m r L Het gedrang in Nederland, speciaal in het Westen De radio geeft Vrijdag Tandheelkundigen met buitenlandse diploma's voor de rechtbank PRIJSVRAAG BOEKENWEEK Indrukwekkende rede in de Kamer over het gevaar van de Koningskwestie CftHTOW" 50121 f k i i L— 1 i ]S11jé Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Donderdag 2 Februari 1950 Problemen die in de „Randstad Holland" - waartoe ook Haarlem gerekend wordt - steeds ingewikkelder worden Na cle oorlog wordt veel aandacht be steed aan liet bevolkingsvraagstuk. Te verwonderen is dit niet, want Nederland is immers het dichtst bevolkte land van Europa. En bovendien groeit ons bevol kingsaantal, vergeleken bij vele andere lan den waaronder er zelfs zijn waar het ge boortecijfer nauwelijks het sterftecijfer overtreft nog steeds in snel tempo. Daardoor staat Nederland voor vele pro blemen. De belangrijkste is: zijn wij op de duur in staat aan alle mensen hier werk en levensmogelijkheden te bieden? Daarmee samenhangend de vraagstukken over indu- trialisatie, immigratie, werkloosheidsvoor ziening, enzovoort. Voor alles is noodzakelijk een gefundeerd inzicht te hebben in de quaestie hoe het precies staat met de toeneming van onze bevolking want het is niet verantwoord in grijpende maatregelen alleen te nemen op gissingen. De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft daarom aan het Instituut voor On derzoek van het Nederlandse Volk opge dragen een studie te maken over het bevol kingsvraagstuk. Aan dit zeer omvangrijke werk hebben een groot aantal deskundigen deelgenomen. I SOOOOO CH MEER INVt iooooo-»ooooo Verwachting over de toeneming der be volking in de Randstad Holland" in de komende jaren lot 1970. In het rapport van deze commissie die werkte onder voorzitterschap van dr. ir. F. Bakker Schut die tot voor kort directeur van de rijksdienst voor het Nationale Plan was vinden wij veel dingen die de alge mene belangstelling zullen trekken. „De Randstad Holland" Er wordt gesproken over „de Randstad Holland", waaronder verstaan wordt de smalle stedengordel Amsterdam-Zaandam- Haarlem - Leiden - Den Haag - Delft - Schiedam - Rotterdam - Dordrecht - Gou da - Utrecht - Amersfoort - Hilversum - Bussum, met inbegrip van de daarbij be horende voorsteden en forensenplaatsen. In dit gebied woonden op 31 December 1946 3.450.000 mensen. (Sindsdien is dit aantal nog gestegen, want de bevolking van Nederland, die toen 9.600.000 zielen bedroeg, is sindsdien gestegen tot over de 10.000.000 - Red.). De bezwaren die voortvloeien uit de gro te dichtheid van bevolking worden ver meerderd door de ligging van de meeste van deze agglomeraties (samenhopingen) in polderland en wel in het bijzonder in de veengebieden. De hieraan verbonden be zwaren betreffen niet alleen de volkshuis vesting (het bouwen is duurder, omdat niet alleen meer kosten gemaakt moeten worden voor het bouwrijp maken van de gronden, maar ook voor de zwaardere fun dering der huizen), maar hebben ook be trekking op de voorzieningen voor het ver keer, de behoeften van de recreatie en de belangen der defensie. Verschillende aanwijzingen doen ver moeden, dat in de toekomst rekening ge houden moet worden met een sterkere aan was dan men voor de tweede wereldoorlog- aannemelijk achtte. Vroeger mocht men aannemen, dat de bevolkingsaanwas van Nederland een toenemende vertraging zou vertonen om zich tegen het eind van deze eeuw op omstreeks 12 millioen te stabili seren. Thans is het geenszins onwaarschijn lijk dat dit cijfer reeds in 1970 zal zijn be reikt. Een voortgaande toeneming tot bij voorbeeld 15 millioen in het jaar 2000 is zelfs niet ondenkbaar. De bevolking van Nederland was op 31 December 1946 als volgt verdeeld: