(^Beverwijk en Omstreken^) Zeventien diefstallen in Velsen en vijf in Beverwijk tot klaarheid gebracht JA PUN, JAS OLD CLOTHES NEW Noord Holland" nam hulpeloze Coolhaven" op sleeptouw naar Brest Castricum Visserij- Heemskerk Gezelligheid in huis BAKKER'S BEHANG De verdwenen formules Woensdag 15 Februari 1950 i De politie sloeg toe Reeds vier arrestaties Na langdurig- recherchewerk is de Vel- sense politic er in geslaagd een complot van insluipers op te rollen, dat zijn ver takkingen niet alleen over dc gemeente Velsen maar ook over Beverwijk en Bloe mendaal uitstrekte. Met de arrestatie van de jonge IJmuidenaar A. T. en zijn Be- verwijkse 'compagnon L. T. D. zijn ten minste zeventien diefstallen in Velsen, vijf Beverwijkse „gevalletjes" en een inbraakje in Bloemendaal tot klaarheid gebracht. In Velsen werd de laatste tijd herhaal delijk melding gemaakt van onverwachte en ongenode lieden, die zich in de avond uren op „huisbezoek" begaven en dan alles wat van hun gading was meenamen bij voorkeur van adressen waar de bewoners niet thuis bleken te zijn. De politie was reeds lang op haar qui-vive, maar kon nog steeds geen voldoende aanknopingspunten vinden om toe te slaan. Eindelijk liet een der bezoekers bij een recent bezoek een stille getuige op de plaats der misdaad achter en mede daardoor kon het geval „rond" worden gemaakt. Twee jongelui Tenslotte werden de 20-jarige T. en D. aangehouden en een deel van de buit dezer heren werd eveneens achterhaald. Ook de gangen van de vermoedelijke helers wer den nagegaan en na lang speuren konden twee personen in de kraag worden gevat tegen wie voldoende bewijzen waren op gestapeld om een verzekerde bewaring te wettigen. De Beverwijkse politie, die eveneens last had van kleine en grotere dief stallen die een zekere overeenkomst vertoonden met de Velsense feiten, helderde aan de hand van de gege id yens en met behulp van haar eigen recherche nog eens vijf diefstallen op en tenslotte kon ook een delict, dat dezer dagen in Bloemendaal gebeurde tot klaarheid worden gebracht. Bridgeclub „Ons Genoegen" vierde éénjarig bestaan Ter gelegenheid van haar éénjarig be staan organiseerde de bridgeclub „Ons Ge noegen" dezer dagen een open-drive in café Van der Lem te IJmuiden. Er werd in drie groepen gespeeld en voor iedere groep waren drie prijzen beschikbaar gesteld. Geprikkeld door het succes van deze avond, heeft het bestuur van „Ons Ge noegen" besloten om iedere tweede Zater dag van de maand een dergelijke wedstrijd te organiseren. Het ligt in de bedoeling om op deze wijze de beoefening van het brid gen te bevorderen en het contact met andere clubs te verstevigen. De uitslagen van de Zaterdag gehouden wedstrijd luidden: Groep A SnoekGjaltema 36 y2 pun- ten; BosmanGroen 33y2 punten; Born- Moot 33 punten. Groep B WeyDe Haas 41 punten; BoerSlaats 34>/2 punten; KorverMiddel koop 34 punten. Groep C Dames De HaasKley 6 punten; Mei. v. Laar—de heer Roodzant 63punten; Mevrouw Oldenburgde heer Van der Meer 63 punten. IJMUIDENSE SLEEPBOOT VERLEENT KUSTVAARDER ASSISTENTIE. Gisteren heeft de IJmuidense sleep boot ..Noordholland" in de Golf van Bis- caye de Nederlandse Coaster „Polhaven" op sleeptouw genomen. Het scheepje had maehineschade en zal naar Brest worden gesleept. UW COSTUUM, desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL 4880 Agenda voor Velsen WOENSDAG 15 FEBRUARI Thalia, 8 uur: „Twee meisjes en een matroos". Rex, 8 uur: „Een vrouw werd verkocht". Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs DONDERDAG 16 FEBRUARI Thalia, 8 uur Feestavond, „.Onderlinge Vriendschap". Raadhuis, 9—12 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken. Raadhuis, geen spreekuur wethouder van Soicale Zaken. 