IJmuider Courant Koning der Belgen Haarlems Dagblad Geheime conferentie van Engelse, Amerikaanse en Canadese atoomdeskundigen Politieke partijen hebben zich geblameerd Kans op volledige opheldering Rotterdamse illegale werker beschouwde stnjdfonds als zijn eigendom „Stopzetting der herstelleveranties aan Rusland aanleiding tot Russische aggressiviteit" 64e Jaargang No. 19473 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom xN DE BELGISCHE Kamer van Afge- 1 vaardigden'is Woensdag het besluit ge nomen dat een volksraadpleging zal wor- trien gehouden over de terugkeer van ko ning Leopold III. Het wetsontwerp heeft liet gehaald met een meerderheid van 117 liggen 92 stemmen. Zesenvijftig procent van de Kamer stemde dus voor, vierenveertig tegen Indien deze verhouding ook in het resultaat van de volksraadpleging tot uiting you komen hetgeen natuurlijk niet zeker is kan men de terugkeer des lconiogs verwachten. Hijzelf heeft verklaard dat hii zal aftreden als niet 55 voor zijn terugkeer stemt. Formeel beslissend zal de uitslag evenwel niet zijn. het parlement houdt de eindbeslissing. Eer de Koning, als een voor hem gunstige volks-uitspraak gevallen is, zou kunnen terugkeren, zou den de Kamers in een gemeenschappelijke zitting moeten besluiten, een einde aan het regentschap (van !s Konings broeder) te maken. De Koningskwestie heeft, zoals ge weet, in België felle tegenstellingen opgeroepen. Het past een buitenlander en zeker een Nederlander niet, daarover een oordeel uit te spreken. Het zou ook weinig waarde hebben. De stemming in de Kamer van Afgevaardigden heeft opnieuw aangetoond dat de Katholieken (de Christelijke Volks partij) voor de terugkeer des Konings zijn, de socialisten en communisten ertegen en dat de liberalen verdeeld ziin. Doordat de liberale ministers en vier Vlaams-liberale leden voor de volksraadpleging stemden is het voorstel aangenomen.. De liberale leden uit Wallonië en Brussel -temden tegen. Deze splitsing der liberalen duidt op de tweede verdelings-lijn, die wellicht nog be langrijker is en nog scherper ligt dan die i tussen de politieke partijen: in Vlaanderen is de meerderheid voor de terugkeer des Konings, in het Walenland ertegen. In de .hoofdstad schijnen de voor- en tegenstan- ders ongeveer gelijkelijk verdeeld te zijn; misschien zou daar een kleine meerder heid der voorstanders tot uiting kunnen komen. Als de tegenstelling in de politieke partijen een buitenlander ertoe verleiden mocht zijn mening te vormen zou de Vlaams-Waalse tegenstelling wellicht weer andersom liggend in zijn sympathie dan zijn politiek inzicht hem al kunnen doen aarzelen. Maar bovendien gelden ten aanzien van de Koning gevoelsoverwe gingen, die men niet kan schatten als men niet tot het voïk zelf behoort. De vriend schappelijke verhouding vriendschappe lijke!* dan sinds een eeuw. het geval is ge weest die tussen onze Zuiderburen en ons sinds de oorlog zo sterk is gegroeid, moge Nederlanders ook in particulier con tact doen beseffen dat ons alleen belang stelling past en sympathie sympathie, omdat deze Koningskwestie voor het Bel gische volk een grote en pijnigende be proeving is, een zaak van diepe ernst. Verwacht wordt dat de volksraadpleging op 19 of 26 Maart zal geschieden. Ook in ons land zal men er zich in verheugen als zij in haar voorbereiding en uitvoering zonder incidenten of moeilijkheden van andere aard verloopt. Gezien de heersende spanning kan men de gang van zaken niet zonder enige bezorgdheid tegemoet zien. Iedere Belg boven de 21 jaar zal de vraag „Bent u van-oordeel, dat Koning Leopold zijn wettige prerogatieven moet herkrij gen?" met ja of neen moeten beantwoorden. Ge ziet hieruit dat de volksraadpleging alleen de persoon des Konings betreft en niet het koningschap als zodanig, evenmin de dynastie, die niet in het geding zijn. Indien