Tante Els Beverwijk en OmstrekenJ) Feesfen voor de eerste en de vijfde Mei De verdwenen formules Vtsserg-oaria Donderdag 16 Februari 1950 D.E.M.-leden zagen „Koning Voetbal" De bovenzaal van veilinggebouw „Ken- nemerland" was Woensdagavond geheel gevuld met leden van de E.K. voetbalver eniging DEM, die allen waren komen kij ken hoe hun „grote broers" in het voetbal spel het deden. Deze film, die vele ver traagde beelden bezit over de balbehan deling, het schieten, het stoppen en wat dies meer zij, zagen de DEM-leden een rij van prominente- en oud-Nederlands elftal spelers, als Abe Lenstra, Kick Smit, de Vroet en Faas Wilkes, die demonstreerden „hoe het moet". Aad van Leeuwen, de bekende sportjour nalist zorgde voor een duidelijke gesproken tekst en de instructieve waarde van deze Nederlandse voetbalfilm is ongetwijfeld hoog aan te slaan. Vooraf werden enkele reclame- en sportfilmpjes vertoond. Het openings woord werd gesproken door kapelaan J. Tulp, die er de aandacht van de aanwezi gen op vestigde dat niet alleen techniek beslissend is om een voetbalwedstrijd te Winnen. Minstens even belangrijk, aldus spreker is de saamhorigheid die in het verenigingsleven, doch vooral in een elftal moet heersen en die de basis is waarop een goed team succes kan boeken. Om deze saamhorigheid te bevorderen hoopte spreker, dat DEM nog eens zou komen tot het instellen van een vaste club avond waarop de leden elkaar kunnen ontmoeten en de onderlinge band dus gro ter wordt. Kapelaan Tulp besloot met een opwek king aan de leden de Donderdagavond training trouw te bezoeken. Dokter Melchior over „Donker Afrika" Dr. A. Melchior uit Haarlem heeft al gemene bekendheid gekregen door zijn publicaties op velerlei terrein. Behalve als schrijver van kinderboeken is hij in Be verwijk bekend door een lezing, die hij heeft gehouden over zijn tocht met de „Willem Barendsz". Donderdag 23 Febr. zal hij wederom een causerie houden te Beverwijk, met als onderwerp zijn reis ervaringen in Centraal Afrika. Op de meest onderhoudende manier zal dr. Mel chior zijn hoorders vertellen van de toe standen die heersen onder de negers in, wat men wel eens noemt „Donker Afrika". Hóe donker, maar ook hoe interessant de dingen zijn die hij daar heeft meegemaakt, zal hij vertellen op een avond ten bate van het Witte Kruis, dat binnenkort 75 jaar bestaat. De lezing wordt gehouden volgende week Donderdag in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat. Door de spreker zelf opge nomen films zullen het gesprokene toelich ten. Wintercompetitie „Klaver Twee" Ook Dinsdagavond heeft het bij de wed strijden om het clubkampioenschap van de bridgeclub „Klaver Twee", welke in het Sta- tenhuis werden verspeeld, niet aan spanning ontbroken. De heren BosmanEekhout die bij de vorige wedstrijden zo snel oü de lei ders inliepen eindigden deze maal op de zevende plaats, waal-door zij hun achterstand weer vergrootten. De gedetailleerde uitslagen luidden: Groep A: 1. mevrouw Slaatsheer Oosterhout 35% m.p.; 2. heren v. d. GeerMinneboo 34 m.p.; 3. heren LuttikSpanjaard 33 m.p.; 4. heren WorstWegman 32% m.p.; 5. heer en me vrouw van Steenbergen 31% m.p,; 6. heren HendriksBaker 30% m.p.; 7. heren Eekhout —Bosman 29 m.p.; 8. heer en mevrouw Vol- Iaerts 26 m.p. Groep B: 1. mevrouw Groeon-—heer Kamp huis 50 m.p.; 2. .heer en mevrouw van Aalst 44% m.p.; 3. heren HollemanVeenstra 38% m.p.; 4. heren Kaandorpvan As 36 m.p.; 5. heren v. d. HoffKaandorp 35 m.p.; 6. dames HamelPlooy 35 m.p.; 7. mevrouw Kamp huisheer Groen 34 m.p.; 8. heren Schaafs- maGerritse 30 m.p.; 9. heren Meerhof DubbelS 28%' m.p.; 10 heren HaverWater drinker 28 m.p. Lezing voor de personeels vereniging C. Maters C.V. Hedenavond zal de heer J. G. Wittpen, propagandist van de Noord-Zuid-Hollandse reddingsmaatschappij in veilinggebouw ,,'t Centrum" voor de personeelsvereniging der machinefabriek C. Maters C.V. een film met lezing geven over het werk van deze reddingsmaatschappij. Weenink II wint van Kijk Uit II Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" is er Dinsdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baan- straat, in geslaagd de competitiewedstrijd tegen „Kijk Uit" II uit IJmuiden met 5%1% te winnen. Er werden totaal drie partijen afgebroken. De gedetailleerde uitslagen luidden: Weenink II Kijk Uit II 5%—1%. 