IJmuider Courant Andere koers Haarlems Dagblad Brits geleerde van Duitse afkomst in Verenigde Staten gearresteerd De socialistische ministers hebben hun ontslagneming aangekondigd Minister Wijers motiveert de genomen maatregelen Weerbericht 64e Jaargang, No. 19468 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom ER IS WEER RUZIE over Berlijn en de mogelijkheid, dat de luchtbrug opnieuw in werking gesteld zou moeten worden, is geopperd. De Franse regering ligt met de Russen overhoop omdat zij Ho-si-minh, die de opstandelingen in Vietnam aanvoert en de Franse Unie met keizer Bao-Dai be strijdt, hebben erkend. De Fransen hebben een protest-nota gestuurd: de Sovjet-am bassadeur te Parijs heeft die teruggezonden met de mededeling, dat hij zoiets niet in ontvangst kan nemen. Dit is niet gebruike lijk in de diplomatie. Iets nieuws. Is er geen beter nieuws te bedenken? De Amerikaanse senator MacMahon heeft beproefd het in te luiden. Zijn naam is dezelfde als die van de Franse maarschalk, die in 1870 bij Sedan verslagen werd, hetgeen beslissend bleek in de Frans-Duitse oorlog, en die later pre sident van de Franse Republiek werd. Als u nooit van de AmerikShnse MacMahon gehoord hebt, kunt u hem meteen als be langrijk man noteren, want hij is voorzitter van de „atoom-commissie" van het Ameri kaanse Congres. In de Senaat heeft hij een rede gehouden waarin hij een andere koers heeft voorgesteld. Amerika zou zijn jaar lijkse uitgaven voor bewapening (nu bedra gende vijftien milliard dollars) vijf jaar lang met twee derden moeten besnoeien en het daardoor vrijkomende geld moeten be steden aan de bevordering van vrede en veiligheid. Dit bedrag, tien milliard dollars per jaar, of naar de huidige koers achten dertigduizend millioen gulden, zou voldoen de zijn om het Plan-Marshall voor de ge hele wereld, ook voor de Sovjet-Unie, te doen werken, om technisch-achterlijke landen bij te staan en de atoom-energie voor vredesdoeleinden in de gehele wereld te ontwikkelen. Als voorwaarden voor de uitvoering van deze geweldige onderneming zou Amerika ten eerste algemene aanvaar ding van daadwerkelijke internationale controle op de atoom-energie en ten tweede een overeenkomst, waarbij alle landen zich verplichten twee-derden van hun huidige uitgaven-voor-bewapening voor opbouw te gaan besteden, moeten stellen. Het totale bedrag, een fonds van geweldige omvang vormend, zou door de U.N.O. moeten wor den beheerd. MacMahon heeft gezegd dat de Verenigde Staten niet dan met de grootste tegenzin het besluit hebben genomen, de waterstof bom te gaan maken. Hij heeft verzekerd dat het duivelse ding een schier onbeperkte vernietigingskracht heeft en daar „met alle mogelijke nadruk" aan toegevoegd, dat het geen positieve veiligheid voor Amerika betekenen zou. Het lijkt merkwaardig dat hij dit laatste nog meende te moeten ver zekeren; aan deze zijde van de Oceaan zou hij het niet hebben behoeven te doen. Blijk baar ernaar strevend om het hunnerzijds nog- duidelijker te maken hebben de Russen vanmorgen doen weten, dat zij niet alleen over de uranium-atoombom maar ook reeds over de waterstof-atoombom beschikken. Als dit waar is zouden zij dus al verder zijn dan de Amerikanen, (hetgeen overigens nog steeds niet wil zeggen, dat men ter ene of ter andere zijde deze helse wapens zou durven gebruiken). Wat betekent MacMahon's betoog? Het voorstel dat hij gedaan heeft houdt de volslagen verandering van koers in, die de energie op middelen tot opbouw inplaats van op middelen tot vernietiging zou toe spitsen. Dit is een zo eenvoudige uiting van gezond verstand, dat iedereen haar ponder inspanning begrijpen kan en zeer velen haar onuitvoerbaar