1 Daar werd een groentehandelaar het slachtoffer van de brutaliteit van de heren. De aangehoudenen worden ter beschik king van de Haarlemse politie gesteld en het onderzoek gaat nog voort. Ongeval in de buitenhaven Hoogovens Tijdens het lossen van een schip in de buitenhaven van de Hoogovens raakte Maandagmiddag de arbeider F. de H. uit Amsterdam, die bij de firma Ter Haak werkzaam is, met zijn linkerbeen bekneld. Met een gebroken linkeronderbeen werd De H. naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overgebracht en later in het Juliana-gasthuis in Amsterdam opgeno men. Sympathiek gebaar van „Onderlinge Vriendschap" Het bestuur van de buurtvereniging „Onderlinge Vriendschap" deelt ons mee, dat voor de cabaretavond welke op Don derdag 16 Februari in het Thalia-theater te IJmuiden wordt gegeven, 30 plaatsen voor gerepatriëerde militairen beschikbaar worden gesteld. Deze militairen kunnen op vertoon van hun legitimatiebewijs de kaarten afhalen bij de heer W. Snijders, Bothastraat 6 rood. Baas van de Kernploeg in het zilver In het schaftlokaal van de Bouwafdeling der Hoogovens werd de heer N. G. Gra- pendaal. baas van de Kernploeg, ter ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubileum gehuldigd. Van de voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, mocht de jubilaris de geluk wensen der directie en de gebruikelijke envelop in ontvangst nemen. De heer G. J. Voerman, chef van de af deling, roemde in zijn jubileumrede de bij zonder goede verhouding die er bestaat tussen de kernploeg en het transportwezen en de heer W. K. Martens, weegmeester, noemde de jaren, waarin hij met de jubila ris mocht samenwerken de beste van zijn werkersleven. De chef van de kernploeg, de heer H. A. C. Wiedeman en de opzichter, de heer H. J. Peekei hadden'de opdracht van de jubileumcommissie om het geschenk aan te bieden. Het bleek een compleet rijwiel te zijn en mevrouw Grapendaal werd dooi de jubileumcommissie verrast met een sierplant. De electro technische afdeling voelt zich in de samenwerking met de heer Grapen daal niet minder dan de andere afdelingen op haar gemak en de heer J. van. Heijst, hoofdopzichter, kwam namens die afdeling daarvan getuigenis afleggen. De heer G. S. K. Blaauw, lid van de directiestaf en chef van de Sociale afde ling vereerde de jubilaris met het gedenk bord en 't getuigschrift der Maatschappij. De loopbaan van de jubilaris deed de chef van het Transportwezen, de heer W. Wiersma, in vogelvlucht passeren. AVOND VAN „DIE ROOIROKS" Zaterdagavond geeft het muziekensem- ble ..Die Rooiroks". onderafdeling van de IJmuidense CJMV, in het gebouw voor Christelijke Belangen" een uitvoering. Er zal populaire muziek ten gehore worden gebracht. MARKTBERICHTEN Feestavond van „St. Bonifacius" Het Haarlemse cabaretgezelschap van Harry Meyer verzorgde Dinsdagavond in gebouw „Flora" aan de Zeeweg een pro- paganda-feestavond der afdeling IJmuiden van de R.K. bond van transportarbeiders ..St. Bonifacius". Het zeer originele entrée bracht de stemming er onmiddellijk in en de rest van het beschaafde programma blonk uit door oorspronkelijkheid. Vooral Harry Bouman oogstte als goochelaar een uitbundig succes. De leider van dit kleine maar uitstekende ensemble, de conféren cier Harry Meyer, bracht enige vrolijke liedjes en zijn charmante echtgenote Trudie liet zich als een goede voordrachts kunstenares kennen. De voorzitter van „St. Bonifacius", de heer J. P. Kuis. opende de bijeenkomst met een kort propaganda-woord en de hoofd bestuurder de heer N. Colenberg hield na de pauze een korte toespraak waarin hij de taak van de Katholieke arbeidersorga nisaties naar voren bracht. Aan de heer C. Raspoo'rt werd ter gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar lid van de vereniging was. een diploma uitgereikt. Een bal besloot deze geslaagde feest avond. Visserij-film in „Christelijke Belangen" De contactavond, welke de Christelijke Bond van Ambtenaren Dinsdagavond in het gebouw van Christelijke Belangen georga niseerd had, werd geopend door de voor zitter, de heer P. Toornvliet. Hij riep de aanwezigen, in het bijzonder de afgevaar digden van enkele andere Christelijke ver enigingen. een welkom toe en zeide ver heugd te zijn over de goede opkomst. Daar deze bij de andere vergaderingen veel te wensen overlaat, hoopte hij dat deze avond een stimulans zou zijn om ook de