1. J. Muijs—J. Verlaak 2. W. NijV kampJ. Pl-ugboer 3. D. Duinmeijer J. v. Stekelenburgh afgebr.; 4. J. v. d. Does J. Ringers 5, A. Tervoort—W. Deci der afgebr.; 6. A. AldersA. de Reijtcr 1—0: 7. J. H. OtterlooS. Kistemaker 10; 8. J. v. VerseveltA. v. Niekerken afgebr.: 9. J. Reinhout.A. Zeijlmans 10; 10. M. Metse laar—M. Muntz 10. Voor de onderlinge competitie werden de zelfde avond enkele wedstrijden gespeeld met het volgende resultaat: Afdeling I: C. NijmanPh. Bakker 01; H. v. 't HoffN. Molenaar 10; C. Koomen K. Slings H. NijmanC. Meyer afgebroken. Afdeling III: J. Bakker—C. Molenaars 10; A. de VriesJ. v. Marion 10; M. v. Leeuwen—F. H. Piët 0—1; R. Meijer—J. W. Los 0I; K. de VriesJ. G. Jimmink 01; J. W. LosR. Meijer afgebr.; JimminkJ. Meyer Sr. 01. Boottocht „Plan West" De heer E. van Rookhuizen, voorzitter van de winkelierscombinatie „Plan West", deelde ons mede, dat de traditionele boot tocht voor de kinderen dit jaar op Dinsdag 18 Juli zal worden gehouden. Voor de kleintjes worden grote voorraden suiker werk en etenswaar ingeslagen. Castricum „Katinka" „Wat wij zagen in China", reprise in Beverwijk In samenwerking met de Nederlandse Vrouwenbond heeft de E.V.C. Woensdag avond in het Kennemer Theater te Bever wijk een openbare vergadering belegd zoals zij het ook in IJmuiden deed waar de heer R. van Eyken het openings woord sprak. De eerste spreekster op deze bijeenkomst was mevrouw R. Lips-Odinot, voorzitster van de N.V.B., die een causerie hield over „Wat zagen wij in" China". Mevrouw Soeripno, de tweede spreek ster, kwam nu de oorlog is afgelopen tot de conclusie dat de vrouwen hun jongens nooit meer moeten afgeven voor het voe ren van oorlog. Ook deze spreekster ging uitvoerig in op het'leven in China. Na de pauze voerde de heer B. Blokzijl, voorzitter van de E.V.C., het woord. voor DONDERDAG 16 FEBRUARI Luxor Theater, 7 én 9.15 uur: La Traviata. VRIJDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur; Vrouw vermist. Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: nog onbekend. WB Thetater, 3 uur: De greep des doods. Woensdagavond gaf de R.K, toneelver eniging „St. Pancratiüs" een uitvoering van „Katinka" in de zaal van P. Roozen- daal te Castricum. Katinka is de dochter van een bekend advocaat onder het Tzaristische bewind, maar door de Bolsjewiki wordt de vader later naar Siberië verbannen, moeder in de gevangenis opgesloten en haar groot vader is door zijn pachters doodgeschoten. Voor Katinka, haar twee broertje en een zusje is de kelderruimte, die zij bewonen van hun vroeger huis, nog te veel. Door de haat van de vroegere huisknecht Stepar worden Katinka en haar broer Dimitri in de gevangenis geworpen en wordt haar broer Jurlca naar een internaat ter oplei ding tot communist gevoerd. Ziehier dan het melodrama. Het stuk werd overigens zeer sterk ge speeld en het werd ongetwijfeld het beste dat St. Pancratiüs dit seizoen heeft ge presteerd. De titelrol werd uitstekend vol gehouden door mej. Gré van Diepen, en de rollen van haar broers en zuster kregen van Ber Sneekers, Gonnie Noordover en Aard Noordover eveneens een treffende vertolking, ook op de momenten, dat ze niet actief aan het spel deelnamen. De vrouwen in de cel, gespeeld door Rie Vader, Gre Res, To Brandjes en Annie Zijlstra waren buitengewoon goed in hun rol, en de heer A. Zijlstra probeerde een Sovjet-rechter uit te beelden. Zondag beleeft het stuk een heropvoe ring VEILING „ONS BELANG" De veiling bracht 15 Februari de volgende prijzen op: spruiten 56122, spruiten B 2243, sjalotten 25, witlof I 4649, boerekool 4953. prei II C uien 32, peen III 7,2010,40. peen IV 7,50, witlof 20. Santpoort JONG SANTPOORT BELEGT FEESTELIJKE JAARVERGADERING De speeltuin'vereniging „Jong Santpoort" houdt Vrijdagavond