Het Hek van de Dam'— Velsen geeft vijfhonderd jonge gezinnen dit jaar een onderdak Principe inzake Oud-IJmuiden is nïet veranderd telROOP ;K. Woensdag 15 Februari 1950 3 College antwoordt de raad Geen abatfoir, nog geen nieuw Ziekenhuis, wellicht een zwembad en een Sportstichting De BEANTWOORDING van de algemene beschouwingen uit Velsens gemeente raad ten aanzien van de gemeentebegroting 1950 heeft het college van Burgemeester en Wethouders de gelegenheid gegeven op vele punten openhartig op andere gedwongen vaag van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers der burgerij, waarbij het gehele scala van plannen voor een nabije en verre toekomst in de raad werd gebracht. Ook deze tweede begrotingszitting nam vrij veel tijd in beslag, maar de mededelingen van het college bepaalden zich geheel tot de gemeen telijke samenleving, zodat zij beheerst werden door de grote vragen van dit moment: hoe lopen wij de woning-achterstand in wat wordt het nieuwe (gelaat van Velsen en welke openbare gebouwen zullen in de naaste toekomst aan hun verwezenlijking toekomen. Dat het culturele leven in de ruimste zin des woords daarnaast meer malen de aandacht gespannen hield kan als een verheugend verschijnsel gelden. Deze voortgezette behandeling van de begroting begon met een luchtige scherts: de v o o r z i 11 e r, mr. M. M. Kwint, herinnerde aan de oude stelregel dat één dwaas meer kan vragen dan tien wijzen kunnen beantwoorden, die in een gewijzigde versie ten gehore werd gebracht: zeven-en-twintig wijze mannen enzovoort. Waarmee de raad zich kon verenigen. Is de tunnel toch dichterbij? De gewraakte korte spanne tijds, die voor liet afdelings-onclerzoek beschikbaar was vond haar oorzaak in de snelheid waarmee de begroting is gereedgekomen maar inder daad meende mr. Kwint dat er een grond van waarheid in de vele desbetreffende klachten school, zodat in dit opzicht naar beterschap zal worden gestreefd! „Er is een tendenz om het college te laten assisteren door allerlei raadscom missies, ook in aangelegenheden die zuiver op het arbeidsterrein van dit college moe ten blijven", aldus de burgemeester. De waarderende geluiden over het raad huisplan hadden hem kennelijk goed ge daan maar hij bracht nadrukkelijk naar voren, hoe het college op het standpunt blijft staan van de „volledige voorlopig heid" van dit plan, zodat er nu nog geen plaats is voor een raadhuiscommissie, hoewel het contact met de raad ongetwij feld gehandhaafd zal blijven. De heer Maas (die de vorige dag namens de Ka tholieke fractie onder meer de verstand houding in het college ter sprake had ge bracht) werd te verstaan gegeven dat hem als voorzitter over een minder goede sfeer niets bekend is. „De tunnelbouw heeft onze aandacht" meidde het antwoord van B. en W. op het begrotingsonderzoek en deze korte repliek had de raad geïrriteerd, maar de burge meester bezwoer de beren afgevaardigden daarmee toch tevreden te zijn, omdat er op dit moment over de tunneïplannen niets in het openbaar gezegd kan worden en hij Het doorschemeren, dat er wellicht achter de schermen meer gebeurt dan er op een afstand te merken is, zodat de burgemees ter op dit moment een motie als ongewenst moet beschouwen. Een volledig abattoir komt er voorlopig niet in Velsen, dat kost de gemeente per jaar tussen de twee en drie ton, maar er is een ontwerp in een andere richting, waarvoor reeds opdracht is verstrekt: het bouwen van gedeelten van dat begeerde abttoir, die eventueel later tot een com pleet slachthuis kunnen worden geassem bleerd. zou daarentegen met