OLD CLOTHES NEW LUIDSPREKER Jubilerende chef van de tekenkamer gehuldigd Gevaarlijke problemen overweg en andere ter tafel Voetbalvereniging „Kinheim" wordt straks dertig jaar De verdwenen formules Donderdag 2 Februari 1950 4 KWART EEUW BIT HOOGOVENS '.eslaurant van Walserij-Oost was te klein Bij de IJmuidense Hoogovens werd de heer A. F. A. Bongers op treffende wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintigjarig jubileum. Door de grote populariteit die deze jubilaris in de gehele fabriek geniet, was het niet mogelijk de huldiging in d£ Tekenkamer te doen plaats vinden en zij geschiedde dus in het restaurant van Walserij Oost, dat tot de laatste plaats bezet was toen de jubilaris door ir. G. van Hemert naar het podium werd geleid. Direct daarop trad het zangkoor „Teko- rio" bestaande uit veertig man van de tekenkamer (dat in oorlogsjaren is opge richt en zich nu nog alleen bij zeer bijzon dere gelegenheden doet horen) onder de bezielende leiding van Albert Schierbeeck op. Het (door Paul Hogoland voor dit feest vervaardigde) voortreffelijke welkomst lied klonk bijzonder fraai en gedragen. Vervolgens kwam de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz naar voren, die namens de directie gelukwenste, dank zegde en in het licht stelde, dat de heer Bongers de man is, die ieder deel van de fabriek tot in détails kent, omdat hij alle tekeningen onder de ogen heeft gehad. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer Ingen Housz de jubilaris de ge bruikelijke envelop. Hoofdingenieur A. Drijver, chef van het Constructiebureau, maakte de woorden van de heer Bongers, door deze bij andere jubilarissen gebezigd: „Het is weer zover" tot de zijne en sprak er zijn' vreugde over uit, dat hij thans de gelegenheid kreeg de populaire chef van de tekenkamer in het jubileumzonnetje te zetten. Spreker ging uitvoerig de loopbaan van de heer Bongers na en roemde zijn grote technische ken nis, daadkracht, zijn rijkdom aan vernuf tige ideeën en zijn inventief vermogen. Hij heeft zich een bekwame leider getoond van een afdeling waar in de loop van een kwarteeuw bijna negentig-duizend teke ningen zijn vervaardigd. De heer Drijver vereerde de jubilaris met het gedenkboek en het getuigschrift der Maatschappij. De heer A. J. van Zijp, plaatsvervangend chef van de tekenkamer, had de vererende opdracht om het geschenk van het jubi leumcomité een tapijt aan te bieden. Hij deed dit met veel hartelijke woorden en betuiging van vriendschap en achting, dje de jubilaris ook ver buiten de enge kring van de nieuwbouw-afdeling geniet. Namens het bedrijf" voerde hoofdinge nieur J. Rijkebóer- het woord, die, vol lof over deze grote kleine man en met bewon dering voor zijn geweldige practische er varing het gehoor der vele aanwezigen had. Als een van de jongsten van het voorbe reidingsbureau sprak de heer C. Schippe- rijn, die namens de collegas de dank ver tolkte voor alles wat de heer Bongers voor de leerlingen doet om van hen bruikbare mensen te maken. De jongelieden hadden dan ook gemeend de heer Bongers een Drukke scheepvaart in Januari In de maand Januari zijn in totaal 778 zee schepen geschut door de Noordzeesluizen. Naar binnen werden geschut, bestemd voor Amsterdam 340 schepen, voor de papier fabriek 8 schepen, voor de binnenhaven 15 schepen, voor Zaandam 21 schepen en als bijlegger 4 schepen, Totaal dus 388 schepen. Naar buiten werden geschut met als her komst Amsterdam 351 schepen, van de papierfabriek 3 schepen, van' de binnenhaven 16 schepen, uit Zaandam 1? schepen en als bijlegger 3 schepen. Totaal dus 390 schepen, In de buitenhavens te IJmuiden kwamen met bestemming de Hoogovens (met erts) 16 schepen. In de Vissershaven arriveerden 3 vrachtboten en er vertrokken er 2 Totaal 21 schepen. Totaal passeerden de pieren 799 zee schepen, UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Agenda voor Veïsen DONDERDAG 2 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: Palvu: „Jongens van de koopvaardij". VRIJDAG 3 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: „Achter elke deur". Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. maallat in zakformaat ter accentuering van hun gevoelens te mogen aanbieden. De heer C. W. Bai-g, voorzitter van het Jubileumcomité van de Centrale Werk plaats sprak namens de mensen van die afdeling vele en hartelijke woorden, die vergezeld waren van een door hem ver vaardigde smeedijzeren schemerlamp, een voortreffelijk staal van kunstsmeedwerk. De planoloog de heer C. G. Holling hield tot slot een rede namens alle werkers van de afdeling en begon met te zeggen, dat geen mens groot is in de ogen van zijn kamerdienaar, doch dit gaat niet geheel op voor de tekenkamerdienaren die in hun chef een groot man vereren, zij het dan een met een klem hart. Als voorbeelden daarvan vertelde de spreker tal van merk waardige bijzonderheden en bood een foto aan, gevat in een artistieke lijst die van plaat afval was vervaardigd. loeki U een Ideaal van een VERTEGENWOORDIGER picia Is een Toneelavond door Palvu Een vrolijk spel met een titel, die te IJmuiden reeds bij voorbaat het succes van een volle zaal verzekert: „Jongens van de koopvaardij", geschreven door Rosita Pe ters, met als ondertitel: een luchtig spel van zeewind en liefde. De arbeiderstoneel vereniging Palvu speelt het twee avonden voor een uitverkochte Thalia-schouwburg. „De jongens van de koopvaardij" zijn een stel echte hartenveroveraars en het popu laire „O moeder, die zeeman" doet dan ook in figuurlijke zin hevig opgeld in dit spel. Het verhaal is overigens zeer onsamenhan gend. De meeste toeschouwers hebben Woensdagavond genoten, maar ik vond het geval grenzeloos flauw en eigenlijk buiten het bestek van een toneelclub liggen, die als Palvu zulke uitstekende toneelwer ken op waarlijk te waarderen wijze in het verleden aan haar donateurs heeft voor gezet. De omstandigheden beseffend, waaronder het gezelschap deze klucht heeft gekozen, kan ik echter liet Franse spreekwoord on derschrijven, dat het heeft over alles be grijpen en alles vergeven. Veel verantwoordelijk werk had Palvu ditmaal gelegd op de schouders der jonge garde, die weliswaar nog wat zwakjes op de benen stond, maar toch dapper probeer de om cr hei beste van te maken en iedere kans op succes uit te buiten. Niettemin vond ik I maar zwakjes, waartoe vooral het vrij slappe tempo van de jongeren aanleiding gaf. Het tweede bedrijf kreeg wat meer gang omdat men zich wat los had gespeeld, mede door de met bijval gadegeslagen ca priolen van een duo van het slag Ham en Bud. De heren Wim Bijl en Toon Nierop, beiden reeds vele jaren lid van het gezel schap, maakten van dit stel dwazen door hun mimiek nog grotere zotten. Machinist de Blazer was een der weini gen die natuurlijk, ongedwongen acteerde en daarbij toch een werkelijk geestige figuur bleef. Het liefdespaar nummer één had een hele toer zich vrij te maken van het gedwongene in hun spel, vooral als het zonder entourage op het toneel stond. Het publiek vond deze koopvaardij jon gens aardig en had een vrolijke avond. Goed van constructie en prettig van me lodie waren de liedjes, die onze plaatsge noot Dolf Brouwer componeerde, van tek sten voorzag en die in het spel waren in gelast. Waardering heb ik voor de prima ver zorging der toneelbelichting (aardig dat vuurtorenlicht) door de bekende experts van Palvu, wier regisseuse, mevrouw Hoefman, veel inspanning aan de voorbe reiding moet hebben besteed. A. J. VAN DER WEIJ DEN. VELSEN-NOORD VOORUIT" BIJEEN De Vereniging „Velsen-Noord Voor uit", het overkoepelend orgaan van de vier Noord-Velser- buurtverenigingen, heeft Woensdagavond in café Sloot aan de Koningsweg wederom kunnen bewijzen in het belang van het Noor delijk deel der gemeente werkzaam te zijn. De leiding berustte bij de heer J. W. L. Scherpenhuizen, voorzitter-secretaris, die verschillende brieven, zowel ingekomen als uitgegane, behandelde. Het verzoek aan de gemeentelijke geneeskundige dienst om een spoedige liquidatie van de Schillend erg bij de papierfabriek, is inmiddels door de af voering van de gewraakte schillen beant woord. Op een vraag aan het gemeentebestuur om ter wilei van grotere