IJmuider Courant Generaal de Gaulle Haarlems Dagblad „Stappen bij Stalin" in het vooruitzicht gesteld „voor wereldvrede" Russisch-Chinees verdrag ondertekend Anti-Revolutionnairen thans wel tot regeringsverantwoordelijkheid bereid 64e Jaargang No. 19477 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom DE GENERAAL CHARLES DE GAULLE heeft weer eens een stoere rede afge stoken. Hij heeft daarin gezegd, dat Frank rijk het leiderschap moet hebben bij de vereniging van West-Europa. Hij grondt deze gedachte op een overwinning, die hij hoopt" te behalen als het weer eens tot Kamerverkiezingen zou komen. In afwach ting is hij wel bereid aan een Nationale Regering (van alle partijen zonder de communisten) deel te nemen. Maar de generaal is bij uitstek nationalist en mili tair, vervuld van herstel van de glorie van Frankrijk. En „leiderschap" van enig land js nu juist niet wat de voorstanders van West-Europese Unie willen. Juist niet. Federale Unie stelt, integendeel, de eis dat geen der daarin betrokken landen een overheersende positie zal innemen. Voor het overige mist de generaal blijk baar inzicht in de Europese mening om trent Frankrijks politieke toestand. Men heeft daar in de andere landen van West- Europa weinig vertrouwen in. Vooral in de Noordelijke landen, die standvastigheid en berekenbaarheid van bewind als eerste maatstaf doen gelden. Die maatstaf wordt niet alleen aan regering en parlement, maar ook aan het volk aangelegd. Als dit zo sceptisch tegenover het bewind staat, dat het onmogelijk blijkt de staatsfinanciën in goede orde te brengen, terwijl sommige roepen der bevolking zeer welvarend zijn en grote hoeveelheden goud verbergen, vindt men dat in Noordelijke landen een zwakke toestand. Ook ziet men het zonder linge schouwspel der elkaar bestrijdende Franse politieke partijen met verbazing vaak ongerustheid aan. Deze beschou wing dateert niet van de laatste tijd. Men herkent in de politieke buitelingen van de Vierde Republiek, met haar talloze rege- ringscrises, een voortzetting van de war winkel der Derde. Toen enerzijds het Franse communisme aan invloed en werf kracht begon in te boeten en anderzijds de generaal De Gaulle niet slaagde in zijn beraamde snelle opmars naar het bewind, hoopte men, dat de z.g. Derde Macht de krachten der parlementaire democratie in Frankrijk zou bundelen. Maai- het bleek weer het oude lied te zijn: zodra de be dreiging van uiterst-links en uiterst-rechts afnam kregen de middenpartijen onderling ruzie. Tenslotte zijn de socialisten uit Bi- dault's regering gelopen. Wat volgt nu? Een Nationale Regering, misschien een parle- ments-ontbinding en dan nieuwe verkie- gen? Maar wat zullen die opleveren? Het blijft een grillige, onberekenbare koers die men in Frankrijk verkiest te volgen. Als men haar niet verkiest is men blijkbaar toch niet in staat, er beter beleid voor in de plaats te stellen. Natuurlijk verzekert de generaal, dat hij dat zal doen, Indien hij werkelijk bij ver kiezingen een parlementaire meerderheid zou behalen hetgeen voorlopig zeer twijfelachtig lijkt hoe lang zou hij clie dan bijeen houden? Hoe zou hij afsplitsing van groepen onder leiding van politici, dié zelf wilden regeren, voorkomen? Wat zou hij doen tegenover mogelijke intriges in zijn regering? Het is een bekend. Frans woord, dat regeringen „van binnen uit" ten val worden gebracht. De generaal is bovendien geen ervaren politicus, evenmin als een kundig econoom. Hi.j is een generaal en nationalist, gebrand op Frankrijks roem. De eenheid van Europa kan alleen bereikt worden door mensen, die verder kijken dan de grenzen van hun eigen land, die in staat