Oosfenriik is teleurqesfeld door|c^peratievewoningbouw het stokken der onderhandelingen Afschaffing van „universiteits- en zakenstemmen" Kort en Bondig Zaterdag 4 Februari 1950 in Eurooa aeoi Uitblijven van staatsverdrag zou noodlottig zijn WENEN Februari. (Van de correspondent van het ANP) Het mislukken van de diplomatieke stappen, die door de Ameri kaanse, Britse. Franse en Oostenrijkse ver tegenwoordigers te Moskou werden onder nomen wegens het slokken van de onder handelingen over het staatsverdrag, heeft hier de toch reeds zozeer teleurgestelde politeke gemoederen nog verder gedepri meerd. Het feit, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Grubcr, heeft aange kondigd, dat zijn regering zich wellicht binnen niet ai te lange tijd genoodzaakt zal zien de zaken „openhartig" te bespreken, kan in verband worden gebracht met de meer dan koele ontvangst, die gezant Bischof te Moskou bereid is. Naar verluidt zou daarbij de Sovjet-Unie haar voorwaarde van langdurige concessies voor olieboringen nog verscherpt hebben. Zoals bekend, was bij de conferentie dei- vier ministers te Parijs vorig jaar in begin sel overeenstemming bereikt over het feit, dat de Sovjet-Unie concessies zou verkrij gen voor zestig procent van de in haar zóne gelegen olieterreinen. Onder de vele politieke leiders, die wij in de afgelopen weken spraken, was er geen enkele, die het onverwijld sluiten van het verdrag niet een levenskwestie voor Oostenrijk achtte. Daarbij verwees men niet alleen naar de economische lasten, die het land thans extra te torsen heeft, doch evenzeer naar de morele en politieke in vloeden. die uit het voortduren van de be zetting kunnen ontstaan. „Niets is gevaar lijker dan dat wij ons zouden wennen aan de gedachte, dat wij nog jaren onder de bezetting kunnen leven", zo zeide ons een socialistisch politicus, „Een voortbestaan van de huidige toestand zou uiteindelijk de communistische bedoelingen in de hand kunnen werken. Het zou namelijk kunnen leiden tot een politieke onverschilligheid die de actieve communistische kernen slechts welkom zou zijn." En niemand uit de leiding der Volkspartij, die thans tezamen met de socialisten regeert, zeide, dat plaat selijke stakingen gemakkelijk voor commu nistische doeleinden kunnen worden ge bruikt. De sedert het najaar en vooral sedert de aanpassing van de shilling ingetreden vermindering van het reële loon der arbei ders en de waarschijnlijkheid van verdere vermindering in de naaste toekomst, wekt ook in Oostenrijk sociale broeiïngen, .waar uit gemakkelijk zulke stakingen zullen [kunnen ontstaan. De theaterstaking te Wenen wordt hier dan ook geenszins als een op zichzelf staand geval beschouwd, doch zij houdt kansen in zich voor gisting over de gehele linie. Scheiding der zónes? in Europa geprezen In rapport van Amerikaanse Senaatscommissie WASHINGTON. 3 Februari (United Press) Een deze week te Washington gepubliceerd rapport van de subcommissie invloed zou, zo denkt men, sterker worden voor bankzaken van de Amerikaanse Se- wanneer het tegenwicht der Westelijke be- naat over de coöperatieve woningbouw in zetting niet langer zou bestaan. Zeker is. Europa concludeert dat in Noorwegen, dat de Oostenrijkse regering deze mening Zweden, Denemarken, Nederland, Frank- in zoverre deelt, dat van haar geen verdere rijk, Zwitserland en Engeland de coöpe- concessics inzake de olie-invloeden kunnen raties een zeer belangrijk aandeel hebben worden verwacht. in de woningbouw en tot de allerbeste re- Ongenode gasten sullaten zijn gekomen. De Senatoren die een studiereis ondernamen berichtten bij Er is zelfs een kleine categorie van men- hun terugkeer aan de commissie: „Wij sen, die ook bij de huidige tekst van het kunnen zeggen dat -de Scandinavische latv ontwerp-staatsverdrag niet veel heil van r]An f.n ?