Bitter witlof is een plaag voer de huisvrouw en de tuinder OLD CLOTHES NEW Inhaalwedstrijd van VSV teqen DOS De verdwenen formules Donderdag 9 Februari 1950 4 TUINDERSPROBLEMEN Over kweekmethodes en voedingsgehalfe Het witlof is tegenwoordig wel een van de belangrijkste wintergroenten. Toch is deze groente pas zeer laat in de geschiedenis van de tuinbouw in zwang gekomen; waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in de typische teeltmethoden. De historie van het gewas is inmiddels al oud. Reeds van de Grieken en Romei nen was het bekend, dat zij de bladeren van de cichorei aten, maar later in de ge schiedenis is de consumptie van dit gewas geheel in het vergeetboek geraakt en pas heel veel later duikt het witlof weer op. Rond 1844 zouden door enkele tuinbazen op grote buitenverblijven in België al cichoreiwortels opgekuild moeten zijn en de vroeg-ontluikende gele blaadjes werdén dan op diners geserveerd, als een delica tesse. Spoedig vond dit bij enkele particu- liere tuinders navolging. Zo is bekend, dat in '1846 op de markt te Brussel de eerste wit-gele blaadjes van getrokken cichorei verkocht werden onder de naam „lof" Deze nieuwe groente viel zo goed in de smaak van het publiek, dat zich spoedig rond Brussel een teeltcentrum ontwikkel de, waarbij door selectie de kwaliteit steeds werd verbeterd. Vandaar dan ook de naam „Brussels lof Niet lang daarna ging men ook in Neder land op verschillende buitenplaatsen over tol de teelt van witlof. Pas omstreeks 1913 werd door de Nederlandse tuinders de witlofteelt geprobeerd en daarna steeds verder uitgebreid. De vraag naar deze groente was in ons land jarenlang veel groter dan het aanbod. Dit had tot gevolg, dat er alle jaren een grote hoeveelheid lof uit België werd ge ïmporteerd. Pas de allerlaatste jaren kan Nederland zichzelf zo ongeveer bedruipen en sedertdien is de import sterk afgeno men. Toch kan de Nederlandse tuinder nog steeds niet met zijn witlof de kwaliteit van het Belgische lof benaderen. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen als teeltmethode, het forceren, het oogsten en andere factoren welke bij onze Zuider buren geperfectionneerd werden. De witlofkroppen groeien op een typi sche manier. Het lof wordt in het voorjaar buiten uitgezaaid. De plant groeit dus ge woon op het veld in liet volle zonlicht en kan in die periode "eel voedsel verzamelen, wat naar de dikke penwortels getranspor teerd wordt. In het najaar worden deze wortels („pennen" genaamd), geoogst en 11a een kortere of langere rustperiode op- gekuild. Wil men heel vroeg oogsten, dan kuilt mei\ deze dikgegroeide wortels in September al buiten op en dan kan reeds in December het uitgegroeide blad' als wit lofkroppen worden geoogst. Een veel meer gebruikte methode is het forceren in de zogenaamde electrische witlofbak. I11 deze ruimte heeft men on geveer 10 cm. in de grond electrische verwarmings-elementen aangebracht. Hier boven worden de witlofwortels geplant, die afgedékt worden met een laag stroo, zand. turfmolm ed. Daarop komt dan glas en hout als bescherming tegen de regen. Niet veel voeding Geleidelijk wordt de temperatuur van de grond in de bak opgevoerd door het gebruik van electrische stroom door de kabels. Na zes a acht weken is het lof dan oogstbaar..Direct'hierna kan weer opnieuw met planten worden begonnen. Tenslotte kan men het witlof ook buiten opkuilen voor laat in het voorjaar. De kroppen worden na de oogst schoon gemaakt en liefst ongewassen naar de veiling gebracht. Ze zijn dan beter houd baar. In tegenstelling tot de mening van het publiek bevat het witlof maar zeer geringe hoeveelheden voedingsstoffen en vitaminen. Zo bevat het vrijwel geen vitaminen A, weinig B en vrij wel geen C. Het eiwit en zelmeelge- halte is eveneens zeer laag. We moeten het witlof dan ook alleen zien als een smakelijk gerecht en verder niet. UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4880 Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 10 FEBRUARI: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Wet zonder weg". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De rat". W.B. Theater, 8 uur: „De terugkeer van Frank James". Een veel voorkomende klacht is, dat het lof zo bitter kan zijn. Dit wordt sterk be ïnvloed door het te droog en t.e warm forceren. Soms is het daardoor zelfs met een blauwige weerschijn doortrokken. Dergelijk gekleurd lof is meestal sterk bitter. Zodra het vochtgehalte zakt, neemt de bittere smaak toe. Zo wordt het witlof, dat door de handelaar of de huisvrouw enkele dagen op een tochtige plaats is be waard spoediger bitter van smaak dan goed bewaard lof. Wellicht is de Belgische teeltmethode of het langere vervoer van dit lof ook van invloed op het feit, dat over het Belgische lof meer geklaagd wordt wat betreft de bittere smaak dan over het Hollandse. Ook het zogenaamde „pijplof" is vaak ster ker dan het gewone lof. De huisvrouw kan dus voortaan bij de inkoop van witlof hierop letten en er haar voordeel mee doen. Geslaagde toneeluitvoering van T.O.V. Het toneelspel „Hedenavond om elf uur", van de hand van A. Boere, dat de R.K. toneelvereniging „Tot Ons Vermaak" Woensdagavond in het Beverwijkse KSA- gebouw voor het voetlicht bracht, wijkt min of meer af van het normale genre. Er is namelijk sprake van een huis knecht Dominic die ervan overtuigd is dat de zwarte jas van een butler meer waar digheid aan zijn figuur geeft, en de auteur heeft deze vreemde persoon zich tijdens dit spel lot de toeschouwers laten wenden met een serie persoonlijke opmerkingen, die dit spel een eigen cachet geven. Domi nic is in dienst van de uitvinder Broom, die reeds in de eerste acte op geheimzin nige wijze bericht krijgt, dat de alom ge vreesde „sportieve gentleman-inbreker" bij hem een kraak zal plegen. De misdadi ger kondigt zijn bezoeken gewoonlijk voor uit aan en deze brief veroorzaakt natuurlijk heel wat opschudding, vooral omdat de uitvinder juist een nieuw soort televisie apparaat aan de beschaving gaat afleveren. Als Netty Verstraten, een „meisje uit de betere stand", zich bij de familie Broom als dienstmeisje komt aanmelden, wordt zij direct verdacht, vooral als blijkt dat ze in verbinding staat met een jongeman. Het stuk geeft een behoorlijke dosis spanning en de ontknoping is werkelijk origineel. T.O.V., met de heer D. Dudink als Dominic aan het hoofd, heeft haar donateurs met de opvoering van dit spel een alleszins genoeglijke avond bezorgd. Ook de heer A. Schol als Broom, de uit vinder en mejuffrouw Janny van der Does, het pseudo-dienstmeisje mogen echter niet onvermeld blijven. Door kapelaan van Thulen, geestelijk adviseur van T.O.V. werd het openingswoord gesproken. Het T.O.V.-orkesl' dat de entre-acte mu ziek verzorgde verdient een pluim voor het pittige spel. Spannend verloop der competitie bij „Klaver Twee" Hoewel de heren WorstWegman nog steeds de leiding hebben in de wintercom petitie van de Hoog'ovenstaten bridgeclub „Klaver Twee" hebben de heren Bosman Eekhout bij de wedstrijden welke Dinsdag avond in het Statenhuis aan de Velserweg werden verspeeld, weer een groot deel van hun achterstand afgeknabbeld. Zij wonnen de wedstrijd van groep A met liefst zes punten voorsprong op de leiders. De uit slagen van Dinsdagavond luidden: Groep A: 1 heren BosmanEekhout 39 mp.; 2 heren LuttikSpanjaard 37 mp.; 3 heren Worst Wegman 33 mp.; 4 mevrouw Slaatsheer Klesser 32 rap.; 5 heren HendriksBakker 30 mp.; 6 heren v. d. GeerMinneboo 29 mp.; 7 heer en mevrouw Vollaerts 27 mp.; 8 heren Oosterhout:Aalbersberg 25 mp.; Groep B: 1 heren HollemanVeenstra 43 mp.; 2 dames HamelPlooy 37 mp.; 3 heer en mevrouw v. Aalst 33 mp.; mevrouw Kamphuis—heer Groen 32 mp.; 5 mevrouw Groenheer Kamphuis 29^2 mP-! 