zijn tot „Europees denken". Zulke mensen vindt men in de Raad van Europa, die de generaal in zijn jongste redevoering heeft veroordeeld „wegens zijn lafhartige grillen en capriolen". Wat hij daar precies mee bedoelt is niet duidelijk. De parlements leden van andere landen, die hij ex-mee beschimpt zullen er evenwel niet van onder de indruk komen. Eerbied voor Frankrijks hoge cultuur en voor Frankrijks verleden bezitten de andere volken nog immer, en in hoge mate. Ver trouwen in Frankrijks politieke standvas tigheid en berekenbaarheid ontbreekt. Als centrum van cultuur en als groot en rijk land zou Frankrijk belangi-ijke invloed kunnen doen gelden bij de schepping van Europése eenheid. Maar daar moet het politieke en staatkundige goede beleid bij komen. Dat is onmisbaar: men moet kunnen rekenen op een lijn van ontwikkeling en op een politieke kracht, die wortelt in het volk. Het falen der Franse politiek, haar voort durend gebrek aan stabiliteit, is in deze tijd voor anderen een zorgelijker zaak dan ooit. Wie een vriend van Frankrijk is en het in menig opzicht bewondert betreurt de toestand des te meer. Onwil der Engelsen werkt remmend op de Europese aaneenslui ting. Een van cle redenen van die onwil ligt zonder twijfel in onzekerheid omtrent Frankrijk. Anderzijds zou men op 'het vaste land een sterke en vastberaden houding tegenover Engelse bezwaren kunnen aan nemen men zou zelfs naar een begin van Unie zonder Engeland kunnen streven als men maar .rekenen kon op Frankrijk. Helaas weet men niet wat men aan de Franse binnenlandse politiek heeft en vraagt zich voornamelijk al: wat zou er nu weer gebeuren? Men vraagt zich dit min stens eens per drie maanden af. Het Franse volk heeft grote qualiteiten en telt altijd, ook nu, een aantal figuren van bijzondere begaafdheid. Maar politiek en staatkundig wordt het door de andere volken van West-Europa geenszins als toon aangevende factor beschouwd. Integendeel. In Engeland, in de Lage Landen, in Scan dinavië overal is men zichzelf en ook onderling ervan bewust, dat men op dit gebied meer en beter presteert dan de Fransen. Het zou een zegen voor de Euro pese ontwikkeling van zaken zijn als deze Franse achterstand door een stabiele demo cratische ontwikkeling werd vervangen. R. P. Reuzen-bommenwerper vermist Een Amerikaanse B-36, de grootste bom menwerper ter wereld met 17 man aan boord, is volgens zijn radio-mededelingen ergens in Brits Columbia gedwongen te landen door ijs vorming en brand in een motor. Volgens een zegsman is het vliegtuig ongetwijfeld in het ijskoude water voor de kust van Brits-Columbia terecht geko men. Hel zesmotorige toestel was vertrokken Uit de luchtmachtbasis Eielson nabij Fair banks (Alaska). Vliegtuigen zijn opgestegen om de ver miste luchtreus op te sporen. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn Oprctfjtc ttotrlnnsrtK £ourmt (3tmo téfê) Woensdag 15 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Churchill op het verkiezingspad President Truman heeft geen hoop op succes van eventueel accoord met de Russen De leider der Britse conservatieven, Winston Churchill, heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Edinburgh laten door schemeren, dat als hij na cle algemene ver kiezingen weer premier zou worden, hij persoonlijk bij maarschalk Stalin stappen zou doen, teneinde „in een uiterste krachtsinspanning" le pogen een eind te maken aan 'de koucle oorlog. Churchill herinnerde aan zijn vroegere betrekkingen met Stalin en zeide, dat hij onwillekeurig terug moest komen op het denkbeeld van nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie op het hoogste niveau. Hij zeide