minder kosten verwezenlijkt kunnen worden dit aan het adres van de heer Van Eyken (communist) die over dit onderwerp het een en ander naar voren had gebracht. Voorts verweet de voorzitter de raad een zekere kleinheid in zijn opvattingen over het Gymnasium: de thans aan de orde zijnde en nog komende plannen zijn vol ledig uitgebalanceerd en overwogen, toen, de eerste op stapel werden gezet. Luchtbescherming: nationale kwestfe „De visserij ligt het college na aan het hart", zei nu-. Kwint verder als reactie op de woorden van de heer Verbaan, „maar in dit probleem kan de raad meer doen in de stilte dan in de openbaarheid, wat ook geldt voor een eventuele bunker haven bij de sluizen". Over de luchtbescherming schonk de burgemeester klare wijn: hij achtte de op zet van het geheel zoals de regering haar Door de hevige regenval van de laatste dagen is het riviertje de Dinkel in Noord- Oosi Twente buiten zijn oevers getreden, met alle gevolgen van dien. De rijweg tussen Denèkamp en Ootmarsum staat onder water en derhalve is vrijwel alle motorverkeer gestrenid. Alleen met paard en wagen kan men zich nog door het (op Vele plaatsen meer dan een voet hoge) water een weg banen. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 FEBRUARI Frans Hals: „Virginia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 U1*" Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", J-o j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen ru'?l' ??nde":. 13 3" 2' 4-15/7 en 9.15 uur. o!-Vl5e strÜd in de Birma-iungle", 18 j., -lo. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Taliia, de ontembare", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 16 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ziet pertinent onjuist want het gaat niet aan, de „gevaarlijké" gemeenten zwaarder te belasten dan normaal omdat zij toevallig in de eerste zóne liggen: dit is een natio nale taak en de lasten moeten dus natio naal verdeeld worden. Een inhaalverbod op de Wijkerstraatweg is volgens de burgemeester niét wenselijk omdat een dergelijk verbod naar het zeg gen van de verkeersautoriteiten uiterst remmend op de verkeersstroom werkt daar alle motorvoertuigen ook de lang zame er onder vallen. Wel zou er iets voor een parkeerverbod te zeggen zijn en een strengere naleving van de maximum- snelheidsbepalingen, maar de ongevals statistieken daar laten geen onrustbarende cijfers zien, die een inhaalverbod strikt nodig maken. „Dat willen we nu inderdaagp was het antwoord van de burgemeester, toen hij inging op de klacht van de heer Van Leeuwen (Kath.) die de Velsense mid denstand zag als slachtoffer van de plan nen om Velsen van „dorps" „steeds" te maken. „Wij willen deze plaats zelfs groot steeds maken" en hij gaf de middenstand het advies zijn kans op verheffing in deze te zien. Wethouder A s c h o f f (Financiën. C.H.) beloofde in zijn antwoord op de algemene beschouwingen de begroting voor 1951 nog dit jaar in de raad te zullen brengen en bracht, na een ^compliment aan de ambte naren, die de begroting hielpen samenstel len, de 50.000.