Koning Leopold III geen 55 van de stemmen mocht halen en hij dus zou aftreden zou zijn opvolging verzekerd zijn 'in de persoon van zijn oudste zoon, kroon prins Bouclewijn. (De Koning heeft uit zijn j eerste huwelijk met wijlen Koningin Astrid drie kinderen: twee zoons en een dochter en uit het tweede met mej. Baels, sinds dit huwelijk prinses de Réthy, een zoon). Het standpunt van de tegenstanders van 's Konings terugkeer is het laatst, in de Belgische Kamer van Afgevaardigden uit eengezet door de socialistische ex-premier Paul Henri Spaak, op de eerste dag van deze maand. Die jongste uiteenzetting van -•en zo belangrijke persoonlijkheid heldert 'emeer op omtrent het standpunt der tegen standers, omdat zij duidelijk maakt waar, na jaren, het zwaartepunt van hun verzet is komen te liggen. Wij hebben de hoofd- ounten van die rede een week geleden vermeld: er bleek uit dat Spaak vooral grieven heeft geuit tegen 's Konings z.i. 'e autocratische houding in het verleden, die kenmerkend tot uiting kwam in de beleidsfouten die hij volgens zijn tegen standers in de Meidagen van 1940 beging. Spaak liep nu cle rechterzijde toe: „Vindt •tij 's Konings jongste verklaring, namelijk dat de monarchie verstevigd uit de volks raadpleging te voorschijn zal komen, ge ruststellend voor de parlementaire demo cratie?" 1-Iij merkte ook op dat de Koning omringd was door personages, die het par lementaire régime verafschuwden en dat de grote diensten, die deze vorst aan het land heeft bewezen, niet opwegen tegen de I fouten die hij beging als staatshoofd. Overigens liet hij niet na te verklaren, dat hij vaak daden en houdingen van Koning I Leopold had bewonderd een verklaring, |die zowel de Koning als cle tegenstander, die haar uitsprak, eert. Wegen grieven omtrent een autocratische houding des Konings nu bij de tegenstan ders van zijn terugkeer het zwaarst? Men is-geneigd tot die indruk. Moeilijk te schat ten is een andere factor die zich in de opi nie der Belgen ook doet gelden 's Ko nings tweede huwelijk die in de laatste tijd weer sterk de aandacht heeft getrokken maar waaraan toch blijkbaar geen beslis sende betekenis moet worden toegekend. Ih elk geval luidt het gisteren genomen besluit, een periode van toenemende span- ring in de Koningskwestie in maar waar- jschijnlijk tevens: de definitieve oplossing. Australië roept ambassadeur uit Moskou terug Het Australische departement van Bui- "nlandse Zaken heeft de Australische am- assadeur te Moskou voor besprekingen 'uggeroepen. In gezaghebbende kringen is men van Fining, dat deze stap zal worden gevolgd •oor de sluiting van de Australische am bassade te Moskou. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en «Qprerttfc ftaartemsrtjc Courant CJnra ,6^6) Vrijdag 10 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen, - Abonnementen per week 33 cent, pei kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Dr. Klaus Fuchs komt vandaag voor de rechter Geen buitenlanders meer op vertrouwensposten? HARWELL (Berkshire, Engeland), 9 Februari (Reuter). Atoomdeskundigen uit Canada, de Vei*enigde Staten en Enge land, bewaakt door extra politie van het Britse ministerie van Oorlog, zijn Donder dag begonnen met besprekingen over vei- ligheidskwesties in het laboratorium voor de kernenergie te Harwell, terwijl in de gevangenis van Brixton in Londen dr. Klaus Fuchs, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting afwacht die vandaag begint. De zaak Fuchs staat niet op de agenda van de deskundigen der drie mogendheden. Het is evenwel vrijwel zeker, dat ten minste de mogelijke gevolgen van deze affaire onofficieel besproken worden. Tijdens de geheime conferentie, waarbij alle mogelijke voorzorgen genomen wor den, zo zelfs dat gebruikte notitieblocs en vloeipapier dagelijks verbrand worden, zullen de deskundigen