zich aan getrokken te gevoelen tot het denkbeeld om in een uiterste krachtsinspanning de klopf tussen de twee werelden te over bruggen, zodat elk haar eigen leven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch ten minste zonder de gehate koude oorlog. Churchill sprak als zijn overtui ging uit, dat de superioriteit op het ge bied van de atoombom, zo niet inderdaad nagenoeg het monopolie van dit ver schrikkelijke wapen, in Amerikaanse han den de zekerste waarborg voor de we reldvrede is. De Sovjet Russische commu nistische wereld heeft verreweg de groot ste militaire macht, aldus Churchill. De V. S. hebben echter de atoombom „en naar men ons vertelt, nu ook een duizendmaal grotere manifestatie van deze verschrik kelijke macht". Volgens Churchill heeft cle buitenlandse politiek van Bevin, wat de hoofdzaken be treft, „de juiste koers" gevolgd. De uit voering ervan is echter „ontsierd door vele jammerlijke blunders". Churchill verweet liet Labourbewind „een van de meest uit zonderlijke fouten, die ooit gemaakt wa ren". Het verwonderde hem, dat niette genstaande „enorme bedragen aan de leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten wa ren uitgegeven, wij niet in staat zijn ge weest de atoombom zelf te maken". Volgens Lord Strabolgi, Labourlid van het Hogerhuis, zal de komende regering van Engeland, welke partij ook overwint, de conservatief Lord Beaverbrook naar Moskou zenden voor een „conferentie op het hoogste niveau over de verschrikke lijke dreiging van cle atoombom". Lord Beaverbrook, directeur van de „Daily Express" en tijdens de oorlog minister der vliegtuigproductie, kan goed met Stalin opschieten, aldus Strabolgi. Enkele functionarissen der UNO hebben officieus meegedeeld, dat Churchill's toespeling op een persoonlijk bezoek aan Stalin moge lijk „meer dan een verkiezingsbelofte" is. Senator Millard Tydings, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor dé strijdkrachten, die onlangs in de Sénaat een resolutie indiende, waarin Trurnan aangespoord werd een wereldontwape ningsconferentie te beleggen, verklaarde: „Churchill's voorgestelde werkwijze om cle koude oorlog te beëindigen zal de steun krijgen van millioenen mensen over de ge hele aarde". Truman sceptisch President Truman gelooft niet dat be loften van de Russen, gedaan bij even tuele besprekingen, zoals die welke door Churchill zijn vooi-gesteld, zullen worden gehouden. Dit bleek bij een exclusief on derhoud. dat de president heeft toegestaan aan het Amerikaanse invloedrijke blad New York Times. Truman gaf als zijn mening te kennen, dat hij „geen hoop heeft dat deRussen zich aan enig accoord zullen houden". De president gelooft, dat de „werkelijke moeilijkheden met de Russen gelegen zijn in het feit, dat zij nog steeds lijden aan een angst- en minderwaardigheidscom plex als het gaat om de betrekkingen met de Verenigde Staten". „De overeenkomst die de Russen te Yalta sloten was de enige van bijna veer tig, waar zij zich aan gehouden hebben", aldus Truman. „Walter Bedell Smith meld de later uit Moskou, dat de Russen zorg vuldig alle feiten voor hun bevolking ver box-gen hielden over de hulp die de Ame rikanen hun in de oorlog hebben vexieend en de voorstellen die de Verenigde Staten hebben gedaan met betrekking tot een ge zamenlijke opbouw van de wereld", aldus Truman. De presideixt zeide over betrouwbare in- lichtingen te beschikken, dat cle Russen zestien millioen mensen in concentratie kampen hébben. „In één woord weerzin wekkend", voegde cle president hier aan toe. „Het zou in Japan dezelfde weg zijn op gegaan als in Duitsland, als ik er niet op gestaan had bij de ondertekening