-overschot op de finan ciële balans onder dé aandacht der raads leden, hoewel hij nauwelijks reden zag om in een hoerastemming te gaan verkeren: diverse belangrijke inkomsten zullen de gemeenten dit jaar of vlak daarna ontval len. Aan het eind van zijn betoog deelde de wethouder mee dat de 5 loonsverhoging de gemeentebegroting een ernstige klap heeft toegebracht, maar hij kwam direct met een pleister op de wonde voor de dag: de toeslag op enige rijksuitkeringen is mo gelijkerwijs eén zeer nabije reddingsboei. Als dit onverhoopt niet doorgaat, zal er echter naar andere middelen moeten wor den gegrepen. Kwade kans Wethouder Visser kreeg een hele kluif: de woningplannen en hpt herbouwplan hadden immers de vorige dag meermalen door de beschouwingen gespeeld. „Het wordt tijd dat ons herbouwplan wordt goedgekeurd, want als straks de herbouw- wet door de Staten Generaal wordt gefiat teerd, loopt Velsen de kans gehpel opnieuw Voort in cijfers De 16.939 brieven, die de ambtenaren van het huisvestingsbureau, gedurende, j 1949 hebben ontvangen of geschreven geven al enigszins een ideevan de vlucht j die hun arbeid in Velsen heeft genomen maar nog veelzeggender zijn wellicht j de 2029 vergunningen die er voor het i betrekken van woonruimte werden uit gegeven: 799 dezer kostbare papieren j voor splinter-nieuxoe huizen743 voor „oude" huizen en (schrik niet487 voor inwoning. Het bureau is rijk gesorteerd in dossiers: 7000 stuks puilen uit de kas ten, waarvan op 31 Januari 1950 1249 „gevallen" als urgent werden be schouwd. In 1928 gevallen moest het bureau „nee" zeggen. In totaal kregen 859 industriearbeiders een huis of een gedeelte daarvan toegewezen. En als i er dan nog door wethouder Strijbosch ter begrolingstafel werd gebracht dal al deze cijfers resulteerden in 1200 uren hard werken, kan er moeilijk van een i traag huisvestingsbureau gesproken worden, wel van een grote ilood. te moeten beginnen met een ontwerp" zei deze ambtsdrager, die echter in Den Haag had vernomen dat niets de goedkeuring thans meer in de weg staat. „Alleen is Den Haag wat erg bezet" merkte hij nog op. Het plan voor „de Gilden" in Velsen-Noord is om tactische redenen voorlopig terug genomen, mqar nu „de Gilden" in het uit breidingsplan komt, hoeft deze zaak slechts door Gedeputeerde Staten te worden goed gekeurd. Het deed de heer Visser overigens genoegen dat alle afgevaardigden tevreden bleken te zijn over de gang van zaken tot nu toe wat de Velsense woningbouw be treft: voor de grote gezinnen is pas na de oorlog een plaats ingeruimd: 17 van de nieuwe huizen werd er speciaal voor neer gezet: het departement handhaaft evenwel het idee dat per huis de 260 kubieke meter niet mag worden overschreden. Balans van de nieuwbouw Er zijn nu 931 woningen in aanbouw, waaronder zich 322 duplex-huizen bevin den, die, als de industriewoningen er afge trokken zijn, aan 500 jonge gezinnen een Onderdak geven en de wethouder meende dat hier toch wel enige zin voor voort varendheid uit mag worden beluisterd, daar er bovendien nog eens 400 zijn toegezegd. Voor de ouden van dagen wordt eveneens gezorgd: het complex voor deze categorie. Veïsenaren annex verzorgingshuis heeft weliswaar vrijwat Amorstudie gevergd, om dat haar het beste op dit gebied gestreefd moet worden: de desbetreffende plannen kunnen nu elke dag worden verwacht. Dat de arbeiders cloor de montagebouw niet aan hun trek zouden komen, meende de wethouder te mogen betwijfelen: nog afgespheiden van het feit dat er in dit jaar ook ruimte voor de normale bouw wordt opengelaten, zullen er voldoende werk krachten in de montagebouw kunnen wor den geplaatst. De opmerking van de heer Kruisman (Communist), dat de her rijzenis van Velsen niet langer vooruit maar achteruit gaat, werd met wethouderlijke cijfers bekogeld, waaruit bleek, dat het er zo somber nog niet voorstaat. Toen het nieuwe bouwvolume voor Velsen echter be kend werd, is er direct hevig geageerd. De montagebouw kan definitief doorgaan en de verwachtingen zijn gewettigd dat er nog wei een voordeel voor de