Engelse vissers ter heek-vangst in de „Verre Zuid' TRAININGSBROEKEN LUIDSPREKER De verdwenen formules Dinsdag 31 Januari 1950 4 EEN EXPERIMENT ff Blijkens een artikel in het Engelse visserij-weekblad „The fishing News" verklaarde mr. J. C. Ward, directeur van de Milford Steam Trawling Com pany, dezer dagen dat de visserij rond West-Afrika voorgezet zal worden tot dat de visserij in „de West" en de „Noord-West" lonender wordt. De geringe vangsten en de moeilijk heden als gevolg van het slechte weer, zijn voor mr. Ward aanleiding geweest om een gedurfd experiment uit te voeren, dat de aandacht van de gehele Engelse visserij heeft getrokken. Mr. Ward stuurde zijn zeer modern uitgeruste Dieselschepen meer dan 2000 mijl naar het zuiden met de op dracht de mogelijkheden voor een speciale heek-vangst te onderzoeken. Het is bekend dat de heek zich over het algemeen moeilijk laat vangen en daarom werden dan ook alleen doorgewinterde schippers uitgeko zen om de eerste experimentele reis mee te maken. Schipper Albert Saunders, die voor de oorlog de visserij op de „Moroccan banks" beoefende, heeft deze eerste tocht geleid. Veelbelovende resultaten De eerste berichten over de resultaten ervan waren niet erg rooskleurig. De heek was te „zacht" en slechts moeilijk te vangen, was het oordeel der deskundigen. Niettemin zetten men door en op het ogen blik overtreffen de vangsten de verwach tingen. Zo bracht de eerste reis 645 kisten gebroken heek op en toen men enige hon derden mijlen Zuidelijker de netten uit wierp, bereikte men zelfs vangsten van 758 kisten heek, waarvoor de „Milford Duchess" Zaterdagmorgen 4433 dollar be- somde. Het record werd echter al spoedig gebroken door de „Milford Duke" die voor 847 kisten 6110 dollar betaald kreeg. Tij dens de afgelopen week is er meer heek „Vangstpeiler" werkt op een fietsbatterij Engelsman de uitvinder Meer dan een jaar geleden is de lei der van een technisch bureau in Enge land begonnen met het onderzoek naar een mogelijkheid om vissers langs technische weg in te lichten omtrent hun vangsten en naar „The Fishing News" thans meldt is het niet uitge sloten dat spoedig een dergelijk hulp middel in de handel zal worden ge bracht. Na maanden van geduldig experimen teren gevolgd door tal van proefvaarten en diepgaande onderzoekingen tijdens het haringseizoen in Oost-Engeland, wordt op het ogenblik door mr. Maurice Elliott een zogenaamde „vangst-peiler" geïntrodu ceerd. De uitvinder was van mening dat veel tijd en ook veel netten gespaard kon den worden, indien de vissers de beschik king hadden over een instrument waarop eventuele vangsten konden worden afge lezen. Mr. Elliott zocht in radiographische richting, doch kwam spoedig tot de ont dekking dat zijn plannen op financiële be zwaren van de zijde der reders zou stuit ten. Vandaar dat hij zijn toevlucht tot een goedkopere oplossing nam. Een fietslamp-batterij De uitvinding bestaat uit een lamp die op de lijnen van het net worden aange bracht en een flikkerend licht versprei den zolang er geen vis in het net zit. Wordt de inhoud van het net. groter, dan begint de lamp constant te branden. De voedings bron van deze lamp is een kleine fiets batterij. De schippers die bij wijze van experi ment een dergelijk instrument aan boord hebben genomen, zijn over de resultaten ervan enthousiast. Ook bij vliegend storm weer blijken deze „vangstpeilers" te vol doen en tot nu toe zijn geen berichten over storingen binnengekomen. Over het algemeen verwacht men echter dat het plaatsen in series van deze lampjes nog meer vrucht zullen afwerpen. Met één lamp kan echter volstaan worden. „Jacaha" en „Klaas Wijker" varen niet uit In tegenstelling tot eerder gepubli ceerde berichten vernemen