„Plattegrond" van de V.V.V. krijgt hevige critiek te verduren WAREN COSTUUMS Gerard van Praag Transportcolonne van het Rode Kruis krijgt eigen gebouw Opmerkingen van Eerste Kamerleden over het staatsvissershavenbedrijf Zaterdag 4 Februari 1950 •f beverwijkse vragen Het afdelingsonderzoek van de Bever wijkse begroting voor 1950 heeft, behalve de in ons vorige nummer reeds gepubli ceerde opmerkingen, nog tal van andere vragen aan B. en W. opgeleverd, die stuk voor stuk de gemeentepolitiek van de stad raken. Een dier kwesties is de ver keersveiligheid in Beverwijk en een raads lid heeft dan ook om inlichtingen verzocht met betrekking tot de bevordering daar van. Met name werd gevraagd of de jeugd bij de plannen tot verwerkelijking zal worden ingeschakeld, zoals zulks in Am sterdam met zoveel succes geschiedt. B. en W. antwoordden, dat een eerste eis bij de bevordering van veilig verkeer de naleving der verkeersregels is en spe ciaal de volwassenen kunnen op dat ge bied nog heel wat leren. Het verkeers- onderricht aan de jeugd wordt wel zoveel mogelijk gesteund, maar of het Amster damse voorbeeld de kinderen beveili gen bijvoorbeeld zichzelf bij het uitgaan der scholen navolging verdient, wordt (zonder opgaaf van redenen) betwijfeld. Met het oog op een begrotingspost ter subsidiëring van de Kruisverenigingen kwam de opmerking los of het geen aan beveling zou verdienen ook andere op dat terrein werkzame organisaties te helpen en dan een centrale commissie te doen vormen die over de verdeling van het be drag adviseert. Voorts werd gevraagd, of de vestiging van een consultatiebureau voor tuberculosebestrijding in Beverwijk mogelijk is. Hierop antwoordden B. en W., dat de vorming van een plaatselijke TBC- commissie inderdaad aanbeveling verdient. De gemeentelijke steun aan het Bever wijkse Rode Kruis deed de vraag rijzen of deze subsidie niet te laag is als gevolg van de lage lonen aan. de bij dit Rode Kruis betrokken personeelsleden. Daaraan vastknopend werd de vraag gesteld of het gemeentebestuur niet meer medezeggen schap bij het ziekenhuis kan krijgen en tenslotte, of in de uitbreidingsplannen der gemeente gronden voor een nieuw zieken huis zijn gereserveerd. De bemoeienis van gemeentewege met het bestaande zieken huis is gene in het uitbreidingsplan is voldoende grond voorradig voor grote en kleine openbare gebouwen, aldus B. en W. in hun repliek. Straten zonder stenen Er zijn nog onbebouwde wegen in Be verwijk, die niet bestraat worden. Op een vraag' hierover delen B. en W. mee, dat het nie: in de bedoeling ligt onbebouwde straten te plaveien: de middelen ontbre ken. De wandelpaden in Wijk aan Zee en het rijwielpad van de Bosweg ondergaan wel een grondige restauratie: er wordt niet minder dan 41.600,— aan ten koste gelegd, maar voor 1950 zijn geen gelden beschikbaar om ook andere wandelpaden op te knappen. De bouw van nieuwe scholen werd neer gelegd in een vraag van diverse leden, die daarbij informeerden over een mogelijk verdere verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de schoolgeldheffing. Er komen twee nieuwe scholen in Beverwijk antwoordde het college en bij de Volks vertegenwoordiging is een voorstel in be handeling om de Inkomstenbelasting om laag te schroeven, zodat dan de school geldaanslagen automatisch lager zullen komen te liggen. Geen nieuwe fröbelschool Enkele leden hebben de wenselijkheid van de heroprichting van een openbare, dus gemeentelijke, school voor fröbelon derwijs