De taak der vrijzinnigen in de Christelijke kerk ERIKA kofferschrijfmachines Drankverbruik in tien jaar verdubbeld klein e w« Donderdag 9 Februari 1950 Vrijzinnig Hervormden hielden een congres Te Utrecht hield de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden Woensdag een congres, waarvan de leiding berustte bij ds. J. Boon stra van Noordwolde. Referaten werden gehouden door dr. H. Faber uit Wassenaar over „De beweging van rechts naar links in de theologie" en ds. A. de Wilde uit Leek, over „De beweging van links naar rechts in de theologie". „De bedoeling van het congres is, te komen tot hogere een heid bij alles wat schijnt te verdelen. Wan neer in het theologische probleem klaar heid komt, komen de moeilijkheden in het grensgebied ook in orde", aldus ds. Boon stra. Dr. Faber ging er bij zijn referaat van uit, dat rechtzinnigen en vrijzinnigen als broeders in één kerk samenleven -en dat men daarom alles moet doen om elkaar zuiver te kunnen beoordelen. „Er is bij rechts een beweging gaande, welke niet zozeer een verlaten van vroegere dogmati sche stellingen betekent, dan wel een vrijere houding op allerlei gebied. Bijvoorbeeld ten opzichte van bijbelkritiek, dogma, en houding in het moderne leven. Deze ver nieuwing komt van binnen uit en wordt beïnvloed door uitwendige oorzaken. Be langrijk is, er op te letten, dat het hierbij niet zozeer gaat om dogmatische zuiver heid dan wel om een innerlijke groei, waarbij men zich speciaal concentreren wil op het besef van de absoluutheid Gods. De radicaliteit van het christelijk geloof krijgt gestalte in de strijd tegen de demo nen van de moderne tijd. In het contact met deze orthodoxie is het niet voldoende rationele kritiek te oefenen op de heidense geloofsvoorstellingen. Er moet verbonden heid zijn op grond van de gemeenschap pelijke geloofsgehoorzaamheid, wanneer rechts ten volle het accent legt op het besef dat het in het geloof gaat om God alleen, moet links de volle aandacht laten vallen op de uit het geloof volgende plicht der naastenliefde. Beiden moeten elkander behoeden voor wederkerige 'eenzijdigheden.. Men put nieuws uit dezelfde bron", zo besloot dr. Faber zijn referaat. Ds. de Wilde zeide, dat er steeds in de kerk mensen naar voren treden met een vrijzinnige inslag. „Hun kenmerk is, dat zij een stei"k besef hebben voor de betrek kelijkheid van alle menselijk belijden. Door Gods goedheid is er steeds in de kerk een linkervleugel, die een speciale opdi-acht heeft, aldus spreker. Hij vervolgde: „De vrijzinnigheid heeft ook haar eigen geva ren. Bij het heersende naturalisme en idealisme der negentiende eeuw bleef er voor een levende kerk geen functie. Daar- Dr. Garmt Stuiveling sprak over Henriëtte van Eyk Vooi- de afdeling Haarlem van de Ne- derlandse Vereniging van Huisvrouwen sprak gistermiddag dr. Garmt Stuiveling in het Frans Hals-museum over „De humor van Henriëtte van Eyk". Hij gaf eerst een langdurig overzicht van wat naar zijn in zicht onder humor moet worden verstaan en wees daarbij op verschillende eigen schappen die werkelijke humor moet hebben als de hoedanigheid van het onver wachte en het tegengestelde. Hij stelde als eerste eis, dat humor een persoon betref fende, onmiddellijk in ons een gevoel van medelijden althans van medeleven moet wakker roepen. Wat de humor in de littera tuur betreft noemde hij als bijzonder as pect de „taaigeestigheid" het in vrijheid spelen met woorden om licht-verwarrende misverstanden op te roepen, die de lezer echter bliksemsnel kan corrigeren. Wan neer een schrijver de taal niet op die ma nier naar zijn hand kan zetten dan kan zijn slof nog zo goed zijn, maar de manier Waarop hij haar presenteert, deugt niet. Naar de mening van dr.' Stuiveling is Henriëtte van .Eyk degene die van alle Nederlandse humoristische