zullen achten. Veel kleinere internationale plannen, eveneens op gezond verstand gebasc rd, komen maar niet tot uitvoering; direct eigenbelang, dat niet verder kijkt dan staatsgrenzen en de dag van morgen schijnt dat hardnekkig te moeten beletten. Welke kans heeft dan een zo kolossale opzet als die, door MacMahon geopperd, die bovendien door de gedachte, dat de U.N.O. als beheerder der milliarden zou optreden, sterk in de richting van wereldregering gaat? Men kan het hoofd schudden en het een utopie noemen. Dat is het makkelijkste en het vergt niet de minste verbeeldingskracht. Maar zij die dit doen moeten zich even herinneren dat er toch ook wel een paar dingen gebeurd zijn, die zij indertijd ook onmogelijk hebben genoemd. Ik bedoel het Plan-Marshall zoals het nu al sinds jaren in'werking is. Ik bedoel ook het voort durend streven van Amerikaanse zijde, om Europese Unie te bevorderen. Dicht bij de afgrond ontstaat de kans, dat men op zijn schreden terugkeert en welbe wust de opbouw kiest om de vernietiging te voorkomen. Als dit voorstel van Mac Mahon niet slechts van hem persoonlijk afkomstig is en gezien zijn bijzondere positie als voorzitter der. atoom-commissie zal hij er waarlijk tevoren wel overleg met de regering over gepleegd hebben zal Moskou zich als antwoord niet kunnen be palen tot de mededeling van vanmorgen, dat Wysjinsky enige tijd geleden al in be sloten kring heeft verklaard dat Sovjet- Rusland ook over de waterstofbom beschikt. Het zal MacMahon's merkwaardige plan, een vergadering van de U.N.O. te Moskou te beleggen, niet met onverschilligheid kunnen bejegenen. Het kan evenmin onge voelig blijven voor zijn erkenning, dat ook Amerika schuld heeft aan de thans drei gende staat van zaken, omdat het nagelaten heeft de boodschap van vrede en verzoening op de juiste wijze te verbreiden. Men zou in het algemeen deze vraag kunnen stellen: Is er niet meer kans dat Oost en West tot 'overeenstemming komen als zij gezamenlijk een plan van grote op bouw vooropstellen dan als zij hun ver geefse pogingen, om het ene geschil na het andere tot oplossing te brengen, zouden hervatten? Met andere woorden: moet men, om ooit tot resultaten te komen en een verder afglijden naar nieuwe rampen te onderbreken, niet met de hoofdzaak begin nen? Het is gemakkelijker en gebruikelijker te zeggen: als Sovjet-Rusland, zoals het be weert, de waterstofbom al heeft, is het nu al het sterkst bewapend en kan het de Amerikanen, die pas tot de aanmaak be sloten hebben, vóór zijn. Maar wie ter we reld weet wat het zou ontketenen als het Amerika aanviel? Zou deze bom geen boo merang blijken te zijn? Tenslotte: zijn er niet steeds gevoelens van verantwoordelijk heid en menselijkheid, die zich doen gelden? Het schijnt nu ook tijd dat andere volken zich doen horen. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en <3prntjtc ïtotlcmsrtK Courant (Iittto tért) Zaterdag 4 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatt. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25 Franco per post ƒ4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Atoomgeheimen naar Rusiand „geëxporteerd" Volgens Hoover verried hij vitale détails van de waterstof-atoombom aan Moskou Naar aanleiding van een van Amerikaan se zijde ingesteld onderzoek naar het uit lekken van atoombomgeheimen naar de Sovjet-Unie is zekere Klaus Fuchs, die werkzaam was aan het Brits laboratorium te Harwell in Berkshire, gearresteerd. Fuchs heeft van 1943 tot 1946 aan een atoomproject in de V.S. gewerkt. De vader van Fuchs is professor in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland. Fuchs is in 1942 Brits burger geworden, na in 1933 uit Duitsland