IJmuider Courant Haarlems Dagblad Een legaat Einde der Amerikaanse hulp zal voor Europa geen crisis inluiden Communistische stakingsactie op touw gezet in grote havenplaatsen "I 64e Jaargang No. 19471 Bureaux: Kermemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van m ©ptertjtc 'tlMrtcmorüc Courant Cïmio (6^6) Woensdag 8 Februari J950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Er is een oude Engelse kostschool-leraar gestorven, die Henry Blanchett heette. Hij was een eind in de tachtig, dus allang gepensionneerd, en de school waaraan hij indertijd verbonden was, Old Ewell School, is al vele jaren geleden opgeheven. Alan Dick van de Daily Herald heeft over deze oude leraar geschreven, die hij „de Mr. Chips van Old Ewell School noemt. Dat moet ik eerst verklaren. In de dertiger jaren verscheen een klein boek van de toen nog onbekende Engelse schrijver A. W. Hilton onder de titel „Goodbye. Mr. Chips". Het. behelsde, in roerende eenvoud verteld, de levensschets van een oude kostschool leraar, die Chipping heette maar de bij naam Chips verwierf: een goed gekozen naam, want „chips" zijn spaanders en de Engelse uitdrukking „a chip of the old block" duidt zo ongeveer hetzelfde aan als bij ons in de term „een loot van de oude stam" tot uiting komt. Mr. Chipping kon als jong leraar geen orde houden, maar een wijze oude rector hielp hem daar door heen. Hij was geen goed docent, ook geen man van wetenschappelijke betekenis, maar wel een mens met een groot en warm hart, dat vooral naar de jeugd uitging. Wat aan zijn Latijnse lessen ontbrak vergoedde hij door zijn aroot begrip van de jongens, door zijn humor en zijn persoonlijke eigenaardig heden. die in de loop der schoolgeneraties tot vermaardheid groeiden. Eigenlijk bracht hij het veel verder clan vergoeding van zijn tekortkomingen als vakman, die hem trouwens niet deden falen in eerbied voor de Ouden, die hij poogde te vertolken. In een crisis, bij een Duitse luchtaanval tijdens de eerste Wereldoorlog toonde hij zich ook een man van die moed, die een groot ka rakter en 'een diep gevoel van verant woordelijkheid kenmerkt. Zo heeft A. W. Hilton zijn held beschreven: ja, een held, omdat hij een man was die ondanks het ge mis van sommige gaven en ondanks slagen, die hem troffen iets groots van zijn leven maakte. Hij werd op die kostschool tot veel meer clan een bekend leraar: hij werd tot een instelling, innig met haar verbon den, voortlevend in de herinnering van al zijn oud-leerlingen. Velen keerden na lange jaren terug alleen om hem te bezoeken. Menigeen ook onder ons, in dit land, heeft het voorrecht genoten zulk een leraar te hebben gehad; soms was hij bovendien een goed docent, maar diezelfde grote factor maakte hem veel meer dan dat: hij begreep. Hilton's boek geeft de beste levensschets van zulk een man, die ik ken. Als ge die voor het eerst of opnieuw lezen wilt raad ik u aan het te doen. Wel iswaar is dat boekje al voor de oorlog ver schenen, maar dat maakt het niets minder waard, werkelijk niet. Misschien kan ik het nog een bijzonder woord ter verklaring geven, behalve het weinig zeggende feit dat Hilton in zijn latere werk de zuiverheid van deze eersteling nimmer heeft geëven aard. Een bekende Engelse criticus merkte verleden jaar over een boek van de schrijf ster Katherine Ann Porter op dat het dat gene bezat, dat in de gehele na-oorlogse boekenstroom schier onvindbaar bleek: the quality of tenderness. Die kenmerkt ook Chips' levensschets. Zij is geen sentimen taliteit, zij is tederheid. Heel Engeland en tallozen buiten Enge land kennen Hilton's Mr. Chips en daarom is het een erenaam, die Alan Dick de nagedachtenis van Henry Blanchett toe kent, als hij hem de Mr. Chips van Old Ewell School noemt. Nu heeft deze Chips een legaat vermaakt aan de Surrey County Council Provinciale Staten