IJmuider Courant Washington Haarlems Dagblad Volksraadpleging over de Belgische Koningskwestie door Kamer aanvaard Westelijke burgemeester, prof. Reuter, in dispuut met Oostelijke luidsprekers „Men wil een tastbaar resultaat van de verkregen onafhankelijkheid zien' Bondgenootschappen en pacten hebben niets van enige waarde opgeleverd" Weerbericht 64e Jaargang INo. 19472 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoc-n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom SENATOR TYDINGS, voorzitter van de senaats-commissie voor militaire zaken, heeft een resolutie ingediend waarin een beroep wordt gedaan op president Truman oni een wereld-ontwapeningsconferentie büeen te roepen. Senatoren, behorend tot beide grote partijen willen de Verenigde Staten laten verklaren dat een van de doeleinden van hun politiek is, van de UNO een wereldfederatie te maken. Een resolutie va» 'ulke strekking is al inge diend In het Huis van Afgevaardigden heeft een dergelijk voorstel reeds de steun van honderd leden. Leden van beide par tijen in beide Huizen wensen, dat de pre sident de ondertekenaars van het Atlan tisch Pact uit zal nodigen tot een confe rentie om te onderzoeken hoever zij zouden kunnen gaan in de richting van werkelijke aaneensluiting. Blijkbaar wordt ook daar mee bedoeld: aaneensluiting der volken zelf dus Federale Unie. Er zijn nog meer voorstellen te Washing ton. Wij hebben ze vermeld. Er is dit ver schil waarneembaar, dat de voorstanders var. wereldfederatie die ook voor de Sov jet-Unie toegankelijk Willen stellen, ter wijl de aanhangers van Atlantische Unie dit voornemen niet hebben. Senator Tobey heen verklaard dat de ernst van de wereld- toestand ertoe noopt een positieve, moedige politiek vooral op dit ogenblik -voor te stellen, die een ommekeer zal kunnen brengen in de gedachten der mensen en n<euw vertrouwen wekken. Ge ziet uit dit alles dat te Washington liet gevoel heerst dat men grote initiatie ven moet nemen, dat Amerika niet alleen ir. materiële zin wereldpolitiek moet voe ren maar zich ook in breder zin wegwijzer tonen. Dat velen inderdaad hun verant woordelijkheid voelen blijkt uit de brief, door 159 vooraanstaande Amerikanen aan de president gezonden. Ge zult u herinne ren dat dergelijk gemeenschappelijk op treden van leidende figuren in het geeste lijk en maatschappelijk leven van een land zich vroeger ook meermalen in Europa, vooral in Engeland, heeft voorgedaan. De Engelse uitings-vorm placht een brief aan de Times te zijn.. De Times heeft in de loop der tijden brieven van deze aard gepubli ceerd.' die onmiddellijk uitwerking op het beleid van parlement en regering hadden In het feit op zichzelf dat 159 Amerikanen zulk een missive aan de president hebben gezonden en die tegelijkertijd gepubli ceerd hebben, zodat dit een z.g. Open Brief isziet ge dat Amerika ook in dit op zicht een Europese vorm, in .zijn bewustzijn van een overgenomen leiderschap, navolgt. De 159 vooraanstaande Amerikanen hebben president Truman niet meer of minder verzocht dan zijn politiek van „houdt Rusland tegen" op te geven en een positief leiderschap te aanvaarden op de weg naar de vrede. Ook zij verzoeken hem te bevorderen, dat de U.N.O. het ka rakter van een beperkte wereldregering zal krijgen. Blijkbaar zijn zij evenais de bovengenoemde senator Tydings van me lting, dat internationale beheersing van de atoomproductie geen voldoende oplos sing zou bieden. Tydings noemt haar zelfs een illusie. Hij voorziet dat onmiddellijk nadat een oorlog met gewone wapens is uitgebroken ieder land zo snel mogelijk tot de productie van atoombommen zal overgaan. Men is geneigd daarbij aar: te tekenen: voorzover de landen ertoe in staat zullen zijn. Hoeveel beschikken over de benodigde middelen en technici? Men is ook geneigd te vragen wat de senator met „gewone wapens" bedoelt. Hij heeft de mening uitgesproken dat de wereld het eens moet worden over ontwapening