in Engeland te zijn aangekomen. In November 1943 ging hij naar de Verenigde Staten met een op dracht van de Britse regering. In de V.S. werkte hij aan het bureau van het Britse ministerie van Bevoorrading te New York en vervolgens bij de atoomlaboratoria in Oakridge en Los Alamos. Voordat hij naar Engeland terugkeerde, maakte hij reizen naar Mexico en Canada. In November 1947 kwam hij weer naar de V.S. voor confe renties met Amerikaanse functionarissen op het gebied van de atoom-energie. Hij is 38 jaar oud. Hoover beschuldigt Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaan se veiligheidsdienst heeft heden drie uur lang inlichtingen over de zaak-Fuchs ver strekt aan een in besloten zitting vergade rende subcommisie voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat. Volgens na afloop door senatoren aan de pers verstrekte in lichtingen zou Hoover hebben verklaard dat Fuchs van vitaal belang" zijnde inlich tingen over de waterstofbom en geheime gegevens betreffende de vervaardiging .van de atoombom aan de Sovjet-Unie heeft verstrekt. De Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs staat in dienst van de Engelse regering. Hij heeft het laatst in 1947 in de Verenigde Staten vertoefd. De senatoren verklaarden van Hoover geen duidelijke verklaring te hebben gekregen, of de gegevens over de waterstofbom, waarover Fuchs in 1947 in de Verenigde Staten kon beschikken, van dien aard waren, dat zij voor de Russen bij een poging om deze bom eveneens te ver vaardigen daadwerkelijk van waarde zou den zijn. Een van de senatoren verklaarde dat het getuigenis van Hoover „een van de meest schokkende dingen was, waarnaar ik ooit heb geluisterd". Hoover verzocht de commissie het Con gres voor te stellen gelden beschikbaar te. stellen voor de aanstelling van 700 perso nen ter uitbreiding van de staf van dien sten, die belast zijn met de verzekering van de Amerikaanse veiligheid en speciaal met het beveiligen van de allerbelangrijkste staatsgeheimen. Van deze 700 zouden 300 nieuwe agenten moeten zijn van de onder leiding van Hoove; staande Amerikaanse veiligheidsdienst. Verklaard wordt, dat Hoover voor de genoemde subcommissie van de Senaat een uitvoerige uiteenzetting gaf van de wijze waarop de communistische organisatie in de Verenigde Staten functionneert. Na afloop van de vergadering verklaar den de senatoren dat, als gevolg van de arrestatie van de Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs, mogelijk een spionnage-com- plot zou worden onthuld, dat zijn vertak kingen veel verder uitstrekte dan de vier jaar geleden in Canada opgerolde samen zwering, waarbij het eveneens om atoom bomgeheimen ging. De senatoren verklaarden van Hoover de indruk te hebben gekregen, dat de Russen, dank zij hun door "spionnage verkregen inlichtingen „in staat zijn geweest hun schema voor het vervaardigen van een atoombom met veie maanden te verkorten". Hoover had nog medegedeeld, dat Klaus Fuchs in de tweede wereldoorlog als lid van de Britse delegatie voor het onderzoek naar de kernsplitsing in de Verenigde Sta ten was geweest. De Britse autoriteiten hadden voor zijn betrouwbaarheid inge staan. Dit was door de Amerikaanse auto riteiten aanvaard, zodat Fuchs gangen niet door de Amerikaanse veiligheidsdienst zijn nagegaan. Naar de zaak-Fuchs is verder nog een onderzoek ingesteld door president Tru man en zijn kabinet en door de verenigde commissies voor de atoomenergie van het Congres en van de regering. De commis sie van het Huis van Afgevaardigden voor het tegengaan van on-Amerikaarise activi teit overweegt eveneens een onderzoek te doen instellen. Charles Ross, secretaris van president Truman, belast met