Uraniumbom als aansteker voor een kernreactie in waterstof-atomen „Actie Westerling geên gevaar voor verhouding tussen beide landen" De gezindheid bij ondernemingsraden het overleg in de is het voornaamste Ir. Ottevangers komt in Haarlem terug 3e kleine wereld JXonderJag 2 Februari 195Ö 3 De combinatie van waterstof-atomen tot helium-atomen, waartoe men de mogelijk heden reeds in 1935 overwoog, kan echter als kettingreactie (nodig om het proces zeer snel dus explosief te doen verlopen) alleen plaats vinden onder uitzonderlijke omstan digheden, namelijk bij een temperatuur Van circa 15 millioen graden Celsius en een hoge druk. Deze voorwaarden bleken tot dusverre niet te verwezenlijken, doch thans schijnen de natuurkundigen practische mogelijkhe den tot verwezenlijking gevonden te heb ben. Is dat inderdaad juist, dan zou men in de waterstofbom een wapen gevonden hebben, dat niet, zoals de uraniumbom, „slechts" twee tot vier vierkante mijl, maar waarschijnlijk 1000 of meer vierkante mijl in een klap volkomen kan verwoesten. Verkiezingen Provinciale Staten De candidatenlijst van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de ver kiezingen voor de Provinciale Staten op 26 April in de provincie Noordholland in de Statenkieskringen Haarlem en Velsen als volgt samengesteld: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede; H. J. Slingenberg, Heemstede; mevr. mr. J. M. StoffelsVan Haaf ten, Haarlem; jhr. H. P. F. Coenen van de Oos terhof f, Aerdenhout; D. E. Jongkind, Aals meer; mr. J. E. Goudsmit, Badhoevedorp; A. Blom, Beverwijk; ir. P. C. Tirion, Aer- denhout; G. Tates, Zandvoort; mr. H. L. Prenger, Aalsmeer; mevr. J. van Nispen van Wely, Heemstede; J. C. Jung, Zand voort; mr. J. G. Bettink, Haarlem; J. M. Strijland, Uithoorn; P. Avis, Hoofddorp; P. H. van Essen, Halfweg; R. F. Pasman, Sant poort-station; J. van Holten, Bennebroek en J. W. Th. Fibbe, Haarlem. Staking. In Santiago en Valparaiso (Chili) organiseren de vakverenigingen sym pathie-stakingen om hun solidariteit met de stakende employés van de tele foon- en electriciteitsbedrijven te tonen. De telefoondiensten worden onderhou den door het ministerie van Arbeid mét assistentie van het leger. Op welke wijze men deze voorwaarden voor de explosie denkt te kunnen verwe zenlijken wordt uiteraard geheim gehou den, doch het ligt voor de hand te denken aan de huidige atoombom, in welks cen trum en directe omgeving bij de explosie de uitzonderlijke omstandigheden van een temperatuur van millioenen graden Cel sius en een zeer hoge druk optreden. Dan zou de huidige uranium-atoombom degraderen tot lucifer, tot aansteker van een r.og veel grotere razernij van krachten. Dit is dus de nieuwste stap op het ter rein der kernphysica, een stap waarvoor president Truman der Verenigde Staten, na lang beraad, het sein gegeven heeft. Niemand, zelfs niet de grootste deskun dige op dit gebied, zal echter kunnen zeg gen of het de laatste geweest is. Het aspect der resultaten wordt echter danig veront rustend. Wat is een H-bom De nieuwste stap op het terrein der kernphysica niet de laatste wellicht (Van een bijzondere medewerker) Evenals zulks bij de uraniumbom het geval was, berust het principe van een eventuele „waterstofbom" op in weten schappelijke kringen reeds lang bekende feiten en vei-schijnselen. Theoretisch kan men op papier het hele proces van een ontploffende waterstofbom ontwikkelen, doch de practische uitvoering heeft tot dusverre op ernstige bezwaren gestuit. Thans schijnen de kernphysici in Ameri ka practische mogelijkheden binnen hun bereik te achten om de waterstofbom (H- bom) te vervaardigen en daarmee een wa pen te scheppen, waarbij de huidige atoom bom degradeert tot lucifer. Zonder op wetenschappelijke en techni sche vragen in te gaan willen wij in het kort aanduiden, waarop het denkbeeld van de atoombom berust. Alle stof bestaat uit