c c Rapport der stafchefs Onze industrie vraagt leiders De Bommelerwaard in rep en roer Nederlandse Bank voor duizend gulden opgelicht zoarroTi Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Woensdag 15 Februari 1950 IN DE WERELDPOLITIEK De vier Amerikaanse stafchefs zijn van hun tiendaagse inspectietocht door het ge bied van de Stille Oceaan te Washington teruggekeerd mot een ernstige overtuiging: Zij achten de toestand in Azië gevaarlijk voor de Amerikaanse posities aldaar en zij zijn van mening dat de aandacht der Ame rikaanse strategen in de eerste plaats op dit gebied gericht moet zijn, en in de tweede plaats pas op Europa. Generaal Bradley, de voorzitter van de commissie van stafchefs, welke commissie alle gewa pende diensten van 'het Amerikaanse mili taire apparaat vertegenwoordigt, heeft een geheim rapport aan president Truman doen geworden waarin de plannen voor onver wijlde reorganisatie der Amerikaanse strijdmacht in het Pacific-gcbied zijn op genomen. Uiteraard wordt over de inhoud van deze plannen niets bekendgemaakt, wel is de algemene indruk der vier staf chefs over hun ervaringen in een perscon ferentie medegedeeld. Deze algemene in druk, die men dus kan samenvatten in Gevaar in Azië", onderstreept de vele jammerklachten van senatoren en afge vaardigden in het Congres, die de regering te Washington voortdurend bestoken met verwijten over de ..slappe en onverant woordelijke politiek" in de kwestie China en andere vitale vraagstukken in Azië. Het geluid dat Bradley heeft doen horen is niet bijzonder geruststellend- Hij heeft volgens zijn woordvoerder redenen om aan te nemen dat een kwart van het gehele Russische maritieme vermogen zich in het Verre Oosten bevindt, met inbegrip van dè zeer gevaarlijke moderne onderzeeërs die de Sovjet-Unie in koortsachtig tempo heeft geproduceerd met behulp van Duitse des kundigen en Duitse tekeningen. Als eerste gevolg van de adviezen der stafchefs heeft Washington reeds besloten de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan le versterken en bovendien zijn plannen ontworpen om de samenwerking van de Amerikaanse met de Engelse vlootstrijdkrachten in dit gebied te intensiveren. Reeds volgende maand zullen in de Stille Oceaan grote manoeuvres van belde vloten plaats hebben. Tenslotte: Reeds tijdens hun reis hebben de stafchefs een noodvoorziening getroffen, die tesamen met de twee bovengenoemde maatregelen bewijst hoe urgent zij de maatregelen en hoe ernstig zij de situatie vinden: Zij heb ben generaal MacArthur belast met het oppercommando van de Amerikaanse marine in het Verre Oosten, welk com mando in werking treedt in geval van nood. Welke constateringen kunnen het zijn geweest, die de hoogste militaire autori teiten van de Verenigde Staten in een der gelijke alarmstemming hebben gebracht? Want een alarmstemming is het spoed waarmede de maatregelen die de stafchefs nodig achten worden uitgevoerd en de haast waarmede intussen plannen worden opgesteld voor verdere strategische hergroeperingen, spreken in dit opzicht boekdelen. De Amerikanen hebben onge twijfeld onmiddellijk ook hun bondgenoten die belang hebben in het Verre Oosten aan gespoord om de situatie onder ogen te zien en het nodige te-doen in deze gevaarlijke omstandigheden, want tegelijkertijd zijn de ambassadeurs van India, Australië en En geland uit Moskou naar hun respectieve lijke hoofdsteden teruggeroepen om rapport uit te brengen. Een der grootste zorgen voor de Weste lijke landen is ongetwijfeld de zaak die thans in Moskou bekokstoofd wordt tussen de Sovjet-Russische regering en de com munistische Chinese leiders, Mao Tse Toeng en Tsjoe en Lai. De uitslag van de onder handelingen over verlenging en wijzi ging van het Russisch-Chinese vriend schapsverdrag en het economisch pact, die twee maanden hebben geduurd, is heden in Moskou gepubliceerd, doch de niet- gepubliceerde afspraken zullen wel heel wat belangrijker zijn voor de