uitmaken hoevele nieuwe bijzonderheden van de atoomstu die voor algemene publicatie kunnen wor den vrijgegeven. Er is deze week weinig gepubliceerd over dr. Fuchs, een van Harwells vooraan staande wetenschappelijke medewerkers, omdat de Britse pers door de wet .en de traditie gebonden is, zich van commentaar te onthouden over een zaak, die nog voor een rechtbank moet dienen. Om deze reden gelooft men in rechtskundige kringen niet, dat Engeland zal toegeven aan de aan drang der Verenigde Staten om bijzonder heden over de zaak te verstrekken, voor dat het recht zijn loop gehacl heeft. In gewoonlijk betrouwbare diplomatieke kringen verklaart men, dat cle Verenigde Staten Engeland niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te leveren, zodat hij in de Verenigde Staten zou kunnen terechtstaan, doch men verwacht wel, dat het verzoek vroeg of laat zal worden in gediend. De deining, de in de Veren. Sta ten is ontstaan naar aanleiding van het geval Fuchs en de bedekte bedreigingen die geuit zijn, dat de V. S. het niet veilig zouden kunnen vinden om geheimen over de atoomenergie en de H-bom in de toe komst» met wie ook te delen, hebben ge leerden en regeringsfunctionarissen te Harwell verontrust. Men schijnt evenwel de opvatting toegedaan, dat ongeacht de onthullingen, welke het proces zou kunnen opleveren, de samenwerking zal blijven bestaan. Er wordt verondersteld, dat -er strenger op buitenlandse geleerden in de V. S., Canada en Engeland gelet zal wor den, of zelfs dat dezen helemaal van het erk aan de atoomenergie uitgesloten zul len worden. Met de verdediging van Fuchs is belast een advocaat uit Londen, J. Thompson HalsalL Hij is Duitser van geboorte, maar verkreeg cle Engelse nationaliteit. Het proces Fuchs zal beginnen met een open bare zitting. Lawine bedelft huis in de Franse Alpen Twaalf doden Bij Besse in de Franse Alpen heeft een lawine een huis met veertien houthakkers en mijnwerkers bedolven. De sneeuw massa drukte het huis in elkaar en twaalf van de mannen kwamen om het leven. De twee andere wisten zich uit te graven. Vaten petroleum in het huis raakten in brand doordat een petroleum-lamp omviel en aangenomen moet worden dat een aan tal van de mannen door verbranding om het leven kwam. Onmiddellijk na het ongeluk trokken reddingsploegen op ski's erop uit en zij slaagden er in de lijken te bergen. Het ge troffen chalet dat op 2000 meter hoogte stond, behoorde aan een naburige kolen' mijn, dis vermoedelijk de hoogst gelegen van Europa is. De arbeiders plachten er nacht door Ie brengen. Bijna elk gezin te Besse is in de rouw gegaan, omdat vrijwel alle 150 inwoners van het dorpje verwanten zijn van de 9 mannen uit Besse die bij het ongeluk om het leven kwamen. Belgische torpedojager aan de grond De Belgische torpedojager „Jan Breij- del" die door de Belgische staatssleepboot „Zeeleeuw" van Zeebrugge naar Antwer pen werd gesleept, is, doordat de sleeptros brak, ter hoogte van Vlissingen omhoog gevaren. Om half vier vannacht sloeg het schip los uit de trossen en kwam terecht op de Spijkerplaat. Aan boord van de torpedo- bootjager, clie voor de sloop is bestemd, bevonden zich slechts vier runners. Dezen zijn vannacht nog door het Belgisch loods wezen naar de wal gebracht. Mohammedanen en Hindoes slaags geraakt in Calcutta Bloedige onlusten, welke doen denken aan die van 1946, toen honderden doden vielen, zijn te Calcutta uitgebroken naar aanleiding van verscheidene incidenten tussen Mohammadanen en Hindoes. Donderdagmorgen werd geplunderd, met bommen geworpen en met messen en ande re wapens gevochten. Het aantal gewonden is zeer groot. Men meent dat de onlusten het gevolg zijn van recente berichten uit Bengalen over daar gepleegde gruwelen door Mo hammedanen, die een minderheid van Hindoes met grote overmacht hebben aangevallen. De autoriteiten