OLD CLOTHES NEW Voor middenstand of Oud-IJmuiden geen koerswijziging te verwachten De „jongens overzee" voor de laatste maal in het middelpun De kleine wereld Donderdag 16 Februari 1950 Begroting 1950 in de raad Communistische interrupties en twee verworpen voorstellen PAS IN DE AVONDUREN kon de Velsense raad Woensdag beginnen met de eigen lijke begrotingsbehandeling: twee en een halve dag waren gebruikt voor de al gemene beschouwingen en wat daar uit voortvloeit en toen burgemeester mr. M. M. Kwint, de vergadering om kwart over elf verdaagde tot Vrijdagavond half acht smaakte men tenminste het genoegen, dat een flink part van het gemeentelijk budget de hamer had gepasseerd. Dat dit alles niet zonder strubbelingen verliep moge blij ken uit het roerige onderhoud dat de voorzitter, de heer Van Leusen en de heer Verbaan enerzijds hadden met de tot twee man verzwakte communistische fractie anderzijds, dat overigens de enige troebeling vormde in het kalm-voort-kabbelende beekje der begrotingsbehandeling, wanneer althans de twee sneuvelende voorstellen der uiterst linkse fractie niet meegerekend worden. Zowel Oud-IJmuiden als de tunnel en de huizenbouw leverden weer heel wat spraakwater voor die beek en op diverse punten botsten de meningen met kracht opeen: over de middenstandsproblemen bijvoorbeeld raakte de raad bijna niet uit gepraat. Tunnelmotie ingetrokken De gehele middag hebben de gekozenen besteed aan het beluisteren der replieken op het antwoord van B. en W. naar aan leiding der algemene begrotingsbeschou wingen. Nadat de heer Ten Broeke (C.H.) het zijne had gezegd over de af wijkende bases van P. v. d. A. en C.H.U., waarbij hij stelling nam tegen een opmer king uit de socialistische fractie, die de naastenliefde in de positief-christelijke par tijen in twijfel had getrokken, kwam de redenatie van de heer Maas (Katholiek) ter sprake, die meer aandacht voor het grote gezin in de woningbouwpolitiek vroeg. De heer Ten Broeke deelde mede dat zijn fractie nog geen contact heeft willen op nemen met de commissie uit oud-IJmuiden, maar hij pleitte toch voor een beter aan zien van dit gemcentedeel, waar als klein detail aan een beter onderkomen voor vreemdelingen die daar enige tijd moeten wachten, gedacht werd. De heer Lips (A.R.) hoorde nog graag van hei college of zijn argumen ten die in de richting van een „tunnel motie" gingen, van die zijde onder schreven kunnen worden en trok de motie zelf in na de wens van de bur gemeester dat er in dit stadium beter geen stappen door de raad kunnen worden gezet, „Wil Velsen de kosten van de bouw van zijn grote projecten opbrengen, dan zal de begroting op den duur 2 millioen meer in komsten moeten vertonen" zei de heer Van Eyken (Comm.) toen hij de vraag stelde of er reecls mogelijkheden zijn onderzocht om dit te realiseren. Hij gaf zelf als oplos sing een koersverandering van het lands- beleid aan, zodat minder geld aan bewape ning en meer aan de werken des vredes zou kunnen worden gespendeerd. Met stem verheffing merkte hij op, dat zelfcritiek hem had geleerd dat zijn beleid als wet houder van Financiën tijdens de vorige zit tingsperiode niet altijd volledig in over eenstemming is geweest met de politiek der C.P.N. en zijn betoog kreeg een verdedi ging van het financiële gemeentebeleid ge durende de jaren 19461949 tot centraal punt. De heer Nuyens (Katholiek) trok fel van leer tegen de communistische ideologie en de eerder gehoorde loftuitingen op de discipline in het Sovjet-leger en reciteerde met bewogen stem uij; een partisanen-ver- slag getiteld „Gods ondergrondse", waar door de Russische militair in een vrij on gunstig daglicht