Randstad Holland3.450.000 Platteland in Noord- en Zuid holland en Utrecht 1.110.000 Diluviale zandgronden elders met inbegrip mijngebied) 3.420.000 HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Platen; 9.35 Schoolradio; 10.00 Platen; 11.00 Voor zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Metro- pole-Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 Piano; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Om roeporkest; 14.00 Gevarieerd programma; 14.45 Volksliederenkwartet; 15.00 Schoolradio; 15,30 Lichte muziek; 16.00 Voor zieken; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.30 Kla rinet en piano; 17.55 Strijkorkest; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Rege- ringsuilzending; 19.35 Platen; 19.50 Actuali teiten; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Amusementsorkest en solisten; 20.50 ,,Ja, zo was 't21.50 Godsdienstige cau- Eerie; 22.05 Strijkkwartet en solist; 22.45 „De zin van het huwelijk"; 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage; 23.22 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Platen8.00 Nieuws; 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 10.00 „Thuis"; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Voordracht: 11.30 Platen; 12.00 Italiaans programma; 12.30 Weerbericht; 12.33 Sport- praatje; 12.45 Platen; 13.00 Nieuws; 13.15 Surinaamse muziek; 13.40 Platen; 14 00 Voor de vrouw; 14.20 Strijkkwartet; 15.00 Voor dracht; 15.20 Platen; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Muziekcauserie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felici taties; 18.40 Vrouwenkoor; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Blaaskwartet; 19.30 „Ge lovige mensen"; 19.45 „Een radiokrabbel": 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking: 20.15 Ba riton en piano; 20.30 „Mensen aan het werk" 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 „De Ducdalf 22.00 Buitenland Weekoverzicht; 22.15 Pla ten: 22.40 „Vandaag"; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Concertgebouworkest. Agrarische poldergewesten elders 1.510.000 Ingeschreven bij Centraal Be volkingsregister 50.000 Wat de toeneming der bevolking betreft zijn er uitgaande van verschillende prog noseberekeningen drie schattingen ge maakt. Die voor de Randstad Holland lopen van 750.000 tot 1.250.000; die voor het platteland in Noord- en Zuidholland en Utrecht, welke buiten de Randstad vallen, zijn gelijk, namelijk 250.000; die voor de diluviale gebieden, plus mijngebied, van 1.000.000 tot 1.500.000. Bij geen der schat tingen wordt toeneming der bevolking in de agrarische poldergewesten buiten de 3 genoemde provincies verwacht. Verwacht wordt dus dat in 1970 in de Randstad Holland 4.250.000—4.750.000 mensen zullen wonen. De toeneming tot 4.250.0004.500.000 werd door het merendeel der commissie leden het waarschijnlijkst geacht. De toe neming tot 4.750.0Ó0 moet evenwel uitge sloten geacht worden wanneer de ontwik keling van de Europese economische een heid zou leiden tot een zeer sterke stimu lering van het havenverkeer en de daar mee direct en indirect verbandhoudende bedrijvigheid in West-Nederland. Men was evenwel overtuigd dat in de eerstkomende tientallen jaren zo'n sterke ontwikkeling belemmerd, zo niet onmogelijk gemaakt zou worden door het woningtekort. Het is zeer twijfelachtig of de bestaande verdeling der bevolking onder de on dit moment bestaande verhoudingen uit eco nomisch oognunt ale Ho meosf iuis'p maf worden beschouwd. Daarenboven mag worden betwijfeld, of de door economische krachten tot stand gekomen verdeling ook als'de meest juiste mag gelden uit sociaal en militair oogpunt. Met name nu onze neutraliteitspolitiek onhoudbaar