van de overgave, dat Japan een Amerikaan als geallieerde opperbevelhebber zou krijgen. De Russen zouden, evenals in Duitsland, het land hebben verdeeld én de toestand in het Vere Oosten zou zoveel slechter zijn geweest dan op het ogenblik, dat men ex- troost uit kan putten dat het anders ge lopen is". „Als er in 1948 geen verkiezingscam- pagixe aan de gang was geweest, zou ik opperrechter Fred Vinson naar Moskou hebben gezonden om le pogen met Stalin en de andere Russische leidex-s tot klaar heid te komen. Misschien kan dat te zijner tijd nog gebeuren, maar wij moeten op geen enkel punt tekenen van zwakheid tonen. Er is geen zwakheid in onze hou ding". Lidmaatschap U.N.O. voor het internationaal gerechtshof Blijkens mededeling van de griliic van het internationaal gerechtshof te 's-Gra- venhage zal het hof op Donderdag 16 Fe- bruai-i om elf uur beginnen met cle open bare zittingen over de kwestie der compe tentie van de algemene vergadering inzake toelating van nieuwe leden tot de UNO. De regeringen van Argentinië en Frank rijk hebben medegedeeld, dat harentwege een mondelinge verklaring zal worden af gelegd. Schriftelijke verklaringen over deze aangelegenheid zijn ingediend cloor de secretaris der UNO en door de regeringen van de Sovjet-Unie, Wit Rusland. O'ekraine, Egypte, Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten van Amerika, Argentinië en Vene zuela. Wrakstukken van „Karhula?" Het Amerikaanse s.s. „Christian Bergh" heeft geseind dat het de brug van een klein schip, een kompas en het raam van een radio-richtingzoeker heeft waargenomen. Blijkens de opgegeven positie zijn deze voorwerpen ten Noorden van Ameland ge zien. De mogelijkheid bestaat dat het hier wrakstukken van het Zondag op de Haaks- gronden bij Den Helder vergane Finse schip „Karhulp" betreft. Ministers gaan en komen Ir. Djoeanda, de minister van Economische Zaken der R.I.S.,- zal Zaterdag met het lijn- viiegtuig van de K.L.M. naar Indonesië vertrekken. Minister J. H. van Maarseveen komt van zijn ï-eis naar Indonesië Zondag omstreeks half een op Schiphol aan. Ns twee maanden onderhandelen Militaire bijstand in geval van Japanse aanval, Russische lening van 300 millioen dollar Roemeens bisschop voor het gerecht gedaagd Radio Vaticana meldt, dat een Roe meense bisschop, mgr. Aaron Martin, binnenkort voor een Roemeeixs hof zal te recht staan, onder beschuldiging van het voeren van een staatsvijandige activiteit. Dit zal de eerste kee'r zijn, dat een rooms- katholieke bisschop in Roemenië terecht staat. MOSKOU, 14 Februari. (Reuter). De Sovjet-Unie en het door de commu nisten vex-overde gedeelte van. China heb ben Dinsdag een 30-jarig vriendschaps verdrag gesloten en tevens twee aparte overeenkomsten getekend inzake leningen en de Russische belangen in Manclsjoerije. Aan deze overeenkomsten zijn twee maanden besprekingen te Moskou vooi-af- gegaan tussen Mao Tse Toeng, leider van het nieuwe China, Tsjoe En Lai, zijn mi nister van Buitenlandse Zaken en Sovjet- Russische regeringsautoriteiten. Het verdrag werd evenals cle beide overeenkomsten door Mao Tse Toeng, Tsjoe En Lai en Wysjinkslci, de Sovjet- Russiche minister van Buitenlandse Zaken, ondei-tekend. Iix het verdrag wordt bepaald, clat, de in 1945 met Tsjang Kai Tsjek gesloten over eenkomst vervalt. De volledige souverei- niteit van Buiten-Mongoliê wordt, beves tigd. De Sovjet-Unie en China komen overeen „de wederopleving van imperia lisme en aggx-essie van Japan of enige an dere mogendheid te voorkomen". Indien een van beide partijen door Japan of met dit land vei-bonden mogendheden wordt aangevallen en in staat van oorlog ver keert, zal de andere partij onmiddellijk met alle ter beschikking staande middelen militaire hulp verlenen. De twee overeenkomsten hebben de vol gende inhoud: 1. De Sovjet-Unie geeft China een lening op lange termijn ter waarde van 300 mil lioen Amerikaanse, dollars voor aankoop in de Sovjet-Unie van industriële en spoor weguitrusting. De terugbetaling moet in December 1954 aanvangen. 