zijn inmiddels overge gaan tot evacuatie van Mohammedanen uit overwegend door Hindoes bevolkte wijken en omgekeerd. (United Press). Commandantvan „Truculent'1 kreeg ernstige berisping Hij bracht zijn schip in gevaar door nalatigheid De Britse luitenant ter zee Charles Bo wers, de 28-jarige commandant van de Engelse onderzeeboot „Truculent" die ver leden maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de monding van de Theems tot zinken kwam, waarbij 64 personen het leven lieten, is door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd vrijgesproken van de beschuldiging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. De rechtbank besloot de .straf van luite nant Bowers tot een ernstige berisping te beperken. Na een beraadslaging van 80 minuten werd deze uitspraak bekend ge maakt. Volgens de marinetraditie was de punt van het zwaard, dat tijdens het pro ces op een tafel naast dc rechters had ge legen, op de binnentredende beklaagde gericht als teken, dal hij schuldig bevon den was. De volgende argumenten voor de uitspraak werden aangevoerd: Toen luitenant Bowers de lichten van de „Divina" zag, waaronder de lichten die aangeven dat het schip in beweging was, veranderde hij van koers, terwijl de zee- Het woord is aan Nietszsche: Rijpheid van de man is: de ernst te hebben teruggevondendie hij als kind had bij het spel. vaarlregels vereisen en de navigatieom- standigheden het toelieten, dat de „Trucu lent" dezelfde koers behield. Bovendien gaf hij geen geluidssignaal, dat zijn schip koers wijzigde. Bowers had ter verdediging aangevoerd, dat hij de „Divina" veilig gepasseerd zou zijn, indien deze niet van richting veran derd zou zijn. De door de krijsraad uitgesproken straf van een ernstige berisping houdt geen degradatie in voor luitenant-ter-zee Bo wers en betekent niet automatisch vertra ging van zijn promotie, al kan zij wel hier toe leiden. Bowers is in September 1939 tot cle marine toegetreden en kwam in 1942 bij de afdeling onderzeeërs. In Augustus 1944 werd hij eervol vermeld. Hij wercl in October met het commando over de „Tru culent" belast. Zijn schip zonk, toen hij er voor de eerste maal mee uitvoer. Dc gemeenteraad van Haastrecht bij Gouda besloot ccn crc-diet van tachtigdui zend gulden beschikbaar te stellen vobr de restauratie van het zeventiende eeuwsc raadhuis. Na zijn aankomst le Paramaribo werd Prins Bernhard aldaar in een plechtige zitting van de Stalen ontvangen. De Prins leest de boodschap van Koningin Juliana voor. Zuiveringsschandaal in Wurtterriberg-Baden DüSSELDORF, 9 Februari, (ANP). I-Iet grootste zuiveringsschandaal, dat tot nog toe in West-Duïtsland is ontdekt, heeft in Württemberg-Baden geleid tot een scherp conflict tussen de Amerikaanse landelijke commissaris, generaal Gross, en de regering. De Amerikaanse commissaris heeft de regering schromelijke nalatigheid verweten in deze geruchtmakende zaak. McCloy, de Hoge Commissaris, heeft open lijk de minister-president Reinhold Mayer gedesavoueerd, toen deze meende zich tegen de Amerikaanse beschuldiging te moeten verzetten. De publieke opinie in Stuttgart is door hef geval zodanig in be weging gebracht, dat de dagen van het kabinet geteld schijnen te zijn. De zuivering is in dit land sedert vier jaren het onderwerp van duistere machi naties geweest, waardoor zich volgens de Duitse pers vertegenwoordigers van de drie gröté partijen, die de regering vor men, namelijk christen-democraten, soci aal-democraten en Duitse volkspartij, ge lijkelijk geblameerd hebben. Nadat in vroegere stadia deze affaire steeds weer in pax'lementairë commissies werden begraven is de zaak onstuitbaar aan het rollen gegaan, toen een corruptie centrale werd ontdekt, die in meer dan duizend gevallen vermogende lieden dooi de procedure der zuivering geloodst heeft. De hoofdaanklager, May, en