- - - - - Nieuw Brits kiesstelsel ■staatsverdrag de terugtrekking der bezetting verwachten. Men kan het aantal en de betekenis van deze groep echter gemakkelijk overschat ten. Overheersend is de drang naar vol tooiing der zelfstandigheid en naar het den en Nederland het coöperatieve bouwen met veel succes gebruiken ter bestrijd in; van hun woningnood". Behalve in Frankrijk hadden zij overal gunstige en uitstekend werkende controle op de huishuren aangetroffen en ook von- il'duTe £«L=i m te ten. Een bepaalde sympathie heeft zich geen der vier bezettingsapparaten verwor- Zij waren tot de overtuiging gekomen dat in alle bezochte landen de bouwkosten na de oorlog veel hoger zijn geworden dan ven. Men hoort de minste bezwaren tegen I voor 1939 en sedert dat jaar met gemiddeld de Engelsen en de Fransen en wel op grond I - - - van het feit, dat men hen het minst hoort en ziet. Merkwaardig genoeg heeft de luid- I 100 a 120 procent zijn gestegen. Het rapport deelde mede dat Noorwegen hoopt in 1951 of 1952 een peil van 18.000 ruchtige en ruige levensstijl van de Arae- nieuwe huizen per jaar te bereiken. Een en rikaanse soldaat hei Oostenrijkse gemoed ander zal echter afhangen van de import- meer beroerd dan de dollars, die hij brengt, mogelijkheden. De Weense arbeider, die dank zij deze in Zweden, dat in 1935 nog een tekort dollars en ondanks zijn gezonken graad van aan woningen had en gebukt ging onder productiviteit, beter leeft dan „tussen de slechte woningtoestanden, was veel verbe- oorlogen", heeft voor de „G.I." een onge- tering aangetroffen door de activiteit die veer gelijke achting als voor de Russische de coöperaties tussen de twee wereldoorlo- soldaat. In de pers is de criiiek op plaat- gen hebben ontplooid, selijke functionarissen van de Amerikaan- Over Denemarken zei het rapport dat se bezetting vaak even scherp als die op de daar in theorie per jaar 30.000 tot 40.000 Russische autoriteiten. Ook op het hoogste huizen per jaar gebouwd kunnen worden, niveau hebben Amerikaanse en Russische maar Denemarken, dat eigenlijk in ver bezetting in hun uiterlijken het uiterlijk houding tot de andere landen niet meer betekent veel in deze stad iets gemeen, van woninggebrek kan spreken, verleent Zij hebben hun hoofdkwartieren in het op het ogenblik voorrang aan de bouw van centrum van Wenen voorzien van massale boerderijen en fabrieken omdat het deze lichtreclames: stars and stripes naast thans economisch belangrijker acht. hamer en sikkel. Het Weense leven gaat daaraan soms geprikkeld, doch meestal In Nederland Over Nederland meldde het rapport: „In tegenstelling tot andere landen die naar bouwspreiding streven en elk gezin Sommige beoordelaars zeggen zelfs te vrezen, dat zulke stakingen eventueel dooi de Russische bezettingsmacht zouden kun nen worden gebruikt als voorwendsel voor een straffere scheiding der bezettingszones. Van een werkelijke scheiding tussen de zones is tot dusverre in Oostenrijk geen sprake, ondanks bepaalde markante vel schillen, doch men hoort nu meer en meel de vrees uiten, dat het gevaar voor een verdeling van het land blijft bestaan zolang de bezetting voortduurt. Met de mogelijk heid, dat de huidige impasse leiden kan tot- het ontstaan van Duitse verhoudingen in Oostenrijk en van Berlijnse verhoudingen in Wenen, wordt, dan ook in vele kringen rekening gehouden. In', de geallieerde raad zijn de vormen weliswaar nog altijd cor rect, doch de woorden die er gewisseld worden zijn er niet niinder hard om. Deze ernstige bezorgdheid leid ter even wel niet toe, dat Oostenrijk een verdra; tot elke prijs wenst. Integendeel is de Oos tenrijkse regering van mening, dat zij met de tot. dusverre gedane concessies tot het] uiterste is gegaan. Zij zal zich met alle be slistheid verzetten legen zodanige voor waarden, die de Russen ook' na hun aftocht indirect politieke invloeden zouden kunnen geven. Zulks zou het geval zijn bij een verdere uitbreiding der olieconcessies. Tot dusverre is de politieke uitwerking van de voortzetting der bezetting minder groot geweest dan de economische uitwerking. Het communisme is zelfs in de Russische zóne zwak gebleven en wat het aan macht bezit dankt het uitsluitend aan de rugge steun der bezetting. Daarentegen hebben de Russische exploitatie van 's lands olie rijkdommen en de exterritoriale handels- practijken voor een belangrijk deel bijge dragen aan de moeilijkheden, die het land ondervindt bij zijn pogingen