6 heren HaverWaterdrinker 28*2 mp.; 7 heren Vermeijv. d. Hoff 24'^ mp.; 8 heren AsjesDubbel 24i/2 mp. „The Velno's" naar Haarlems concours Het Hoogovenstaten amusementsorkest „The Velno's" zal Zaterdag 11 Februari deelnemen aan het concours voor amateur musici, dat georganiseerd door „De Melo- disten" in het Krelagehuis te Haarlem wordt gehouden. Op het concours zullen „The Velno's" een drietal nummers ten gehore brengen, bewerkt door J. Stoker. Heemskerk Van het groene laken In café „d'Oranjeboom" werd een biljart wedstrijd gehouden tussen de biljartclub „d'Oranjeboom" en „Excelsior" uit Uit geest. Op „eigen veld" wist „d'Oranje boom" de tegenpartij met 5-3 te verslaan. Onderhandse aanbesteding Door de Provincie is onderhands aan besteed de verbouwing van een woonhuis aan de Rijksweg te Heemskerk. Aan de fa. Cornelisse en Zn. is opdracht gegeven de verbouwing te verrichten. GESLAAGD De heer Th. N. van der Lee is geslaagd voor het diploma Engelse Handelscorres pondentie van de Nederlandse Associatie voor Practijkexamcns te Amsterdam. Castricum Het spookte in de zaal Borst Woensdagavond kwam de N.K.V.B. i de zaal van W. Borst bijeen voor het hou den van een feestavond, waarop het Heemskerker Toneelgezelschap „Ons Ge noegen" het blijspel „Het Spook van de Vrijburcht" opvoei-de, geschreven door de bekende Haarlemse toneelschrijver Gerard Nielen. Het werd zonder twijfel het beste blijspel dat dit jaar in Castricum vertoond werd. Alvorens het toneelgezelschap met de opvoering van deze klucht begon, deed de voorzitster, mevr. Brakenhoff, nog enkele huishoudelijke mededelingen en tijdens de pauze werd een verloting georganiseerd, waaraan vele attractieve prijzen verbon den waren. De aanwezigen, w.o. pastoor De Wit, en alle kapelaans van de parochie, amuseer den zich kostelijk, hetgeen aan het ap plaus aan het. einde van de avond zeer goed te merken was. Culturele avond van C.S.V. Toen C.S.V.'s voorzitter, de heer J. Duin- ker, Dinsdagavond de culturele bijeen komst opende, waren er een 120 leden in de zaal om deze avond over de zeevisserij bij te wonen. De heer De Korte, lid van de Voedings raad, gaf de toelichtingen op de films op duidelijke en zeer begrijpelijke wijze. In zijn voorwoord memoreerde spreker, dat ons land aan de visrijkste zee ligt en veel aan de zee en zeelui te danken heeft. De visrijkdom van de Noordzee wordt echter minder en het aantal vissersschepen neemt zienderogen af. Waren er voor de ooi-log nog 123 schepen, die IJmuiden als thuishaven hadden, thans zijn er nog 48. In de eerste film werd de trawlvisserij behandeld en na de pauze werd een film over de haringvisserij vertoond. MARKTBERICHTEN Spruiten f 0,56f 1,15; spruiten B f 0,23 f 0,46; prei f 0.55f 1,01: boerekool f 0,43 f 0,46; witlof I 0,51f 0.52; witlof II f 0.32; waspeen fO.ll3,!-; uien f 0,30; peen III afwij kend f 8,30—f 10,30; peen IV f 9,50—f 10,50. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 8 Februari kwamen de haven van I-Jmuiden binnen: Gordias van Rotter dam. American Attorney v. Antwerpen. Julia Marie van Rotterdam. Tempo van New castle. Regulus van Delfzijl. Stephonia van Londen. Oranjefontein van Hamburg. Vertrokken zijn: La Rochelle naar Le Havre. Neeltje naai; Gothenburg. Vigsnes n. Vlissingen. Wallonia naar Antwei-pen. Nor wich Trader naar Ipswich. Libelle naar Bre men. Tautra naar Bergen. Draco n. Rostock. VOETBALOVERZICHT Weenink-schakers achter de borden Voor de wintercompetitie van de Bever wijkse schaakclub „Weenink" werd Dins dagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat weer een aantal wedstrijden gespeeld. De gedetailleerde uitslagen luidden als volgt: Afdeling A: C. v. Zijl—K. Slings 0—1; N. Molenaar—J. C. Muyen 1—0; Ph. Bakker—H. v. 