veiligheid een autoparkeerverbod op de Wijkerstraatweg in te voeren, was nog geen antwoord ont vangen. Wel blijken burgemeester en wet houders het denkbeeld om in het Strating- plantsoen een gemeentelijke muziektent te plaatsen welwillend te overwegen. Ten aanzien van klachten over verstopte afvoerputten in Watervlietstraat en Geel- vinckstraat. ontstaan door het kabelleggen, zijn door de dienst Openbare Werken in middels voorzieningen getroffen. „Velsen-Noord Vooruit" had het gemeen tebestuur verder gewezen op de gevaarlijke toestand bij de halte Hoogovens, wanneer de overweg aan de Koningsweg gesloten is. Aan beide kanten dringen voetgangers, wielrijders en auto's bij het openen van de afsluitbomen gelijktijdig naar voren, waar door een verwarrende toestand ontstaat, die niet vrij is van gevaren. In hetzelfde schrijven was ook aandacht geschonken aan de vaak onhebbelijke manier van ar beiders, die de treinen verlaten, om met gedrang andere reizigers voorbij te gaan naar de uitgang. Het gemeentebestuur heeft hierop in een brief van 17 Januari geantwoord, dat voor de overweg passagemaatregelen worden ge troffen. Er zullen aslijnen en stopstrepen op de Koningsweg worden aangebracht, als mede stopborden voor vierwielige voertui gen. Voorzover de politiedienst dit zal toe laten wordt de mogelijkheid door B. en W. overwogen om bij het in- en uitstappen van reizigers in de treinen bij halte Hoog ovens een wakend oog te laten gaan. Vervolgens werd de organisatie van het gemeenschappelijke St. Nicolaasfeest voor de kinderen goedgekeurd, waarbij rekening en verantwoording werd gedaan voor elk der ..buurtverenigingen. Besloten werd dat „Velsen-Noord Voor uit" zich zal aansluiten bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk te Velsen. Kampioenschappen in Kennemerland De wedstrijden om de persoonlijke kam pioenschappen jji het district Kennemerland vangen op 8 Februari aan. Hieraan zullen deelnemen: Hoofdklasse: J. Poppen. Acbe de Jong, J. C. Draijer, Nico Blom, G. Eising, H. Berk, Chr. Gerritsen. H. Willemse en W. de Jong. Eerste klasse: K. de Jong, J. van Straten, A. F. Leuffen, N. M. Oud. J. Holm, H. Berg huis. G. de la Rie. G. Hekelaar en L. Vooijs. Tweede klasse: P. de Kort. J. van Horick. H, Leuwener. G. J. Steenkist, G. Faaij, W. Verheijde. M. Weiland en F. Lubbe. Derde klasse: Th, Blom, J. v. d. Hogen, L. Fopma, W. Nauris, H. Klaver. J, Mulder, W. Kort. G. M. Heinsbergen en M. Heinsbergen. B.O.I.W. te Velsen nog steeds actief De Bond van Oud-Illegale Werkers te Velsen heeft getracht de nieuwe Nederr iandse L.O.L.-K.P.-film op een speciale avond te vertonen. Dit stuitte echter af, daar deze film niet particulier wordt afge staan en het bestuur heeft thans besloten om zo mogelijk een andere avond te orga niseren. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 1 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Roelf van Bordeaux. Strijpe van Port Talbot. Hoop van Rostock. Hensö van Norrsunded. Mies van Grange mouth. Dotterel van Liverpool. Spiha van Algiers Finti van Finland. Hartol van Rot terdam. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Vesta naar Emden. Meteoor naar Rot terdam. Havik naar Rotterdam. Melampus naar Port Said. Bernard V naar Emden. Nijenburg naar Antwerpen. Strijpe naar Rot terdam. Bucklaw naar Rotterdam. Echo naar Rotterdam. Santa Rita naar Antwerpen. Grootekerk naar Hamburg. Jacoba naar Delft naar Hamburg. De Voetbalvereniging „Kinheim", welke de oudste ..voetbalrechten" in het Noorde lijke deel der gemeente Velsen heeft, mede door de naam die reeds enige jaren vóór 1920 bij de Velsende voetballiefhebbers een bekende klank had wegens een vroeger bestaande club, zal 4 April 1950 haar der tigjarig bestaan vieren. Zoals van zovele sportverenigingen, is het „Kinheim"-pad niet over rozen ge gaan, maar toch kon eenmaal het tweede klasseschap van de K.N.V.B. worden be haald. zij het dan slechts voor drie sei zoenen. In het najaar van 1919 besloten enige jongelieden te Wijkeroog zoals Velsen- Noord toen heette over te gaan tot het oprichten van een voetbalclub, welk denk beeld uitvoering vond in het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Op initia tief-van de heren G. Olivier en Th. Ver hoef werd naar een betere organisatie vorm gezocht en gevonden in een leden vergadering, waar op 4 April 1920 in het voormalige café „Bloèmoord" de jonge ver eniging onder de naam D.V.O. werd ge sticht. Deze naam kon echter de goedkeu ring van het toenmalige N.V.B.