is geble ken, dient men zich terdege reken schap te geven van Hp gpvarpn die in een volgende oorlog verbonden kunnen zijn aan het feit, dat ongeveer de helft van onze bevolking in polders woont en dat een derde in de Randstad Holland ge concentreerd is. Uiteraard is het slechts bij hoge uit zondering mofeliik om bp.st"P"r'" fabrieksgebouwen en verkeersvoorzie- ningen te verwijderen en de bevolking naar elders over te brengen. De commissie wil niet de indruk wekken dat een ver andering van de nu bestaande toestand wordt nagestreefd. Slechts in die geval len, waar de reeds gevoelde bezwaren zich dreigen toe te spitsen, of waar nieuwe be zwaren dreigen te'ontstaan, kan worden overwogen om zulks te voorkomen door een beïnvloeding van de wijze, waarop de toekomstige aanwas der bevolking zich over het land zal verdelen. Daarover in een volgend artikel. Grondleggers van de PBO onderscheiden Prof. dr. J. A. Veraart comman- deur in de Oranje Nassau-orde Bij Koninklijk Besluit is prof. dr. J. A. Veraart, die in ons land de eerste is ge weest, die gestalte heeft gegeven aan de gedachte van publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Gedurende meer dan 25 jaren heeft professor Veraart de bedrijfsorganisatie met de volle kracht van zijn overtuiging verdedigd en daarbij zeer belangrijk pionierswerk verricht, dat voor ons land van grote betekenis is ge weest. Voorts zijn benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. F. J. H. M. van der Veen en mr. J. Woud stra als erkenning van en waardering voor hun bijzondere verdiensten ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Prof. Van der Ven heeft als voorzitter van de op 27 November 1946 daartoe inge stelde commissie de leiding gehad bij de opstelling van het voorontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie, waarop de wet voor een belangrijk gedeelte steimt. Mr. Woudstra heeft in de voorbereiding van genoemd wetsontwerp een zeer be langrijk aandeel gehad. Gistermiddag heeft minister Van den Brink deze onderscheidingen uitgereikt. Goesse politieagent bekent serie diefstallen De laatste tijd werden in Goes verschil lende diefstallen gepleegd, meestal in kan toren en scholen. Alle diefstallen verried- den dezelfde „techniek" en werden telkens binnen „vaste uren" gepleegd. De verden king viel op een agent van de gemeente politie. Na verschillende bewijsstukken in handen te hebben gekregen is men overge gaan tot de arrestatie van deze agent, die thans een bekentenis heeft afgelegd. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. De directeur van de Oudewatcrse Bank. C. V., is door de Rotterdamse rechtbank in staat van faillissement verklaard. Voorts is in onderzoek in hoeverre strafvervolging tegen hem mogelijk is. Liet de overheid hen jarenlang 'ongemoeid ondanks het feit dat zij „onbevoegd" warén? Gisteren heeft mr. L. II. Feitsma, Offi cier van Justitie bij de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank, in hoger beroep bevestiging geëist van vonnissen, die de kantonrechter had uitgesproken over 5 verdachten, wier beroep op de dagvaarding omschreven stond als „tandtechniker". Zij waren wegens het onbevoegd uitoefenen van het beroep van tandarts door de kan tonrechter tot verschillende geldboetes, variërend van 100,tot 600,veroor deeld en van allen was het instrumenta rium verbeurd verklaard. Enigen der verdedigers maakten ken baar, dat hun cliënten in het buitenland hun opleiding tot tandarts genoten en in het bezit zijn van buitenlandse tandarts diploma's, hetgeen hun echter volgens de Nederlandse wet niet de bevoegdheid geeft in ons land het beroep van tandarts uit te oefenen. Niettemin hadden zij hier zoals de raadsman van