verdere ontwikkeling in het Verre Oosten. Daarbij komt nog dat de Vietnamese com munistenleider Ho Tsji Minh, wiens op standelingen-regering inmiddels door een aantal „volksdemocratieën" is erkend, eveneens naar Moskou is genodigd, zodat de veronderstelling, dat thans in Moskou een algemeen politiek-strategisch plan voor infiltratie in het Verre Oosten wordt opgesteld, niet te stout mag worden geacht. Verwacht wordt dat ook de Franse ambas sadeur uit Moskou naar Parijs zal worden geroepen, waarmede de voornaamste mogendheden die belangen in het Verre Oosten hebben, blijk geven van bezorgd heid over wat er in Moskou gebeurt. Intussen wachten de Chinese communis tische troepen op het sein tot de aanval op Hainan, laatste bolwerk op een na van de nationalisten en belangrijk strategisch steunpunt in verband met de positie van Formosa. Ongeveer 50.000 soldaten zijn samengetrokken aan de kust van het schiereiland Lietsjou waar talloze bam- boevlotten en landingsboten zijn samenge bracht, trewijl verdragend geschut in stel ling is gekomen om de nationalistische vlooteenheden te bestoken die in de zee engten tussen het vasteland en Hainan patrouilleren. Wellicht wachten de com munisten op de terugkeer van hun leiders uit Moskou om de aanval op Hainan met volle kracht te openen, teneinde een ver dere stap tot consolidatie van de commu nistische militaire positie als imponerend accent van de Russisch-Chinese samen werking te zetten. China en Indochina lijken dus voors hands de gevaarlijkste punten en de vier Amerikaanse stafchefs hebben wellicht nieuwe, onrustbarende symptomen van dit gevaar waargenomen, doch even voor de hand ligt de veronderstelling dat zich op andere kwestbare punten in dit enorme ge bied een situatie heeft geopenbaard, die onverwijlde tegenmaatregelen noodzakelijk maakt. Men denke slechts aan Birma, Siam. Malakka en Indonesië. In ieder geval zal de weerslag van het Amerikaanse voornemen om de strijd tegen de invloed van Moskou thans in Azië reso luut te aanvaarden en Europa op het tweede plan te schuiven, ongetwijfeld hier in het Westen te merken zijn. De Ameri kaanse dollarhulp aan Europa, die toch al zo vele gevaren loopt en het ene snoeimes na het andere ontwijken moet, zou mis schien gedeeltelijk moeten worden ge offerd aan Aziatische belangen omdat Washington dit momenteel belangrijker vindt. Want de 75 millioen, die het Congres indertijd heeft uitgetrokken voor militaire hulp aan het Verre Oosten, zullen niet vol doende zijn, al is de grootste slok-op China ook afgevallen. J. L. Rechtbank bevestigt vonnis tegen tandheelkundigen De Amsterdamse arrondissementsrecht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken, die veertien dagen geleden zijn behandeld tegen vijf Amsterdamse tand heelkundigen. Hun beroep op de dag vaarding stond omschreven als „tandtech- niker". Zelf waren zij van mening, dat hun beroep „tandarts" of „dentist" was. Verleden jaar waren zij door de Kanton rechter veroordeeld tot geldboeten, vari ërend tussen 80,en enkele honderden guldens, terwijl voorts hun instrumenta rium geheel of gedeeltelijk verbeurd werd verklaard. De rechtbank heeft in grote lijnen deze uitspraken bevestigd. De M.T.S. - een schooltype dat in ons land nog steeds in bloei toeneemt - levert er velen. Mr. J. Meynen, directeur van de A.K.U., heeft er de aandacht op gevestigd, dat, wil de industrialisatie in Nederland slagen, er gezorgd moet worden dat er voldoende leiders zijn. Hij zei o.a.: ..Men zal meer durf moeten hebben en aan jongeren ai vroeg moeten leren verantwoordelijkheid te dragen". Als reactie daarop ontvingen wij een brief van een M.T.S.-er, die er over klaagt „dat de afgestudeerden van de M.T.S. bijna niet aan de gang kunnen komen en als zij daarin nog slagen, betrekkingen moeten aanvaarden die ver beneden hun capaciteit zijn en waarin zij zo'n laag salaris ver dienen. dat al hun idealen en initiatief voor goed verdwijnen". Een onderzoek door ons ingesteld, toonde aan dat deze M.T.S.