wij van de zijde van de directie van rederij „De Daad", dat de trawlers „Jacoba" en „Klaas Wijker" niet zullen uitvaren, voordat een definitie,f einde aan de huidige situatie in het visserijbedrijf is gekomen. Opening Moerberg-kleuferschool In een officiële bijeenkomst in het ge bouw aan de Kerkstraat zal de „Neutrale Kleuterschool" van de IJmuidense Moer- bergschool Woensdag om negen uur des ochtend worden geopend. aangevoerd dan in jaren het geval is ge weest. Bijna 150 ton daarvan waren af komstig van de „Verre Zuid-boten". Dank zij de vooruitziende lilik en de durf van mr. Ward, zo zegt „The Fishing News", is er voor de visserij in de moeilijke win termaanden nog een lichtpuntje gekomen. Vorst belemmert uitbreiding Antoniusziekenhuis De uitbreidingswerkzaamheden aan het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost, waarmee enkele weken geleden een begin werd gemaakt, zijn als gevolg van de strenge vorst gestaakt. Zodra cle weersom standigheden het mogelijk maken zal men het werk voort zetten. Hetzelfde geldt voor de bouwwerkzaamheden aan het nieuwe station van Scheveningen-radio op het Sluiseiland en de andere Velsense pro jecten. Ijsgang in het Noordzeekanaal nog niet gevaarlijk •Als gevolg van de vorst van de laatste paar dagen heeft zich hier en daar in het Noordzeekanaal een dunne korst ijs ge vormd en er wordt wat drijf ijs naar de Noordkant gestuwd. Van belemmeringen voor de scheepvaart is tot nü toe echter geen sprake. Bij aanhoudende' vorst en gevaar voor ijsvorming zal onmiddellijk de hulp van ijsbrekers worden ingeroepen. MARKTBERICHTEN 30 Januari 1950 Besommingen SCH 160 7260: IJM 53 2660; IJM 204 2760; IJM 74 3280; IJM 283 3720; KW 227 2540; KW 7 6590; KW 9 3910; KW 54 3200; KW 51 3090; KW 28 3290; KW 27 1210; KW 64 2350; KW 84 3400; KW 17 3040; KW 27 3570; KW 124 5210: KW 33 1520; KW 166 3170; KW 29 3220; KW 41 4080; KW 78 4350: KW 39 3530: I KW 69 3030: KW 161 3280; KW 19 3390; KW I 147 4800; KW 169 3780; KW 89 4800; KW 24 I 3100; KW 162 3490; KW 125 4030; KW 104 2280; KW 91 2660; KW 50 3800; KW 85 7480; KW 16 35; KW 163 3500; KW 108 2590; IJM 316 1917; IJM 276 1000; IJM 277 2440: KW 53 1530; KW 210 2300; KW 77 1580; KW 92 1530. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 30 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jacoba van Londen. Pa- tria van Hull. Meteor van Goole. Ceres van Borga. Surte van Londen. Luna van Gibral tar. Alden van Helsinki. Marino van Hel- singfors. Noord-Holland van Rensburg. Medee van Caen Danae van Caen. Bucklaw van Grangemouth. Vesta van Newcastle. Lis van Kopenhagen. Vertrokken zijn? Boskoop naar Antwerpen. Frisian Coast naar Rotterdam. Engano naar Antwerpen. Virgo naar Rotterdam. Siam n. Harlingen ONTVANGEN: grote maten en witte GYMNASTIEKSHIRTS korte mouw. alle maten. 'tSPOÜTHUIS KENNEMERLAAN 137 - TEL. 4071 Velsen-Noord AANBESTEDING Dinsdag 14 Februari zal in hotel Ten Burg te Beverwijk worden aanbesteed de bouw van een winkélpand met twee bo venwoningen aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord voor de Nederlandse Ver bruikscoöperatie te Utrecht. Aan een aantal leden van de Amsterdamse Reddingsbrigade heeft burgemeester mr. Am. J. d'Ailly Zaterdagavond een ere diploma uitgereikt wegens het redden van drenkelingen. De heer G. van Oort, die in de zomer van liet vorige jaar twee jongens, die op hun fiets in Haarlem in het Spaarne waren gereden van een wisse dood redde, ontvangt uit handen van de eerste burger van de hoofdstad de welverdiende onderscheiding. V.G.Z.