auteurs die speelse en ironische schrijftrant het beste beheerst. Meer nog, zij is het volgens de spreker geweest, die de wedergeboorte van de humor in de Nederlandse litteratuur heeft bewerkstelligd. Die, zo zij niet wordt nagevolgd, toch in ieder geval tali'ijke auteurs heeft geïnspireerd. De spreker gaf een korte levensschets van de schrijfster en memoreerde hoe haar kostelijke verhalen, toen er eenmaal een uilgever voor gevonden was, onmiddellijk insloegen bij het publiek. Na aan de hand van haar werk zijn betoog met enige voor beelden van Henriëtte van Eyks humor te hebben opgeluisterd, besloot hij zijn lezing met een pleidooi voor deze onmisbare factor in de hedendaagse litteratuur. na is er een kentering gekomen. De natuur wetenschappelijke geldigheid wex*d bepeiitt en er kwam besef voor net specifiek-reli- gieuse. Het existentialisme heeft meer oog voor de unieke betekenis der situatie, het personalisme voor die van de mens. De bedi'eiging van het geestelijk leven drijft tot samenwerking in de oecumenische be weging en in gemeente-opbouw. Met een voortijdige eenheid en dubbelzinnige for mulering is echter niemand gediend. In een Christelijke kerk moeten spanningen blijven. Vrijzinnigen moeten een onrustig- makend element zijn en zo hun positieve bijdrage leveren". De referaten waren aanleiding voor een uitvoerige discussie. Bij de sluiting dankte de voorzitter voor de nobele geest op dit congres. Een studie commissie zal rapport uitbrengen over het geschrift „fundamenten en perspectieven" en het geloofsgetuigenis der werkgroep Zwolle 1949. Er waren 325 afgevaardigden op dit con gres. Candidaten der C.H. Unie voor de Provinciale Staten De Statenkringen Haarlem en Velsen van de Christelijk Historische Unie hebben de volgende candidaten voor de verkiezingen van de Provinciale Staten voor Noordhol land aangewezen: 1. Mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede; 2. mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Aer- denhout; 3. N. van Reeuwijk, Abbenes; 4. mr. A. Wensing, Haarlem; 5. nu-. J. W. van Geldex-, Nieuwer Amstel; 6. K. C. van der Kye, Zandvoort; 7. Ani ten Broeke, IJmuiden; 8. A. J. de Landmeter, Haar lem; 9. C. J. Braber, Aalsmeer; 10. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, Haarlem; 11. mr. K. A. F. J. Pliester, Heemstede; 12. mr. J. H. Junge, Heemstede; 13. F. Bos, Vijfhuizen; 14. J. Lucas, Haarlem; 15. M. Tuyl, IJmuiden; 16. mej. J. A. Stuart, Haarlem; 17. C. J. E. Brörens, Vijfhuizen; 18.J. K. West, Haarlem; 19. M. Hoogendijk, Heemstede; 20. S. de Koning, Hoofddorp. Buren trokken hardhandig partij voor onderhuurder In de van Beuningenstraat te Amsterdam werd een onderverhuurder door de hoofd bewoner van een perceel op straal gezet, vex-moedclijk wegens het xxiel betalen van de huur. De^ buren waren het niet eens met de hoofdbewoner en droegen de inventaris, die op sli-aat was gezet, weer het huis bin nen. Toen de hoofdbewoner tegen deze in menging protesteerde, kreeg hij een pak slaag. De man vluchtte de straat op en werd daar opnieuw door belangstellenden aan gevallen en van zijn geld beroofd. De on derhuurder had zich bij deze taferelen op de achtergrond gehouden. De hoofdbewoner kreeg een hoofdwonde en een onderkaakfractuur, zodat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De politie heeft tenslotte ingegrepen. Deelnemers aangewezen voor Interscolair Jeugdtournooi Voor de demonstratie-avonden van het Interscolair Jeugdtournooi op 13 en 16 Fe-, bruari in Haarlems Concertgebouw, heeft de commissie voor de muziek drie en zestig candidaten te beoordelen gekregen. De des kundigen, mevi-ouw D. de NobelKnegt- mans, de heren J. H. Moolenyzer en P. Zwaanswijk hebben, na het proefspel, de volgende jonge deelnemers aangewezen: Hans Bolland (fluit); Els Hondius, Jan