IJmuider Courant Haarlems Dagblad Churchill Vrijspraak van de nationalist Hedler wekt grote beroering in West-Duitsland Truman acht de tijd voor een vredesmissie nog niet gekomen 64e Jaargang No. 19479 Bureaux: Keiinemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5339, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en ©pcrtljtc n.intlrmartic Courant Cltutn téfêj Vrijdag 17 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De VERKIEZINGSREDE van Winston Churchill te Edinburgh, waarin hij over het buitenlandse beleid begonnen is. heeft nocral wat opschudding gewekt. Het lijkt zoitfs als de onrust, die iemand teweeg brengt die in een vergadering plotseling over de hoofdzaken begint. Dean Acheson, de- Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich lachend onttrokken aan poring'en van journalisten om te weten te komen wat hij dacht van Churchill's voor stel om nog eens met Stalin te praten. Acheson is van zins zich gedurende de eerstvolgende acht dagen van iedere com- niênraar op redevoeringen in Engeland te 'onthouden. Met deze opmerking geeft hij eigenlijk te kennen dat hij Churchill's be- too* als een verkiezings-manoeuvre be schouwt. De Britse kiezer is gealarmeerd over de internationale toestand en toont daarom weinig belangstelling voor het dis puut der partijen over binnenlandse aan gelegenheden en over haar eigen voortref felijkheid. Hij heeft, niet ten onrechte, cle indruk dat al die zaken in betekenis achter blijven bij de noodzaak, een derde wereld oorlog te voorkomen. Daarom wil hij dat daar wat aan gedaan wordt. Natuurlijk-is dit het psychologische' moment voor Chur chill om zijn persoonlijke internationale re putatie te doen gelden. Hij zegt: laten de Amerikanen en wij „op het hoogste niveau" met Stalin gaan praten. Overigens maakt hij enige reserve, met het oog op de moge lijkheid dat hij straks opnieuw premier zou kunnen worden, door eraan toe te voegen dat hij niet over de geheime inlichtingen der regering beschikt. Intussen heeft hij gesproken over dat hoogste niveau. Wat kan ons dit zeggen? Er wordt een conferentie tussen staats hoofden en premiers mee bedoeld: directe onderhandeling tussen de hoogste ver tegenwoordigers van de grote mogendheden, dus niet langs de weg van de U.N.O. Over dit punt is men nu juist in Washington aan het redetwisten. Verscheidene senato ren hebben voorstellen gedaan en de Ame rikaanse regering heeft ze beantwoord door sich op de U.N.O. te beroepen. Attlee, de Britse prémier, heeft ook verklaard dat de zaak in handen der U.N.O. is en dat hij het voorstel van Churchill niet uitsluit maai er toch eerst met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, over moet spreken. Bevin, bezig met zijn campagne in zijn kies district East Woolwich, heeft in zijn gebrui kelijke ik-stijl (ik zal dit en ik weiger dat) doen weten dat hij geen „stunts" zal be proeven, maar doorgaan met weloverwo gen en grondige onderhandelingen. Of hij en de andere candidaten er daarmee af zijn is de vraag. Eenmaal „beet" hebbend zullen de kiezers er wel op gebrand zijn, de heren op hun meetings uit hun tent te lokken. En zoals gewone mensen zijn: zij zullen het verschil tussen onderhandelingen langs de U.N.O.