2. De Mandsjoerij se'spoorweg komt weer onder Chinees beheer. De Sovjet-Russische troepen zullen de vlootbasis Port Arhiu- in Mandsjoerije verlaten en de Sovjet-Unie zal zijn belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepalingen worden van ki-acht na de ondertekening van het vredes verdrag met Japan of uiterlijk 1952. Beide landen zullen ,,in samenwerking met hun geallieerden van de tweede wéreldoorlog" een vredesverdrag met Japan trachten te verkrijgen. De Sovjet-Unie zal China zonder vergoeding de Japanse onderne- mingen- in Mandsjoerije overdragen, die in handen waren gekomen van Sovjet-Rus sische economische oi-ganisaties. Na de ondertekening werd een afscheids diner voor Mao Tse Toeng en zijn gezel schap gegeven. Maarschalk Stalin zat aan het hoofd van de tafel. Loudens commentaar In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat cle voornaamste overeenkomsten, die tijdens de 16 Decem ber begonnen besprekingen tussen de Sov jet-Unie en de Chinese communistische re gering werden bereikt, niet in het Dins dagavond gepubliceerde verdrag zijn op genomen. Behalve de bepalingen waaruit Gisteren Heeft de burgemeester van Den Haag. mr. F. M. A. Schokking, de door het bestuur van de Johan Wagenaar Stichting toegekende prijzen aan de componisten Alexander Voormolen en Sas Bunge overhandigd. Van links naar rechts Sas Buiige Alexander Voormolen, E. v. Beinum (voorzitter van de stichting) en de burgemeester. blijkt, dat Sovjet-Unie bereid is een aan zienlijk aandeel te hebben aan het her stel van de economie in het nieuwe China, verschilt het verdrag uiterlijk maar heel weinig met het thans opgezegde verdrag van 1945. De onafhankelijke status van Buiten-Mongolië wordt in dit nieuwe ver drag bevestigd. Men veronderstelt in Lon den, dat tijdens het verblijf van Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai te Moskou de ge hele politiek van beide landen ten aanzien van Japan met zijn Amerikaanse bezet tingstroepen en ten aanzien van de onaf hankelijke regeringen van Zuid-Oost- Azië herzien werd en plannen gemaakt werden voor de bestendiging en uitbrei ding van het communisme in Azië. De twee overeenkomsten, als toevoeging van het eigenlijk verdrag gesloten,.beschouwt men te Londen als concessies van de zijde der Sovjet-Unie. Prof. mr. dr. J. C. Naber te Utrecht overleden Gisteren is te Utrecht op 91-jarige leef tijd overleden prof. mr. ar. J. C. Naber, oucl-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De teraardebestelling heeft Vrij dag op cle -derde algemeene begraafplaats te Utrecht plaats. Prof. mr. dr. Jean Charles Naber werd te Haarlem als zoon van de bekende philoloog prof. dr. S. A. Naber geboren. Reeds drie jaar nadat hij aan de Universiteit van Am sterdam was gepromoveerd, werd hij be noemd tot hoogleraar in het Romeinse recht aan de Universiteit te Utrecht. Tot 1925 heeft hij dit ambt bekleed. Aan de Het woord is aan Hare: De grootste waarheden zijn de eenvoudigste. Hetzelfde geldt, voor de grootste mensen- overledene zijn vele wetenschappelijke on derscheidingen ten deel gevallen. De uni versiteiten van Pai'ijs en Athene eerden hem door een doctoraat honoris causa aan te bieden. Hij was lange tijd lid van de Koninklijke academie van wetenschappen en penningmeester van de Academie inter nationale de droit comparé. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ProfAnema verrast de Eerste Kamer: De conservatieve Lagerhuis candidaat voor West-Derby, Sir Maxwell Fyffezoekt zijn kiezers zelfs in hoger sferen: hier beklimt hij de steigers van een in aanbouw zijnd huis om de metselaars le gaan „bewerken". Engels-Amerikaanse marine manoeuvres in het Verre Oosten Het Amerikaanse ministerie vaii Marjne heeft heden medegedeeld, dat de volgende maand gemeenschappelijke Engels-Ame rikaanse marine-manoeuvres zullen wor den gehouden, ongeveer 960 km van de Chinese kust. In een mededeling van. het Amerikaanse ministerie van Marine wordt gezegd, dat tactische oefeningen zullen worden gehou den door eenheden van de Britse vloot in het Vérre Oosten, schepen en vliegtui gen van de Amerikaanse marine en vlieg tuigen der dertiende afdeling van de lucht macht. De oefeningen zullen van vier tot tien Maart in de wateren nabij de Philip- pijnen worden gehouden. Zij worden be- schreven als „routine"-oeieningen, om de strijdkrachten van beide landen vertrouwd te maken met de opleidingstechniek en werkwijzen op het gebied van tactiek en het onderling contact houden. Een woordvoerder van het ministerie van Marine zei, dat een zware kruiser, een vliegdekschip en zes torpedoboot jagers van de Amerikaanse vloot, met begeleidende eenheden, zullen deelnemen. Schepen van de Britse vloot in het Verre Oosten zullen op 28 Februari uit Hongkong overtrekken om aan de manoeuvres deel te nemen. .Hieronder zullen zich een vliegdek schip en twee kruisers bevinden. Hout aangevoerd Met het Finse s.s. „Tankar" is voor de Papierfabriek Van Gelder Zonen aange voerd een lading van ongeveer 640 vadem hout uit de Finse haven Mantyluoto. Deze lading is bestemd voor de zusterfabrieken te Renkum. (Van onze parlementaire redacteur) Er vielen gisteren in de Eerste Kamer verzoenende geluiden te beluisteren van de zijde van hen die in het algemeen als de „oppositie" worden aangeduid. Dat was niet alleen het geval in het betoog van mr. Kolff (C.H.U.), doch vooral in de rede van prof. Anema. Deze gaf te kennen, dat nu de strijdbijl over het Indonesische twistpunt is begra ven, de anti-revolutionaire partij wel be reid is, vooral ook omdat een zo nationaal mogelijk beleid met het oog op de inter nationale pj-oblemen aanbeveling verdient, mede regeringsverantwoordelijkheid te aan vaarden. Mr. Kolff vond, dat men de toe gestoken hand moest aangrijpen, maar mr. Kropman en diens vrienden, verrast door deze „avances", wensten haar alleen in welwillende overweging te nemen. Dit nu betekende een voorlopig blauwtje, in het bijzonder nog doordat even later twijfel volgde of de anti-revolutionairen straks als het tot een algehele Grondwetsherziening komt, wel „mee" zullen kunnen. Voorbereiding van een herziening ten einde onze hoogste staatswet bij de om standigheden te doen aanpassen, noemde de aanvoerder van de K.V.P.-fractie ge wenst. Datzelfde geldt voor meer inschake ling van het Parlement ten opzichte van het buitenlands beleid en van de internatio nale rechtsvonning, terwijl voorts op het verlanglijstje stond: leesbaarder wetten en minder wetten, die zich met details bezig houden. Dit alles zou aan de door de volks vertegenwoordiging in te nemen plaats, waarvoor onder meer ook prof. Anema een lans brak, slechts ten goede kunnen komen. Critische vraag De algemene beschouwingen van de heer Kropman werkelijk een betoog dat alleen de hoofdlijnen behandelde bevat ten voorts de critische vraag of minister Stikker als hoofd van Buitenlandse Zaken wel steeds een beleid kon volgen, dat ver