perszaken, verklaarde na afloop van de aan het geval-Fuchs ge wijde kabinetszitting dat Truman's beslis sing om de waterstofbom te doen vervaar digen was genomen, voordat hij het be richt van de arrestatie van Fuchs vernam, „zodat het hier twee geheel van elkander onafhankelijke zaken betrof". Amerikaanse militaire adviseurs in West-Europa Gisteren zijn de namen gepubliceerd van zeven Amerikaanse officieren, die in de West-Europese hoofdsteden van advies zul len dienen inzake problemen betreffende materiaal en opleiding in het kader van het Atlantische wapenplan. Voor Den Haag is benoemd vice-admiraai E. P. Forrestal, die gedurende de oorlog in het gebied van de Stille Oceaan dienst deed. In Brussel komt brigade-generaal Charles T. Lanham, in de oorlog commandant van een infanteriedivisie. Voor Parijs is aan gewezen generaal-majoor G. J. Richards van de Amerikaanse generale staf en voor Londen generaal-majoor Leon Johnson, in de oorlóg commandant van een afdeling zware bommenwerpers. De overige drie officieren worden respectievelijk in Rome, Kopenhagen en Oslo gestationneerd. Sid Field overleden De populaire Engelse acteur Sid Field is Vrijdagmorgen vroeg op 45-jarige leef tijd overleden. Donderdagavond heeft hij nog meegespeeld in „Harvey", in welk blij spel hij de rol van Elwood P. Dowel ver tolkte. De situatie in Indochina De tegenstellingen tussen Oost en West worden op het moment scherp gedemon streerd in Indochina. Hier werd aan Viet nam onafhankelijkheid gewaarborgd door een verdrag met Frankrijk, dat op 28 December 1949 werd getekend. Vietnam omvat Tonkin, Annam en Cochin-China en de bedoeling is, ook Cambodja en Laos effectief deel te doen uitmaken van wat men omschrijft als de „Indochinese Fede ratie" binnen de Franse Unie. Aldus meent men een soliede muur te kunnen vormen tegen het opdringen der commu nisten. Aan de gematigde nationalisten, onder leiding van Bao Dai, werd intussen de macht in Vietnam overgedragen. Men kan de verhouding van Vietnam tot Frank rijk intussen niet vergelijken met de situ atie in Indonesië of India. Frankrijks po sitie blijft in Vietnam veel meer domineren, hetgeen trouwens tot uiting komt in het feit, dat een Franse troepenmacht van 150.000 man de steden langs de kust blijft beheersen en verder nog 10 a 15 procent van het land. Bao Dai beschikt over 70.000 man. Desondanks is de politieke situatie allerminst gestabiliseerd, aangezien er door de vrijscharen onder leiding van Ho Tsji Minh zowel tegen de Franse troepen als tegen die van Bao Dai een guerilla wordt gevoerd, die het gehele land beroert. Er worden regelmatig verbitterde gevechten geleverd met de guerilla's, die iiï de bergen van Tonkin hun bolwerk hebben en hun actie niet alleen richten tegen de Franse bezettingstroepen en de strijdkrachten van Bao Dai. maar tevens een meedogenloze vernietigingsoorlog voeren tegen de uit China vluchtende, verslagen legers van Tsjarig Kai Tsjek. De toestand wordt dui delijk gekenmerkt door het feit, dat zowel de Sovjet-Unie als de Volksrepubliek China het bewind van Ho Tsji Minh openlijk erkennen en steunen. Een protest nota hiertegen door Frankrijk aan de Sov jet-Unie gezonden werd zelfs niet in ont vangst genomen. Dodelijk gevaar voor het kabinet-Bidauit Regeringscrisis lijkt onvermijdelijk Mobilisatie in Tibet De Amerikaanse radiocommentator Lo well Thomas meldt, dat Tibet inderhaast 100.000 man mobiliseert tegen een „moge lijke invasie" van de Chinese communisten. Momenteel heeft Tibet slechts 10.000 man op de been, die met verouderde wapenen zijn uitgerust, zo verklaart Thomas. PARIJS, 4 Februari (Reuter). De socialistische ministers in de regering- Bidault hebben