een hunner opmerkte „tientallen jaren op behoorlijke wijze hun practijk uitgeoefend", waarbij de overheid hen „willens en wetens ongemoeid in over treding had gelaten". Eerst in de afgelopen zomer was plotse ling in Amsterdam het optreden tegen deze mensen begonnen en in totaal ont vingen enkele tientallen hunner proces verbaal. Als getuige werd gehoord L. J. M. Spoo- renberg, inspecteur van de Volksgezond heid in Den Haag, die verklaarde, dat de verdachten nimmer de bevoegdheid heb ben gehad in ons land het beroep van tandarts uit te oefenen. Dit nu werd door enkele verdedigers bestreden. Zo legde na mens verdachte E. T. de L. raadsman mr. Gulcher de president, mr. J. Meihuizen, een fotocopie over van een brief, die gericht was aan verdachte en afkomstig van het departement van Sociale Zaken. In die brief, die slechts gedeeltelijk werd voor gelezen, stond een overeenkomst vermeld lussen het departement en juridische in stanties tot levering van goud en ander materiaal aan verdachte ten behoeve van WELK BOEK VINDT HET MOOISTE.... EN WAAROM? Antwoorden nog TOT UITERLIJK 13 FEBR. aan het secr. Haarl. Boekverk. Ver. Grote Houtstraat 63. Prijzen in boekén van f 50.tot f 10.—. UW BOEKHANDELAAR LICHT U GAARNE NADER IN Spaak op zijn best De haat mag ons niet verscheuren 99 Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons: De voormalige Belgische premier Spaak heeft in de Tweede Kamer zijn lang ver wachte rede over de Koningskwestie en de volksraadpleging gehouden. Hij had een goede dag: Zelden hoorden wij van hem zo'n meesterstuk van Franse redenaars kunst. Hij herhaalde alle argumenten, die hij tegen de „persoonlijke regering" van Koning Leopold kon aanvoeren. Dat Ko rting Leopold in 1940 na de overgave van het Belgische leger ervan overtuigd was, dat België tot de staat .van neutraliteit moest terugkeren, stond voor Spaak vast. Het misverstand tussen Koning en rege ring heeft daar zijn oorsprong gevonden. Het huwelijk van de Koning, zijn bezoek aan Hitier, zijn brief aan de Koning van Engeland, waarin hij beloofde aUes te doen wat mogelijk was om te beletten, dat Bel gië in een strijd tegen zijn ex-geallieerden zou worden betrokken, zijn even zovele uitingen van de „neutraliteits" politiek van Koning Leopold. Spaak zeide ook, dat de Koning omringd was door personages, die het parlementaire regime verafschuwden. Tegen de wil van zijn regering, begaf de Koning zich in 1940 vrijwillig in Duitse krijgsgevangenschap om bij zijn troepen te blijven. De grote diensten, die deze vorst aan het land heeft bewezen, wegen niet op tegen de fouten, die bij beging als staatshoofd. In een hevige aanval tegen de volksraad pleging slingerde Spaak de rechterzijde toe: „Vindt gij 'sKonings jongste verklaring, namelijk dat de monarchie verstevigd uit de volksraadpleging zal te voorschijn ko men, geruststellend voor onze parlemen taire democratie? Niets is zo wisselvallig als politieke constellaties, en indien mor gen een andere politieke meerderheid een nieuwe volksraadpleging over de Konings kwestie organiseert, wat dan? Zal men zeg gen dat de Belgen uit gebrek aan politieke wijsheid het allerellendigste redmiddel kozen, namelijk een volksraadpleging over de Koning, die het symbool der natie dient te zijn?" „De grote moeilijkheden, aldus de heer Spaak, zullen pas in Maart beginnen, als gij in de resultaten van het referendum zult geconstateerd hebben, dat Walen en Vlamingen verschillend over de Konings kwestie denken. Er zijn overigens andere oplossingen mogelijk. De katholieken heb ben bijna een meerderheid en zij kunnen wachten tot men de wet van 19 Juli 1945 met nog groter meerderheid kan afschaffen. De Koning zal zich na een eervol hulde