van de pro vincie Surrey met een bijzondere be stemming. Het bedraagt duizend pond sterling in contanten plus hetgeen zijn per soonlijk bezit na afwikkeling der erfenis meer mocht opbrengen. De oude leraar heeft bepaald dat de rente van dit bedrag telken jare besteed moet worden om de veertienjarige jongens in de dorpjes Ewell, West Ewell, Ewell Court en Stoneleigh, alle behorend tot het district Epsom.vier boeken te geven. Maar hij heeft ook de titels van die boeken voorgeschreven"'en nu zijn het alle vier werken, die de veertienjarige jongens uit zijn leraarstijd graag lazen, maar de tegenwoordige niet meer. Zij wor den alleen op school gelezen, zoals de head master van Epsom County School heeft verklaard. Nu, wij weten allemaal wel hoe het bij veertienjarigen gaat met de lezing van boeken, die op school voorgeschreven zijn. Van een van de vier. een avonturen boek van Charles Reade dat „speelt" in de vijftiende eeuw, verklaart een bibliothe caris dat hij niet gelooft dat het nog ooit kopers vindt. De andere drie, boeken van Charles Dickens, Sir Walter Scott en Charles Kingsley, worden nog steeds ge kocht, maar alleen door ouderen.De jongens van deze tijd willen graag avonturen lezen van vliegers. „The Devil Fliers of Mars", oppert Alan Dick met een glimlach. Misschien zal vader, terwijl zijn zoon vol opwinding de avonturen dier doldrieste luchthelden verslindt, de boeken van het legaat lezen. Later zullen zij de zoons wel licht nog boeien. Een ervan zal het zekér bereiken, tenminste in menig geval. Dat is Dickens' meesterwerk, David Copperfield. Het is jammer dat met dat al het legaat niet aan zijn bedoeling zal beantwoorden. Hij was dus te oud geworden, deze Blan chett; hij kon de jongens van veertien niet meer begrijpen. Wie het verneemt zal er even om glimlachen, maar niet, hoop ik, zonder „the quality of tenderness" in. zijn glimlachR. P. Driehonderd retourtjes van Schiphol naar Johannesburg Vanmiddag zal gezagvoerder J. W. M. Meyer met de Douglas DC6 PH-TPI, de Prinses Irene, de driehonderdste retour vlucht naar Johannesburg beginnen. Op 16 Augustus 1947 begon de K.L.M. met de dienst op Zuid-Afrika met Douglas DC 4-machines, die één keer per week van Schiphol naar Johannesburg vertrokken. Daarna werd de dienst onderhouden met Lockheed Constellations en tenslotte met DC 6-toestellen, die nu twee keer per week haar Zuid-Afrika vertrekken. Sinds 16 Augustus 1947 werden vervoerd 17.500 passagiers, 268 ton vracht en 39 ton post. Afgelegd werden 4.200.000 kilometer, waarvoor 10.800 vlieguren nodig waren. De Maastrichtse gemeenteraad besloot net voorstel tot. het aanbrengen van weg- verbcteringen ten koste van het unieke Vrijthof niet te steunen, waarna het college '"in B. en W. zijn voorstel terugnam. In 1952 zal Europa's doilarfekort deel uitmaken van het algemene wereldprobleem PARIJS, 7 Februari (Reuter) De1 West-Europese Marshall-landen zullen zich, wanneer de dollarhulp in 1952 ein digt, niet geplaatst zien voor een algemene crisis, maar hun evenwicht zal zeer wankel zijn, zo wordt gezegd in een rapport, dat vandaag gepubliceerd werd door de werk groep van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, waarin acht landen vertegenwoordigd zijn. De admini strateur van de ECA zal in de loop van deze maand van dit rapport gebruik maken, wanneer hij zijn aanvrage indient bij het Amerikaanse Congres voor de hulpver lening aan Europa in de periode 1950 1951. Wanneer men in gedachten houdt dat het ging om „een kwestie van leven of dood", waren de eerste twee jaren van het Herstelprogramma een onbetwistbaar suc ces. In 1952 moet het West-Europese dollarvraagstuk een onderdeel geworden zijn van het vraagstuk van het verstoorde evenwicht in de wereld in het algemeen, dat op bredere basis moet worden aange pakt. De ontwikkeling van het economische