tot geweren toe, hetgeen als een holle phrase klinkt en de pijnlijke herinnering oproept aan de mislukte internationale ontwape ningsconferentie van het jaar 1932. Tydings heeft er evenwel aan toege voegd dat het verkeerd is te denken dat de Russen niet over internationale ont wapening zouden willen praten. Het Rus sische volk wil even als het Amerikaanse voortbestaan en een eind maken aan het oorlogvoeren. Menigeen ook in Europa gelooft niet dat de Russen zouden instemmen met een voorstel tot beperking van internationale Ontwapening. Dit ongeloof is evenwel niet gegrond op eigen ervaringen ervaringen van de Europese landen zelf maar op het Amerikaanse falen om met Rusland 'ot enige overeenstemming te komen. De West-Europese volken nemen geen initia tief. Hun regeringen en parlementen hebben de leiding overgelaten aan Ame rika. Zij houden zich met ingewikkelde binnenlandse wetgeving, met regerings- crises of met verkiezingen bezig, terwijl e'ders over de hoofdzaken getwist wordt. Het zijn de hoofdzaken omdat zij de beslis sing over ons aller lot, ook over dat der Europese volken, inhouden. Het is daarom zo begrijpelijk dat de aartsbisschop van York, dr. Cyril F. Garbett, Zondag van de kansel in de kathedraal te Liverpool over de Engelse verkiezingen gezegd heeft: „Vergeleken bij de overstelpende nood zaak tot het bereiken van een soort aceoord ter afwending van de afgrijselijke bedrei ging voor de mensheid is onze partij-poli tiek niet meer dan kinderspel in het zand". Nu lijkt het vreemd dat geen brieven van de leiders van het' Britse geestc-s- en maatschappelijk leven meer in de Times verschijnen. Maar deze merkwaardigheid geldt voor al dergelijke leiders in Europa. De aartsbisschop van York, die een nood kreet heeft doen horen, heeft als een een zame zijn stem verheven. Is men er zozeer var. overtuigd, dat Amerika tenvolle in staat is de verantwoording te dragen? Is men ervan overtuigd dat het licht van be schaving en cultuur naar Amerika is over geplant en dat dit het diepste inzicht en de grootste invloed op het geweten der wereld vertegenwoordigt. Het antwoord op deze vraag kan niet bevestigend zijn. Anderzijds zou men de vraag kunnen stel len of de Amerikanen er zelf tenvolle van overtuigd zijn en het antwoord moet, naar Europese indruk, minstens twijfelachtig wezen Terwijl Washington zich in een reeks voorstellen uit, die niet alle door dacht lijken, zal het zich ongetwijfeld op nieuw verbazen over de lijdelijkheid, het stilzwijgen, de inertie van West-Europa, dat met alleen zich niet verenigt terwijl net de noodzaak daarvan erkent, maar welks geestesleven zelfs zwijgt als het lot dei mensheid op het spel staat. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©prctijtc naarlcnratlK <£outmt CImio Donderdag 9 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent., per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Liberale onenigheid hielp het Katholieke wetsvoorstel erdoor BRUSSEL, 8 Februari (A.N.P.) De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft hedenmiddag met 117 tegen 92 stemmen 'het wetsontwerp goedgekeurd, dat voor ziet in het liouaen van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold. Er waren geen onthoudingen. Voor het wetsontwerp stemden de leden van de Christelijke Volkspartij, de Liberale ministers en vier Vlaams-liberale afgevaar digden. De socialistische, communistische en liberale afgevaardigden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Het Belgische volk gaat dus binnenkort ter stembus om deel te nemen aan deze volksraadpleging, die zal leiden tot een beslissing over de toekomst van de voor lopig verbannen koning Leopold III. Als mogelijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Het aannemen van het wetsontwerp heeft een eind gemaakt aan de onrustige debatten van vier weken. De Senaat, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, had het ontwerp reeds aangenomen. In de Kamer komen de C.V.P.