ter sprake gebracht, maar B. en W. antwoordden daarop, dat hunnerzijds geen voorstel in die richting is te ver wachten: subsidiëren van alle bestaande instellingen voor kleuteronderwijs komt het college het bilLijkst voor en boven dien zou een gemeentelijke kleuterschool ontzaglijk duur worden. De niet-georganiseerde jeugd, zo werd elders geantwoord, heeft de speciale aan dacht van het college, maar B. en W. koesteren de hoop, dat particuliere initia tieven dit terrein gaan betreden zonder de natuurlijke taak der ouders te be knotten. Tenslotte valt uit de Memorie van Ant woord op te maken, dat de kaart van Be verwijk, die de plaatselijke VVV heeft uitgegeven, ook B. en W. hevig heeft te leurgesteld, temeer daar de WV er een subsidie van 200,voor ontving „Dit kaartje bevat slechts een misleidende zwarte afdruk van het uitbreidingsplan' mopperen B. en W., „en zo'n afdruk heeft voor het gestelde doel helemaal geen nut. Terecht mag worden gevraagd, of deze subsidie wel verantwoord is op die ma nier". De verlaging van de Vermakelijkheids belasting kwam ook in de afdelingsbe handeling der begroting om de hoek: B. en W. antwoordden op een desbetreffen de vraag dat zij hun houding willen laten afhangen van het regeringsstandpunt. Tweetal lezingen voor „In dienst der kerk" Voor de Hervormde mannenvereniging „In dienst der Kerk" staan voor de maand Februari weer een tweetal lezingen op het programma. Allereerst zal dr. M. van der Voet uit Haarlem-Noord op Vrijdag 17 Februari in het Verenigingsgeobuw aan de Schans iets vertellen over zijn ervaringen in Indonesië. Verder zal ds. H. S. J. Kalf uit Amster dam op Donderdag 23 Februari in de Grote Kerk spreken over het onderwerp „Gods genade". Voorzitter Kerkeraad „Hervormd Beverwijk" meldt dat ds. J. O. Norel voor het jaar 1950 is belast met het voorzitterschap van de Kerkeraad. KIND ONDER AUTO. Toen Vrijdagmiddag een 5-jarig jonge tje op de Alkmaarsestraatweg ter hoogte van Garage Planken spelende de straat overstak werd hij door een uit de Bree- straat komende personenauto gegrepen. Het kind liep een linkerdijbeenbreuk op. Een arts verleende eerste hulp waarna het jon getje naar 't Rode Kruis Ziekenhuis is over gebracht. De bestuurder treft geen schuld. „DE LACH DER GODEN" Onder auspiciën van de Hoogovenbe- ambtenvereniging „De Gieteling" zal de toneelclub Tavido Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk het blijspel „De lach der goden" van A. den Hertog opvoeren. Na afloop der voorstelling zal onder lei ding van de heer Dors en met medewer king van het revue-orkest „The Marinuc- ci's" gedanst worden. R.K. Bond van het Gezin De afdeling Velsen-Noord van de R.K. Bond van het Gezin houdt Zondagavond in het gymnastieklokaal der R.K. Meisjes school haar jaarvergadering. Deze bijeenkomst wordt opgeluisterd door de medewerking van het onlangs op gerichte R.K. gemengd zangkoor „Onder Ons", directeur de heer Lou Tervoort. Beverwijkse chauffeur maakte scherven In de maand November wilde een chauf feur uit Beverwijk in een bioscoop aldaar een feestelijke bijeenkomst bezoeken van een vereniging. Er waren toegangsbiljet ten op naam uitgereikt en de chauffeur had er één van een vriend ontvangen. Mogelijk doordat de man sterke drank had gebruikt stelde de controleur geen prijs op zijn aanwezigheid en bovendien werd spoedigontdekt, dat niet zijn naam op het toegangsbewijs stond. De chauffeur was hiermee niet tevreden en toen de deur voor hem gesloten werd, gooide