te kennen gegeven ontslag te willen nemen, omdat hun collegas zich niet hebben kunnen verenigen met het socialistische voorstel voor het uitbetalen van drie duizend francs als premie voor de laagst betaalde Franse arbeiders. Pre mier Bidault had een compromis-voorstel gedaan strekkende tot verhoging van de lonen dezer arbeiders. Door deze loons verhoging zouden de laagst betaalde ar beiders toch 3000 francs meer moeten ont vangen, waarbij aan de werkgevers zou worden overgelaten om dit bedrag in drie maanden tijds, hetzij ineens hetzij in ter mijn-betalingen, uit te keren. Dit voorstel werd door de socialisten verworpen. Een hunner woordvoerders verklaarde dat zij het zouden hebben aanvaard, indien Bidault bereid was geweest de bepaling te laten vervallen, waarbij de werkgevers drie maanden de tijd werd gegeven om de loonsverhogingen voor de categorie dei- laagst betaalde arbeiders te doen ingaan. Men verwacht thans dat de vijf socialis- Zandvoorts 'burgemeester, mr. H. M. van F enemais gistermiddag naar de Burge meester Engelbertstraat gestapt om te vragen of Willem Eeltje Keur thuis was. Toen dat het geval bleek heeft hij het pakje dat hij onder de arm droeg opengemaakt en een door de Haarlemse calligraaf A. J. van Houwelingen Rijkhoek vervaardigde oorkonde te voorschijn gehaald, waarin vermeld stond dat Willem Eeltje Keur, zoon van Jacob Keur en Elly Draaisma op 30 November 1949 als tienduizendste inwoner van Zandvoort werd geboren. De jonge Wil lem Eeltje heeft de door de burgemeester uitgesproken tekst op de arm van zijn moeder eerbiedig aangehoord. De oorkonde wordt ongetwijfeld boven.zijn wieg gehangen om hem eraan te herinneren dat zijn geboorte voor de gemeente Zandvoort een heugelijke mijlpaal betekende. tische ministers, waaronder zich ook de minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch bevindt, heden zullen aftreden. Voorts wordt verwacht dat Bidault zijn regering zal reorganiseren en dat hij een kabinet zonder socialisten zal vormen, het geen het eerste na-oorlogse bewind in Frankrijk zou zijn, waaraan de socialisten geen deel zouden hebben. De leiders der Franse sociaal-democra tische partij, het zogenaamde „comité van 46", hebben de socialistische ministers op gedragen hun portefeuilles ter beschikking te stellen. Premier Bidault verklaarde in de Fran se Nationale Vergadering Dinsdag een ver klaring over de positie van zijn kabinet te zullen afleggen. Men verwacht, dat hij dan om een motie van vertrouwen zal ver zoeken. „Wij staan tegenover het vooruitzicht van een verandering in cle samenstelling van de regering, welke wij niet hebben gewenst, doch die onvermijdelijk schijnt te zijn", verklaarde Bidault. Parijse waarnemers zijn van mening dat een regerings-crisis onvermijdelijk is, ook indien Bidault erin zou slagen zijn rege ring te reorganiseren en een kabinet zon der socialistische ministers te vormen. Geen der socialistische ministers zat in de regeringsbanken toen Bidault zijn ver klaring aflegde. De vergadering stemde er mee in het debat over de vrije collectieve onderhandelingen tot Dinsdag uit te stellen. In de wandelgangen werd gemeld, dat Bidault hoopt de voornaamste posten, die vrij komen door het uittreden van de so cialisten, te doen bezetten en zich de vol gende week met een hergegroepeerd kabi net aan de vergadering voor te stellen. De socialisten schijnen bereid te zijn een dergelijk kabinet voorlopig hun welwillen de steun te verlenen. Het is echter nog niet zeker, of Bidault de toestemming van zijn eigen partij kan verkrijgen om aan de regering te blijven zonder deelneming van de socialisten. Spaaks voorstel niet toereikend geacht Alle belangrijke Belgische ministers zijn Vrijdagochtend cnüer voorzitterschap van premier Eyskens bijeengekomen-. Segers, de minister van Verkeer, las-na afloop het volgende communiqué voor aan de pers: „De eerste-minister heeft de kabinetsraad op de hoogte gebracht van de suggesties, die Donderdag door de heren Spaak, Huys- mans en Buset, de socialistische ministers van Staat, Inzake de Koningskwestie zijn gedaan. Alle C.V.P.