-leden twee stemmen aan de meerderheid tekort, doch, zoals ver wacht werd, kwam het ontwerp er door, dank zij de steun van enkele liberalen. In de liberale partij heerst onenigheid over de Koningskwestie. Plet ontwerp wordt wet, tien dagen nadat het in de Belgische staatscourant is ge publiceerd. Dan kan het volk ter stembus worden opgeroepen, dat is over ongeveer 40 dagen. Iedere Belg boven 21 jaar moet „ja" of „neen" antwoorden op de vraag: „Bent u van oordeel, dat koning Leopold zijn grondwettige prerogatieven moet her krijgen?" De uitslag van de volksraad pleging zal niet beslissend zijn. Zij wordt beschouwd als een kenbaar maken van de openbare mening aan het parlement. Ko ning Leopold heeft echter onlangs in een brief aan de Belgische regering te kennen gegeven, dat hij zal aftreden, indien niet 55 procent vóór zijn terugkeer stemt. Voordat de koning op de troon kan te rugkeren, moeten beide Kamers in een gemeenschappelijke zitting voor de beëin diging van het regentschap stemmen. Incident Tijdens de voortzetting van de artikels- gewijze behandeling van net voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold, heeft zcih een incident voorgedaan in de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Na een uiteenzetting van de socialistische fractieleider Bohy, stond plotseling het communistische Kamerlid Dispy op en in- terpeleerde de Belgische" regering in felle bewoordingen over dè Amerikaanse leve ringen van wapens aan België en over het tussen Amerika en België bestaande con tract betreffende de levering van Congalees uranium, ondanks het dringend verzoek van de voorzitter der Kamer, Frans van Cauwelaert, zich tot het debat over de volksraadpleging te bepalen, beklom Dispy het spreekgestoelte om, zoals hij opmerkte: „zijn interpellatie kracht bij te zetten". De communistische volksvertegenwoordiger Argentijnse politie meent samenzwering ontdekt te hebben De Argentijnse politie heeft medegedeeld dat een samenzwering is ontdekt, die in het buitenland is gesmeed met het doel „op verscheidene plaatsen in Argentinië ver warring te stichten". De Argentijnse politie houdt nog steeds twee Amerikanen in hechtenis, nadat zij een Britse zakenman, die zes dagen werd vastgehouden, neeft vrijgelaten. De Ame rikaanse ambassade heeft nog geen verdere inlichtingen ontvangen van de betrokke nen, de 52-jarige Arthur Oppen en zijn 30-jarige in Argentinië geboren zoon George. De politie gaf haar verklaring uit enkele uren nadat de 43-jarige Britse zakenman George Bruce Kir ton, die tege lijkertijd met de Oppens in hechtenis werd genomen, op vrije voeten gesteld werd. Kirton werd op een morgen uit zijn bed gelicht. Hij had tevoren een telegram uit Brazilië ontvangen waarin hij werd gefeli citeerd met de geboorte van een zoon. Het telegram luidde: „Gelukgewenst komst 3 Va hg. dynamiet". De Oppens zonden de trotse vader eveneens een gelukstelegram, zo verluidt in kringen van de Britse am bassade. In de mededeling van de politie wordt nog gezegd, dat het complot tegen de eens gezindheid van het Argentijnse volk re kende op de samenwerking van mensen in Argentinië, „die valse geruchten zouden moeten verspreiden". hield hierna een redevoering, waarvan de voorzitter verklaarde, dat zij onverenig baar was met de parlementaire tradities. Hij verzocht Dispy de termen van zijn be toog te veranderen, hetgeen deze pertinent weigerde. Nadat Dispy eveneens geweigerd had het spreekgestoelte te verlaten, liet Van Cauwelaert de publieke tribune ont ruimen en werd de vergadering voor een tiental minuten geschorst. Vreemde ziekte in Frankrijk Sedert enige dagen heerst te Duinker ken en te Maubeuge een eigenaardige ziek te, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deed zich tot dusver een twintigtal ziektegevallen voor, waarvan de meeste met dodelijke afloop. De ziekte, die, volgens de artsen, met griep is te vergelijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 gra- den. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziekte te wijten is aan een virus die de zenuwen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die de zuigeling niet kan verdragen. 'Door de bevoegde over heid zijn maatregelen getroffen om de uit breiding van de ziekte te voorkomen. Driehonderd manschappen van de West- Berlijnse politie versperden de weg voor een aantal communistische demonstranten welke op weg waren naar een meting bij de Ptussisch-Fransc zónegrens. Het gebruik van het gebouw, waar de bijeenkomst zou plaats hebben werd door de Duitse autoriteiten in de Westelijke stadssector aan de Communisten verboden. tGrensincidenten" in Berlijn BERLIJN, 8 Februari (Reuter) De West-Berlijn.se sociaal-democratische partij heeft een openlucht-bijeenkomst belegd aan de Franse zijde van de grens tussen de Franse eri Sovjet-ftüssische sectoren van Berlijn, waarop de burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, het woord zou voeren. Een uur voor het begin van de bijeen komst trokken ongeveer duizend man West-Berlijnse politie over een afstand van 50 meter een cordon langs het plein, waar op de vergadering zou worden gehouden. Een half uur voor openingstijd was de helft van het plein reeds gevuld met socia listen, die uit alle deien van Berlijn, de Sovjet-Russische sector inbegrepen, naar de plaats van de bijeenkomst waren ge trokken. Op nog geen honderd meter afstand, juist over de sectorgrens, stonden in zwarte uni formen gestoken Oost-Duitse „volkspolitie" en kleine groepjes toeschouwers. Toen professor Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brouwerij bij de tegenstanders „over de grens". Luidspre kers vielen de burgemeester, toen hij nau welijks zijn eerste woorden had gesproken, reeds in de rede. „Kom op, professor Reu ter, wij wachten op u", klonk het door de luidspreker aan de Russische zijde van de sectorgrens. Het naar schatting uit verscheidene duizenden personen bestaande gehoor van professor Reuter barstte hierop in een woedend gejoel los. Doch de luidspreker in de Sovjet-Russi sche zóne bleef zijn interrupties spuien en riep telkens weer op spottende toon: „Wat is er terecht gekomen van de belof ten, die de sociaal-democraten in 1947 heb ben gedaan, professor Reuter?" Doch professor Reuter vervolgde onver stoorbaar zijn toespraak, zeggend: „Hoe kunnen wij een oplossing vinden voor onze vele problemen, tenzij wij een verenigde stad hebben. Om een verenigde stad te krijgen moeten er vrije verkiezingen in Berlijn worden gehouden!" Daarop was het weer de beurt van de luidspreker: „De Berlijnse jeugd zal nim mer naar u luisteren, professor Reuter, omdat zij weet dat u niets anders bent clan een wervingsagent voor de Amerikanen, die probeert hen te betrekken in de vol gende oorlog". Aan de Westelijke zijde van de Ber- nauer Strasse, die de grens vormt tussen de Franse en Sovjet-Russische sectoren van Berlijn, stonden vrachtauto's, waarin zich Fokker vraagt advies aan Duitse vliegtuigbouwer Naar het A. N. P. meldt heeft dc directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Yliegtuigcnfabriek Fokker zich tot de Duitse vliegtuigbouwer dr. Ernst lleinkel gewend om haar te adviseren b\j de plan nen voor nieuwe vliegtuigtypen. Heinkel heeft dezer dagen met enige me dewerkers de fabrieken in Amsterdam be zocht. Hij was tijdens de jongste oorlog een der belangrijke constructeurs van de voorma lige „Luftwaffe". Zoals men zich zal her inneren bouwden zijn fabrieken in het bij zonder bommenwerpers en in hel: laatst van de oorlog straaljagers, die hij de naam van „volksjager" gaf. Het woord is aan Cervantes: Wie gaat schelden staal op het punt te vergeven. IJsland toegetreden tot de Raad van Europa STRAATSBURG, 3 Februari. (Reuter). IJsland is officieel lid geworden van de Raad van Europa, alclus is te Straatsburg bekend gemaakt. Volgens een door de al gemene