-bestuur niet wegdragen en men besloot de oude naam „Kinheim" aan de borelinge te geven. Het eerste bestuur bestond uit de heren F. Redeker, voorzitter; J. Waagmeester, secretaris en C. Maks, penningmeester. Hoewel in die tijd voldoende land ter be schikking stond voor speelveld, slaagde men er slechts met moeite in een terrein te krijgen en wel naast het vroegere hotel „De Prins" (bioscoop „De Pont"), dat na enige jaren voor een ander veld werd ver wisseld en nog later weer voor het Van Gelder Sportpark aan de Wijkerstraatweg. Wat de huidige accommodatie betreft, is „Kinheim" met de fraaie terreinen en een prachtig kleedhuis op „Tussenwijk" wel heel wat verbeterd. Meer interesse Nadat het jonge „Kinheim" het zesde le vensjaar was ingegaan kwam het eerste elftal er waren toen twee elftallen via de Haarlemse Voetbalbond in de N.V.B. (vierde klasse) en reeds een jaar latei- volgde promotie naar de derde klasse. Dit was voor de „Wijkerocg"-bewoners aan leiding om met meer belangstelling de ver richtingen van „Kinheim" te volgen, wat tot gevolg had, dat nu vier elftallen kon den worden samengesteld. In het negende seizoen ontging de geel zwarten met slechts één punt verschil het kampioenschap der derde klasse, dat ein delijk in 1931 werd bereikt door een 43- overwinning op Helder, waarna een 22 gelijk spel tegen Hollandia het zo begeerde tweede klasseschap van de K.N.V.B. bracht. Hierin was ongetwijfeld het hoogtepunt de beslissingswedstrijd om de bovenste plaats tegen Zeeburg'ia (Amsterdam), die in 1933 op het nippertje met 21 werd verloren. In het voorjaar van 1936 moest Kinheim door een 63 nederlaag tegen R.C.H. (Den Helder) weer naar de derde klasse degra deren. Deze tegenstander zou in de latere jaren blijken een zeer gevaarlijke concur rent te blijven, evenals Alkmaarse Boys. Na 1936 speelde Kinheim met wisselend succes, totdat in 1946 de hoop weer opleef de. Maar toen snoepte R.C.H. het kam pioenschap af, wat in 1947 in een nek-aan- nek-race met Q.S.C. (Wormerveer) toch kwam. De grootste sensatie was toen de be slissingswedstrijd met Alkmaarse Boys voor de promotie degradatie, gespeeld in het Heemsteedse Sportpark. Kinheim ver loor deze met 2—0. En nu trachten de geel zwarten wederom in de derde klasse een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Ondanks de vele ups en downs, die „Kin heim" in deze dertig jaren beleefde, is de vereniging uitgegroeid tot het huidige bezit van acht senioren elftallen, een junioren elftal, twee adpsiranten teams en zelfs een welpenelftal. Dammen Geslaagd snelheids- tournooi van D.C.IJ De gladheid heeft Dinsdagavond ook in vloed gehad op het „Snelheidstournooi" van DCIJ, er waren minder deelnemers dan uien verwachtte Als experiment is deze wedstrijd echter zeker geslaagd. Na dal de wedstrijdleiders Rien Hulh en J. Kfamer de 80 deelnemers achter het wed strijdbord hadden geplaatstmoest het tempo op 20 minuten per speler per partij worden teruggebracht. Er werd gespeeld in vier groepen, waarvan aan de winnaars een me daille werd uitgereikt. De uitslag luidt: Hoofdklasse: Dukel. Ligthart. Laros en Postma; allen van DCIJ. Eerste klasse: Dijkslag (Halfweg), Swier (DCIJ), De Jong (DCIJ). v. Leeuwen (..Het Noorden". Haarlem), Kempe (Halfweg), Zui derduin („Stabiel". Santpoort). Tweede klasse v. Zutfen (Beverwijk), v. d. Male (Halfweg), Hofland (Beverwijk), de Groot („Diagonaal"), v. Worht (clubloos). Derde klasse: v. d. Waal (Beverwijk), Smit (IJmuiden. clubloos). De spelers waren vol lof over dit tournooi, al moest men wat aan het versnelde tempo wennen. Het bestuur van DCIJ kan op een geslaagde damavond terugzien. De sportlievende leden medegerekend telt de geel-zwarte club