IJmuider Courant „Politiek der Verenigde Staten moet gericht zijn op wereld-federatie" Haarlems Dagblad b Amerikaanse Hoge Commissaris onderstreept de bezettingspoiitiek Weerbericht 64e Jaargang No. 19470 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K. 2560), Ten-asweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie, Hoofdredacteur: Robert Peereboom Amerikaanse senatoren concluderen: Conferentie der landen van het Atlantisch Pact voorgesteld om politieke aaneensluiting te overwegen WASHINGTON, 6 Februari (USIS) Zowel democratische als republikeinse se natoren dringen er op aan dat de Ver enigde Staten onomwonden te kennen zullen geven dat een van de doeleinden van de Amerikaanse politiek is: van de UNO een wereldfederatie te maken. Een sub commissie van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen onder voorzit terschap van senator Elbert D. Thomas is momenteel bezig met een onderzoek dien aangaande. Zij heeft een resolutie voor gesteld die door het Congres zou moeten worden behandeld en waarin gezegd wordt, dat een van de fundamentele doeleinden van de Amerikaanse politiek dient te zijn de UNO te steunen, haar streven te be vorderen en te trachten haar te ontwik kelen tot een wereldfederatie tot welke alle mogendheden kunnen toetreden, en welke met bepaalde, beperkte volmachten bekleed is om de vrede te handhaven en aggressie te voorkomen. Een soortgelijk voorstel in het Huis van Afgevaardigden heeft de steun verkregen van meer dan 100 leden van het Huis. Een ander voorstel dat door leden van beide partijen zowel in de Senaat als het Huis van Afgevaardigden gesteund wordt, houdt in dat het wenselijk geacht wordt, dat president Truman de ondertekenaars van het Atlantisch Pact uit zal nodigen voor een conferentie om te overwegen hoe ver zij zouden kunnen gaan in de richting van werkelijke aansluiting. Dit voorstel wordt gesteund door de Atlantische Unie Commissie, een ccommissie uit de burgerij, als een eerste stap naar de ontwikkeling van een gemeenschappelijke verdediging en buitenlandse politiek van alle landen behorende tot de Atlantische volkenge meenschap. Een ander voorstel dat door de voorzitter van deze subcommissie Thomas en senator Paul H. Douglas werd gedaan stelt zich ten doel de UNO te versterken door een aanvullende overeenkomst. De onderteke naars van deze overeenkomst zouden zich verplichten allen tezamen slachtoffers van aggressie gewapenderhand te helpen. °Het door Thomas en Douglas inge diende voorstel wordt beoogd het verlam mende effect van het vetorecht ingeval van aggressie te niet te doen. Alle leden van de UNO zouden zich bij deze conventie aan kunnen sluiten en kunnen deelnemen aan de vergaderingen. Bij de voorgestelde wereldfederatie zou den alle andere mogendheden zich kunnen aansluiten, ook de Sovjet-Unie. Het be langrijkste verschil tussen de voorstan ders van wereldfederatie en de voorstan ders van een Atlantische Unie ligt in het vraagstuk betreffende deelneming van de Sovjet-Unie. Alle super-nationaal georiënteerde groe peringen leggen er de nadruk op dat met de ontwikkeling der atoomwapens doel treffende maatregelen steeds dringender noodzakelijk worden. Senator Charles N. Tobey heeft in dit verband verklaard: „De ernst van de huidige wereldtoestand maakt het voor ons noodzakelijk een positieve, moedige politiek speciaal op dit ogenblik voor te stellen, welke in staat is een om mekeer teweeg te brengen in de gedach- tengang van de mensen en waar thans wanhoop heerst nieuwe hoop en nieuw vertrouwen te brengen". Adhaesie In een brief, ondertekend door 159 voor aanstaande Amerikanen, wordt er bij pre sident Truman op aangedrongen „een meer positieve politiek ten aanzien van het be ëindigen van de economische oorlog en de bewapeningswedloop" te voeren. Hij wordt verzocht af te stappen van de politiek van „houdt Rusland tegen" en een „positief leiderschap" te aanvaarden op de weg naai de vrede. Voorts wordt in de brief verzocht dat de president in het Congres een resolu tie zal steunen volgens welke Amerika zich verbindt om te-helpen de UNO tot een „beperkte wereldregering" te maken. Tot de