-er zich te pessimistisch heeft uitgelaten. De directeur van de M.T.S. le Haarlem verzekerde ons, dat de feiten anders zijn. Doodsklok luidt over dertien gemeenten Er heerst onrust in de Bommelerwaard, die vruchtbare streek tussen Maas en Waal. De argeloze toerist tussen de torenspit sen van MaasdrieL Ammerzoden, Poede- royen, Hurwenen en Heerewaarden merkt dat zo niet, maar in de harten der ogen schijnlijk zo vreedzame landbouwers woedt de wrok als een verterend vuur. Want als een schok is het bericht gekomen, dat de minister van Binnenlandse Zaken, de leden van Gedeputeerde Staten, ja zelfs de bur gemeesters van de dertien gemeenten waartoe zij behoren het snode plan koes teren een omwenteling in hun aloude ge meentelijke indeling te weeg te brengen. Wanneer deze revolutionnairen hun zin krijgen, zullen de slagbomen die Brakel Bejaarde verdachte blijft hardnekkig ontkennen Kies K. nul een, en de Bilt die zegt: „Het weer woTdt prima, of het wordt slecht". Niet altijd volgt op dat woord de daad, Daarom geef ik U deze raad. Kies TIP VAN BOOTZ, die as altijd echt. Inz. Hr. J. B. Beuningen ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM 1, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en piano. 14.00 Prome nade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 15.45 Orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 18.00 Platen. 18.15 Land- en tuinbouwpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Mu ziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Niéuws. 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 Platen, 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Platen. 11.40 Voor de vrouw. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Surinaamse muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Trio. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkestcon cert. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Platen, 19.20 Voot' de vrouw, '19,30 Volksmuziek school, 20.00 Nieuws. 20.15 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste. 20.5521.30 Discussie. 22.15 „Mensen en steden", causerie. 22.30 Dans- orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30-24.00 Platen. Gistermiddag stond voor de Amsterdam se rechtbank een 71-jarige gepensionneerde gemeente-ambtenaar van de hoofdstad te recht aan wie ten laste was gelegd, dat hij in April 1948 aan het bijkantoor van de Nederlandse Bank in Amsterdam twee dui zend gulden aan bankbiljetten tegen andere had ingeruild en daarbij de verwisselnota zo bedriegelijk had ingevuld, dat de loket- ambtenaar zich had vergist en drieduizend gulden had uitbetaald. Verdachte ontkende schuldig te zijn en zei nooit een voet in het betrokken bij kantoor te hebben gezet, hoewel mr. Mei huizen, de president, hem voorhield dat in zijn woning veertig muntbiljetten waren aangetroffen die van dat kantoor afkomstig waren, dat een van de bankbedienden hem zes maanden later op straat herkend had als de man die deze truc had geleverd en dat twee grafologen tot de conclusie waren gekomen dat het handschrift op de verwis selnota als twee droppel^ water op hef zijne geleek. Verdachte: „Ik Vermoed,'dat de grafólo- gisclxe wetenschap nog niet zo vergevor derd is, dat vergissingen'niet meer kunnen voorkomen. Het is nog niet zo lang geleden, dat zo'n vergissing een onschuldig man noodlottig is geworden." President: „Dat weten wij heel goed." Een der vier gehoorde getuigen verklaar de, dat de nota was ondertekend met de naam „De Leur" en dat bij controle bleek dat deze man op het aangegeven adres on bekend was. Een andere bediende vertelde dat hij de verdachte drie keer had gezien en daarom ook positief kon zijn bij diens herkenning toen hij hem op straat tegen kwam. In zijn requisitoir achtte mr. L. F. Feitsma, Officier van Justitie, de herkenning door verschillende getuigen en de verklaring van de grafologen, tezamen met de bij