enigbaar zou zijn met zijn hoedanigheid als directeur van de O.E.E.S. en critiek op het snel toenemende aantal staatssecretarissen, clie naar zijn inzicht bovendien te veel in ambtelijke kringen worden gezocht. Vond prof. Molenaar (V.V.D.) de com binatie minister van Buitenlandse Zaken en „Directeur" van de O.E.E.S. op zichzelf met het oog op het internationaal gezag van Nederland wèl gelukkig, minder goed te spreken was hij over de benoeming van een staatssecretaris, die nu eenmaal niet. als een minister, stem in de ministerraad heeft en ook verder niet ten volle een ministeriële positie inneemt. Daarom gaat zijn verlangen naar een minister-zonder- portefeuille uit, en dan liefst iemand van de V.V.D. Overigens behoorde deze spreker mede tot hen, die vinden dat we een te veel aan staatsecsretarissen krijgen. Mr. Kolff die protesteerde tegen be weringen van hoogste gezagsdragers in Indonesië als zouden wij achter de actie- Westerling staan, toonde zich zeer rege ringsgezind. In de avondvergadering trok de heer v. d. Kielt (Arb.) scherp van leer tegen Sovjet-Rusland en deszelfs satellietstaten, waarna de heer Schalker (CRN.), die de merkwaardige onthulling deed, dat bij ons de vijfde colonne achter de regerings tafel gezeten is, natuurlijk juist een warme lofzang op zijn Russische vrienden aanhief. De eerstgenoemde afgevaardigde bleek helemaal niet vexdieugd over de dubbele, z.i. veel te zware taak, die Ex. Hlentie Stikker thans vervult, becritiseerde voorts de benoeming dér staatsescretarissen om vervolgens in het algemeen prijzend te spreken over het tegenwoordige Kabinet, de samenstelling daarvan en het gevoerde beleid. Tenslotte zij vermeld, dat hij pleitte voor betere bezoldiging van de ambtenaren, die anders licht geneigd zullen zijn naar het bediljfsleven over te gaan. Vriendelijkheden Minister Drees stelde op de voorgrond, dat men in Nederland nu eenanaal moet regeren op de grondslag van samenwerking tussen personen en partijen van verschil lende maatschappelijke opvatting. Het ka binet, zo gaf hij te kennen, stelt wel dege lijk prijs op steun van niet in zijn midden vertegenwoordigde partijen en voelt er vooral veel voor een zo groot mogelijke meerderheid in het parlement voor zijn beleid te winnen. Enige vriendelijkheden aan professor Anema vanwege de door deze uitgestoken hand, een herinnering aan samenwerking in de verzetstijd dit ging gepaard met een sympathiek gebaar in de richting van de anti-revolutionnair Algera - en daarop de verklaring, dat de regering heus de nodige aandacht wijdt en wijden wil aan grondwettelijke bezwaren, even tueel alleen door een minderheid gekoes terd. Dat alles klonk zeer vreedzaam en vredelievend. Hetzelfde kon men ook waarnemen ten opzichte van de klachten over achteruitzet ting van de Staten-Generaal. Ten opzichte van de binnenlandse wetgeving bestond hiertoe toch zeker geen aanleiding. Anders lag het inderdaad met betrekking tot kwes ties van internationale aard, maar daar doen zich nu eenmaal in de praktijk allerlei moeilijkheden voor. Intussen bleek de premier gaarne aan verschillende te dien opzichte gekoesterde verlangens tegemoet te willen komen. Geen tegenstrijdigheid Na het door de regering gevoerde beleid inzake dc staatssecretarissen te hebben verdedigd, liet de premier woorden van lof aan het adres van zijn ambtgenoot Stikker horen. Zeker, aan de door deze thans ver vulde dubbele taak kunnen ook wel bezwa ren verbonden zijn, maar men hoefde in het algemeen geen beduchtheid te koesteren, dat de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken en de Directeur van de O.E. E.S. tegenstrijdige denkbeelden of belan