een feestelijke jaar vergadering in de zaal van café Zomer - lust. Op de agenda komt onder andere v.oor een verkiezing van de commissie van beroep en wegens periodieke aftreding, de verkiezing van twee commissarissen. Na afhandeling der agenda komt het gezel schap „De Lachpillen" met een non-stop program op de planken, waaraan het Haarlems Revue- en. Cabaretgezelschap zijn medewerking zal verlenen. IJmuiden Kaj Munk's geloof in een aangrijpende film Dinsdagavond werd onder auspiciën van de Velsense vereniging' van Vrijzinnig Her vormden in het Verenigingsgebouw aan de Abelenstraat een uiterst drukbezochte film avond belegd, waar de film „Het Woord' van Kaj Munk is gedraaid, voorafgegaan door 'n PTT-film over Radio Scheveningen. Het was voor vele aanwezigen interes- sant te zien hoe het Radio-kuststation werkt, 'hoe de schepen gewaarschuwd wor den en hoe omgekeerd schepen met zieken en gewonden zich in verbinding kunnen stellen met de vaste'wal, dat onafgebroken doorwerkt. Een spontaan applaus aan het slot van de film, die bijzonder mooi was opgenomen, bewees wel hoe de documen taire geapprecieerd werd, en het applaus kan men dan ook zeker uitleggen als een kleine hulde aan hen die dit mooie werk verrichtten. Kaj Munk is de Deense plattelands dominee en schrijver die op heldhaftige wijze van de kansel openlijk aanspoorde tot verzet in Denemarken in de laatste oorlog en hij dit met de dood moest be kopen. In 1944 werd hij door de Duitsers van zijn bed gelicht en op een eenzame landweg doodgeschoten. Pas zijn dood is in Denemarken het beginpunt geweest van het algehele verzet. Bekend van hem is het gezegde dat'niet de verhouding Dene markenDuitsland zo belangrijk was, maar wel de verhouding Denemarken Christus. Dit gezegde typeert de gehele mens Munk. In zijn toneelstuk „Het Woord" dat ver filmd is worstelt hij met het g'eloofs- probleem. Waarom wordt er in onze dagen niet meer het geloof gevonden dat bergen verzet, dat zielen kan genezen, ja, zelfs doden opwekken? En waarom kan hij, ds. Munk, niet alleen geen dode opwekken, maar niet eens de dood afbidden voor een zieke, wiens lijden ondragelijk is gewor den? Het probleem wordt neergelegd, niet opgelost, maar het grijpt aan en houdt vast, niet het minst door het sobere en overtuigende spel van de filmacteurs en de natuuropnamen. Van primitieve gemeenschap naar moderne maatschappij Gisteravond is in de Jan Ligthartschool aan de Eksterlaan de eerste van tien voor drachten gehouden, die uitvloeisel zijn van de door het Amsterdamse Indisch Instituut georganiseerde tentoonstelling „Werkcol- lectie Java". Dê heer F. A. Wagner uit Bloemondaal 'heeft er de inleidingsvoordracht gehouden voor onderwijzend personeel van openbare, protestants-christelijke en rooms-kathó- lieke scholen en enige belangstellenden. Het onderwerp van bespreking was: De ontwikkeling van de primitieve gemeen schap naar de moderne maatschappij- vorm. Spreker wees erop dat deze ontwikkeling uiteindelijk moest leiden tot een meer één wording van de wereld en zeide dat dit gezien moest worden als een probleem van de ontwikkeling der mensheid. In grote lijn doorliep de heer Wagner de geschiedenis van het Oosten, waar de oude gemeenschapszin nog steeds sterk ge fixeerd is in de geestelijke instelling van de bevolking. Deze mens is meer religieus dan de Westerling, zo zei spreker. Uitvoerig besprak de heer Wagner de invloed van' de medische wetenschap, waardoor de overbevolking hand over hand toeneemt. Dit naar aanleiding van het red den van zwakken en geesteskranken. Hier door is er een tekort aan scholen en het onderwijs geven op zichzelf brengt reeds spanningen, omdat de bevolking dit ziet als magische wetenschap. Wat de grote cultuurinvloeden van Hin doeïsme en Islam nooit hebben bereikt, namelijk verbreking van de oorspronkelijke gemeenschap, bereikte het Westen door de geleidelijke inpassing van Indonesië in de geldeconomie, aldus spreker. De vervanging van de productenhuishouding, "clie hiermee samengaat, tast het oorspronkelijke levens