-tafel tennissers sloegen een goede slag De dames- en heren teams van de Tafel tennisvereniging „V.G.Z." hebben in di-ie wedstrijden zes winstpunten behaald. Het eerste damesteam van de Velsense iafeltennisclub wist de beide opeenvolgen de wedstrijden tegen Tonegido 2 en 3 (Haarlem) te winnen. De uitwedstrijd te gen het tweede damesteam van Tonegido werd zelfs een i-oyale overwinning voor V.G.Z. I. De Velsense dames zagen kans om alle partijen, op één na in hun voordeel om te zetten, zodat de zege dan ook niet in gevaar kwam (19). De thuiswedstrijd tegen - Tonegido 3 was echter heel wat moeilijker. Hier ging de strijd volkomen gelijk op en tot het laatst bleef het span nend. Rie Sieuwertsen besliste twee par tijen in haar voordeel, welk voorbeeld cloor Rie Groen werd gevolgd. D. Schelling kon slechts één partij winnen en moest in de beide andere de eer aan haaf tegenstand sters laten. De dubbel moest de beslissing brengen. Na grote spanning bleek de V.G.Z.-ploeg de meest gelukkige (2220; 2220) en de eindstand werd 64. Het eerste herenteam kon, na de minder gelukkige ontmoeting van de vorige week, weer een ruime zege behalen op Winfried 5 te Haarlem. V.G.Z. wist al spoedig een goedé voorsprong te krijgen en deze bleef tot het eind behouden. A. Koomen en P. Sweeren namen elk drie partijen voor hun rekening en A. Wijker kon het deze keer niet verder dan een winstpartij brengen. De eindstand was 82 voor V.G.Z. Deze week worden gespeeld: T.O.G. 7 V.G.Z. 2 en V.G.Z. 1—Heemstede 3. „De Eendracht" bereidt zich voor op jubileumconcours De jubilerende Harmoniekapel „De Eendracht" treft reeds maatregelen voor het in Juli te houden jubileumconcours. Het bestuur is er toe overgegaan om ter voorbereiding van dit „gouden" concours twee commissies in te stellen. De commis sie voor pers en propaganda zal bestaan uit de heren B. Koeman, H. Koeman, B. Lute, K. Mooy, D. v, d. Outenaar, G. H. Stapper en D. M. G. Stapper. In de com missie voor de prijzen hebben zitting de heren J. Eenhoorn, G. Haver, G. J. van Leeuwen, J. Stadt, J. Vel en L. v. d. Wal. Feestavond voor „Da Costa" De Buurtvereniging „Da Costa", die voor haar volgende seizoenbijeenkomst af gestapt is van het idee van een toneeluit voering, zal Zaterdag 25 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk een feest avond geven met een bijzondere inslag. Men heeft zich voor deze bijeenkomst de medewerking verzekerd van het Hoogoven Amusementsorkest „The Velno's", de hu morist en conférencier Kostja van Katwijk en het dansorkest „The Rhythm Boys" uit Zaandam. De plantsoenendienst snoeit weer De gemeentelijke plantsoenendienst is op het ogenblik bezig met 'het snoeien van bomen in de gemeente. Het betreft hier jaarlijks terugkerende onderhoudswerk zaamheden. Velsen „De Culturele" definitief ter ziele De Velsense Culturele Vereniging, die zich na de bevrijding in de onverdeelde belangstelling van kunstminnend Velsen mocht vex'heugen, is nu wel definitief ter ziele. De hoop bestond nog dat er deze winter althans een kleine manifestatie kon worden gegeven maar de financiële positie was zo benard en het merexxdeel der leden zo laks, dat de bestuurdei-en het hoofd maar in de schoot hebben gelegd. Als laat ste goede daad is een schenking gedaan aan de onlangs opgerichte Stichting voor Sociaal en Cultureel werk. Santpoort Het „Santhaesfonds" groeit, maar er kan meer bij Voor het herstel van de Santpoortse xrxolen kwamen reeds de volgende bijdragen bij „Santpoorts Bloei" binnen: P. v. d B. fl; Hi. A. H. D. f25; D. J. G. f2.50; G. J. V. f5; R. K. f2; Bridgepot f8; N. N. f 1; W. J. Sch f32.75; C. J. M. f25; Mr. L. V. f25 (allen te Santpooi't); J. H. Sch. te Amsterdam f 10; Mej. A. de G. Haarlem f5; Mr. C. M. J. de J„ Haarlem f 2,50; Mw. C. H. B.V., Bus-sum f 1; D. H. v. B., Amstei-dam fl; H. C„ Amster dam f 100; A. H., Velsen-Noord f5; Mr. H, H. M.O., Leiden fl; P. L. Z., Ovex-veen f5; Joh. B., Haarlem f 1. Strijbos-avond, kaax'tverkoop 1213. De op die avond gehouden verloting heeft opge bracht f 60. In totaal zijn de ontvangsten per 28 Januari 1950 f531,75. Iedere verdere bijdrage hoe gering ook blijft welkom. Betalingen kunnen geschie den door overschrijving op Postrekening 350534 t. n. v. Santpoorts Bloei, onder ver melding „Santhaesfonds", of door contante storting te Santpoort-Dorp bij de fa. Tabernal en te Santpooi-t-Station bij de fa. Jonker. 