Müller, Theo en Martha van Wezelenburg viool)Tx-uus Blokker, Lies Cordes, Leo van Goor. Nineke Quint, Jet Rot, Hax-ry Stuit, het trio Klaassen en Paula Sluyter (dans). De genoemden hebben zich allen onderschei den door verrassende prestaties. In de afdeling voordrachtkunst zullen uit komen: Louis Ballot, Jeanne Braakman, Jeanne Companjen, Meta van Geldei-en, Ab Kroon. Kitty Logmans. André Roest. Gré de Vries, Jeanne de Vries, Noor Wolfson. De •commissie was ook hier buitengewoon voldaan over het bij wijze van proef ten gehore gebrachte. Behalve deze solisten zijn ook lot de demonstratie-avonden toegelaten: zeven ko ren en drie orkesten, die alle bij het proef spel een voortreffelijke indruk hebben ge maakt, zodaning zelfs, dat de verwachting gerechtvaardigd is dat de resultaten van het vorig jaar belangrijk overtroffen zullen worden. Uit vooiTaad leverbaar de bekende KANTOORMACHINEHANDEL P. HARTOG - HAARLEM SCHOTERWEG 122 - TELEFOON 12681 (Adv.) Kantoorbediende hielp Duitsers in Nederlands uniform Gekleed in het uniform van de Ko ninklijke Maréchaussée deed een aantal in Duitsland opgeleide Nederlanders mee aan de xnval van 10 Mei 1940. Zij hadden op dracht de brug bij Gennep te veroveren. Tot hen behoorde de uit Holzkirchen afkomstige kantoox-bediende W. A. S., van oorsprong Nederlander. Deze man werd in 1940 met anderen, die de Nederlandse nationaliteit bezaten, opgeleid in een Duits kamp „om gereed te zijn als Mussert de regering zou overne men". Op het laatste ogenblik voor de in val kregen zij de Nederlandse uniformen. S. is aanvankelijk tot de doodstraf ver oordeeld, doch bij hernieuwde behande ling tot elf jaar rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest. De procureur-fiscaal te Arnhem tekende tegen dit vonnis cassatie aan. Bij behande ling voor de Bijzondere Raad gaf S. te kennen, dat hij zich altijd Duitser heeft gevoeld en ook in Duitsland opgevoed is. Hij heeft thans berouw van zijn daad, waai-yan hij de draagwijdte in 1940 niet besefte, aldus vei-klaarde S., die voorts zeide, dat hij en zijn lotgenoten in het op leidingskamp geheel onkundig zijn gehou den van hetgeen men uiteindelijk met hen voor had. „Wij zijn bedrogen", zo zeide hij. Kansen om zich aan het misdrijf te onttrekken, heeft hij op dat ogenblik niet gezien. De procureui--fiscaal achtte de opgeleg de straf te laag. Hij concludeerde tot veer tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In de Australische hoofdstad Canberra werd-.een congres gehouden, waarbij vertegen woordigers uit alle lagen der bevolking aanwezig waren. Op dit congres is besproken, op welke wijze de immigranten het beste in de samenleving kunnen worden opge nomen. De Australische minister van Immigratie Harold E. Holt temidden van enige „nieuwe Australiërs" uit de Baltische landen, nog gekleed in haar nationale costuums. Begrafenis Jac. Zwaan Velen waren Woensdagmiddag op de Nieuwe Oostei-begraafplaats aan de Kruis- laan in Amsterdam bijeengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan het. stoffelijk overschot van de toonkunstenaar Jac. Zwaan, die Vrijdagavond op één en vijf tigjarige leeftijd is overleden. Onder hen waren de heer J. K. Tadema, bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst, zangei'sessen) van alle koren waarvan de heer Zwaan dirigent was, leden van „Hax-- monie Crescendo" en een deputatie van de Bond van Haarlemse Muziekverenigin gen. In de aula herdacht eerst de heer P. Vincent, directeur van de Muziekschool, namens bestuur en leraren, het werk van de overledene. Deze was een buitengewoon bekwaam en paedagogische leerkracht. Namens de leden van Doopsgezind Zang koor spi-ak de heer C. Overbeek, die in herinnering bracht, dat nog geen week geleden onder de voortreffelijke leiding van de heer Zwaan gerepeteex-d is. Meer