atomen, zeer kleine deeltjes die niet met het blote oog, noch met de sterkste microscoop zijn waar te nemen. Zulk een atoom bestaat uit een kern met daarom heen draaiende electro- nen. Reeds lang was het aan de natuur kundigen bekend, dat snelle en krachtig verlopende reacties mogelijk zouden zijn, wanneer men veranderingen in de kernen zou kunnen teweeg brengen. Gedurende de oorlog slaagde men er in, zulks te doen bij de kernen van uranium en plutonium, de zwaarste, dus minst stabiele kernen die bekend zijn. Men wist deze te splitsen, waardoor kernen van lichtere atomen ont stonden, benevens een restant aan kern materiaal, dat zich omzette in energie. Ook het principe van de thans veel be sproken waterstofbom berust op kern reacties, maar ditmaal niet het splitsen, doch het combineren van atoomkernen. De huidige atoombom berust op het prin cipe, dat kernen van uranium-atomen wor den gesplitst tot atoomkernen van andere stoffen, waarbij een gedeelte van de oor spronkelijke kern „overblijft" en in de vorm van energie vrijkomt. Dank zij het feit, dat deze vrijkomende energie in staat is ook weer andere kernen te splitsen, ont staat een kettingreactie, een reactie die zich vanzelf voortzet, zich zelf in stand houdt, wanneer zij eenmaal aan de gang is gebracht. Aangezien in de atomen alles met een razende snelheid geschiedt, grijpt ook dit splitsingsproces met enorme snel heid om zich heen wanneer het eenmaal in gang is gebracht, waardoor het explo sieve karakter van de atoombom te ver klaren valt. Kettingreactie Om een inzicht te geven in het begrip „kettingreactie" het volgende eenvoudige voorbeeld. Zet op een tafel een rijtje do minostenen op hun kleinste vlakje naast elkaar, op een onderlinge afstand van de dikte van. een dominosteen, Stoot de uiter ste steen om in de richting van de andere stenen, en de eerste zal de tweede, de tweede de derde, de derde de vierde om werpen, zonder dat men er verder iets aan hoeft te doen. Is de reactie eenmaal aan de gang, dan plant zij zichzelf voort. Dit nu is een kettingreactie. In het geval van de atoombom plant zij zich in een enorm tempo met een steeds grotere versnelling voort, doordat de energierestanten van een splitsing voldoende zijn om een aantal andere atoomkernen te splitsen. Aangezien alles in atomen zich met grote snelheden afspeelt, vindt de splitsing van alle atoom kernen in de bom mede door de grote ver snelling van het proces in een fractie van een seconde plaats, waardoor na die fractie van een seconde een enorme hoeveelheid resterende energie tegelijkertijd een uitweg zoekt en een explosief verschijnsel van. zeer grote omvang tot gevolg heeft. Ook de waterstofbom berust op het prin cipe van kernreacties, doch hierbij komen energieresten explosief vrij door samen voeging van atoomkernen in een steeds sneller verlopende kettingreactie. Door toe vallige omstandigheden komt bij deze atoom-combinatie een veel groter restant aan energie vrij, waardoor een dergelijke bom een veel groter kracht kan ontwik kelen. Uranium-bom aansteker van waterstofbom Overgespeelde cupwedstrijden Voor de vierde ronde van de Engelse cup werden Woensdag enkele wedstrijden over gespeeld met de volgende resultaten: Bolton WanderersLeeds United 23 (na verlenging): Cardiff CityCharlton Athle tic 2—0; Derby CountyBury 52; Sheffield UnitedWolverhampton Wanderers 34. Wolverhampton krijgt in de vijfde ronde Blackpool tegenover zich. Op een veld, dat vijf centimeter dik onder de sneeuw lag werd een overwinning bevochten. Kort na de hervatting stond Wolverhampton met 30 voor. maar Sheffield gaf zich niet zo maar gewonnen. Twee doelpunten van rechtsbinnen Evans brachten Cardiff een zege op Charlton. Na twee maal drie kwartier voetbal was de stand bij Bolton WanderersLeeds United 22. Browning slaagde er in de verlenging in het overwicht van Leeds United in een doelpunt uit te drukken. Derby