beginsel van deze volken in de diepte aan. Hierdoor ontstaat vervlakking en komt er een dreigend verlies aan eeuwenoude cul tuurwaarde. „Als het Nederlandse volk maar eniger mate kon beseffen .welk een grootse taak voor hem. is weggelegd. We zullen elkaar moeten leren waarderen in gelijkheid", zei spreker en hij eindigde zijn betoog met de versregels van A. Roland Holst: Ik zal de halmen niet meer zien, noch dragen ooit de volle schoven, maar laat mij in de oogst geloven, waarvoor ik dien. Onderwijzers krijgen les Jaarcursus in lichamelijke oefening Het vak lichamelijke oefening wordt in Velsen op de lagere scholen meestal door eigen klasse-onderwijzers verzorgd. Op enige bi zonder e scholen zijn vakonder wijzers aangesteld. Wanneer namelijk 50 procent van de leerkrachten aan een school ongeschikt is onderwijs in dit vak te geven, kan de hoofdinspecteur van het L.O. toestemming geven een vakleraar te laten benoemen. Deze wordt dan, indirect, door de gemeente gesalarieerd. Zo hebben onder meer de Comité- en Insingerschool, de Creutzberg- Marnix- en Groen van Prinstérèrschool de beschikking over een vakleraar. Met het toezicht op de lichamelijke oefening is een consulent belast. Deze consulent heeft het nodig geacht, die onderwijskrachten, die zelf practisch werkzaam zijn in dit vak op de' scholen, „bij te werken", opdat ze beter geschikt worden de moderne gymnastiek te kunnen onderwijzen. Eenmaal per week krijgen derhalve onderwijzers en onderwijzeresen les in de Willem de Zwijgerschool aan de Platanen- straat. De cursus duurt een jaar en de deel name hieraan is geheel vrijwillig. Zowel „openbare" als „bizondere" krachten volgen de lessen. Wandeltochten door midden-Kennernerland De Noordhollandse Wandelsport Bond organiseert Zaterdag 4 en Zondag 5 Maart propaganda-Avandeltochten over afstanden van 10 en 20 km. Jongens en meisjes tussen 10 en 12 jaar kunnen zich laten inschrijven voor de tocht van 10 km., voor ouderen is de afstand van 20 km. bedoeld. Zaterdagmiddag om 2 uur wordt in hotel Kennemerhof te IJmuiden gestart, voor Zondag is de start bepaald op 10 uur. Velsens industrie breidt zich uit Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meente-secretarie ter inzage liggen Verzoe ken, met bijlagen, van: J. Schipper te Santpoort, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een sme derij, doo:r het verplaatsen van 2 machines en liet bijplaatsen van 4 werktuigen en 6 electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 5% p.k., in het perceel Vlugt- hovenstraat 5 te Santpoort; van N.V. de Tunnel. Machinefabriek en Constructiewerk plaats, te IJmuiden (Oost) om vergunning tot het uitbreiden van een constructiewerk- plaat-Sj door het bijplaatsen van 5 werktuigen en 4 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 9 p.k„ in het perceel Palmen- straat 5 te IJmuiden (Oost); van D. de Waard te IJmuiden (Oost), om vergunning tot het oprichten van een opslagplaats voor oude materialen, waarin zullen worden geplaatst 3 werktuigen, gedreven door 3 electromoto ren, met een gezamenlijk vermogen van 9 p.k., in perceel Velserbrugweg 3 te Velsen; van de firma P. Eriks Jr. te Driehuis, om vergunning tot het oprichten van een constructiewerkplaats, waarin zullen wor den opgesteld 28 werktuigen, 21 electromoto ren, met een gezamenlijk vermogen van 91% p.lc," en een dieselmotor, met een vermogen van 30 p.k., in het perceel Staalhaven 10 te Velsen (Noord); en van C. Kok te Driehuis, om vergunning tot het oprichten van een Hel hoekje van IJMUIDEN, 16 Februari BESTE KINDEREN, Met enige spanning heb ik deze week op de post zitten wachten, omdat er de vorige keer een beroep op jullie medewerking is gedaan en ik min of meer verwachtte, dat Tante Els in de ruimte had staan praten. Maar nee hoor: er komen al een paar be hulpzame handen, die ik graag aanneem. Maar het is mij niet genoeg; wie komt eens met een aardig verhaal, een zelfgemaakt versje of wat anders? WILGENROOSJE 'bijvoorbeeld komt di rect al met een paar „Wist je dat-jes" aan dragen, die ik