persbureau Tass werden door de nationalistische luchtaan val van 25 Januari op Sjanghai 700 per sonen gedood of gewond en meer dan 400 huizen verwoest. Deze aanval was de hevigste sinds de terugtocht van de Kwo- mintang-troepen uit Sjanghai, aldus het bericht. DE KWESTIE JERUZALEM Een „werkprogramma" voor de komende tien jaar GENèVE. Roger Garreau, voorzitter van de beheersraad, heeft een verdeling van Jeruzalem in drie delen voorgesteld: een Israëlische zóne, een Jordaanse zóne en een „internationale stad" onder souve- reinïteit van de UNO. Garreau's voorstel is een onderdeel van het „werkprogram" dat hij heeft'opgesteld als basis voor de besprekingen van de raad over een internationaal bestuur van het gebied van Jeruzalem. Volgens dit voor stel zou nagenoeg het gehele stadsgebied, het station en de spoorweg van Jerusalem naar Tel Aviv inclusief, onder de souve- reiniteit van Israel blijven. De Arabische wijken van de oude stad zouden met Haram el Sheif, Wadi el Djoz en Bab el Zahira, de Amerikaanse kolonie, de gehele weg naar Jericho, de weg naar Nabloes tot ten Noorden van Sjeik Djar- rah en de weg naar Hebron tot ten Zuiden Bethlehem onder souvereïniteit van Transjordanië blijven. Het gebied van de „internationale stad", in bijna gelijke delen afgenomen van de bezettingszones als vastgelegd in de wa penstilstandsovereenkomst tussen Israel en Transjordanië, zou alle heilige plaatsen omvatten van de „status quo" van 1757. Deze „internationale stad" zou onder su pervisie van de beheersraad, die de ver antwoordelijkheid behoudt, bestuurd wor den door een gouverneur van de heilige plaatsen, te benoemen door de raad. Er dient aldus dit programma een „Uniscan" heft een aantal beperkingen op PARIJS, 30 Januari (Reuter). Noor wegen, Zweden, Engeland en Denemarken hebben vandaag bekend gemaakt, dat een overeenkomst tot nauwere economische samenwerking de zogenaamde Uniscan tot stand is gekomen. Deze overeen komst houdt in, dat een Engels-Scandina vische economische commissie wordt ge vormd en zij heft ook vele beperkingen in het betalingsverkeer tussen de vier landen op. De overeenkomst houdt echter geen verband met verdere vrijmaking van het handelsverkeer. Met ingang van een nader bekend te maken datum (niet eerder dan 1 Maart) zullen Noorwegen Zweden, Engeland en Bij zijn bezoek aan India werden - de president, van de R.I.S. ir. Soekarno en echtgenote door de premier van India Pandit. N-ahroe (rechts) verwelkomd. Denemarken onbeperkte uitgaven door touristen in Engeland of Scandinavië toe staan. Een Britse tourist zal dan zo veel geld kunnen uitgeven als hij wil in Noor wegen, Denemarken of Zweden, zoals hij dat thans reeds kan doen in het sterling- gebied. AUe vier de landen zullen toestaan, dat de lopende betalingen tussen deze landen zonder beperkingen geschieden. Behalve op tourisme zal deze vrijheid zich uitstrek ken tot alle betalingen, die betrekking hebben op goederen, waarvoor geen invoer vergunning nodig is of waarvoor die ver strekt werd. Alle andere betalingen, die betrekking hebben op de buitenlandse han del en andere lopende transacties, met inbegrip van vrachtprijzen, diensten en royalties, rente, dividenden, aflossingen en afschrijyingen, zullen aan controle onder worpen blijven, teneinde misbruiken te voorkomen. Denemarken, Zweden en Engeland zul len alle geblokkeerde saldi en andere ge blokkeerde activa, die eigendom zijn van onderdanen van de andere drie landen vrij maken. Noorwegen zal een compensatie verdrag sluiten met Engeland met betrek king tot het vrij maken van geblokkeerde activa. Het heeft reeds dergelijke regelin gen met Zweden en Denemarken gesloten. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft na de onder tekening tegenover persvertegenwoordi gers verklaard: „Dit betekent niet dat een landenblok is gevormd. Er is geen poging gedaan om in enig opzicht een gesloten economisch stelsel tot stand te brengen. Vier landen, die op het gebied van hun economische politiek bepaalde gemeen schappelijke methoden hebben en ook zekere wederkerige verplichtingen, hebben kans gezien een aantal beperkingen op te heffen. Het komt ons voor, dat dit een werkelijke stap is in de richting van het doel, dat wij ons als leden van de Organi satie van Europese Economische Samen werking hebben gesteld". voorlopige demarcatielijn tussen Israel en Transjordanië getrokken te worden, zolang de definitieve grenzen nog niet zijn vast gesteld. Beide landen moeten het eens zijn over deze demarcatielijn. De inwoners van het internationale gedeelte zouden het staatsburgerschap behouden, dat zij op dit ogenblik hebben of het staatsburgerschap van de internationale stad kunnen verkrij gen. In het bestuur van het gebied behoren alle godsdienstige groepen billijk vertegen woordigd te zijn ep het zou onder supervi sie van de gouverneur staan. Het statuut voor de internationale stad zou tien jaar van kracht zijn, tenzij de be- heerschapsraad het statuut eerder herziet. De gouverneur zou door een raad van advies worden bijgestaan en bovendien uit naam der UNO de heilige plaatsen be schermen, welke buiten het internationale gebied liggen. Hij zou de beschikking hebben over een internationale politiemacht en de buiten landse aangelegenheden van de stad be hartigen Het gebied zou als „afzonderlijk lichaam" beschouwd worden en economisch geheel vrij zijn. Garreau stelt voor, dat zowel de Israëli sche als de Transjordaanse regering ge raadpleegd zouden worden alsmede ver tegenwoordigers der verschillende kerken Hevig Australisch verzet tegen Indonesische eis De Australische minister van Buiten landse Zaken. Percy Claud Spender, heeft heden verklaard, dat zijn land onmiddellijk iedere eis van de Verenigde Staten van Indonesië op Australisch Nieuw-Guinea afwijst. De V.S.I. hebben noch om ethno- logische noch om andere redenen de ge ringste eis op Australisch Nieuw-Guinea, zo zeide hij. Hij voegde er aan toe, dat een dergelijke eis geen ogenblik in overweging zou worden genomen en onmiddellijk ver worpen moet worden. William Morris Hughes, die in de eerste wereldoorlog als premier streefde naar het verkrijgen van het Australisch mandaat voor het Oostelijk deel van Nieuw-Guinea, noemde de eis „onnozele praat van kleine kinderen". Hij voegde er aan toe. dat „wij Nieuw-Guinea niet aan Indonesië of een ander land geven en wij moeten de Indone siërs mededelen, dat wij iedere poging om Lussenbeide te komen als een vijandelijke -daad beschouwen". De Melbourne Herald verklaart in een hoofdartikel, dat „de nieuwe Indonesische republiek, die tegenover burgeroorlog in eigen land staat, lange tijd nodig zal heb ben om haar gezag uit te strekken over ge bied en volk, dat reeds binnen haar gren zen valt. De eis schijnt voornamelijk ge baseerd te zijn op nationale trots, doch Australië heeft enige goede resultaten in Nieuw-Guinea bereikt en zal zijn bestuur daar voortzetten". Tenminste 54 doden bij spoorwegramp in India Bij een spoorwegongeluk dat Zondag te Sirhind, 160 km ten Noorden van New Delhi (India) plaats had, zijn 54 mensen gedood. Naar schatting 50 personen liepen letsel op. Het ongeluk is te wijten aan het defect van de rem installatie van een naar het Zui den rijdende goederentrein. Hierdoor derailleerden twee wagons die voor een in Noordelijke richting rijdende trein vie len. Onder de slachtoffers bevinden zich een aantal Indiase soldaten die op weg waren naar hun garnizoen in Kashmir, Na val op het ijs overleden Te Warga is de 68-jarige M. G. de Boer. die deelnam aan een hardrijderij van leden der plaatselijke ijsclub, zo ernstig op het ijs gevallen, dat hij kort daarna is over leden. Engeland houd! Europese clearing-unie tegen New York Times niet te spreken over Cripps „negatieve activiteit" NEW YORK, 30 Januari (Reuter) Volgens de correspondent van dc ..New York Times" te Parijs heeft sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, de door Amerika gekoesterde hoop op een clearingplan voor Europa de bodem inge slagen. Deze correspondent verneemt dat het Paul Hoffman, de leider van de ECA, tot dusverre volkomen mislukt is om sir Stafford Cripps te bewegen tot een toe zegging, dat Engeland accoord zou gaan met een Europees clearingplan, dat aan vaardbaar is voor de nationale adviesraad te Washington. Naar de correspondent van de „New York Times" schrijft, wordt ge meld, dat de kloof tussen de Britse en Amerikaanse onderhandelaars sedert de aankomst te Parijs van Hoffman en sir Stafford breder