County had ditmaal weinig moeite met Bury. De midvoor Jack Stamps ver richtte voor de tweede maal in deze cup competitie de hattrick. Waterpoloprogramma In het Sportfondsenbad worden Zaterdag avond de volgende waterpolowedstrijden gespeeld. Centrale wintercompetitie: Haarlem HVGB. Competitie kring Haarlem, dames, afdeling I: HPCDWR; heren, afdeling I: DWT DWR: afdeling II: HVGB 2—HPC 2: afdeling III: Haarlem 3—HZV 1. Mr. Roem naar Den Haag DJAKARTA, 2 Februari (Aneta) „Ik heb alle vertrouwen in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Daar wil ik mijn schouders onder zetten", verklaarde de Hoge Commissaris van Indonesië in Ne derland, mr. Roem, in een onderhoud met de politieke correspondent van Aneta, al vorens zijn reis naar Nederland aan te vangen. „Ik geloof dat mijn benoeming geheel ligt in de lijn van de ernst, waarmede"wij de samenwerking tussen de twee landen opvatten een samenwerking die ge baseerd is op het vertrouwen dat er be staat en dat moet worden onderhouden. Aan de ene kant spijt het mij dat ik Indo nesië moet verlaten, omdat ook hier veel arbeid valt te verrichten, doch anderzijds heeft het werk dat mij in Nederland wacht mijn gehele instemming. Zowel voor de regering als voor mij zelf was het een moei lijke keuze. Nu zij eenmaal is gemaakt, zal ik mij met hart en ziel aan mijn taak in Nederland wijden". De Hoge Commissaris van Indonesië vervolgde: „Gezien in het licht van het beslaande vertrouwen zijn moeilijkheden als die, welke zijn ontstaan door de actie van Wes terling, normale moeilijkheden, waarmede elk jong land te kampen heeft,moeilijkheden die wij te boven zullen komen en die geen gevaar opleveren voor de tussen beide lan den bestaande verhoudingen. Vertrouwen is een gevoelige zaak en het evenwicht kan gemakkelijk worden verstoord, doch wan neer beide betrokken partijen onder moei lijke omstandigheden de juiste houding weten aan te nemen, dan zal door die moei lijkheden het vertrouwen slechts worden verstevigd". Mr. Roem gewaagde verder van zijn vol doening, juist in dit verband, voor de uitingen van afkeuring met betrekking tot .de actie van Westerling van Nederlandse zijde; welke uitingen niet alleen zijn ge komen van officiële zijde, doch ook uit het Uraniumbom, aansteker van superatoombom. TWEEDE KAMER Communisten fel gekant tegen het aanhangige wetsontwerp (Van onze parlementaire redacteur) Bij het algemeen debat over het wetsont werp op de ondernemingsraden kwamen naast hoofdzaken ook reeds veel onderge schikte punten ter sprake. Bovendien vorm de het nu al verdedigen van amendemen ten een beletsel om te kunnen gewagen van een discussie in brede stijl. Minister Joekcs slaagde er evenmin in, om een duidelijke kleur aan de gedachtenwisseling te geven. De amendementen liet hij voorshands varen en verder bepaalde hij zich in belangrijke mate tot wat men niet veel anders zou kunnen noemen dan een paraphrase op het wetsvoorstel. De meeste tekening is er nog in het debat gebracht door het op scherpe wijze geuite verzet van de communisten. Vooral hun fractieaanvoerder, de heer Wagenaar, vond het kennelijk nodig zijn geestverwant Hermans te overtroeven. Hij verweet de voorstanders van de aanhangige regeling, dat zij, de „super-democraten", in werke lijkheid al met iets heel on-democratisch accoord gingen door goed te vinden dat bij de candidaatstelling voor de ondernemings raden het zwaartepunt ligt bij de vakorga nisaties. Verder betoogde hij, dat die onder nemingsraden, welke volgens hem louter uit „ja-en-amenknikkers" zullen gaan be staan, nog niet eens hun eigen voorzitter mogen kiezen, aangezien het hoofd van de onderneming zich met die functie belast zal zien. Natuurlijk liet de heer Andriessen (K.V.P.) het er niet bij zitten dat de leden van de erkende vakorganisaties voor „ja- en-amenknikkers" werden uitgemaakt, een omschrijving die ook door de minister met klem