komende omstandigheid, dat bij verdachtë thuis zes maanden later veertig gebundelde rijksdaalders waren aangetroffen, die even eens van het bijkantoor afkomstig waren, voldoende bewijs. „Ik zou niet alleen op de verklaring van de grafologen willen af gaan", zeide hij voorts. Maar in het raam van al het andere bewijsmateriaal achtte de Officier de verklaring van de grafologen in dit geval wel van 'belang. Hij eiste acht maanden gevangenisstraf te'gen de verdachte, voor wie behalve diens schone strafblad en rijpe leeftijd hij zeide weinig goeds aan te kunnen voeren, gezien het feit, dat hij hardnekkig blijft ontkennen. Psychologisch onverklaarbaar In zijn pleidooi sprak mr. T. Stuyt over het „onbesproken verleden" van verdachte en over het hem psychologisch volkomen onverklaarbare veel te doorzichtige trucje, dat naar zijn mening eerder een yergissïng moet zijn geweest, gemaakt door iemand, die zich om onbekende redenen valselijk De Leur heeft genoemd. Pleiter bestreed de getuigenverklaringen in zoverre, dat hij het onmogelijk achtte, dat iemand, die dagelijks tientallen mensen voor een loket ziet ver schijnen, na zes maanden nog één van die mensen zou kunnen herkennen, terwijl die toevallig op straat voorbij wandelde. De raadsman vertelde tenslotte, dat hij verdachte in ernstige overweging had ge geven eerlijk te bekennen, omdat er in het dossier „ernstige aanwijzingen tegen hem'"' aanwezig waren. Verdachte had hem daarop steeds geantwoord: „U kunt van mij on mogelijk verwachten, dat ik iets ga beken nen, waaraan ik volkomen onschuldig ben." De raadsman vroeg derhalve vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De uitspraak werd bepaald op 28 Februari. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in slaat van faillissement verklaard: H. Bosscher, rangeerder Hoogovenbedrijf. voorheen wo nende te Emmer Compascum. thans wonende te Wijk aan Zee. gemeente Beverwijk, Ol- denborglaan 37. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. Luppens, houder van een steenhouwerij, wonende te Drie huis, gem. Velsen, Da Costalaan 45. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Petrus Bernardus Nicolaas Tuyn, vul- caniseerder, wonende te Beverwijk» Wilgen- hoflaan 10. Dr. F. Wibant (Arbeid) te Amsterdam heeft aan de Eerste Kamer bericht, dat hij ontslag neemt als lid van dit college. ADVERTENTIE 'n Vleugje tocht - kou of vocht en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vx-eugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kruschen'is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. van Gameren, Poedex-oyen van Zuilichem, Zaltbommel van Kerkwijk en Hedel van Ammerzoden scheiden verdwijnen als sneeuw voor de zon, dan is het uit met die intieme gemeenschappen van zeshonderd, negenhondex-d, veertienhonderd, nu ja, ten hoogste vijfduizend zielen. Dan komen er drie grote gebieden Aalst, Zaltbommel en Hedel van achtduizend inwoners ieder met sluitende gemeentebegrotingen en een complete secretarie. Dat lusten de Bommelerwaax'ders niet en ze geven op rumoerige protest- en geagiteex-de x-aadsvex-gaderingen uiting aan hun misnoegen in schex"pe discussies en spitsvondige moties. De wethouders hebben de koppen bij elkaar gestoken en boze din gen over hun bui-gemeesters gezegd, toen zij daax-mee klaar waren hebben ze beslo ten een wex-kcomité te vox-men. dat met petitionnementen, massa-betogingen en pex'scampagnes de bevolking oproept tot verzet tegen de voorgenomen concentratie. Met verontwaardiging en afschuw wordt daarbij het verwijt van de Gedeputeerden dat de bevolking van de Bommelerwaard economisch achterlijk is, van de hand ge- Wezen. Reeds zijn er in de dertien gemeente raden voorstellen gedaan om de „Stichting tot bevordering der welvaart in de Bom melerwaard" de subsidie te onthouden, omdat zij bij het voorbereiden van de plan nen gegevens en adviezen heeft verstrekt die eveneens de tendenz tot concentratie bevordex'den. De