leven van de overzeese gebieden is van be slissende betekenis en met de projecten, die ontworpen ol in uitvoering zijn is een kapitaalsuitgave gemoeid, overeenkomende met een bedrag van 7 milliard dollars. In het rapport wordt herder gezegd, dat de deelnemende landen in de komende twee jaren over het algemeen een voortge zette vooruitgang verwachten, in een snel ler tempo dan voor de ooiiog, doch lang zamer dan in de eerste twee jaren van het programma. Verwezenlijking der program ma's vereist, dat het niveau van de dollar hulp niet daalt tot beneden de verwachte bedragen (resp. 75 en 50 procent van de omvang van 1949/50 voor de jai-en 1950/51 en 1951/52) en dat de activiteit van het Amerikaanse bedrijfsleven niet geringer zal zijn dan in midden 1949. De landen moeten er alle naar streven hun export naar Noord-Amerika te ver groten, totdat deze minstens 75 procent vertegenwoordigt van hun invoer uit dat gebied. Het moet niet onmogelijk zijn voor West-Europa om, ondanks de daling van de in dollars uitgedrukte prijzen van de export na de devaluatie, een milliard dol lars aan inkomsten meer te hebben dan in 1948. Een vermeerdering met een milliard dollars van de exportwaarde is enorm, ver geleken met alle ondervindingen in het verleden opgedaan en het is zeker, dat dit bereikt kan worden omstreeks het midden der vijftiger jaren zonder een invoerpoli- tielc in de V.S., die hetzelfde doel beoogt. In de conclusie wordt in 't rapport gezegd: „Van de economische gebeurtenissen van 1949 zal misschien de devaluatie van vele valuta's de meest vérgaande blijken te zijn voor wat de uiteindelijke gevolgen betreft. Na ver-loop van tijd zal zij de schepping moeten vergemakkelijken van een nieuw handelsstelsel, waarin West-Europa Noord-Amerika dichter bij een toestand van evenwicht zijn." De productie Omtrent de productie wordt in het rap port het volgende opgemerkt: Het totale volume van goederen en diensten was in 1949 ongeveer 25 procent groter dan in 1947 en overtrof de vooroorlogse omvang. Voor 1952 moet een verdere toeneming met 10 procent mogelijk zijn. De landbouwproductie was 95 tot 100 procent van de omvang van voor de oorlog en in het volgende oogstjaar moet zij het vooi-oorlogse niveau overtreffen. Dit is nog niet geheel voldoende en de landen hopen de productie omstreeks het midden der ja ren vijftig te kunnen vergroten tol 115 procent van de vooroorlogse omvang.Op in- duslriëel gebied was hel; resultaat bijzon der goed alleen Duitsland en Grieken land produceerden van alle aangesloten landen minder dan voor de oorlog. Met uitzondering van Duitsland was de industriële productie per 'manjaar "10 pro cent groter dan voor de oorlog. Strauss gaat op zijn lauweren rusten Lewis Strauss lieeft Dinsdag zijn ontslag ingediend als lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. President Truman heeft het ontslag, dat 15 Api-il ingaat, aanvaard. In een door het Witte Huis gepubliceei'd schrijven verklaart Sti-auss, dat hij zich in het particuliere le ven wil terugtrekken. In zijn ontslagbrief laat" Strauss door schemeren, dat hij een strijd gewonnen hacl, toen Truman opdracht gaf met de li- bom vercler te gaan. „De kwesties waar mee de nationale veiligheid gemoeid was en die in de eerste plaats mijn aandacht eisten, zijn thans opgelost zoals ik gehoopt- en aanbevolen had. Dit lijkt mij derhalve het- geschikte ogenblik om u te verzoeken, mijn ontslag te aanvaarden", aldus Strauss. Hel woord is aan Er is een begin gemaakt met de elcctrificalie van de spoorlijn Amersfoovt-Enschcdc. Een groot aantal arbeiders is bezig langs de spoorlijn kuilen te graven, waarin de paalvoeten worden geplaatst. Op deze paalvoeten komen de masten van de boven leiding te rusten. Het a/lade7i van de betonnen paalvoeten bij Bathmen. Tegen-offensief van Viet-Minh aangekondigd De