gemeente uit zal voortvloeien. Aandacht voor Bouma Het Bussumse plan-Bouma heeft de aandacht van het dagelijks bestuur, maar het denkt er eenvoudig niet aan om iets te bouwen dat niet klopt met de gemeentelijke verordening: het woningpeil mag zeker niet naar beneden worden gedrukt, zoals direct na de bevrijding: er wordt thans gebouwd voor 50 a 60 jaar. De ..kleur" van het Meer- weiden-complex ontlokte de wethouder de definitie van een ..totaal onnodige smurrie die er opgeplakt is" („ze zijn melaats" meende de voorzitter) en zodra die huizen onder de hoede der gemeente zijn gekomen, zal er direct naar een oplossing worden gestreefd. „Oud-IJmuiden is een dankbaar onder werp" begon de wethouder, toen hij aan dat penibele gedeelte der gemaakte opmerkingen toe was, „maar ik moet met klem vertellen dat het principe van het college nog niets veranderd is, wat nieuwe ideeën allerminst uitsluit - wannee? zij tenminste passen in het oorspronkelijke raam. De arbeiders, die de hele dag in de industrie hebben gewerkt, moeten daar 's avonds uit". Het plan van het Oud- IJmuiden-comité is daarom bij voor baat onaanvaardbaar, omdat het aceent van de woningbouw er waarlijk te sterk in tot uiting komt. In West-IJmuiden zitten de mensen als haringen in de ton men vindt er 72 huizen per hectare, waar slechts 32 mogen staan. Het voor Velsen beschikbare indu strieterrein is vol. West-IJmuiden is dus voor dat doel hoognodig, zo besloot de wet houder zijn pleitrede voor de industrialisa tie van dit gemeentedeel. „LJmuiden moet mooi worden" „IJmuiden als volksbadplaats", een thema dat de heer Van L e u s e n de vorige dag had ingelast, bleek cle sympathie van de wethouder te bezitten: als de recreatieweg naar het strand er is kan deze kwestie aangepakt worden. Rond de herinnering aan het feit dat de raad het „plan RaadhuispleinLange Nieuwstraat" met zijn hobgbouw zelf heeft goedgekeurd, groepeerde de heer Visser zijn tegenargumenten, toen de critiek op dit deel van het wederopbouwplan ter sprake kwam. „Wij kunnen ons mooie plan niet wijzigen omdat de winkeliers het wat moei lijk krijgen", aldus spreker, die opmerkte dat dit plan overigens volledig in overeen stemming met de ideeën van de midden stand is geboren: van het begin af was daar hoogbouw geprojecteerd. „Di het algemeen" zei de wethouder, „zij er aan herinnerd, dat ÏJmujden voor de oorlog foei-lelijk was, moge de komende generatie niet het verwijt in de mond kun nen nemen, dat de raad zijn verantwoorde lijkheid voor een mooiere en grotere stad niet heeft begrepen." Over de woonruimte voor gerepatrieer- den begon wethouder Strijbosch (So- iszo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijze! akkers abdijsiroop is en blijft het kindermiddcl bij uitstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en sljmoplossen- de werking jeugdige hoestersals een schild beschermt. Gebruik steeds. tAdv.) aps* i H -s ipg 1 mm Een 28-jarige testpiloot van de Britse Hawker vliegtuigenfabriek. zal morgen een poging doen om met een Hawker „Fury" een record te vestigen op de afstand Londen-Cairo. Hij hoopt deze afstand, die 3520 km. bedraagtbinnen 7 uur af te leggen. Verleden jaar vestigde dezelfde piloot records op de afstanden Londen-Karachi en Londen-Rome. Een „Fury" in vlucht. ZIJ WAS KORDAAT. Eens moest ene dame uit Petten, Een roestige kachel gaan zetten, Zij was toen kordaat Nam Cetol te baat, U moet op die glans eens gaan letten. (Adv.) ciale Zaken, Katholiek), die het niet juist achtte, wanneer welke Nederlandse ge meente dan ook. zich zou onttrekken