't Hoff VaVi; H. Nijman—C. v. Zijl 01; K. SlingsC. v. Zijl afg. Afdeling II: C. v. d. SchuitA. Alders 10: A. Aldei-sN. N. 10; J. v. d. Does J. H Ottei-loo 10; D. Duinmeyei-J. v. Ver- séveld 1—0; J. Reinhoui—L. P. Siebers 0—1; L. P. SiebersA. Ter voort afg. Afdeling III: A. PriesterM. Metzelaar 01: J. G. JimminkJ. Meyer Sr. afg.; J. W. Los—C. Molenaars 0—1; H. Stil—J. Bakker 01; J. H. de KoterK. de Vries 10; J. v. MarionM. v. Leeuwen 10. „De Eenheid der Godsdiensten" Voor de Theosofische vereniging, loge „Kennemerlanc!" heeft de heer L. W. J. Labout uit Amsterdam Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg een open bare voordracht gehouden over het onder- werp „De eenheid der godsdiensten". Het gesprokene werd met lichtbeelden verdui delijkt. De heer Labout begon zijn uiteen zetting met erop te wijzen, dat er zeer vele godsdiensten bestaan. Al deze religies groe peren zich om een centrale figuur en in de verschillende godsdiensten heersen veelal dezelfde grondpi-incipes. De onrust die in de mensheid leeft, vindt volgens spreker mede haar oorsprong in de verscheidenheid dei- figuren als Jezus en Boeddha en anderen. In de grond zijn deze centrale gestalten tot de zelfde beginselen terug te brengen en het zou voor de mensen veel beter zijn als er maar één figuur zou zijn. Spreker besloot zijn betoog met de be wering dat de theosofische leer reeds 75 jaar de mensen vertelt dat,, niet het kruis maar wij zelf" ons zeiven moeten verlossen Spreker werd ingeleid door de voorzitter van de loge „Kennemei-land" de heer P. J. Rijken, die mede deelde dat de theosofische vereniging 75 jaar geleden in New York is opgericht en dat over de gehele wereld dit lustrumjaar gesproken zal worden over „De eenheid der godsdiensten". Ook tegen Sparta heeft VSV het niet kunnen bolwerken. Nu is het op zichzelf helemaal geen wonder, wanneer een club uit de onderste regionen van een leidende ploeg' vei-liest, maar een kansje op een zege was er nu toch voor VSV geweest, immers Sparta kwain in deze ontmoeting met drie invallers uit, waaronder één voor doelman Landman. Inmiddels is het al lang geleden, dat VSV een overwinning boekte. De sup porters, die alleen de thuiswedstrijden bij wonen, hopen nog steeds, dat zij hun club ook eens zullen zien winnen, immers op eigen terrein behaalde VSV tot dusver nog geen enkele overwinning! Door de onverwachte zege van Zee- bui-gia op Feyenoorcl, is hét voor VSV weer oppassen geblazen, mede ook door het feit, dat de rood-witten nog drie las-' tige uitwedstrijden en slechts één thuis wedstrijd wachten. Toch wil het er bij ens niet in, dat VSV voor de onderste plaats bestemd is: in de eerste plaats, om dat de spelers o.a. ook weer in een deel van de wedstrijd tegen Sparta getoond hebben toch nog wel wat in de mars te hebben en voorts, omdat het programma van Zeeburgia ook niet gemakkelijk is: thuis tegen ADO en HDVS en uit tegen Blauw Wit en DOS. Zondag trekt VSV naar DOS. De Utrechtse club kan deze wedstrijd onder rustige omstandigheden spelen, want zij komt nóch voor de bovenste, nóch voor de onderste plaats in aanmerking. Heeft dit ongetwijfeld het voordeel, dat de spelei-s niet gedrukt worden cloor de nodige span ning, anderzijds ontbreekt onder derge- lijke omstandigheden ook de prikkel om zich tot het uiterste te geven. We hebben dan ook goede moed, dat de VSV'ers ten minste één kostbaar punt medenemen! Stormvogels en de dei-de klassers zijn óf vrij, óf spelen voor de beker. Verschil lende clubs van deze laatste groep kunnen haar bekerwedstrijd gebruiken om eens te experimenteren, want het aantal clubs, dat zich nog niet veilig kan noemen, is vrij groot. Vooral in 3A en 3B is het in de onderste regionen een gedrang van je welste! In de vierde klas worden enkele wad- strijden gespeeld. Zo speelt CSV de uit wedstrijd tegen Limmen. De