raakte. De heer Kruisman (Communist) in terrumpeerde enige malen, onder meer met de strijdkreet ..Heil Hitier!" Evenzeer critisch stond de heer Van Leusen tegenover de communistische argumentaties al lag zijn aanval op een ander plan: onder meer voelde hij het als een gunstig symp toom wanneer een goedwillend communist van zichzelf beweert dat hij partijpolitiek en gemeentebeleid niet altijd met elkaar in overeenstemming vermocht te brengen. Ten aanzien A'an IJmuiden als badplaats profeteerde' hij, dat er in de toekomst met waardering over deze gemeente zal worden gesproken, wanneer wellicht daarnaast ook de bunkerhavcn het nationale aspect van de IJinuidcnse liaven gaat versterken. Over de bebouwing van „de Gilden" in Velsen- Noord deed hij de suggestie aan de hand, een eventueel nieuw woningcomplex daar centraal te verwarmen met Hoogoven-gas. t>e onmogelijkheid van de middenstand em haar nieuwe panden aan de Lange Nieuwstraat te bouwen en te exploiteren met een aantal woningen er boven op, zoals de heer Verbeek deze onder meer reeds had aangestipt, wilde de heer Van Leu sen ombuigen in een positieve richting: waarom zou de gemeente deze extra-huizen Diet kunnen gaan beheren? De geheimzin nigheid rond de tunnelbouw had deze spre ker geïntrigeerd: hij durfde via een spits vondig bewijs uit het ongerijmde de voor- UW COSTUUM, JAPON, JAS desgewenst binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 (Adv.) Agenda voor Haarlem DONDERDAG 16 FEBRUARI (rans llals: „Virginia". 14 j„ 2.30. 7 oil 9.15 uur. Rembrandt: „Met heilig geweld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lüxor: „Geen groter zonde", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De strijd in de Birma-jungle", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tahia, de ontembare", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 17 FEBRUARI Christelijk Lyceum: Lezing dr. A. Melchior over „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Kerk en Vrede, spreker dr. J. de Graaf, 8 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. spelling aan dat Velsen In 1956 zijn tunnel heeft, want de burgemeester heeft nu te kennen gegeven, „dat er iets gaande is", nadat zijn veel vroegere belofte dat de tunnel er zeker kwam, niet in vervulling is gegaan. Muziek en fanfare Summa summarum meende hij reken schap aan de wethouder van Financiën te mogen vragen over de bronnen waaruit de gelden voor Velsens grootse toekomstplan nen geput gaan worden, opdat de raad ten minste w#et waar de begrotingsmuziek eindigt en de fanfare begint. Tenslotte noemde hij de plaatselijke federatie van C.H.U. en A.R. Partij een „politiek mon strum". „Een groep middenstanders, die plannen had voor bouw aan de Lange Nieuwstraat heeft juist gisteren besloten haar plannen maar weer een paar maanden op te schor' ten" zei de heer Van Leeuwen (Katho liek) toen/hij nogmaals de middenstands- problemen bij de kop nam, „de zakenman moet ondanks alle mooie plannen rekening houden met de omstandigheid, dat de IJmuidense winkelier geen achterland 'heeft zoals de Beverwijkse". Rumoer in de raad De raad werd rumoerig toen de heer Kruisman (Communist) aan het woord kwam en zijn louter politieke voordracht werd meermalen door de voorzitter onder broken. Vervolgens, maakte ook de heer Verbaan een uitstapje in de wereld politiek. „Wanneer ooit in IJmuiden wapens moeten worden gelost voor het Atlantisch pact" zei hij, „zullen zij op normale wijze gelost worden, ondanks alle Vredes-comi- tés", Zijn rede 'kon evenmin, zonder interrup ties worden afgewikkeld, nu uit de koker van de heer Kruisman, die deswege de voorzitterlijke pen op de