om zijn han delsbalans in evenwicht te brengen. Nu bestaat de vrees, dat deze rangorde zich zou kunnen omkeren wanneer het staats verdrag met al te zware prijs gekocht zou moeten worden, met andere woorden, dat dan de politieke gevolgen zouden kunnen gaan domineren. De aan de Sovjet-Unie te verlenen concessies zouden namelijk met zich brengen, dat Russische deskundigen tot het land toegang zouden hebben. Hun Deze maand Februari, zo onthuli de Encyclopedie, is de tweede en levens kortste maand des jaars. Beide feiten mag men wel algemeen bekend achten het laatste vooral in kringen van maandsalaris-genietenden. Minder algemeen' verbreid is de weten schap dat Februari (ook wel Sprokkel maand geheten) tevens de jongste maand is. In het oud-Rorr.einse jaar. dat slechts met tien maanden rekende, ontbrak Februari namelijk geheel, hetgeen eerst veranderde toen Numa Pompilius (u kent 'm toch?) het jaar opnieuw verdeelde en er twee nieuwe maanden aan toevoegde. Een daarvan was onze Februari, die echter j aanvankelijk de laatste maand van het jaar werd. wat ook de reden is dat op schrikkeljaren de schrikkeldag juist deze maand wordt toegevoegd: Aanvanke lijk telde Februari (van de Februa: de grote reinigings- en verzoeningsfeesten der Romeinen) 29 dagen, totdat zij bij de in voering van de Juliaanse kalender een wis selende dagental (normaal 28, in de schrik keljaren 29 dagen) kreeg. In 1852 kwam tenslotte de Gregoriaanse kalender tot stand waarbij bepaald werd (om fouten van de oude tijdrekening te nivelleren) dat de eeuwjaren die niet door 400 deel baar zijn, niet schrikkeljaren zouden gel den. Daar de Gregoriaanse kalender ge publiceerd werd in een tijd van hevige godsdiensttwisten heeft het nog veie eeuwen geduurd voor hij overal was inge voerd (In Nederland tot 1700, in Engeland lot 1752 en in Rusland zelfs tot 1918). Men ziet dus dat er heel wat gedokterd is aan onze jaarindeling in het algemeen en aan Februari in het bijzonder. achteloos voorbij. Het vertoont, ondanks I het feit, dat het land noch politiek noch economisch zijn basis gevonden heeft, weel een verrassende mate van blijmoedigheid 0 Het ziet er hier in deze dagen naar uit, dat een eigen woning willen verschaffen, is de Weense bevolking de alom tierende Nederland door bevolkingsaanwas en ge- maskerade van carnaval als een meer reële brek aan grond gedwongen dichter opeen zaak beschouwt dan de maskerade, die de te bouwen dan vroeger. Voorts moet de rc- internationale politiek rond het staatsver- gering niet slechts rekening houden met drag speelt. de kosten van het bouwrijp maken van de grond en met de noodzaak tot zuinigheid met de beschikbare grond maar meent zij bovendien dat besparing van arbeid, mate riaal en kosten van openbare werken al thans voorlopig haar woningpolitiek recht vaardigt". Niettemin blijkt uit het rapport dat de commissieleden onder de indruk zijn ge komen van het „prachtige werk dat aan herstel van hun land door de Nederlanders is verricht". Het rapport wees er op dat de woning bouw in Engeland wordt gehandicapt door gebrek aan hout en dat, hoewel het bouw-, verbod is opgeheven, thans nog niet meer wordt gebouwd dan 85 procent van het vooroorlogse peil aan permanente huizen, Minder parlementsleden, wijziging der kieskringgrenzen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Margarine-oorlog" in Amsterdam Als protest tegen het niet-vitaminiseren der 'margarine is een aantal winkeliers in de specifieke volkswijken van Amsterdam (Albert Cuypstraat, Jqrdaan) er toe over gegaan de vastgestelde margarineprijs van 34 cent met vier cent te verlagen en de margarine voor dertig cent te verkopen. Sedert gisteren verkopen ongeveer twee- duizend winkeliers in de hoofdstad als tegenmaatregel tegen deze prijsverlaging van hun- collega's, de pakjes margarine voor 25 cent. Zij hebben daartoe de mar garine in blanco papier verpakt, hoewel de kwaliteit dezelfde is. Natuurlijk volgde een run van de huisvrouwen o] de winkeliers van de „kwartjes-margari ne"; deze winkeliers gaven echter niet meer dan twee pakjes per persoon af. Ook vandaag duurde de „margarine oorlog" in