werd veroordeeld. Mr. Joekes wierp de communisten voor de voeten, dat zij wel heel tegenstrijdig optraden. Want enerzijds bleken zij boos te zijn over het feit, dat de ondernemingsraden geen strijd-colleges zullen zijn, maar aan de andere kant na men zij het woord vrecle (arbeidsvrede) in de mond. De werkelijkheid was volgens de bewindsman, dat het doel van de wet op de ondernemingsraden juist is om het overleg in de ondernemingen, tussen werk gevers en werknemers te bevorderen. De communisten willen niets weten van vrede en overleg in plaats van strijd, welke thans in het bedrijfsleven tot het verleden gaat behoren. Naar aanleiding van de pleidooien voor inschakeling van het aanhangige wetsont werp in de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, zette de minister uiteen waarom splitsing van die beide onderwer pen doelmatiger is. Met anderen bleek de heer Kikkert (C.H.) het meest te voelen voor een uitsluitend recht van de vakorga nisaties en haar leden om candidaten voor de verkiezing van ondernemingsraden te stellen. Hier kwam de minister tegenop. Zulks zou onjuist zijn, nu nog tal van ar beiders niet georganiseex-d zijn. Deze heb ben toch zeker ook recht om bij de candi daatstelling een duit in het zakje te kun nen doen. Tot de door minister Joekes ge schetste kenmerken van de ontworpen re geling inzake de ondernemingsraden be hoorde onder meer het algemeen karakter, de soepelheid van de wet, het ontbreken van strafsancties bij niet-naleving van de verplichting om de bedoelde colleges in het leven te roepen „met onwillige honden is het kwaad hazen vangen", zo zei de mi nister en niet te vergeten het overleg tussen werkgevers en werknemers. Dit achtte de bewindsman wel van de aller grootste betekenis. Hij noemde het een al gemeen volksbelang en wees er op, dat men zulk een overleg door deze wet straks in tienduizend ondernemingen zal kunnen bevorderen. „Het kapitalisme verliest zijn scherpe kanten en zal in een arxdei-e phase treden, als men de productie, dank zij de samen werking via de ondernemingsraden, ten gunste van het algemeen zal aanwenden". Aldus prees minister Joekes een der door hem verwachte grote zegeningen van deze wettelijke regeling aan, nadat de commu nistische fractieleider beweerd had, dat de ondernemingsraden slechts zullen dienen ter vei-hoging van de winst van de onder nemers, dus tot uitbuiting van de ax-beiders: kortom heel het doel van het ontwerp was volgens hem aldus de strijd van de arbei ders tegen het kapitalisme te beletten. Met ietwat andere woorden zei de minis ter terecht, dat om met elkaar van gedach ten te kunnen wisselen er tenminste een bepaalde grondslag van overeenstemming moet zijn, die tussen hem en de commu nisten echter volkomen ontbrak. H.H.I1C.I.F.K. „Marifred" 5—3 De Woensdag te Den Haag gespeelde ijs- hockeywedstrijd tussen HHIJC en de Zweedse club IFK Marifred uit Stockholm, werd met 53 door de Hagenaars gewonnen. De tussenstanden waren 02, 31, 20. Vanavond spelen de Zweden in Amsterdam tegen de Ijsvogels. Als hoofd van de Provinciale Dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting Naar wij vernemen is aan ir. H. Meijerink op zijn verzoek per 1 Februari eervol ont slag verleend als directeur van de Provin ciale dienst voor Wederopbouw en Volks huisvesting voor Noordholland. Hij zal worden opgevolgd door ir. F. Ottevangers, thans directeur van een ge lijke dienst in Assen. Ir. Ottevangers is voor Haarlem geen onbekende. Voor en tijdens de oorlog was hij werkzaam bij de Gemeentelijke dienst van Openbai-e Werken, waar hij zich spe ciaal, bezighield met de stadsontwikkeling en 'de daarmee samenhangende problemen. Oncler zijn leiding werdenbelangrijke stuciies verricht over de bevolkingsbewe ging van Haarlem en omgeving en over de woningvoorziening. Zijn grootste werk, een studie over de sociaal-economische struc tuur van Haarlem en