-weg en directe besprekingen tus sen de hoogste regerings-autoriteiten niet erg belangrijk vinden. Als men maar iets bereikt, zullen zij zeggen. Velen zullen zich herinneren, dat Churchill zijn voorstel tot het plegen van overleg op het hoogste niveau al herhaaldelijk heeft gedaan. En zij zullen zich moeilijk kunnen voorstellen dat de Russen, gezien de aard der moderne strijdmiddelen en de onzekerheid omtrent hun uitwerking, er werkelijk op uit zouden zijn een derde wereldoorlog te ontketenen. Wie deze waper.s bezigt, terwijl de tegen stander ze nok bezit, brengt niet alleen zichzelf in onberekenbaar gevaar. Hij moet tevens beseffen dat hij, indien hij overwin nen mocht, voor de taak zou staan om orde te gaan scheppen in de chaos, die in de we reld zou zijn ontstaan, terwijl hijzelf zwaar geteisterd zou zijn en dus niet bij machte, die taak te volbrengen. De gewone man kan allerlei nuchtere en verstandige overwegingen maken. Maar hij denkt niet verstandig als hij zijn aandacht alleen maar tot atoombommen bepaalt. Zonder nog eens de andere gruwelijke strijdmiddelen te gaan opsommen, die cle twee grootste mogendheden nu reeds bezit ten, kan men toch de bewapenings-race als geheel zien. Zij staat niet stil. Zij verslindt enorme hoeveelheden energie en geld. Ik heb de Observer al eens geciteerd, die heeft verklaard dat alleen Amerika en Rusland dit nog kunnen bijhouden. Het tempo is zo hoog dat sommige wapens al „theoretisch verouderd" zijn op het ogenblik dat men ze geproduceerd heeft. Daar komt bij dat de techniek tegenover een nieuw aanvals wapen op den duur een afweerwapen weet te stellen; het is dus denkbaar, dat de atoombom als aanvalswapen verouderd zal zijn eer zij ooit opnieuw gebruikt zou zijn: doordat men bijvoorbeeld door verdere ontwikkeling van radar het doordringen van vliegtuigen, die bommen vervoerden, zou kunnen beletten. Maar dan zouden ex- wellicht andere verschrikkelijke aanvals wapens resten, tegen welke op het moment dat een oorlog zou uitbreken nog geen af weermiddel zou zijn gevonden. Het is dui delijk dat uitschakeling van de atoombom een derde wereldcoi-log, gruwelijker in haar uitwerking dan de tweede, op zichzelf geenszins zou voorkomen. Als Churchill zulk een voorstel doet kan hij niet slechts beogen, een conventie tot beheersing dei- atoom-energie vast te stel len maai- een weg tot overeenstemmin'g te helpen vinden, waarbij men een einde maakt aan de rampzalige béwapëningsrace. Hij staat op het tweede plan in zoverre, dat deze race eigenlijk alleen tussen Rusland en Amerika is ingezet. Groot-Brittannië be schikt niet over de middelen om Haar te volgen en komt al ver achteraan. De Britse invloed bij de Amerikanen bepaalt zich dus tot de belangen, die cle Verenigde Staten hebben bij het handhaven van de positie van Groot-Bi-ittannië en zijn Gemenebest. Zij worden versterkt door Amerikaans stre ven om leiding in cle wereld te geven en de democratie van het Westen te beveiligen. Zijn de Russen bereid om opnieuw te onderhandelen? Churchill's gedachte Is wel- licht, dat Britse invloed op de Amerikanen ertoe zou kunnen bijdragen, de weg daar voor te banen. R. P. Sociaal-Economische Raad Binnenkort is de aanwijzing te verwach ten van de organisaties, welke de leden van de Sociaal-Economische Raad, die zal worden ingesteld in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zul ten benoemen. De raad zal bestaan uit 45 leden, van wie de regering er 15 zal be noemen. De de aan te wijzen werkgevers- en werknemersorganisaties zullen ieder 15 leden benoemen, zodat het totaal aantal leden 45 wordt. Morgen is het weer feest op Soestdijk. ditmaal ter ere van ons jongste prinsesje Marijke, die dan ook al drie kaarsjes op haar verjaardagstaart krijgt. Opgewonden protesten in de Bondsdag „Conferentie met Stalin zou in Washington moeten plaats hebben" BONN, 16 Februari (Reuter) Onder luide uitroepen van afkeuring van de zijde der regeringsbanken heeft de sociaal democratische afgevaardigde Erich Óllen- hauer in de West-Duit.se Bondsdag lieden cle bestraffing geëist van de „schuldige rechter", die Wolfgang Hedler, voormalig lid van de „Duitse partij" in cle Bondsdag, heeft vrijgesproken van de beschuldiging anti-semietische uitlatingen te hebben ge daan. Dr. Kurt Kiesinger zei namens de chris ten-democratische partij, dat zijn partij de