neus kreeg; deze afgevaardigde wond zich daarna dermate op, dat de voorzitter een laatste waar schuwing moest plaatsen opdat de bijeen komst niet in een Poolse Landdag zou ont aarden. Het wetsartikel dat de orde in de vergaderingen van de raad sanctionneert en een oproerig lid één of zelfs vijf dagen kan verwijderen, werd door de voorzit ter voorgelezen, waarna de heer Ver baan zijn offensief vervolgde, ditmaal enige keren onderbroken door de partij genoot van de 'heer Kruisman, de heer S e h e r i n g a. De heer Tonino meende als laatste spreker, dat het weinig nut heeft met een gramofoonplaat te debatteren en ging over tot zijn oude liefde: Oud-IJmui den. Dat B. en W. niet van hun principe wil len afstappen noemde hij een loos argument: het terrein tussen station en sluizen is func tioneel niet geschikt voor industrie, als „toonkamer of vestibule" van de stad aan de zee zou dit deel een beter figuur kunnen slaan dan als bijkeuken Avondvergadering In de avond kregen B. en W. gelegenheid tot dupliceren. Burgemeester Kwint wees er nog eens nadrukkelijk op, dat klachten over summiere beantwoording van vragen tijdens het afdelingsonderzoek vermeden kunnen worden wanneer de vragen maar duidelijker worden gesteld. Na een college vergadering bleek het standpunt aangaande een „urgentiecommissie" voor de grote ge meentegebouwen ongewijzigd te zijn. Positief werd de voorzitter ten aanzien van de door de heer Van Leeuwen ge opperde middenstandsproblemen: het ka rakter van een nieuwe stad mag niet be ïnvloed worden door het formaat van de middenstand. Mr. Kwint greep terug naar zijn bezoek in de vorige zomer aan de Engelse stede- bouwkundige projecten zoals deze in ,.Gar- dencities" uit de grond gestampt worden. Daar begint men met de centrale gebouwen (ginds is de nood niet zo groot) als zieken huizen, administratiegebouwen en enorme warenhuizen voor steden van niet al te grote orde. Zulks is hier niet te bereiken, maar dat zo'n stad ginds rendeert kan toch volgens de voorzitter als een vingerwijzing worden gekenschetst. Het eigen belang van de Velsense middenstand wordt gediend met een forse opzet', meende de burge meester. De grens van het gymnasium, waar de heer Verbeek meermalen over gespro ken had, ligt in de hoger onderwijswet be sloten: de heer Ten Broeke kreeg ten antwoord, dat er niet veel voor een tele fonische aansluiting ten behoeve van de raadsleden wordt gevoeld: over de tunnel bouw is heus weinig te zeggen, maar dit zwijgen kan als veelbetekenend worden uitgelegd. De heer Tonino kreeg te horen, dat Oud-IJmuiden eigenlijk nooit gebouwd had moeten worden: er is te weinig ruimte voor een invalspoort uit zee. Financiën en plannen Wethouder Aschof f (C.H., Financiën) gaf ten aanzien van de kosten der grote toekomstprojecten te kennen, dat er na tuurlijk berekeningen zullen verschijnen zodra de serieuze plannen in de raad komen. Na hem gaf zijn collega de heer Visser (Arbeid, O. W.) zijn visie op diverse weder- opbouwproblemen en de toekomstige grondprijs ontlokte een aantal opmerkingen. De opmerkingen over de zorg voor grote gezinnen kreeg een antwoord aansluitend op de duidelijke cijfers die deze ambtsdra ger reeds de vorige dag aanstipte. Dat de Velsense woningnood zeer snel opgelost zou kunnen worden, wilde hij niet beweren, Zie ginds komt de stoomboot.Voor de tweede maal in enkele maanden is er een schip met speelgoed, te wachten voor de kinderen in West-Europa; ditmaal echter niet uit Spanje maar uit de U.S.A., waar het speelgoed verzameld is door het American Legioneen bond van oud-strijders uit beide wereldoorlogen. maar in het jaar 1960 zal er toch heel wat ruimer