ondertekenaars behoren James Warburg, een vooraanstaand New Yorks Nederlandse straaljager bij oefenvlucht verongelukt Bestuurder omgekomen De vaandrig B. G. de Ruyler van het 323ste, op het vliegveld Leeuwarden ge- stationneerde Ivleteor-squadron van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten is gister middag tijdens een oefenvlucht met vier andere vliegers nabij de Friese hoofdstad met zijn straaljager te pletter gevallen. Omstreeks drie uur vloog de vaandrig De Ruyter met de „IJ 98" over Leeuwar den. Enige ogenblikken later was hij boven Jelsum, een dorp zeven kilometer be noorden deze stad. De „Meteor" vloog zeer laag en dook plotseling. Een botsing niet de grond viel niet te vermijden; de jager boorde zich in een weiland diep in de grond en vloog onmiddellijk in brand. De in de nabijheid wonende L. van der Burg, die de machine had horen aankomen en zien vallen, rende op het brandende wrak toe, doch kon door de vlammen niets» uitrichten. Ook de Rode Kruiswagen van het vliegveld Leeuwarden rukte dadelijk uit, doch er viel niets meer te redden. Binnen weinig ogenblikken was van 't toe stel niets over dan een hoop verwrongen metaal. De bestuurder moet onmiddellijk zijn overleden. Vaandrig De Ruyter kwam uit Rotter dam, waar hij op 24 Mei 1927 was geboren. Op 14 Mei 1945 kwam hij bij de Lucht strijdkrachten in opleiding voor vlieger. Hiervoor werd hij enige tijd in Engeland gedetacheerd bij de Royal Air Force. In de zomer van 1947 behaalde hij het groot- militaire brevet. Een jaar later kwam hij m opleiding voor vlieger op de Meteor en werd hij bij het 323ste squadron geplaatst. financier; Robert Sherwood, historicus en toneelschrijver; mevrouw Norman Cousins, hoofdredactrice van de „Saturday Review of Literature" en verschillende bekende schrijvers, professoren en juristen. Ontwapening gevraagd Senator Tydings, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de Strijd krachten, heeft in de Amerikaanse senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op president Truman om een wereldontwapeningsconferentie bijeen te roepen. De resolutie dringt aan op het verbieden van wapens, behalve die welke worden .gebruikt door bezettingstroepen en politie in afzonderlijke landen. „Wij moeten de grimmige werkelijkheid recht in de ogen zien, dat er zulke reus achtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad, doch de gehele beschaving met vernietiging bedreigd wordt," zo zeide senator Tydings. die van mening was, dat internationale controle op waterstof- en atoombommen illusoir zou blijken. „Onmiddellijk nadat een oorlog met ge wone wapens is uitgebroken, zal ieder land zo snel mogelijk tot de productie van water stof- en atoombommen overgaan," aldus de senator. „De wereld moet het eens worden over ontwapening tot geweren toe." Volgens senator Tydings was het ver keerd te denken, dat de Russen niet zouden instemmen met een voorstel tot een bespre king van een internationale ontwapening. Hij geloofde, dat het Russische volk, even nis het Amerikaanse, wilde voortbestaan en een eind wenste te maken aan het oorlog voeren. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van at OpraSte tteartnnsrtje fiourant Otimo tSsfi) Dinsdag 7 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per wqek 33 cent., per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom .VEROVERING VAN WEST-BERLIJN" Het gerucht alleen is al een Oost-Duitse winst BERLIJN, 6 Februari (Reuter) Volgens West-Duitse kringen is heden op het hoofdkwartier van de socialistische eenheidspartij te Berlijn een speciale com munistische commissie bijeengekomen om een plan de campagne op te stellen voor de „verovering" van West-Berlijn tegen October, wanneer de Oost-Duitse verkie zingen zullen worden gehouden. Volgens deze bronnen zou de commissie reeds besloten hebben tot een mars van een half millioen jonge Oost-Duitse com munisten door West-Berlijn als hoogtepunt in een campagne om de Westelijke secto ren van de stad binnen de Oost-Duitse re publiek te brengen. Tegen Pinksteren, wanneer deze actie zou worden gehouden, zou de Oost^Ber- lijnse politie tot 30.000 man zijn versterkt en gereed zijn West-Berlijn binnen te trekken om zo nodig" de jonge demonstran ten „te beschermen". Dr. Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democratische partij, had Zondag reeds een beroep op de geallieerden ge daan op de toegangswegen tot West-Ber lijn tanks te zetten om te voorkomen, dal. de communistische jeugd de gehele stad zou bezetten. Andere West-Berlijnse partijleiders voel den er meer voor de Oost-Duitse jeugd te verwelkomen met volle winkels en een bloeiend cultureel en sportleven. Zij ver wachten, dat een dergelijk beeld grote in druk zal maken op deze jongelui, die het leven in een democratische stad slechts uit de communistische propaganda kennen. De Westelijke geallieerde functionarissen te Berlijn verklaarden weinig waarde te hechten aan de „onverantwoordelijke ge ruchten over een communistische putsch", doch zij bestuderen 'de situatie nauwkeurig. Intussen vrezen West-Berlijnse politici met het oog op Berlijns 300.000 werklozen, dat de geruchten de West-Duitse en bui tenlandse firma's kopschuw zouden ma ken, zodat deze geen bestellingen meer in Berlijn zouden doen. De communisten zouden dan een overwinning zonder slag of stoot hebben gehaald, zo zei een West- Berlijnse functionaris. Ontnuchtering voor West-Duitsers „Er komt geen Wehrmachf, noch een luchtwapen" Dr. P. Muntendam, zolens benoeming tot staatssecretaris van Sociale Zaken binnen kort te verwachten is. STUTTGART, 6 Februari. De Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy heeft in zijn eerste verklaring na zijn besprekingen te Washington een einde gemaakt aan de Duitse illusie dat de Ame rikaanse regering geneigd zou zijn de West- Duitsers een zekere mate van zelfbeschik kingsrecht in vitale aangelegenheden te geven. In een scherpe rede heeft McCloy de Amerikaanse politieke grondslagen ten aan zien van Duitsland herhaald en uitdrukke lijk verklaard dat er geen Duitse Wehr- macht en geen Duits luchtwapen zal komen. McCloy zeide te verwachten dat er een einde zou komen aan „de argumenten van die Duitsers, die niet alleen hun eigen schuld.aan de oorlog plegen te ontkennen, maar ook de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van die schuld uitsluitend op an dere mensen trachten af te schuiven." Over het Saargebied zei McCloy: „Een verstandige, van staatsmanschap getuigen de oplossing kan gemakkelijk worden ge vonden en er staat veel te veel op het spel dan dat deze kwestie opnieuw het begin mag zijn van binnenlandse politieke ma noeuvres, welke alleen maar leiden tot een verbitterd misverstand tussen Frankrijk en Duitsland." En verder: „Wij zullen niet aarzelen al onze macht en invloed te gebruiken om alle opstandige invloeden, welke de weer- opleving van het nazidom in het Duitse leven steunen en aanmoedigen, aan de kaak te stellen en er tegen op te treden. De Duitse federale regering en de regeringen van de staten hebben de plicht om toerei- De 35-jarige Arna Rideseen Engelse vrouwelijke arts die onder auspiciën van de British Council" sinds enige tijd in Praag werkte, heeft Zaterdag meegedeeld, dat zij zich niet langer aan de Council gebonden acht en dat zij de communistische regering van Tsjechoslowakije om asyl verzocht heeft. Op een persconferentie in Praag (tijdens welke deze foto van haar gemaakt werd) verklaarde miss Rides dat de British Council, een 'wetenschappelijke instellingdie zich bezig houdt met de uitwisseling van geleerden tussen allerlei landen, „alleen politieke oogmerken" zou hebben kende_ maatregelen te nemen ter bescher ming van het Duitse volk tegen een weder opleving van het nazidom in welke vorm ook. De Amerikanen zijn in Duitsland niet uitsluitend om het Duitse volk te voe den en het economisch herstel te be vorderen", aldus vervolgde McCloy, maar „om het Duitse volk een politieke democratie te helpen instellen, waarin het vrij kan leven en de vrucht van zijn vrijheid kan genieten. Aan Duitsland kan niet worden toegestaan politieke omstandigheden of een militaire status te scheppen, welke andere landen of de wereldvrede zouden bedreigen. Dit be tekent, dat er geen Duits leger of lucht macht zal worden