ruim 200 leden en 40 donateurs, waarnaast voorts nog een flink aantal supporters, verenigd in de Suppor tersvereniging „Geel-Zwart". Uiteraard is het bestuur vele malen ge wijzigd, maar toch kan „Kinheim" bogen op verschillende zeer trouwe functionaris sen. Tot deze behoort zeker de heer A. Redeker, die in verschillende functies bijna dertig jaar in het bestuur zitting heeft en in aantal jaren wordt gevolgd door de heer F. Redeker. Het huidige bestuur bestaat uit de heren E. Sanders, voorzitter; F. Redeker, tweede voorzitter; J. H. v. d. Wateren, secretaris; A. Morcus, tweede secretaris; W. v. d. Star, penningmeester en A. Redeker, tweede penningmeester. Het ligt in het voornemen om het zesde „Kinheim''-lustrum te vieren met een feestavond op 6 Mei in gebouw „Con cordia". Omzet Staatsvissershavenbedrijf De omzet van het IJmuidense Staatsvis sershavenbedrijf over Januari 1950 bedraagt: f 1.322.608. Over Januari 1949 bedroeg de om zet f 710.416. MARKTBERICHTEN 1 Februari 1950 Besommingen KW 65 2900: IJM 221 6480: IJM 5 2870; IJM 229 360; IJM 53 550; IJM 230 260; IJM 11 130; IJM 316 162. Prijzen Gr. tong 2,152: gr.m. tong 2,202,15; kl.m. tong 2,251,90; kl. tong I 1,901,77; kl. tong II 1.56—1,35; tarbot I 2.25—2,05, per kg. Tarbot II 87; tarbot III 88; tarbot IV 73— 64; gr. schol 4841; gr.m. schol 5145; kl.m. schol 49.5047; kl. schol I 3327; kl. schol II 24—11,50; schar 15,50—11; bot 16—12,50; gr. gul 4441; m, gul 37,50; wijting 2116,50, per 50 kg. Kabeljauw 133—94, per 125 kg. Aanvoer 60 kisten tong en tarbot, 185 kisten schol, 10 kisten bot, 35 kisten kabeljauw, 30 kisten schar. 40 kisten wijting. Totaal 360 kisten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. SchrieverGroot, d„ Bloem- straat 31, IJmuiden; M. L. SluisWalter, z„ Westerwijkstraat 14, Velsen-N.; N. G. H. SaraberSchneider, d„ Kanaaldijk 238. IJmuiden; W. PronkBlok, d., de Ruijter- straat 106, IJmuiden-O.; H. M. Lagerweij Biljardt, d.. J. T. Cremerlaan 5. Santpoort; F. KappertLeutscher, d., Melklaan 18, Velsen-N.; M. KoningKoorn, d.. Linden- straat 22-, IJmuiden-O.; A. A. CotbaarHof. z., Pythagorastraat 8, IJmuiden. OVERLEDEN: W. Kieft, 51 j„ ongehuwd, Esdoornstraat 8, IJmuiden-O.; A. R. Ebben, 71 j„ echtgenoot van C. G. de Graaf, Nachte- gaallaan iö, IJmuiden-O.; G. Snijders, 61 j„ echtgenote van T. Keur. Mereatorstraat 10, IJmuiden-O.; H. G. A. Hellings, 64 j., echt genoot van E. Kostermans, Eikenstraat 1, IJmuiden-O.: M. Mol, 76 j.. weduwe van T. Broertjes, van Dalenlaan 26, Santpoort; C. Spanjaard, 83 j„ weduwnaar van A. Nijman, Hagelingefweg 31, Santpoort; G. IJzelentoerg, 19 j., ongehuwd, Maashaven 37, Rotterdam. SCHEEPVAART GROTE VAART Aardijk, 31 Jan. te Galveston van Houston. Abbedijk, Buenos AiresNew York 31 Jan. van Santos. Alnati. Buenos AiresR'dam 31 Jan. te Victoria. Amsteldijk, New YorkR'dam pass. 31 Jan. Royal Sovereign. Bloemfontein, 31 Jan. van Kaapstad naar Teneriffe en Ned. Abbekerk, Adelaide—R'dam pass. 31 Jan. Kaap Leeuwin. Akkrumdijk, 30 Jan. te Brownsville. Alblasserdijk, New OrleansR'dam 1 Febr. te Londen. Amsteldijk, 1 Febr. van New York te Ant werpen en 2 Febr. te R'dam verw. Amstelland, A'dam-Buenos Aires 31 Jan. te Rio de Janeiro. Annenkerk, R'dam—Sydney 1 Febr. te Mar seille. Atlantis, 29 Jan. van Fremantle n. Djakarta. Berlage, YokohamaDjakarta 30 Jan. te Bonaire, 31 Jan. te A'dam van Paramaribo. Bloemfontein, 31 Jan. van Kaapstad (Beira Amsterdam) Boskoop. A'damCurasao 31 Jan. van Ant werpen. Breda, 31 Jan. van Cristobal n. Curasao. Dorsetshire. DjakartaA'dam 31 Jan. 800 mijl O.Z.O. Guardafui. Dalerdijk, VancouverR'dam 4 Febr. (20 uur) 'bij Vlissingen verw. Eendracht, 31 Janu. (13 uur) van Callao n. Salaverry 1 Febr. verw. Esso Den Haag (t), R'damAruba pass. 31 Jan. Lands End. Empire Brent. DjakartaA'dam 31 Jan. 140 mijl Zuid Colombo. Heelsum 1 Febr. te Milla van R'dam. Jupiter, 31 Jan. van Kalamata naar Catania. Klipfontein, 30 Jan. van A'dam te Durban. Kamerling Onnes, 28 Jan. van Makassar n. Banjoewangi. I Kota Agoeng, DjakartaR'dam pass. 31 Jan. 16 uur Kaap Bon. Linge LebrevilleCaen 1 Febr. te