hij een ruit stuk. Politie werd er bijgehaald en het resultaat was, dat de Beverwijker zich voor de Politierechter in Haarlem te verantwoorden had. In zijn requisitoir herinnerde de officier van ju stitie er aan, dat verdachte minder gun stig bekend stond doordat hij veel drinkt. Reeds is hij eerder veroordeeld. De eis luid de een gevangenisstraf van een week. De politierechter veroordeelde de chauf feur tot een geldboete van 20, subsidiair twaalf dagen hechtenis. Deze heeft zich bereid verklaard de schade te betalen. Jeugddienst Zondag 5 Februari zal in de Grote Kerk weer een jeugddienst worden gehouden. Hierin zal voorgaan dr. M. Voet uit Haar lem-Noord, die eind verleden jaar is terug gekeerd uit Indonesië. Het gemengde dubbel kwartet „Canta bile" onder leiding van de heer P. J. Pot- gieser zal medewerking verlenen. voor ZATERDAG 4 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De groene -hel". Luxor Theater, ,7 en 9.15 uur: *,The Window". W. B. Theater, 8 uur: „De Engel en de Bandiet". Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „The Window". ZONDAG 5 FEBRUARI. Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: JVDe groene hel". Luxor Theater, 2.15 en 4.30 uur: „Hoog in het zadel"; 7 en 9.15 uur: „The Window". W. B. Theater, 2.30 en 5 uur: „Tarzan, de onoverwinnelijke"; 8 uur: „De Engel en de Bandiet". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „The Window". MAANDAG 6 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „De groene hel". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „The Window". W. B. Theater. 8 uur: „De Engel en de Bandiet". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „The Window". Wettig gedeponeerd Wij ontvingen een beperkte, maar uitgezochte zending Het ingenaaide Oxford etiket is Uw garantie voor gegarandeerd kreukvrij binnenwerk. Een "lang gekoesterde wens van de colonne van het Beverwijkse Rode Kruis zal binnenkort in vervulling gaan. Tot nu toe hield de colonne haar bijeenkomsten, oefeningen en cursus sen in enige lokalen van de polykliniek aan de Beeckzanglaan. In verband met de groei van de colonne werd de daar beschikbare ruimte echter veel te klein. Het bestuur van de afdeling Beverwijk van het Rode Kruis heeft dezer dagen be sloten tot de bouw van een eigen oefen lokaal met een magazijn op een terrein gelegen naast de polykliniek aan de Beeclc- Vorst weg: groente tijdelijk duurder Overvloed van bloemen uit de warmere kassen Op de Beverwijkse groentemarkt was deze week een bijzondere situatie waar te nemen: de prijzen der groenten waren namelijk na de vorstperiode be langrijk hoger dan tijdens de koude zelf. De aanvoer was matig en er was een grote vraag voor de export, hetgeen van invloed was op de consumptie-veiling. Boerenkool gaat nog steeds vlot weg voor een prijs die varieert van 3251 cent per kilo, groene kool is er weinig meer; een enkel partijtje bracht het tot 40 cent per kilo. Spruiten waren belangrijk in prijs ge stegen, voor de extra kwaliteit werd tot 145 cent per kilo betaald. Fabelachtig is de prijs die voor de prei betaald wordt: 1.60 per kilo, want er komen maar enkele par tijtjes ter markt. Witlof kwam weer ver boven de 50 cent per kilo uit. Uien stegen in prijs tot 37 cent per kilo en rabarber draaide rond de 35 cent per bosje. Bloemenweelde Waar al die bloemen vandaan kwamen, was Vrijdag een raadsel, zo buitengewoon groqt was de aanvoer, nadat men Woens dag en Maandag met bescheiden partijtje: tevreden