Castricum- mei-s hebben, nu RCZ Zondag wel defini tief werd uitgeschakeld, met WSV de mooiste kans op de bovenste plaats met Assendelft als belangstellend toeschou wer. We geloven niet, dat de CS Vers zich door Limmen de mooie kans laten ont nemen! VVB, dat Zondag van Vliegende Vogels verloor, speelde daardoor dusdanig in de kaart van Rivalen, dat de Velsenaren zich wel uitgeschakeld kunnen achten. Zij spelen Zondag tegen Swift en moeten deze wedstrijd kunnen winnen. IEV speelt eveneens uit en wel tegen WMHO. Het zal een hele toer voor de IE Vers zijn om het zelfs maar tot een gelijk spel te brengen! Santpoort Propagandabijeenkomst V.P.R.O. De afdeling Santpoort en Bloemendaal van de V.P.R.O. belegt Woensdag 15 Febr. 'n propaganda bijeenkomst in 't jeugdhuis van de Nederl. Hervormde kerk te Sant poort. Ds. C. Noorman van Zaandam zal het woord voeren en het Bloemendaalse N.P.B. koor zal enige liederen ten gehore brengen. Bovendien wordt er een film over de V.P.R.O. vertoond. IJMUIDEN, 9 Februari Besle kinderen Tot m'n genoegen kan ik een paar nieuwigheden in onze kindei-hoek aan kondigen, die jullie wel zullen beval len. Allereerst het „Wist je....". Dat verschijnt voortaan ieder week en elke neef of nicht kan, als zij iets aardigs weten, hieraan meehelpen. Want 't is toch eigenlijk niet helemaal in de haak dat jullie Tante Els elke week maar weer voor je eigen rubriek laat op draaien en er zelf nooit eens iets aan „doel" de raadsel bedenkers niet meegerekend natuurlijk. Wie brandt er los? Bovendien zullen we zo nu en dan een „wedstrijdbabbeltje" inlassen om vragen en opmerkingen, plannen oi' ideeën te behandelen. Allemaal mee eens? Zo ja, dan komen jullie maar met je bezwaren. Trouwens, als er in jullie hoofden nog meer goeie gedachten rondzwerven, hoor ik ze graag eens. GEORGE FORMBY stuurde me bijvoorbeeld een idee, dat nog zo gek niet is en ik zal het eens aan alle kanten bekijken. Meer kan ik er nu niet over verklappen. We gaan gauw naar de briefjes want de tekening van WILGENROOSJE neemt nog al wat plaats is en er is genoeg te doen vandaag. ALPENKLOKJE zal alweer wat opgeknapt zijn vermoed ik, want je briefje was helemaal niet somber. Je bent „naar dat meisje" geweestIk kan echt niet ruiken wat je met die geheimzinnige mededeling bedoelt, jongedame. Misschien kun je je opstel aan de winter ontlenen? Ook GEORGE FORMBY is van de partij, zoals je een paar regels hoger al gemerkt hebt. Je moet me eens vertellen met welke „kranten-tante" jouw moeder gecorres- pondeerd heeft; ik zal haar wel kennen. BLAUWDRUIFJE schiet weer eens flink uil haar slof met een lang epistel. Jij bent een kleine lekkerbek, geloof ik, dat je al smulde van onze vorige „wedstrijdbabbel". Voor je vraag over de nieuwe maandwed- strijd verwijs ik je naar deze „wedstrijd- babbel". Jouw klasgenoot was er dus wel even erger aan toe, dan jijzelf! Is het heu vellandschap al wat geslonken? Inderdaad: verleden week Dinsdag is het wonder boven wonder goed afgelopen met de glad heid de mensen waren ook allemaal zó voorzichtig! Nu ik zie, dat je „naturel" jute ge bruikt kan ik je geruststellen over het verkleuren: alleen geverfde jute verschiet erg snel. Dit kun je rustig in de zon laten liggen. Het is anders mooi en gemakkelijk tmateriaal, vind je niet? Ja, alle brieven 'worden bewaard. Je moest de mappen eens zien! MARIANNEKE kan ik ook rechtstreeks naar de „babbel" verwijzen. DUIF vertelt het droeve nieuws, dat een van zijn duiven gestorven is. Wat had het beest, jong? Nee, voor je vader is het wel even bar geweest op zee en dan kun je maar beter binnenblijven. Hoe kwam het dat je vriendje terugging naar Oostenrijk? Was het een van de kleine Velsense gasten? KABOUTER WIPPIE begint ook al over huiswerk mee te praten. Met andere woor den: Tante Els moet er op rekenen, dat ze zich niet elke week meer in jouw gunst .mag verheugen, voortaan? Hoe gaat het nu met je kleine buurman, die zo erg hoest? Met dit regenweer wil dat nooit zo best. Dag kaboutertje! Waarmee we weer aan het eind van onze brievenbus zijn gekomen. Tot de volgende keer! Luilekkerland Rivieren en Gebergten. a. Rijstebrijberg, b. Limonadai-ivier. c. Krentenheuvel. d. Sucadekanaal. Diversen. Hotel „de Soete Suy- kerbol". Steden en Dorpen. Hoofdstad: Krakelingen burg. 2. Pannekoekendorp. 