opstandige Viet Minh-regering van Indochina heeft Dinsdagavond plannen aangekondigd voor een algemeen tegen offensief tegen de Franse Irocpen in Viet nam. De bekendmaking, vervat in een communiqué, dat werd uitgezonden door raclio-Viet Minh, zegt, dat de erkenning door Rusland en China van de Viet Minh van „allesbeheersende invloed zal zijn op onze voorbereidingen voor een tegen offensief tegen de Fransen". Bidault krijgt het vertrouwen Groot verlof-regeling uitgebreid Onlangs is bekend gemaakt, dat met in gang van 1 Maart groot verlof wordt ver leend aan onderofficieren, die tussen 1 Januari en 1 Juni 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Thans is bepaald, dat met ingang van genoemde datumeveneens groot verlof wordt verleend aan onderofficieren (geen vaandrigs en kornetten) die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Hiervan zijn echter uitgezonderd zij, die zijn opgekomen met de vooropgeroepenen van de lichting 1948 en zij, die de bij de wet vastgestelde eerste-oefeningstijd nog niet hebben volbracht. Deze laatsten gaan met groot verlof binnen tien dagen, nadat dit wel het geval is. Bij enkele onderdelen, zal met het oog op vervanging in de openvallende posten het groot verlof eerst in de loop van Maart kunnen worden verleend. Het bovenstaande heeft geen betrekking op personeel van de Luchtstrijdkrachten. PARIJS, 8 Februari (Reuter). Georges Bidault, de Franse premier, heeft gister avond van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen voor zijn ge reorganiseerde regering". De reorganisatie was nodig geweest, omdat de socialisten Vrijdag uit de regering waren getreden. Bidault's eigen partij, de republikeinse volksbeweging, de radicalen en enkele ge matigden brachten 225 stemmen voor de motie uit, terwijl 183 communisten en twee rechtse afgevaardigden tegen, stemden. De socialisten, die in de vroege avond uren—plotseling terugkwamen op hun be sluit om de regering in het parlement te blijven steunen, onthielden zich van stem ming, evenals de Gaullisten, verschillende rechtse groeperingen en de meest gematig den. Ofschoon de Franse regering thans een vertrouwensvotum gekregen heeft, geloven waarnemers niet, dat haar een veel langer leven beschoren zal zijn. Heden zal de Assemblée het debat over de vrije onderhandelingen betreffende col lectieve arbeidscontracten hervatten. De volksrepublikeinen en de socialisten ver schillen ernstig van mening met de radica len over de anti-stakingsclausules, die het wetsontwerp bevat. Actie van Marseille uit Onze correspondent in Parijs meldt: Wanneer onze inlichtingen juist zijn dan kan men van Donderdag af in Frankrijk een nieuwe reeks stakingen onder commu nistische leiding verwachten. Er is spe ciaal voor de arbeiders in de staalindustrie en de arsenalen een aantal stakingen aangekondigd; er zullen meetings wor den gehouden in 'het bijzonder op Donderdag en Zondag te Parijs en in de havens Brest, Marseille en Toulon wordt thans door de communisten ter plaatse een koortsachtige activiteit ontplooid met het doel de arbeiders daar tot weigering te In Hongkong, waar het trampersoneel reeds weken lang staakt voor hogere lonenis het tot een botsing gekomen tussen de politie en het publiek. Vijftig personen werden hierbij gewond alvorens de politie de menigte, die haar met stenen en lege flessen bekogelde, verspreid had. Nu zijn met behulp van troepen barricades opge worpen rond het hoofdgebouw der Spoor wegen in Russell Street, waar de ongere geldheden hun hoogtepunt vonden. De dienstdoende militairen en agenten heb- bpn zich, ter beveiliging tegen verdere doorslaande argumenten voorzien van (soms fraai bewerkte) schilden. (Zie foto) bewegen om in het vervolg nog schepen met oorlogsmateriaal te laden of te lossen. Deze actie, waarbij ook de Noord-Afrikaan se havenplaats Dakar is