moest zijn. Met de vorst-periode hielden de kwekers hun kassen op een matige temperatuur, maar nu gooit men er een schepje op, zodat alles tegelijk de grond uitschiet. De prijzen leden er wel onder, want de tulpen daalden bijvoorbeeld ruim 10 cent per bos. Voor de meeste partijen betaalde men van 3585 cent. Narcissen in de soor ten Texas, King Alfred, Helios en Golden- Harvest varieerden van 3548 cent per bos. Hyacinten in de kleuren wit, rose en blauw brachten van 719 cent per stuk op. Blauwe druifjes bleven duur, de goede kwaliteit bracht het zelfs tot 44 cent per bosje; freesia's zijn er weinig maar duur, n.l. van 1 tot 1.65 per bosje. Bij de potplanten werden de eerste gera niums alweer aangeboden, waarvoor veel animo bestond, voorts zijn er cyclamen, primula's, azalea's en enkele soorten varens, MODERNE LANDBOUWMETHODEN OP HET WITTE DOEK. Vrijdagavond heeft de afdeling Velsen van de Hollandse Maatschappij van Land bouw in samenwerking met de Vereniging van Oud-cursisten een filmavond in Bever wijk georganiseerd. De belangstelling was goed te noemen toen de voorzitter de heer A. Schaap zijn inleidend woord sprak. Vertoond werd deze avond de nieuwste iand'bouwfilm van de Koninklijke Shell. Het was een buitengewoon leerzame avond, waar men van de nieuwste snufjes op landbouwgebied kennis kón nemen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Zondag 5 Februari: Grote Kertc: 10 uur: as. J. O. Norel. Heilige Doop. 7 uur: ds. v. d. Voet, van Haarlem, Jeugddienst. Populierenlaan: 10 uur: ds. W. Oorthuys. Wijk aan Zee: 10 uur: as. J. D. Jansen, Heilige Doop. zanglaan. Het gemeentebestuur heeft zich met de plannen verenigd en bouwvergun ning verleend. Het gebouw zal een ruim oefenlokaal bevatten, dat voldoende ruimte biedt voor het geven van cursussen en het houden van praktische oefeningen, en een gedeelte wordt ingericht als magazijn voor het ma teriaal, dat thans nog op verschillende punten in de gemeente verspreid ligt. Het bezit van een eigen gebouw zal on getwijfeld stimulerend werken op de acti viteit van de colonne. De inventaris van het gebouw zal grotendeels door de helpers en helpsters zelf vervaardigd worden. De kosten van een dergelijk gebouw zijn natuurlijk aanzienlijk, doch dank zij het daartoe gedurende de laatste jaren ge vormde bouwfonds kon thans reeds dit be langrijke besluit genomen worden. Welis waar moest nóg voor een gedeelte van de bouwkosten geld geleend worden, doch men hoopt deze zomer op een hoge op brengst van de jaarlijkse Rode Kruis-col- lecte, en er zijn bovendien nog ander plannen voor een actie tot vermeerdering van de geldmiddelen in voorbereiding. Medegedeeld wordt nog, dat de colonne voornemens is, zodra het gebouw gereed is, EHBO-cursussen te geven voor leden van Beverwijkse jeugdverenigingen, waar door ook een begin gemaakt kan worden met het Jeugd Rode Kruis werk. Heemskerk Velsen-Noord Toch twee voetbalwedstrijden: voor Kinheim en V.V.B. Eindelijk zal het dan zover zijn, dat tenminste twee van de drie Noord-Velser voetbalelftallen weer binnen de lijnen komen. Kinheim heeft de lastige uitwed strijd tegen HRC in Den Helder op het programma en de ploeg zal opnieuw met enige invallers moeten uitkomen. De Vries, linkshalf, is voorlopig wegens ziek te niet beschikbaar en wordt vervangen door Antonisse. Ook v. d. Linden ontbreekt in de voorhoede, evenals Starreveld. Deze beide buitenspelers worden respectievelijk vervangen door A. Prinssen en Luntz, waarbij verder