CLECO 1 r BURGlVm v__ Het kleine bouwvolume voor Haarlem De radio geeft Vrijdag Weinig hoogtepunten in de oefenpartij tussen Nederlands elftal en Bondsploeg PANDA EN DE MEESTEIDMUZIKANT J Wereldnieuws JN ieuwe «LJ ifgavec Donderdag 9 Februari 1950 Maar er is thans uitzicht op een hogere toewijzing ook nog voor 1950 Ev is een eigenaardige omstandigheid bij de verdeling van hel bouwvolume voor 1950, Uiterlijk is het wel gegaan als in het voorafgaande jaar, maar innerlijk is door het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting toch een belangrijke ver andering ingevoerd. Die betreft het systeem' van verdeling van de nieuw te bouwen huizen over de elf provincies, plus de ste den Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die steeds een afzonderlijke toewijzing ge kregen hebben. Als grondslag is nu aan genomen het acute tekort aan woningen. De basis daarvoor werd verkregen uit de resultaten van de Volles- en Woningtelling van 31 Mei 1947, waaruit, te bereke nen was hoeveel huizen er tekort zijn. Niet alle gevallen van samenwoning werden als acuut erkend, alleen die waar bij gezinnen met kinderen betrokken zijn. Om die gegevens van 1947 weer aan te vullen en te kunnen uitmaken hoe de toe stand op 1 Januari 1950 zou zijn, moesten correcties worden aangebracht, betrekking hebbend op geboorten, sterfte en de nieu we huizen, die sindsdien beschikbaar ge komen zijn. De deskundigeh van het Cen traal Bureau voor de Statistiek konden alleen het acute tekort berekenen voor de provincies als een eenheid en voor de drie genoemde grote steden. Het zou teveel tijd gevorderd hebben, voor elke gemeente het cijfer vast te stellen. Het acute tekort voor ons gehele land werd vastgesteld op 250.000. De verdeling van de 32.000 huizen, die in 1950 in elk geval gebouwd kunnen worden, geschiedde op die grondslag. De verwachting van het departement is. dat indien dit elk jaar ge schiedt, het acute tekort in 9 a 10 jaar zal verdwijnen. Het eigenaardige is dat het departement geen openbaarheid gegeven heeft aan het nieuwe systeem. De colleges van Gedepu teerde Staten zijn weer vrij gelaten in hun verdeling van de huizen over de onder scheidene gemeenten. De minister is er een voorstander van om te decentraliseren en de lagere organen zoveel mogelijk vrijheid van beslissing te geven. Pas nadat de ver deling door de verschillende colleges van Gedeputeerden geschied was, is door onze publicatie op 14 December j.l. het feit be kend geworden, dat het onderzoek was in gesteld naar het acute tekort en dat men dit als basis voor de verdeling had aange nomen. Noordholland (zonder Amsterdam) kreeg Wederom verkrijgbaar in vooroorlogse afwerking en kwalileil KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen, 9.15 Voor dc zieken. 9,30 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Pla ten. 12.00 Koorconcert. 12.33 Metropole orkest, 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinèmuziek. 13.45 Platen. 14.10 Fluit en piano. 14.40 Voor dracht. 15.00 Platen. 15 40 Voordracht. 16,00 Kamerkwartet. 16.30 Platen. 17.00 Concert gebouw-kwintet. 17.30 Causerie in 't Fries. 1-7.45 Causerie. 18.00 Gemengd koor. 18.15 Causerie. 18.30 Strijdkrachten. 19.C0 Nieuws. 19.15 Regeringsuilzending. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 „Rondom de bevol kingsadministratie"', causerie. 21.40 Populaire muziek, 22.10 Kamerkoor. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenlring. 23-00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8,00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voordracht. 11.35 Accordeonorkest. 