de hoofdstad nog voort. PRIJSNOTERING VEILING KENNEMERLAND 3 Februari 1950 Andijvie fl1,10: spruiten (geschoond) 0,801,26; spruiten 0,500,85; prei 0,981,50; waspeen 0,320.42; witlof 0,470,54; boere- kool 0,300,46; groene kool 0.20—0,38; gele kool 0.070,13; rode kool 0.080,17; knol selderij 0,34; kroten 0,060,07; breekpeen 0,090,13; sjalotten 0,22; schorseneren 0,56 0,58; ramenas 0,09. Rat had nest in doos rattenkruit In een opslagplaats voor verdelgings middelen voor ratten en muizen op een boerderij te Gilze deed men dezer dagen een merkwaardige ontdekking. Toen ertkele personen een groot kwantum gift in ontvangst kwamen nemen voor distribuering aan huis, waren zij zeer verwonderd bij het zien van een grote bruine rat, die zijn verblijf in een car- tonnen doos met vergift met een wijde sprong verliet. In de betreffende doos bevonden zich papieren zakjes met giftige tarwekoi-rels; middenin was het nest van de voortvluchtige. Waarom het knaagdier op de boerderij blijkbaar bij voorkeur zijn tenten opsloeg in het rattenkruid valt moeilijk te ver klaren, evenals de goede welstand van de schadelijke viervoeter. Het gebeurde was wel aanleiding de giftige korrels voor het beoogde doel af te keuren. LONDEN, 30 Januari. (Reuter) Bij de algemene verkiezingen in Engeland op 23 Februari zal gestemd worden volgens de nieuwe wet op de volksvertegenwoor diging, welke in 1948 is aangenomen. Voor het eerst sinds bijna 350 jaar zal niemand het recht hebben meer dan een maai zijn stem uit te brengen. De mogelijkheid, dat sommige personen meer dan eenmaal kon den stemmen, vormde jarenlang een veel omstreden kwestie. De politieke en geografische verdeling der kiesdistricten is thans zodanig, dat geen politieke waarnemer met enige zekerheid een voorspelling kan maken over de uit slag der verkiezingen. Tot 1948 had ongeveer een op honderd kiezers het recht zijn stem tweemaal uit te brengen, eenmaal als kiezer in zijn kiesdistrict en eenmaal omdat hij of een academische graad bezat of uit hoofde van bepaalde zakenbelangen. De zogenaamde „universiteitsstemmen' worden in 1603 door Jacob I ingesteld, die een beschermer was van de wetenschap. Hij gaf de universiteiten van Oxford en Cambridge het privilege rechtstreeks door twee parlementsleden in het parlement vertegenwoordigd te zijn. Naderhand ont vingen ook andere universiteiten het recht een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen. In het geheel werden zeven universiteiten door twaalf parlementsleden vertegenwoordigd. Deze leden werden ge kozen door personen met een academische graad, die hun stem per brief uitbrachten. De laatste cijfers tonen, dat er 228.769 van dergelijke kiesgerechtigden waren. Kort na de ooi-log werd een commissie ingesteld om veranderingen van zekere aspecten in het kiessysteem voor te stellen. Het afschaffen der univèrsiteitsstemmen was een der eerste voorstellen dezer com missie. De conservatieven verzetten zich krachtig en wezen op verschillende grote staatslieden en politici, die de weg naar het Lagerhuis vonden via de- universiteits parlementszetels. zoals Francis Bacon, sir Isaac Newton, Richard Cromwell, William Pitt en' Gladstone. Met het verdwijnen der universiteits zetels zullen onder meer ook de schrijver sir Alan Herbert, sir John Anderson, een vroegere minister van Financiën en Walter Elliott uit het parlement verdwijnen. Om de stelling „één man, één stem" consequent te volgen, waarvan de Labour- regering een grote voorstandster is, werd met de wet op de volksvertegenwoordiging ook de wet op de „zakenpandenstemmen" afgeschaft. Hoewel de laatst genoemde wet voor het gehele land gold, beperkte haar nig verdeeld, dat het aantal kiezers maxi maal 69.000 telt. Bestaande kieskringen zijn opgeheven en bij omliggende kieskrin gen gevoegd en er zijn ook geheel nieuwe kieskringen gevormd. De Londense buitenwijk Hammersmith bijvoorbeeld telde 82.675 kiezers, doch werd slechts door één parlementslid ver tegenwoordigd. Hammersmith is thans ver deeld in Hammersmith-Noord en Ham- mersmith-Zuid, die ieder een afgevaardig de kiezen. Birmingham zal thans dertien in plaats van