Schillenberg wordt geliquideerd HAND- EN TRAP- I NAAIMACHINES Q Kort en Bondig Hoe militaire oorlogs-onderscheidingen worden uitgegeven De reorganisatie van de gevangenissen Dinsdag 31 Januari 1950 Duizend kubieke meter per dag Reeds sedert geruime tijd heeft de firma P. Aafjes te Beverwijk met haar personeel voorbereidingen getroffen om de grote schillenberg aan de Dood- weg ontstaan door het schilvrij ma ken van het voor de papierfabriek aangevoerde Canadese hout te li quideren. Het begin van deze voorbereidingen be trof het graven van brede en diepe geu len op de terreinen van „Tussenwijk", waarbij een belangrijke hoeveelheid zand, dat vrij kwam, voor andere doeleinden kon worden gebruikt. Dit werk geschiedde door een graafmachine, waarbij vrachtauto's het zand vervoerden. Ook thans is men hier mee nog bezig. De volgende maatregel werd het maken van een tweetal stortplaatsen bij de hoop, waardoor de schillen, die vrij vast in el kander zijn geperst, in auto's konden wor den gestort. De vorige week is met de afvoer van de berg een aanvang gemaakt. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van de bulldozer, die over de stortplaats de auto's volschuift. De in „Tussenwijk" gegraven geulen worden nu met de schillen gevuld en als dit is gebeurd, gaat er een laag zand van onge veer 70 a 75 cm over heen. Daardoor ont staat wel een zogenaamde „rug", doch er wordtrekening gehouden met een „in klinking" van deze ruggen. De firma, die dit werk uitvoert, zal trach ten het aantal vrachtauto's zodanig op te voeren, dat ongeveer duizend kubieke meters dagelijks van plaats veranderen, hoewei dit, rekening houdende met enige tegenspoed, toch nog ongeveer drie maan den kan duren. Aangenomen wordt, dat de „scnilien- Plan West en de Breestraat kunnen het niet samen vinden In de koffiekamer van het veilinggebouw ,'t Centrum" heeft de Beverwijkse winke lierscombinatie „Plan-West" Maandag avond haar jaarvergadering gehouden. Op deze goed bezochte vergadering sprak de voorzitter de heer E. v. Roolthuizen het openingswoord. Spreker betreurde het dat de besprekingen met de Breestraat winke liersvereniging op een dood spoor waren gelopen, aangezien Plan-West er niet mee accoord kon gaan dat de grote bedrijven aan een eventuele gezamenlijke winkel week zouden deelnemen. Getracht wordt om aan de deelnemende winkeliers van Plan-West een uniform reclamebord te verstrekken, In het jaarverslag dat de secretaris de heer C. J. Kors voorlas, bleek dat de dubbele uitkering op de Plan-West- zegelboekjes een succes geworden is. Het ledental steeg van 67 tot 72 leden. Ook de penningmeester de heer H. Kroon was nogal optimistisch en uit zijn jaarverslag bleek dat er dit jaar 2.300.000 zegels zijn uitgegeven. Hoewel er in dit boekjaar een nadelig saldo genoteerd moest worden, heeft de kas nog een bedrag van 2024 in petto. Voor de kascontrole-commissie wer den dit jaar benoemd de heren Kasper Hennink jr. en K. Mensink. De aftredende bestuursleden de heren G. C. H. Tabak, E. Zijp en J. de Bree werden allen bij accla matie herkozen. In verband met het 20- jarig-bestaan, op 5 Januari 1951 zal waar-, schijnlijk een grote feestavond worden ge organiseerd. Het bestuur werd door de ver gadering gemachtigd de nodige voorberei dende maatregelen te treffen. De geani meerde vergadering sloot met een discus sie over het te organiseren zomerreis je voor de kinderen. Besloten werd ook dit jaar weer een soortgelijk reisje te orga niseren. Speedway-plannen in Bever wijk voorlopig van de baan De „Kennemer motorclub", waar zoals de voorzitter de heer B. Mol Maandag avond op de vergadering, welke in „Park zicht" werd gehouden, mededeelde „de fut uit raakt", moet weer nieuw leven inge blazen. worden. Daarom was deze verga dering belegd en de heer Mol vroeg de leden nieuwe ideën te geven voor even tueel te organiseren ritten, welke vraag echter weinig nieuws opbracht. Het be stuursvoorstel om de Rotterdamse motor