IJmuider Courant Oude Finse vrachtboot streed vergeefs tegen felle wind en beukend water Fuchs Haarlems Dagblad Binnenkort zullen vier-vijfden van de Benelux-handel vrij zijn De landen moeten het gebruik van geweld gezamenlijk afzweren" 64e Jaargang No. 19475 Bureaux: Kermemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboont De ZAAK-FUCHS lijkt een zonderlinge geschiedenis. Zij zal in Engeland wel veel critische commentaar uitlokken. Deze dr. Klaus Fuchs, die nu 38 jaar is, was Duitser en al sinds 1932 communist. Dat wil dus zeggen: van zijn éénentwintigste jaar af. Toen Hitler in Januari '33 aan het bewind kwam werd de Duitse grond hem spoedig te heet onder de voeten, hetgeen begrijpelijk is en hij week uit: eerst naar Frankrijk, toen naar Engeland. Hij moet in die landen, of in één van beide, zijn te Leipzig begonnen studies voltooid hebben, maar bleef Duitser. Hij bleef ook commu nist en verkeerde in communistische kringen. Toen de oorlog was uitgebroken werd hij in Engeland als Duitser geïnter neerd, maar later vrijgelaten, omdat hij een knap theoreticus was. Hij werd bij het atoomonderzoek ingeschakeld, waarbij men de knapste koppen nodig had. Even later, in Juli 1942, werd hij genaturaliseerd als Engelsman, waarbij hij tweemaal een eed aflegde. Bij de eerste zwoer hij trouw aan zijn nieuwe vaderland, bij de tweede: dat hij niets van hetgeen hij bij zijn werk te weten zou komen aan derden zou mede delen. Maar volgens zijn eigen verklaring besloot hij onmiddellijk, die eden te breken en'alles aan de Russische agenten door te geven wat hij wist. Hij heeft dit zeven jaar lang kunnen doen. Hij heeft het ook tijdens een verblijf in Amerika, waar hij tijdelijk werkte in de atoom-laboratoria te Los Alamos in Nieuw-Mexico, gedaan. Dat was in 1944, dus nog een jaar vóór de eerste atoombommen op Hiroshima en Nagasaki geworpen werden, die Japan decïen capituleren. Tot die tijd Augustus 1945 waren de Russen bondgenoten in de oorlog. Dat maakt minder scherpe con trole op mensen, die als communisten in de Engelse of Amerikaanse dienst geko men waren, verklaarbaar. Maar in 1946 reeds werd hevige opschudding gewekt door een ontdekking van verraad van atoom-geheimen aan de Russen, in Canada. Deze zaak had tengevolge dat ook in Enge land een man terechtstond, zekere dr. Alan Nunn, die tot tien jaar veroordeeld werd. Hetgeen raadselachtig lijkt is dat deze gebeurtenis blijkbaar geen twijfel heeft gewekt aan de betrouwbaarheid van een man als Klaus Fuchs, ex-Duitser en tien jaar actief communist eer hij Engelsman werd. Hij bracht het zelfs tot een leidende functie te Hardwell, waar de Britse labo ratoria voor atoom-onderzoek zijn geves tigd. De Britse geheime dienst schijnt erg goed van vertrouwen geweest te zijn. Hij moet dat zelfs zijn gebleven nadat in het voorjaar van 1943 een wetsontwerp werd aangenomen, waarbij communisten van het bekleden van ambtelijke vertrouwens- posten werden uitgesloten. Wonderlijk. Men zou menen dat er toen wel eens ge bladerd moest zijn in de levensgeschie denissen van genaturaliseerde Duitsers. Het beleid van de Geheime Dienst ziet er in deze zaak voorshands niet erg listig uit. Klaus Fuchs is blijkbaar een nogai on gewone figuur, al zijn spionnage en verraad geenszins ongewoon meer in deze wereld. Hij bezat in hoge mate de eigenschappen om een dubbele rol te kunnen spelen. Mr. Humphreys, die bij de (in Engeland zoals altijd openbare) instructie van de zaak het O.M. vertegenwoordigd hee'ft, noemt hem een gespleten persoonlijkheid en heeft daarbij de vaktermen der psychiatrie ge bezigd. Wellicht zal bij de behandeling van de zaak blijken dat de man eenvoudig een begaafde komediant was. Hij heeft ook aan politiek gedaan: hij meende te weten dat de Westelijke gealli eerden de Russen in de oorlog tegen Duits land hadden gedreven en daarom nam hij het des le sterker voor de Russen op. Maar zijn geloof in een communistische heil staat was sinds enige tijd geschokt: sinds kort gaf hij daarom geen atoom-geheimen meer aan Russische agenten door. Weer een kenmerkend geval van iemand, die