wethouders hebben besloten een tegenrapport uit te brengen, waaxioe zij twee befaamde rechtsgeleerden in de ai'm hebben genomen. De Gedeputeex'den en met hen de der tien bux-gemeestex-s zijn evenwel van mening, dat een nieuwe gemeentelijke in deling voor deze sti-eek dringend nood zakelijk is en dat de Bommelerwaard trou wens geografisch en sociaal-economisch een eenheid vormt. Dr. S. E. B. Bierema overleden Bekend Kamerlid Het lid der Eerste Kamer dr. S. E. B. Bierema is Dinsdagmiddag te Usquert in Groningen overleden. De heer Bierema werd 12 November 1884 geboren. Hij bezocht de lagere school te Usquert en vervolgens het gymnasium te Groningen, waarna hij zijn studie voort zette aan de universiteit te Halle, Mün- chen en Leipzig. In laatstgenoemde stad promoveerde hij cum laude tot doctor in de scheikunde in 1909.. Na zijix studie wijdde dr. Bierema zich aan de pi-actische land bouw en nam ijverig deel aan het land- bouwverenigingsleven. Zo was lxij be stuurslid van verschillende landbouwox- ganisaties en coöperatieve verenigingen. In 1922 nam hij zitting in de Tweede Ka mer voor de liberale staatspartij, welk mandaat hij met een korte onderbreking tot aan de oorlog van 1940 vervulde. Hij was lange tijd fractievooi-zitter der libe ralen in de Tweede Kamer. In 1946 nam hij wederom zitting in de Tweede Kamer, doch na de verkiezingen van 1948 ging hij over naar de Eerste Kamer, waai-in hij de VVD vertegenwoordigde. Voorts was hij voor zitter van de Coöperatieve centrale Raif- feisenbank te Utx-echt. Dr. Bierema was ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw. KONINGIN BEZOEKT „AARDENBURG" Gisteren bracht Koningin Juliana een in- fox-meel bezoek aan het revalidatie-een- trum Aardenburg (het militair herstel- lings- en trainingsooxd) te Doom. Daarna ontving Hare Majesteit op Soest- dijk de hoge veilegenwoordiger van Indo nesië in ons land, Moh. Roem en diens echtgenote op een thee ten paleize. 33. De geachte lezer dient te bedenken, dat onze Joris Goedbloed geen man des gewelds is. Hoewel hij moedig van aard is, zoekt hij nooit het grove handgemeen en dus is het begrijpelijk, dal hij het op een lopen zette toen de als leeuw ver- monde Fiedeldum zich vol kwade bedoe lingen in zijn richting stortte. Hij liet even wel niet na om, al rennend, een poging te ondernemen de razende tot rede te bren gen. „Gij verliest geheel en al de gepaste eerbied uit het oog, man!" zo riep hij ver manend over zijn schouder. „Ik ben uw directeur! Het betonen van meer respect zal uw vooruitzichten ten gunste beïnvloe den!" Maar Fiedeldum luisterde niet naar rede. Zwaaiend met zijn verschrikkelijke klauwen zat hij achter de circus-eigenaar aan, tot deze geen andere uitweg meer zag dan datzelfde touw, waar Panda al in hing. Met een gymnastische lenigheid werkte hij zich daarin omhoog, terwijl hij intussen nog naar beneden riep: „Wee u! Ik huiver wanneer ik denk aan het berouw, dat gij straks zult gevoelen!" Maar Flodder Fiedeldum gevoelde nog in 'liet geheel geen berouw. Met Panda en Joris hoog tegen de nok van de circus-tent, had hij nu ein delijk het terrein alleen, en het publiek ■juichte hem nog steeds hartstochtelijk toe. .„.Dit is mijn kans!" fluisterde hij nu tot zichzelf. Aheen zaal vol juichende toehoorders.geestdrift, vervoering om mij heeneen gevoelig publiek.... Thans, na al deze vermoeiende potsen, zal ik eindelijk de dorstigen naar ware kunst kunnen laven. Ach, wat heerlijk toch! Nü zal ik spelen zoals ik nog nimmer gespeeld heb....". En terwijl hij de leeuwenhuid van zijn schouders liet zinken haalde hij uit het inwendige daarvan zijn viool te voorschijn. „De tijd is gekomen," sjirak hij, „voor het beroemde Scherzando van Brachhoven!" En zonder te letten op het gejoel van de teleurgestelde aanwezigen legde hij het instrument onder de kin Van de 2500 afgestudeerden zijner school, is er op dit ogenblik slechts 1 die nog geen werk gevonden heeft. Maar zo liet hij er op volgen de jongelui die hun diploma behaald hebben, moeten niet denken, clat zij meteen geschikt zijn voor een leiding gevende functie. Daarvan kan pas sprake zijn als hij eerst enige jaren in een meer bescheiden werkkring de gewenste erva ring hebben opgedaan. Van een bestuurder van de landelijke organisatie van M.T.S.