secretaris van deze raad ontvangen telegram van dc minister van Buitenlandse Zaken van IJsland heeft het parlement 7 Februari, zijn goedkeuring gehecht aan de toelating van IJsland tot de Raad, Op 8 Augustus besloot het ministerco mité van cle Raad van Europa IJsland tot toetreding uit te nodigen. Indonesisch minister over de stakingsgolf De Indonesische minister van Arbeid, voor de laagste klasse zijn aangepast aan in blauwe uniformen gestoken leden van de West-Berlijnse politiemacht bevonden, ge reed om op elk ogenblik te kunnen in grijpen. In de straat zelf patrouilleerden agenten, die verscheidene honderden be zoekers tegen hielden, die niet langer naar professor Reuter luisterden, doch op drei gende wijze oprukten in de richting van de Sovjet-Russische sectorgrens. Aan de overkant tekenden de zwarte uniformen van de Oost-Duitse „volks politie" zich af voor de ingang van het gebouw, waarin de luidspreker zijn uiterste I best bleef doen professor Reuter te hin deren en te overstemmen. De winkeliers in de Bevnauer Strasse sponnen zijde bij dit alles. Zij hadden een grote verkoop van worstjes en sigaren en zij lieten zich kennelijk aan de politiek niets gelegen liggen. „Niemand kan Berlijn veroveren door hier een putsch uit te voeren", riep Reuter in de loop van zijn rede uit, doelend op de berichten, dat een half millioen leden van de onder communistische leiding staande „vrije Duitse jeugd" zou trachten met Pinksteren de stad te „veroveren". „Wij hoeven niemand te vragen om tanks te zenden tot onze bescherming wij kunnen voor ons zelf zorgen. Wij zullen deze com munistische agenten niet onze positie laten ondermijnen zoals de vijanden van de democratie de republiek van Weimar on dermijnden", aldus Reuter. Om 7 uur werd de bijeenkomst in een sneeuwbui rustig ontbonden, terwijl de luidsprekers in de Russische sector „Broe ders. op naar het licht" en „de Internatio nale" ten gehore brachten. Wilopo, heeft ons een onderhoud toege staan over de verschillende stakingen in Indonesië. Eerst kwam het, nu gedeeltelijk beëin digde, conflict bij dé Nederlandse bank instellingen te Djakarta ter sprake. „Waarom werd juist daar gestaakt?", vroegen wij. De minister antwoordde: „Om dat de vakverenigingen daar het grootste aantal leden bezitten. De redelijkheid dei- eisen zal in een commissie worden onder zocht. Ik heb aldus de minister in mijn ministerie zo juist een geschillen- afdeling ingericht/bij welke gevallen zullen worden voorgebracht, waarvoor de ar beidsinspectie geen oplossing heeft kunnen vinden." „Wat is" vroegen wij verder „de algemene lijn van de stakingen van de laatste tijd?" Antwoord: „De psychologische achter grond is in de eerste plaats, dat men een tastbaar resultaat wil zien van de pas verkregen onafhankelijkheid. Bovendien is er een groeiend streven naar verhoging van cle levensstandaard der lagere klassen. Bij de banken zal inwilliging van de maxi mum-eisen geen overdreven groot bedrag uitmaken. Het grote verschil tussen de salarissen van de staf-employés en het lager personeel verscherpt het bewustzijn van het bestaan ener grote kloof. Het lagere, personeel verdient bovendien be paald te weinig bij de huidige levensstan daard. Over het algemeen kan gezegd worden, dat lonen bij de banken lager zijn dan bij de gouvernements-instellingen, waar zij de primaire levensbehoeften. Stakingen zijn tot dusver voornamelijk in de steden voorgekomen, in die gebieden dus waar de vakverenigingen een derge lijke actie het gemakkelijkst kunnen orga niseren. „Ik zeg hen steeds", alclus de minister, „organiseer jullie, stel je eisen vast op cle ledenvergadering' en gedraag je naar de algemene opvatting cler leden." Indien er thans zóveel stakingen zijn, waarbij moeilijkheden voorkomen die elders niet meer bestaan, dan komt dit door overhaast handelen van enkelingen onder de werknemers, terwijl anderzijds de werkgever nog onwennig staat tegen over de