aan haar nationale plicht, hoewel er natuurlijk met de omstandigheden rekening gehouden moet worden. Ook wethouder De Boer (Arbeid, On derwijs) kreeg de gelegenheid diep op de verschillende problemen die zijn takken van dienst opwierpen, in te gaan. De opmerking van de heer Maas over de staat waarin het Velserbad verkeert, gaf de heer De Boer een verzachting zijner critiek in dé mond: de exploitant is oorlogs slachtoffer en de nieuwe oorlogsschaderege ling zal hem ongetwijfeld de kans kunnen bieden dé gewenste verbeteringen aan te brengen. De sportterreinen voor de Vel sense scholen geven het gemeentebestuur meer hoofdbrekens dan de speelvelden: er is echter in de „Groenstrook" die in het wederopbouwplan verwerkt is, voldoende ruimte om deze zaak op den duur volgens de wettelijke regelen op te lossen. Het door de heer Verbeek aangevoerde idee om de schoolgelden te laten zoals zij zijn en de baten in een Studiefonds over te hevelen vond geen volledige genade in de wethou derlijke ogen, maar hij voelde wel voor steun in een of andere vorm aan een der gelijk fonds. Bouwvolume voor gymnastieklokalen bij scholen zal zeker niet worden toegewezen, maar wellicht is er in noodgevallen iets van het rijk los te krijgen. Bovendien zal de school aan de Heidestraat binnenkort als gymnastieklokaal worden ingericht. IJmui- dcn-West ziet binnenkort zijn badhuis: waarnaast ook Velsen-Noord en/óf Sant poort wellicht een zwembad zullen krijgen: dit jaar nog zullen de plannen verwezen lijkt worden en de Volksmuzieksehool heeft de welwillende aandacht van het college aldus de beantwoording van de wethouder. De bestaande culturele verenigingen zul len het ontluikende culturele besef in Vel sen moeten dragen, maar daarnaast zal het bestuur der gemeente zijn dienende taak moeten vérvullen. Wanneer er eventueel een Sportstichting in het leven werd geroepen zouden daar mee de huidige problemen in de Velsense sport ganselijk niet opgelost zijn. meende de heer DeBoer, die opsomde hoe Velsen nu al 4 a 5 ton in de sport heeft geïnves teerd. Zulk een Sportstichting zou de kleine verenigingen niet over het hoofd mogen zien en direct daardoor zouden alweer grote Vijf eeuiven Wanneer gij de Spuigaten uitloopt, dan komt ge in de Kalverstraat. Mocht gij soms in de mening verkeren dat deze straat zijn naam ontleent aan aspirant koeien, dan moeten wij u echter mee delen, dat gij het bij het goede eind hebt. De aanleiding tot deze belangwek kende onthullingen is het feit dat 500 jaar geleden iemand het in zijn hoofd kreeg om een winkel te openen in „die Calverstrate" en dat de huidige nering doenden daarom grote feesten voorbe reiden, waarvan nochtans een kans be staat, dat zij niet door zullen gaan. Men kan tenzij men als leugenaar te boek wil staan zeker niet beweren dat de Kalverstraat pas 500 jaar bestaat. Het eerste document dat op deze straat be trekking heeft, dateert uit 1396 en deelt mede dat „Servaes Roelofsz ende syn wyf" (mevrouw Lubbrich Roelofsz) een overeenkomst hebben gesloten betref fende „die huzinghe die zy in die Cal verstrate nu bewoenen". Het was er in die tijd heel anders dan nu, zoals gij u zich wel zult kunnen voorstellen. Waar thans fotografen be kendmaken dat uw foto klaar is terwijl gij wacht (tot gij 100 gram weegt), pre zen indertijd de boeren uit Diemen en Outewaal hun koeien aan. Vandaar trouwens de naam Calverstrate, want voor deze diertjes was het dichtst bij „Die Plaetse" (de Dam) gelegen stuk moeras gereserveerd. De ossen vond men bij het Spui, dat toen nog Osjessluis heette en de schapen