gewone vergaderingen vee'lvuldiger te bezoeken. Door het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afdeling Vis, werd een film over het visserijbedrijf vertoond. In het eerste deel kwam het radio-contact via Scheveningen radio tussen land en schip op het witte doek en vervolgens zag men de visserij van het uitvaren der sche pen tot aan de consument. Vooral het deel der film in kleuren over de „vlaggetjesdag" werd door de aanwezigen met belangstel ling gevolgd. De avond werd opgeluisterd door muziek van de Christelijke muziekvereniging „Wil- helmina". Het was jammer dat de muziek door de wel wat kleine zaal te volumineus klonk, zodat zij niet geheel tot haar recht kwam. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 14 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jaarstroom van Hamburg. Asko van Mantyluoto. Ageroen van Rouaan. Erna van Duinkerken. Delft van Antwerpen. Goldfinch van Londen. Normandia van Go thenburg. Corsica van Goole. Rijnland van Beunos Aires. Vertrokken zijn: Frisian Coast naar Rot terdam. Werner naar Rotterdam. Ebro naar Rotterdam. Roelf naar Gothenburg. Regia naar Londen. Zeeland naar Blyth. Ara naar Stockholm. Renovati naar Rudkjöbing. North Down naar Dublin. Patria naar Huil. Muider- kerk naar Antwerpen. Grebbestroom naar Londen. Geen toestemming voor jazz- concours te Beverwijk Hoewel „The Forthy-five Jam Club" vorig jaar een jazz-concours georganiseerd heeft en er ook op 11 Maart een concours was aangekondigd, hebben de autoriteiten dit jaar geen toestemming gegeven dit con cours te laten doorgaan. Daar de voorbe reidingen reeds tamelijk ver gevorderd waren, trachten de organisatoren het con cours in een andere gemeente te organi seren. Indien deze plannen slagen zullen de Beverwijkse liefhebbers per autobus heen en terug vervoerd kunnen worden. Bestuursmutatie bij T.O.V. Tijdens de jaarvergadering van de Be verwijkse R.K. gemengde toneelvereniging T.O.V. heeft de heer Kuis zijn functie van voorzitter, als gevolg van drukke werk zaamheden neergelegd. In zijn plaats wcrcl gekozen de heer M. Stelder die tot nu het secretariaat heeft waargenomen. Het be stuur van T.O.V. is nu als volgt samen gesteld: M. Stelder, voorzitter, J. v. d. Does, penningmeester, J. Henneman, secre taris. Aan het bestuur werden tevens twee commissarissen toegevoegd. Geslaagde toneelavond van „Plan-West" De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haarlem, die ook vorig jaar voor de Beverwijkse winkeliers-combina tie „Plan West" een uitstekende voorstel ling heeft gegeven bracht Dinsdagavond voor een geheel gevuld K.S.A.-gebouw het blijspel „De drie wijze gekken" voor het voetlicht. Deze drie wijze gekken bleken drie oudere heren te zijn, die vroeger op het zelfde meisje verliefd waren, doch geen van drieën er in slaagden met haar te trouwen. Na jaren krijgen zij echter bericht dat zij stervende is met de vraag of zij de opvoe ding van haar inige nakomeling, een doch ter, ter hand willen nemen. Als het jonge meisje haar intrek neemt in het huis van de drie vrijgezellen, ver andert daar natuurlijk het een en ander en de komische situaties zijn niet van de lucht. Nadat het meisje nog van mede plichtigheid aan het werk van haar mis dadige vader is verdacht redt tenslotte de neef van een der vrijgezellen haar van deze laster, waardoor het stuk tevens zijn happy ending krijgt. De Haarlemse Rederijkerskamer die over goede krachten beschikt, heeft de toe schouwers een avond vol plezier geschon ken en hierdoor kan Plan West tevens op een geslaagde bijeenkomst terugzien. De heer E. van Rookhuizen sprak het ope ningswoord. - Contactavond „IJmond" De Hoogovenstaten handbalvereniging „IJmond" zal op Zaterdag 18 Februari in het Statenhuis aan de Velserweg een con tactavond beleggen. Spanning bij de Beverwijkse Damclub Wie zal de hoogste plaats veroveren? Nu in het clublokaal van de Beverwijkse Damclub weer een aantal wedstrijden is verspeeld is het duidelijk dat de strijd om de bovenste plaats in de hoofdklasse nog lang niet beslist is. Bij de