dan een kwart eeuw gaf hij zich geheel aan het koor en door 'zijn toedoen heeft het een hoog peil bereikt. Jac. Zwaan nam een vooi-aanstaande plaats in bij de koor dirigenten. Vaak verleende hij zijn mede- werlcing en bij het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Bond van Zangverenigin gen hebben zijn koren het jubileumconcert" verzorgd, waarover in bondskringen nog steeds met waardering gesproken wordt. Steeds bewandelde hij nieuwe wegen en hij was de eerste, die in ons land een uitvoe ring gaf van de Mattheus Passioxx in de Nedex'landse vertaling-van Jan Engelman. Daarmee heeft hij veel eer behaald. Spre ker zeide, dat het koor zijn bezielende per soonlijkheid zal moeten missen, en schet ste de overledene als een toonkunstenaar, die vele honderden muzikale ontwikkeling heeft bezorgd en vele duizenden verkwikt heeft. Als voorzitter van Haar-lems Christelijk Mannenkoor voerde de heer D. A. J. Spek het woord, die er aan herinnerde, dat toen het koor in Augustus 1945 werd opgericht en de heer Zwaan gevraagd werd als diri gent op te treden, hij zich geheel gegeven heeft voor het werk. Met gx-ote liefde heeft hij het koor geleid en vele raadgevingen gegeven. Zijn onverwacht heengaan bete kent een groot verlies voor zijn gezin, maar ook voor de koren. Spreker besloot met op te zeggen de eerste twee verzen van het gedicht van dr. J. H. Gunning: „Ga niet al leen door 't leven". De heer J. Paul zeide, dat het Haags Christelijk Mannenkoor, waarvan de heer Zwaan dirigent was, een bekwaam leider moet missen en tevens iemand, die de vriend van allen was. De leden betreuren het plotselinge overlijden. Zijn werk zal tot in lengte van jaren in herinnering blij ven. Namens Schotens Christelijk Gemengd Koor vertolkte de heer J. Rabenberg de gevoelens van dankbaarheid. Het koor. waaraan hij zijn hart had verpand lijdt een groot verlies. Door zijn enorme muzi kale talenten was hij velen tot een zegen. Zonder de heer Zwaan zal het moeilijk zijn verder te werken, aldus besloot spreker. De heer H. Tuin memoreerde, dat in 1946 de taak vaxi dirigent van de Harmonie Crescendo op de schouders vaxx de heer Zwaaxx werd gelegd. Die 'taak was eeix zware, maar hij heeft getoond een kun stenaar te zijn. Namens bestuur en leden zegde spreker hem daxik en tevens uit naam van de Bond van Haarlemse Muziek verenigingen. Onlangs ver-leende hij nog medewex-king door 67 solisten te begelei- den. Dr. M. van der Voet wilde niet als ere voorzitter van Schotens Christelijk Koor spreken, omdat de muzikale verdiensten reeds door anderen was belicht, doch als predikant. Hij las uit Mattheus van vers 27 tot en met 30 voor en richtte woorden van bemoediging tot de nabestaanden. De heer Gosse Kroese speelde tijdens de plechtigheid op het orgel, onder andere uit de Mattheus Passion. Aan de groeve heeft dr. Van der Voet het Onze Vader gebeden en namens de nabestaanden woorden van dank gespx'oken voor de blijken van deelneming. Ook sprak de aanstaande schoonzoon een afscheids woord. Bulgarije heeft als zevende land de communistische regering van Ho Tsji Minh iia Vietnam erkend. De zes andere waren: Sovjet-Unie, China, Noord-Korea, Roeme nië, Hongarije en Polen. Prins F lemming van Denemarken (de tweede zoon van prins Axel) die vorig jaar door zijn morganatisch huwelijk zijn rechten op de troon verloor, is nu de gelukkige vader van twee zoons, de eerste tweeling die sinds vierhonderd jaar in de Deense koninklijke familie geboren is. De prins met zijn tweelingzoons Axel en Birger. Symphonie-orkest „Haeriem" Het dilettanten-orkest „Haeriem", on der leiding van Piet Halsema, gaf Woens dagavond in de Gemeentelijke Concert- zaal een uitvoering die respect afdwong. Het uit 57 leden bestaande ensemble toonde een opmerkelijk goede bezetting te heb ben, zowel in de