Kuilenburg als linksbin nen gaat fungeren. Kinheim vertrekt met: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Groene- veld; C. de Boer J. H. v. d. Wateren en W. Antonisse; A. Prinssen, H. Prinssen, E. v. d. Wal, O. Kuilenburg en C. Luntz. De „Breesapers" gaan ook uit en wel naar Vliegende Vogels te Haarlem. Nu Helder als linksbinnen opnieuw vfen de partij is kan WB volledig verschijnen met: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schrie- mer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; N. Michel, H. Verswijveren, A. Both, P. Helder en P. Hooydonk. „Watervliet" gaat in Bussum twee punten halen De weersomstandigheden blijken thans van dien aard te zijn, dat de korfbalvere niging „Watervliet" met haar eerste twaalf tal de reis naar Bussum kan ondernemen om in de ontmoeting met DSV het begeer de kampioenschap nog dichterbij te bren gen. De Watervlieters hebben voor dit kam pioenschap nog slechts drie punten nodig en de Bussumse wedstrijd biedt de moge lijkheid om van deze drie punten twee alvast in de wacht te slepen. Watervliet 1 vertrekt met de dames: C. Broeksma, T. Gieze, W. Jansen, M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weymar en de heren R. Bergsma, M. v. d. Brink, J. Broeksma, W. Berghuis, H. Gieze en R. Velthuys. Voor het geval Watervliet 2 Zondag naar Wormerveer gaat voor een bezoek aan Groen Geel 2 is dit twaalftal samen gesteld uit de dames: G. Kluft, J. Kluft, S. Sanders, D. Schelling, H. Voerman, T. Waagmeester en de heren W. Berghuis, T. Heistra, E. v. Lange, A. de Vries, M. Veer beek en F. Vos. Donateursavond met orkest, koor en solisten De Heemskerkers staat op Maandag 6 Februari een belangwekkende avond te wachten. Dan zal namelijk het R.K. Fan farecorps „St. Caecilia" in samenwerking met de R.K. Gemengde Zangvereniging „Ons Ideaal" een donateurs-avond geven in het Marquette-Theater. Als solisten zullen hun medewerking verlenen: mevr. C. Groot-Putker (alt); Frans Bekker (ba riton); Lou Tervoort (piano): Cor van Lieshout (saxophoon) en Henk Bakker (bugel). Het programma vermeldt onder meer delen uit de Vogelkoopman en voor het koor het Ave Verum, La Paloma, Ro zen uit Tirol, Donauzangen, Judex Handels Halleluja. De heer L. Tervoort zal op de piano de Valse Premier van Durand en de wals Opus 42 van Chopin uitvoeren. „JUFFERTJE HAP". Het Heemskerker R.K. Kinderkoor ,Jong Leven", onder leiding van A. Lou- we, zal op Maandag 13 Februari een operette-avond geven in de concertzaal van café-,,De Zon". Gespeeld zal worden „Juffertje Hap", een vrolijke operette in drie bedrijven en „Tijl Uilenspiegel", een komisch zangspel. Zondagmiddag 12 Februari zal er eerst een kindervoorstelling gegeven worden. SPOOK IN HET MARQUETTE-THEATER De R.K. toneelvereniging „Ons Genoe gen" zal op Dinsdag 14 Februari een op voering geven van het toneelstuk „Het Spook van de, Vrijburcht". De avond zal voor het R.K. Vrouwengilde gehouden worden in het Marquette-Theater te Heemskerk. Castricum Hervormd-evangelische „kerk" geopend Donderdagavond vond onder grote be langstelling van de ongeveer 80 leden de ingebruikneming plaats van het kerkge bouw der Hervormd Evangelische Ge meente te Castricum aan de Dorpsstraat 72 plaats. Het gebouwtje, dat van buiten het aankijken nauwelijks waard is, zag er van binnen intiem uit ondanks de lage temperatuur in het gebouw. Ds. Van Duykeren van Amsterdam en ds. Krüger, Gereformeerd predikant van de gemeente Castricum, waren de sprekers van de