2oeU Ueen Ideaal wan een POESJE? plaats een Castricum Propaganda-avond V.P.R.O. Maandagavond hield de Vrijzinnig Pro- testanse Radio Omroep in „De Haimionie" te Castricum een propaganda-avond, waaraan het bekende dameskoor van „Duin en Bos" onder leiding van Jo Im- mink meewerkte. Het koor was ook deze avond zeer goed op dreef, hoewel er een enkel foutje tussenglipte. Ds. W. Chr. Smits, Nederlands Hei'vormd predikant te Schagen hield voor de pauze een lezing, en na de pauze gaf hij een toe lichting op de film over de V.P.R.O. en haar werk. De V.P.R.O. staat op het standpunt van de Nationale omroep. Dit jaar zal de radio- wet in werking treden, die de zendtijden zal regelen. Maar dan zal men toch min stens 150.000 luisteraars of 10 procent van het aantal luisteraars achter ziJi moeten hebben. Dat moet kunnen met de 800.000 vrijzinnigen die ons land telt. - Tot slot werden Jo Immink bloemen aangeboden namens de V.P.R.O. waarna ds. L. Cannegieter de avond met eexi kort woord van dank sloot. „St. Franciscus" opgericht Maandagavond werd in de Harmoxxie te Castricum een onderafdelixig opgex-icht van de R.K. Nederlandse Bond voor Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran ciscus". De heer P. de Vries, vooi-zitter van de K.A.B., de heer Malta van het hoofdbe stuur en de heer S. Zijlstra secretaris der K.A.B. in Castx'icum waren op deze op- richtings-avond aaxxwezig. Het voorlopig bestuur ziet er als volgt uit: D. Castricum voorzittex*, J. Zaxxdbergen secretai'is, H. v. d. Bogaax'd penningmeester. Het is de bedoeling de leden zo gauw mogelijk bij elkaar te roepen voor het kie zen van een definitief bestuur. VEILIN GBE RICHT Spruiten 53125; sjalotten 25; boex'ekool 3537li; kroten 3Vi; knolselderij 273711; witlof I 3542; uien 30; peen III afw. 5,70 6,90; peen IV 6,70—9,00; witlof II 25. Vierjarig kind in dichtgevroren wak verdronken Maandagmorgen omstreeks halftien is het vierjarig zoontje van de familie .T, Bakkum te Castricum ongemerkt in een bijt gei-aakt, zodat het kind verdronk. Omstreeks halftien ging een ouder zoon- tje over het ijs van het Stet naar de R.K. lagere school in Bakkum, gevolgd door zijn vierjarig broex-tje. In dit „Stet" wox'dt een bijt opengehouden voor eenden, die echter de afgelopen nacht dichtgevroren was. Hierdoor merkte het jongste kind de ge vaarlijke plek niet, hij stapte op de dunne ijsvloer en zakte er door. Toen de moeder kwam toegesneld bleken de levensgeestexx reeds te zijn geweken. Deze dx'oeve gebeurtenis bewijst eens te meer, dat dergelijke plaatsen aangegeven of afgezet dienen te worden. De Hanze houdt feestelijke bijeenkomst De Castx'icumse R.K. Middenstand sloeg Maandagavond twee vliegen in één klap door jaarvergadering en feestavond gelijk tijdig te organiseren. Een groot aantal leden waren met hun dames in de zaal van café de Vriendschap verenigd. De agexxda der jaarvergadering werd in een vlot tempo afgewex-kt: de heer G. Kraakman sprak onder meer zijn tevredenheid uit over het afgelopen jaar, ten aanzien van de vorde ringen bij de P.B.O, en de Kinderbijslag wet. Ook door het eigen bestuur is blij kens de heer Kraakman in het afgelopen jaar veel werk verzet. Bij de bestuursver kiezingen werden de heren P. de Nijs, G. Borst, L. Kroon, Jac. Cools en J. Mul