verklaringen van Hedler afkeurde, maar inwilliging van Ollenhauer's eis zou een ernstige schending van de constitutie be tekenen. Dr. Hans von Merkatz van de „Duitse Partij" lokte uitroepen als „nazi, nazi" van linkse zijde uit, toen hij verklaarde, dat de mensen hun hoed moesten afnemen voor rechters, die genoeg moed hebben om een impopulair vonnis te wijzen. Er werd geen besluit genomen ten aan zien van de sociaal-democratische eis. Te Kiel protesteerden 6000 personen tegen de vrijspraak van Hedler. Heinrich Steinfeldt, voorzitter van de vakbond van Sleeswijk-Holstein, verklaarde, dat dit een politiek en juridisch schandaal was. De meeste winkeliers te Kiel. gaven vandaag gehoor aan het verzoek van de vakbond om huil winkels tijdens de demonstratie te sluiten. Fabrieksarbeiders legden het werk neer om zich bij de demonstranten te voegen. Een dergelijke demonstratie te Neumün- ster, waar het proces werd gehouden, wercl door Hedler's aanhangers, die de sprekers uitjouwden, verstoord. De openbare aanklager te Flensburg (Sleeswijk-Holstein) deelde vandaag mee, dat een soortgelijk proces als dat van Hedler op 23 Februari zal beginnen. Hugo Koevel zal terechtstaan op dezelfde be schuldigingen als Hedler belediging van Duitse politici en belastering van Duitse verzetsstrijders. Koevel is lid van het be stuur van de radicaal-socialistische partij te Kiel. De Joodse gemeenschap te Berlijn ver klaarde vandaag in een telegram aan prof. Heuss, de West-Duitse president, en aan bondskanselier Adenauer: „Het is een dui delijk teken van het ernstig gevaar, dat de Joodse overlevenden in Duitsland opnieuw bedreigt." Commentaren Hoewel de zaak-Hedler is afgesloten en een behandeling in hoger beroep is aange kondigd, wordt in West-Duitse kringen cle vrees uitgesproken, clat nationale elementen in cle vrijspraak een aanmoediging zouden vinden om hun agitatie nog te verscherpen. Enkele der perscommentaren leggen zich neer bij de opvatting van het gerecht, dat de bewuste recle van Hedler niet nauw keurig genoeg- kon worden gereconstrueerd om een veroordeling uit te spreken. Zij menen evenwel, dat dit niet als een vrij brief voor neo-nazistische propaganda mag worden beschouwd. In het bijzonder de sociaal-democratische leider, dr. Schu macher, heeft zich scherp gekeerd tegen deze opvatting, die volgens hem rechts onzekerheid zou doen ontstaan tegenover de driestheid der nationalisten, welke alleen maar de hulp van de democratische justitie zullen willen misbruiken. De socia listische leider heeft voorts de vrees uitge sproken, dat het vonnis de openbare mening in de wereld bepaalde gevolgtrek kingen zal doen maken met betrekking tot de politieke mentaliteit der Duitsers, een vrees, die gedeeld wordt door het blad dei- Amerikaanse bezetting. Dit blad twijfelt trouwens ook aan de juridische houdbaar heid van het vonnis. De socialistische pers noemt de mogelijke binnenlandse politieke gevolgen van de vrijspraak onoverzienbaar en de indruk in het buitenland hoogst schadelijk. De socia listische fractie in de Bondsdag, te Bonn heeft een wetsontwerp ontworpen, waarin zware straffen worden geëist tegen anti democratische elementen en zij zal. dit wetsontwerp naar aanleiding van deze vrij spraak herzien. In het onder Brits toezicht staande blad „Die Welt" wordt opgemerkt, dat Hedler door het vonnis weliswaar geen vrijbrief hééft ontvangen, doch wel de mogelijkheid om zijn politiek voort te zetten. De Duitse partij, die tot de regeringscoalitie behoort, heelt aangekondigd, dat Hedler ook na zijn vrijspraak van de partij uitgesloten zal blijven. Of hij in de Bondsdag zal kunnen terugkeren is nog niet bekend. Hangend het gerechtelijk onderzoek was hij ge schorst. Wat het proces bewezen heeft is, dat Hedler niet beschouwd kan worden