12.00 Platen, 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 lachte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Causerie. 15.00 Literaire causerie. 15.20 Ka merorkest en soliste. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17,20 Muzikale cauaserie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.40 Flüfct en piano. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet. 19.30 „Gelovige mensen", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Pianoconcert. 20.30 Klankbeeld. 21.00 Platen. 21.25 Aetherforum. 21,55 Weekover zicht. 2-2.10 Populaire muziek. 2.50 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest. toegewezen 2646 woningen. Die zijn door Gedeputeerde Staten over de gemeenten verdeeld, met als basis de bevolkingsprog nose. Haarlem kreeg er 278 toegewezen; aanzienlijk minder dan voor 1949. Dit wek te natuurlijk teleurstelling. Bij onderzoek bleek, dat Gedeputeerden, op aanwijzing van het departement, van het bouwvolume 508 huizen hadden bestemd voor de ver vanging van huizen, die in de oorlog ver nield werden en 425 voor versnelde econo mische ontwikkeling. Er bleven, hoewel Ged. Staten gerekend hebben op 2700 hui zen (dus 54 meer dan de toewijzing) slechts 1767 woningen over om die over de ge meenten te verdelen die geen aanspraak kunnen maken uit de contingenten voor herbouw en industrialisatie. Gedeputeerden schreven aan de ge meentebesturen dat ook zij teleurgesteld waren over de geringe toewijzing aan Noordholland. Dit gewest zit met bijzon dere moeilijkheden. Aan Den Helder wei den toegewezen 323 woningen (een hoog aantal wegens uitbreiding der Marine), aan Velsen 401 (o.a. in verband met de uit breiding der Hoogovens), aan Beverwijk 152 (ook industrialisatie) en aan Haarlem mermeer 141 (uitbreiding Schiphol). Noordholland heeft zijn rechtmatig aan deel gekregen. Het acute tekort der pro vincie (Amsterdam niet meegerekend) is vastgesteld op 20759 woningen, dus 8.33 procent van het totale tekort van 250.000 van ons land. De deskundige van hef. Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ook het acute tekort voor Haarlem berekend. Het resultaat was: acuut tekort op 31 Mei 1947: 3850, op 1 Januari 1950: 5000. Toen wij deze cijfers hadden, zijh wij gaan rekenen. Haarlem en dc andere grote steden in West-Nederland Het acute woningtekort is vastgesteld op: acuut van 't Neder- woningen tekort landse totaal toegewezen Amsterdam 21.128 8.48 2634 Den Haag 21.319 8.55 2631 Rotterdam 19.328 7.76 2413 Haarlem 5.000 2.278 Per 1000 gevallen van acuut woningte kort werden toegekend: Amsterdam 125 woningen Den Haag123 Rotterdam 125 Haarlem 55 Vz Hei acuut woningtekort is in deze steden berekend op het aantal inwoners: aantal inwoners per 1000 inw. Amsterdam 830.000 25,45 Den Haag 555.000 38,45 Rotterdam 670.000 28.84 Haarlem 162.000 30.86 Van de vier grote steden in het Westen des lands heeft dus, in verhouding tot het aantal imConers. alleen Den Haag een ho ger acuut woningtekort dan Haarlem. Doordat zowel Amsterdam, Rotterdam als Den Haag in verhouding een veel ho gere woningtoewijzing Uregen, wordt hun tekort kleiner, terwijl dat van Haarlem nog steeds toeneemt. Indien Haarlem voor 1950 ook een toe wijzing gekregen zou hebben op de basis van het acute tekort, zouden het 640 en niet 278 woningen zfjn geweest. Wij hebben deze cijfers daarop voorge legd aan de deskundigen van het departe ment. De juistheid 'werd toegegeven, ter wijl ook erkend moest wordt, dat Haarlem er ongunstig is afgekomen. Wij kregen de indruk dat er gezocht zal worden naar een weg om ook de provin cies die dit wensen in staat te stellen hun