ademgehaald kunnen worden. Twee plannen twee nieten Er wordt in de Lange Nieuwstraat slechts 4-hoog gebouwd op cén hoek verder zullen er drie verdiepingen worden opge trokken en hierop aansluitend deelde de wethouder mee dat de gemeente wel dege lijk oog heeft voor de belangen der midden stand. Het plannetje van de heer Van Leusen om de huizen boven de winkels door de gemeente te laten beheren stuit helaas af op de bepaling, dat een pand in één hand moet blijven (het horizontale eigendoms recht is bij dc wet verboden), zodat over heidssteun in dit opzicht zelfs niet over wogen kan worden. Blokverwarming van „de Gilden" door Hoogoven-brandstof is een overweging- waard, maar of het technisch te verwezen lijken is, achtte de wethouder aan twijfel onderhevig. Bovendien zijn de Giidchuizen voor Hoogovenarbeiders bedoeld, die de gemeente moeilijk met hoge huren belasten kan, afgezien nog van de wens dat de Hoog ovens ook iets aan dit project zullen doen. De heer Visser hacl in mr. Tonino reeds een geducht tegenstander op het punt van oud-IJmuiden onderkend en hij gaf zijn standpunt nogmaals klaar en open weer: de gemeente is niet van zins een principiële ommezwaai te maken, Er is nog kortgeleden een plan afgewezen dat het front van IJmuiden uit zee gezien verwaarloosde; de Oranjestraat zal zeker geen lelijke straat worden, wellicht met winkels, maar op de onteigende plekken g'rond zullen beslist geen huizen worden gebouwd. T)at er geen interesse van de zijde der industrieën zou beslaan voor het IJmuidense terrein is een kwestie die op dit moment nog niet aan de orde is. Wethouder S t r ij b o s ch (Katholiek, Sociale Zaken), begon met de clan destiene bewoning die hij niet als een hevig gevaar zag, hoewel hij voortge zette strenge maatregelen als het enige wapen mits sociaal toegepast zag. Ruiling van woonruimte moet. aller eerst uit het eigen initiatief der betrok kenen voortvloeien; een gemeentelijke „ruilbemiddeling" zou niet gewenst zijn. De heer De Boer (Arbeid, Onderwijs) sloot de rij der wethouders met enige toe lichtingen op eerder besproken overheids zaken: het tweede ziekenhuis is in Velsen dwingende noodzaak, maar er kunnen geen beloften worden gedaan financiële con sequenties zijn slechts te overzien als er een rijksbijdrage voor loskomt en het college kan de verantwoordelijkheid dus op dit moment nog niet aanvaarden. Ondertussen vroeg de heer DeBoer om vertrouwen in de activiteit van het college. I-Iij waagde zich in een bespiegeling over wat een Sport stichting wel allemaal in Velsen zou kun nen bereiken: sport en cultuur in gym nastiekzalen en wellicht muziekzalen met een stichting als overkoepeling en de ge meente als uiteindelijke rechthebbende en eigenares. Met enig-e tevredenheid had de wethouder in de zes afgelopen gemeentebegrotingen posten gevonden voor het bijzonder onder wijs, die nooit gebruikt zijn, zodat er juri disch een lieve cent van de schoolbesturen teruggevorderd kan worden (wat altijd ge beurt met het overblijvende geld) in de orde van 50.000.waarmee hij onder meer wilde zeggen dat de vroeger gevolgde begrotingsmethode zal worden stopgezet. Urgentie-commissie Zonder hoofdelijke stemming accepteerde de raad het idee van het college om het voorstel-Verbeek inzake de urgentie-com missie voor de gemeente-gebouwen in han den van B. en W. te geven tot het uitbren gen van prae-advies. De heer Verbeek had zelf liever de volgende raadsvergade ring direct al een basis-voorstel gezien om deze kwestie te bespoedigen, maar dat ging de voorzitter al te snel: de materie is er te ingewikkeld voor. Bedrijfsbegrotingen Toen ten lange Jeste de bedrijfsbegrotin