ge kozen. De aftredende secretax-is de heer W. Th. Kaandox'p.had zich niet herkiesbaar gesteld. De heer C. Lute deelde mede dat aan Santos f 400 was afgedragen en ook het „fonds van naastenliefde" had goed wex-k verricht. De verzox-ging van de feestavond was bij de culturele commissie in goede handen. Veel succes oogstte zij met een komische opera. De „Rhythmic Boys" zorgden voor de dansmuziek. Driehuis Kinderplezïer op de vijver van Schoonenberg Waar de wind wordt afgeremd in de boomkruinen van het buitexi „Schoonen berg" ligt een kleine vijver in het Kenne mer bos. Comelis Graaflant moet er lang geleden gewoond hebbexi en als het vriezen wou gingen de Graaflantjes de ijzers onder binden om op die vijver krullen in het ijs te draaien. Maandagmiddag wemelde het er van moderne maar even enthousiaste Velse- naartjes het gros beneden de veertien jaar zodat de gladde vloer af en toe dreigend knapte onder het gewicht vaxi zoveel kinderen tegelijk. De Jan Campertschool vierde een „ijs- vx-ije" xniddag en meneer Heino, het hoofd, had Wedstrijden op de vijver voox-gesteld. Tegen tweeën kwamen ze aanzetten, de meisjes en jongens van zes tot veertien, de moeders en de onderwijzers. Die kleine, beschutte plek ijs achter het burgemees tershuis is eigenlijk alleen voor de krab belaars en de aankomende blokzeilers ge schikt want na drie volwassen streken zou de volleerde schaatser al x-uixnschoots bij de eendjes in het opengehakte stuk zwem men. De zes klassen van de Dx-iehuizer lagere school hebben daar echter een glundere middag beleefd met echte wedstrijden en zelfs een spannende estafette en de ouders genoten mee van de vreugde op dit intieme baantje, waar de zon genoeglijke zilveren strepen trok in de duizenden korte schaats sporen. Eerst de eerste klas. Wat wankel en vaak bezijden de afleg gers van vader. Soms zelfs met tranen, als er helemaal geen schot in woü komexx. Het werd blokjes-x'apen-op-de-schaats en de vreugde was op die paar tranen na groot, vooral toen er chocolademelk het ijs werd opgedragexx. Als die twee jongens niet aan de schragentafel hadden zitten plukkexi, warexx de twee zwax-ei bussen nooit onderuit geschoten en had de chef van de melkinrichting „Velsen" niet zo bedenkelijk onder zijn pet hoeven kx'abben toen er plotseling nog eens zestig liter nodig was. Die nieuwe voorraad is er ech ter gekomen en het feest slaagde dus in alle opzichten: de strijd werd vinniger naarmate de geboortejai'en der deelnemers lager zakten en er werd zelfs vex'woed met de ax-men gezwaaid, toen de grote pieten vaix de vijfde klas op de baan vex'schenen. De jongens van gx-oep diie uit de vijfde bleken onovex-winnelijk in de estafette, maar dat was natuurlijk te danken aan de Friese specialist, die in hun midden meestreed voor de eer van de Jan Cam pertschool, al was hij daar pas dezelfde morgen ifigehaald. Ze willen die Nooi-der- ling nu voor geen honderd Vuux'landers of Indianen .meer ruilen in de vijfde klas. Het was eexx klein ijsfestijn in Driehuis, deze zonnige Maandagmiddag. Jammer, dat er kinderen aan de kant moesten blijven, omdat ze geen schaatsen hadden. Zouden er op veie Velsense zolders nog niet eexx paar bruikbare gevonden kunnen worden, opdat elk kind in deze g'e- meexxte van dit kostelijke plezier kan ge- nieteix? Prijs. De „Arexxd" (KW 7) was Maan dag de enige logger xxxet wat schelvis. Daarvoor werd dan ook per 50 kilo het zoete prijsje van f 60 betaald en de dichte radio bracht nog f 26 op. De visserij op rondvis om de Noord was erg zuinig. In tiexx dagen zijn slechts 180 kisten vis buit gemaakt. Ongeduldig. Eexx der Katwijkse log gers, de KW 16, besloot nxet de vangst van 100 kisten platvis Maandag weer ïxaar zee te gaan. Wegens de