Freetown. Lombok, Rio de JaneiroJava 31 Jan. van Kaapstad. Loppersum, R'damSpezia pass. 31 Jan. Gibraltar. Lucita (t), 31 Jan. van Heysham n. Stanlow. Lutterkerk, R'dam-Calcutta 31 Jan. te Genua. Lekhaven, AntwerpenRosario pass. 31 Jan. Kaap Frio. Loenerkerk, 31 Jan. te Bombay van Karachi. De Bloemendaal (IJ M 71) moest de reis afbreken als gevolg van een machine mankement. Woensdag is de trawler weer naar do visserij vertrokken. Deze week zullen de Claes Compaen (IJM 41, Herman (Sch. 92), Petten en Alkmaar (IJM 31) naar de visserij vertrekken. Woensdagmarkt. Twee loggers en één kotter voerden platvis aan en de Urk 7 loste wat sardijn. Per auto werd viskuit Zweden aangevoerd. Met 500 ton IJslandse filet is het te Reikjavik thuishorende vrachtschip Foldin in de vissershaven aangekomen. Woensdag en Donderdag zal aan de Zuid zijde gelost worden. De IJslandse filet wordt in koelhuizen opgeslagen. Maas, 31 Jan. van Puerto Plata naar Ant werpenR'dam en A'dam. Maaskerk. 1 Febr. te Lagos van Duala. Macuba (t), 1 Febr. te Abadan van Suez. Mapia, A'damJava 31 Jan. te Colombo. Melampus, 1 Febr. van A'dam n. Indonesië. Mitra (tb 1 Febr. te Stavanger van Bergen. Modjokerto. R'damJava pass. 31 Jan. 12 u. Point de Galle. Nederland (t), RastanuraTeneriffe pass. 31 Jan. Masira eil. Nigerstroom, 31 Jan. van Lobito n. Mataöi. Nijmegen. R'damSpezia 1 Febr. te Genua, Ovula (t), 29 Jan. van Singapore n. Poelo Samboe. Oranje, A'damDjakarta 31 Jan. van Singapore. Pasteur, 28 Jan. van Singapore naar Baïe d' Along. Paula (tb Port SwettenhamPladjoe 28 Jan, van Singapore. Poseidon, 31 Jan. te Aruba van New York. Prins Willem 3. A'damLevant 31 Jan. van Lavalletta. Prins Willem 5, 1 Febr. te Londen "Van Burrianas. Rempang, MakasarA'dam 31 Jan. van Colombo. Ridderkerk, JapanR'dam pass. 31 Jan. Sa-bang. Roebiah, 31 Jan. te Belawan van Djakarta. Raki Basrah. 1 Febr. te Khorramshar. Salland, Buenos AiresA'dam 1 Febr. van Montevideo. Stuyvesant, 31 Jan. van Laguaira naar Trinidad. Samarinda, 29 Jan. te Singapore van Port Swettenham. Soestdijk, DjakartaNew York 29 Jan. te Singapore. Somersetshire, 30 Jan. te Colombo vsj Liverpool. Saidja (t), 31 Jan. te Muintok. Saparoea, New YorkDjakarta 31 Jan. van Aden. Sibajak, R'damDjakarta 31 Jan. in Rode Zee t. h. van Djaddah. Slamat, 1 eFbr. te Mobile van New York. Tegelberg, Japan-Rio de Janeiro 29 Jan. te Mombassa. Tjimenteng, 28 Jan. van Durban te Kaapstad. Tjibesar, 30 Jan. te Djakarta van Osaka. Tjikampek, 28 Jan. van Manilla n. Djakarta, Tjipondok, ZanzibarSingapore 28 Jan. te Port Swettenbam. Volendam, 30 Jan. (8 uur) van Sydney n, Noumea alwaar 4 Febr. verw. Van 't Hoff, Durban-Baltimore 31 Jan. 7 u, Fernando Noronha. Volendam, Melbourne—Noumea 31 Jan. te Sydney. Weltevreden, MobileJava 31 Jan. 13.20 uur van Port Said. IJssel, 1 Febr. van Puerto Plata naar Port- au Prince. Zeemand, 31 Jan. van Djakarta naar Pladjoe. Zijpenberg, 31 Jan. te Spezia van, R'dam. Zuiderkruis, DjakartaR'd'am 31 Jan, 585 mijl Z.O. Dondrahead. KLEINE VAART Actinia, 31 Jan. van Liverpool naar Billina. Algarve, 1 Febr. van R'dam te Gool'e. Annegiena, 31 Jan. van West Hartlepool te Newcastle. Bill S, 31 Jan. van Villano Castello naar Guernsey. Blue Boy, 31 Jan van Londen n. Zierikzee. Constant, 31 Jan. van Hamburg te Boness. Crescendo, 31 Jan. te Port Talbot v. Bristol Evertsen, 31 Jan. van Boness n. Kopenhagen. Ferocia. 31 Jan. van R'dam naar Ipswich. Flandria. 31 Jan. van Londen naar Selzaete. Frsia, 31 Jan.. van Cardiff naar Heimaey. Hast 5. 31 Jan. te Cassabl-anca van Rouaan, Heemskerk, 1 Febr. schuilend Cuxhaven (Kiel-Boness). Henrica 1, van R'dam naar Sas van Gent. Houtman, 31 Jan. van Duinkerken n. Rouaan Ibis, 1 Febr.van Dordrecht naar Leith. Leny, 31 Jan. van Helsingor naar Methil. Maartje, 31 Jan. van Horsens n. Kopenhagen. Rika, 30 Jan. te Hamburg van R'dam. Ton S. 1 Febr. van Guernsey naar Swansea. Vivo, 30 Jan. van Kiel naar Boness. Vrede. 