strijkersgroep als bij de blazers, een samenstelling van het orkest, die het de ijvex-ige en bekwame dirigent mogelijk maakte zijn keuze van een veel eisend programma te verantwoorden. Maar er moet in deze vereniging ook een goede discipline heersen, anders zou het resultaat vaxi gezamenlijke studie niet te verklaren geweest zijn. Iedereen die wel eens met amateurs te maken heeft, kan weten wat het betekent deze mensen in een ordelijk verband te doen samenwerken, hoeveel moeite het kost ze tot werkelijk studeren te krijgen en het besef in hen wakker te roepen dat ieder lid slechts een onderdeel maar dan een niet te ontberen onder deel van het geheel vormt- Tucht en verantwoordelijkheid tegenover de taak die men op zich genomen heeft zijn dik wijls verre te zoeken en het resultaat wordt dan dat een aantal liefhebbers ieder voor zijn eigen genoegen zit te spelen, maar dat er van een degelijk sa menspel weinig terecht komt. Dit slaat, zo- ais gezegd, niet op de dilettanten van het symphonie-orkest „Haeriem". Natuurlijk blijven er altijd kenmerken dat het ama teurs zijn; men hoort wel eens een over tollige noot, maar het is vooral het rhythme en de articulatie die het onderscheid ma ken tussen het musiceren van de vakman en dat van de dilettant. Enig tekort aan rhythmische beheer sing was dan ook het enige wat ons in nega tieve zin opviel in de Symphonie met de paukenslag van Hay dn; en dan was het nog niet eens erg storend. Trouwens Halsema zorgde wel, dat hij zijn ensemble zo stevig mogelijk bij elkaar hield. Het symphonxetje in Bes van Joh. Chr. Bach gaf minder aanleiding tot schomme lingen in het tempo; dergelijke muziek is een orkest als „Haeriem" als het ware aan gemeten. De hoboïst A. Butter maakte in het Aaante een goede beurt. Een bijzonder goede prestatie van het strijkorkest was de begeleiding van het Ox-gelconcei-t in F (op. 4 no. 4) van Handel, die onder leiding van de gastdirigent. Frans Eisen uitgevoerd werd, terwijl Piet Halse ma op vlotte wijze de solopartij op het gx-ote orgel speelde. Hij liet zich daai-na ook met succes horen met een solo-nummertje van Wesley. Wegens ongesteldheid van de aangekon digde soliste, Hélène Ludolph, zong in haar plaats Ankie van Wickevoort Crommelin de grote concert-aria van Beethoven „Ah! Perfido!" Zij gaf een welbegrepen inter pretatie van het werk. Ondertussen was het geen geringe taak van „Haeriem" om de begeleiding ervan te verzorgen. Het werd_ echter de merkwaardigste prestatie van de avond. Het strijkorkest was zeèr mooi en zuiver van klank en er waren momenten dat de blazers ik denk vooral aan de klarinet, de fagot en de hoorns buitengewoon fraai werk leverden. Hal sema wist het geheel dramatisch te bezielen en het de nodige stuwing te geven. Als geheel was dit waarlijk knap. Tot slot pakte men uit met „Finlandia" van Sibelius. Daar was blijkbaar stevig op gewerkt en men kon met de uitslag tevreden zijn. Toch lijkt mij dat de taak van een dilettanten-orkest niet in die rich ting ligt, al is het begrijpelijk dat de vol tallige bezetting ook eens aan het woord wil komen. Het publiek had reden om voldaan te zijn en het toonde dit dan ook met. hartelijk applaus. JQS. DE KLERK. Twintigduizend gulden uit de Staatsloterij Een prijs van twintigduizend gulden is heden gevallen op lot no. 12531 van de Staatsloterij. De In Nederland beschikbaar gekomen hoeveelheid gedistilleerd- per hooftf der bevolking In deze grafiek, die werd samengesteld aan de hand van de gegevens welke door het Centraal Bureau voor Statistiek werden ver strekt, geven wij een overzicht van de hoe veelheid gedistilleerd die in Nederland voor eigen gebruik beschikbaar is gekomen. De totale hoeveelheid gedistilleerd is omgesla gen per hoofd der bevolking. Dit wil dus zeggen dat iedere Nederlander dus ook de