-en, tevens directeur van een M.T.S. in het Zuiden des lands, vernamen wij, dat het op dit ogenblik moeilijker wordt voor een M.T.S.-er om een plaats te krijgen. Het vorig jaar wer den alle gediplomeerden onmiddellijk ge plaatst; zelfs waren er al velen die een betrekking aangeboden kregen toen zij nog op school waren. Zó gemakkelijk gaat het nu niet. Blijkbaar moet dit geweten wor den aan het feit. dat er veel jongelui uit Indonesië terug komen, die voorkeur hebben. Gehoopt wordt dat wij hier slechts te doen hebben met een tijdelijk ver schijnsel. De hoofdambtenaar van het departement van onderwijs, die zich in het bijzonder wijdt aan de belangen van het Nijverheids onderwijs, vei-zekerde. dat de M.T.S.-en volkomen aan hun doel beantwoorden. Dit blijkt trouwens wel uit de feiten. Er zijn nu M.T.S.-en in Amsterdam (een gewone en een voor bouwkunde), Ax-nhem. Breda, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé (naast een gewone, een Hogere Textielschool), Den Haag (behalve een gewone, ook een van de academie), Groningen, Haarlem, Heerlen (plus een mijnschool), 's-Hertogenbosch, Leeuwarden. Rotterdam (met een afdeling voor kunstnijverheid), Utrecht (alleen voor bouwkunde) en Vllssingen. In het cursusjaar 1948/1949 waren er 5573 leerlingen. Latex*e cijfers zijn nog niet bekend. De Haarlemse M.T.S. is een der grootste uit het land. Er zijn thans 600 leerlingen op school, terwijl er nog 200 in de practijk werken. Tezamen dus 800. Alle plaatsen zijn thans bezet. Meer M.T.S.-en In het komende najaar zullen er nog meer bijkomen. Utrecht krijgt er een nieuwe school bij voor mechanische tech nologie (werktuigbouwkunde). Ook de Amsterdamse school krijgt zo'n afdeling. Voorts komen er ook nog scholen in Venlo en Zwolle. Er wordt dus rekening gehouden met de vraag der industrie. Het tempo kan even wel niet meer opgevoerd worden, want er moet ook rekening gehouden worden met de beschikbare teelkrachten. Soms is het al moeilijk die te vinden. Afgestudeerden uit Delft kunnen wel onmiddellijk aan een M.T.S. benoemd worden, maar dit geldt slechts voor enkele vakken. Voor vakken die pas goed onderwezen kunnen worden als de leraar practische ei-varing heeft, geldt de eis dat een ingenieur 3 jaar prac tijk moet hebben voor hij aan een M.T.S. benoemd kan worden. Wij vroegen: speelt het leraarssalaris ook geen rol? Het antwoord daarop was: De salarissen zijn verhoogd. Een school kan natuurlijk niet opbieden tegen het parti culiere bedrijf, maar daartegenover staat, dat een leraarsbetrekking meer zekerheid voor de toekomst biedt. Weinig mislukten Het is een bekend feit, dat er bij het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger On derwijs een vrij hoog percentage mislukten zijn, jongelui die het niet tot een eindexa men brengen. Op de M.T.S. heeft men ciie moeilijkheden niet. Dit wordt veiklaard door het feit, dat er voor deze school steeds meer candidaten dan plaatsen zijn. Het gevolg is dat er een strenge selectie kaïx worden toeèepast, waardoor er alleen jongelui worden toegelaten, die een rede lijke kans bieden, dat zij het onderwijs tot de eindklasse te kunnen volgen. Het behoort dan ook tot de uitzonde- ringen dat een jongeman op de M.T.S. zijn studie moet opgeven omdat hij te hoog gegrepen heeft. Veel M.T.S.-ers veroverden een goede positie Vele M.T.S.-ers slagexx er in de positie te veroveren waarop zij, gelet op hun oplei ding, aanspraak mogen maken. Natuux-lijk zijn zij niet de aangewezen leiders van de grote bedrijven. Die worden in de regel ge zocht onder de ingenieurs. Maar de M.T.S.