looneisen. Spreker zeide de indruk te hebben, dat de stakingsgolf zal afnemen, indien de werkgevers hun medewerking verlenen. Bij de werknemers bestaat be paaldelijk een neiging om zich te organi seren. Het gouvernement wil daarbij gaarne meehelpen door vergaderlokalen ter beschikking te stellen, alsmede door technische hulp bij cle organisatie van ver gaderingen en door het beschikbaar stellen van juristen voor het opstellen van statu ten enzovoort. In clat opzicht moet er nog veel worden gedaan. DEAN ACHESON: Ook de Liberale partij in Engeland roert zich danig in de thans begonnen verkie zingscampagne. Hier is hun leider, wing commander .4. W. Pim, op zijn met ver kiezingsleuzen behangen motor-scooter gereed voor de jacht op de stemmen. Frans generaal beu van n Westelijke traagheid' West-Europa steunt op superioriteit der Verenigde Staten Evay Perón is voor het eerst sinds haar operatie weer in het publiek verschenen bij de opening van de nieuwe zittings periode van het parlement te Buenos .Aires. tijdens welke plechtigheid deze spiegel beeld-foto van haar en haar echtgenoot, de president-dictator van Argentinië, gemaakt werd. Atoomgeleerde ziet slechts één oplossing: wereldregering De Amerikaanse atoomgeleerde Harolcl Urey heeft in een subcommissie voor Bui tenlandse Zaken van de Senaat verklaard, dat de Sovjet-Unie einde 1950 over vol doende atoombommen zal beschikken om een werkelijk gevaar te zijn. De eenheid van de Atlantische-verdragstaten zal steeds moeilijker behouden kunnen blij ven. Voor het einde van het jaar nog zul len ernstige pogingen worden gedaan, om de staten-leden van elkander te verwijde ren. „Om ze in onze gelederen te houden, moeten wij hun de grootst mogelijke waarborgen verschaffen", aldus dr. Urey. Volgens dr. Urey kunnen atoombommen de Amerikaanse havens binnengebracht worden in het ruim van vrachtschepen De geleerde verklaarde voorstander te zijn van de fabricage van atoombommen door de Verenigde Staten, doch te menen', dat er slechts één positieve oplossing is voor het vredesprobleem, namelijk het totstand- brengen van een wereldregering. PARIJS, 8 Februari (Reuter) Gene raal Pierre Billotte, voormalig leider van een Franse militaire delegatie bij cle UNO, heeft Woensdag aangekondigd, zich uit de actieve dienst terug te zullen trekken als protest tegen hetgeen hij noemt „het falen cm mijn land op de Westelijke verdedi ging voor te bereiden". Billotte, een 44-jarige staf-officier, schrijft in een brief aan de Franse minis ter van Nationale Defensie, René Pleven, vrij te willen zijn „om de natie te helpen voorlichten". Hij critiseert „het feit, dat de Franse autoriteiten in de afgelopen vier jaar in gebreke gebleven zijn om het land voor te bereiden voor haar vitale functie in de gemeenschappelijke verdediging van het Westen". De brief luidt verder: „Het systeem van veiligheid, dat de Westelijke landen trachten te scheppen, is nog steeds gebaseerd op de précaire marge van supe rioriteit van de V,S. met betrekking tot het gebruik van atoombommen en de stra tegische luchtvloot. De bondgenootschap pen en pacten hebben in de practijk tot dusverre niets anders opgeleverd dan schuchtere pogingen tot militaire coördi natie en klassieke herbewapening". In een commentaar op zijn besluit ver klaarde Billotte. dat de ontwikkeling van de atoombom door Rusland veel sneller was dan de Westelijke geallieerden hadden verwacht. Dit betekent, dat alle landen. Frankrijk in het bijzonder, in een toestand van paraatheid moeten zijn om zich on middellijk volledig te kunnen verdedigen. Volgens Billotte hadden „de onbestendig heid der Franse regeringen en de slechte organisatie van onze nationale verdediging er toe geleid, dat Frankrijk op het ogen blik niet beschikt over het militaire appa raat en de organisatie, die beantwoordt aan zijn vitale functie in de gemeenschap pelijke verdediging van het Westen". Alle geallieerden handelden te traag, aldus