3. Harde Wenerstad. 4. Moccabommel. 5. Room Taaistad. 6. Carbonada. 7. Appelbollendam 8. Moorkopstad. 9. Gakedam. 10. Spekdam. 11. Spritsburg. 12. Jan in de zak. 13. Banana. 14. Roomburg. 15. Oliebolla. 16. Wijnnata. WILGENROOS JE's kaartje van Luilekkerland, waar ze verleden iveek de eerste prijs mee won. hoeft niet verder toegelicht te worden: je ziet zo wel dat zij er een hele stitdie van heeft gemaakt. Wedsfrijdbabbeltje Omdat er nog al wat vragen waren over de nieuwe maandwedstrijd zullen we nog eens uiteenzetten, wat ik van jullie verg. Stel je dus voor, dat je een machine had uitgevonden ja, stel je het maar echt goed voor met je vingers in je oren die door een druk op de knop alles te voor schijn bracht, wat jij je zou wensen. Wat zou er uit jouw .machine komen? Wat zou, je er verder mee doen? Het AARDIGSTE antwoord wordt beloond met een boek. Je mag er een verhaaltje van maken, je mag in een tekening je idee weergeven voor mijn part knutsel je van karton een model van dat apparaat in elkaar. Nu gesnapt? TANTE ELS FELICITEERT: KABOUTER BELLEFLEUR en PRO FESSOR TWEEBEEN, die allebei de achtentwintigste Januari jarig waren; BROMELIA, die verleden week Don derdag haar verjaardag vierde en SNEEUWKLOKJE, die Dinsdag het f eestvarkentje was. BABBELGRAAG, ALPENKLOKJE en KIEZELSTEENTJE gaan met z'n drietjes hun verjaardag Zaterdag vie ren en KOLIBRI telt er Maandag weel een cijfertje bij. Van harte (alsnog of alvast), kinde ren! Om ie proberen Er is een goedkope en makkelijke manier om beierende kerkklokken te imiteren en je hebt er heus geen carillon of zelfs maar een speeldoos voor nodig. Vraag moeder twee zilveren lepels of vorken en bind Ze aan de uiteinden van een dun touw van ongeveer een meter. Leg dat touw dan over je hoofd, zodat de lepels of vorken ter hoogte van je borst bengelen en druk het touw stevig met je vingers op je oren. Ga aan tafel zitten en iaat de lepels of vorken zachtjes tegen de tafelrand kleppen. Al gedaan? Je zou niet zeggen, dat daar zo'n prachtig geluid in zit. Als het niet direct lukt heb je je oren niet voldoende afgesloten. Wist je dat het woord abracadabra vroeger wel gebruikt werd als loverformule om ziekten af te Wenden. De mensen schreven het dan in een bepaalde vorm op een stuk perkament, dat negen dagen om de hals moest wor den gedragen en daarna over de schouder in een rivier gegooid werd, die naar het Oosten stroomde Het woord betekent: helemaal niets, het. is dus eigenlijk nonsens (net als - het bijgeloof). het Hebreeuws „moeder van het de naam Eva ir luidt Chaova, of: leven"? de honden, die de Eskimo's voor hun sleden gebruiken, met zo weinig voedsel toekunnen, dat zij in tijden van nood al tevreden zijn met huid of een stuk leer? diezelfde Eskimo's hun (betrouw bare) landkaarten in hout uitsnij den en op die manier vaak ontdek kingsreizigers een heleboel wij zei hebben gemaakt? Velsen-Noord „Wijkeroog"-winkeliers komen bijeen De Vereniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkeroog" zal Maandagavond, 13 Februari, een ledenvergadering houden in café Sloot aan de Koningsweg. Er worden verslagen uitgebracht van de „klokjesactie" en over de financiën van het vijf-en-twintigjarig bestaan. Het belangrijkste agendapunt is onge twijfeld de wederinvoering' van de W.V.W.