laatste wedstrijd toonde P. C. Bais zijn goede vorm. door in een keurige opsluitingspartij K. Kikke te kloppen. Th. Kortekaas blijkt zich van zijn tijdelijke inzinking te herstellen door de ongeslagen P Smit remise af fe dwingen. Door een foutieve beoordeling van J. A. Aussoren verloor deze zijn laatste partij tegen H. Buis waardoor Aussoren naar de midden moot afzakte. Ds stand is thans: H. Buis 12 6 P. Smit 12 4 P. C. Bais 13 6 H. Diederiks11 5 W. Bakker 11 3 J. A. Aussoren13 '3 K. Kikke 12 4 J. Snel 10 3 A. Peekei 14 3 J. de Vlugt 10 3 Th. Kortekaas12 1 In de eerste klasse liet A. C. van Staal duinen zien. dat hij toch feitelijk in de hoofdklasse thuis hoort, want hoewel W. G. H. Hagenaar goed. partij gaf moest hij zich toch uiteindelijk gewonnen geven. H. Engel hart bewees niet alleen zich zelf maar ook van Staalduinen een goede dienst door L. Haver te slaan, waardoor hij een goede kans heeft de onderste regionen te verlaten. L. v. d. Outenaar met vier punten uit dertien wedstrijden fungeert als hekkesluiter. De stand van de drie best geplaatsten luidt: A. C. van Staalduinen 14 9 2 3 20 N. Vlaar 13 7 3 3 17 L. Haver 14 7 3 4 17 Hoewel W. v. d. Elzen in zijn wedstrijd, voor de tweede klasse tegen J. v. Zutphen een schijf achter kwam, wist hij nog een keurige remise te behalen en bleef hierdoor stevig op de bovenste plaats genesteld. A. Hofland zorgde door een zege op Reinliout uit de onderste regionen te blijven. In de strijd om de eerste plaats van de derde klasse geven N. v. d. Sluis en J. de Graaf elkaar geen milimeter toe. aangezien ze weer beiden een overwinning behaalden. Ook in de vierde klasse duurt de spanning om de strijd voor de eerste plaats onvermin derd voort, daar zowel L. Nijman als J. Ro- meijn en G. Klaus allen acht verliespunten hebben. 2 16 0 16 3 16 ,2 14 2 12 4 12 5 11 3 10 7 10 5 8 6 7 13 Februari 1950 Prijzen Heilbot 2,90—2,10; gr. tong 2,20—2,10: gr.m, long 2.202,05; kl.m. tong 2,101,85: ld. tong I 1,84—1.76; kl. tong II 1,53—1.36: tarbot I 2.402,05, per kg. Tarbot II 108—86; tarbot IV 72—62; schar tong 43—29: gr. schol 55.5048: gr.m. schol 56.50—49.50: kl.m. schol 57.50—49.50; kl. schol I 51—28: kl. schol II 3614; schar 30 14.50; bot 18.5012; v. haring 2922: makreel 3314; gr. schelvis 81; kl.m. schelvis 73: kl. schelvis I 67; kl. schelvis II 4925: wijting 30—10: gr. gul 45—32; m. gul 37—31,50: kl. gul 3025; kl. koolvis 3017,50; hom 3027; kl.m. heek 59—57: kl. heek 42—40: poon 3325; kl. haai 1613; md. baars 14: ham 59. per 50 kg. Kabeljauw 224—67: gr. koolvis 5348: gr. leng 8268: gr. heek 242, per 125 kg. Aanvoer 1340 kisten tarbot en tong. 10 kisten schar- long. 250 kisten schar, 1040 kisten wijting, 130 kisten bot, 1730 kisten schol: 670 kisten koolvis. 600 kisten kabeljauw, 20 kisten leng, 20 kisten heek. 100 kisten haai, 100 kisten schelvis, 10 kisten poon, 15 kisten haring. 25 kisten haring, 100 kisten diversen. Totaal "'"O kisten. 14 Februari 1950 Besommingen SCH 66 1890; KW 227 3220. Gr, tong 2.15—2,10; gr.m. tong 2.202,15; kl.m. tong 2.051,85; ld. tong I 1,801.-79; kl. long II 147144; tarbot 2,101.95, per kg. Gr, schol 5250,50; gr.m. schol 5652: kl.m. schol 5855; kl. schol I 47; kl. schol II 38,50 20; schar 21,5020,50; bot 1816: wijting 1512, per 50 kg. Aanvoer 25 kisten tong en tai;bot., 25 kisten wijting, 5 kisten bot, 10 kisten schar, 60 kisten schol. Totaal 125 kisten. De 493 ton metende coaster „Coolhaven" van de maatschappij Van Uden uit Rot terdam, raakte Maandagmiddag in de Golf van Biskaye in moeilijkheden. De sleep boot „Noord-Holland" van de IJmuidense firma Wijsmuller is er Dinsdagmiddag om 12 uur in geslaagd het hulpeloze vaartuig te bereiken en op sleeptouw te nemen. Tijdens het stormweer in de nacht van Zondag op Maandag raakte in de Golf van Biskaye de machinekamer van de „Coolhaven", die met een lading sinaasap pelen van Valencia op weg was naar Ant werpen onklaar, doordat de koppelbouten van de krukas naar de schroefas braken. Om ongeveer 5 uur zond de „Coolha ven" haar eerste S.O.S.