betoon van onzentwege kunnen terugtrek ken ten voordele van zijn zoon". En Spaak deed hierbij een oproep tot de oudste parlementairen van de beide Kamers op dat zij in een geest van nationale eenheid een waarachtige oplossing zouden zoeken. „De haat mag ons niet verscheuren". Dit was het merkwaardige in de rede van de heer Spaak, dat hij zich een ogen blik boven de partijen kon verheffen en kon verklaren, dat hij vaak vele daden en houdingen van Koning Leopold had be wonderd. Hij werd door de socialisten en liberalen en zelfs door de liberale ministers toege juicht. De liberale minister van defensie ging hem persoonlijk feliciteren. Nationale oplossing? Later liet de regering-Eijskens blijken dat zij Spaaks voorstel tot oplossing dei- Koningskwestie zonder referendum gaarne wil bespreken. De premier verzocht de socialistische Kamerfractie in contact te treden met de regering over dat voorstel. Joegoslavië erkent de R.I.S. De radio van Belgrado heeft medege deeld dat de regering van Joegoslavië heden de regering der republiek Indonesia Serikat heeft erkend. Russen willen Japanse keizer berechten WASHINGTON, 1 Februari. (Reuter). De Sovjet-Russische ambassadeur te Was hington, Panjoesjkin, heeft heden bekend gemaakt, dat hij de Verenigde Staten heeft voorgesteld nog een aantal Japanners, on der wie de keizer, als oorlogsmisdadigers te berechten. Na een bezoek van 7 minuten aan Acheson te hebben gebracht, verklaarde Panjoesjkin, dat zijn voorstel was vervat in een nota, waarin ook détails voorkwa men over het onlangs in Rusland gevoerde proces tegen 12 Japanse bacteriologen, die een bacteriologische oorlog tegen de Sov jet-Unie hadden voorbereid. Waarom onze koffie zo duu OE.KQRFIFPR'JS OP DE BEURSMAN, NEW,YORK. $■45 $.40 135 $30 $25 -W 1947 Maar zelden zal een huisvrouw naar de beursnoteringen in de krant omzien, maar toch beïnvloeden deze cijfer-reeksen haar portemonnaie. Dagelijks hoort men klagen over de prijsstijging van de koffie. Het is vooral de beurs, waar het bedrag, dat moeder de vrouw zal hebben te betalen, gevormd wordt. Bezien wij nu de grafiek, dan mer ken we, dat de koffie op de New Yorkse beurs tot ruim het driedubbele van de prijs van 1947 is gestegen, (gerekend in dollarcents per Lb.). Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in de slechte Braziliaanse koffie-oogst. In het belangrijkste Braziliaanse koffie-centrum Sao Paolo bedraagt deze slechts 6 millioen balen, tegenover 11 millioen in de jaren 1947 en 1948. Brazilië levert 60 procent van de totale wereldproductie aan koffie en New York is de wereldmarkt. diens tandarts-practijk. De verdachte ver telde de president, dat hij het origineel van deze brief later weer bij het departement had moeten inleveren, omdat dit de brief wenste in te trekken, maar dat hij er van te voren een fotocopie van had laten maken. Bovendien voerde de raadsman aan, dat zijn cliënt tijdens de bezetting van het de partement wel officiële vergunning nad gehad. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir onder meer, dat hij in deze zaak juist als in de andere gevallen het bewijs geleverd achtte, ook al, omdat de verdachte toegaf geen wettelijke bevoegd heid te hebben. „De voorgeschiedenis van deze zaak maakt een weinig gelukkige in druk, als ik het voorzichtig mag uitdruk ken", zo vervolgde hij. „Deze verdachte is in de waan gebracht, dat hij d'eze hande ling mocht verrichten door het schrijven van de geneeskundige hoofdinspecteur van Volksgezondheid, die een soort toezegging heeft gedaan, als zou verdachte wel be voegdheid hebben. De hoofdinspecteur mist echter ten enenmale ieder recht om zo'n toezegging te doen. Dat kan zelfs het de partement, van justitie