omgeving, zag in 1943 het licht. Daarin werden tal van vraagstuk ken van algemene aard, zoals de verhouding met de randgemeenten, de aard en de be tekenis van de Haai'lemse industrie, de detailhandel en het goedereliVerkeer behan deld. Op 1 Augustus 1946 volgde zijn benoe ming tot directeur van de Provinciale dienst voor de Volkshuisvesting van Drente. Het scheidende hoofd van de Noordhol landse dienst is met ingang van 1 Februar benoemd tot adviseur van de directeur- generaal voor stedebouwkundige aange legenheden bij het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Daar ir. Otte vangers zijn functie pas op 1 April kan aanvaarden, zal ir. Meijerink tot die datum de voornaamste zaken in Haarlem blijven behartigen. DE HAARLEMSE BROODOORLOG grote publiek. „In zaken als deze", aldus Roem, „moet niet een soort leedver maak de ondergrond zijn van de houding der Nederlanders, zoals dit bij sommigen nog merkbaar is, doch mag van Neder landse zijde een positieve houding worden verwacht". Mr. Roem, die gedurende de laatste we ken verschillende malen ontmoetingen heeft gehad met zijn Nederlandse ambt genoot Hirschfeld, met minister Van Maar- seveen en de heren Prinsen, Bannier en Bot, wordt naar Nederland vergezeld door zijn echtgenote, door zijn plaatsvervanger mr. Djoemhana en zijn persoonlijke secre taris en adviseur, de heer Soedjono. Hij deelde tenslotte aan Aneta mede, dat de omvang van ae staf van de Indonesische Hoge Commissaris nog niet is vastgesteld, doch dat hij die omvang zo klein mogelijk wenst te houden. Kort na mr. Roem zal naar Nederland vertrekken mr. Razif, thans leider van de Gindo, een organisatie van importeurs en exporteurs in Indonesië. De heer Razif zal worden belast met de leiding van de finan- cieel-economische sectie van het Hoge Commissariaat in Nederland. Aethergroet voor Haarlemse militairen in Indonesië De technici van het Strijdkrachtenpro gramma zijn gisteren de hele middag en avond in „Brinkmann" in de weer geweest om 250 Haarlemmers in de gelegenheid te stellen in enkele woorden een groet aan een zoon. een man, een vader of een ver loofde, die nog in Indonesië onder de wa penen vertoeft te brengen, Deze groeten zullen in een Haarlems programma op 8 en 22 Februari via de aether de militairen bereiken. Het program ma zal omlijst worden door samenzang onder leiding van de organist Johan Jong en tevens zal er een kort overzicht van de belangrijkste plaatselijke gebeurtenissen van de laatste tijd in worden opgenomen. De omroeper, G. Maaswinkel, sprak cie verbindende tekst uit. 's Avonds sprak de voorzitter van de ontvangstcommissie van de Haarlemse Demobilisatieraad, de heer P. Kaptein, een kort woord, evenals de heer H. Brans. Namens het Katholiek Thuisfront, dat samen met het Protestants Interkerkelijk Thuisfront en het Strijd krachtenprogramma het groetenprogram- ma had georganiseerd, sprak de voorzitter de heer N. Bosman. In totaal zullen straks honderd Haarlemse mannen en jongens onder de tropenzon uit hun luidspreker een bekende en geliefde stem horen zeg gen, dat in de Spaarnestad alles oké is, moeder het goed maakt, vader weer beter is of Annie een nieuwe baan heeft of welke andere mededeling hun ook maar be lang zal inboezemen. En eigenlijk is ieder levensteken, hoe gering het een buiten staander ook mag schijnen, welkom voor hen die in den vreemde naar huis ver langen. voor DONDERDAG 2 FEBRUARI Dreefzicht: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, optreden HTC-cabaret, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Populaire avond duo André de Raaff en Jacq. Schutte, 8 uur. City: „Oliver Twist", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy keert terug", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw bekent", 13 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Jeanne d'Arc", 14 j., 2.30. en 3 uur. Luxor: „Betovering", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Volledig accoord bereikt Het Districtshoofd Noordholland van de Nederlandse Bakkerijstichting deelde ons vanmorgen mede: De Nederlandse Bakkerijstichting verga derde gisteren met de vertegenwoordigers der Haarlemse bakkerij en de directie van het bedrijf, dat zich bij het Zatex-dag be reikte accoord niet had aangesloten. In deze vergadering werd volledige over eenstemming bereikt. Van Maandag 6 Februari af zal het witte brood in alle Haarlemse zaken voor 34 cent per 800 gram worden geleverd. Het Hildebrand-monument voor Haarlem „Nog zwevend" en „van stap tot stap komt het nader" Het is nu al weer bijna drie maanden geleden dat in de Kleine Hout geëxperi menteerd werd met de maquette van het Hildebrand-monument. Wij hebben ten Stadhuize geïnformeerd of nu eindelijk een definitieve plaats is aangewezen. Een zegsman kon alleen zeggen: voor zover ik weet is het Hildebrand-monu ment nog altijd „zwevende". Een andere zegsman vertelde iets meer. Hij verzekerde dat men „van stap tot stap nader komt". Maar uit zijn toelichting bleek toch ook, dat onze eerste bron een letterlijk juiste inlichting gegeven had. Men is namelijk nog altijd bezig met voor het monument een enigszins andere op stelling te vinden, waardoor onder andere bereikt zal worden dat het mooie doorzicht op het Paviljoen niét belemmerd wordt. Tevens zou door de nieuwe opstelling ver kregen worden dat de kosten, aan de plaat sing verbonden, wat verlaagd kunnen wox-- den. Toen wij de vraag stelden: „Er is dus wel uitgemaakt dat het monument in de Kleine Hout komt", luidde het antwoord: „Ja, maar dan met de beperking erbij: voor zover men van iets zeker is in deze aan gelegenheid". Op 5 Februari wordt de heer G. J. Scheepers, directeur van drukkerij Levisson te 's Gravenhage en hoofdredacteur van het weekblad „Graficus" zeventig jaar. De heer Scheepers heeft zich en als directeur en als organisator bij de opleiding van patroons en arbeiders in het grafische vak bekendheid verworven. Muziek Opera-programma ter ere van Jan Hensen De populaire zanger en koordirigent Jan Hensen zou twee jaar geleden met een vocaal concert het zilveren jubileum van zijn loopbaan vieren, toen een ernstige ziekte deze feestelijke herdenking kwam verijdelen. Onder lussen is hij nu hersteld en Woensdagavond kon het destijds afge laste concert doorgaan. Het werd een grootse hulde door koren en collega's èn om het jubileum èn om het gelukkige her stel van de jubilaris. Het feestelijk versier de podium van de Haarlemse Concert zaal leek uiteindelijk een zeldzame bloe mentuin in volle bloei, toen de afgevaar digden van het dameskoor „Arcis" en van „Beynes' Mannenkoor", van de directie van Beynes en tenslotte van een aantal vocalis ten-collega's van de Omroep hun goede wensen onder woorden hadden gebracht. Er werd een opera-programma "uitge voerd. waaraan, behalve de jubilaris, mee werkten: de sopranen Hermine Preyer en Leonie Smits, de tenoren Henk Koene Cor Rijswijk, de bariton George Spijkstr en de bas Henk Weimar; als begeleider aan orgel en piano fungeerde Johan Jong. Bo vendien was er een flink bezet gemengd koor, samengesteld uit „Arcis" en „Beynes' Mannenkoor". Als zanger liet de jubilaris zich horen in het „Smartlied" uit „Paljas" en in Walter's „Preislieö" uit „Die Meistersingex-". De stem van Jan Hensen, die vroeger nogal aan de lichte kant was, is aanmerkelijk zwaarder geworden en neigt nu naar het heldentenor karakter. Dit bepaalde waarschijnlijk de keuze van het Wagner-fragment, dat trou wens ook zeer verdienstelijk klonk, ondanks de emoties, die een gevoelsmens als hij, na de hartelijke huldiging, bij het zingen zeker dwars moesten zitten. Als eerste groot ensemble-werk ging de finale van het eerste bedrijf van „Aïda". Het was een goede prestatie van de geza menlijke koren en van de lichte sopx-aan Leonie Smits. Deze laatste bracht