twaalf afgevaardigden kiezen en Manchester zal negen leden kiezen met een gemiddelde van 56.900 kiezers per kiesdistrict. Voorheen waren deze getal len respectievelijk acht en 60.600. De City of Londen en de City of West minster, het centrum voor het burgerlijke bestuur en de plaats van de parlements- gebouwen, zijn tot een kiesdistrict ver enigd. Samen zullen zij een lid kiezen. Het spreekt vanzelf, dat het toevoegen van een bepaald gebied bij een ander kiesdistrict het traditionele politieke stramien hiervan kan veranderen. Een kiesdistrict, dat bij voorbeeld steeds conservatief gestemd heeft wordt in tweeën gedeeld en bij twee andere gevoegd. Is de Labour-meerderheid hier zo groot, dat de nieuwe kieskring toch een Labour-lid kiest, dan is het parle mentslid, dat door het vroegere, conserva tieve, district zou zijn gekozen, voor de conservatieven verloren. Het omgekeerde is uiteraard ook mogelijk. Het nieuwe Lagerhuis zal 625 zetels tellen in plaats van 640, zoals het huidige. Het aantal zetels heeft in de loop der jaren gevarieerd tussen 615 (i.i de periode van 1922 tot 1945) en 707 (1918 tot 1922). Met ingang van 1 Februari kunnen post pakketten door de lucht verzonden worden naar Malakka, indien zij een gewicht van tien kilogram niet te boven gaan. Sinds 1 Februari is het weer mogelijk brieven met aangegeven waarde naar Irak te verzenden. Het maximum bedrag der aan gegeven waarde is vastgesteld op 1500 gulden. SCHEEPVAART invloed in het parlement zich hoofdzakelijk tot de „city" van Londen, die reeds 600 jaar lang twee parlementsleden afvaardig de. Deze twee vertegenwoordigden slechts 12.500 kiezers, van wie 7.900 stemden uit hoofde van het feit, dat zij eigenaars waren van zakenpanelen. Thans echter kan slechts een stem uitgebracht worden op grond van het wonen van de kiesgerechtigde in een bepaalde kieskring. Andere indeling De geografische grenzen van de meeste kiesdistricten zijn veranderd, opdat de vertegenwoordiging in het parlement op een billijker basis zal plaats vinden. In dicht bevolkte gebieden zijn de kieskringen zoda- te Reeds voor de oorlog is er van zowel Nederlandse als Belgische zijde op aangedrongen, de scheepvaartbelemmering hij Ternaaien op te heffen. De sluis daar is te nauw voor binnenschepen, groter dan 500 ton. Alle voor-oorlogse plannen liepen echter stuk op de hevige concurrentiestrijd tussen beide landen. Na de oorlog heeft men de „Stop van Ternaaien" weer ter tafel gebracht, en dank zij de Benelux is men zo ver gekomen, dat de nieuwe plannen ter bevordering van het scheepvaartverkeer tussen het A lb er tk anaal in België en het Julianakanaal in Nederland, ernstig zullen worden bestudeerd. Op de foto de nauwe sluis van Ternaaien, De H.O.V. met de cellist Eduard Biele De zevende avond van de H.O.V.-con- certen in serie C begon met de ouverture van de heerlijke sprookjes-opera „Hans en Grietje" van Humperdinck. Het is een werk dat enig is in zijn soort, een opera voor kinderen, geschreven met de tech niek, die aan die van Wagners „Meister- singer" dè'et denken. De thema's zijn door gaans volksliedjes, maar deze bleken uit stekend materiaal te zijn voor muziek dramatische ontwikkeling in Wagneriaanse stijl, terwijl zij tevens de kinderlijke sfeer van het gegeven blijven dienen en deze I doet domineren. Niet alleen het kind ge- I niet van het spel en van de wonderlijke en toch vertrouwde sfeer van de muziek, ook de volwassene kan met genoegen luis teren naar deze rijk doorwerkte partituur en zich laten deinen op de adem dezer sprookjesmuziek, waarbij hij ongemerkt kind met de kinderen wordt. De ouver ture van het werk geeft als het ware de synthese van de stijl aan. Het avondgebedje van de in het bos verdwaalde kinderen vormt het hoofdthema, dat allerhande ge stalten aanneemt; oudere motieven, zoals het „hokus pokus" van de heks, zijn er kunstig doorheen geweven. Eerlijk gezegd, heb ik van die „jeugdmuziek zonder leef tijdsgrens" weer eens echt genoten. Daarna kwam de solo-cellist Eduard Biele met het concert van Lalo, dat nauw verwant is aan diens „Symphonie Espag- nole" en als deze een sterke eenheid vormt