bouwvolume te verdelen op basis van het acute tekort. Dit kan door een ambtenaar der provincie naar het Haagse systeem voor -elke gemeente berekend worden. Maar dan is daarnevens nodig, dat van het bouwvolume, dat voor Nederland be schikbaar gesteld kan worden, eerst alle bijzondere gevallen afgetrokken worden, zodat daarvoor een afzonderlijk volume wordt gereserveerd, In de ene province zal dit meer zijn dan in de andere. Door deze aanvulling op het Haagse systeem worden dan onbillijMieden vermeden en wordt het acute woningtekort in heel ons land gelijkelijk verminderd. Tegen toepassing van dit denkbeeld kun nen, bij oppervlakkige kennisneming, geen bezwaren ingebracht worden. De beslissing ligt evenwel bij de minister, die zich laat voorlichten door een commissie. Een nieuwe toewijzing voor 1950 Er komt voor 1950 nog een toewijzing van een aanvullend bouwvolume. In 1949 werden er 42.000 woningen gebouwd, dus reeds 10.000 meer dan er nu in eerste in stantie voor 1950 zijn toegewezen. Nu Noordholland reeds van het eerste bouwvolume het nodige gereserveerd heeft voor de bijzondere gevallen, moet het mo gelijk zijn het tweede volume geheel te bestemmen voor de gewone gevallen. In dien dan aandacht gegeven wordt aan het hoge acute woningtekort in Haarlem, is te verwachten, dat die nieuwe toewijzing voor onze stad gunstig zal uitvallen. Reeds nu kan de provincie het acute woningtekort voor alle gemeenten laten berekenen, waardoor bij de verdeling van de tweede toewijzing eventuele onzuiverheden van de eerste ondervangen kunnen worden. Dodelijk verkeersongeluk Dinsdagmorgen is een zestigjarige ma gazijnbediende bij het oversteken van de provinciale weg te Zaandam onder een passerende personenauto geraakt. Hij was vrijwel op slag dood. Mr. J. 1. M. Veraart gepromoveerd Buitengewoon grote belangstelling be stond er Woensdagmiddag in de Senaats zaal van de Utrechtse universiteit voor de promotie van mr. J. J. M. Veraart, secre taris van de Stichting van de Arbeid, die op proefschrift: „Bedrijfsorganisatorische aspecten der sociale verzekering" de graad verkreeg van doctor in de rechtsgeleerd heid. Promotor was prof. mr. J. J. M. van der Ven, die bij zijn gelukwensen zijn waardering uitsprak voor het feit dat de nieuwe doctor bij zijn drukke werkzaam heden deze prestatie wist te leveren. Onder de talrijke belangstellenden bevonden zich de vader van de promovendus, prof. dr. J. A. Veraart, hoogleraar te Delft, dr. ir. Hacke, directeur-generaal van de Arbeid, dc bestuursleden van Stichting van de Arbeid en voorts vele vakverenigingsbe- gluurders. Wielrennen Zesdaagse van Gent Na de sprints van Woensdagavond 11 uur was de stand van de zesdaagse te Gent: 1. Bruneel—Bruyland 294 pnt.; 2. Ramon—Van den Meersohaut 194 pnt.; 3. Thyssen—Olivier 164- pnt.; 4, SchultePeters 122 pnt.; 5. Strom —Lambert 72 pnt.; 6. Kint—Van Steenbergen 64 pnt.; 7. OckersTytgat 55 pnt. Op één ronde: SecruBuyl 123 pnt. De overige koppels zijn drie en meer ron den achter. Sport in 't kort KILIAN—VOPEL WINNEN ZESDAAGSE TE HANNOVER. De zesdaagse van Han nover is gewonnen door het Duitse koppel Kilian—Vopel voor de Italianen Rigoni— Terruzzi. VUC—STUDENTENELFTAL 0—3. De Woensdag te Den Haag gespeelde wedstrijd tussen VUC en een studentenelftal eindigde in een 30 overwinning voor de studenten. De ruststand was 10. Abe Lenstra stelde Roozenburg (links op de foto in donkere shirt) in staat het derde doelpunt voor het Nederlands elftal te viaken. In doel Saris en rechts op de foto Huybrechls, die de bal niet meer kan bereiken. Voetbal Ploeg der Zwaluwen De ploeg van de Zwaluwen, welke