niet, omdat wij hier gebonden zijn aan art. 12 van het Wetboek van Strafvordering. Het zou erg nuttig zijn, indien andere departementen derge lijke beloften achterwege zouden willen laten". Splinters en balken? De raadsman zeide, dat de overheid „wel de splinter in buurmans, maar niet de balk in eigen oog ziet". In 1925 bad de mi nister verdachte bevoegd verklaard, aldus de raadsman. Uit de stukken was destijds gebleken, dat deze man sinds 1913 een eigen practijk had. Later was de bevoegd heid ingetrokken. Na 1930 had de overheid hem 18 jaar ongemoeid gelaten, in 1948 was er echter proces-verbaal tegen hem op gemaakt. „F.en volkomen fout standpunt van de overheid", volgens mr. Gulcher. Het gaat toch niet aan, dat de overheid enerzijds iemand rustig de strafwet laat overtreden, om hem anderzijds zelf voor de rechter te brengen. Dit is een onhoud bare toestand. Naar mijn idee heeft de over heid deze verdachte straffeloos gemaakt, zodat ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Van schuld is in dit geval geen sprake". Minister als patiënt In de zaak tegen een andere verdachte, die zeide zich wel bevoegd te achten om tandheelkunde uit te oefenen, vroeg de Officier eveneens bevestiging van het von nis van de kantonrechter. Mr. M. Bouwman, raadsman, vertelde, dat verdachte Nederlander is, dat hij in Suriname een middelbare schoolopleiding had gehad en later in Curacao tandheel kunde had gestudeerd., Toen hij in Utrecht later aan een tandheelkundig instituut zijn studie wilde voortzetten, werd hij niet toe gelaten, omdat de opleiding in het over zeese gebiedsdeel van Nederland niet voor vol geteld werd. Zo vertrok verdachte naar Duitsland waar hij volgens de verdediger „een diploma behaalde, dat meer waarde had, dan het Nederlandse"- Hiermee keerde hij terug naar Utrecht, teneinde ook het Nederlandse diploma te halen, maar op nieuw werd hem de toegang geweigerd. „Intussen is deze man een uitstekend tand arts geworden", aldus de verdediger. „Tot zijn patiënten hebben onder andere be hoord „de minister van O., K. en W." en de auteur Lou Lichtveld en zijn familie leden. Ook laat de vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, dr. R. H. Pos, zich nog steeds door hem behandelen". In alle zaken vroeg de Officier beves tiging van de vonnissen van de kanton rechter, in twee met wijziging van de op gelegde straffen. Uitspraak op 14 Februari. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem is voorlopig surséance van betaling ver leend aan: de' handelsvennootschap onder de firma Piek Spanjaart, gevestigd en kan- toorhoudende te Haarlem. Nagtzaamstraat 65 en aan haar vennoten. Gerardus Antonius Albertus Piek, wonende te Haarlem, Nagf- zaamstr. 65 rd.'en Theodoras Gerardus Span jaart, wonende te Haarlem, Corn, van Noorde straat 34 zwart, met benoeming van mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem tot bewindvoerder. Het verhoor der schuld eisers is bepaald op Maandag 3 April. VERANDERINGEN IN DE REDACTIE VAN „DE NIEUWE STEM". De redactie van het maandblad voor cultuur en politiek „De nieuwe stem" is met enige leden uitgebreid. Voor Vlaan deren trad naast Marnix Gijsen (die in de Verenigde Staten een contactpunt met het tijdschrift vormt) en Karei Jonck- heere de schrijver Julien Kuypers toe. Als vertegenwoordigers van Indonesië en Suriname zullen respectievelijk Sujono Hadinoto en Lou Lichtveld (schrijvers naam: Albert Helman) fungeren. Door het uittreden van Jan Greshoff is voor het vaste contact met Zuid-Afrika een open plaats ontstaan. Bevrijder. De bestuurders van de Londen, se dierentuin maken zich ernstig onge- rust over de actie van een onbekende „bevrijder", die dezer dagen een vijf. tiental zeldzame