kinderen hierin is begrepen. De lijn die de maandelijks ter beschikking staande hoeveelheid aangeeft, toont duidelijk de grote vermeerdering na de opheffing van de distributie op het eind van 1948. Nadat de eex-ste stoot hiervan werd opgevangen, is een verhoging van het niveau merkbaar. De stippellijn geeft de hoeveelheid weer aan het eind van een 12-maandsperiode. Dit is het gemiddelde van het aan iedere maand voor afgaande jaar. Hiermede worden de seizoens- ixivloeden opgevangen. Ook deze lijn geeft een vrij stex-ke stijging weer, namelijk bijna 50 In de verhouding tot de periode 19371939 is het verbruik meer dan verdubbeld. Inwoner van Casfricum wordt burgemeester van Wageningen Sedert gisteren is Castricum een Neder lands burgemeester rijker. Mr. M. de Niet Gzn., zendxngs-consul met verlof, is met ingang van 15 Maart benoemd tot burge meester van Wageningen. In zijn huis aan de Torenlaan heeft bur gemeester De Niet ons ontvangen en de belangrijkste feiten uit zijn loopbaan ont huld. In 1904 zag hij in Bodegraven, waar zijn vader practiserend geneesheer was, het levenslicht. Maar, zo voegde hij hier aan toe, toch ben ik van Scheveningse origine en een half jaar ha mijn geboorte ging mijn vader weer naar Soheveningen terug. Mr. de Niet heeft in Leiden rechten gestudeerd, werd daaxrna inspecteur in Am sterdam, welke functie hij verwisselde voor inspecteur van het verkeer in Friesland en in 1939 vertrok de heer De Niet met zijn vrouw naar Indonesië als zendingsconsul. De oorlog in het Oosten is aan de heer De Niet niet voox-b ij gegaan zonder meer. De heer De Niet heeft de oorlogsjaren in vier verschillende kampen doorgebracht. Zijn sterke wil en enthousiasme voor het werk dat hem wachtte na de strijd hebben hem de kracht gegeven ongebxoken in de maat schappij terug te keren. Maar het gesprek komt steeds weer op het zendingswerk terug, dat cle nieuwe burgemeester ccn zeer warm hart toedraagt. Toch gaan de heer en mevrouw De Niet-Child, welke laatste ondanks haar Engelse afkomst perfect Hol lands spreekt, met vreugde het nieuwe leven in Wageningen tegemoet. De heer De Niet is lid van cle Partij van de Arbeid. Installatie van Heemstede's burgemeester Zoals gemeld is, zal mr. A. G. A. Ridder van Rappard op Vrijdag 17 Februari ge ïnstalleerd worden als burgemeester van Heemstede. Des middags om halfhvee wordt hij bij de brug over de Ringvaart op de grens van Haarlemmermeer en Heemstede ontvangen. Daxx volgt een auto tocht over de Cruquiusweg, Heemsteedse Dreef, Pieter Aertslaan, Bronsteeweg, Bin nenweg, Raadhuisstraat en Raadhuisplein. Om twee uur wordt een openbare ver- gadering van de gemeenteraad gehouden, waarin de burgemeester geïnstalleerd zal worden. Na afloop is er een receptie voor genodigden. Afgevaardigden van vex-enigingen en in gezetenen zullen Zaterdagmiddag 18 Fe- bruari van drie uur af in de gelegenheid worden gesteld met de burgemeester ken nis te maken. R.I.S. en Unesco De economische en sociale raad der UNO heeft Woensdagmiddag de behandeling ge opend van het verzoek van de R.I.S. om lidmaatschap van de Unesco. Minister Van Zeeland wanhoopt niet De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, heeft in een lezing voor „les Amitiés franchises" te Brussel verklaard dat de wereld als gevolg van de jongste ontdekkingen der weten schap en door het feit, dat twee grote statenblokken tegenover elkaar staan, met een ramp wordt bedreigd. Spreker zag verder in de opleving van het Aziatisch nationalisme „een groot gevaar, dat ramp zalige gevolgen kan hebben voor het pres tige van het blanke ras". „Indien wij een oorlog willen vermij den", aldus van Zeeland, „dan zullen wij tot herbewapening moeten overgaan en ons vei-enigen. Er dient evenwel niet ge wanhoopt te worden aan de mogelijkheid om een intexmatxonale