in de loop van de avond de verrassing van een gave vertolking van de beroemde coloratuur-aria uit ,,Le Pardon de Ploërmel"; dit was bui ten kijf het :glansnumixxer van het concert. •Met het Brahma-koor uit „De Parelvis sers", uitgevoerd met orgelbegeleiding, werd eveneens een goed effect bereikt. Het. kex-kkoor uit „Cavalleria" was aanvankelijk iets minder zuiver, maar werd toch tot een treffend einde gebracht, niet het minst door de gepassionneex-de solozang van de drama tische sopraan Hermine Preyex', die boven dien met de tenor Henk Koene glansrijk een groot fragment uit dezelfde opera ten gehore bracht. Het mannenkoor liet zich ook met succes gelden in het Priesterkoor uit „La Forza del Destino", waaraan ook Leonie Smits en de sonore bas Henk Weimar meewerkten. Weimar maakte nog een bijzonder fraaie beux-t met de grote bas-aria uit „La Son- nambule". Onder meer liet Henk Koene een voortx'effelijke indruk na met een aria uit „Traviata". George Spijkstra had met bravour de avond ingeleid als vertolker van de Proloog uit „Paljas". De lichte tenor Cor Rijswijk zong niet onverdienstelijk een aria uit „La Favorite". Tenslotte werkten allen samen in een uitvoering van het beroemde sextet uit „Lucia di Lamxxxerixxoor". Alle medewer kers en onder hen voorzeker ook de begeleider Johan Jong hebben zich hoogst verdienstelijk gemaakt om deze avond voor Jan Hensen een onvex-getelijke te doen zijn. JOS. DE KLERK. Inderdaad Het is kox-te vreugde geweest, maar een hevige. Ge doet uw bevroren venster open in de morgen, ge denkt een koude, grauwe schemer over de huizen te zien gelijk alle dagen en daar blixxkt het u tegen in zijn erse witheid, op alle daken en in de tui- Blank en stralend alsof het uit de hemel komt. Alsof? Het is uit de hemel gekomen, vannacht is de hemel zelf over de aax-de gevallen. Het heeft gesneeuwd alsof het niets kost, het is gratis en het voor ons. En wij zullen dat winterwon- der eens van alle kanten gaan bekijken voordat het vei'waterd is. Gij niet naar school vandaag, manneke! Want het heeft gesneeuwd, kunt ge nxor- gen aan uw meester zeggen. Ge hoeft er vandaag eens niet bij te zijn om te horen hoe indertijd Floris de Vijfde vermoord ls. Hét is tijd gexxoeg wanneer ge dat mor gen te weten komt. Floris loopt niet weg, maar de sneeuw wel. En de sneeuw is een van de vreugden In het leven. Wij gaan den buiten op, joxxgen. Hier In de stad wordt er te ruw met die witte schoonheid omgesprongen, hier maken ze modder ex-van. En ze mopperen onxdat het een smeerboel zal worden als het dooien gaat. Er zijn mensen die altijd weten te mopperen, neem dat vatx mij aan, ge zult dat nog wel ervaren. Er zijn mensen die klagen als het mooi weer is, onxdat er na altijd regen pleegt te komen. Wij gaan de sneeuw bekijken aaxx de bui tenkant, op de velden en tussen de bossen, op de weiden en de wegen. Wij trekken onze knieën omhoog waar wij gaan dooi de witte wolligheid; kijk, achter ons ziet ge het kronkelende spoor van waar wij komen. De palen langs de weiden hebben witte mutsen op, de zwarte, dode bomen zijn met witte lijnen nagetekend. Het is een vel papiei-, die witte wereld, daar heeft een kunstenaar met houtskool zo het een en ander op gezet: die huizen, die bossen, die ingevroren schepen, die ophaalbrug tegen de horizon. Hadt ge gisteren kunnen denken dat de wereld er vandaag zö zou uitzien? Leg uw kleine knuist in mijn hand en kom mee die heuvel op, dan kunnen wij eens over de einder heen kijken. Zie het eens met allebei uw ogen aan, jongen, want het kan zijn dat het morgen weer een natte grauwte ls gewoi-den. Dit is zo schoon en zo wonderlijk, dat het niet lang dui-en kan. Het is een van die korte vreugden die het leven geeft, zoals ge er misschien nog duizenden zult tegenkomen. Ge moet daax-van genieten als ge er midden in staat, zo snel en zo gulzig als het kan. Want het is niet alleen de sxxeeuw, man