van solo- en orkestpartij. Van deze omstandigheid maakte dirigent Verhey een dankbaar gebruik om er een levendige ver tolking van te maken, vol kleurschakering en temperamentvolle dynamiek. Het kon dan ook niet anders of de bescheiden toon van de solist moest wel eens vooral in het begin het klankeven wicht kwijt raken. Maar tenslotte liet Biele zich toch ook mee opzwepen en zo kwam het in de finale tot een goed geheel. Overigens dient gezegd te worden, dat Biele zijn virtuose partij keurig speelde; maar voor een con cert als dit was hij doorgaans iets te voor zichtig, te precieus. In het fraaie inter mezzo kan zijn spel dat hebben en daar bereikte hij dan ook, tezamen met het orkest, zeer mooie momenten. Maar het beste was toch de finale; daar viel alle reserve weg en werd er in muziektaal ge sproken, met het hart op de tong. raak en op de man af. De herhaling van de Oxford-Symphonie van Haydn was op deze avond zeer wel kom. Verhey heeft er met het orkest een juweeltje van gemaakt. Ik geloof niet dat er bij de H.O.V. ooit met zoveel distinctie en in stijl gemusiceerd is als in dit merk waardige opus van Papa Havdn, die een zeer groot componist was. Wie daaraan twijfelde kon door deze geraffineerde ver tolking bekeerd worden. JOS. DE KLERK. Kreutzberg komt niet Tengevolge van een ernstige ziekte van zijn begeleider, Friedrich Wilckens, gaat de aangekondigde Europese tournée van de bekende solo-danser Harald Kreutz berg, die ook in Haarlem zou optreden, niet door. Almdijk, R'damMexico, 3 Febr. te Ant werpen. Amstelkerk, A'dam-Duala. 2 Febr. v. Lagos. Appingedam 2 mebr. van San Feliu naar Tarragona. Arnedsdijk 1 Febr. van New York naar Buenos Aires. Ariabnè, A'damLevant, 2 Febr. v. Bilbao. Alamak, A'damBasrah, 2 Febr. 450 mijl N.N.W. Perim. Adinda 2 Febr. van Pladjoe n. Singapore. Alkaid, R'damBuenos Aires, 2 Febr. San Francisco. Annenkerk, R'damSydney, 2 Febr. te Genua. Baarn, A'damCuragao, 2 Febr. te Trinidad Congostroom, LagosA'dam, 6 Febr. te Le Havre verw. Clavella, StanlowPort Said, 2 Febr. 100 mijl Z. Kreta. Duivendijk, R'damVancouver, 2 Febr. Los Angeles. Eemland, Buenos AiresA'dam, 2 Febr. van Rio de Janeiro. Eendracht 2 Febr. van Callao te Salaverry. Ëngganö, AntwerpenHamburg, pass. Febr. BrunsbutteL Etrema, BombayCalcutta, pass. 2 Febr Mormugao. Gaasterkerk 2 Febr. van Langa n. Zanzibar Gadila 2 Febr. van Aruba naar Pauillac. Garoet, DjakartaR'dam, pass. 2 Febr. Brothers. Haarlem 2 Febr. te Curagao van Porto Cabello. Hera 2 Febr. te Puer Tocabello v. Laguaira I-Ieelsum 2 Febr. van Melilla n. IJmuiden. Helena 2 Febr. van Denierara n. Curagao. Hoogkerk, R'damJapan, pass. 2 Febr. Kaap Degata. Japara 1 Febr. van New York n. Djakarta. Johan v. Oldenbarnevelt. DjakartaA'dam, pass. 2 Febr. Minicoy. Jupiter, CalamataPalermo, 2 Febr. te Catania. Kongsborg, CalcuttaR'dam, pass. 2 F.ebr. Gibraltar. Kedoe, R'damJava, pass. 2 Febr. Perim. Kota Agoeng, DjakartaR'dam, 2 Febr. 75 mijl O. Kaap Degata. Kota Inten, R'damDjakarta, pass. 2 Febr. 9 uur Guardafui. Langkoeas, R'damDjakarta, 3 Febr. te Singapore. Lieve Vrouwekerk 2 Febr. te Basrah. Leopoldskerk, BushireA'dam, 3 Febr. te Suez verw. Macoma. AlgiersAbadan, pass. 2 Febr. Straat Ormuz. Mapia, A'damMakassar, 2 Febr. 210 mijl O. Dondrahead. Módjokerto, R'dam-*-Djakarta, 2 Febr. 260 mijl W. Sabang. I Madoera 2 Febr. te Semarang van Djakarta. Marpessa, AbadanR'dam, pass. 2 Febr. Kaap Carbon. Nieuw Amsterdam 3 Febr. te New York van Havanna. Nestor 1 Febr. te Pireaus van Algiers. Odysseus 2 Febr. van Tunis naar Palermo. Ossendrecht verw. 5 Febr. van Vibo naar Saffi. Ridderkerk, JapanR'dam, 2 Febr. te Colombo. Eempang, MakassarA'dam, 2 Febr. 200 mijl W. Minikoy. Silindoeng, R'damDjakarta, 2 Febr. 260 mijl van Enganoeil. Saidia 1 Febr. te Muntok. Sibajak, R'damDjakarta 2 Febr. 13.30 u. van Aden. Sloterdijk, DjakartaNew York, te New Orleans. Stad Alkmaar, New OrleansNederland, 2 Febr. 40 mijl N. Beimuda. Sumatra, A'damDjakarta, 2 Febr. te Port Said. Tabinta, DjakartaA'dam, 2 Febr. te Aden. Talisse, JavaLiverpoolA'dam, pass. 2 Febr. Kaap St. Vincent. Taria. R'damAbadan, pass. 2 Febr. Gi