overeenkomst tot stand te brengen, die een oorlog zal kun nen voorkomen". In dit verband zeide van Zeeland van oordeel te zijn, dat het Atlantisch pact en cle bilaterale accoorden kunnen uitgroeien tot wex'eldovereenkomsten. Amerikaans spoorwegverkeer lijdt onder mijnwerkersstaking WASHINGTON, 9 Febr. (Reuter) Tengevolge van de mijnwei'kersstaking zijn het Amerikaanse spoorwegverkeer nieuwe beperkingen opgelegd. De federale com missie voor de Handel heeft bepaald, dat de steenkool stokende goederentreinen 25 percent minder brandstof mogen gebrui ken en dat de passagiersdiensten met stoomtreinen moeten worden ingekrompen tot 50 percent van die, welke op 1 Decem ber werden gereden. Ook China wil keizer Hirohito doen berechten In een te Londen opgevangen bericht van het communistisch nieuwsbui-eau „Nieuw China" wordf gezegd, dat China cle Sovjet-Unie heeft doen weten, dat het volkomen instemt met de Russische voor stellen om keizer Hirohito van Japan we gens oorlogsmisdaden in verband met een bacteriologische oorlogvoex-ing te doen be- rechten. Volgens het persbureau steunt Peking volledig de Russische voorstellen, vervat in een nota van 1 Februari aan Engeland en de V.S.. tot het doen berech ten van de keizer en vier Japanse gene- x-aals door een speciaal internationaal tribunaal. Van de plezieripste kant Ge moet het leven, lijk alle problemen die kop noch staart hebben, van de ple zierige kant bezien. En zeggen: Ik weet niet wat het is, maar het heeft zijn vro lijke zijden. Ge zoudt moeten doen als die vrome geestelijke herder, die op Zondag morgen zijn schare van de kansel af ver maande om hun zonden, en in de na middag bij zijn wandeling tussen de ko renvelden zag dat het niets had uitge haald. Want hij hoorde de jonge paartjes in het koren giechelen en murmelen, de jonge paartjes die hij des morgens zo vroom en zedig in zijn kex-k had zien zit ten. En hij keek naar de blauwe lucht en het wuivende gouden koren, en zeide: Ik weet niet wat ge daar uitspookt, maar ge hebt er tenminste schoon weer bij. Als ge vex-gelijken wilt, vergelijk dan het leven met een kermis. Daar joelt en krioelt het in licht en gespetter van kleu ren, daar brult en klaagt de muziek om u heen en daar wordt gelachen dat horen en zien u vex-gaan. Dat leven dat gedu rige kermisfeest van lawaaierig plezier en gebral waar ge doorheen wentelt en waarvan ge niet weet hoe het orh u heen gekomen is, daar kunt ge met suizende oren en verblinde ogen aan ontvluchten als het te erg wordt. Want naast het ver warrende gewriemel van kermistenten vindt ge allicht in het duister het vx-edige plantsoen, waar de oude bomen staan le dx-omen en cle bloemen in onberoerde rust tegen elkander leunen in hun slaap. Daar staat een bank waarop ge rusten kunt en denken. Lijk de kermis is het leven. Ge kunt uw rust en uw vrede vinden bij de een voud en de kleinigheden, bij de mensen die hun plantsoen en hun bank gevonden hebben toen zij suizebolden van het ge- zwier en gezwaai. ui Hoe vreemd is het, dat ge steeds weerom de weldaad van rust en vrede ontmoet bij hen die wij onbelangrijk en klein plegen te noemen. Daar staat in een scheefgezakte schuur een man van jaren in de vroege morgen reecis gebogen over zijn werk. Een stoere tafel van oud en zwart eikenhout is zijn werkbank, dat is hout zo oud als de we reld. Er is hout waar ge maar kijken wilt: Aan de wanden, op de gebochelde vloer, in de hoeken en aan de zoldering. Hout dat ruikt naar de bossen, waarin de geur van wierook hangt. Het is de hars, die zuivere en zachte parfum der eeuwen, die parelt uit de wonden in de schors. Het is de geur waarvan de man is oud gewor den en taai als het hout zelve. Zijn harde handen drijven de beitels fors in de korte hardheid van het hout, het is hard tegen hard en de schilfers en krullen