- ers zijn de candidaten waaruit de grote bedrijven hun gewaardeerde krachten ha len, die een schakel vormen tussen de hogex-e leiding en de arbeiders. Vele M.T.S.- ers kregen wel een positie als leider van kleinere bedrijven. Enkelen werkten zich daax*bij op tot directeux". Vrij groot is ook het aantal dat naar het buitenland trekt en daar goede betrekkingen kx-ijgt. Een herziening van het leerplan Wij vei'namen tenslotte dat er een wij ziging van het leerplan voor de M.T.S. te verwachten is. De voorbereiding daarvan verkeert pas in een eerste stadium. Er zijn vex'schillende stromingen; de ene wil in de toekomst wat meer aaxxdacht wijden aaxx de théorie, de ander vindt dat het nog meer in de practijk gezocht moet worden. Maar beide stromingen zijn het er over eens, dat de M.T.S. zich moet richten naar de eisen van de industrie. Ingrijpend zuilen de ver anderingen vermoedelijk niet worden, want de grondslag van het onderwijs heeft zijn deugdelijkheid bewezen. Maar het is goed als af en toe een leex*plan opnieuw bekeken wordt. Daarbij moet evenwel be dacht wox-den, dat elk leerplan vrijheid van aanpassing mogelijk maakt. De indu- stx-ie en het bedrijfsleven zijn dynamisch en diezelfde geest zit in het leerplan, waar door een levend onderwijs verkregen wordt. Dit wordt in de hand gewerkt door dat de M.T.S. altijd een nauw contact on derhoudt met de industx-ie en het bedrijfs leven. De bedoeling is dat de minister van On derwijs voor de herziening van het leer plan advies zal vragen uit die kx-ingen. De Amerikaanse ambassadeur, Seidell Chapin, heeft een officieel bezoek gebracht aan de Amerikaanse torpedobootjagers, de „Power", en de „Steinaker", die in de Am sterdamse haven liggen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (&dv.> Buitenlandse zaken. De Nederlandse ni-. nister van Buitenlandse Zaken, mr. j) U. Stikker, die op het ogenblik te Lon,' den vertoeft, zal zich op 16 Februari naar Parijs begeven en vervolgens naaf Nederland terugkeren. De minister hoop; op 22 en 23 Februari een bezoek ij1 bi-engen aan Bonn, om daar de Hogc. Commissarissen en leden van de Duitse regering te ontmoeten. Op uitnodiging' van de Amerikaanse autoriteiten zai minister Stikker op 26 Februari voor een kort bezoek naar Washington ver. trekken. De minister onderneemt der* reizen in zijn functine van politieks bemiddelaar bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking Pai-aal. De Amerikaanse minister van De. fensie, Louis Johnson, heeft verklaard, dat de Amerikaanse defensie tot in de. tails voorbex-eid is en dat zij, naar d; mening van de staf-chefs, de presiden- en hemzelf, voldoet aan de eisen va& het uur. Rechtspraak. Twee boei'en uit Velk« Prilepy (Tsjecho-Slowakije) zijn op beschuldiging van sabotage van do Tsjechische economie, in Praag veroor. deeld. De een kreeg 4 jaar dwangarbeid en 300.000 kronen boete en de ander? jaar en 250.000 kronen boete. Hup boerderijen zijn verbeurd verklaard. Aangehouden. De autoriteiten van Ceylo- hebben op vei'zoek van de Amerikaans ambassade een vrachtschip van de Chi. nese nationalistische i"egering aange. houden. Het is één van de 42 schepeo waarop Amerika zegt hypotheekrechten te hebben. Op rolletjes. Een Engelse firma heeft een huis op wielen geconstrueerd, dat men naar elke gewenste plaats van bestem ming kan rijden. Het huis omvat twee slaaplcamei's, een zitkamer, een badka mer en een keuken. Het is opgetrokken van baksteen en heeft een stalen ge. raarnte. De prijs van het huis zal on geveer 10.000 gulden bedragen. De Europese radio-unie waarin 20 landen zijn vertegenwoordigd, is gisteren in Torquay (Engeland) met haar werk- zaamheden begonnen. Generaal Sir Ian Jacob, directeur van de overzeese dienst der BBC, werd tot voorzitter ge- kozen in de vergadering van de raad De Zwitser Conus en de Belg Fleisch- man werden tot vice-voorzitters be noemd. r Parlement. Vijf Italiaanse afgevaardigden exx de minister van Arbeid moesten gistermiddag door de eerste hul$-\>ost