blaatten op de Munt, die daarom Schapenplein was gedoopt. In 1400 brandde de hele zaak af, .maar aangezien de boeren niet van markt plaats wensten te verwisselen, begon men ijverig met de wederopbouw. Het bleef met permissie een ruwe bedoening waar ieder weldenkend mens een straat je voor omliep. Men had bijvoorbeeld een vaste avond, die voor Vastenavond, waarop men zich amuseerde door met grote knuppels, zogenaamde „goeden dags", de voorbijgangers het ziekenhuis in te slaan. Zoals de archieven verrfïel- den, werden de veekopers daarin trouw terzijde gestaan door „scipheren comen- de van der zee". In 1629 grepen schout en schepenen in en verdreven de veemarkt naar de buitenstad. Er kwamen steeds meer winkels en koffiehuizen de slagerijen en bierkroegen gezelschap houden. Regen ten en rijke poorters verhuisden naar de grachten en tot grote vreugde van de' winkeliers begonnen de dienstmaag den van deze Grote Hanzen hun in kopen in de Kalverstraat te doen. Wan neer wij de geschiedschrijvers moeten geloven dan haalden zij er zelfs hun snotneuzen en bombazijnen jakken van daar. De apotheker nodigde u uit „op een teugje rode of witte ypocras', de „sniders" maten er u een lakens pakje aan en de bakker bood er grote witte broden voor een „oertgen" aan, mits gaders „afleidingen". Ondanks deze stijgende importantie behield de straat haar opgewekt karak ter. Er circuleren althans verhalen over een jongeman die naar de naam Kuise Adolf luisterde, maar nadat hij een keer 's avonds na tienen de Kalver straat was ingeslenterd voor de rest van zijn leven deze bijnaam als niet langer ter zake doende beschouwde. Er heerste voorts een levendige negotie i*i moed per stenen kruik, hetgeen leidde tot het gedicht: Want komt men 's avonds laat al door de Kalverstraat Dan ziet men menigeen Niet stevig op de been Schuins naar 'n koffiehuis marcheren. Dat er een hoop dingen waren die het licht niet konden zien, bleek wel toen de overheid een heldere illuminatie in stalleerde) want na korte tijd bleef er een keurige straat over, waarover de officiële archieven steeds minder weten te melden. Wij citeren dan ook alleen nog maar dat in „De Karseboom" de failliete boedel van Rembrandt werd .ge veild, de Franse staatsman Mirabeau er door Hermandad in zijn lurven werd ge- grepén en het Comité Revolutionnair er plahnen smeedde om van de rangen en standen, standen en rangen te maken. En uit de recente historie diepen wij nog op dat de Kalverstraat de eerste ge asfalteerde straat van ons land was en dat gedurende tien jaar gebleven is. Geen vergelijking Er is veel veranderd in de vijf eeuwen waarin de Kalverstraat van veemarkt tot Nederlands belangrijkste winkel straat werd. Er zijn zelfs Amsterdam mers die de Kalverstraat vergelijken met de Londense Bond Street of de Pa- rijse Rue de Rivolï. Er zijn ook Amster dammers, die hun grachten met de ka nalen van Venetië vergelijken. Amster dammers zijn Amsterdammers. De Kalverstraat lijkt met uw per missie net zoveel op Bond Street' als op de Taj Mahal en zij vertoont net zoveel overeenkomst met de Rue de Rivoli als Heintje Davids met Mistinguet. Nu is dat niet zo erg, want wij zouden op de Taj Mahal tussen de Dam en de Munt helemaal niet gesteld zijn, al zou hét een aardig toeristisch object wezen. Wat wij van de Kalverstraat zo leuk vinden, is dat zij niet eleganter is dan de Amster damse vrouw en dat de houthandelaren er nog steeds op Maandagmiddag in „Polen" bijeenkomen. De Kalverstraat is net zo Amsterdams als de Apollólaan en de Egelantiersdwarsstraat. De Am sterdammer