de vroegere plaatsvervangende minister voor politieke zuivering, Rapp, zijn gearresteerd op be schuldiging van zich te hebben laten om kopen. Rapp onderhield in zijn ministerie een privé-bureau, waar tegen zware be taling ontlastende getuigenissen werden samengesteld. Ondanks vele protesten van leden van de zuiveringskamer werd Rapp door twee ministers voor de zuivering als onmisbaar in zijn ambt gehandhaafd. De politie, die de arrestaties verrichtte, had de opdracht tot het onderzoek van Ameri kaanse zijde ontvangen, doch gedurende het. jaar, dat het onderzoek geduurd heeft, zijn ettelijke politieke machinaties hier tegen ondernomen. De verantwoordelijkheid voor een onaf zienbare reeks van affaires is vier jaren lang als een kaatsbal heen en weer ge speeld tussen regering en parlement en de publieke mening heeft daaruit de over tuiging opgedaan, dat alle leidende partijen behoefte gevoelden de dingen geheim te houden. Buiten de partijen om overstelpen nu vele organisaties en leden van de voor malige zuiveringsgerechten de politie met nieuwe aanklachten. Het schijnt, dat nu de tijd gekomen is, waarin met alle verwik kelingen, waartoe de zaak geleid heeft, afgerekend zal worden. Ook de pers eist een zuivering van de atmosfeer, mede uit vrees voor de kans, dat het schandaal in het kleine land bui tenlands zal worden beschouwd als symp tomatisch voor de toch al niet zeer ge waardeerde wijze, waarop Duitsland met zijn nazi's heeft afgerekend. Mn. M. de Niet Gzn. die, zoals wij gisteren meldden, benoemd is lot burgemeester van Wageningenin zijn woning aan'de Torenlaan te Castricum, Een jaar gevangenisstraf geëist,, waarvan de helft voorwaardelijk ,De rechtbank weet het bijzondere werk van u gedurende de bezetting tc waarderen en heeft cr eerbied voor. Later heeft u echter iets gedaan dat niet door de beugel kon. U hebt echter gedurende de oorJog een grote dosis moed getoond. Ook nu zult u meed nodig hebben om uw fouten te bekennen. Ik heb met leedwezen gezien, dat u bij het vooronderzoek verklaringen hebt afgelegd, waarop u later bent terug gekomen. Vandaag moet u de zedelijke moed hebben de duigen tc vertellen zoals ze zijn". Met deze woorden, lot de verdachte J. P. S., een van de leiders van de Rotter damse illegaliteit, opende rar. J. van Vol- lenhove gistermiddag de zitting van de Rotterdamse rechtbank, tijdens welke deze zaak werd behandeld. S is ten laste ge legd, dat hij 75.000 gulden, die toebehoor den aan de Landelijke Organisatie der illegaliteit, heeft verduisterd en voor zich zelf gebruikt Een der opsporingsambtena-. ren die gisteren als getuige werd gehoord, verklaarde, dat de verdachte voor tiendui zend gulden een auto en voor zevendui zend een bontjas had gekocht en aan ver scheidene mensen giften had gedaan. Door het onderzoek "van de justitie was nog 26 mille achterhaald, dit geld is terugge geven. Een van de bestuursleden van de stich ting L.O.-L.K.P verklaarde, dat in Novem ber 1945 werd besloten dat de verschillen de illegale kassen tot een fonds zouden worden verenigd. Dit besluit was bindend. Verdachte's raadsman, mr. S. J. Polak uit Rotterdam, had enige getuigen a décharge gedagvaard. De voormalige commandant van de B.S. te Rotterdam, vertelde, dat S. een mens met een kinderlijke natuur was. Volgens hem was hij na de bevrijding verbitterd, omdat hem geen enkel eerbewijs te beurt Generaal Clay schreef een boek over Duitse probleem Duits begrip voor de democratie zal groeien, als het gestimuleerd wordt NEW YORK, 9 Februari. (Reuter), Generaal Clay, een van de vooraanstaande Amerikaanse deskundigen inzake de pro blemen van het na-oorlogse Duitsland hij was van 1945 tot 1949 plaatsvervan gend militair gouverneur en militair gou verneur in Duitsland heeft zijn ervarin gen en conclusies van die jaren neerge legd in een boek, dat onder