meende de politieke wijsheid in pacht te hebben en zijn eigen overtuiging voorgoed te hebben gevestigd, maar er volkomen op terug moest komen en intussen het een en ander had uitgehaald. Volgens Fuchs zijn ook andere Engelse geleerden (geboren Engelsen) te Hardwell uiterst-links georiënteerd, maar die plegen geen verraad. Zij houden zich aan hun eed. Hij had bij hen ,,een diep verankerde kordaatheid" aangetroffen, die hen tot zwijgzaamheid noopte. Blijkbaar vindt hij dat iels zeer bijzonders, maar zoiets is een voudig een trouw aan het gegeven woord, waarbij o.a. ook zelfrespect in het geding komt. Een woordvoerder van het State Depart ment heeft nu te Washington medegedeeld dat honderden Duitse geleerden, die in Amerika werkzaam zijn, niet naar Duits land zullen kunnen terugkeren omdat zij teveel van de Amerikaanse bewapening weten. Men zal daar nu ook wel zijn scherpte van onderzoek een beetje gaan toespitsen. p. p. Massale demonstratie van communisten te Parijs Ongeveer 25.000 communisten hebben Zondag te Parijs gedemonstreerd „voor de verdediging van de vrijheid en de strijd tegen de oorlogsstokers". Zij trokken met vlaggen en spandoeken van de Place de la Bastille naar de Place de La République, waar zij bloemen neerlegden bij het monu ment van de republiek. Drie muziekkorp sen liepen in de optocht mede. Er werden veel Franse nationale vlaggen meege dragen en zeer weinig Russische. Ongeveer 10.000 toeschouwers sloegen met weinig tekenen van enthousiasme de demonstratie gade. aldus Reuter. Het was Zondag de jaardag van de on lusten van Februari 1934 te Parijs, toen ae regering viel als gevolg van het Sta- visky-schandaal en de politie op commu nistische en royalistische demonstranten schoot. Van een tribune sloegen Maurice Tho- rez, algemeen secretaris van de Franse communistische partij, en andere vooraan staande Franse communisten de optocht gade. In Toulon ging het minder rustig toe. Kiev raakten communisten en politie slaags. Een politieman moest naar een zie kenhuis worden gebracht. Tien politie agenten en ongeveer 30 demonstranten werden licht gewond. Editie voor Velsen, IJmuïden, Santpoort en Omstreken van en ©pccrötc ïtarlntisite Courant r&mo i6s<T) Maaudajr 13 Frbruari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4.75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SCHEEPSRAMP OP DE HAAKSGRONDEN Vliegtuigongeluk in Amerika Bij een vliegtuigongeluk bij Albuquer que (New Mexico) zijn drie personen om het leven gekomen, die naar men meent veiligheidsfunctionarissen waren, verbon den aan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De veiligheidsdienst van de commissie liet de staatspolitie niet tot de plaats van het ongeluk toe. Vier gewonden bij autobotsing Vanmorgen is in Den Haag een jeep, be stuurd door een 24 jarige inwoner van Rijsbergen (Brabant) tegen een verkeers- zuil o pde Laan van Nieuw Oost-Indië te Den Haag gereden. De vier inzittenden moesten met snij- en schaafwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jeep is ernstig be schadigd. „Dorus Rijkers" keerde met achttien drenkelingen terueJDe 9eredden van de Karhuiakomen r-if l J J j j 1 weer wat °P krachten na hun hachelijk Eilr man vonden de dood m de golven avontuur. Geheel linies (zittend.) kapitein H. Grönstrand van het vergane schip. Anderhalf uur lang heeft de bemanning van het kleine Finse schip „Karhuia" gisteren in het kille licht van de Februari-morgen een verbeten strijd gevoerd tegen de mee dogenloze vloedgolven van de Haaksgronden. Een Engels vrachtschip, zelf slechts met moeite optornende tegen de huizenhoge, zeeën, twee sleepboten, een reddingsboot en een vliegtuig, te hulp gesneld op de aanhoudende en steeds dringender wordende noodseinen van de „Karhuia" hebben de grimmige wedloop met de stormwind en de tijd verloren. Toen zij op de plaats waar de ramp was. geschied aankwamen, had het noodlot zich reeds aan de „Karhuia" en het grootste deel van zijn bemanning vol trokken. Op de woelige baren zwalkte nog slechts de brug van het oude, koene schip en hier en daar en overal dreven op het schuimende water stukken wrakhout. Moedeloos keerden de helpers weer terug, alleen aan boord van de „Dorus Rijkers" heerste de voldoening in ieder geval zestien schepelingen aan land te kunnen brengen. Zij waren met een sloep aan de ondergang ontkomen en werden onderweg opgepikt. De vreugde over hun redding werd wel zeer getemperd door de gedachte aan de elf anderen die de dood in de golven hadden gevonden. Het Finse- stoomschip „Karhuia", dat al burg terug. Het Engelse schip, dat dwars van 1909 dateerde en ruim 2200 ton mat, zond voor het eerst Zondagochtend óm half acht S.O.S.