gen zouden hebben voor te staan, want bei den wensen aan te sturen op een vrijere buitenlandse handel. Na de hieraan gewijde opmerkingen kreeg men nog te horen, dat niet de staatsseci-etaris, maar dr. Drees als minister van Buitenlandse Zaken ad interim optreedt, wanneer mr. Stikker afwezig is. Voordat de minister-president zijn rede af brak, toonde hij nog aan, dat de samenwer king tussen onze regering en die van de R.I.S. heel goed is, wat onder meer ook tot uiting is gekomen in de gemeenschappelijke verklaring Hatta-Hirschfeld met betrek king tot de actie-Westerling. Vier nieuwe flatgebouwen in Den Haag In Den Haag zal binnenkort worden be gonnen met de bouw van vier flatblokken aan de Savormin Lohmaniaan. De gebouwen zullen omstreeks twee honderd een tot zes kamerflats omvatten. De ontwerpen zijn gemaakt door de Am sterdamse architect G. A. C. Staal. Op de begane grond der gebouwen worden halls, kantoren, fietsenstallingen, werkplaatsen en bergruimten ingericht. Trappenhuizen en lifts leiden naar de drie verdiepingen waarin de flats worden ingericht. Construc tie en inrichting der gebouwen zijn geheel vooroorlogs. Voor centrale voorzieningen als verwarming, schoonhouden, radio, tele foon, warmwater wordt zorg gedragen. Bij iedere flat is huur van een logeer- of dienstbodenkamer mogelijk. De gemeen te Den Haag heeft voor toekomstige be woners vestigingsvergunning toegezegd. De gebouwen komen in een privé-park te liggen. Tien jaar huur vooruit Voor de financiering van bouw en ex ploitatie is een maatschappelijk kapitaal bijeen gebracht. De toekomstige huurder krijgt voor tien jaar rechten door het stor ten van 70 procent van de eerste tien jaar huui\ Dit bedrag dient voldaan te worden voor het betrekken van de flat bij een grote bankinstelling, die als vertegenwoor digster voor de gezamenlijke belangen der huurders, als trustee dus, zal optreden. De flatmaatschappij garandeert van haar kant, dat huur en vaste kosten voor ser vice voor de eerste tien jaar ongewijzigd zullen blijven. Zij acht dit een aantrekke lijke voorwaarde met het oog op de stij gende tendens der huurprijzen. Bovendien kan de huurder zijn rechten aan een ander overdragen. Iedere flat wordt, behalve met de reeds opgesomde gemakken, uitgerust met een badkamer, een Bruynzeelkeuken, brand- vrij muurkluisje en goederenlift. Huurcontracten zullen door „Wederop bouw" worden geverifieerd. Men kan des gewenst de flats in eigendom verkrijgen, hetzij met eigen kapitaal, hetzij met groot boekinschrijvingen (herbouwplicht) VAN 15 MAART AF: Hilversum I402 meter Hilversum II 298 meter Regionale omroepen 189 meter De Nederlandse Radio Unie deelt mede: Nederland is gereed om de nieuwe golf lengten volgens het plan Kopenhagen op 15 Maart in te voeren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hilver sum I dus worden uitgezonden op een frequentie van 746 kilocycles, golflengte ongeveer 402 meter, en het programma Hilversum II op een frequentie van 1007 kilocycles, golflengte ongeveer 298 meter. De steunzenders Hengelo, Hoogeveen en Hulsbergen zullen uitzenden op een fre quentie van 1594 kilocycles, golflengte on geveer 189 meter. ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Woens dagavond lot Donderdagavond opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. 16 Februari: Zon op 7.54 uur, onder 17.55 uur Maan op 8.13 uur, onder 17.16 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 Februari: Hoog water: 2.50 en 15.10 uur. Laag water: 10.44 en 23.11 uur. Donderdag 16 Februari: Hoog water: 3.42 en 15.55 uur. Laag water: 11.33 en 23.56 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1