-ministers verklaarden van oordeel te zijn, dat deze suggesties geen nationale oplossing van het probleem kun nen brengen in de door de regeringsver klaring beoogde zin. Onder deze omstan digheden stelde de regering eenparig vast., dat de nieuw voorgestelde procedure geen oplossing van de Koningskwestie kan waar borgen." Mr. Roem over de actie-Westerling KARATSJI, 3 Februari (Reuter) De Indonesische Hoge Commissaris in Neder land, mr. Roem, heeft heden op het vlieg veld van Karatsji „zekere Nederlandse elementen in Indonesië" er van beschuldigd de* voormalige kapitein Westerling in zijn opstand te steunen, aldus bericht Reuter. Hun actie, zo zeide mr. Roem, beoogde „de republikeinse regering in de ogen van de buitenwereld in discrediet te brengen," Hij voegde er aan toe. dat de opstand thans geheel beheerst wordt en dat „de toestand verre van gevaarlijk is". Mr. Roem verklaarde, dat er geen vast bewijs bestond, dat zekere elementen in Nederland Westerling gesteund hadden* doch het was volgens hem mogelijk, dat dit het geval was. Hij sprak de berichten tegen, volgens welke Westerling de sym pathie had van de communisten of actieve steun van de gewapende groepen van de Da roei Islam had. Mr. Roem zeide, dat de opstand „in het geheel niet ernstig was" en slechts be perkt bleef tot een zeer klein gebied. Wes terling houdt zich thans verborgen en zijn beweging zou slechts kunnen bestaan zo lang deze voorraden heeft, „want hij kan niet rekenen op steun van de zijde der be volking". „Wij zijn in staat de toestand te beheersen zonder steun van buiten", aldus mr. Roem, die nog verklaarde, dat de eer ste ambassadeur in Pakistan, mr. Sjam- soeddin, deze maand in Karatsji wordt ver wacht. Hef woord is aan IMme. de Girardin: Instinct is de neus van dc geest. Opnieuw vervalsingsaffaire in België ontdekt BRUSSEL, (A.N.P.). Na de zaak van de valse honderd gulden-biljetten, cle valse marken, de valse touristenchèques en de valse Franse benzinebons, is thans eveneens een zaak van valse Belgische bankbiljetten van 500 francs aan het licht gekomen en opnieuw is gebleken, dat hierbij personen betrokken zijn, die reeds gearresteerd wa ren voor de andere feiten van vervalsing. Zo hebben met deze affaire eveneens te maken Albert Peters, tekenaar uit Schaar beek en G. J. Radoux, caféhouder uit Luik, die reeds enkele maanden gevangen zitten. Nora Marion Denoyelle, een Engelse, die door haar huwelijk Nederlandse is gewor den en thans woonacht ig is te Brussel, werd indertijd naar aanleiding van de zaak dei- valse honderd guldenbiljetten aangehouden en later op vrije voeten gesteld. Daar zij betrokken blijkt te zijn bij de valse bank biljetten van 500 francs heeft de politie haar opnieuw aangehouden. Het totale aan tal gearresteerden in deze vervalsingen op grote schaal bedraagt thans 46. Gisteren werd op de fruit- en groenten- veiling te Naaldwijk de eerste spinazie aan gevoerd. Deze bracht f 1,70f 1,80 per kilo op. Aan dezelfde veiling werd ook de eerste sterkers aangevoerd. Deze bracht 4047 cent per kilo op. DE STUDIECONFERENTIE VAN „POLITEIA" Regeling was zijns inziens niet in strijd met pers- en vergader-vrijheid ln antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arbeid) over een van overheidswege gegeven opdracht