-seinen uit wegens de uiterst gevaarlijke positie waarin het op de Haaks gronden verkeerde. De vrachtboot maakte veertig graden slagzij en de kapitein deelde mede, dat zijn bemanning het schip in de sloepen ging verlaten. Zowel de sleepboten „Holland" als „Ebro" van de rederij Doeksen als de red dingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder gingen in allerijl naar het benarde -schip toe, waarvan even later bekend werd, dat het op de felle Westenwind afdreef in de richting van de kust. Reeds onder water H i Engelse s.s. „Pentridge", dat de „Karhuia" in 't zicht had, stevende even eens in de richting van de Fin. Tegen tien uur deelde het Engelse schip mee, dat het de „Karhuia" niet meer kon zien. Een in middels opgestegen Mitchell van de Ma rine-luchtvaart, die zowel de „Pentridge" als de „Dorus Rijkers" naar de plaats van de ramp leidde, meldde, dat alleen de brug van het vaartuig nog boven het water uit stak. Een half uur later kwam bij de reddings boot een sloep met oveirievenden aan. Schip brak doormidden In de sloep, zaten achttien veiJtleumde en dodelijk vermoeide mannen, zestien Finnen en twee Duitsers. Zij vertelden dat de sloep in paniekstemming werd gestreken op het ogenblik dat het schip in tweeën brak. Tien leden van de bemanning konden zo snel niet meer meekomen en verdwe nen met de „Karhuia" in de golven. De messboy Elle Forss vertelde: „Ik zag hen nog naar het achterschip lopen. Er is geen twijfel aan, dat ze daar .mét z'h allen zijn omgekomen". Onder hen was de marconist Erkki Salokangga, die^anderhalf uur lang onafgebroken S.O.S.-seinèix had uitge zonden. Seinen die tenslotte werden opge vangen en leiden tot de redding van zes tien van zijn kameraden en twee van de drie verstekelingen die zich aan boord be vonden. Lekgeslagen Uit de nóg onsamenhangende verhalen van de schipbreukelingen kon worden op gemaakt, dat door het gaan schuiven van de lading bij het overhellen van het schip een der luiken is opengeslagen en het water kon binnenstromen. Kapitein Grönstrand uit Lovisa heeft van het ogenblik af, dat het scb.ip water maakte op de brug gestaan. Toen de situ atie hopeloos werd is hij ovei'boord ge- spi-ongen. De stoker Hans Conrad. uit Lü- beck heeft het langst in het water gelegen. Het duurde een vol uur voor hij, volkomen uitgeput in de sloep kon worden gehesen. Zoeken niet opgegeven Intussen keerde de „Dorus Rijkers" niet onmiddellijk naar zijn haven terug, doch speurde met de Mitchell, de twee sleep boten en de „Pentridge" de omgeving van de Haaks af. Een ogenblik verkeerde men in de ver onderstelling, dat nog een tweede sloep op de woedende baren dreef. De „Mitchell" liet reeds fakkels neer. De „Pentridge" spoedde zich naar de aangegeven plaats. Vergeefs. Tegen de middag werd het zoeken ge staakt. De „Mitchell" keerde naar Valken door hét wrakhout was gevaren en geen enkel tekeix van leven had kunnen waar nemen, stoomde door. De zee was uiterst ruw, het water ijskoud. Zelfs al hadden de drenkelingen zich drijvend kunnen houden, dan hadden ze de temperatuur toch niet kunnen overleven. Omstreeks een uur gaven de sleepboten en als laatste de „Dorus Rijkers" het zoe ken op. Tussen de deklading en de scheeps kisten had men de tweede sloep omgesla gen aangetroffen. Geen di-enkelingen of lijken bevonden zich in de nabijheid. Benauwde ontsnapping Het was Zondagmiddag kort na twee uur, toen de „Dorus Rijkers" onder grote be langstelling de haven van den Helder binnenvoer. Uitgeput, verkleumd en half versuft door