-seinen uit. Deze werden opgevangen door de sleepboot „Noord-Holland", die onmiddellijk koers zette naar de plaats des onheils. De „Noord-Holland" was onderweg naar Milfordhaver in Engeland, waar zij een corvet, bestemd voor Amsterdam, zou ophalen. De „Coolhaven", die aan het wilde spel der golven was overgeleverd, werd eerst na vijf uur zoeken door de „Noord-Holland" ontdekt. Na enige moeite gelukte het de bemanning van de ..Noord- Holland" om een tros over te gooien. Naar wij nog nader vernemen zal het vaartuig naar Brest worden gesleept om aldaar de nodige reparaties te ondergaan. De „Noord-Holland" zal dan haar reis naar Engeland vervolgen. Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing In het vierde kwartaal van 1949 bedroeg de Nederlandse uitvoer van pekel- en steur haring, volgens opgave van de dienst dei- Nederlandse haringcontróle. in totaal 17.938.312 kg. netto met een aangegeven waar de van f9.512.901 tegen 20.815.449 kg. ter waarde van f 10.774.503 in het vierde kwar taal van 1948. De voornaamste afnemers wa ren: België met 3.257.375 kg., ter waarde van f 1.729.939, Wcst-Duitsland met 3.805.430 kg. voor f 1.949.105, Oost-Duitsland met 5.504,425 kg. voor f 2.626.698 en Polen met 2.148.175 kg. voor f922.629. Naar de Verenigde Staten gingen 721.901 kg. voor f767.863. De hoofdingelanden bijeen Dezer dagen kwamen de hoofdingelanden van de Castricummer polder in hotel Meijer bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het Hoog heemraadschap, waarin wordt meege deeld dat deze polder een bedrag van 594,05 moet bijdragen voor het jaar 195U. Besloten werd dat de voorzitter van het college, de heer C. P. Spaansen, gevol machtigde voor de Castricummer polder zal zijn bij de verkiezing van een hoofd ingeland in de vacature Roozendaal. Bo vendien zal een kasgeldlening van 2000 aangegaan worden. Met de polder Uit- geester- en Heemskerkerbroek werd de overeenkomst van 1 Maart 1944 inzake de lozing van het overtollige water met die polder opgezegd. Als laatste besluit viel het aanbrengen van een betonnen beschoeiing langs de sloot aan de Cieweg, waarvan de kosten 187.zullen bedragen. Camnieuws In de onderlinge competitie van de dam club „St. Thomas" werden Maandagavond de volgende resultaten bereikt: Eerste afdeling: A. de ZeeuwC. Bakker 20; P. RuiterR. Stet 20; B. Beentjes G. Sprenkeling 11. Tweede afdeling: P. Castricump. v. d. Himst 0—2; H. Poel—J. Kabel 0—2; Joh. v. VelzenS. Groentjes 20; B. LoumanC. Juffermans 0—2; J. IJpelaanC. Revnders 0—2; J. Kabel—H. Poel 2—0. „Ghetto" vao Herman Heijermans gespeeld door „Havenkwartier" De bijna vijf jaar bestaande toneelver eniging „Havenkwartier", die door haar jeugd nog krachten zonder veel toneel- routine in haar midden heeft, had het aan- durfd Herman Heijermans' toneelspel „Ghetto" in studie te nemen. De uitvoering van dit veeleisende werk ging voor een stampvolle zaal in het Kennemer Theater onder regie van de heer C. Blaauw. Deze laatste was door ziekte verhinderd deze avond aanwezig te zijn. „Ghetto" wordt slechts zelden door ama teurs gespeeld, omdat het moeilijkheden in zich bergt waar de meesten dezer van terug schrikken. Begrijpelijk, want het is voor dilettanten een zware opgaaf het pu bliek deze klein-burgerlijke levens van Joodse koopmannetjes, waar Heijermans de schijnwerper op richtte, voor te spelen. Ook „Havenkwartier" had met deze moeilijkheden te worstelen. De uitgespon nen dialogen vragen een kwiek tempo wil men de aandacht steeds geconcentreerd houden. Dit tempo kwam hier vaak in het gedrang doordat voor velen de rollen bo ven hun krachten gingen. De Joodse tong val daarbij een ganse avond vol te houden is evenmin een sinecure en is tóch een conditio sine qua non, zonder welk een „Ghetto" veel aan waarde inboet. Dit was jammer genoeg deze avond het geval. We kunnen bewondering hebben voor de grote dosis energie waarmee deze dilettanten aan hun taak begonnen zijn en de toewijding waarmee zij hun figuren ver tolkten. Toch geloof ik dat zij in dit geval hoger gegrepen hebben dan hun capacitei ten