gevormd." McCloy zei naar aanleiding van zijn be sprekingen met president Truman in Washington, dal de Westelijke bezetüngs- mogendheden fundamenteel door dezelfde doelstelling worden geleid., ondanks ver schillen van mening en belangen van tijd lot tijd. De rede van de Amerikaanse Hoge Com missaris te Stuttgart betekent volgens waar nemers te Frankfort het einde van een periode van opzettelijke non-interventie op politiek gebied door de Amerikaanse Hoge Commissaris. De Amerikaanse politiek in Duitsland zal in het vervolg actief gericht zijn op Duits- lands „politieke wederopbouw", consolida tie van de democratische methoden en in stellingen en vernietiging van nationaal- socialistische, nationalistische en totalitaire neigingen. McCloy berispt deelstaat-premier McCloy, de Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland heeft heden een beris ping toegediend aan de premier van Würltenberg-Baden, omdat deze de pro vinciale Amerikaanse commissaris, gene raal Gross, het recht had ontzegd om zich te mengen in het zuiveringsscha.ndaal. De staat Württenberg-Baden stelt thans een onderzoek in naar de bewering, dat Ströhle, de minister voor de zuivering, zich aan onregelmatigheden heeft schuldig ge maakt. Ströhle heeft inmiddels zijn ontslag genomen. „Ik ben van mening, dat premier Maier (van Württenberg-Baden) een ernstige vergissing heeft begaan", aldus McCloy. „Ik ben ervan overtuigd, dat generaal Gross geheel naar zijn bevoegdheden ge handeld heeft en zijn stap geniet mijn volste steun". Naar aanleiding van een door Maier uitgevaardigd verbod van het verstrekken van inlichtingen over beweerde omkoperij bij het schandaal, zeide McCloy: „Ik kan niet nadrukkelijk genoeg wijzen op het belang van een vrije pers. Omkoperij is een ernstig iets, maar te pogen nieuws erover achter te houden, is nog veel erger". Twee Nederlandse smokkelaars in Denemarken veroordeeld Maandag werden in Kopenhagen twee Nederlanders, respectievelijk tot tachtig en veertig dagen gevangenisstraf veroor deeld. Zij werden er van beschuldigd 420 hor loges in het reservewiel van een auto Dene marken te hebben binnengesmokkeld. De horloges werden, evenals 10.900 Deense kronen die de veroordeelden bij zich hadden, in beslag genomen. De auto, waarin de horloges waren gesmokkeld, werd echter niet in beslag genomen daar deze het eigendom bleek te zijn van iemand die niets met deze affaire te maken had. Bidaulf zal heden het vertrouwen vragen De namen der nieuwe ministers Georges Bidault, de Franse minister-presi dent, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag de namen bekend gemaakt van de vijf nieuwe ministers en vier staatsse cretarissen ter vervanging van de vijf socialistische ministers en vier socialistische staatssecretarissen, die Vrijdag hun ontslag namen. Dit is het eerste Franse kabinet na de bevrijding, waarin geen socialisten zit ting hebben. De namen van de nieuwe ministers luiden: Henri Queuille (radicaal, reeds vice-pre mier) Binnenlandse Zaken; Jean-Marie Louvel (MRP): Industrie en Handel; Paul Bacon (MRP)" Arbeid. Jacques Chastellain (gematigd): Vervoer en Openbare Werken; Charles Brune (Radicaal, lid van de Raad der Republiek): Post, Telegraaf, Telefonie. Van de nieuwe staatssecretarissen is al leen de naam van André Colin (MRP) be kend gemaakt (Binnenlandse Zaken). Over de drie andere staatssecretarissen zou latei- een beslissing genomen worden. Hedenmiddag om 3 uur zou Bidault in de Kamer'een algemene politieke verkla ring afleggen en na een debat om een motie van vertrouwen verzoeken. Volgens de grondwet zou over deze motie pas 24 uur na het aan de orde stellen gestemd kunnen worden. Indien Bidault de -stemming „officieus" maakt, kan direct hiertoe worden overgegaan. De regering kan zowel door de uitslag van een „offici- euse" als van een „officiële" stemming tot aftreden gedwongen worden. De socialis tische leiders hebben echter te kennen ge geven, dat hun partij het nieuwe kabinet zal steunen. Nog zes weken? Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Op dit moment wordt algemeen ver wacht, dat Bidault vanmiddag zijn parle mentaire meerderheid zal verwerven. De moeilijkheden voor Bidault zullen zich pas doen gelden wanneer hij met zijn opgelapt schip weer de wilde baren der politieke hartstochten heeft bereikt. Dat zal zeer spoedig zijn. Velen menen zelfs, dat de dag van morgen, wanneer de kwestie der collectieve arbeidscontracten in de Kamer verder wordt, behandeld, al zal uit wijzen in hoeverre de socialistische oppositie het voortbestaan der derde macht zal bevorderen. Voor het moment kan men dus zeggen, dat de regering volkomen dooi de socialisten in de hand wordt gehouden. De premier schijnt zich ten doel gesteld te hebben minstens nog zes weken aan de macht te blijven, alvorens het roer aan een waarschijnlijk radicale opvolger te geven. In dit verband werd gisteravond in poli tieke kringen vooral de naam van dr. Hen ri Queuille genoemd. Men meent namelijk, dat hij de enige figuur is, die socialisten, katholieken en radicalen tot een vreed zame samenwerking kan voeren. Bidault heeft daartoe het overwicht gemist. Europa verwacht een half millioen Amerikaanse toeristen NEW YORK, 7 Februari (Reuter). Ar thur Haulot, gevolmachtigde voor het tou risme van België en voorzitter van de Euro pese reiscommissie, die een bezoek van acht dagen heeft gebracht aan New York en Washington, verklaarde on een persconfe rentie te New York: „Wij eerwachten in 1950 meer dan 400.000 Amerikaanse bezoe kers in de 17 landen, die vertegenwoordigd zijn in de commissie." Haulot beschreef de pogingen, die in Europa worden gedaan om het de Amerikanen zo aangenaam mogelijk te maken en de speciale regelingen,- die voor hen getroffen zijn, zoals vrijstelling van benzine-distributie. Hij deelde mede, dat de scheepvaart- en luchtvaartmaat schappijen het reisseizoen reeds met vier maanden hebben verlengd, zodat April en Mei, September en October in 1950 vol slagen reismaanden zullen zijn. Haulot deelde mede, dat een onderzoek, ingesteld bij 11 trans-atlantische scheep vaartmaatschappijen, heeft aangetoond dat vijf reeds volledig zijn volgeboekt voor Mei en dat vijf andere alleen ruimte beschikbaar hebben in de eerste klas. Voor April zijn drie maatschappijen reeds volgeboekt én alle andere hebben slechts beperkt plaats beschikbaar. Japanse industriële productie weer op peil Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft vandaag bekendgemaakt, dat de bedrijvigheid in de Japanse industrie in December het ge middelde peil van de periode 1932/36 heeft bereikt. De productie van katoenen garens en stoffen, wollen garens en stoffen en rayongarens bereikte na-oorlogse record- niveaux. Prof. Kolthoff in Amerika onderscheiden De in Nederland geboren hoogleraar van de universiteit van Minnesota prof. I. M. Kolthoff, die een van de meest vooraan staande analytische scheikundigen dei- wereld is, zal tijdens de voorjaarsbijeen- komst van de American Chemical Society, die in Maart te Houston in Texas zal wor den gehouden, de Fisherprijs van duizend dollar ontvangen. Prof. Kolthoff is sedert 1927 leider van de afdeling analytische scheikunde van de universiteit van Minne sota en heeft zich onderscheiden door zijn werk op het gebied van de vervaardiging van synthetische rubber van de soort, waarvan automobielbandcn gemaakt wor den. Tot zijn meest op de voorgrond tredende werkzaamheden behoren zijn stu dies over synthetische rubber, die hij sedert 1942 gemaakt heeft voor het Amerikaanse bureau voor rubberreserve. Vorig jaar ontving de geleerde de Wiliam H. Nichols- medaille van de American Chemical So ciety, wegens zijn vooraanstaande plaats op het gebied der analytische scheikunde in de wereld en zijn buitengewone verdien sten op het gebied van opleiding van ana lytische scheikundigen. Prof. Kolthoff werd te Almelo geboren en promoveerde aan de universiteit van Utrecht, in welke plaats hij van 1917 tot 1927 conservator was van het pharmaceu- tische instituut. In laatstgenoemd jaar, toen hij in de V.S. lezingen hield, werd hij aan de universiteit van Minnesota tot hoogleraar benoemd. Prof. Kolthoff is sedert 1947 commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Truman neemt de anti-stakingswet te baat President Truman heeft zijn