avond. Ds. Van Duykeren besprak de wordings geschiedenis van de Hervormd Evangeli sche Gemeente en de tijd, waarin zij als gast van de Gereformeerde Kerk te Cas tricum haar eigen diensten hield in deze kerk. Thans was het eigen gebouw be trokken en een eigen dak, hoe schamel ook, is altijd beter dan de beste samen woning. Ds. Krüger besprak met de nieuwe ge meente het nog te verrichten werk, zoals -een eigen Zondagsschool, een meisjes- en jongelingenvereniging, een Bijbelstudie club en een Vrouwenvereniging. VEILINGBERICHT VAN 3 FEBRUARI Spruiten 701,44; prei I 1,31; uien 3^; sjalotten 23; waspeen 6'A; witlof 5258; peen III 8.40—12,—; peen IV 9,50—10,80; prei II 81: spruiten B 5261. Op 2 Februari werden 30.000 kg. peen en schorseneren (nero) aangevoerd, die de volgende prijzen opbrachten: Peen II 16—18,70, peen III 13,80—15,70, peen IV 911,30, Nero I 55 c., Nero II 36 c., Nero II B 728 c. TUINDER PLOTSELING OVERLEDEN Vrijdagmorgen half twaalf is plotseling een bekende Castricummer gestorven: de 70-jarige tuinder C. Twisk uit Bakkum. De man was met zijn wagen met groenten op weg naar de veiling „Ons Belang", toen hij voor de ingang van de veiling in de Burgemeester Mooystraat ineen zakte. Dr. De Jongh kon niet anders dan de dood tengevolge van een hartverlamming constateren. De overledene was penning meester van de Land- en Tuinbouwbond afdeling Castricum. Te weinig afslqgpersoneel; reinigingsploeg niet groot genoeg In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begroting van het Staats vissershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1950 wordt het volgende gezegd: Bij .de overweging van dit wetsontwerp in de afdelingen der Kamer werd er op ge wezen. dat in het afgelopen seizoen bij ge lijktijdige verkoop van haring en andere vissoorten meermalen onvoldoende afslag- personeel aanwezig was, om de afslag vóór de middag te beëindigen. Het lossen van de schepen eindt vrijwel steeds tijdig vóór de middag en. vooral bij warm weer, is het voor de kwaliteit van de vis zeer nadelig, wanneer men deze lang in de hal laat staan. Bovendien heeft het afslaan in de middag een nadelige invloed op de prijzen, omdat de kopers uit het buitenland de middagafslag in de regel niet kunnen bij wonen. Naar het gevoelen van verscheidene Eer ste Kamerleden verdient dan ook het per soneelsvraagstuk ernstig de aandacht. Ook de reinigingsploeg is, naar de mening van het bedrijfsleven, niet groot genoeg, het geen schadelijke gevolgen heeft ten opzich te van de orde en de reinheid van hal en halkisten. De vraag werd gesteld, of het door de minister bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer toe gezegde overleg met de directie van het Staatsvissershavenbedrijf reeds tot enig resultaat heeft geleid en, zo ja, tot welk. Voorts werd er op gewezen, dat het ont breken van koelwagens voor het vervoer van verse haring naar het buitenland als een groot euvel is te beschouwen. Daar verzending in gewone wagens in de warme maanden onmogelijk is, wordt bijvoorbeeld de export naar Tsjechoslowakije, Duits land en Oostenrijk in sterke mate be lemmerd. Tenslotte werd gevraagd, of de minister iets kan mededelen over de aanleg van een vissershaven te Katwijk en verbetering van de vissershaven te Scheveningen. Internationale redersconferentie in Nederland De „International Shipping Federation", een vereniging van reders uit verschillen de landen, zal dit jaar voor de eerste maal haar jaarlijkse vergadering in Nederland houden en wel op 1 en 2 Juni in het Kur- haus te Scheveningen. Reders uit Enge land, Zweden, België en Nederland zullen deze vergadering bijwonen. Visserij-voorlichting in Castricum Woensdag 8 Februari organiseert C.S.V. 