club aan te schrijven in Beverwijk een demonstratie .te komen geven werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ook de Speed wayplannen kunnen voorlopig geen door gang vinden. Besloten werd eenmaal per maand een contactavond te houden. Tot slot van de vergadering werd besloten voor de bezit ters van een Solexrijwiel een aparte af deling te stichten. „Achter de wolken schijnt de zon" Op Woensdag 1 Fubruari zal de toneel vereniging „Kunst na arbeid" in het Ken- nemer Theater een opvoering geven van het toneelspel „Achter de wolken schijnt de zon" van K. Spiering en R. Feenstra. De regie is in handen van de heer A. Wegman. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs gehouden collecte, welke voor cle uitgang van de St. Agathakerk plaats vond, ten bate van de Medische Missie actie heeft 455,90 opgebracht. AQUAKIUMHOUDERS BIJEEN. De vereniging voor Aquarium- en Ter rariumhouders „Kennemerland" zal heden avond in de bovenzaal van ,,'t Centrum" aan de Koningstraat een ledenvergadering beleggen. De heer F. Bastra zal een cause rie houden over „de planten en vissen van het aquarium". „GHETTO", De toneelvereniging „Havenkwartier" zal voor haar tweede uitvoering van dit seizoen op Dinsdag 14 Februari in het Kennemer Theater een uitvoering geven van het bekende toneelspel van Herman Heyermans „Ghetto". Wijk aan Zee Algemene ledenvergadering V.V.V. Op Woensdag 1 Februari zal de Vereni ging tot bevordering van Vreemdelingen- Verkeer te Wijk.aan Zee in hotel „Sonne- vanclc" een algemene ledenvergadering beleggen. voor DINSDAG 31 JANUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Ten Zuiden van Tahiti. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Gunga Din. Corso Theater, (Gastricum) 8 uur: Ditte, een mensenkind. WOENSDAG 1 FEBRUARI. KïoscopenJ zie Dinsdag, berg", die zoveel stof heeft doen opwaaien, zowel letterlijk als figuurlijk en een plaag was voor de omwonenden wegens het verstuiven van het fijne zaagsel 50.000 kubieke meter inhoudt. Velsen-Noord zal dus over enige tijd weer een berg minder hebben al is het dan geen puinberg. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer J. Berg is geslaagd voor het examen rijwiel- en motorhersteller. Voor het examen landbouwkundig in genieur slaagde aan, de landbouwhoge school te Wageningen de heer M. Witkamp. Vorst beïnvloedt de veiling De vorst heeft in het begin van de vorige week niet veel invloed op de groen te-aanvoer gehad. Over het algemeen wer den er enorme prijzen besteed, Vrijdag liepen de prijzen echter belangrijk terug, - maar door het geringe aanbod van heden liepen de prijzen weer sterk op. De aanvoer van spruiten heeft niet veel meer te betekenen. Vooral goede kwaliteit is schaars. Ook prei, waarvoor zeer hoge prijzen werden besteed wordt nog zelden aange boden. Boerekool was nog flink vertegenwoor digd; voor dit product was veel animo en de prijzen waren hoog. Van witlof was een behoorlijk kwantum, dit artikel kon zich in prijs niet handha ven. Voor de speciale winterproducten zoals breekpeen, de verschillende soorten sluit- kool en uien was de belangstelling weer groter en de handel vlotter. De Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. E. N. van Klef fens, heeft, evenals de andere gemachtigden der landen van het Noord-Atlantisch Pact de overeenkomst met de Verenigde Staten tot wederzijdse militaire hulpverlening, getekend. Volgens deze overeenkomst kan Amerika thans wapens aan. de landen van het Noord-Atlan tisch Poet zenden. Mr. E:. N. van. Kleffens ■tekehf; "drr vveree'hkoinst. Naast hem de adviseur van hef Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken,. John. W* Foley Alle soorten koopt fa. Gebr. de Ruyter TROMPSTRAAT 35 - TEL. 4273 - IJMUIDEN (Adv.) Drie klaverjasclubs in Midden- Kennemerland aan de kop Spanning onder de A-klassers De spanning om het klaverjaskarnpioen- schap van Midden-Kennemerland is in de klasse A ten top gestegen. Door de overwin ning