gen onder de loupe kwamen, bleek de raad nog voldoende reserve te hebben om enige vragen af te vuren: de communisten kwa men bij die van bet gasbedrijf met een voorstel op de proppen om de laagste sala rissen op te trekken tot het provinciale peil, maar daar dit voorstel slechts gesteund werd door de heer Kruisman sneuvelde het roemloos. Magyrusladdcr voor Noord Of de hoogbouw in Velsen-Noord niet te hoog was voor de aanwezige magyrus-lad- der, vroeg de heer Andrea en de burge meester kon onthullen dat het Noordelijke gemeentedeel ook een magyrusladdcr krijgt, die zelfs al op de begroting voorkomt. Een communistisch voorstel om de ge meentelijke vuilnisemmers gratis ter be schikking te stellen en de reeds betaalde gelden terug te geven, ging dezelfde weg als het voorliggende voorstel. „Klein goed" De uitkijkheuvel aan het Poptaplantsoen noemde de heer Verbaan een „bult, die weg moet", net als de noodwinkels op liet Kennemerplein. Wethouder A s c h o f f vertelde dat „de bult" binnenkort opgeknapt wordt. Wethouder Visser deelde mee dat „de tent" (alias de noodwinkels) van het Ken nemerplein volgens de plannen gaat ver dwijnen. Hoofdsluksgewijs werd vervolgens om tien uur aan de eigenlijke gemeente begroting begonnen. Na talloze snipper- kwesties kwam bij de Openbare Veiligheid de heer Boersma (Arbeid) aan bod met een opmerking óver de situatie bij de wèl bestaande tunnel in Velsen '(het viaduct.) waarop wethouder Visser antwoordde dat deze nauwe toegangswég in de belang stelling verwijlt. Luchtbescherming er reservepolitie kregen de heer Kruisman (Comm.) in het geweer. Wethouder De Boer voorspelde een herziening van de verlichting in de ge meente, burgemeester Kwint beantwoordde de heer DeGroot over de door hem aan geroerde Santpoortse hondenplaag, die in derdaad ernstig is, maar waar in feite geen. kruid tegen gewassen is en de communis ten kregen te horen dat het reserve-gezags- apparaat hopelijk nooit tegen hen zal wor den ingezet, maar als het moet dan gebeurt het. Geneesrnidde3 tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Adv.) Dammen Om het kampioenschap van Kennemerland In de tweede ronde om het damkam pioenschap van Kennemerland speelde Vooys (DC IJremise tegen Berghuis (Haarlem); Van Straten (DCIJ) won van Oud (St. Btwo) en De Jong (DCIJ) toonde zich de meerdere van Holm (Haarlem). Hekelaar, die uit twee wedstrijden vier punten haalde, nam de leiding door van De laRie (HDC) te winnen. Onderlinge competitie D. C. IJ. In de DCIJcompetitie maakt Postma een fraaie kans op de tweede plaats in de erc- groep. na van Ligthart gewonnen te heb ben. Koetsier wist. in dc eerste klas Smit te verslaan en in de tweede klas drong Ott Van Suiiveren in het nauw. Waal verspeel de, door van De Boer te verliezen, zijn laatste kans op de eerste plaats. Opa van de Bos won Van Meyer, Post van Leeuw en Nieuwenhuizen van Reyen- dam. De partij GroenVan der Steen moest wegens tijdsgebrek worden afgebro ken. Om het Damkampioenschap van Nederland De pogingen van het bestuur van D. C. IJ. om arbeidsdispensatie te krijgen voor haar spelers voor de strijd om het lands- damkampioenschap zijn mislukt. Vrijdagavond speelt Ligthart voor de derde ronde tegen Rustenburg. Zaterdag middag ontmoet Dukel de wereldkampioen P. Roozenburg. Suyk heeft een kans van J. H. Vos te winnen. Zondagmorgen treden Dukel en Ligthart voor de vierde ronde met elkaar in de strijd. Rustenburg speelt tegen Suyk. In het voortournooi te Utrecht ontmoet Laros A. Jurg. uït Almelo. Zondag speelt Laros tegen de Zuidhollandse kampioen Haasdonk. S.V.IJ. naar Rotterdam De turnvereniging „Sport Vereent IJmui den" zal Zaterdag 