de generaal. In ieder geval waren de wapens welke naar Europa gezonden werden niet voldoende. Generaal Billotte. die in 1941 fungeerde als generaal De Gaulle's persoonlijke staf chef en het bevel voerde over de eerste pantsereenheden van de „vrije Fransen", die Parijs binnenrukten in Augustus 1944. verklaarde tenslotte, dat een „werkelijk verenigde en passende geallieerde verde diging" voldoende zou kunnen zijn om Moskou te bewegen tot een „minnelijke schikking" met het Westen. Leden van ondernemingswacht naar Westerling overgelopen Negentien mannen van de onderne mingswacht van"Pasir Angin, 13 km. ten Zuiden van 'Bogor, zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag verdwenen. In brie ven die zij achterlieten deelden zii mede, dat zij waren overgelopen naar Westerling. Drie man zijn niet overgelopen, onder hen bevindt zich de Europese commandant, aldus de correspondent van Anela. Mili tairen hebben voorlopig de bewaking over genomen. „Aioomcontróls kan slechts in de U.N.O. worden besproken" WASHINGTON, 8 Februari, (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft vandaag op een persconferentie verklaard, dat de Ver enigde Staten „trachten het gebied, waarop overeenstemming met de Sovjet-Unie mo gelijk is. te vergroten". „Wij hebben steeds gezien, dat met de Sovjet-Unie bereikte overeenkomsten, nut tig zijn, wanneer zij bestaande feiten be treffen en dal overeenkomsten, waarin geen bestaande feiten worden omschreven, geen nut hebben", aldus de minister. De kans om ook op dit laatste gebied tot overeenstemming te komen, zou slechts kunnen worden vergroot door la-acht te tonen en geen zwakheid. Elke zwakke positie was een onweerstaanbare uitnodi ging voor de Russische regering om in troebel water te vissen. De mogelijkheid, dat een nieuw en ver schrikkelijk wapen als de waterstofbom zou worden ontwikkeld, verandert niets aan de feitelijke toestand, in de wereld en maakt het nog noodzakelijker, clat men in de Verenigde Staten over sterke zenu wen beschikt, „De Verenigde Staten zou den veel dichter bij het doel de wereld vrede zijn", aldus Acheson, „als het Russische volk in staat was de eigen poli tiek te zien zoals het Amerikaanse volk dat kan". Acheson verklaarde met nadruk, clat. de weg naar cle vrede lang en moeilijk is. Op een desbetreffende vraag antwoordde hij, dat cle Verenigde Staten niet over wegen zich opnieuw met cle Sovjet-Unie in verbinding te stellen wat betreft eén internationale controle op cle atoomener gie. Popingen om op dit. punt tot overeen stemming te komen zijn van 1946 af ge daan totdat dc Russen bij de UNO de ver gadering verlieten, waarop dit onderwerp behandeld werd. Acheson noemde de UNO de enige plaats waar cle kwestie kon wor den besproken. Verder maakte Acheson op deze pers conferentie bekend, clat hij MacCioy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duits land, nieuwe richtlijnen heeft doen toe komen over de Amerikaanse politiek in Duitsland. (Deze instructies heeft MacCioy reeds in zijn rede te Stuttgart in praktijk gebracht). Aanhangers van Westerling te Djokja gearresteerd DJOKJAKARTA, 8 Februari. (Aneta). Te Djokjakarta zijn acht aanhangers van Westerling gearresteerd, waaronder twee Chinezen. Volgens gevonden, docu menten moeten er te Djokja 82 leden van Westeriings leger zijn. Bij de gearresteer den werden wapens in beslag genomen. NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt. te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en "West. maar in de Noordelijke helft van het land tijde lijk zwakke en veranderlijke wind Iets zachter. 10 Februari: Zon op 8.06 uur. o ede: 17.44 uur Maan op 2.59 uur os: 10.46 uur Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 9 Februari: Hoog water: 3.13 er: 20.35 uur. Laag water- 3.46 en 16.12 uur. Vrijdag 10 Februari: Hoog water: 9.02 en 21.35 uur. Laag water: 4.28 en 16.59 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1