van „De Viersprong" op „De Nolle" hebben zij zich weer bij de kopgroep aan gesloten. Maar ook „Scheiwijck" liet er geen gras over groeien en klopte „De Vriend schap". Heden, Dinsdag 31 Januari zal „Schei wijck" tegen „De Viersprong spelen. Deze drie „De Viersprong", De Nolle en „Schei wijck" staan nu aan de kop met ieder 16 punten. En met nog twee wedstrijden voor de boeg zal het zeker niet aan spanning ontbreken over de vraag wie de leiding zal nemen. De Nolle speelt die week twee wed strijden tegen „De Vriendschap" en Bellevue, zodat zij de kansen in eigen hand heeft. Wint zij deze twee wedstrijden dan kunnen Schei wijck en De Viersprong hoogstens in punten- aantal gelijk komen. De mogelijkheid is dus groot dat zij allen gelijk eindigen. Voor de anderen is er geen kans meer om bovenaan te komen. Alleen zullen zij het tot hun eer rekenen om de bovenste te slaan. In klasse B staat De Viersprong met 16 punten, fraai aan de kop en is De Nolle de grote concurrent met 12 punten. De beslissing zal op Woensdag 8 Februari vallen als zij tegen elkaar uitkomen. De uitslagen van het afgelopen weèk-end luiden als volgt: Klasse A: Scheiwijck—De Strandaneeuwen 20; BellevueDe Viersprong 02; De Nolle —De Vriendschap uitgesteld; Animo—Belle vue 0—2; De Vriendschap—Scheiwijck 0—2; De Viersprong—De Nolle 20; De Strand- meeuwenAnimo 02. Bellevue wij. Klasse B: Bellevue—De Viersprong 0—2; De NolleDe Vriendschap uitgesteld: De Strandmeeuwen vrij. De VriendschapDe Vriesprong 02; De StrandmeeuwenBellevue uitgesteld; De Nolle vrij. De stand is nu als volgt: Klasse A: gesp. gew. verl. pnt. De Vriesprong 10 8 2 16 De Nolle 10 8 2 16 Scheiwijck 10 8 2 16 Bellevue 10 5 5 10 De Vriendschap 9 4 5 8 Animo 10 2 8 4 De Strandmeeuwen 11 0 11 0 Prijsnotering Veiling „Kennemerland" Spruiten (geschoond) 64—94; spruiten (ongeschoond) 25—62; prei 90—1,17; witlof 3240; boerekool 30—48; groenekool 2039; rodekool 6li1*; kroten 63; uien 3032; schorseneren 50—60; breekpeen 6—11; knol selderij 18—32 p. stuk, Beverwijk krijgt een oogarts Met ingang van 1 Februari zal dr. E. G. Duurtsema zich als oogarts in Beverwijk vestigen. Dr. Duurtsema die ook de p'rac- tijk van dr. K. van Walbeek te Zaandam in Beverwijk zal voortzetten, zal eveneens aan het Antohiusziekenhuis te Velsen- IJmuiden-Oost verbonden zijn. Dr. Duurtsema die enige jaren als huis arts te Fynje in Friesland werkzaam is ge weest, heeft zich bij prof. dr. Weve te Utrecht gespecialiseerd. Velsen Geen „afschuif'-systeem bij het sneeuwruimen! De directeur van de Gemeentelijke Rei nigingsdienst te Velsen verzoekt ons mede te delen, dat het' aanbeveling verdient om bij het sneeuwruimen de sneeuw niet op de rijweg doch op de rand van het trottoir te schuiven, daar het verkeer anders in ge vaar wordt gebracht. Inmiddels zijn enige werkploegen van de Gemeentelijke Reini gingsdienst uitgerukt om overal waar dit nodig is zand en zout te strooien. In de Ned. Herv. Kapel aan de Leeu- werilkenlaan te Aerdenhount zal Maandag 13 Februari de film van het Sanatorium „Zon negloren" vertoond worden. Heeft U gisteravond geluisterd naar het radiohoorspel „ACHTER ELKE DEUR" naar de gelijknamige film? Dit schitterende filmwerk wordt vanaf Vrijdag a.s. in het THALIA THEATER vertoond. BINNENLAND Personen uit kringen van de Nederlandse industrie en handel hebben opgericht de stichting „Nederland-Indonesië", welke zich ten doel stelt het economisch verkeer tussen beide landen te bevorderen. Het voorlopig secretariaat, berustend bij de heer D. Schilp, is gevestigd te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Het bekende, piano-duo André de Raaf en Jacques Schutte vertolkt op Donderdag 2 Februari een populair programma in de Gemeentelijke Concertzaal. Onder meer wor den uitgevoerd de Twaalfde Rhapsodie van Liszt, Soirée de Vienne van Joh. Strauss en de Rhapsodie in Blue van Gershwin. De alt Lien Korter zingt enige Amerikaanse liede ren en negro spirituals. Buitenlandse