braltar. Tarakan, A'damMakassar, 2 Febr. 560 mijl N.W. Minicoy. Vrüburgh 1 Febr. van Casablanca naar Hamburg. Vulcanus, LissabonA'dam, 2 Febr. te Antwerpen. Van Riebeeck, 2 Febr. van Djakarta naar Singapore. Van 't Hoff, DurbanBaltimore, 8 Febr. te Trinidad verw. Woensdrecht 3 Febr. te Aruba van Sheer- ness. Zuiderkruis, DjakartaR'dam, pass. 2 Febr. Minicoy. Zeeland, KohsichangMakassar, 2 Febr. 160 mijl W. Combodia Point. Zwijndreeht verw. 3 Febr. van Saffi naar Denemarken. Kleine vaart Annegiena 2 Febr. van Newcastle n. R'dam. Actief 2 Febr van Antwerpen naar R'dam. Bree Helle 3 Febr. van R'dam naar Goole. Ferocia 2 Febr. te Ipswich van Kralingse- veer. Kebe Nobel 2 Febr. van Londen naar Grangemouth. Mercurius 3 Febr. van Fawley n. Guernsey. Strijpe 3 Febr. van R'dam naar Llanelly. BINNENLAND Vrij Nederland. In het weekblad Vrij Ne- derland deelt de heer H. M. van Randwijk mede dat hij per 1 Februari uit de hoofd redactie is getreden. Wel zal hij als schrijver van artikelen aan het blad blijven mede- werekn. De redactionele leiding wordt nu alleen gevoerd door de heer Johan Winkler. Binnenkort zal op de postkantoren een beperkte hoeveelheid briefomslagen ver krijgbaar worden gesteld met een zegel- opdruk met de beeltenis van Prinses Wilhel- mina «het z.g. sluier-type). De enveloppen, die oorspronkelijke uitgegven werden door de postadministratie van Curagao, zullen voor de verkoop in Nederland worden voor zien van een opdruk „Nederland tien cent". De verkoopprijs zal elf cent bedragen. De Bredase rechtbank heeft de C.C.D.- ambtenaar P. van der L. uit Koeven (West- Brabant", tegen wie wegens het helpen van smokkelaars tien maanden gevangenisstraf was geëist, veroordeeld tot vier maanden. Op 22 Februari zal de Commissie voor de Perszuivering behandelen de zaak tegen Meijer, zich genoemd hebbende Meijer Schwencke. De betrokkene zal zich hebben te verantwoorden voor zijn beleid als uit gever van de bladen ,.De Schouw „De Boe kenschouw" ..Het nieuwe Europa" en „De Nederlandse Journalist", voorts als directeur van „De Verenigde Persbureaux" en leider van de afdeling pers en propaganda van de staf der Nederlandse SS. Een dame uit Amsterdam, die in de afgelopen zomer met drie kinderen in haar auto de bewaakte overweg bij Amstelveen overstak en daarbij door de ketting reed, waarmede de overweg gesloten was. is door de Amsterdamse rechtbank veroordeld tot een boete van f 100. Na overleg tussen de Nederlandse Bioscoopbond en vakbonden van het bioscooppersoneel, waarbij de Stichting van de Arbeid een bemiddelende rol heeft ge- speeld is overeenstemming bereikt over een loonregeling voor het personeel van alle Ne derlandse bioscopen. De 5 procent loonsver hoging en de tijdelijke bijslag van 1 No vember 1948 zijn in de lonen van deze regeling opgenomen. Op 1 December 1948 heeft de burge meester van Baarn de inspecteur van politie J. van dei- H. ontslagen, op grond van het feit dat de inspecteur niet het juiste begrip voor de aard zijner positie zou hebben ge- toond. Het ambtenarengerecht heeft het ont slag echter vernietigd. Te Asuncion is een Nederlands-Para- guayaans betalingsaccoovd getekend. De ver- wachting bestaat, dat door dit accoord een verruiming van het wederzijdse handels verkeer zal plaats vinden, aangezien finan ciering van invoer en diensten thans in accoordvaluta mogelijk is geworden. De bestaande handels- en betalinjs- regelingen tussen Nederland en Oostenrijk zijn met een jaar verlengd. De compensatie- contigenten welke op 7 Juni 1949 met 50 pet. waren verhoogd, zijn opnieuw met 50 pet. verhoogd. De clearingconting'enten zijn met 100 pet. verhoogd. Het Amsterdamse gerechtshof bevestig- de het op 29 September 1949 door de recht bank uitgesproken vonnis tegen de journalist H. A. Lunshof. Dit vonnis luidde: f 100 boete of 10 dagen hechtenis en 1 maand voorwaar- delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De heer Lunshof had geweigerd inlichtingen te geven over de bron die hem bepaalde gegevens had verstrekt. (Het A.N.P, had abusievelijk gemeld, dat de uitspraak conform de door de procureur-generaal ge vorderde straf van f 300 of 30 