op 21 Februari te Gent speelt tegen de Rode Dui vels, ziet er als volgt, uit: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Boomkamp (Blauw Wit) en Smul ders (Feijcnoord). Midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Lussenburg (NAC). Voor: Drager (Ajax), Michels (Ajax), Meyer (Spartaan), Ravenstein (MVV) en J. Heysler (Hermes DVS). Reserves zijn: Landman (Sparta). Albers (Vitesse), Möring (Enschede) en Weenink (Brabantia). Terrasvogels vindt onderdak bij Velsen Terrasvogels verkeert in moeilijkheden ten opzichte van zijn terrein, dat voor andere doeleinden bestemd wordt. Een voorlopige oplossing is gevonden. Van het gedeelte, dat van het hoofdterrein overblijft en het terrein waarop de junioren en adspiranten spelen, zal één terrein gemaakt worden, waarop dan ook de lagere senioren-elftallen kunnen spelen. Het eerste elftal hc-eft, dank zij de mede werking van het bestuur van de R.K.S.V. „Velsen" onderdak bij deze vereniging ge vonden. Het ligt in de bedoeling Terrasvogels en Velsen 2 op dezelfde dag thuis te doen spelen met dien verstande, dat de wedstrij den van Velsen om 12 uur en die van Terras vogels om half drie zullen aanvangen. Stormvogels speelt tegen E.D.O. Zondag as. speelt Stormvogels in het Velser Sportpark tegen EDO uit Haarlem. De EDO'ers verkeren in moeilijke omstandig heden en zullen deze vriendschappelijke wedstrijd zeker als een nuttige oefenpartij beschouwen. Dammen Simultaanséance 3. W. v. Dartelen In het clublokaal der Haarlemse Damclub gaf de heer J. W. van Dartelen een simul taanséance ter gelegenheid van het feit, dat hij binnenkort 35 jaar lid der HDC is. Voor deze séance bestond grote belangstelling. 28 spelex-s namen deel, waarvan de simultaan- speler 17 partijen won, 4 partijen remise speelde en 7 partijen verloor. Duur der séance ongeveer zes minuten per partij. Na afloop hield de heer A. P. de Zwart, winnaar van de internationale problemistenwedstrijd een causerie over de problematiek. Biljarten Kees de Ruyter gehuldigd Kees de Ruyter, die Zondag j.l. te St. Etienne ongeslagen Europees kampioen kader 47/2 werd, is door de Waalwfjkse bevolking gehuldigd. Het café van zijn vader „Café City", dat intussen herdoopt is in „Café Kees de Ruyter" was in een bloementuin her schapen. Nadat De Ruyter door zijn verloofde en vele anderen te Tilburg was afgehaald, ging het in optocht naar het raadhuis te Waalwijk waar burgemeester mr. R. J. J. Lambooy het woord voerde en de hoop uitsprak dat De Ruyter nog eens wereldkampioen zal worden. Waterpoloprogramma In het Sportfondsefibad worden Zaterdag avond de volgende waterpolo-wedstrijden gespeeld: Beker-competitie heren: HVGBRZC. Kring competitie dames, afdeling I. DWT HPC; heren, afdeling I: DWRHaarlem; af deling II: Haarlem 2DWR 2; afdeling III: HPC 3HZV 1. Voor een nieuw stofzuiger of reparatie gaat U "naar een zaak met oude. reputatie! Stofzuigerhuis „RITSA" Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 - t/o Luxor Voor alle merken onderdelen voorradig. (Adv.) Oranjeploeg voor Newcastle samengesteld (Van onze sportredacteur) Zonder Lenstra trekt het Nederlands elftal over veertien dagen naar Newcastle, waar het Engels B-elftal de tegenpartij is. De Fries was Woensdagmiddag in Amster dam niet bijzonder op dreef en de keuzecommissie heeft de Schiedammer Schrumpf, die een uitstekende wedstrijd speelde, op de rechtsbuitenplaats opgesteld. De samen stelling van de ploeg is: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van dei* Sluis (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stoffelcn (Ajax). Voor: Schrumpf (SVV), Lakenberg (Blauw Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves zijn. Saris (BW), Huybrechts (BW), De Vroet (Feyenoord) en Steenbergen (Feyenoord). Sedert de wedstrijd tegen Denemarken zijn er dus verschillende veranderingen in de ploeg aangebracht. Patharst, die in de eerste wedstrijden na de bevrijding met zijn toenmalige clubgenoot Van der Linden het backstel vormde, viert zijn come-back. Ook keren Lakenberg en Rijvers terug en Stoffelen, die de vorige keer niet opgesteld was, speelt weer mee, thans in plaats van De Vroet, die op de lijst van de reserves geplaatst is. Debutanten zijn de kanthalf Van der Hoeven en de rechtsbuiten Schrumpf. De oefenwedstrijd In het Olympisch Stadion traden Woens dagmiddag twee voetbalploegen aan, welke aangekondigd waren al.s Voorlopig Neder lands elftal en Bondselftal, voor een oefen partij. Het resultaat is 33 geworden, een uitslag welke de verhouding vrij goed weer geeft. Alle spelers hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging. De opstellingen waren als volgt: Voorlopig Nederlands elftal: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Pothar*st (Ajax) en Van der Sluis (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord) Vóór: Lenstra (Heerenveen), Michels (Ajax), Roozenburg, (Sneek). Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Bondsploeg: Doel: Saris (BW), Achter: Huybrechts (BW) en Smulders (Feijenoord). Midden: Verbeek (Sparta). Van der Hart (Ajax) en Stoffelen (Ajax). Vóór: Schrumpf (SW), Steenbergen (Feijenoord). Meijer (Spartaan), Lakenberg (Blauw Wit) en Drager (Ajax). De Bondsploeg pakte de zaken aanvanke lijk ernstiger aan dan de andere partij en de achterhoede van ditrelftal kreeg het zwaar te verduren. Meijer van Spartaan, die enkele maanden geleden in een proef wedstrijd min der goed voor de dag was gekomen, trad nu actief op en hij inspireerde de andere spe lers op bijzondere wijze. Terlouw bleef ech ter voorlopig meester van het terrein. Lang zamerhand kwam het Voorlopig Nederlands elftal er beter in. Het speelde technisch beter en zijn aanvallen waren gevaarlijker. Na vijf en twintig minuten spelen plaatste Clavan de bal naar voren, Rijvers liep snel door, was er eerder bij dan de te Iaat uit zijn doel gelopen Saris en opende de score (10). Kort daarop volgde een aanval aan de andere zijde waarbij Meijer de bal doorgaf aan Steenbergen die onverwacht en hard inschoot en daardoor Kraak verraste (11). Tien mi nuten voor rust gaf de kanthalf Van der Hoe ven een fraaie voorzet voor doel, waar Roo zenburg opgesteld stond en de bal inkopte (21). De Bondsploeg kreeg voor het ver strijken van de eerste helft, nog enkele kan sen. Drager speelde de bal naar Lakenberg, die juist naast schoot. Eerstgenoemde zette de bal na een hoekschop goed voor. De ingeschoten bal kopte Terlouw op de doel lijn het veld in. Nog werd een vlotte aanval opgezet, welke geen succes opleverde door dat Schrumpf over kopte. Na de hervatting bracht Stoffelen de par tijen op gelijke voet. Uit een vrije trap kreeg hij de bal toegespeeld, hij schoot van onge veer 15 meter in en Kraak viel te laat uit, om het schot te stoppen. Even daarna loste Steenbergen een hard schot, dat tegen de lat ging. Er volgde op dit overwicht weer een gelijk opgaande strijd. Abe Lenstra stelde Roozenburg in staat te doelpunten, doch deze schoot de bal van korte afstand in de han den van Saris. Later ging het beter. Toen gaf Lenstra van de middenvoorplaats de bal naar de vrijstaande speler uit Sneek. Met een strak schuin schot doelpuntte hij (32). De spelers van het Bondselftal speelden geestdriftiger en vex-kregen een. gelijk