boeren en tuinders wellicht naar Heemskerk Toen de voorzitter, de heer Th. Bruin, de jaarvergadering van de Land- en Tuin bouw Bond, afdeling Heemskerk, in café ,De Zon" opende, was de zaal tot de laat ste plaats bezet. Het deed de voorzitter dan ook genoegen zoveel boeren en tuin ders bijeen te zien en hij hoopte dat de belangrijke onderwerpen, die ter sprake zouden komen, voor de leden hun nut zouden afwerpen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat 1949 niet alleen een goed maar ■ook een zeer vruchtbaar jaar was geweest. Veel werk is er verzet door de thans ruim 220 leden tellende afdeling, en talloze acties werden ondernomen welke alle tot een goed einde waren gebracht. De penningmeester was de enige, die somber gestemd was, want hij verkondigde dat de kas met een nadelig saldo sloot van liefst ƒ472,39. Natuurlijk werd de Culturele Doeren en Tuindersdag, die op Donderdag 9 Febr. gehouden zal worden, besproken en de voorzitter deelde mede dat door de ge meente een subsidie van 100 was ver leend, waarnaast vele middenstanders prijzen beschikbaar hebben gesteld voor de voor deze dag te houden verloting. Te vens werd de aankoop van een eigen vaan del besproken, alsmede de coöperatieve inkoop van spinaziezaad. Tenslotte werd medegedeeld dat iedere tuinder en boer na de volgende aardbeientijd een buiten landse tuinder of boer voor 20 per week in het bedrijf kan opnemen. In een uitvoerig en goed samengesteld verslag zette de secretaris hierna het werk van de LTB uiteen, dit naar aanleiding van de opmerking dat de LTB niets voor de boeren en tuinders doet. Spreker beëin digde zijn rede met het gezegde: „Acties door de topleiding ingeleid kunnen alleen door samenwerking tot stand komen". Bij de bestuursverkiezing werden de heren Th. Bruin en B. Verduin bij accla matie herkozen en de candidaat gestelde heer J. Vessies onder applaus bij het be stuur gevoegd. Met alle stemmen voor werd de heer Th. Bruin als voorzitter herkozen. Nadat de heer R. Beentjes de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen had be sproken werd deze belangrijke vergadering met een verloting van tuindersgereedschap pen gesloten. Voor hen, die na 1939 in dienst zijn geweest De legervoorlichtingsdienst deelt het vol gende mee: Velen die gerechtigd zijn tot het dragen van herinneringstekenen, zoals het ereteken voor orde en vrede, het oor- logsherinneringskruis, en het mobilisatie- oorlogskruis, zijn niet of onvoldoende be kend met de voorwaarden, 'waarop deze tekenen kunnen worden verkregen. Het ereteken voor orde en vrede wordt toegekend aan militairen van de Koninklijke 'Marine, de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Nederlands-Indo nesisch Leger, die in Indonesië en aangren zende gebieden tenminste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest in het tijd vak, dat aanving op 3 September 1845 en zal eindigen op een nader vast te stellen datum. Bovendien worden gespen toege kend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaadwilligen hebben moe ten optreden; onafhankelijk van de tijd van actie, wordt voor elk jaar, waarin werd opgetreden, een gesp verleend. Aan hem, die alleen recht zou hebben op 'een gesp, wordt ook het ereteken toegekend. Wie dus toevallig geen drie maanden werkelijke dienst in Indonesië kan aantonen, maar wel heeft deelgenomen aan optreden als boven bedoeld, ontvangt het ereteken en de gesp. b. Het oorlogs-herinneringskruis wordt toegekend aan militairen, die in oorlogstijd hebben gediend en aan bepaalde voorwaar den hebben voldaan, alsmede aan burgers, die onder oorlogsomstandigheden hebben gediend aan boord van een zeeschip onder Nederlandse vlag buiten de vijandelijke macht, of die deel uitmaakten van de be manning van een Nederlands vliegtuig on der Nederlands of geallieerd beheer. De belanghebbende moet tenminste zes maan den in zijn functie hebben gediend buiten vijandelijk gebied na 9 Mei 1940 en voor 6 Mei 1945. (Deze