de titel „Be slissingen in Duitsland" is uitgegeven. In een voorwoord zet Clay zijn mening uiteen over het Duitse nationalisme. Vol gens Clay zal zich uit de verdeling van Duitsland in een Westelijk en Oostelijk gebied ongetwijfeld een extreem-nationa- lisme ontwikkelen. Clay zegt verder, dat de kwesties, hoe en .wanneer West-Duits- land tot de gemeenschap van naties wordt toegelaten en hoe en wanneer het met Oost-Duitsland kan worden verenigd van „het grootste belang voor de toekomst van de wereld" zijn. Clay constateert, dat de bevolking van West-Duitsland vier jaar lang naast het communisme heeft geleefd en niet onder communistische overheersing wil leven. Duitslands vrije buren, die veel van de Duitsers geleden hebben, moeten, aldus Clay, bereid zijn zijn terugkeer naar een vrije en onafhankelijke status te ac cepteren. „Dit is", zo betoogt Clay, „het Duitse vraagstuk, dat definitief en volledig moet worden opgelost aleer wij vex-zekerd kunnen zijn van een duurzame vrede. Dit vereist tijd, geduld en begrip". Het 440 pagina's tellende document over zijn verblijf van vier jaar in Duitsland is aangevuld met een chronologische tabel van gebeurtenissen en 50 pagina's met bij zonderheden over documenten ter staving van zijn relaas. Clay zegt in een terugblik, dat „indien wij toen (in Juli 1945) hadden beseft, welke verwarring en chaos er heersten, wij inderdaad onze taak als hope loos gezien zouden hebben". Over de eerste dagen van het viermo- gendhedenbesluur schrijft de generaal, dat het verlangen van de Amerikanen om dit bestuur tot een succes te maken, mo gelijkerwijs in de eerste maanden er toe geleid heeft dat men tot schipperen ge neigd was, de werkelijke kwesties slechts op de lange baan geschoven werden en uiteindelijk de poging mislukte. Generaal Clay brengt het begin van de breuk tus sen de. geallieerden en. de Sovjet-Unie te rug tot zijn actie, herstelleveranties aan de Sovjet-Unie uit de lopende productie in het voorjaar van 1946 stop te zetten. Dit bracht de Russische politiek van commu nistische wereldoverheersing, die door de oorlog was gestuit, weer „uit de motbal- len", aldus generaal Clay. Enige maanden later kwam generaal Clay tot de overtuiging, „dat wij nimmer ten volle slaagden in onze poging om vriendschappelijke betrekkingen met Sov jet-Russische functionax-issen te kweken'' Conclusie Het boek van generaal Clay bevat over vloedige feitelijke verwijzingen naar de politieke, economische en financiële ver- deringen van de drie Westelijke zönès, die tenslotte tot West-DuiIsland wei-'den sa mengesmolten. Twee hoofdstukken zijn gewijd aan de blokkade van Berlijn en de luchtbrug. Het boek besluit met de vol gende woorden: „Wij kunnen en moeten de vernietiging, die Hitier de wereld heeft, gebracht, niet vergeten en evenmin de wreedheid, die voex*de tot de concentratiekampen en mas sa-uitroeiing. Wij kunnen het het Duitse volk niet vei-geven, dat het toeliet, dat zulke dingen gebeurden. Wij moeten ech ter wel bedenken, dat een volk in een politie-staat weinig te zeggen heeft en zijxx morele en geestelijke hoedanigheden snel verworden. Zijn geloof in een rechtvaar dige regering kan rxiet in een nacht her steld worden, ook niet door geweld. Het Duitse volk is arbeidzaam en ixx staat tot het welzijn van Eui-opa bij te dragen. Het geniet thans vrijheden, die h^t jaren lang niet bezeten heeft. Zijn begrip van demo cratie zal groeien, indien het geholpen wordt door hen, dde'de vrijheid kennen en liefhebben. De West-Duitse regering kan geen stand houden als. zij niet weer wordt opgenomen in de familiekxxing der Euro pese naties, die geloven, dat de rechten van het individu te dierbaar zijn om ze in de staat onder te laten gaan". De YVci'cldgebcdsdag voor studenten wordt dit jaar gehouden le Delft en wel op 13 en 19 Februari. Het programma