de doorgestane ellende, stap ten de mannen aan land. In „Het wapen van den Helder" groepten ze samen om de kachel om te trachten iets bij te komen. Verscheidene hunner zaten zonder een woord te zeggen voor zich uit te sta ren. Anderen bleken spraakzamer en trachtten hun belevenissen onder woorden te brengen. Max Seeger uit Kiel, die een kwartier in het koude water had rondge zwommen, voor hij aan boord van de uit gezette sloep kon worden getrokken, ver telde, hoe hij tezamen met Karl Sjolund om vier uur 's nachts op wacht ging staan. Het was, zo vertelde hij, ongeveer tegen die tijd, dat men bemerkte, dat het schip enigszins water maakte. Seeger kon niet vertellén hóé het lek was ontstaan in het ruim veertig jaar oude schip. „Onmiddellijk gaf de kapitein opdracht te pompen en dat is een paar uur lang ge beurd. Het eerste teken, dat men onze signalen had opgevangen, was het Neder landse vliegtuig, clat laag over ons vloog. 'Tegen half acht gaf de kapitein bevel het schip te verlaten, maar twee sloepen zaten aan stuurboord, waarnaar het schip zo zwaar overhelde, zodat ze voor ons waardeloos waren. Onze enige redding was nu nog do boot, die aan bakboord zaL Ik rende onmiddellijk naar deze boot en hielp haar uitzetten. Drie man sprongen in de reddingboot. Vier anderen sprongen over- boord en wisten zich aan de reddingsboot vast te klampen. Zij werden door de an deren aan boord getrokken". Intussen had een deel dér bemanning zich verzameld op de brug, eén ander deel op het middendek. Onverwacht sloeg plotseling de brug van het schip af en dobberden een groot aan tal mannen op de tot vlot geworden brug op zee rond. Enigen hunner sprongen on middellijk in het water en zij allen be reikten zwemmende de sloep. Met. vereen- de krachten wisten daarop degenen, die zich in. veiligheid hadden kunnen stellen, naar de drijvende brug te roeien en zo werden de daai-op achtergeblevenen, even eens aan boord van de sloep genomen. Zwijgzame verstekelingen De -twee geredde Finse verstekelingen deden er maar liever het zwijgen toe. In het bijzonder wilden ze maar liever niet de reden van hun uitknijpen openbaren. Ze hadden zich in de kolenbunker verbor gen gehouden en dat was ondanks al het water van de zee nog duidelijk aan hen te zien. Krauko Kiirski liep onrustig heen en weer en ook zijn vriend Jokola wilde zich niet over de reden van zijn voornemen naar Frankrijk uit te wijken uitlaten. Wat er met hen gaat gebeuren is nog niet be kend. De bemanning gaat vandaag naar Am sterdam, en zal vandaar per vliegtuig naar Finland terugkeren. Het woord is aan Fliegende Blatter: Als de lafheid neerschrijft wat de nijd dicteert ontstaat een anonieme brief. Europese Radio-Unie gevormd Sir Ian Jacob, president van de Euro pese radio-conferentie heeft Zondagavond bekend gemaakt, dat de nieuwe Europese Radio-unie kon worden geacht tot stand gekomen te zijn. De ontwerp-statuten van- de nieuwe Unie werden Zondagavond door afgevaardigden van de 21 samengekomen landen 'getekend. Leiders van de Franse, Nederlandse en Portugese delegaties dankten in een slot woord de BBC voor haar werk aan de organisatie van de conferentie. De eerste zitting van de nieuwe Unie wordt vandaag te Torquay gehouden. Benelux voor de BBC Mr. Stikker, Paul van Zeeland en mr. dr. Vaspar voor de microfoon In een Benelux-uitzending door de Lorxdense BBC is Zondag onder meer het woord gevoerd door de ministers D. U. Stikker en Paul van Zeeland en door mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-gene raal van de Benelux-douane-overeen- komst. „Wij zijn reeds ver gevorderd op weg naar ons doel, doch vele problemen, waar onder zeer moeilijke, moeten nog worden opgeruimd", aldus zeide minister Stikker onder meer. „Ik ben er van overtuigd, dat wij al deze moeilijkheden zullen oplossen en dat wij hiertoe in staat zijn omdat wij ze in goede atmosfeer benaderen. Dat is naar mjjn mening een van de belangrijke lessen van de Benelux". Prof. Einstein geeft zijn mening: „1 „Bewapeningswedloop is hysterisch geworden en leidt tot massa-vernietiging" NEW YORK (Reuter). Professor