18 en Zondag 19 Febr deelnemen aan bondswedstrijden, welke door de turnvereniging ARMA te Rotter dam worden georganiseerd. Een ploeg van 45 IJmuidenaren zal Za terdagmiddag per autobus naar Rotterdam vertrekken. De nacht zal worden doorge bracht bij „pleegouders". GESLAAGDEN Voor de examens machineschrijven, afge nomen door de Centrale Bond van Leraren te Beverwijk slaagden de volgende candi dates mej. J. v. d. Braber, mej. K. Wijker, mej. E. Veldheer, mej. M. M. Overzier, de heer C. Spoelstva. mej. J. M. Visser, de heer P. J. Zwaay, mej. M. T. Verbeek, mej. N, v. d. .Boogaard, mej. C. M. van Pel, mej. F. D. van Es, de heer B. J. Beentjes, mej. J. van Brummelcn, mej. M. D. Jager, mej. J. Weg man, mej. P. A. dc Beurs. mej. J. H. van der Vlis, mej. J. Veld, mej. M. A. Tellier, mej, J. E. Zuydervliet, mej. A. Koster, allen uit IJmuiden en de heer S. H. Hoogeland, Drie huis. De dames G. Greshof, P. M. E. Loogman, J. A, Oudendijk, R. M. Strobbe en de heer A. B. van der Laan, te Velsen-Noord be hoorden eveneens tot de geslaagden. Nog eenmaal de beurzen open Als straks de laatste Velsense jongens en mannen uit Indonesië terug zullen gekeerd zijn en de demobilisatie hen weer in de Nederlandse maatschappij zet, zal het plaatselijk Niwincomité trachten de onderlinge band te be waren. Tijdens de laatste gehouden vergadering van het comité werd meegedeeld dat con tact is opgenomen met burgemeester mr. M. M. Kwint en met de Demobilisatieraad. Zowel de burgemeester als de raad juichen de Velsense plannen toe, namelijk om de gerepatrieerde militairen een gezellige avond aan te bieden, waarbij eerst de ge vallenen worden herdacht en de aanwezi gen een herinnering wordt aangeboden. De toneelvereniging WIJ heeft reeds haar instemming betuigd en zich bei'eid ver klaard een opvoering voor haar rekening te nemen. KZOS zal eveneens worden gevraagd en de directeur van het Patronaatsgebouw heeft de toezegging gedaan dat de zaal voor de helft van de prijs wordt beschik baar gesteld. Laatste overzee-actie iu Maart Om de maanden van wachten-op-insche- ping voor de jongens overzee zoveel moge lijk te verlichten, wordt in Maart een laat ste actie ingezet. Op de inwoners van de gemeente Velsen wordt derhalve door het comité een be roep gedaan. Niets is geestdodender en af mattender dan wachten en nog eens wach ten, dagenlang in een tropische hitte. Van verschillende zijden bereikten het comité brieven, waarin IJmuider jongens verzochten hun dank aan de bevolking te willen overbrengen voor de paketten en tijdschriften, die zij ontvingen. Zij wezen -hierbij op de morele steun die hiervan uitgaat, omdat het een teken van medeleven is en men hen, ondanks de af stand, niet los laat. Genoemde actie omvat een huis-aan-huis- collecte van 4 tot 12 Maart. De laatste dag zal hieraan een straatcollecte worden ver bonden. Hel spreekt vanzelf dat collectan ten zeer welkom zijn. Nadere gegevens omtrent plaats van melding worden binnenkort gepubliceerd. Lemmer vissers protesteren De vissersvereniging „Lemmer" voert op het ogenblik een actie om het Koninklijk Besluit inzake de maaswijdte van netten voor de IJselmeervisserij ongedaan te maken. Dit besluit stelt de maaswijdte per 1 Sep tember 1951 vast op 100 millimeter. Op het ogenblik worden netten van 92 millimeter gebruikt. Het betreft hier speciaal het vissen op snoekbaars, dat met de tien centi metermazen niet meer lonend zal worden, aldus verklaren de vissers. Van officiële zijde wordt betoogd, dat in netten met klei nere mazen teveel vrouwelijke vissen, die nog niet aan de voortplanting hebben deel genomen, worden gevangen. Hierdoor ont staan gevaren voor de stand van de snoek baars. De vissers klagen, dat het aanschaffen van nieuwe netten te grote financiële offers zal eisen. De vangsten zullen teruglopen, waardoor de vissers armlastig zullen wor den. Vette snoekbaarzen, aldus beweren zij, zitten op ondiepe gronden, waar niet ge varen kan worden. De kleinere exempla ren zullen in de toekomst ook niet meer gevangen kunnen worden. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat het besluit na rijpe overweging en na een biologisch en practisch onderzoek is genomen. Men voorziet na 1 September 1951 kleinere, doch betere vangsten van snoekbaars, Het argument van nieuwe aanschaffingen en de daarvoor te vergen financiële offers acht men niet steekhou dend, omdat de datum van ingang zodanig gekozen is, dat tegen die tijd de oude netten ruimschoots opgebruikt kunnen zijn. Vastenavond De kinderen hebben bij het rommelen op zolder een raar geval gevonden in een oude klerenkist: Een kleurig costuum van fluweel en satinctte. met een geborduurde sjerp en rode laarzen erbij. En een hals doek zoals Zigeuners die dragen. Het is als een sprookje dat vei-geten was en op nieuw verteld wordt. Er komt een geschit ter van kleuren en een gerinkel van koper uit die kist als de kinderen het costuum voorzichtig omhoog tillen en er met grote ogen naar kijken. De honderden blinkende koperen muntjes tingeltangelen vrolijk aan de kraag en de broekspijpen, dat moet een opzichtige Zigeuner geweest zijn die in deze dos langs 's Heren wegen trok. Het was ook een opzichtige Zigeuner, het was een jongeman die fluitend van vrolijkheid naar een Vastenavond-bal ging, zegt hun vader als zij met het pak be neden komen. Het was uw vader, zegt hij, en ge weet niet wat een kist vol herinne ringen >ge daar gevonden hebt. Ge moet niet denken dat uw vader in zijn jonge tijd een Klaas-var.-koekdecg geweest is. Hij was een beetje Zigeuner van aanleg, daar kunt ge staat op maken. En op dat Vasten avondbal heeft hij als een echte vagebond zijn slag geslagen en een vrouw geroofd. Een vrouw dat was uw moeder. Hang dat costuum over een stoel en luister: Dan zal ik eens vertellen hoe ik dat aan de steel gestoken heb. „Het is een vrolijkheid dat horen en zien vergaan, zo een Vastenavondbal waar dwaasheid de hoogste wijsheid is. Daar zwieren en zwaaien de vreemdste en schoonste figuren uit alle tijden en landen in het rond in de sneeuw van confetti en de storm van muziek, het is geen lucht meer die ge daar ademt doch 'n mengseltje van kleuren en lawaai, met wat gelach en gelonk erdoor voor de hartigheid. Daar voelt ge u thuis als Zigeuner zijnde. Ge kunt er met uw fluwelen sjerp en uw klak kende laarzen een goed figuur slaan en de rinkelende munten aan uw jas en uw broek geven uw dans een plezierige mu ziek apart. Wat denkt ge dat een Zigeuner doet als hij het voor het zeggen heeft? Hij rekt eens zijn hals om te zien of er ook Zigeu nerinnen zijn. Hij ziet alle vrouwen uit de geschiedenis rondom, hofdames uit de pruikentijd, kortgerokte gemzen uit de Hooglanden, blonde waardinnen uit Ober- Bayex-n, Maria's Stuart bij dozijnen tege lijk, die vanavond misschien haar hoofd gaarne zullen verliezen. Hij ziet de statige Jacoba van-Beieren een walsje maken met een Arabier en zij denkt aan geen Kabel jauwse twist vandaag. En hij ziet een Zigeunerin. Een zwarte, plezierige, rinkelende rakker van de poesta of hoe die veldjes ook heten mogen. En hij danst met deze levende tamboerijn tot hij er eksterogen van krijgt in zijn enge laar zen. Zo gaat dat bij de Zigeuners op Vas tenavond. Die horen bij elkander en laten elkaar niet los als het op leve de leut aan komt. En zij beloven elkander