31 Jan. van Galway naar Ballina. Wim, 31 Jan. van Middlesbro naar Galway. ZANDZUIGERS VOOR AFRIKA In de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen is uit Sliedrecht een aantal vaartuigen aangekomen waarop zich de onderdelen van de grote demontabele zand zuigers ,,'s-Hertogenbosch" en „Niger" van de firma Bos en Kalis uit Sliedrecht be vinden. Deze onderdelen zullen Zaterdag in de IJselhaven te Rotterdam in een „Li- bertyschip" worden geladen met bestem ming Lagos in West-Afrika. Een Neder landse deskundige zal naar Lagos vliegen en daar de beide zandzuigers monteren. Met deze zuigers wordt mede ingeladen een bijbehorende centrale met Dieselmoto ren om de stroom op te wekken voor de zandzuiger ,,'s-Hertogenbosch". Deze zand zuiger heeft een capaciteit van niet min der dan 1500 pk. In het Libértyschip wordt tenslotte nog ruim twee kilometer pers buizen ingeladen. In Afrika zullen de zui gers helpen bij irrigatiewerken die daar worden uitgevoerd en bij het ophogen en bouwrijp maken van terreinen en moe rassen. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 28 Dit verklaart ook zijn nervositeit toen ik de inhoud van zijn zakken fouilleerde. En tóch is het niet waar! Joan Cam den is niet bij mij boven geweest! Het, is. het was.het was een ander meisje. Ja, nu moet ik het maar zeggen! U hebt gelijk: ik kan toch niet liegen. Het was een ander meisjehet heeft niets met deze zaak te maken. Een zuiver toevallige samenloop van omstandigheden! Zegt u dat om Joan Camden te sau veren, dr. Landt? Nee! Omdat het de waarheid is! En ik zal u haar naam dan ook maar noemen, hoewel ik het ellendig vind. Een beroerde geschiedenis. Een meisje dat erg op mij gesteld is, hoewel ik eerlijk nooit iels.... Ik ontmoette haar in een cafétaria Peter Landt, met horten en stoten eh op de hem eigene onstuimige manier, ver telde de geschiedenis van Lucie Verhoven. Een fatsoenlijk meisje, inspecteur, en een lief kind. Ik wou haar dit niet aandoen, haar in een politie-affaire verwikkelen. Ze zijn bij haar thuis geweldig stijf en ortho dox. Als u haar hier bij u laat komen krijgt ze de grootste moeilijkheden. Juist. Ik begrijp de situatie. Maar misschien kan ik het zó regelenU zegt dat ze op kantoor is? Ja. Bij een importfirma in hout. Eyskens. Op het Singel. Dan stuur ik Schuurman in burger naar haar knatoor; hij is een tactvolle, rustige kerel. Als er daar een gelegenheid is om haar te spreken kan de zaak mis schien zó afgedaan worden. Maar ik moet natuurlijk een bevestiging van uw verkla ring hebben, dat zult u wel begrijpen. Juffrouw Kurkmans zal mijn verkla ring ook nog kunnen bevestigen. Lucie zegt, dat ze om tien uur aan het lab heeft aangebeld en naar mij heeft gevraagd. De portiersvrouw deed haar open en poeierde haar af. Ze zei en nu moest de assistent ondanks alle narigheid tóch even lachen dat nette meissies 's avonds laat geen mannen moesten nalopen en sloeg toen de deur voor haar neus dicht. Juffrouw Kurk mans kan dat zeker getuigen. En hoe ziet dat meisje eruit? Blonde krullen. En een klein mutsje. En ze was inderdaad geparfumeerd. Uw rechercheur heeft een goede neus gehad. Ja, hij is werkelijk uniek, die Prins. Ik zal dit alles even noteren. Dan is dus dit gedeelte van mijn veronderstelling on juist geweest. Maar John Camden heeft toch de aanslag op de professor gepleegd, dat kan niet anders. Néé! U zegt maar Néénéé. En waar is dat op gebaseerd? Hebt u nog meer fei ten zoals de komst van Lucie Verhoven? Nee, geen feiten. Maar waarop dat gebaseerd is? Op onze samenwerking van twee lange jaren, onafgebroken en dik wijls in de. moeilijkste omstandigheden. Op de hulp, die hij mij ontelbare malen geheel ongevraagd heeft verleend, op zijn hoffe lijkheid en zijn geduld en alle goede eigen schappen die zijn karakter uitmaken. Op onze kameraadschap die het mooiste is dat ik tot nog toe in mijn leven ondervonden heb. Hij is mijn vriend en al bewijst u honderdmaal dat hij het gedaan heeft, al jaagt u hem na als een boef en al laat u zijn signalement door de radio omroepen, ik zal het tóch niet geloven! Net zo goed als de komst van Lucie een factor was waar u niet op gerekend had, zo zijn er hier ook .factoren in het spel die u niet kunt overzien. John Camden heeft het niet gedaan, daar