flaneert er tussen de mid dag en kijkt er met vrolijke minachting neer op de provincialen, of zij nu uit Lutjegast of uit Rotterdam komen. Eh het allerteerste plekje in ons hgrt bewaren wij voor de herinnering aan de Oranje-feesten, waarvan de Kalver straat toch altijd het centrum was. Aan de fel-oranjebollen die de oude gevel tjes belichtten waaronder de mépsen hosten door die smalle straat. Deze geveltjes hebben al heel wat feesten gezien. Dé bewogfcnste eeuwen uit de geschiedenis van Amsterdam zijn over hen heen gegaan. Wanneer de feesten doorgaan, zullen de geveltjes nog één keer in het ver leden, kunnen kijken. Men wil de straat verlichten met vetpotjes en ouderwetse olie-lantaarns die een pantoffel-parade met 15de eeuwse costuums in een ro mantisch schijnsel moeten zetten. En op de Dam wil men een oud-Holiandse kermis gaan houden met spullebazën Marie Faassen, die r.eeds zestig jaar de toneelspeelkunst beoefent, viert dit jubileum Vrijdagavond 17 Febr. in de Stadsschouwburg met de ver tolking van de rol van Kniertje in „Op Hoop van Zegen" door Herman Heijermans. in welk stuk zij op de première destijds de rol van Marietje vervulde. De opvoering wordt gege ven door het Nederlands Volkstoneel. De Nederlandse Opera brengt Don derdagavond een opvoering van „Die Fledermaus" van Johann Strauss waarin Nel Duval een zuster van de zangeres Greet Koeman voor het eerst als Adèle zal optreden. De regie is van Paul Pella, de décors werden ontworpen door Paul Citroen en het geheel slaat onder leiding van Otto Glastra van Loon. Op het volksconcert van hedenavond, dat morgen herhaald wordt, speelt In de hoofdstad uit Jan Ketsen het Vioolconcert in D gr. t. van Mozart. Dirigent is Hein Jordays. Zaterdagavond heeft er een buitengewoon concert plaats, logarop onder leiding van de componist „Het Hooglied" van Bertus van Lier wordt, uitgevoerd met medewerking van het Amsterdams Kamermuziek-ge- zelschap, het Nederlands Vocalisten- ensemble en drie solisten. Verder speelt Clara Haskil het pianoconcert K.V. 271 van Mozart. In de kleine zaal van het Concert gebouw kan men Donderdagavond luisteren naar de pianist Henry Miprowqki, die ondpr meer de Han- del-variaties van Brahms ten gehore brengt en Vrijdagavond naar Edward Katz en Sidney Stafford, viool en plano. In het Stedelijk Museum is een ten toonstelling ingericht ter gelegen heid van het honderd-jarig bestaan van Publieke Werken, waar men de groei van de hoofdstad, van een eeuw geleden tot zelfs in de toekomst kan volgen. in de kleren van hun bet-bet-bet- of is het over-over-over-grootvaders. Wij hebben onze „goedendag" al klaar liggen. BOEDA problemen afgewenteld worden op een zeer prille organisatie. Wanneer deze Stichting aat komen en in een of andere richting wordt er aan gewerkt door het gemeente bestuur moet zij in de eerste plaats het algemene en opvoedende karakter van de sport ten grondslag hebben. Doel: eenheid der Velsense gemeenschap De Velsense gemeenschap als eenheid kreeg de nauwkeurige aandacht van de heer De Boer, die ook op dit punt nieuwe plan einddoel van de culturele opbouw ziende, nen aankondigde, daarbij deze eenheid als 't Geen tweede ziekenhuis „Natuurlijk houden B. en W. de zieken huiskwestie voortdurend in hun aandacht gevangen", zo merkte hij verder op, ont hullende dat niet slechts een gebrek aan bouwvolume de stichting van een tweede Velsense ziekenhuis tegenhoudt als gevolg van het feit dat het beschikbare volume gretig opgeslorpt wordt door herstel en uitbreiding. Bovendien zijn dc kosten zo fantastisch hoog (ongeveer 