toevlucht gezocht tot de Taft-Hartleywet om te trachten via een uitspraak van het federale hof de 400.000 stakende mijnwerkers aan het werk te krijgen. Truman tekende een regeringsbesluit, dat voorziet in de instelling van een com missie van onderzoek die zich met het ge schil tussen de United Mineworkers en de steenkooldirecties zal bezighouden. De com missie zal hem Maandag rapport moeten uitbrengen. Daarna zou Truman de pro cureur-generaal opdracht kunnen geven zich door middel van het federale hol" te verzekeren van een gerechtelijk besluit, waarbij de 400.000 stakende mijnwerkers gelast wordt de vijfdaagse werkweek te hervatten. De staking in de mijnen heeft zieh over het gehele land uitgestrekt, nadat het eerst plaatselijk tot wilde stakingen was ge komen. (United Press) Het woord is aan Publilius Syrus: Wie met een dronken man twist beledigt een afwezige. Russische vrouwen in Berlijn gedesillusioneerd De vrouwelijke leden van de Russi sche kolonie in Berlijn ondervonden Maandag dat de Russische overheid ook toezicht houdt op dameskleding. Ruim 2000 Russische vrouwen, die koopjes hadden gehaald in de omgeving van de Kurfürstendamm in West-Ber lijn, waar thans winter uitverkoop wordt gehouden, moesten de met moeite ver overde nylons, japonnen en zijden on dergoed weer terugbrengen omdat vol gens de Russische autoriteiten die kle dingstukken niet strookten met de waardigheid van de Russische vrouw en omdat in Rusland vervaardigde dames kleding veel. beter is (al is die niet te krijgen). Een Russisch meisje kwam twintig paar nylons terugbrengen en vroeg met tranen van spijt in haar ogen haar geld terug. Ook de japonnen en het onder goed keerden naar West-Berlijn terug, zeer tot genoegen van de West-Duitse dames, die het onderspit hadden gedol ven toen de Russische vrouwen op veroveringstocht waren. (United Press) Felle koude in het midden-Oosten JERUZALEM, 7 Februari (Reuter). Volgens berichten die Jeruzalem bereiken, zijn militairen opgeroepen om de mensen te Homs in Syrië te helpen bij het afslaan van aanvallen van hongerige wolven. De tempertauur in dit deel van het Midden- Oosten is vijftien graden onder nul. De verbindingen tussen Bagdad en Damascus zijn verbroken door sneeuw. In Palestina is voor de eerste maal sinds mensenheugenis sneeuw gevallen in het gebied van Tiberias. Jeruzalem is door sneeuw geïsoleerd. De sneeuw ligt zestig centimeter hoog op de wegen. Ook het telegraafverkeer met de rest van het land is verbroken. Muren van heilige plaatsen in de oude stad zijn onder het gewicht van de sneeuw bezweken. Arabische vluchtelingen kwamen hierdoor om het leven, aldus meldt radio-Jordanië. Te Cairo is de temperatuur gedaald tot twee graden boven nul. Beiroet en andere Libanese steden zijn geïsoleerd en de verbindingen met Damas cus zijn verbroken. Belgische Spitfire verongelukt Maandagmorgen is een Belgische Spit fire van de basis Koks ij de op 200 meter afstand van dit vliegveld neergestort. De inzittende luitenant-vliegenier kwam hier bij om het leven. Volgens ooggetuigen startte het vliegtuig normaal. Toen het evenwel hoogte had gekregen geraakte het in een vrille en stortte neer. Toeneming der Amerikaanse werkloosheid De Amerikaanse minister van Handel heeft heden bekend gemaakt, dat het aan tal werklozen in de Verenigde Staten in de maand Januari met 991.000 is gestegen tot 4.480.000, het hoogste cijfer sedert de oorlog. Hij wees er echter op, dat er in de afge lopen twee maanden een aanzienlijke toe neming van de werkloosheid te verwachten was als gevolg van factoren die als seizoens verschijnsel zijn te beschouwen. Jeugdige mijnwerkers krijgen wel loonsverhoging De Mijnindustrieraad heeft gisteren be sloten aan de ondergrondse arbeiders van 18 lot 23 jaar een toeslag van 5 op hun loon te geven. De bovengrondse arbeiders van 20, 21 en 22 jaar, met uitzondering van de ongeschoolden, zullen een toeslag van respectievelijk 2, 3 en 4 krijgen. Medegedeeld werd, dat 't dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad met vertegen woordigers van de arbeidersorganisaties overleg heeft gepleegd omtrent enkele con crete maatregelen, die