- zegels, over welke actie, die door de be zetting en distributie werd gestaakt', reeds in enige voorgaande vergaderingen is ge sproken. Mannenkoor „De Eendracht" geeft een feestavond Het mannenkoor „De Eendracht", dirigent de heer Frits Uyttenboogaard, houdt Za terdag in gebouw „Concordia" een feest avond, waarop ook het koor zich in enige nummers zal laten horen. Het eerste deel van de avond wordt aan de zang gewijd met „Le Rossignol" van Gretry; „Wein und Liebe" van Fr. Schubert; „De Gilde viert" van Era. Hullebroek naar bewerking van de dirigent en „Ons Hollands" van Bern. Zweers. Het programma na de pauze wordt verzorgd door Swengali en z'n vrolijke Vrienden. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 34) Heeft me die ouwe man daar effe een smak gemaakt! E11 toen zei ze tege mijn: „Vooruit Sjors, maak dat je weg komt, daar komt vast herrie van! Denk er aan: ik heb geslape as er wat van komt; ik weet van niks, hoor! Je ken hier an de overkant over de muur springe! Ja, dat zei ze. Ik zou natuurlijk wel tege u gezegd hebbe dat ze geslape had as u niet over dat kesjot gesproke had, begrijpt u? Nou, en ik er vandoor, het raam uit. Ik struikelde bijna over die ouwe man en toen vond ik aan de overkant de muur en ik er overheen met een salto! Je had me eens moete zien, 'specteur! Me broek was er kapot van ja, da's nou al de tweede in vier-en-twintig uur! maar ik was er toch over. En langs een steeggie kwam ik Weer op de gracht en ging meteen naar huis. En da's nou met me hand op me hart de zuivere waarheid en nou mag je me kop eraf slaan as het allemaal niet waar is! En hoe laat was je thuis. George? Om vijf over half twaalf. En me moe maakte me een standje. Nu, voorzover wij kunnen nagaan heb je werkelijk de waarheid gesproken. De rechercheur is vanavond ook al bij je moe der geweest en die heeft ook van alles verteld: van de kapotte broek en dat je om vijf minuten over half twaalf thuis kwam. Dat komt dus uit. Nu moet ik nog een paar' dingen weten. Toen Betsie die schriften uit die plas opviste, is ze toen uit het raam gestapt? Nee, we honge alle twee over de ven sterbank. Die is laag, weet u. Toen is me lucifersboekje zeker ook uit me zak gegleje, hoewel ik het een merakel vind dat u me daaraan heb kunnen speure. 't Is toverij! En Betsie kon er zo net bij. Ze viste de schrifte op en haalde ze naar binne. Kerel, Prins, je neus heeft weer de waarheid gesproken! 't Is sterk! En wat deed ze toen verder met die schriften, Boontjes? Ja, dat weet ik niet. Toen ging ik er vandoor. Het is goed. Ik zal nu Betsie laten komen, daar is niets aan te doen. Prins, vraag jij of Bergman even hier boven komt; hij lijkt mij beter geschikt om Betsie op transport te stellen dan jij. En jij, Boontje, moet hier nog op het bureau blij ven tot ik het meisje gesproken heb. Als haar verklaringen dan kloppen met de jouwe kun je daarna weer naar huis gaan, daar heb ik dan geen bezwaar tegen. Nou 'specteur, dan zegt u die meid toch wel goed, dat ze de zuivere waar heid moet spreke? U vertelt haar maar van 't kesjot, ze ken wel tege een stootje! Anders komt er maar spul van en ik wil nou wel naar huis. As me coach hoort dat het nou alwéér zo laat ge- worde is Ik zal zorgen dat het in orde komt, Boontjes. Er zijn ogenblikken dat zelfs de meest geduldige, meest humane en meest hof felijke inspecteur van politie en op die kwaliteiten kon Inspecteur Renkevoort toch met recht aanspraak maken een voudig bloed ziet en de aanvechting ge voelt om zijn revolver te trekken en ergens tegenaan te schieten: zómaar, om de knal len en het afreageren van eigen woede. Meestal beleeft hij deze ogenblikken niet tegenover een paar doortrapte schurken die hem bij de keel grijpen in een donkere steeg of in een obscure, kroeg, maar wél tegenover jankende vrouwspersonen die het op haar zenuwen hebben, volkomen onhandelbaar zijn en snotteren. En wan