vallen de ganse dag. Uit het hout groeien de vor men van schone dingen die rijke huizen zullen sieren. Van mijn veertiende jaar doe ik dat, zegt de man, ik heb het goede hout leren rui ken als de kenner de goede wijn. Mijn leven lang ben ik de bomen te lijf gegaan om het leven wat sierlijker te maken- Druiventrossen en leeuwenkoppen en kas- tanjebladex-en steek ik uit het docle hout, beelden en gestalten zitten in de hout blokken verborgen, ik weet dat de bomen met plezier groot worden om mij te ge- rieven, Want wat ik maak versiert het leven. Dat zouden alle mensen van hun werk moeten kunnen zeggen, dat zij de dingen der aarde vormen met hun handen tot schonere dingen. Daarvoor staan wij in het leven. Hij zegt dat en het zal zo wel zijn. Dat wij in het leven staan om het voor ons en anderen wat mooier te maken. Wat maakt ge zoal door uw dagen heen? Er zijn harde wei-kers die atoombommen maken uit din gen die zij uit de aax-de halen. Het kan zijn dat zij defer het leven mee versieren willen. Maar in deze rustige schuur, waai de geur der bossen hangt en de vrede van het handwerk spinraggen heeft geweven in de hoeken, is het gedruis van de knallende kermis niet meer te horen. Het kan zijn dat die kermis niet draaien en knallen kan zonder bommen. Maar ik ben er te duizelig van geweest om opnieuw te ver langen weer duizelig te worden. Het kan zijn dat het leven hier in deze kleine schuur de vreugde van de vonken de kermis mist. Maar het mist niet de onvergankelijke vreugde van de mens, die met eerlijke handen eerlijke schoonheid wrocht uit het ruwe hout "dat de wereld hem schenkt. Hij kan zijn plezier niet op, want hij maakt het zelf. Hij is het, die het leven van de ple zierigste kant bekijkt. Weer een Duitse trawler beschoten De schipper van een Duitse trawler heeft zich bij de waterpolitie te Cuxhaven er over geklaagd dat zijn trawler in de haven van Helgoland door een vier-motorig vlieg tuig van het type „Lancaster" in duik vluchten met een machinegeweer bescho ten is. De schipper, die niets wist van het be richt van de beschieting van zes andere trawlers, verklaarde, dat een lid van de bemanning naar het vliegtuig gewuifd had, doch dat dit onmiddellijk een duikvlucht had gemaakt en begonnen was met mitrail leren. De bemanning vluchtte daarop naar een schuilplaats in de haven, doch toen men naar het schip wilde terugkeren was er weer geschoten. Het toestel had vijf duikvluchten ge maakt. Het. droeg de kentekenen W 418. Tenslotte vloog het toestel in Zuid-Ooste lijke richting. Er werd geen schade aan gericht en niemand wei-d gewond. Op het vliegveld van Bremen verklaarde men, dat aldaar geen militaix-e toestellen gestationneerd waren. De R.A.F. zegt niets te weten van militaire toestellen, welke in de buurt van Helgoland zouden hebben geopereerd ten tijde van de aanval. Er is een onderzoek gaande. Het Engelse ministerie van Luchtvaart heeft bekend gemaakt, dat een Lincoln- bommënwerper van de R.A.F. Maandag bij Helgoland schietoefeningen heeft gehouden. „In de haven was een klein vissersvaartuig waargenomen, dat onbemand scheen". Ex- was geen sprake van, dat de bommen werper het schip had aangevallen of zijn vuur op het schip of de naaste omgeving had gericht, aldus het ministerie. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg: Harvey" (Comedia), 8 uur. Spaarne: „Butch past op de baby", en „De spookmijn", 14 j., 2.30, 7" en 9.15 uur. Frans Hals: „Wozzeck", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Elisabeth", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d' Are". 2.30 en 8 uur. Luxor: „Nightstop in Dakar", 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Doodlopen de straat". 13 j„ 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 10 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5