spel dank zij Drager, die een goed voor doel ge plaatste hoekschop van Schrumpf kalm langs Kraak kopte (33). Het leek deze middag, dat de spelex-s van de Bondsploeg meer hun best deden. Mo gelijk hadden zij nog hoop in de ver tegenwoordigende ploeg gekozen te worden. Wij hadden Huybrechts een goede kans gegeven. Hij was deze middag uitstekend op dreef. Drie van de spelers uit de bondsploeg zijn in het Nederlands elftal opgenomen na melijk Stoffelen, Lakenberg en Schrumpf. Eerstgenoemde zal de plaats van De Vx*oet innemen, die minder op de voorgrond trad dan anders, Zo langzamerhand wordt het dus tijd. dat de Rotterdammer zich uit het inter nationale milieu terugtrekt. Hij heeft een prachtige staat van dienst en De Vroet was een sympathieke speler. Schrumpf kan op een uitnemende wedstrijd terugzien. Hij was" de beste van de vier vleu gelspelers, werkte geestdi'iftig en gaf uit nemende voorzetten. Zijn verkiezing betekent het passeren van Lenstra. Nu Rijvers weer in vorm is kan Lenstra niet naar de linksbin nenplaats verhuizen. Aangezien Schrumpf veel meer vecht den Lenstra, hetgeen in de oefenwedstrijd wel bijzonder tot uiting kwam, is het te begrijpen, dat de keuzecom missie aan hem de voox*keur gegeven heeft. Het binnentrio van de bondsploeg Steen bergenMéyerLakenberg verrichtte goed wérk en was doortastender dan dat van de andere pax*tij. Van het drietal is Lakenberg' uitgenodigd een plaats in het Nederlands elftal te bezetten ei» Steenbergen is reserve. Drager op de linksbuitenplaats toonde, dat hij nog wel mee kan komen. Hij maakte een goed doelpunt. Spil Van der Hart was een verdienstelijke kracht: Terlouw. die het overigens kalm aan deed, kon hij echter niet overtreffen. De meeste bezoekers hebben Kraak geen kans gegeven na het spel van deze middag. Toch is besloten, da t hij in Newcastle onder de lat zal staan ondanks het feit, dat hij enkele fouten maakte. Ook Saris liet niet altijd betrouwbaar werk zien. Hoewel ons land niet over prima achter- spelers beschikt zijn er toch wel behoorlijke krachten. Dat heeft Huybrechts bij het Eondselftal laten zien en Potharst en Van dei- Sluis bij het vermoedelijk Nederlands elftal. Terlouw zal zich voorlopig als spil hand haven. Van der Hoeven demonstreerde een goed en degelijk spel en De Vroet was min der op dreef. Hetgeen de voorwaartsen lieten zien was matig. Abe Lenstra deed het vooral kalm aan en slechts enkele malen toonde hij zijn tech nische vaardigheid. Daardoor kwam er van het werk van Michels weinig terecht. Roo zenburg is weliswaar niet een middenvoor met bijzondere kwaliteiten, doch wel de beste speler op deze plaats onder de huidige om standigheden. In lange tijd was Rijvers niet meer in vex*tegenwoordigende elftallen opge treden. Hij is nog dezelfde handige speler, doch wij betwijfelen of hij tegen een Engelse ploeg succes zal boeken met zijn individueel spel. Clavan deed op de linkervleugel g> werk speciaal in de eerste helft. Oostenrijks pleegkind door electriciteit getroffen Te Olst in de buurtschap Overwetei*ing is een achtjarig kind dood gebleven door aanraking met een electrische stroom draad, aangesloten op een. motor in een boerderij. Vermoedelijk was de aardlei- ding van deze stroomdraad niet in orde. Het slachtoffertje was een Oostenrijks kind. dat tijdelijk was opgenomen in een boerengezin. 