termijn eindigt voor de gesp „Oost-Azië-Zuid-Pacific 1942-1945" op 3 September 1945). Gespen worden verleend voor „algemene krijgsverrichtingen" en voor „bijzondere krijgsverrichtingen". Om in aanmerking te komen voor het oorlogs-herinneringskruis met een der ges pen voor „bijzondere krijgsverrichtingen" moet de belanghebbende deelgenomen heb ben aan militaire, dan wel maritieme ge vechtsacties of aan de landingsoperaties in de omgeving van Arnhem-Nijmegen of op het eiland Walcheren. Bij Arnhem of Nijmegen moet zijn deel genomen aan een luchtlandingsoperatie; Walcheren moet zijn bereikt hetzij uit zee, hetzij uit Zeeuwsch-Vlaanderen (dus niet over land). c. Het mobilisatie-oorlogskruis wordt toegekend aan alle militairen die tussen 10 Mei '40 en Mei '45 in werkelijke dienst zijn geweest in gebied buiten de feitelijke macht -van de vijand, indien zij niet in aan merking komen voor het oorlogs-herinne ringskruis. Ook de militairen die gedurende de oorlog niet in werkelijke dienst zijn ge- weest; maar wel gedurende tenminste zes Het oordeel van de juridische commissie uit de Tweede Kamer over de nieuwe Beginselenwet (Adv.) In het voorlopige verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe Beginselen wet Gevangeniswezen wordt gezegd, dat de opvatting dat de abnormale omstandig heden tijdens en na de oorlog er in bijzon dere mate toe hebben bijgedragen de ogen te openen voor het feit, dat de toestanden in onze strafinrichtingen veelal niet aan redelijke eisen voldoen, ten volle kan onderschrijven. In de commissie werd er evenwel ge wezen op een gevaar, dat aan dit ontwerp kleeft, omdat bij nagenoeg alle principiële bepalingen een clausule is opgenomen, die de minister de bevoegdheid verschaft van die bepalingen af te wijken, zodat men aan het betrekkelijk weinige, dat men in deze wet wil bieden nog geen houvast heeft. Het opnemen van de beginselen van differentiatie en selectie in de wet heeft ten volle de instemming van de commissfe. Zij ontveinst zich echter niet, dat voor een be hoorlijke uitvoering van de gedachten van differentiatie en selectie de bouw van nieuwe inrichtingen, of in ieder geval een grondige vernieuwing en uitbreiding van de bestaande strafgestichten, een onmis bare voorwaarde is. Dat dit aanzienlijke offers van het rijk zal vragen, behoeft geen nader betoog. Nog een ander bezwaar, dat zich bij de differentiatie zal voordoen, is, dat de ge vangenen dikwijls op grote afstand van hun gezin ondergebracht zullen worden. Daarmede wordt het regelmatig contact met het gezin, dat voor de gestrafte dik wijls van eminent belang is en hem tot grote morele steun kan zijn, zeer bemoei- Rond het oude Muiderslot herleefde het-verleden toen een aantal als poorters en poorteressen uit lang vervlogen tijdenc verklede schaatsenrijders aldaar bezit van de slotgracht nam lijkt. Gevraagd werd hoe de minister dit euvel-zoveel mogelijk zal trachten te onder vangen. Wellicht de belangrijkste consequentie, welke het voorgestelde systeem zal mee brengen is de wijziging In de verhouding tussen rechter en administratie, zo werd verder betoogd. Het heeft enige verwondering gewekt, dat de minister er voetstoots van uitgaat, dat de zo belangrijke beslissing, in welke gevangenis de veroordeelde zijn straf zal ondergaan, door de administratie gegeven wordt. De mogelijkheid om aan de rechter deze taak .toe te vertrouwen schijnt nau welijks of in het geheel geen punt van overweging te hebben uitgemaakt. De commissie heeft zich ernstig afge vraagd, of de opvatting van de minister op dit punt inderdaad de juiste moet worden geacht. Geschiedt de aanwijzing door de administratie, dan is voortdurend het ge vaar aanwezig, dat deze de bedoeling, wel ke bij de rechter heeft voorgezeten, toen hij de duur van de straf, bepaalde, doorkruist. Verscheidene leden meenden een oplos sing te mogen zien in een systeem als hier na is geschetst: De rechter wijst bij het bepalen van zijn vonnis