's avonds om 8 uur in „De Rustende Ja ger" te Castricum een culturele avond. Was de vorige keer de avond gewijd aan de fauna van Java, thans zal een in zicht worden gegeven in het visserijbedrijf en wel de volzeevisserij. Het bestuur van C.S.V. is er in geslaagd een aantal films van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad afdeling vis te IJmuiden, te bemachtigen, die onder deskundige verklaringen vertoond zullen worden. O.m. zullen de films over de trawlvisserij en de haringdrijfnetvisserij worden vertoond. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. Van Nievelt, Mient 33, telef. 354. Zr. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telef. 530. Ir. F. Ottevangers y Wij maakten Donderdag reeds melding van de benoeming van ir. F. Ottevangers tot directeur van de Provinciale dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland. Hier volgen nog enige bijzonderheden over het nieuwe hoofd van deze belang rijke dienst. Ir. Ottevangers werd in 1903 te Rotterdam geboren en behaalde in 1927 het diploma van civiel ingenieur van de Technische Hogeschool te Delft. In de ja ren 1928 en 1929 was hij werkzaam op het Santpoort Schaakclub Santpoort juichte te vroeg In overleg met de wedstrijdleider van de Noordhollandse Schaakbond werd de wed strijd tussen Santpoort en Purmerend op nieuw vastgesteld en wel op 24 Januari. Santpoort moest met drie invallers ver schijnen, terwijl Purmerend nu voor het eerst in de competitie volledig uitkwam. Het resultaat werd een 55 gelijk spel. Door deze uitslag is de kans op het kam pioenschap verkeken. Het tweede en derde tiental hebben evenwel nog uitstekende kansen, maar moeten dan hun respectie velijke thuiswedstrijden tegen Bloemen- daal III en Havenkwartier III winnen. Voor de bekers werden nog de volgende partijen gespeeld. Gi-oep I: BrugmanHaanappel l/2V?! PardoenBlansjaar 01; Pardoen Haanappel 10; PelsSchweitzer 10; ElfferichGordijn 01; BilderBlansjaar 1—0. Groep II: Houtermanv. Duin 10; HomanBal jet 10; Sterk-Vulling 10; J. Hoogzaadv. Dijk 01; v. DijkSpook 10; v. DijkHoman 01; Homanv. Dijk 10; v. DuinSpook 01. Groep III: v. ZeggerenWinters 1'J; LeysmaRoodenberg 10; v. Dongen Zuiderduyn 01; v. d. BlomKaan 01 WerinisMeunier 10; W. Hoogzaad Hulmer 10; W. Hoogzaadv. d. Blom 01; RoodenbergWinters 10; Leysma v. Dongen afg. 3 Februari speelde Santpoort I zijn laat ste wedstrijd tegen Haarlem I. Op 7 Febr. zal het derde zijn laatste wedstrijd tegen Havenkwartier III spelen en op 14 Febr volgt dan de laatste wedstrijd voor het tweede tiental tegen Bloemendaal III. PROPAGANDA-AVOND Woensdag 8 Februari houdt het provin ciaal comité van Staatspensionnering in Noord-Holland een propaganda-avond in zaal van de heer P. Roozendaal te Castricum. De heer A. Greeuw, voorzitter van genoemd comité zal als spreker op deze avond fungeren. PREDIKBEURTEN Nederlands Hervormde Gemeente, 10 u.: ds. G. J. Clay, Haarlem. Gereformeerde Kerk: 9.30 u. en 17 u.: ds. J. Krüger. Hervormde Evangelisatievereniging: 10% uur geen dienst; 5 uur ds. v. d. Lifide, Amsterdam-West. Overbruggingssteuu. Ook de opva renden van de Poolse trawlervloot genie ten op het ogenblik overbruggingssteun. Als gevolg van ijsgang in de havens Gdynia en Stettin konden de Poolse