tot bijwoning door politiebeambten van de te Bentveld gehouden Zuid-Oosl-Aziatisclie studieconferentie van „Politeia" heeft de minister van Justitie geantwoord, deze op dracht inderdaad te hebben gegeven. De minister is zich er zeer wel van bewust, dat hij niet de bevoegdheid zou hebben het toelaten van de pers tot enige vergadering te verbieden of haar te beperken in haar vrijheid om van het aldaar verhandelde verslag te doen. Daarover bestonden ook geen moeilijkheden. Deze betroffen slechts de vraag of de politie toegang zou hebben tot de vergadering en de getroffen regeling strekte enkel tot oplossing van het daarover gerezen verschil van mening. Wel meent de minister te moeten doen opmerkèh, dat de wetenschap, dat vertegen- woordigers van persorganen in een te hou den bijeenkomst aanwezig zullen zijn of dat het voornemen bestaat een perscommu niqué daarover uit te geven, van invloed zal kunnen zyn bij het beoordelen van de vraag, of aan buitenlandse deelnemers aan die bijeenkomsten vrijheid kan worden ge geven aldaar over politieke onderwerpen het woord te voeren. De minister betreurt, dat de regeling, die werd gevonden om te geraken uit de im passe. waarin men was komen te verkeren tot allerlei misverstand omtrent de strek king daarvan heeft aanleiding gegeven. Hij meent echter, dat zij niet in strijd was met de in ons land bestaande pers- en vergader- vrijheid. De minister verklaart verder dat op ver zoek van het bestuur van „Politeia" aan de desbetreffende Nederlandse consuls in het buitenland machtiging is verleend om aan een aantal vreemdelingen, waaronder en kele Duitsers, visa te verstrekken. Dit is aan de plaatselijke politie bericht, waarbij is verzocht toe te zien, dat de vreemdelin gen zich van politieke actie zouden ont houden. Met het oog daarop werd tevens aan de secretaris van „Politeia" opgedra gen vóór het begin van de studieconferen tie de deelnemende vreemdelingen te wij zen op het verbod van politieke actie voor vreemdelingen en werd aan de plaatselijke politie verzocht aan de minister na de con-1 ferentie een kort verslag te doen uitbren gen van het ter vergadering door vreemde lingen gesprokene. Dit alles, aldus de minis ter, geschiedde in de mening, dat de ver gadering openbaar was. Bij de opening van de conferentie heeft de secretaris het verbod ter kennis van de vreemdelingen gebracht. Door een vertra ging bereikte het genoemde verzoek om controle de hoofdinspecteur van politie te Zandvoort pas in de middag van 5 Januari, toen de conferentie reeds begonnen was. De minister betreurt, dat door deze vertraging het achteraf gewenst gebleken nader over leg niet vóór het begin der bijeenkomst kon geschieden. Bij het contact, dat de politie in de morgen van 6 Januari met het bestuur heeft opgenomen, waarbij van de zijde van de politie werd verzocht om twee in burger geklede politie-ambtenaren ter conferentie toe te laten, bleek het bestuur daartoe 'niet bereid. Het stelde zich op het standpunt, dat de vergadering in besloten kring werd gehouden. Ruggespraak hieromtrent door het bestuur van „Politeia" met een Kamer lid leidde tot telefonisch contaot van dit Kamerlid met de minister. Daarbij heeft deze zich accoord verklaard met een hem voorgestelde regeling, welke hierop neer kwam, dat van het ter conferentie verhan delde een perscommuniqué zou worden uitgegeven, waarvan de inhoud, voor wat het verslag van het foor buitenlanders ter vergadering gesprokene betreft, door een hem genoemd journalist zou worden ge controleerd. De eis, dat geen persvertegen woordigers de conferentie zouden mogen bijwonen, is door de minister niet gesteld. Wel verkeerde hij in de mening, dat met hel