20.000 per bed) dat een nieuw ziekenhuis dit jaar zeker niet op de nominatie staat. Er zou een geprefabriceerd en dus semi-permanenl hospitaal kunnen worden neergezet, maar zulks kan de be doeling niet zijn van een gemeentebestuur dat „bouwt aan dc verre toekomst van zijn stad". Op dit moment zou Velsen 180 a 200 ziekenhuisbedden moeten hebben straks heeft het Antonius-ziekenhuis 150 bedden en dus moet er voorlopig aangeleund worden tegen Beverwijk en Haarlem. Dit had het college dus op het hart en de heer Verbeek (Arbeid) zat al te popelen om in tweede ronde het zijne er tegenin te brengen. Plancommissie voorgesteld Elf anderen wensten eveneens te dupli ceren, zodat de voorzitter zijn wenk brauwen al eens fronste. De socialistische fractievoorzitter diende zijn reeds geannon ceerd voorstel in om reeds de volgende raadsvergadering een commissie in te stel len voor het opstellen van een „urgentie plan grote gebouwen". Hij bleef voorts van mening verschillen met de voorzitter over het gymnasium, dat hij te groots van opzet vond en zag een mogelijkheid om een twee de ziekenhuis te creëren, vooral omdat Be verwijk eenzelfde kans gaat uitbuiten. Ook de heer Maas kwam namens zijn fractie met een voorstel, namelijk tot verhoging van de wethouderssalarissen tot 5200, per jaar, een verhoging dus van 1200, waarop de voorzitter direct antwoord de, dat dit als zodanig niet tot de compe tentie van de raad behoort, maar dit college het college slechts kan „uitnodigen" zulks te doen. De vergadering werd verdaagd tot van middag 2 uur met nog tien sprekers voor de eerste ronde op het lijstje. ZONDAG lafste dag SUPRA-PRI7SVSAAG Hoeveel was het totaalgewicht van de eerste 500 Supramatrassen? één matras 80/190 weegt 43 pond 90''190 47 120-'190 64 24 prijzen. Opgave per briefkaart WASSENAAR JANSWEG t/o station Haarlem Ledenvergadering Vereniging voor facultatieve lijkverbranding In de te Driehuis gehouden algemene ledenvergadering der afdeling Velsen van de Vereniging voor facultatieve lijkver branding bleek uit het jaarverslag', dat de secretaris de heer A. J. van der Weijden uitbracht, dat de afdeling op 1 Januari van dit jaar 785 leden telde en gedurende 1948 97 nieuwe leden kon inschrijven. Ook de financiële toestand der afdeling ontwikkelt zich in gunstige zin al zal de komende „jubileumviering" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeling wel een bres in h«t batig saldo slaan. De afdeling bestond namelijk in 1949 een kwart eeuw en teneinde dit feit waar dig te herdenken besloot het bestuur de leden een tweetal avonden aan te bieden, waar de declamator Max Croiset zal op treden. Men verwacht echter zo'n grote belangstelling dat het bestuur, zoals voor zitter IJ. J. Reitsma meedeelde, een derde avond in overweging genomen heeft. Deze avonden zullen respectievelijk te Sant poort, IJmuiden-Oost en Velsen-Noord gegeven worden. Uitvoerige besprekingen wijdde men ter vergadering aan het voorstel van het hoofdbestuur het ledental in dier voege uit te breiden, dat voortaan ook de respectie velijke echtgenote of echtgenoot „persoon lijk lid" zal zijn. De vergadering besloot na stemming het voorstel van het hoofdbe stuur te steunen. Naar het buitengewoon algemeen con gres, dat 25 Febrüari a.s. te Den Haag bijeen zal komen, vaardigde men de be stuursleden de heren IJ. J. Reitsma en A. J. van der Weijden af. Na afloop van het officiële gedeelte heeft mevrouw G. E. Heijkoopvan Reekum de aanwezigen vergast op declamatie, die zeer in de smaak viel,

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5