heel goed gebruiken Ijan. Ze is verder maar wat trots op de eerste prijs van de maandwedstrijd zo gauw moge lijk ontvang je het lijstje hoor Roos. Ja, het is knap winderig geweest de laatste dagen en ik benijd de mensen op zee ook niet je kunt maar beter in je warme bed stap pen. Heb jij zo'n. verzamelwoede? Ik zal het de anderen vertellen van die ansichten, postzegels, chocolade-reep-soldaatjes en mooie platen, misschien is er wel belang stelling voor en dan kunnen jullie ruilen. MARIANNEKE is maar bar boos op haar Tante, omdat ik „haar vergeten heb". Nee, je bent helemaal niet vergeten nicht, maar je brief was pas Woensdag in mijn bezit en dan kan ik echt niet meer antwoorden, zo dat je nu antwoord op je beide brieven krijgt. Wat vroeg zijn de sneeuwklokjes in jullie tuin in bloei geschoten, zeg! Pluk ze maar niet, want een bloempje staat het aardigst in zijn natuurlijke omgeving. Maar van de crocussen geloof ik niet dat zullen wel bolletjes-op-grint-gekweekt zijn. HUGO is ook weer eens teruggekomen met een fijne lange brief en een mooie pen tekening. Als je mij eens een werkstukje stuurt zal'ik zien of het in de krant kan. Prachtig was die eerste smetteloze sneeuw hè? Jammer dat de pret er zo gauw af is! Maar jij hebt er tenminste een plezierige ochtend aan gehad, lees ik. En op het ijs hebben ze je blijkbaar ook niet vaak ge mist. Zeg, jij maakt je wel wat makkelijk van de nieuwe maandwedstrijd af in twee slachtplaats en een inrichting voor het be werken van vleeswaren, waarin zullen wor- der opgesteld 5 wertkuigen en 3 electro motoren. met en gezamenlijk vermogen van 5 p.k. in het perceel Zeeweg 370 te Driehuis. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 15 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rijnland van Bahia. Carmelfjell van Gibraltar. Croesus v. Liver pool. Egina van Abö. C'apito van Swansea. Egret van Liverpool. Helge van Emden. Ge- zina HencLrika van Hamburg. Rota van Karlsham. Zwarte Zee van Rotterdam. Phi- ladelphos van Constanza. Hamsead van Rot terdam. Radaune van Hamburg. Aldebaran van Kotka. Weltevreden VII van Ronneby. Arend N van Goole. Vega van Abö. Libelle van Bremen. Koster van Nörrkoping. eVrtrokken zijn: Ostan-vik naar Genua. Bounty naar Frederiksund. Emergo naar Nyköping. Vestanvik naar Malmö. Bucklaw naar Rotterdam. Grote openluchtbioscoop op de Bevrijdingsdag? Het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen", dat ten huize van één der leden zijn gebruikelijke „plan"-vergadering heeft gehouden voor de viering van de Ko ninginnedag is voornemens om behalve een luisterrijke viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana voor te bereiden bovendien de vijfde Mei dit jaar een gro tere herdenkingsbetekenis te geven. De voorzitter, de heer P. Koelmans, kon opmerken, dat het bestuur met negen leden thans weer voltallig is. Het eerste punt van bespreking vormde de optocht van schoolkinderen van alle scholen. Ten einde deze optocht wat fleu^ riger te maken door hierin versieringen mee te voeren, werd overeengekomen om aan de betreffende schoolhoofden een be drag ter beschikking te stellen, waarvoor naar eigen inzicht materiaal kon worden gekocht. Uiteraard wordt voor deze kinder- FEUILLETON door Mevr. I. M, C Bijleveld-Gelinck 40) Ik heb ook niets in uw keuken te maken. Maar ik wou graag dóór uw keu ken naar de binnenplaats! Had u toch net zo goed door de gang gekend! Ja zeker. Maar ik wou nu speciaal door üw keuken naar de binnenplaats. As je maar niet weer hier binnekomt met vuile voete! Gozewina ging onwillig opzij en ze stapten door de Maandagse keuken waar de was al te weken stond en de achterdeur geopend was, naar de plaats. Hier sloot hij de deur achter zich en haalde diep adem; eigenlijk had hij, volgens zijn voornemen, op deze morgen Gozewina Kurkmans over haar dochter moeten on derhouden. Maar daar voelde hij werkelijk de kracht niet meer toe. Enige uren van diepe en ongestoorde nachtrust zouden hem die kracht misschien kunnen ver schaffen! Bovendien was dat onderhoud niet