perscommuniqué zou worden volstaan en dat de pers overigens niet tot de con ferentie zou worden toegelaten. Achteraf is hem gebleken, dat wel persvertegenwoor digers zijn toegelaten, doch hun verzocht is geen verslag te maken van hetgeen door buitenlanders zou worden gezegd. Op_Zon- dag 8 Januari is aan de minister gevraagd, of de getroffen regeling al dan niet in de weg stond aan het toelaten van uit het buitenland overgekomen vertegenwoordi gers van de buitenlandse pers. De minister heeft verklaard tegen hun toelating geen bezwaar te hebben. De regeling was een noodoplossing, die werd gekozen toen van de zijde der vereni ging bezwaar werd gemaakt tegen de aan wezigheid van politie-ambtenaren en de tijd ontbrak om nader te doen nagaan, of al dan niet tereoht tegen aanwezigheid van de politie bezwaar werd gemaakt. Uit de getroffen regeling mag niet worden afge leid, dat er enig voornemen bestaat in den vervolge een soortgelijke regeling bij poli tieke studieconferenties, door wie ook be legd, te doen gelden. De omstandigheid, dat het er hipr om ging een zo groot aantal vreemdelingen van diverse nationaliteit in Nederland toe te laten voor deelneming aan een conferentie, waarin mede de door Nederland op een bepaald gebied gevoerde politiek in discus sie werd gebracht, is voor db minister, aan wie bekend Was wie ter vergadering het woord zouden voeren, voldoende aanleiding geweest om hier enige controle wenselijk te achten. Russen haalden Oostenrijker uit K.L.M.-bus te Wenen WENEN, 3 Februari. (Reuter). Vol gens luchtvaart-functonarissen te Wenen hebben de Russen gisteren voor het eerst na vele maanden een bus van de KLM., die op weg was naar het vliegveld Schwechat, aangehouden en een der pas sagiers er uit gehaald. De passagier zou een zekere Rënnert zijn, directeur van een onder Sovjet-Russisch toezicht staande fa briek, die passage had besproken voor een reis per vliegtuig naar Amsterdam en van plan was later een bezoek te brengen aan Engeland en West-Duitsland. Familie leden van Rennert in Wenen, die dachten, dat hij reeds in Amsterdam was, ontvin gen vanmorgen cle mededeling, dat Ren nert zich thans in een Russische gevange nis te Wenen bevindt. Vragen in Indiase parlement over de ramp met de „Franeker" Choersjid Lal, de plaatsvervangende minister van Verkeer in India, heeft in het Indiase parlement op een desbetref fende vraag verklaard, dat hij het niet eens is met de directie: van KLM., dat de gezagvoerder van de op 12 Juli bij het vliegveld Santa Cruz neergestorte „Fra neker" geen verkeerde beslissing heeft genomen. (A. D. Snitslaar, hoofd van het vlieg bedrijf der KLM., legde indertijd na het verschijnen van het rapport van de com missie van onderzoek namens de directie der KLM. een verklaring in deze geest af). Choersjid Lal deelde mede, dat in 1950 of 1951 de door de commissie van onder zoek aanbevolen hindernislichten aange legd zullen worden. De andere aanbeve lingen worden door de regering onder zocht. cx»»ooc<xx»oooc»Dcoooocoooooooocoaoaoooo3ocoocooooooo» PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele buien en plaatselijk flinke opklaringen. Maiige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 5 Februari: Zon op 8.15 uur, onder 17.34 uur Maan op 21.06 uur, onder 9.31 uur G Februari: Zon op 8.13 uur, onder 17.36 uur Maan op 22.32 uur, onder 9.42 uur Hoog en laag water in IJmuideD Zaterdag 4 Februari: Hoog water: 4.50 en 17.00 uur. Laag woter: 0,29 en 12.52 uur. Zondag 5 Februari: Hoog water: 5-27 en 17.40 uur. Laag water: 1.12 en 13.34 uur. Maandag 6 Februari: Hoog water: 6.08 en 18.22 uur. Laag water: 1.50 en 14.13 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1