is geworden- Sommige waarnemers, aldus de corres pondent van de „New York Times", be weren, dat sir Stafford Cripps naar Parijs is gekomen met de bedoeling om de onder handelingen over de voorgenomen clea- ringunie te stagneren, en dat dit het enige wat hij tot dusverre heeft gedaan. In officiële kringen is men algemeen van oordeel, dat de bijeenkomsten van de raad voor Europese economische samenwerking niet zullen leiden tot het totstandkomen van een clearingunie, doch dat men slechts zal overeenkomen om de besprekingen dienaangaande voort te zetten. Functiona rissen van andere landen beweren, dat Engeland getracht heeft om het pond sterling tot internationale valuta te maken in plaats van goud of dollar, hetgeen echter door de Amerikanen beschouwd wordt als een stap terug. Engeland zou er ook op ge staan hebben, dat de bestaande tweezijdige overeenkomsten zouden worden gehand haafd, ook nadat een clearingsysteem zou zijn ingesteld. De Amerikanen zijn de mening toegedaan, dat een clearingsysteem dergelijke overeenkomsten overbodig maakt. Volgens het blad zou sir Stafford Cripps hebben verklaard, dat hij zich met het oog op de verkiezingen tot niets belangrijks kan verbinden. Sovjet-Unie erkent de Indo- chinese opstandelingenregering LONDEN, 31 Januari (Reuter). In een te Londen opgevangen bericht van radio-Moskou wordt medegedeeld dat de Sovjet-Russische regering de „regering" van dr. Hotsji Minh die, zoals bekend, de Fransen in Indo-China en het Vietnamese bewind onder ex-keizer Bao Dai bestrijdt, heeft erkend. Er zijn diplomatieke betrek kingen tot stand gebracht. In de door de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, ondertekende en aan Hotsji Minh gerichte, nota, waarin de erkenning is neergelegd, wordt verklaard: „Naar aanleiding van een voorstel van de regering van de demo cratische republiek Vietnam en rekening houdend met het feit, dat de overweldigen de meerderheid van de Vietnamese bevol king zich achter het bewind van dr. Hotsji Minh schaart, heeft de Sovjet-Russische regering besloten diplomatieke betrekkin gen tot stand te brengen tussen de Sovjet- Unie en de democratische republiek Viet nam". In de uitgegeven officiële Sovjet-Rus sische bekendmaking wordt nog gezegd, dat een vertegenwoordiger van de regering van dr. Hotsji Minh zich op 19 Januari namens zijn regering tot de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger te Bangkok, de hoofdstad van Thailand, heeft gewend, met het verzoek om erkenning en dat de rege ring te Moskou op 30 Januari de regering van Hotsji Minh heeft medegedeeld bereid te zijn haar verzoek in te willigen. Gevecht tussen Italiaanse arbeiders en politie Te Berletta bij Bari (Italië) zijn twee arbeiders en een politieagent ernstig ge wond, toen demonstrerende arbeiders in botsing kwamen met de politie. Tienduizend arbeiders demonstreerden tegen de sluiting van een fabriek van wijn producten, die volgens de directie wegens „slapte in zaken" moest sluiten en volgens de arbeiders „volop werk" had. De politie verklaarde later ervoor te hebben gevreesd, dat de arbeiders de ge sloten fabriek zouden bestormen. Zij vuur de een salvo in de lucht. De arbeiders be gonnen hierop de politie met stenen te bekogelen, waardoor een politieagent ern stig gewond werd. Bij een charge met de. gummiknuppel van de politie werden toen twee arbeiders ernstig gewond en dertig licht. De politie meldde na een uur, dat de rust en orde waren weergekeerd. VORSTGRENS OVER ONS LAND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Ten Zuiden van de grote rivieren: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot tempe ratuur om het. vriespunt. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Ten Noorden van de grote rivieren: Zwaar bewolkt met nu en dan enige neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later afnemende wind tus sen Oost en Zuid-Oost. Meest lichte vorst. 1 Februari: Zon op Maan op 8.21 uur. onder 17.27 uur 15.17 uur, onder 8 11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 Januari: Hoog water: 1.47 en 14-06 uur. Laag water: 9.41 en 22.06 uur. Woensdag 1 Februari: Hoog water: 2.38 en 14.55 uur. Laag water: 10.37 en 22.58 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1