toelieten. Een opvallende uitzondering onder hen vormde de vertolker van de veel-eisende rol van Sachel. de heer J. van der Meij. Hem was plankenland niet vreemd en zijn spel had al die kwaliteiten die hem in dit kader geschikt maakten tot het spelen van deze centrale figuur. Hij muntte uit door met forse contouren getekend spel. Hij vulde het toneel maar kon, ondanks zijn harde werken de hem omringenden, niet tot zijn niveau opvoeren, Jammer. Deze hem omringenden waren de heren J. Stammis (Rafaël), R. van Huijssteden (Aaron), C. Hoebben (Rebbe Haëzer). A. Zonneveld (een Jood), mevrouw Van Huijssteden (Ester), mevrouw Winands (Rebecca) en mejuffrouw J. van Huijs steden (Rose). A. J. VAN DER WEIJDEN. GESLAAGD Mej. A. C. M. Huvs te Beverwijk is ge slaagd voor het examen Engelse Handels correspondentie van de Nederlandse Asso ciatie voor Practijk-examens. Voor het diploma boekhouden van de Nederlandse «Associatie, waarvoor deze week in Alkmaar examen werd afgeno men slaagde de heer Jac. Vervoort uit Castricum. Dinsdagmarkt. De „Vrede" (Sch. 66) kwam Dinsdag met een motormankement in de IJmuidense vissershaven aan en loste 40 kisten vis. De „Karei Doorman" voerde 100 manden vis aan. Woensdagmarkl. De „Herman" (Sch. 92) en de „Haarlem" losten hedenmorgen 1200 kisten vis, de „Bergen" 750. De „Bloemendaal" was met 3000 stuks kabeljauw en 50 kisten bijvis present. Verwachtingen. De „Vios I" en de „Claes Compaen" lossen vermoedelijk Donderdag. De trawlers zijn om de Noord geweest en hebben hoofdzakelijk rondvis gevangen. De heekvangsten zijn schraal. Commando-overdracht. Schipper E. Vreeken die het commando over de „Abra ham" (Sch. 93) heeft gevoerd is Dinsdag met de „Tubantia" (IJm. 37) naar zee ver trokken. Naar de sloper. De „Knikker" (IJm. 4) zal binnenkort naar haar laatste rust plaats (Ido Ambacht) gebracht worden. De schoorsteen is al gedemonteerd, de masten gaan spoedig dezelfde weg op. De „Limburgia" (IJm. 54) zal een „ketel keuring" moeten ondergaan en zal daar voor een weekje binnen blijven. Toch naar zee. Een aantal loggers heeft Maandagavond het onstuimige weer getrotseerd en is ter visvangst gegaan. De vangsten waren uitstekend. De kotters en botters echter zijn de pieren niet uit ge weest. De Uk 70 en Uk 215 die in de nacht van Maandag op Dinsdag ter sardijn- visserij gingen, moesten spoedig de vissers haven binnen vluchten. Export-roken. Met mondjesmaat wordt er in de rokerijen aan de Zuid-zijde nog Engelse wal-haring gerookt. Deze bokking is bestemd voor de export naar Italië en Griekenland. Het spookte in het Marquette-Theater Dat de R.K. Toneelvereniging ..Ons Ge- noegen" wel de beste toneelclub van Heemskerk is, heeft Dinsdagavond de op voering van het toneelstuk „Het spook van de Vrijburcht" bewezen. Deze eigenaar van een internationaal kaasbedrijf, die zijn zoon en dochter wilde uithuwelijken, daar 'niet in slaagt omdat de kinderen niet willen en dan zijn eigen stamhouder als spook op bezoek krijgt, is niet zo gemakkelijk waar te maken, maar „Ons Genoegen" heeft de moeilijkheden tot een goed einde weten te brengen. Veel bewondering had het publick voor de butler die zich met élan van zijn taak kweet, en ook Ben, de „slappe" pleegzoon, die later toch een „kerel" bleek te zijn, was prachtig op dreef, op uitstekende wijze bijgestaan door zijn pleegzusje Peggie. Zelfs de vrouwelijke detective en de knor rige eigenaar van het kasteel, hadden hun rollen volkomen in hun macht, zodat „Ons Genoegen" kan terugzien op een avond, die geslaagd genoemd mag worden. Gedurende de pauze zong een dames zangkoor diverse liederen, waarnaast de entre-act muziek verzorgd werd door leden van de KJB-Bancl. „Juffertje Hap" In de concertzaal Dam werd door het R.K. kinderkoor „Jong Leven" onder lei ding van de heer A. Louwe een operette avond gegeven. Opgevoerd werd „Juffer tje Hap" een vrolijke operette in drie be drijven, die een aparte bekoring kreeg door de eenvoudige en kinderlijke vertol king. Tevens kwam het mandoline gezelschap „Con Brio" voor het voetlicht, een optre den