neke, die valt om te smelten tot xxiets. De illusies die in uw leven voor u uit de hemel zullen dwarrelen en uw wex-eld wit en blij maken van horizon tot hox-izon, zul len smelten voor uw voeten, voordat ge ze hebt kunxxen oprapen. Het is niet dat ik u ontixxoedigen wil, maar ge moet daar rekening mee houden. En genieten van uw illusies zolang ge ze dwarrelen ziet. Ha, wij zien ze dwarrelen. Met honderd duizenden tegelijk konxen de vlokken uit de hoogte geritseld, kuxit ge zien waar ze vandaan komen? Ze zeilen plezierig en op hun elf-en-dertigste omlaag, ze weten dat er voor hen een plaatsje gereserveerd is. Ze vallen op onze schoudex-s en overal waar zij vallen willen, het is eeix muziek van ruisend gefluister om ons heen. Het is alsof de wex-eld voor eeuwig wit wil wezen. Hier ziet ge hoe alles in een muggezucht veranderen kan. Wat heden gfijs en treurig is kan morgen lachen van blanke vreugd. Laten wij er heden plezie rig een feest van maken, dan zullen wij morgen weer vex-der zien. Morgen, dat is vandaag en dat verder zien is nu gekomen, want de i-egen klettert triest tegen de ruiten en de wereld heeft geen kleur meer. Het is maar goed dat wij er onze portie vaxx genomen hebben gisteren. Eix nu, manneke, naar de school als de viervoetse bliksem. Ga thans maar eens horen hoe dat index'tijd gegaan is met Floris. Want de witte illusie is in de mod der gevallen. Inderdaad, zo gaat dat nxet illusies, zeg dat wel. Maar blank en schoon als sneeuw blijft de hex-innering. Inderdaad, als eeuwige sixeeuw. J. L. Secretaris-generaal der N.S.B. voor Bijzondere Raad van Cassatie Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde enige tijd geleden de voor malige seci-etaris-generaal van de N.S.B., de 53-jarige C. J. Huygen uit Bilthoven, tot 20 jaar gevangenisstx-af met aftrek. Woensdag verscheen H. voor de Bijzondere Raad van Cassatie, daar zowel hij als de procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Hof tegen deze sententie in be roep waren gekomen. De president, mr. Haga, besprak met requirant uitvoerig de politiek, die de N.S.B. na de capitulatie had gevoerd. „We hebben een foute politiek gevoerd, maar ons voornaamste doel was toch Nederlaxids zelfstandigheid niet prijs te geven. Wij heb ben voor die zelfstandigheid op talloze ma nieren gevochten", verklaarde requirant, die zeide, dat hij zich nimmer een land- verx-ader had gevoeld of hei idee had ge had, dat hij met de vijand heulde. „De Jo denvervolgingen heb ik altijd buitenge woon gruwelijk gevonden", aldus H. „Waarom bent U dan bij de N.S.B. geble ven, als U dat zo gruwelijk vond", vroeg de procureur-fiscaal. „Ik was geen Duits nationaal-socialist. Ik behoorde tot de conservatieve vleugel van de N.S.B.", antwoordde reqixirant. De verdedigex-, mr. J. H. de Pont uit Am sterdam, besprak de ingediende cassatie middelen en was van mening, dat het Bij- zoxxder Gerechtshof bij de bepaling van de strafmaat heeft voorbij gezien, dat zijn cliënt zijn daden oprecht betx-eurt. De procureur-fiscaal, mr. baron vatx Voorst tot Voorst, zeide in zijn conclusie, dat zich in deze zaak enige juridische moei lijkheden voordoexx zodat vernietiging van de sententie zal moeten volgen. Ten aan zien van de strafmaat merkte de procureur fiscaal op dat hij de door het Hof opge legde 20 jaar gevangenisstraf juist achtte. Hij concludeerde tot vernietiging van de sententie en tot verwerping van het inge steld beroep van requirant. Over vier weken zal de Bijzondere Raad van cassatie uitspraak doen. Op een onbewaakte overweg bij Gelder- malsen is een met melkbussen geladen vx-achlauto van de melkfabx-iek te Tricht door een goederentrein vex-pletterd. De enige in zittende, een 55-jarige chauffeur uit Buren werd levensgevaarlijk gewond. Vermoedelijk heeft de chauffeur door dë gladheid van de weg niet tijdig kunnen remmen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5