vogels uit hun kooien heeft gelaten.' Vondst. Bij eetf landbouwontginning te Rocca del Colle heeft men een Romeins kerkhof blootgelegd. Er werd een aan. tal zeldzame muntstukken en vazen ge. vonden. Ongeluk. Volgens het met Russische licen tie verschijnende blad „Berliner Zei. tung am Abend" is in West-Berlijn een spoorweg-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen werden gewond. Volgens hei blad zou sabotage aan de seininrichting hiervan de oorzaak zijn. „Als de West- Berlijnse politie zich onbekwaam blijft tonen in zulke gevallen, zal de bevol. king zich met andere middelen tegen misdadigers moeten beschermen", aldus het blad. H-bom. De Amerikaanse atoombom-in. duslrie hoopt de eerste waterstofbom in 1951 en misschien nog eerder tot ont ploffing' te kunnen brengen. Men ver. onderstelt, dat de proef zal worden uit- gevoerd op een eiland in de Stille Oceaan. Vraag en antwoord. Leden van een Joodse organisatie in de V. S. hebben een be. roep gedaan op de premier van Israël, David Ben-Goerion, om de opvoeding der kinderen in Israël meer in overeen, stemming te brengen met het Joodse geloof. Ben-Goerion antwoordde hierop: „Indien U invloed wenst uit te oefenen op het leven in Israël, dan kan ik U slechts de raad geven om U in dit land te vestigen". Straf. De twintigjarige Giuseppe di Carlo, die zijn 34-jarige lerares doodschoot omdat hij zakte voor een examen, is veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tot betaling van anderhalf millioen lire aan de familie van het slachtoffer. Rotte eieren. De politie van Napels heeft vijf heetgebakerde jongelieden gear resteerd, die rotte eieren wierpen naar de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, toen hij door Na pels reed. Laatste nieuws. De Zwitserse telefoon, dienst heeft een nieuwtje ingesteld, Wanneer men een bepaald nummer draait,, hoort men de laatste berichten, Het Zwitserse nieuwsbureau zal hier voor iedere dag zes bulletins van dfr minuten verstrekken. Lange sigaret. In Hongarije is een nieuwe sigaret in de handel gebracht die „Vijf. jarenplan" heet. Vergeten. Vier gemaskerde bandieten die bij Rome een boer beroofden van 2500 gulden aan juwelen en bankpapier, kwamen enige minuten later terug om ook nog een zak noten bij hem weg te halen. Eerst moeder. Twee Siciliaanse handlan gers van Giuliano, die al 18 maanden door de politie werden gezocht, hebben zich nadat zij eerst hun moeders hadden uitgestuurd om met de „cara binieri" in Palermo te onderhandelen met hun vrouwen en kinderen bij de politie gemeld. Ruilhandel. Een Amerikaanse ambtenaar die onlangs uit China is teruggekeerd, heeft verkaard, dat Mao Tse Toengs regering wanhopige behoefte aan goe deren uit het Westen heeft. „Wanneer zij onze kapitalistische katoen nodig hebben, zullen zij hun communistische wolfram wel willen verkopen", zei hij. 22. Toen maestro Fiedeldum klaar was met broodsnijden en weer te voorschijn kwam, was Panda intussen ook gereed met het inspannen van Inferno. „Maestro", zei Panda, „als we nu intussen toch even niets te doen hebben, dan zoudt u misschien verder kunnen gaan met de muzieklessen, want we begonnen net zo aardig op te schieten." „Graag, leerling, graag!" zei Fiedeldum, terwijl hij de boterhammen neerlegde. „Je weet, dat de muziek en mijn instrument mij alles zijn. Ach, ik kan niet hebt de beste leermeester die er bestaat. Wij waren in onze vorige les gebleven bij de snaar. Kijk, dit is een snaar! Bestudeer die goed, want dit is het belangrijkste on derdeel van het instrument. Bij ingespan nen studie„Ach ja, ingespannen studie!" zo riep Joris nu plotseling achter hen. „Dat is hetgeen wij behoeven! Het is uw taak, maestro, om een ingespannen studie