betrokken, zal in Marseille worden ingezet. Dat juist deze stad werd aangewezen heeft een dubbele reden: ten eerste lelt Marseille zeer veel communisten en in de tweede plaats verwacht men daar dezer dagen het Engelse vrachtschip „Empire Marshall", dat zojuist onverrichterzake Le Havre heeft moeten verlaten omdat de arbeiders daar geweigerd hebben oorlogs tuig met bestemming voor Indo-China te laden. De communistische leiders menen nu, dat het niet moeilijk zal blijken de Marseillaanse havenarbeiders het voorbeeld van hun collega's uit het Noordelijke Le Havre te doen volgen. Politiek heeft deze nieuwe communis tische actie een tweeledig doel. Natuurlijk mag men er een generale repetitie in zien voor de grootscheepse sabotage-actie tegen het Atlantisch Pact en de herbewapening van Europa, waartoe onlangs de commu nistische partijen van Italië. Frankrijk en België in gemeenschappelijk overleg beslO' ten. Doch het onmiddellijk doel van de nieuwe actie is stellig de oorlog in Vietnam te doorkruisen. Nu Moskou openlijk partij voor de rebellen van Ho Tsi Minh heeft gekozen, was te voorzien dat ook de vijfde colonne in het Franse moederland in actie zou worden gezet. Dit gaat dus nu gebeu ren. Sedert enige maanden heeft de Franse communistische partij, die naar buiten weinig activiteit manifesteerde, zich on ledig gehouden met een versterking van de interne organisatie. Verscheidene functio narissen, die bij de leiding als te slap ston den aangeschreven, zijn door fanatieke stalinistische partijgangers vervangep en de kaderscholen werkten op volle kracht. Zo vernamen wij dat de laatste weken vooral in een aantal Noordelijke stadjes in continu-bedrijf cursussen plaats hebben gehad, waarvoor de communistische burge meesters de gemeentehuizen welwillend ter beschikking hadden gesteld. Op een der dagprogramma's, die wij on der ogen hebben gehad, stond „lessen in stalinistische wetenschap" vermeld, doch als „practische vakken" ook onderricht in sabotage. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar bij het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, dr. J. A. A. Verlinden, thans rector van het Katholiek Gelders Lyceum le Arnhem. West-Duitse staalleveririg aan het Oosten stopgezet Tegenstrijdige verklaringen De West-Duitse bondskanselier dr. Ade nauer maakte Dinsdag te Bonn bekend dat de leveringen van staal uit West-Duits land aan de Sovjet-Russische zóne zijn stopgezet, „in verband met een tijdelijke beperking van het interzonale goederen verkeer." Dr. Adenauer legde de nadruk op het onpolitieke karakter van deze maat regel. Hij voegde hieraan toe dat de beslis sing was genomen omdat de Sovjet-Russi sche zóne ten achter is met de leveringen aan West-Duitsland. die zij, overeenkom stig het bestaande en voor een jaar van kracht zijnde interzonale handelsverdrag, moet doen. De officiële verklaringen over het be sluit tot stopzetting van de leveringen van West-Duits staal en ijzer aan Oost-Duits- land zijn tegenstrijdig. Terwijl een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Londen verklaarde dat het besluit door de Hoge Commissie in Duitsland was genomen werd door Engel se functionarissen in West-Duitsland ont kend dat deze beslissing zou zijn genomen in overleg met de geallieerde Hoge Com missie in Duitsland. Zij verklaarden dat het hier een „geheel zelfstandig door de West-Duitse regering genomen besluit" betrof. Als gevolg van het opnieuw vertragen van het wegverkeer naar Berlijn vormden zich heden lange reeksen vrachtauto's aan weerszijden van Helmstedt, het controle punt op de Brits-Sovjet-Russische zóne- grens. Op een gegeven ogenblik stonden 150 vrachtauto's met bestemming West- Duitsland en 50 voor Berlijn bestemde voertuigen te wachten, terwijl de controle posten de interzonale passen der bestuur ders nauwkeurig bestudeerden. De