dat alleszins het aanhoren waard was. Tot slot werd „Tijl Uilenspiegel" opge voerd en vooral de heer Castricum was als Tijl Uilenspiegel uitstekend. BLOEMBOLLENCULTUUR TER JAARVERGADERING Woensdag 22 Februari houdt de afdeling Heemskerk van de Vereniging voor Bloem bollencultuur haar j aarvergadering in café „d'Oranjeboom". Feestavond Mariacongregatie Vrijdagavond wordt in het Marquette- Theater een vastenavondfeest gehouda voor de leden van de Maria-congregatie. Er zal onder meer een aardige film wor den vertoond. met nieuw behang! Vanaf 45 ct, per rol. Gen. Cronjéslraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. (Adv.) voor Beverwijk WOENSDAG 15 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Wet zonder recht. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: La Traviata. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Vir ginia City. DONDERDAG 16 FEBRUARI Bioscopen; Geen voorstelling. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur Wethouder Sociale Zaken. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 39) Het deed pijn in zijn borst. En dit alles, dit samenzijn en deze verstikkende stilte, het was önverdragelijk. Hij kon niet meer; hij kon hier niet meer blijven. Joan, kwam zijn stem ineens, heel vreemd in de stilte, Joan, ik kan het niet meer. Het is mij onmogelijk om hier nog langer met je samen te zijn. Je bent mijn vriend niet meer, die je altijd ge weest bent, en je bent de vrouw niet meerdie ik liefhad. Ik heb groot respect voor je wetenschappelijke presta ties, maar ik heb je niet meer lief. Ik kan het niet meer. Ik heb me vergist toen ik tegen je zei dat het geen verschil voor me maakte of je mij bedrogen had. Het maakt wél verschil. Ik had dit niet ver wacht. Ik kan hier niet meer met je samen zijn. Ik zal je niet dwarsbomen in je wetenschappelijke carrière, waarvoor je alles opgeofferd hebt. Jij kunt hier blijven en met je grootvader samenwerken aan de kankerproef; ik zal weggaan. Ik zal professor Duplessis van de Sorbonne schrij ven of hij mij kan gebruiken; ik heb gehoord dat hij een assistent zoekt juist voor dit soort werk. Ik zal het zelf wel aan je grootvader uitleggen. En dan ga ik nu meteen weg, want zoals wij hier samen staan.het is önverdragelijk. Peter Landt slikte alsof hij door zijn eigen woorden geheel buiten adem ge raakt was. Hij zag naar de witte gedaan te, die zich langzaam naar hem omdraai de.... langzaam.... als een wassen pop die wordt omgezet. Ze hield een grote kolf met vloeistof in haar handen. Ze gaf geen antwoord. Maar ze keek naar hem, kéék alleen maar met haar grote, ondoor grondelijke ogen. En toen gebeurde het. De kolf glipte uit haar handen en er was een slag. Een slag die het glasgerinkel overstemde, en een geweldige vlam die het gehele figuurtje in één seconde in gloed zette. In die vlam stond ze nog altijd roerloos en zag naar hem. En dan stormde hij naar het blus-apparaat in de hoek; bluste, werkte, schreeuwde om hulp, wik kelde haar in zijn overjas, legde haar neer op de vloer Er kwamen twee studenten binnenren nen. Ze vonden Peter Landt geknield op de grond naast een roerloze gedaante. Hij zag hen niet en ze moesten hem op zijn schouders tikken. Dan keek hij verwil derd op. Bel dadelijk om een dokier! riep hij. Er is een ongeluk gebeurd. Een ont ploffing. De kleindochter van professor Wyarda. En ze is erg verbrand.... HOOFDSTUK IX. In den huize Kurkmans heerste op deze Maandagmorgen nog een heftige beroe ring. Het feit dat de dochter Betsie, de bloem des huizes en de oogappel van haar ouders, daar midden in de nacht was „op gebracht" door een heuse klabak was zó iets ongelooflijks, zó iets ongehoords en ongekend ontzettends, dat geen enkele andere gebeurtenis daarbij in de schaduw kon staan. Wanneer het Koninklijk Paleis op de Dam ineens was ingestort, of een groot warenhuis zijn winkelinventaris gratis ter beschikking van de klanten had gesteld, dan zou er in Amsterdam niet zulk een beroering geheerst hebben als thans in de nederige portierswoning. De emotie was aangrijpend