beogen door tijdelijk overwerk tot verhoging der productie te geraken. NIEUWE SERVICE VAN N.S. Amorikaanse minister van Oorlog treedt in Augustus af WASHINGTON, 6 Februari (AFP) De Amerikaanse minister van Oorlog, Gordon Gray, heeft officieel -medegedeeld, dat hij uiterlijk 1 September zijn ambt zal neerleggen om dat van rector der univer siteit van Noord-Carolina te aanvaarden. Gordon Gray is sedert 20 Juni 1949 mi nister van Oorlog. Minister van Financiën van Noord-Baden zorgde voor zichzelf Karl Amend, de 37-jarige minister van Financiën van Noord-Baden, is geschorst. Hij wordt er van beschuldigd 130.000 mark (ongeveer 110.000) te hebben besteed voor bouw en inrichting van een luxueuze flat voor eigen gebruik op het terrein van het ministerie. Hij had in het geheel de be schikking over 350.000 mark voor verbe tering aan het gebouw van het ministerie. Hiervan had hij bovengenoemd bedrag voor de flat gebruikt. Rusland zou reeds experimenteren met waterstofatoomenergie Kenneth De Courcy, hoofdredacteur van de Engelse „Intelligence Digest", heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie reeds drie waterstofbommen heeft vervaardigd, waar van er een tot ontploffing is gebracht. De Sovjet-Russische atoomenergie maak te snelle vorderingen, aldus De Courcy. Drie of vier Maart zou volgens de plannen een nieuwe ontploffing door middel van waterstofatoomenergie worden veroor zaakt, welke ontploffing door ongeveer tien nieuwe experimenten zou worden ge volgd. zo zeide hij in een persverklaring. De ontploffing zou plaats hebben in het gebied van de Toerkestans-Mongoolse grens. Oosterse wijsheid „Wanneer ge van mening zijt, dat het met de wereld toch niets gedaan is, laat de waterstofbom er dan een einde aan maken. Wanneer ge de wereld nog een behoor lijke kans wilt geven, maak dan liever een einde aan de waterstofbom. Er is geen andere keuze". Aldus antwoordde Nehroe, de minister president van India, op door journalisten gestelde vragen. Reizigers kunnen auto's zonder chauffeur reserveren In samenwerking met de Bond van automobiel- en garagebedrijven (Bovag) bereiden de Nederlandse Spoorwegen op het ogenblik een regeling voor, die par ticuliere reizigers in de gelegenheid zal stellen om bij bepaalde garages in een aan tal grote steden auto's zonder chauffeur te huren. Deze auto's zullen onmiddellijk na aankomst van dc reizigers per trein, tot hun beschikking staan. De prijs zal ver moedelijk 0,22 per km. bedragen voor de eerste 100 km. met een.minimum van 22.00. Voor iedere km. meer zal 0.20 worden berekend. De mogelijkheid tot reservering wordt opengesteld aan ieder spoorweg-station. De huurauto's zijn voorlopig beschikbaar Groningen, Zwolle, Hengelo, Arnhem, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Eindhoven, Roosendaal, Maastricht,^ Sittard en Heer len. In Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, zal deze mogelijkheid voorlo pig niet worden opengesteld, omdat in deze steden voldoende verplaatsingsmogelijk heden met openbare vervoermiddelen be staan. Om als huurder van een auto in aan merking tc komen, zal de reiziger een aanvraagformulier voor een legitimatie- kaart moeten invullen om te voorkomen dat niet-bona-fide automobilisten van deze service gebruik zouden maken. Deze aanvraagformulieren zullen ver krijgbaar worden gesteld op de stations, waar ook nadere inlichtingen worden ver strekt. Het ligt in de bedoeling boven staande regeling binnen enkele weken ge leidelijk in te voeren. In de olieraffinaderij aan de Spaarn- damseweg te Haarlem viel een twee en vijf tig-jarige arbeider van een trap. Tijdens zijn val greep hij zich vast aan een drijfriem van een in werking zijnde machine, waardoor hij schaafwonden aan zijn rechterarm en hand opliep. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 Februari: Zon op 8.10 uur, onder 17.40 uur Maan op uur, onder 10,07 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 Februari: Hoog water: G.48 en 19.04 uur. Laag water: 2.29 en 14.53 uur. Woensdag 8 Februari: Hoog water: 7.28 en 19.48 uur. Laag water: 3.06 en 15.30 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1