tevens aan, in welke van de soorten van gevangenissen de delinquent zal worden geplaatst. De be slissing, in welke der tot deze soort be horende inrichtingen de straf zal worden ondergaan, berust vervolgens bij de mi nister (of een door de minister daarmede belast orgaan der administratie). In ieder afzonderlijk geval zal de minister echter dienen te worden voorgelicht door de sectie Gevangeniswezen van de Centrale Raad van Advies. Een belangrijk punt bij selectie en dif ferentiatie zal de voorlichting zfijn. Gevraagd werd op welke wijze de mi nister die denkt te verkrijgen. Het is opgevallen, dat niet gebroken is met het systeem, volgens hetwelk gedeti neerden in de huizèn van bewaring niet verplicht zijn arbeid te verrichten. Ver scheidene leden hadden gaarne gezien-, dat deze gelegenheid te baat was genomen om hierin verandering te brengen. In beginsel kan de commisie instemmen met de opheffing van de dwang om gods dienstoefeningen bij te wonen. Hiermede zijn echter alle moeilijkheden, welke er op dit punt bestaan, zeker niet opgelost. Enige leden wilden in dit verband de aan dacht van de minister vragen voor het adres van de interkerkelijke commisie voor de inrichtingen van het ministerie van justitie. Hierin wordt voorgesteld de deel neming aan de godsdienstoefeningen gedu rende een korte periode, b.v. twee maan den, verplicht te stellen voor de gedetineer den, die tot een der Protestantse kerkge- nooschappen behoren. Op deze wijze willen de geestelijke verzorgers de zekerheid krij gen, dat zij in contact met de gedetineerden komen en zich van hun godsdienstige ge voelens op de hoogte kunnen stellen. Andere leden achtten echter iedere gees telijke dwang, ook al duurt deze slechts kort, onaanvaardbaar en in strijd met de beginselen onzer rechtsorde, maanden tussen 6 April 1939 en 20 Mei '40 hebben recht op het mobilisatie-oorlogs kruis. Ook burgers komen in aanmerking voor dit herinneringsteken, indien zij tijdens de oorlog militaire werkzaamheden hebben verricht in het belang van het koninkrijk. Zij moetën Nederlander zijn en voor het verrichten van de militaire werkzaamheden zijn aangewezen door het daartoe bevoegde militaire gezag. De toekenning van het mobilisatie-oor logskruis sluit die van het oorlogs-herinne ringskruis uit en omgekeerd. Indien de drager van het mobilisatie-oorlogskruis kan aantonen, dat deze bepaling hem onbekend was en dat hij in aanmerking komt voor het oorlogs-herinneringskruis, kan hem dit. laatste worden toegekend onder intrekking van het eerste. Voor het ereteken voor orde en vrede en voor het oorlogs-herinneringskruis met gesp „Nederland Mei 1940" bestaan aanvraag formulieren, welke op verzoek worden toe gezonden door het ministerie van Oorlog, afdeling a 1, bureau onderscheidingen. Het oorlogs-herinneringskruis zonder gespen of met een andere dan bovengenoemde gesp moet worden aangevraagd aan hetzelfde adres in de vorm van een verzoek. Zij. die niet op een of andere wijze het betreffende formulier hebben ontvangen zoals velen der oorlogsvrijwilligers, die in het voorjaar van 1948 terugkeerden uit Indonesië en alleen de batön ontvingen van het ereteken voor orde en vrede'kunnen het bedoelde ereteken eerstjmtvangen na aanvrage en inzending van het formulier of het indienen van een verzoek. Het aanvraagformulier voor het mobili satie-oorlogskruis wordt op verzoek ver strekt door het comité mobilisatie-oorlogs kruis te 's-Gravenhage. Het ereteken voor orde en vrede en het oorlogs-herinneringskruis werden beide van overheidswege ingesteld en worden kosteloos verstrekt. Bij de instelling van het mobilisatie-oorlogskruis is door de re gering bepaald, dat de kosten van de ver strekking niet worden gedekt door het rijk. Deze komen ten laste van de belanghebben den. Nederlandse Gereformeerde Radiovereniging opgericht In een in Den Haag gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een Nederlandse Gereformeerde Radiovereni ging. Het