28. Het zal niemand verbazendat Panda de heldere aanwijzingen van Joris Goed- bloed nauwlettend opvolgde. Joris stak de knol weer in zijn zak (voor een volgend optreden) en nu kostte het Panda niet de minste moeite om het paard Inferno op te vangen en het. onder luide toejuichin gen van het publiek, de tent uit te voeren. Maestro Flodder Fiedeldum, die begena digde musicus, bevond zich inmiddels in een beklagenswaardige toestand. Hij had pijn aan zijn enkels, waar deze op de rug van het paard bijeen gebonden waren, en .bovendien zat er zand in zijn hoofdhaar. Ten overvloede was hij niet geheel vrij van duizeligheid. ,Dit is het einde!" sprak hij somber, terwijl Panda bezig was om de touwen van zijn enkels af te knopen. „Nu is het toch te ver gegaan! Dit is nu toch niet mooi meer! Ik ben tenslotte een van de grootste kunstenaars die er bestaan en wanneer dit zo voor komt bespeel ik de trompet met evenveel gemak als mijn heerlijk snaar-instrument; ik wil trouwens vaststellen, dat mijn trompetsolo van daar net een beter publiek waardig geweest zou zijn! Maar niet zó! Ondersteboven! Dom! Aan een paard! Waar ziet die Goedbloed me eigenlijk voor aan? Wat denkt hij eigenlijk dat ik ben?" Juist op dat ogen blik had Panda de touwen losen de kun stenaar stortte met een bons op de grond. Toen de stofvjolkeh een weinig optrokken hoorde hij de koele, beschaafde stem van Joris, die tot hein sprak: „Waar ik u voor aanzie, zo vraagt ge, mijn waarde? Wel voor een leeuw natuurlijk! Want thans volgt het glansnummer van ons ongeëve naard programma, waarin Panda zal schit teren als dierentemmer, terwijl u de mach tige eer te beurt valt om u als Leonede Schrik der Sahara- voot te doen!" Prettig. In de volgende oorlog zullen robots de plaats innemen van infanteristen, zo heeft dr. Solandt, voorzitter van de raad van onderzoek voor de Canadese defensie, verklaard. Deze robots zullen een kunstmatig gehoor, gezicht, gevoel- cn reukvermogen hebben en zullen in staat zijn om „besluiten" te nemen, ge, weren en kanonnen al' te schieten en zelfs schepen cn vliegtuigen te besturen. Zij zullen beheerst blijveu onder hei hevigste spervuur cn zelfs door middel van infra-rode stralen in duisternis mist kunnen „zien". De geleerden zijn ver genoeg in deze materie, vex*klaardt dr. Solandt, het hangt nu af van de ingenieurs, die ze moeten bouwen. Lijden. Een meningsverschil over de hoe- veelheid room-ijs in een sorbet heelt een proces uitgelokt, waarbij een schadevergoeding van 23.237 dollar wordt geëist. De New Yorkse film- magnaat Harry Specter bestelde een tijd geleden in een restaurant een sor- bet met twee scheppen ijs. „Ik krijg maar een theelepeltje", zei hij woedend en er ontstond een twist waarbij Specter wegens wanordelijk gedrag werd ge- arresteerd. Specter exst nu schadever goeding omdat hij door al die drukte een hartkwaal heeft gekregen en omdat hij pijn heeft gehad, omdat zijn repu- tatie heeft geleden en omdat hij in angst heeft gezeten. Werkelijk lijden. Toen het echtpaar Bear- den uit Vincent (V.S.) dezer dagen bij het graf stond, waarin het stoffelijk ovei-schot van zijn 21-jarige zoon werd neergelaten,'kwam er iemand de vader in het oor fluisteren; „Uw huis staat in brand". In allei*ijl reden de ouden naa? huis. Toen zijn daar arriveerden, zagen zij een smeulende puinhoop. De brand was te laat ontdekt, omdat ook alle buren naar de begrafenis waren gegaan. Rust keert weer. In geheel Griekenland is de staat van beleg opgeheven. Ook de politiebepalingen die de persoonlijke bewegingsvrijheid beperkten, zijn in. getrokken. Eer. In Rockcliffe, een voorstad van Otta wa waar Koningin Juliana tijdens de oorlog enige tijd vertoefde, heeft de gemeentex*aad besloten om de Athlone Avenue om te dopen in „Juliana road". Verzoek. Generaal Mac Arthur, de gealli eerde opperbevelhebber in Japan heeft toegestexrid in het verzoek van Ka.