bepaald urgent; hij vermoedde dat Betsie Kurkmans, ook met zijn ingrijpen, tóch naar de haaien zou gaan, al wilde hij dat in ieder geval niet laten geschieden zonder een reddingspoging van zijn kant. Wél urgent was, dat hij nu nog altijd niet wist wie de geheimzinnige belager was, die de professor met een houtblok op zijn achterhoofd geslagen had. Ja, hij stond op dit ogenblik, na anderhalve dag vrijwel onafgebroken aan dit raadsel gewerkt te hebben, verder dan ooit van de oplossing af. Want het- motief, dat voor hem altijd het uitgangspunt was in een onderzoek, was in deze affaire geheel komen te ver vallen. Betsie Kurkmans had de beide cahiers opgevist, ze onder haar kussen verborgen en ze tussen haar goed laten liggen tot ze de buit Zondagavond uit eigen beweging bij de „zwarte knul" in de bus had gestopt. Dat ze de gegevens in die tussentijd door een ander had laten over schrijven was uitgesloten. Wat was dian in vredesnaam het motief geweest om professor Wyardia neer te slaan? Persoonlijke haat van een student, die hij misschien voor een examen had la ten zakken of had tegengewerkt in zijn studie? Maar die student moest dan óók al clandestien het laboratorium zijn bin nengedrongen en dat was, met alle toeval ligheden in deze zaak, haast niet aan te nemen. Lucie Verhoven en George Boon tjes waren al toevalligheden genoeg! Kon het Joan Camden toch geweest zijn, de kleindochter die hoopte op een erfenis? Maar het meisje had met de grootste eer bied en bewondering over haar grootvader gesproken; bovendien zou ze die erfenis veel gemakkelijker hebben kunnen ben-ei ken met een chemisch vergift, waarover ze de vrije beschikking had. Nee, de assisten ten waren vrijwel zeker uitgesloten; de familie Kurkmans kende de professor am per en deze had eveneens geen enkel motief om de oude geleerde neer te slaan. De re chercheur Schuurman zou vanmorgen Lucie Verhoven te spreken vragen maar hij zelf had reeds geïnformeerd naar haai en haar familie en de referenties waren alle uitstekend geweest. Uit het steegje achter de binnenplaats kon geen ongevleu geld wezen over de muur springen, er zou dus overblijven dat iemand zich had laten insluiten vanaf één uur in de middag, toen het laboratorium gesloten werd. Waar had hij moeten blijven in de stromende regen? Ook het fietsenhok was afgesloten geweest. Het was een reeks van vragen en nog eens vragen, die in zijn hoofd opkwamen toen hij de zaak zo systematisch overdacht, cn iedere vraag scheen een nieuwe knoop te zijn die het netwerk nog ingewikkelder maakte. Hij zuchtte en haalde maar weer eens een sigaret te voorschijn: de eerste van zijn Maandagmorgen-serie. Een slechte gewoonte! Maar hij moest zich concen treren. Ei- was nog een raadsel in deze zaak. En in verband hiermee had hij de rechercheur van den Berg meegenomen, om het geval op de plaats zelf nog eens grondig te re construeren. En dus nam van den Berg de rol van het slachtoffer, op zich en zette een imaginaire fiets buiten tegen het fietsen hok, precies op de plaats waar zij latei- in de nacht de fiets van de professor gevon den hadden. Daarna wendde hij zich om naar de keukendeur van de portier, maar vertraagde al spoedig zijn schreden en zag zijn chef twijfelend aan. Deze aarzelde ook, fronste nadenkend zijn wenkbrauwen. Ze gluurt, zei de rechercheur van den Berg met een blik naar het keuken venster. Rustig laten gluren, zei zijn chef. Het klopt niet, van den Berg. Als hij recht op de keukendeur was afgegaan was hij daar niet terechtgekomen. Hij is te veel naar links afgeweken; dat kan gemakkelijk want hét was aardedonker. Hij is recht op het raam van Betsie Kurkmans toegestapt, en daar is hij voorovergeslagen. O la la! Ja inspecteur? Heb je er bezwaar tegen om even op de grond te gaan liggen? Ik zal je in ieder geval niet tegen de grond slaan. En als ik dat deed.hier uit de achterdeur van het lab komend, dan zou ik eerst achter je langs moeten lopen om eèn blokje hout te optocht de medewerking van de plaatse lijke muziekverenigingen verwacht. Daar Koninginnedag