dagen hech tenis was). In een pr ij zenbeschikking is bepaald, dat de maximumprijs voor lichtpetroleum (afge haald of door venters thuisbezorgd) in Noordholland, met uitzondering van Amster dam, 18 cent per liter bedraagt. Voor Amster dam is de prijs bepaald op 35 cent per twee liter. Naar aanleiding van het bericht dat 20 Marva's zijn aangewezen- voor de dienst in Indonesië deelt de vlagofficier personeel Koninklijke Marine mede, dat voor uitzen ding uitsluitend die Marva's in aanmerking komen, die een z.g. „mobiel contract" teken den en de wens hebben kenbaar gemaakt, uitgezonden te worden. De postboot NesHohvcrd, die Vrijdag een poging waagde het vasteland te berei ken, is hierin niet geslaagd. Een brede strook van anderhalve kilometer ijs langs de kus* van Ameland belemmerde de overtocht. Na grote moeite is men er in geslaagd het ijs veld te doorbreken en tot op 300 meter van de Holwerder steigers te komen. Aan boord bevonden zich vijf passagiers en de post van twee dagen. The Council of Trinity College. Cam bridge. stelt voor het studiejaar 19501951 beurzen ter beschikking voor studenten ui' België. Denemarken, Frankrijk. Grieken land. Nederland en Noorwegen. De beurze worden verstrekt voor een of twee jaar. Aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar aan het adres Heerengracht 458 le Amsterdam. In de provincie Zeeland nam in 1949 de bevolking toe met 2823 personen. Het aantal steeg van 265.725 op 1 Januari 1949 tot OCP n, T-,------ 268.548 op 31 December. De bevolking telde op laatstgenoemde datum 135.017 mannen (vorig jaar 133.562) en 133.531 vrouwen (vo rig jaar 132.163). De gemeenten, die het sterkste groeiden, waren Vlissingen (1669», Breskens (249), Bruinisse (107). Goes (207), Souburg (476) en Terneuzen (263). In een garage aan het Stadionplein te Amsterdam is een benzinevat ontploft, waar bij een man ernstig aan het hoofd werd ge wond. De man was bezig het vat te lassen. Hij meende dat men het volgens voorschrift met water had gevuld. Men had er echter benzine in gedaan Vijf jaar geleden brandde in Schiplui den de uit 1625 daterende molen „Korpers- hoek" af. Een comité heeft nu de molen „De Jonge Pieter" te Leimuiden aangekocht. Deze zal worden gesloopt en te Schipluiden wor den opgebouwd op de plaats waar de „Kor- pershoek" heeft gestaan. Een 32-jarige bankwerker te Rotterdam vervaardigde destijds van koper en lood een „goudstaaf". Een 51-jarige koopman zou deze voor f37.000 verkopen, maar doordat de aspirant-koper zich ontpopte als een politie man, ging de transactie niet door. Tegen de bankwerker en de koopman is thans tien maanden gevangenisstraf geëist. De Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Gelderland heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de stopzetting van het personenvervoer op de spoorlijn Zwolle ApeldoornDierenDoesburg. De Nederlandse kolenmijnen produceer den in December 1949 1.026.042 ton steenkool tegen 1.004.028 ton in November. De produc tie van ruwe aardolie te Schoonebeek be droeg in December 52.228 ton tegen 56.406 ton in November. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is een looncontróledienst in; gesteld, met tot taak het opsporen van de bij het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 strafbaar gestelde feiten. Als hoofd treedt op de Directeur-generaal van de Arbeid. Wegens opdooi heeft de provinciale waterstaat in Zeeland de provinciale wegen in West Zeeuws-Vlaanderen, met name de verbindingsweg tussen het Oostelijk en Wes telijk deel van Zeews Vlaanderen voor het verkeer gesloten. Daardoor is West Zeeuws Vlaanderen voor het verkeer al leen bereikbaar via de veerdienst Vlissin genBreskens. HAARLEM EN OMGEVING Ds. W. Splietlioff, predikant bij de Evan gelisch Lutherse Gemeente, hoopt op 29 Maart zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Voor de federatie van Haarlemse voet- „uu... .mal ojiducu.y. I balsupportersverenigingen zal Woensdag- Zeemeeuw" TftU. Kiel gepass. fl. Middel- avond 8 Februari in hotel „De Leeuwerik fahrt. 4 de film „Koning voetbal worden vertoond. I

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8