Amerikaanse Hoge Commissaris McCioy en dr. Adenauer hebben heden te Frankfort tezamen het noenmaal gebruikt. Het verluidt, dat zij bij deze gelegenheid het vraagstuk van de Sovjet-Russische „blokkade" van Berlijn hebben besproken. In officiële Britse kringen wenste men heden niet veel nadruk te leggen op het besluit om de leveringen van staal en ijzer door West-Duitsland aan de Sovjet-Russi sche zóne stop te zetten, doch in niet-offi- ciële diplomatieke kringen werd deze be slissing aangeduid als het begin vari een tegen-blokkade, ingezet in verband met dte moeilijkheden, die het wegverkeer naar Berlijn thans weer ondervindt. Aanstaand huwelijk van koning Faroek zal politieke weerslag hebben Volgens de correspondent van de „Daily Express" zou koning Faroek van Egypte op zijn verjaardag, elf Februari, met de 17- jarige Narriman Sadek willen trouwen. Delmer schrijft in zijn artikel, dat Narri man Sadek thans in de grootste afzondering leeft en dagelijks onderricht wordt in de hofetikette. De huwelijksplechtigheid zou in tegenwoordigheid van slechts enkele vrienden van koning Faroek voltrokken worden. „De gehele Britse strategie in het Mid den-Oosten zou de weerslag van dit huwe lijk kunnen ondervinden", aldus dit blad. „want om zijn positie te versterken, gezien zijn toenemende impopulariteit, heeft Fa roek zijn sterkste politieke tegenstanders, namelijk Nahas Pasja en de Wafd-partij, voor zich moeten winnen, daar deze anders wel eens gepoogd zouden kunnen hebben hem aan de kant te zetten. Het aan de macht komen van Nahas Pasja, de staats man die in 19-36 het verdrag met Engeland sloot, maakt het mogelijk, dat Egypte over een nieuw verdrag zal gaan onderhandelen. Uit door Faroek en zijn regering gedane stappen zou men de conclusie getrokken hebben, dat zij de in 1946 gestelde eis om evacuatie van de Suezkanaalzóne door de Britten, voordat onderhandelingen begon nen worden, hebben laten varen. Volgens de Daily Express zou het pres tigeverlies van Faroek in verband met zijn nieuw huwelijksavontuur een reactie heb ben in de overige Arabische wereld. „Het plan van Irak en Syrië tot vereniging onder de Iraakse Hasjemietische dynastie zou thans waarschijnlijk tot uitvoering ge bracht worden zonder dat nog rekening gehouden zou worden met Faroeks critiek en tegenkanting en dit zou betekenen, dat Israel een machtiger nabuur zou krijgen." Bombardement van Sjanghai kostte 200 doden Volgens een bericht van „Tass" uit Sjanghai zijn bij het bombardement, van Sjanghai door de nationalisten afgelopen Maandag, 200 personen gedood en 400 ge wond. Ongeveer 1000 gebouwen werden beschadigd. Het bombardement werd uit- gevoerd door 18 vliegtuigen. Augustinus: In elke beiuo?ideri??g steekt een huiveren. Stakingen in Indonesië Maandagmiddag is een aantal ha%ren- arbeiders van dc B.P.M. te Makasar in staking gegaan. De oorzaak zou zijn ge legen in de voedsel- en locslagregeling, die volgens dc arbeiders onvoldoende is. De af deling Arbeid van het Oost-Inclonesische ministerie van Sociale Zaken zal haar be middeling in liet conflict verlenen. Uit Medan wordt gemeld, dat sedert gisteren 200 arbeiders van de „petroleum board" te Gloegoer bij Medan in staking zijn gegaan, waardoor de benzinetoevoer naar Medan geheel is lamgelegd. Te Medan zijn alle benzinepompen leeg, particulieren rijden op hun laatste liters en volgens een speciale vegleing wordt benzine slechts be schikbaar gesteld voor overheids- en mili taire instanties. De vakvereniging die de staking heeft bevolen, eist een loonsverho ging voor het personeel van 50 pet. Volgens de Indonesische bladen zou de bond van petroleum-arbeiders hebben besloten, een algemene staking af te kondigen voor alle arbeiders in de petroleum-industrie in Oost-Sumatra. Na een staking van tien dagen hebben de arbeiders van de Meóanse