grote drukte moest de benxanning te lang op een losbeurt wach- texx. Deze week lost de KW 16 op eexx dag nxet geringer visaanvoer. De Bali (KW 129) eix de KW 107 hebben Dinsdag gelost. Naar zee (gelukkig). Vier stoomtraw lers zijn Maandag ïxaar de visserij vertrok- keix. De Tubantia (IJixx 37) was reeds in de vaart. De Haarlem (IJxxx 9), de VIOS 1 en de Bergen (IJm 16) hebben zes wekexx stil gelegen. Hedexx vertrekt de Bloemendaal (IJxxx 71). Van zee. De Belgische kotter O 256 „Beatrix Adrienne" is Maandag ixx de vissershaven binnexxgelopen met roeraverij en een maxxkemeixt aaxx de schroef. Vorslvei-lct. De grote sax-dijnvloot ligt xxu werkeloos in de vissershavexx wegeixs de aaixhouderxde Oostelijke winden. Als ex- dooi komt is er nog een kans dat er wat sai'dijn wordt gevangen. Grage kopers. Tong en schol zijn twee vissoorten waarop Engeland verzot blijft. Eexx gx-oot gedeelte van de aanvoer van de kustvloot levert dan ook pondexx op als deze visso'ortexx althans aan een minimum- maat voldoen: voor de tong xxiet kleiner dan 25 centimeter en de schol minstens een poxxd per stuk. SCHEEPVAART GROTE VAART Albireo, R'danxBuenos Aires pass. 28 Jan. St. Vincent. Aldabi, R'diainBuenos Aires 30 Jan. verw. te Santos. Alnxkerk, R'damBrisbane 30 Jan. vei'w. Fremantle. Alphard, Porto AlegreR'dam 29 Jan. 160 mijl W.Z.W. Kaap Blanco. Ariadne, A'damLevant pass. 29 Jaxx. Dungeness. Aalsdijk, R'dam—New York 28 Jan. van Ant- wex-pen. Alamak, R'damPerz. Golf 29 Jan. te P. Said. Aldebaran, 29 Jan. van Philadelphia naar Galveston. Amstelland, A'danxBuenos Aires 28 Jan. Balxia. Bonaire. ParamariboA'dam 30 Jan. te Southampton. Boschfontein, A'dam-Beira 28 Jan. v. Genua. Cumulus, weex-schip 28 Jan. op station op 45 graden N. en 16 graden W. Danae, A'damGibraltar pass. 28 Jan. Finisterre. Edaxxx, R'damNew York 29 Jan. 640 mijl Oost Kaap Race. Garoet, JavaR'dam 29 Jan. van Aden. Gooiland, 29 Jan. te Buenos Aires van A'dam. Hoogkerk, 29 Jan. van R'dam n. Yokohama. Kedoe, R'danx—Java 28 Jan. van Suez. Klipfonitein, A'damBeira 30 Jan. te-Durban. Laurenskerk, Perz. GolfR'dam pass. 29 Jan. Startpoinlt. Leersum, A'damZuid Afrika 29 Jaxx. 200 mijl N.O. Finisterre. Lissekerk. 29 Jan. van Londen te R'dam. Lutterkerk, R'danxCalcutta verw. 29 Jan. te Marseille. Leuvekei-k, R'damCalcutta 29 Jan. te Bedibandoer. Modjokerto, R'damJava 30 Jan. te Colombo. Meerkerk, 29 Jaxx. van Yokohama te R'dam. Nigcrstroom, 28 Jan. te Lobito. Noordam, 30 Jan. van New York te R'dam. Oranjefontein, Dar es SalaamA'dam 28 Jan. van Antwerpen. Orestes, 20 Jan. te Rio de Janeiro v. Santos. Oraxxje, A'damDjakarta pass. 29 Jan. Ophir, 29 Jan. verw. Djakarta v. Soerabaja. Ridder-kerk, JapanR'dam verw. 29 Jan. Penang. Rempang, 30 Jan. te Colombo van Belawan. Roebiah, 29 Jan. v. Djakarta naar Belawan. Sibajak, R'damDjakai'ta 29 Jan. van Suez. Slamat, 28 Jan. van New York naar Moblie. Sloterdijk, DjakartaNew Yox-lc 29 Jan. te Galveston. Soestdijk, DjakartaNew York 28 Jan. van Kanibang. Stuyvesant, 29 Jan, te Curasao van Aruba en Cartagena, Sumatra, A'damDjakarta 29 Jan. te Genua. Sarangan, 28 Jan. van R'dam n. Djakarta. Talisse, JavaA'dam 29 Jan. 270 mijl Oost Malta. Tasman, 28 Jan. van Muntok n, Singapore. Tawali. AdamBuenos Aires pass. 29 Jan. Rio de Janeiro. Tabian, KantangNew York 29 Jan. te Port Said. Weltevreden, New YorkJava 30 Jan. te Alexandx-ië. Winterswijk, 29 Jan. te Sfax van R'dam. Zeelaxxd, 29 Jan. te Kohsichang v. Soerabaja. KLEINE VAART Audacia, 28 Jan. van Middelharnis n. Londen. Bernisse, 28 Jan. v. R'dam te Swansea verw. Brinida. 