thans op Zondag zal vallen wordt de viering gehouden op Maan dag 1 Mei. Dagprogramma Na de optocht is er 's morgens voor de. leerlingen van de hoogste klassen der scho len een kindertoneelstuk, dat Js middags voor de jongere kinderen wordt herhaald. Voor oudere kinderen en volwassenen staan 's middags volksspelen op het pro gramma en deze worden mits daarvoor toestemming-wordt verrkegen gehouden op een terrein aan de Wijkerstraatweg. Voor de leden van de Oranjevereniging „Velsen" zullen een tweetal cabaretvoor stellingen worden voorbereid en wel op Zaterdag 29 April en Maandag 1 Mei. Om aan de bevrijdingsdag, 5 Mei, wat diepere zin te geven wil het bestuur van de Oranjevereniging trachten voor alle bewoners van „Noord" een groots opge zette openluchtbioscoop te arrangeren, eveneens met muzikale medewerking. Aan het einde der besprekingen heeft de heer G. Frudiger, die gedurende vijftien jaar penningmeester der Oranjevereniging is, de wens geuit deze functie wegens drukke werkzaamheden neer te leggen. De heer Frudiger zal echter zitting in het be stuur blijven houden. Zowel de leden als de voorzitter waren hierover verheugd en de heer Koelmans liet veel waardering blij ken voor het vele werk van de heer Fru diger voor de Oranjevereniging. In de plaats van de afgetreden penningmeester werd voorzien door de benoeming van de heer W. Nieuwenhuis, tweede penning meester. halen. Dat lijkt me nogal omslachtig. Bo vendien lag je dian ook anders.... de professor lag meer met zijn hoofd naar linkszijn tas vloog hem uit zijn rechterarm tot vlak onder de vensterbank. Juist van den Berg, zó lag hij volgens de assistent Landit en ook volgens de droge plek op de tegels. Uitstekend. Je kunt wel weer opstaan; ik heb het gezien. De aan valler is van de zijde van de portierskeu ken gekomen. En nu zal ik nog eens in mijn aantekeningen overlezen wat de pro fessor over de aanslag heeft verklaard: „Ik zette mijn fiets buiten tegen het fietshok, want dat was ook op slot. Het was een zondvloed daar op die binnen plaats. Ik ging terug naar de keukendeur van de portier om de sleutel van het hok en om de juffrouw met de kapperslucht er uit te krijgen. En toen ik vlak bij het huis was, hoorde ik het geknars van de deur.... en voetstappen sluipen.... ge knarsgeknars.... wacht eens. Van den Berg!" De politieman opende de achterdeur van het laboratorium en draaide haar om zijn scharnier. Hij liep geruisloos, zonder knarsen. Hij bukte zich en streek met zijn wijsvinger langs het schar nier; er zat geen olie aan zijn hand. Hij sloot de deur weer en ging' naar de keu kendeur van juffrouw Kurkmans, opende haar, draaide haar om haar scharnier. Zij liep geruisloos. zinnen da's de bedoeling niet je moet wat meer je fantasie laten werken. Over doen? Zelfs ROZENKNOPJE komt me weer eens opzoeken merk ik tot m'n genoegen. Jouw vraag over de terugkeer van de post- zegelbeurs is ine al eerder gesteld en ik zal maar eens precies vertellen hoe de vork aan de steel zit. We hadden maar een stuk of tien trouwe klanten voor de postzegel, ruiterij en het leverde een berg administra tie en verzemdwerk op, zodat ik eerst maar eens wilde afwachten wat jullie zouden zeggen als de beurs er helemaal mee op- hield. Maar nu ga ik er toch haast weer over denken want er zijn een paar johilate- listen 'bijgekomen. Binnenkort hoor je wel ja of nee. Je verzoek over de vorm van een maandraadsel „wordt in welwillends overweging genomen", om het nu maai' eens deftig te zeggen. Alleen die dingen nemen zoveel ruimte in beslag en ik moet een beetje bescheiden blijven. BLAUWDRUIFJE is enthousiast over de knipselprijsvraag in de IJmuider Courant van Zaterdag. Jouw „heuvellandschap" is hardnekkig h oor, maar voor j e weer op het ijs staat zal het wel weer een 'laagvlakte worden. Nou, en of: ik verlustig me vaak in de enorme collectie die ik zo langza merhand van jullie allemaal heb aange legd. Dus de kinderen die elke Donderdag boven aan het hoekje staan hebben jullie al „geadopteerd"! Ik heb erg veel plezier van je tekening: hij hangt al in de serre! Er is nog een ongetekende brief ook, die geen schuilnaam vermeldt. De verjaardag van de kleine schrijfster is in elk geval heel prettig geweest. Ze heeft er een nicht „bij- gewonnen" ook. Goed zo! Hoe meer ziel tjes.... De tweede, die al druk met de knipselprijsvraag bezig is geweest blijkt RESEDA ie zijn, maar ze heeft ook nog wat tijd voor Tante Els kunnen uitsparen. Nee, ik ben nooit op de padvinderij geweest; in mijn jonge jaren was daar nog niet zoveel sprake van. Doe je de groeten aan KA BOUTER WIPPIE? Ik mis hem deze keer! En dit was dan weer de laatste brief voor deze week. Tot de volgende keer! TANTE ELS WIST JE DAT het Rode Kruis op een wit veld de oitw gekeerdé kleuren van het wapen van. Zwitserland is en dat. dit teken van onzijdigheid aangenomen werd om Zwitserland te eren. in welk land het eerst de roepstem van Henri Dunant weerklank vond; in ons land Koning Willem III in 1867 het Nederlandse Rode Kruis opgericht verklaarde; bij ramp of ongeval steeds hulp in nood gebracht werd door de mannen van het Rod§ Kruis; langs de hoofdwegen in ons land ruim 600 hulpposten ingericht zijn, herken baar aan de blauwe borden met een rood. kruis, waar men belangeloos slacht offers van het verkeer medische hulp verschaft; het Rode Kruis de bloedtransfusiedienst in het leven riep, een dienst waar dui zenden bloedgevers zijn ingeschreven. TANTE ELS FELICITEERT: VOETBALLER, die vandaag de jarige j ob is en JANNIE S. uit Velsen-N. in cle Wester Parallelstraat, die aanstaande Zondag de bloemetjes buiten gaat zetten. Van harte, nicht en neef; maken jullie er maar een leuke dag van! Woensdagmarkt. Voor het eerst dit jaar was er Woensdag rondvis-aanvoer van betekenis. De geringe vraag naar vis door het buitenland oefende echter een ongun stige invloed op de prijzen uit. De kabel jauw van de „Bloemendaal" (IJm. 71) bij voorbeeld liep terug tot 52,per grote kist. Voor de binnenlandse markt zakte de wijtingprijs tot 13,per 50 kilo. De 600 kisten grote haring van de „Haarlem", de „Herman" en de „Bergen" bracht 20, per kist op. Verwachtingen. De „Petten" (IJm. 49) die op het ogenblik een vangst van 800 kisten vis heeft, wordt aan de Zaterdag- markt verwacht; cle „Alkmaar" (IJm. 31) heeft het minder gelukkig getroffen en zal vermoedelijk eerst Maandag lossen. Wonderlijke visvangst. Verbaasd wa ren Dinsdagavond cle weinige hengelvissers op de pieren toen er rijkelijk gullen werd gevangen. Direct verlieten een viertal vlet- vissërs de haven om rond de pieren netten uit te gooien. En de buit bedroeg in een uiu- van 100 tot 200 kilo! De invasie van deze school gullen was des avonds laat al afgelopen en Woensdag werd helemaal niets meer gevangen. Zes grote haaien en enige heilbotten wist schipper Plug met de V.I.O.S. hoog in de Noord te vangen. De vangst van een reis van 17 dagen bedroeg overigens slechts 680 kisten. Is dat gedoe nou nóg niet afgelope! bitste de vrouw des huizes achter de was tobbe. Doet u alsjublieft die deur clicht. Het tocht hier en ik krijg subiet een stijve nek! Haar grijze ogen gluurden gemelijk, onrustig, door de hete wasem naar haar ongenode gast. Deze bukte zich en her haalde de manipulatie met zijn wijsvinger. Een dikke druppel olie siepelde langs zijn hand. Die is pas gesmeerd, constateerde hij. Ja, zei Gozewina strijdlustig. Mag dat soms niet? Ik hou me bulle altijd netjes in orde. En je had het daarnet kenne wete ook, want ik stond met het bliHkie in me hand. Ja, dat weet ik. Je hebt je bullen netjes in orde. Waar was jij, juffrouw Kurkmans, eergisteravond om elf uur? Hun ogen ontmoetten elkaar cloor de hete wasem van het keukentje. Haar han den lagen ineens werkeloos in het sop en hij zag haar wit wegtrekken. Waar ik was? herhaalde ze werktui gelijk. Wel, hier in me keulce. Tot pre cies elf uur. Dat heb ik u toch gezegd? En toen ging ik naar me slaapkamer. Maar je was eerst nog' bij Betsie. Grote goedheid. Hoe weet u dat? Dat heeft ze me verteld. En ze sliep! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6