Al- bert Einstein heeft in .een uitzending voov de televisie 'onder meer gezegd, dat het denkbeeld, van het verkrijgen van veiligheid door nationale toewapening met de huidige staat der militaire techniek „een gevaar lijke-illusie" is. Deze illusie heeft in de Verenigde Staten vooral steun gevonden in het feit, dat Amerika het eerste land is geweest, dat er in slaagde de atoombom te fabriceren. „Amerika heeft zich," zo zeide Einstein verdei-, „in de laatste vijf jaar laten leiden door het beginsel van „veiligheid door een supeiheure militaire kracht, wat de kosten ook zijn". De bewapeningswedloop tussen Amerika en de Sovjet-Unie heeft een „hy sterisch karakter" gekregen. Achter de muren van geheimhouding werd aan beide zijden met koortsachtige haast aan midde len tot massavernietiging gewerkt. De waterstofbom verschijnt als een mogelijk te bereiken doel, zo vervolgde Einstein, cn de president heeft plechtig verklaard, dat men de werkzaamheden aan deze bom zal inten siveren. Iedere stap schijnt het noodzake lijke gevolg van de vooi-afgaande. Tenslotte blijkt steeds duidelijker, dat alles leidt naar massavernietiging. Hef is noodzakelijk, dat men het gebruik v.an geweld plechtig afzweert. Deze afzwe ring kan slechts goed gevolg hebben als ter zelfder tijdleen superna tionaal juridisch eii uitvoerend orgaan wordt gesticht. Uitweg „Is er een uitweg uit de- impasse? Wij allen, en. in het bijzonder zij, die verant woordelijk zijn voor de houding der V. S. en de Sovjet-Unie, dienen te beseffen, dat wij "een uitwendige vijand verslagen heb ben, doch niet in staat zijn geweest ons los te maken van dé door de ooidog geschapen geestesgesteldheid. Het is onmogelijk vrede te bereiken, zolang iedere daad gedaan wordt niet het oog op een mogelijk conflict in de toekomst. De leidinggevende opvat ting" bij iedere politieke .daad dieiit daarom de vraag te zijn: Wat kunnen wij doen om een vredelievend samengaan van en meer samenwerking tussen de landen te bereiken. Vrees en waptrouwen moeten aan kant worden gezet. Één plechtig afzwei-en van geweld, niet alleen mét betrekking tot massavernietiging, is zonder twijfel nood zakelijk. Het. voorgestelde supérnationale orgaan dient de volmacht te hebben te be slissen over kwesties, die de vrede onmid dellijk bedreigen. Zelfs een verklaring van de landen loyaal samen te zullen werken aan de vorming van een dergelijke wereldregering met be- perkte bevoegdheden zou het hangende ge vaar voor oorlog reeds verminderen. Uiteindelijk echter, zo besloot professor Einstein, is iedere vorm van samenwerking tussen mensen onderling gebaseerd op we derzijds vertrouwen en pas in de tweede plaats op instellingen zoals gerechtshoven en politie." Twintig doden bij trein botsing in Frankrijk Zaterdagmiddag zijn twee tx-einen tussen l'Isle en Gaillac in Zuid-West-Frankrijk met een snelheid van tachtig kilometer op elkander gelopen. De ontzettende botsing had een enorme vernieling tot gevolg, waar bij twintig personexx op slag gedood werden en 38 gewond. De beide treinbestuurders kwamen bij de botsing om het leven. Uren lang waren reddingsploegen uit beide plaatsen bezig met het speuren naar slacht offers in de brokstukken der beide treinen. Het ongeluk ontstond doordat de tx-ein die uit de richting Toulouse kwam, vertra ging hacl. Deze kon daardoor het knoop punt Gaillac xxiet tijdig bereiken om op een zijspoor te worden gereden en de tegemoet komende tx-ein te lateix passeren. De andere trein was Gaillac reeds gepasseerd waar door de twee treinen zich op enkel spoor bevonden. De treinbestxxurder der verlate trein had onderweg de signalexx, waarmede hem be duid werd dat hij een'station eerder zou moeten wachten op de tegenligger, door de mist waarschijnlijk niet gezien. Twintig mensen kwamen om het leven en veertig werden gewond bij een botsing tussen twee treinen tussen Gaillac en l'Isle- sur-Tarn in het Zuidwesten van Frankrijk. De wrakstukken van het voorste deel van een der-treinen. (Telefoto)'. De heer Jaspar zeide: „Bij het voorbe reiden van de douane-unie of economi sche unie moet men er zich