28 Jan. van Middlebro naar R'dam. Ferocia, 28 Jan. van Londen naar R'dam. Flandx-ia, 27 Jan. van Londen te Selzaete. Matthew, 26 Jan. van Nantes te Londen. Maris Stella, 26 J an. vaix Belfast te Exmouth. Mercurius, 28 Jaxx. van Southampton naar Guernsey. Noox-d, 26 Jan. van Pauillac te Pox-t Jeroxn. Okko Boslcex-, EmdenKarlskrona pass. 28 Jan. Brunsbuttel. Prima, 27 Jan. van Swansea n. Bordeaux. Strijpe, 28 Jan. van Cardiff naar A'dam. Taux-us, 26 Jan. van. Londen naar Middlesbro, FEUILLETON a door Mevr. I. M. C Bijleveld-Gelinck 26) HOOFDSTUK VI. Hoe Peter Laxxdt op het Hoofdbureau an-iveerde kon hij zich later niet duidelijk meer herinneren: er was, meende hij, een :axi geweest waar hij ingesprongen was nadat hij eerst een eind over de straat gehold had. De chauffeur had hem voor het Hoofdbureau bij zijn mouw getrokken omdat hij vergat te betalen en daarna had hij hem een bankbiljet in de hand gedi-ukt. Ext dan ging hij, met blinde ogen en won derlijk slappe benen, langs een aantal deurendeureneen houten trap op in verblindend wit licht, en eindelijk één van de deuren door en achter een zwax-te figuur een kamer in. En hier was alweer een verblixxdend licht en, achter een schrijfbureau, een paar grijze ogen die heiTT medelijdend aanzagen. Medelijdend, ja, dat Was het woord. Gaat u eveix zitten, zei eexx prettige stem. Ja, daar op die stoel. En drinkt u eex'st wat water. Wacht, ik zal het glas voor u hxschenken, hier. Drinkt u dit maar eens op. Het was goed dat hij water kreeg, want zijxx keel zat zó dichtgeschroefd dat hij er toch geen woord had kunnen uitkrijgen. De hand vóór hem hield het glas vast terwijl hij dronk: grote slokkexxgrote slokkexx. Het deed hein goed. Hij keek nu op en zag boven zich het gezicht van de inspecteur, vol sympathie naar hem over- gebogen. Gaat het nu wat beter? O ja. best.best. zei Peter. Zijn stem klonk toch nog'raai-, net alsof een ander.Ik mankeer niets.Dank li inspecteur.ik dank u wel. Mooi. Dan ga ik weer achter het bureau zitten. De coi-recte zwarte figuur schoof weer op zijn plaats, haalde enige papie ren naar voren. We kunnen het licht wel temperen, bi-ogadiei-, zei hij tegen een tweede gedaante die bij de deur was blij - veix staan.Deze knipte een schakelaar om en een groen-omkapte bureaulamp was nu de enige lichtbron in het vertrek. Dank je Bergman. Ik geloof, meneer Landt, dat u evenals ik de kwade gewoonte hebt aan genomen om sigaretten te roken, is het niet? Laten' wij er dan beiden één opste ken. Kijkt u eens, dit is mijn speciale mex*k. Wilt u een vlammetje? En nu zegt u mij eens wat u van ïxxijn sigaretten vindt. Voor een buitenstaander mocht deze ont vangst op het hoofdbureau van politie misschien zonderling lijken en de ïxxinzanxe conversatie van de inspecteur eerder doen denken aan die van een grossier in stof zuigers tegenover een afnemer van tien duizend stuks: voor de oude brigadier Bei-gman, doorkneed in alle knepen van het vak, was dit debuut zo zonderling niet, Hij wist hoe deze chef, meer dan een an- dei-e collega, de feiten „er uit" wist te krij gen bij zijn getuigen, en hoe hij daarbij speciale aandacht besteedde aan een pret tige, vertrouwelijke sfeei\ Inspecteur Ren- kevoort wist, als geexx axxder, de mensen op huxx gexxxak te stellen; bovendiexx kwaxxx ex- in dit geval nog bij een wezenlijke sym pathie voor deze kinderlijke geleerde die er in zijn allerbeste en zuiverste gevoelexxs zo vex-schi'ikkelijk ingevlogen was. Je kunt wel weer naar beneden gaan, Bex-gman vervolgde hij. Wat zegt u ervan, meneer Landt? Best. Ze zijn best, antwoordde deze, toch xxiet zonder welbehagen enige rook wolkjes uitblazend. Maar u hebt.... u hebt mij opgebeld. En u zei Ik heb u. geloof ik, een schok toe gebracht en dat spijt me, zei de man achter het bureau. Dit is een ellendige ge schiedenis. Maar allereerst dit: zijxx dit de cahiers die gisteravond aaix professor