trouw op z'n Zigeuners. Als het feest is uitgeflakkerd heeft de Zigeuner zijn afspraak. Hij zal zijn zwarte poes-ta naar haar woonwagen leiden, ook al zou die in Japan of daaromtrent zijn neergezet. En hij wacht bij de garderobe tot zij komt, als een echte Zigeuner". De kinderen vinden dat een machtige geschiedenis, zij hadden dat niet achter hun vader gezocht. Hij zal toen zij„ haren nog wèl en zijn buikje nog niét gehad hebben, maar het is toch een schoon verhaal. En zij willen weten waar het Zigeunereostuum van hun moeder geborgen is. Kinderen, zegt vader en hij kucht er eens tussendoor, ge moet begrijpen dat uw moeder nimmer een Zigeunereostuum gedragen heeft zover ik weet. Want toen ik wachtte bij de garderobe en die zwarte rinkelmadam mij wachten liet tot ik ster ren zag, ben ik als honderdduizend Zigeu ners tegel ijlt zo verliefd geworden op da garderobejuffrouw, die met hongerige ogen en gevouwen handen de ganse avond door een kier van de deur naar dat wrieme lende feest gekeken had van haar hokje uit. Een engel in een hokje! Zij was geen dame uit de pruikentijd en geen opgedirkte Beierin. zij was zichzelve. En toen ik haar zag had ik haar al niet meer willen ruilen, voor zelfs twintig Zigeunerinnen niet. Hetgeen ik dan ook nooit gedaan heb, kinderen, zoals ge ziet. want zij is uw moeder. En denk eraan dat ge u nooit, ook op Vastenavond niet, door een schoon costuum en wat muziek in de luren laat leggen. Want dan zoudt ge met een Maria Stuart thuiskomen die naderhand blijkt nooit een hoofd gehad te hebben. Of met een herderin die zelf een schaap is. En leg nu dat costuum weer in de kist waar het hoort. Misschien dat de motten, er Vastenavond mee willen vieren. L. Dinsdagavond werd op de kunstijsbaan Apollote Amsterdam de internationale ijshockeywedstrijd NederlandBelgië ge speeld. Tijdens een Nederlandse aanval op het Belgische doel moet doelverdedlger G., Peeters handelend optreden, MARKTBERICHTEN 15 Februari 1950 Besommingen IJM 16 Bergen 16.340: IJM 71 Bloemendaal 14.680. KW 27 2100. Twee VEM-trawlers besomden f46.800. Aanvoer 45 kisten tarbot en tong. 15 kisten heilbot, 720 kisten koolvis, 650 kisten kabelpauw. 60 kisten leng. 60 kisten schol. 20 kisten heek, 540 kisten makreel. 390 kisten haring, 10 kisten schartong. 700 kisten wijting. 15 kisten schar, 90 kisten haai, 250 kisten schelvis. 10 kisten poontjes, 100 ki9ten diversen. Totaal 3705 kisten. Prijzen Heilbot 2,401,85: gr. tong 2.102.05; gr.m. tong 2,20: kl.m. tong 2—1.95; kl. tong I 1.73— 1,58; kl. tong II 1,36—1,25; tarbot I 2,15—1,75, per kg. Tarbot II 80; tarbot III 92; tarbot IV 69: kleine heilbot 92; schartong 3828; gr. schol 5544; gr.m. schol 56.50—47; kl.m. schol 5048 kl. schol I 43.50—41.50; kl schol II 33—19,50: schar 24.59—19.50; bot 2018.50; v. haring 23.5015,50; makreel 32—14.50: gr. gul 37—31: m. gul 32,50—29; kl. gul 2717,50; gr. schelvis 54,oO45; gi\m. schelvis 5745; kl.m. schelvis 61.5045: kl. schelvis I 49—34,50; kl. schelvis II 35.5019; wijting 207,50: kl. koolvis 18—14; ld. kool- vis wit 26—25; baars 15,50; ham 60—50; poon 28.5025; kl. haai 14,5011; hommen 1917; kl.m. heek 55; kl. heek 34, per 50 kg. Kabeljauw 124—53; gr. koolvis 46,50—36; gr. koolvis wit 53; gr. leng- 67—50; gr, heek 194, per 125 kg. Agenda voor Velsen DONDERDAG 16 FEBRUARI Thalla, 8 uur: Feestavond „Onderlinge Vriendschap". VRIJDAG 17 FEBRUARI Thalla, 8 uur: „Ninotchka". Rex, 8 uur: „Home in Aklahoma". Patronaatsgebouw, 8 uur: Maatschappij tot Nut van het Algemeen „De stenen spreken'. Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wet* houder van Financiën.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5