altijd voox- hoeden, niet teveel in bijzonderheden te treden. De pogingen om een economische unie te vormen zullen alleen dan succes hebben, wanneer de kwestie vaxx vitaal belang in haar ware grootte wordexx on derkend en wanneer daarna de pogingerx om deze kwesties op te lossen worden ge concentreerd op grote problemen van al gemeen karakter, waarbij de bijzonder heden dan vanzelf terecht komen. Slechts in volledig begrip en het vex-mogen om onderscheid te maken tussen wat van gi'oot en wat van minder belang is, kun nen unies als de Benelux verwezenlijkt worden". De Belgische minister van Buitenlaxxdse Zaken. Paul van Zeeland, verklaarde, dat de oprichting en ontwikkeling van de Be nelux ongetwijfeld in het belang van de betrokken landen zijn geweest.De dx-ie lan den onderhouden zeer nauwe betrekkin gen. De Benelux vex-keert thans in het stadium van de voor-unie. De douane- x-echten zullen ondex-ling worden afge schaft. Er wordt eenheid gebracht in de methoden, die de afzonderlijke landen toe passen om de economische moeilijkheden op te lossen. Op het ogenblik wordt hard gewerkt om de accijnzen meer met elkaar in overeenstemming te brengen. De perio de van de voor-unie heeft voldoening ge schonken. Het handelsverkeer tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie heeft een bemoedigend ver loop gehad in de laatste maanden en wij gaan de weg van een steeds grotere "vrij heid op. Het zal xxiet lang duren, of vier vijfde van de handel tussen de Benelux- landen zal vrij zijn. Er zijn ook moeilijk heden geweest. Elke stap voorwaarts was aanleiding tot uitvoerige critiek ixx ver schillende kringen. De huidige resultaten konden worden bereikt doordat de drie landen de vaste wil hadden om te slagen. Er zal nog hard moeten worden gewex*kt om alle vruchten van de Benelux te oog sten. De verwezenlijking vaxi de Benelux zal slechts een der vele étappes zijn. een étappe, tijdens welke wij onze positie hebben versterkt. Wij zijn bereid actief met landen buiten de Benelux samen te werken en het onze bij te dragen tot de stichting van een internationale organisa tie, waardoor tenslotte vrede en welvaart voor allen, die van goeden wille zijn, zul len zijn gewaarborgd, aldus minister Van Zeeland. Tiendaags bestand in Amerikaanse mijnstaking President Truman heeft Zaterdag een gerechtelijk bev'el verkregen voor een be stand van tien dagen in de staking der vierhonderdduizend vetkoolmijnwerkers. Het bevel werd ondertekend binnen een uur nadat de door Truman ingestelde commissie van onderzoek had gerappor teerd dal. onmiddellijke werkhervatting „gebiedende noodzaak" was. Op twintig Februari zal de aanvrage be handeld worden om eeix bestand van tach tig dagen volgens de bepalingen van de wet van Taft en Hartley. Verwacht wordt echter dat de mijn werkers hun algemene staking zullen voortzetten, niettegenstaande het Zaterdag door het federale gerechtshof gegeven be vel om het werk onmiddellijk te hervatten. Voor vanochtend zijn hier en daar door de vakverenigingen vex-gaderingen belegd. Functionarissen van de UnitedMineworkers Union, die van hun leider John Lewis op dracht hebben gekregen het gerechtelijk bevel op te volgen, hebben vex-klaard dat zij zouden doen wat zij konden om het werk te doen hervatten, maar zij ver wachten dat er niet naar hen zal worden geluisterd. Andere vakbondmensen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat de stakers geleidelijk weer aan het werk zouden gaan. IETS KQUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tol Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en r.u en dan harde Zuidweste lijke wind. Later krachtige tot matige wind draaiend naar Noordelijke rich tingen met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Iets kouder. 14 Februari: Zon op 7.58 uur, onder 17.51 uur Maan op 7.26 uur, onder 14.30 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 Februari: Hoog water: 0.27 en 13.07 uur. Laag water: 8.19 en 21.06 uur. Dinsdag 14 Februari: Hoog water: 1.50 en 14.16 uur. Laag water: 9.40 en 22.16 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1