wil ik mijn hoofd onder ver wedden! Hij hééft het niet gedaan, dat zult u zien! En zijn zuster, meneer Landt? Bij haar zijn dan toch de gestolen cahiers ge vonden! Zijn zuster? U denkt natuurlijk dat ik verliefd op haar ben, een verliefde gek die zich door een mooi gezichtje heeft laten beetnemen. Maar dat is het niet. Ik.ik kan het niet met woorden beschrijven.ik ben niet alleen verliefd op haar uiterlijk. Ik hou van haar zoals ze isook innerlijk.zo rijk begaafd van hart en hoofd, net als haar broer. Ze is net als hijze vraagt nooit iets, ze kan zich niet uiten, ze is schuw en gesloten en toch heeft ze een schitterend verstand en een rijk gemoed. Het was vanavond pas de tweede maal dat ik haar ontmoette; de eerste maal was het op de Harwichboot van Engeland naar hier. Maar ik wist meteen dat wij bij elkaar hoorden, voor altijd, en van avond wist ik dat weer. Net of wij al samengegroeid waren in een langdurig samenzijn, of ik haar dóór en dóór kende. Ook een kameraad, een ver trouwde vriend. Dan heb je eigenlijk geen woorden meer nodig; je kunt ook samen een lange tijd zwijgen en toch één zijn. En dat zijn we, ondanks alles. Nee, ik ben niet het slachtoffer van een internationale bedriegster, u hoeft niet zo medelijdend naar me te kijken en ik hoef ook geen glaasjes water meer te drinken voor de schrik. Ik weet het zeker: ik ben niet het slachtoffer van de omstandigheden, maar zij! En u zult het zeker uitvinden: u hebt tact, u gaat voorzichtig te werk en niet over één nacht ijs. U zult haar wel aan het spreken krijgen en dan zal ze u tenslotte wel vertellen hoe ze aan die cahiers ge komen is. Maar ze is géén bedriegster! Nee, dat is ze zeker niet! U zult het zien, inspecteur. Stellig! Over het strakke, vermoeide gezicht van de politieman vloog even een lachje. Mijn beste meneer Landt, zei hij, waarom bent u geen advocaat geworden? Maar ja, dat zou het kankeronderzoek weer niet ten goede gekomen zijn. U hebt dus nog steeds het volste vertrouwen in uw collega en zijn zuster. Vertelt u mij nu eens, uitvoerig, wat u van hen beiden weet. Misschien dat ik dan mijn oordeel kan herzien. En Peter vertelde wat hij wist, en dat was niet veel. Van de geheimzinnige ont moeting aan de railing van de boot, en de nog veel meer geheimzinnige verdwij ning de volgende dag. Van John Camden, waar hij twee jaar lang mee had samen gewerkt zonder te weten of hij getrouwd was of niet. Van de schaarse mededelingen die zijn collega hem gisteravond had ge daan. Van Joan's jeugd, van de dood van haar moeder en hoe haar broer door dit verlies zijn levensroeping gevonden had. En van Joan zelf: hoe ze niet over zichzelf had willen spreken. Over het gezicht van de politieman was een bedenkelijke frons getrokken. Ik vind niet, meneer Landt, zei hij na een lange stilte, dat ik mijn oordeel na uw verhaal kan herzien. Integendeel: het versterkt mij nog in mijn opvatting dat wij hier met een internationale be driegster te doen hebben. Haar verdwij ning op de boot kan ik alleen verklaren in een vermomming. Ze wenst niet meer aan de ontmoeting met u herinnerd te worden, omdat ze die verdwijning niet kan verklaren. Ze reist veel heen en weer. Ook aan u heeft ze dus niet willen zeggen wat ze doet en waar ze woont. Ik denk dat wij niet eens bij het Haagse bevolkingsregister naar haar behoeven te informeren. Ze za! daar wel niet wonen, of anders onder een valse naam. En toch waren hun paspoor ten echt. Hun paspoorten? Ja. Van John èn van Joan Camden. Ik liet ze nakijken op het laboratorium voor falsificaties. U ziet, meneer Landt, ik ben eerlijk. Ik laat u al uw kansen. Het is een miserabele geschiedenis! Ik kan dat meisje natuurlijk hier in een cel stoppen en misschien dat ze dan over een poosje wel zal spreken. Maar ik houd niet van dergelijke methodes. Eigenlijk wilde ik eerst iets anders proberen: ik wilde u erop af sturen. Ja meneer Landt. Misschien houdt ze.ook van u; misschien beantwoordt ze uw gevoelens en dan zal ze zich tegen over u zeker eerder uiten dan tegenover een ander. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6