te maken van déze instrumenten!" En daar kwam hij aanzetten met een arm vol trommels, bekkens, bellen en toeters. „Wat.welk instrument.vroeg de grote violist, terwijl hij angstig van het ene instrument naar het andere keek. „Alle, mijn vriend," legde Joris uit, „en dan nog wel liefst alle tegelijk. Ik dacht namelijk uw heerlijk talent te gebruiken door u te benoemen tot orkest. Reeds lang zdiht ik naar een zo veelzijdig ontwikkeld musicus als gij, en thans heb ik u gevonden. Tien instrumenten tegelijk kunnen voor u slechts een kleinigheid zijn. Riepen niet reeds mijn Griekse leermeesters verrukt anders! Let dus maar goed op, want je „Die zult gij namelijk gaan bespelen!" uit: Profitare necesse est?" Demonstratie-avond Haarlemse Volksmuziekschool De Haarlemse Volksmuziekschool heeit in de loop van haar beslaan een geheel eigen plaats in het muziekleven van onze stad gekregen. Het kan echter geen kwaad van tijd tot tijd de aandacht op het stre ven van de school te vestigen, vooral de aandacht van degenen, die door maatschap pelijke omstandigheden verstoken moetee blijven van het toch zo begeerde goea muziekonderwijs. De actieve directrice van de Volksmuzieksehool, mevrouw C. J. M. Kat-Beylevelt past, om het gewenste contact met deze kringen tot stand te brengen, een doeltreffend middel toe: de demonstratie, waardoor men reeds enige malen een indruk van het werk der school heeft kunnen krijgen. Gisteravond werd wederom een dergelijke demonstratie ge geven, ditmaal in de grote zaal van „De Leeuwerik", die geheel gevuld was met belangstellenden. Ter inleiding van de avond gaf mevrouw Kat een overzicht van het onderricht op de school. Het werd een bijzonder gezellig begin, want mevrouw Kat maakte alle aan wezigen zonder moeite tot leerlingen, die lustig canons gingen zingen. Met dat al was er een gewenste stem ming gekomen om te luisteren naar de leerlingen van de Afdeling A, die alge meen vormend muziekonderwijs ont vangen. Het werd in wezen een openbare les, waarbij de jongens en meisjes melo dieën zongen overeenkomstig bepaalde handhoudingen van de leidster, oefe ningen maakten voor de ontwikkeling van het innerlijke gehoor en van het muzikale geheugen. Het treffen van intervallen en rhythmische figuren en het improviseren van melodieën op willekeurige teksten be hoorden verder tot de interessante ge beurtenissen van deze demonstratie. Na de pauze kwam in hoofdzaak de beurt aan leerlingen van afdeling B, die na twee jaren de lessen van de afdeling A gevolgd te hebben, instrumentaal onder richt konden krijgen. Een ensemble van blokfluiten en violen speelde mooie mu ziek van Chédeville le Jeune. De smaak- vormende betekenis van dergelijke werken moet men niet onderschatten, in dezelfde zin moet de keuze van een Wals van Mo zart, een paar volksliedjes, fragmenten uit Handels „Water music", een trio-suite van Joh. Pachelbel, dansen van M. Pamer en een deel uit een fluitconcert van A. Vi valdi beschouwd worden. Wat er aan technische vervolmaking bij de uitvoering ook mocht ontbreken, het bleek duidelijk dat deze hoogstaande mu ziek tot een geestelijk bezit van alle leer lingen geworden was. Vermelding verdient zeker de aardige bijzonderheid, dat er ge speeld werd op bamboe-fluiten, die de leerlingen zelf gemaakt hadden. De klank er van had vaak de bekoring van een klein orgeltje. De jeugdige solo-fluitiste onder scheidde zich bij de uitvoei'ing van het ge deelte uit Vivaldi's concert door een al be langrijk ontwikkelde vaardigheid. Een sympathieke indruk maakte voorts het op treden van een „tokkel"-ensemble, dat goed genuanceerd muziek van Joh. B. Kok uitvoerde. P. ZWAANSWIJK

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2