voorlopig bestuur, dat werd be noemd, zal zich nog nader beraden, of de organisatie in een stichting zal worden om gezet dan wel het verenigingskarakter zal behouden. De vereniging heeft als grondslag aan vaard Gods onfeilbaar woord, waarvan de hoofdsom in de drie formulieren van enig heid is vervat. Het doel van de vereniging is radio-uitzendingen tot stand te brengen, waarin door lezingen over allerlei onder werpen de rijkdom van Gods woord zal worden uitgedragen, alsmede voorlichting te geven over het wereldgebeuren in het licht van de Heilige Schrift. De vergadering, welke onder leiding stond van de heer Jac, Vermij, besloot de werkzaamheden der vereniging met kracht aan te vatten en intensieve propaganda te voeren. Reeds waren uit alle delen van ons land sympathiebetuigingen binnenge komen.- In het voorlopig bestuur liebben zitting: mej.' J. Bouwman, Rijnsburg en de heren J. van der Jagt, Rotterdam. S. van Rensen, Utrecht, Jac. Vermij, 's-Gravenhage, G. Vink, Rotterdam, B. Wezeman, Groningen en Joh. van der Ziel, Eibergen. Het secre tariaat is voorlopig gevestigd bij de heer Jac. Vermij, Koningin Emmakade 19, Den Haag. Nader vernamen wij, dat de nieuwe om roeporganisatie uitgaat van leden der Ge reformeerde Kerken (art. 31 K.O.), Politie-rechter Slag uit de lucht Drie grote en zeer brede mannen be traden in Haarlem de rechtzaal. Blijkens de vermelding op de rol „mishandeling" hadden zij mot gehad en de hele publieke tribune zette zich na een goedkeurende blik op de biceps der forse heren tot aan dachtig luisteren naar het verslag over de 'boks-match, dat in sobere zinnen in de tenlastelegging vervat was. Er was men zou willen zeggen helaas slechts één klap gevallen. Deze was te rechtgekomen op het gezicht van één der getuigen en had daar enige schade aan gericht. De verdachte, die op zijn brede schouders een gemoedelijk gezicht met blauwe ogen droeg, zei: „Kijk'es hier edel achtbare. Ik zit met een dame in de bar van Old Dutch tegen een uur of half twaalf 's avonds een glaasje limonade te drinken". Toen het gelach verstomd was, zei hij: „Van een klap weet ik niks af. Ik had zo gezegd een duel met woorden met een heer en ineens komt er een ander aan, die vraagt: „Heb je mij soms op me hoofd geslagen?" Ik zeg „welnee man hoe kom je daar nou bij?" Nu de getuige had een bloedneus, dus enige reden om te veronderstellen dat zijn reukorgaan met iets hards in aanraking was gekomen, bestond er zeker. En hoewel de getuige ter zitting verklaarde, dat hij niet wist wie die klap b 1.50 had ver kocht, had iedereen de verdachte als de ver strekker er van aangewezen. Hij verklaarde voorts dat hij alleen maar tussenbeide had willen komen om een vechtpartij te voor komen. De man die aanvankelijk woorden met verdachte had gehad, bevestigde ook dat verdachte had geslagen en leverde er bovendien een interieur-schets van het établissement in het stof van het getuigen- hekje bij. Het werd een ingewikkelde zaak Een verdachte die ontkende, een getuige die uit zijn bloedneus afleidde dat hij geslagen was, maar niet wist door wie en een ge tuige die de klap had gezien. Er was nog een getuige opgeroepen, namelijk de eige naar van het établissement, maar die was niet op komen dagen. Om uit deze drie hoek té komen, werd de parketwachter uitgezonden om de restaurateur od re ha- len. Hij bleek een klein en voor z'man te wezen, die zonder aarz®1in» 'aarde, dat hij .vergeten was. da* biï ■•t nr^st komen. Ter zittin? 7.n- v >o bedach'znme toon dat hii de vui^i van verdachte had waargenomen toen deze zich voortbewoog in de richting van de neus| van de eerste getuige. Dat maakte de zaak rónd. .De officier zei veel waarde te hechten aan deze laatste verklaring, omdat een café-houder nu een maal niet gaarne zijn klanten dwars zit en hij eiste twintig gulden. De politie rechter deed cr vijf gulden af. De verdachte keek peinzend naar zijn handen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3