neer men nu nog bedenkt dat hij met een dergelijk vrouwspersoon geconfronteerd werd om twee .uur in de nacht, na een uiterst vermoeiend etmaal en in een zeer inspannende zaak, dan kan men zich een klein denkbeeld vormen van de gevoelens, die Inspecteur Renkevoort koesterde ten opzichte van Elisabeth Kurkmans. De Of ficier van Justitie die later zijn politie rapport doorlas, kort en bondig en zakelijk opgesteld, had stellig geen flauw benul van de bovenmenselijke inspanning die het opmaken van dit rapport hem gekost had. Een nuchter stukje politionele recher che, een nachtmerrie in zijn latere (herin nering! Een rapport dat hem, één bladzijde folio, bij het verhoor ongeveer twee uur van zijn nachtrust gekost had! Betsie Kurkmans maakte haar entrée hangend in de armen van de brigadier Bergman, die ongekend transpireerde. Daarna werd ze als een zoutzak tegen een stoelleuning gedeponeerd. Daarna gluurde ze uit een ooghoek, snotterde, gluurde weer en barstte in een gierend huilen uit. Ze maakte zwaar slagzij. Och Prins, gooi eens even die water karaf over haar leeg! zei de inspecteur. Néé! Néé!! riep Betsie en zat weer recht. En nou hou je je verder koest! zei de inspecteur. Toch duurde het nog een kwartier voordat hij haar eerste antwoord kon noteren. Ja, het was vreselijk, maar die Sjors had geprobeerd haar te bedriegen. Alle mannen waren slecht. Ze hadden het op onschuldige meissies voorzien. Zij was ook onschuldig, altijd keurig netjes om niks van te zeggen. De mannen dachten dat ze maar alles konden doen. Die Sjors had zo maar heel anstranterig tegen haar raam getikt en toen ze wou kijken wie het was, was hij naar binnen gestapt en Betsie, als ik nu nog één leugen van je te horen krijg ga je zó het cachot in, met een kan water over je heen! Nieuw gegier, gesnik, gesnotter. Niet in het rapport vermeld. Na tien-minuten werd het verhoor hervat, maar het cachot en de kan water werkten toch preventief. Het verhaal van Sjors werd, met onge veer tien maal zoveel omhaal, bevestigd. Ze had de papieren binnengehaald en Sjors was hem gesmeerd. En net toen ze het raam weer dicht had en de gordijnen er voor had ze gehoord dat Moe eraan kwam. Moe vigeleerde op T. En ze was in bed gesprongen en had de schriften onder haar kussen verstopt. Nieuw gesnik, gesnotter, enz. Tien minu ten pauze. Ze had zich slapende gehouden en moe had in de kamer rondgekeken en was weer weggegaan. Het was een hele tijd stil geweest; pa en moe waren ook naar bed. Toen was ze op haar tenen naai de gang geslopen en had de sleutel weer op het rekkie gehangen. En ze was weer naar bed gegaan en het was weer een hele tijd stil. Toen had ze horen roepen en praten onder haar raam en begreep ze dat ze de professor gevonden hadden. Ze hield zich koest. Maar eindelijk had ze zoveel vreemde mannenstemmen in de keuken gehoord dat ze toch wel es effe wou gaan kijke. Dus je hebt van het begin tot het einde alles gehuicheld! Néé!! Nieuw gesnik, gesnotter, enz. 't Is me dood! jankte Betsie. Wacht daar nog effe mee tot de inspecteur alles heb opges'chreve, zei re chercheur Prins. Zal ik maar effe, chef? en hij nam de waterkaraf weer op. Zijn chef schudde "van nee. Vijftien minuten pauze. En wat deed je met de schriften, Betsie? Ik legde ze tusse me goed. Maar ik wou geen kwaad! Ik ben een eerlijk meissie. Maar ik wou natuurlijk niet zegge dat ik ze had. Ze zeie allemaal dat het zo erg was dat ze weg ware en die ene knul, die knappe met dat zwarte haar, die had echt de pee in. Hij zag zo wit as een tafellak© en het was toch een leuke knul om zo te zien. Ik hou van zwarte knulle. Ik dacht: Ik zal jou die sommetjes maar lerugbrenge. En vanavond gooide ik ze bij hem in de bus. Ik wist waar-ie woonde want ik heb er nóg eens een boodschap moete afgeve(Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6