Wyarda ontstolen zijn? Ik vex-moed dat ze het zijn. Ja, zei Peter opstaande en dan met bevexxde handen de bewust cahier opne mend. Ja, ze zijxx het. Maar hoe is het nu mogelijk Kijkt u even goed, dr. Laxxdt. Zijxx alle verlox-en gegevens hiei-mee compleet? Dat kunt u natuurlijk het beste weten. Ja. Het waren alleen maar deze beide cahiers. Kijkt u maar, de nummering van de bladzijdexx wordt ixx ht tweede schx-ift voortgezet. En dit tweede schrift is nog niet vol. Maar nu zei u door de telefoon Hij stond daar nog met de beide cahiers in de hand, een bijna smekende blik ach ter de ronde brilleglazen. Een groot, ver schrikt kind. En de stem van de politieman was vol sympathie toen hij antwoordde: Legt u die schriften hier maar neer. Dank u. En gaat u weer zitten. Ja meneer Landt, ik moet u het allerergste bevesti gen. Deze cahiers zijn gevonden in de tas van miss Camden, de zuster van uw col lega. Ze is om elf uur gearresteerd op de Stadhouderskade, aan het einde vaix de Ferdinand Bolstraat. Maar dat is onmogelijk! Omdat u haar om tiexx uur op de trein naar Den Haag gezet hebt? Meneer Laxxdt, u moet zich van iedere illusie los maken. Ze is maar tot Haaxiem meege reisd daar uitgestapt en met de kerende trein naar Amsterdam teruggegaan. Om half elf was ze alweer in Amsterdam terug. Maar dat kan niet! Meneer Laixdt, werkelijk, het spijt xxxe méér dan ik u zeggen kan. Maar dit zijn de feitexx. Ze heeft u schandelijk bedrogen en hoe eerder u dat inziet Ze hééft me niet bedrogen! Née! Née! Née! De jonge geleerde was opgestaaxx - en beende met grote stappen door het ver trek, bijna even bleek exx verwilderd als hij zoevexx was binnengekonxeix. Hij streek telkens met een ruk door zijn haar dat ais een boender overeiixd ging staan. Van ach ter het bureau volgden xxexxx de ogeix van de politieman. Dat waren nu van die echt beroerde dingen ixx zijn vak: je kon nog beter met een doortrapte misdadiger te doen hebben dan met dit: misbruikte trouw! Eix je kon deze kerel nog niet over tuigen ook! Toe, probeert u nu eens even te luisteren, suste hij weer. En gaat u dan eerst weer zitten. Werkelijk, ik voel met u mee; u hebt mijn volle sympathie. Maar als wij iets bereiken willen moeten wij de zaak toch helder voor ogen zien, is het niet? Dit zijn de feiten, door twee vaix mijxx beste rechercheurs bevestigd. Wij kunnen onze ogen t.och niet sluiten voor de rea liteit? Peer Laixdt zat alweer, zijn haar nog recht overeind. Ze hééft me niet bedrogen, zei hij weer. Als ze in Haarlem is terug gegaan heeft ze daar natuurlijk een reden voor gehad. Hebt u haar al naar die reden gevraagd? Ze weigert iedere verklaring. Ze heeft helemaal nog geen mond open ge- daaxx, en dat is in haai- geval een handige tactiek. Maar die reden hoeven wij niet ver te zoeken,meneer Landt. Die reden ligt hier vóór u op het schrijfbureau. He moet een vei-gissing zijn. Eén vergissing dat ze gesnapt is, ja! Maar het kan niet.Joan. Het kan niet, inspecteur. Er moet een abuis zijn, een toevallige samenloop van omstan digheden Meneer Landt, u houdt van haar, is het niet? Wat heeft dat met deze zaak te maken? Omdat ze van uw gevoelens handig misbruik heeft gemaakt. Ze was gister avond ook bij u nietwaar? Om elf uur in het kamertje van de amanuensis. Nee! Mijn beste meneer Landt, ik zal u eens wat zeggen. Er bestaat een zekere categorie mensen, en dat zijn de allerbes- ten, die niet kunnen liegen. En tot die categorie behoort u ook; het spijt mij het te moeten zeggen. Al doet u nog zo uw best, u kunt uw pogingen gerust opgeven. Ik zal u zeggen hoe deze zaak zich, vol gens mij, heeft toegedragen. En de feiten hebben mij helaas in het gelijk gesteld. Maar. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6