in het parlement wox-den verbonden, Zij hadden blauwe ogen en builen en de xninister was door een communist in zijn duim gebeten. De oorzaak van het ge vecht was een opmerking van premie- De Gasperi over een communistisch* betoging. Even later kreeg de regeiïn: haar eex-ste vertrouwensvotum met 31- tegen 189 stemmen. Gegrepen. De Duitse douane te Wyler bij Kleef heeft in een Nederlandse vracht wagen drie millioen Amerikaanse siga retten ontdekt. Deze waren bestemd voor de zwarte markt in West-Duitslanö. Geknipt en geschoren. Heinrich Noll, een Duitser uit Giessen, die precies op Hitier leek, is het slachtoffer geworden van grappenmakers, die zijn haarlok afknip ten en zijn snor afschoi-en, toen hij dronken was. Hij had gehoopt nog eens de hoofdrol in een Amerikaanse film over Hitier te kunnen vertolken. Brand. De 23-jarige Marie Geoi-gette Thi- balt is vei-oordecld tot vijf jaar dwang arbeid wegens het aansteken van een bosbrand in het district Gironae vorige zomer. Marie Thibault vex-klaarde brani te hebben gesticht uit wraak jegens een land-eigenaar. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. lltö (Adv) Jaarverslag over 1949 van De Twentsche Bank N.V. 7procent dividend voorgestel! Verschenen is het jaai-verslag over 1915 van de Twentsche Bank N.V., waarin de directie allereex-st opmerkt dat de resultaten van het bedrijf redenen tot tevredenheid gaven. De credietvx-aag bleef zich in lang zaam. stijgende lijn ontwikkelen. Weliswaar is het debiteurencijfer in vergelijking mei dat van het vorige jaar weinig gestegen, doch volgens de maandstaten was het gemid delde ongeveer 10 millioen gulden hoger dar. in 1948. De verwachting, dat de toevertrouw de gelden zouden teruglopen, werd aanvan kelijk bevestigd, doch in de tweede helft v£ het jaar vermeerderden zij weer en zij over treffen op de balansdatum die van het vorig jaar; zulks ondanks een daling van de gr blokkeerde gelden met rond 50 millioe: gulden. Op de balansdatum was nog ca. 3. millioen gulden aan geblokkeerd geld in c? bedrijfscijfers begrepen. De verwachting', in het vorige jaarverste? uitgesproken omtrent achteruitgang in hel effectenbedrijf werd bewaax-heid. Het bouwplan van de instelling te Rotter dam vond verdere voortgang; men verwacht het gebouw in de loop van 1950 te kunnen, betrekken. Het geplaatste kapitaal der vennootschap' bedraagt thans na afronding f44.800.000. Na dotatie met f 1.000.000 ingevolge c: winstverdeling over 1948 komt het reserve- fonds der instelling op de balans per 51 December 1949 voor met f 15.000.000. Aan dit reservefonds zal, wanneer de voor gestelde winstverdeling zal worden goeo- gekeurd, f5C0.000 worden toegevoegd, waar na het f 15.500.000 zal bedragen. De verlies- en winsti'ekenïng wijst ear, saldo winst aan van f4.360.774,96 nadat f 1.000.000 voor afschrijving en reserverinS en f4.000.000 voor belastingen is bestemd. Inclusief het onverdeelde saldo a» f 361.483,56 komt ter verdeling een bedrag van f4.722.258,52. De directie stelt voor f 200.949,33 extra aan het statutaire x-eservefonds toe te voegen en f 389.309,19 op nieuwe rekening over te bx-engen. Volgens de bepalingen der statuten fa®1' dan ter dispositie van aandeelhoudei-s «2 bedrag van f3.360.000 waaruit een divide® kan worden uitgeekerd van 71= en kom aan het statutaire reservefonds een becte' van f 279.200. Inclusief een toevoeging ad f 19.850,67 ui agio op uitgegeven aandelen zal het reserve fonds dan in totaal bedragen f 15.500.dw tegen f 15.000.000 in het afgelopen boekjam" Lust tot sparen dalend? Mei'kwaardig is het te constateren, zo ze? het vex-slag verder, dat naarmate de toekom-'' onzekerder wordt, de drang naar social zekerheid op de rug der collectiviteit tos- neemt. Niet alleen de mogelijk maar ook de lust tot individueel sparen is kenenlijk da lende. Pensioenv0oruïtzichten verdringend? zin voor individuele vermogensVonïï®*

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2