vermeldt voor Zaterdag 18 Februari een lezing van prof. dr. E. L. Smelik over „Gebed en voor bede". was gevallen. Gedurende de bezetting wa ren hem grote bedragen ter hand gesteld, zowel door goede "burgers maar ook door zwai-te handelaren en collaborateurs. Een getuige die gedurende de bezetting secretaris van S. was geweest, verklaarde, dat de groep van S. had gewei-kt met geld van lieden die na de oorlog gedekt wilden zijn. Vex-der zou S hem opdracht hebben gegeven aan de gevers te vragen, wat er met het geld na de oorlog moest gebeu ren en daax-op had hij als antwoord gekre gen: „Doe ermee, wat je wilt". Getuige vatte het altijd zo op, dat S. met het geld kon doen wat hij wilde. Vol gens hem was zijn illegale organisatie een particulxex-e instelling, die S. zelf had op gericht. S. stelde zijn medewerkers aan en betaalde ze uit. „Nicmanclsgcld" Ook de verdachte verklaarde, dat het door hein opgelichte en geleide Centraal Voorzieningsbureau een particuliere onder neming was. Na de bevxxijdixig vervielen de doeleinden en beschouwde hij het geld als uiemandsgeld. Président: „Dacht u, dat de mensen u het geld evengoed hadden verstrekt, als ze ge weten hadden waar het bleef?" Verdachte. „Ten dele wel, want er waren er onder, die boter op hun hoofd hadden. Ze gaven het om na de ooxiog gedekt te zijn." President: „Ze dachten: deze maxi zal het v-el op een behoorlijke maxiier besteden, hij heeft veel invloed." Verdachte: „Ik heb het gebruikt, zoals de mensen het bedoeld hadden en or was ook wat geld voor mij persoonlijk bij." Hier werd verdachte in de rede gevallen door de Officier van Justitie: „U tapt nu uit een heel ander vaatje dan voor de politie en de rechter-commissaris. Ik waar schuw u voor de consequenties van dëzë houding." Mr. dr W. S. van Oosten gaf xn zijn requisitoir een overzicht van het werk van het C.V.E. voor en na de bevrijding^ Na de ooi-log zette S. zijn loffelijke en verdien stelijke .taak voort door de verzorging van schoolkinderen en hulp aan spoorwegper- neel. Uit verschillende rapporten blij Kt, al dus de Gf(icier, dat men het C.V.B. als een particuliere zaak beschouwde. Er was een liquidatiefonds van 15.000, waarvan ver dachte 9.000 als liqxxidatieuïtkering heeft getoucheerd. Na de bevrijding was het resterende geld op een rekening bij de Nederlandse Han delmaatschappij gezet. Op 27 December 1945 heeft u persoonlijk, aldus de Officier, per cheque 45.000 opgenomen en dit is de eei-ste verduistering ten nadele van de Landelijke Organisatie. Van ciat geld, zo vervolgde de Officier, heeft S. tiexx mille aan vrienden weggeven. Voor de rechter-commissaris was ver dachte toen van mening, dat hel geld naar de L.O.-L.K.P. moest. Hieruit bh.jkt duide lijk, dat hij wist, dat hij het geld niet in eigen zak mocht steken. Gezietx de houding van verdachte wilde de Officier de feiten ten volle laten wegen. Een verduistering van dit bedrag is geen geringe zaak, zo besloot de Officier, vooral, als het om geld gaat, dat voor nagelaten betrekkingen was bestemd. Hij eiste tegen S. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en onder toezich+stellïng van ver dachte, terwijl de 26.000 worden afge staan aan de stichting LLP.-L.K.P. Hierna werd. de zitting geschorst tot Don derdag x6 Februari voor het pleirloch van nu*. S. J. Polak. ONRUSTIG WEER Vei-wachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuid- Westelijke wind. Vannacht zeer zacht voor de tijd van het jaar, moi*gen enige daling van temperatuur. 11 Februari: Zon op 8.04 uur. onder 17.46 uur Maan op 4.26 uur. onder 11.18 uxtr Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 Februari: Hoog water: 9.02 en 21.35 uur. Laag water: 4.28 en 16.59 uur. Zaterdag 11 Februari: Hoog water: 10.07 en 22 48 uur. Laag water: 5.19 en 18.03 uur-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1