trawlers ge durende enige weken niet varen. Vrijdagmarkt. Een Deense en een Nederlandse kotter waren met vis aan de Vrijdagmarkt. Ook de Kw. 78, die haar reis moest afbreken, voerde vis aan. De kust- vloot was met sardijn present. De prijs: 16.per 40 kilo. Het is tien maanden geleden dat de grenscorrecties haar beslag kregen. In EUen heeft de jeugd al hechte vriendschap gesloten met de maréchaussée van het nieuwe vaderland. bouwbureau van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabrieken, daarna op de afdeling Gewapend Beton van Gemeentewerken te 's-Gravenhage. Van 1931 tot 1934 was hij ingenieur bij de afdeling bestratingen van de Rotterdamse gemeentewerken. In 1934 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling -Stadsontwikkeling en Grondbedrijf van Openbare Werken te Haarlem, in welke functie hij gedurende twaalf jaar voortreffelijk werk verrichtte. Van 1 Augustus 1946 af was ir. Ottevan gers hoofd-ingenieur-directeur van de Drentse Dienst voor Wederopbouw en V olkshuisvesting. Drie doden bij ontploffing in smederij te Nijmegen Gistermorgen heeft zich in de smederij van J, P. Haerkens in de Agneetenstraat te Nijmegen een lievige ontploffing voorge daan. De smid en een 23-jarige knecht wer den op slag gedood. Een 22-jarige knecht werd onder neervallend puin bedolven. Toen men hem een uur later gevonden had, bleek hij overleden te zijn. Een 20-jarige neef van de smid, die in de deuropening van de smederij stond, werd ernstig gewond. De smederij en een gedeelte van het woonhuis werden door de ontploffing ver nield. Een acetyleentoestel, dat in de sme derij stond, bleek nagenoeg onbeschadigd te zijn, zodat hierdoor de ontploffing niet veroorzaakt is. Tussen de puinhopen van de smederij heeft men enige granaathulzen gevonden. Men meent te weten, dat de smid dezer dagen van een boer een paar hulzen ge kregen had. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat deze trotyl hebben bevat. Zeker heid daaromtrent bestaat echter niet. Minister Van Maarseveen terug naar Den Haag DJAKARTA, 3 Februari (United Press). Mr. J. H. van Maarseveen, de Neder landse minister voor Unie-aangelegenhe den en Overzeese Rijksdelen, die gisteren naar Den Haag vertrok, vertelde dat de eerste Nederlands-Indonesische minister conferentie op 20 Maart zal plaats heb ben. Vermoedelijk zal bij die gelegenheid een commissie worden gevormd die zich zal bezig houden met de kwestie Nieuw Guinea. „Ik acht het optreden van Westerling even dwaas als misdadig", vervolgde mr. Van Maarseveen. „Het had schade kunnen berokkenen aan de gevoelens van goede verstandhouding tussen de Indonesiërs en de Nederlanders, wanneer het niet duide lijk was geweest dat de Nederlandse re gering deze actie even krachtig- afwijst als de Indonesische regering". Mr. Van Maarseveen zeide in zijn ge sprek met de journalisten dat Nederland en zijn bevolking „het grootst mogelijke belang stellen in de vreedzame en welva rende ontwikkeling van Indonesië". Op de vraag of de Nederlanders hun troepen zouden gebruiken tegen de een heden van Westerling wanneer hierom verzocht werd, antwoordde de minister: „Weest er van verzekerd, dat de Neder landse regering zal handelen in volkomen overeenstemming met het accoord van Den Haag en de geest van samenwerking bin nen de Unie". In dit verband merkte hij op, dat het Nederlandse leger maatregelen heeft genomen tegen verdere desertie on der zijn troepen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7