%. lieke vrouwelijke leden van de bezet tingsmacht om uit een door zijn hoofd kwartier gepubliceerd boek de passages te schrappen, die geboortebeperking bepleiten. In liet boek wordt verklaard dat wanneer de Japanse bevolking ir. deze mate blijft toenemen, Japan bui- landse hulp zal moeten ontvangen wan neer men het niet af wil laten zakken naar een miserabel levenspeil. Kou. Voor het eerst sedert honderden jaren ligt het strand van de Dode Zee dik onder de sneeuw. Het vriest bijna overal in Israël en in Ramat David vroor het zelfs vijf graden, de laagste temperatuur die ooit in het land ge. meten is. In Jeruzalem moesten buil. dozers de straten sneeuwvrij maken en de PTT maakte overuren om de ge broken telefoon- en telegraaflijnen te repareren. Bommen op Sjanghai. De Chinese natio nalistische bommenwerpers die Maan- dag Sjanghai bestookten, hebben mee: dan 1000 slachtoffers gemaakt, zo meldt het persbureau Nieuw China. Gisteren vielen regerings-bommenwerpers op. nieuw de stad aan. Het Amerikaanse energiestation en dokken in de havens werden beschadigd. Zuur. In het Zuid-Franse plaatsje Port d« Bouc is in een fabriek een tank met zwavelzuur gesprongen. Door d® vloei stof, die de straat op stroomde, kregen twee spelende kinderen zulke ernstige brandwonden, dat zij overleden. Hui moeder werd ernstig gewond. Hinderlijk. Twee leden van het congre; van de staat Mississippi hebben ff: wetsontwerp ingediend tot afschaft:: van het fooienstelsel. Zij vinden tó een hinderlijk gebruik. Geen wonder. In het dorpje CM (Tsjechoslowakije) zijn de pastoor éb de koster gearresteerd wegens „het ver spreiden van geruchten over wonde ren". Het dorpje trok veel belangstel ling omdat het kruis op het kerkje ziet op 11 en 25 December en 8 Januari nasi het Westen zou hebben gebogen. Een bron van glans!] (AÜVJ Onze zeevaart 1950. G. Colmjon, Ni Leidse uitgeversmaatschappij, Rijs wijk. De spectaculaire scheepvaartondernerrar.- gen. die hun drijvende hotels naar AmeriMj en Indonesië zenden lijken het etiket va: Nederland als zeevarende natie te vertegen woordigen maar dit blijkt een droom te ajfl zodra men de tijd neemt Colmjons overzien! van de Nederlandse vloot door te bladeren De grote maatschappijen die niet zozeer W de publieke belangstelling staan maar des niettemin voor honderden millioenen guldens in de vaart hebben, worden door de dei- kundige auteur beschreven en bij doet dtf weliswaar wat droog maar als documenten van de Nederlandse koopvaardij kan <r- boekje zijn nut afwerpen om de maritiem kennis óp een hoger plan te brengen. "C tioognodig is. De visserij en. de kustvaart worden pijmfl* gemist maar de schrijver geeft in zijn voor woord een belofte, waarvan het te hopen dat zij wordt ingewilligd. Als naslagwerk valt het boek te pxrijzer., de illustraties zijn uitgebreid en goed. De Houten Christus, door Til Brugman Buitengaats, door Sjoerd Leiker; De Fantó' sia, door S. Vestdijk; Zendstation, door J. ï- Charles: Verschenen in de Podium Ree& uitgave van De Driehoek, 's Graveland; 1F- Krane's Lunchroom, door Cora Sand» oorspr. titel: Kranes Konditwi, uit het Noo-i door Greta BaarsJelgersma; Wereldbiblic* theek, Amsterdam. Duister Intermezzo, door Peter Cheynef oorspr. titel: Dark Interlude, vert, door J. Staalman; Uitg. A. W. Bruna Zooi' Utrecht. Ludwig van Beethoven en het Klokkenspft door Opal Wheeler; oorspr. titel: Ludwl Beethoven and the chiming Tower Bells' voor de Ned. jeugd bewerkt door Wlw Leviticus; musicologisch herzien door Mariö Flothuis; No. 3 in de serie Jeugd en Muziek Uitgeverij De Librije, Haarlem.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2