machinefabriek het werk hervat na een volledige overeen stemming tussen de directie en de leiding van de vakbond ten aanzien van een loons verhoging van 30 a 40 pet. Uit Djakarta: Alhier is Woensdagochtend tussen de directie van de factorij der Ned. Handelmaatschappij en de vereniging van bankbedienden overeenstemming bereikt, in deze zin, dat de stakers Donderdag het werk zullen hervatten en dat de directie bereid is, nadere besprekingen te voeren over een wijziging van de duurtetoeslag- regeling. Betere telefoonverbinding met Scandinavië Aan de Lauwerszee verrijst machtig versterkersstation Dezer dagen komt te Oostmahorn aan de Lauwerszee een versterkersstation van de P.T.T. gereed, dat voor het telefoonverkeer met Scandinavië een grote verbetering zal brengen. Door middel van dit station zal een rechtstreekse kabelverbinding met De nemarken tot stand kunnen komen. Tot nu toe moest iemand, die met een van de Scan dinavische landen wilde telefoneren, via Duitsland daarmee worden verbonden. Binnenkort, zal worden begonnen met. het leggen van het tweetal kabels, dat door de zee een verbinding met Denemarken zal vormen. Deze kabels zijn van een geheel nieuw type. Zij kunnen samen ongeveer zeventig gesprekken tegelijk verwerken. De lengte van de kabels is ongeveer driehon derd kilometer, waarvan 250 km onder water komen te liggen. In Leeuwarden worden extra versterkers gebouwd, terwijl te Oostmahorn en aan de Deense kust verslerkersstations verrijzen. In de onderzeese kabels komen in totaal nog vier kleine versterkers. /Ien hoopt in de tweede helft van dit jaar met het leggen van de kabels te begin nen. De nieuwe telefoonverbinding zal ech ter wel niet eerder dan in 1951 tot stand kunnen komen. Engeland, Amerika en Australië erkennen Indochinese staten LONDEN, 7 Februari (Reuter). En geland, Amerika en Australië hebben be sloten de drie Indochinese staten Viet nam, Laos en Cambodja als zelfstandige staten binnen de Franse Unie te erkennen. Engeland heeft besloten Frank Stannard Gibbs, consul-generaal te Saigon, de per soonlijke titel van gezant te verlenen. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het Amerikaanse consulaat te Saigon de status van legatie verkrijgen. Truman zal een gezant benoemen voor de drie staten samen. In deze bekendmaking wordt nog ge zegd, dat wordt aangenomen, dat de over eenkomsten tussen Frankrijk en de drie staten de „politieke stabiliteit en de groei van doelmatige democratische instellingen in Indochina" zullen bevorderen. Verder wordt de waarschuwing geuit, dat de Ver enigde Staten overwegen, wélke actie on dernomen kan worden om te verzekeren, dat de ontwikkeling van Indochina niet verhinderd wordt door van het buitenland uit aangewakkerde binnenlandse onenig heid. Pest voer „Pasteuï" en „AtSantis" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen, aan boord van de troepentransportschepen „Pasteur" en „At lantis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 9 en 13 Februari in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient, het adres de naam te bevatten van het betreffende troe penschip. met de toevoeging: „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoe delijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. n opklaringen Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tol Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Plaatselijk enkele buien, maar overal flinke opklaringen. Matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur. 9 Februari: Zon op 8.08 uur, onder 17.42 uur Maan op 1.28 uur, onder 10.24 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 Februari: 'Hoog •water* 7.28 en 19 48 uur. Laag water* 3.06 en 15.30 uur. Donderdag 9 Februari: Hoog water: 8.13 en 20.35 uur. Laag water: 3.46 en 16.12 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1