geweest en het afscheid van Betsie en haar moeder had aan de grote klasieke tragedies herinnerd, zoals die op het Lcidseplein worden opgevoerd. Niet voor niets had de brave Bergman zo zwaar getranspireerd tijdens dit tran sport! Mama Gozewina, die de gehele Zondag ongekénd gedrukt en stil was ge weest, had op dit dramatische ogenblik haar spraakwater hervonden en ef was niets meer van slapen gekomen, ook niet na de behouden terugkeer van het onschul dige kind. Ze hadden de verdere nacht met elkaar opgezeten* Mama Kurkmans kletterend met haar breipennen want het was nou tóch Maandag! en onafgebroken door babbelend in haar heilige verontwaardi ging, Papa Kurkmans van de weeromstuit wat stiller en met de branie-pet niet meer op het hoofd. Maar hij vond het ook heel erg, o ja; hij vond het een schande en hij zou morgen direct de petitie schrijven die ze dan aan de burgemeester zouden afge ven. Dat het zó niet te pas kwam met de klabakken die maar dachten dat ze alles konden doen en midden in de nacht een kerel erop af stuurden om een jong meis- sie uit haar huis te halen! Zo maar uit haar bed! En nou was het eigenlijk nog een voor deel dat dat allemaal midden in de nacht gebeurd was, zo in het donker, want nu had tenminste niemand gezien dat Betsie door een klabak was opgebracht. Als het overdag gebeurd was was haar goeie naam meteen naar de haaien geweest! Dan had den ze wel meteen kunnen verhuizen en dan had Jodocus zijn baantje eraan moeten geven en dan hadden ze op straat gestaan en.De onderstellingen, wat er gebeurd zóu zijn als Betsie overdag door de in specteur zou zijn opgeroepen, waren vele. Maar dit nachtelijk transport was ook een ongehoorde schande en zoals ze het arme kind gedreigd hadden: met het cachot en water en brood en een kan water over d'r hoofd! En ze had niks niemendal ge daan, ze had. immers geslapen toen ze de professor die tik op zijn hoofd gegeven hadden Ze wist van niks, het onschuldige schaap! Nee, zoiets most niet magge en ze zouwe het allemaal in de petitie zette! Moeder Gozewina breide, kletterend, twee recht twee averecht Toen inspecteur Renkevoort om negen uur 's morgens, na een nachtrust van twee en een half uur, in de portierswoning ver scheen, had hij het voorrecht om deze nog steeds golvende verontwaardiging op zijn onuitgeslapen hoofd op te vangen. Hij had aangebeld aan het laboratorium, met nog een andere meneer, en de portier had hen opengedaan en met een angstig gezicht gevraagd of ze Betsie weer kwamen halen. Maar ze was er niet; ze was naar de zaak. Nee, verzekerde de politieman, ze kwamen Betsie niet halen, ze kwamen alleen nog maar eens op de binnenplaats kijken en ze wilden graag even hun keuken door. En dus'^liet de portier de beide mannen in zijn particuliere woning onder de waar schuwende kreet: Vrouw, daar benne .de klabakke weer. Gozewina, een busje smeerolie in de hand, verscheen dadelijk in de geopende keu kendeur. 4 Mogen wij er even langs? vroeg de politieman vriendelijk. Meneer.nou u hier tóch bent. nou moet het me effe van me hart Inspecteur Renkevoort sloot even ver moeid de ogen en dacht aan zijn korte nachtrust, dan stroomden reeds de verwij ten in gulle golven over hem heen. De rechercheur die hij had meegebracht, wachtte in ambtelijke onaandoenlijkheid. En zo stonden zij ongeveer.éen kwartier voor de geopende keukendeur zonder hun gehoorapparaat te kunnen afschakelen natuurlijk, maar toch aan vele andere dingen denkend terwijl het busje smeer olie convulsief voor hun ogen heen en weer slingerde. Want Gozewina gesticuleerde zo heftig bij haar betoog dat zij af en toe een pas achteruit moesten wijken om een scheut van de vettige vloeistof over hun uniform te ontgaan. Maar de inspecteur zei niets, wetend uit ervaring dat een derge lijke woordenstroom op de duur in zich zelf verzandt. En na vijftien minuten zei Gozewina: Nou weet u het! en antwoord de hij: Ja, nou weet ik het. Mag ik er nu even langs? Ik snap niet wat u in mijn keuken te make heb! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6