als een eenling. Hedlers aanhangers hebben hem tijdens en na het proces overladen met bewijzen van instemming, met nationaal-socialis- tisch getinte propaganda. Toen hij het ge rechtsgebouw verliet, werd hem een krans met een lint in de nationaal-socialistische kleuren aangeboden. Men acht het dooivdeze omstandigheden bewezen, dat de uitspraak van de Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy, dat Hedler niet moreel door het Duitse volk is vrijgesproken, voor een deel van het Duilsfe volk niet opgaat. Het zal dus niet aan pogingen ontbreken om Hedler politiek te rehabiliteren en hem treug te brengen in de Bondsdag. Voor de indruk, die het geval in het buitenland zal maken, zal het, zo merkt het Amerikaanse blad „Neue Zei- tung" op, van het grootste belang zijn, hoe het Duitse volk op zulke pogingen reageert. WASHINGTON. 16 Februari. (Reuter). Président Truman heeft heden verklaard, dal Amerika steeds de deur openzet voor vredesonderhandelingen, doch dat. een vol gende conferentie met maarschalk Stalin te Washington zou moeten worden gehou den. Truman, die dit op een persconferentie verklaarde, weigerde elk commentaar op Churchills suggestie, dat een nieuwe be spreking met Stalin een einde aan de kou de oorlog zou kunnen maken. De president merkte op, dat de Ameri kaanse ambassadeurs over de gehele we reld altijd bereid zijn ieder vraagstuk te bespreken met iedere staat, die besprekin gen wil beginnen. „De Verenigde Staten zijn nooit uit een vergadering weggelopen en hebben in de UNO nooit gebruik gemaakt van hun veto recht", zo voegde Truman hieraan toe. Hij achtte de tijd niet gekomen om een speciale missie naar Moskou te zenden, zoals hij in 1948 had overwogen. Er vielen scherpe woorden, toen de cor respondenten Truman kapittelden over het exclusieve interview, dat hij aan de New York Times had toegestaan. Zij achtten het onjuist, dat de president belangrijke verklaringen over het regeringsbeleid aan één krant meedeelde inplaats van aan de correspondenten bij het Witte Huis geza menlijk. Hierop antwoordde Truman enigs zins geërgerd, dat de president vrij was te handelen, zoals hem dat goed dacht. Bevin repliceert nogmaals De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, verklaarde Donderdag op een verkiezingsbijeenkomst van mening te zijn, ..dat onze methode om de raad van ministers van Buitenlands Zaken te ge bruiken, die op zijn beurt aan de regerin gen verslag uitbrengt, de veiligste manier is om de vrede te behouden". Bevin zeide dit tegen iemand, die hem vroeg of het niet een goed idee zou zijn om Churchill te laten proberen tot een vergelijk met Rusland te komen. „Ik geloof, dat Chur chill een grote figuur is", aldus Bevin, „maar ik geloof niet, dat hij groter is dan wij allen, president Truman inbegrepen. President Truman en ik, Dean Acheson en de Franse regering hebben allen ge tracht dit vraagstuk op te lossen". Na te hebben opgemerkt, dat hij als lid van het Britse kabinet verantwoordelijkheid nam voor besluiten, verklaarde Bevin: „Er wer den heel wat besluiten in Moskou, Teheran en Yalta genomen, die ik nu niet graag zou willen verdedigen". Op de vraag, of hij het juist vond toe te staan, dat Amerikaanse „atoombom- menwerpers" in Engeland werden gesta- tionneerd, antwoordde Bevin: „Wij hebben deze bommenwerpers niet. Amerika heeft geen jagers. Daarom ruilen wij". Hij voeg de er aan toe: „Wij moeten onze verdedi ging zo opbouwen, dat wij inspectie van atoömbedrijven en overeenstemming over de vrede met Rusland krijgen. Rusland is een totaal gesloten boek. Er kan vrede zijn als een ieder het licht wil binnen laten". Clement Davies, de leider van de Britse liberale partij, heeft zich met het voorstel van Winston Churchill om een bijeen komst van de grote drie te beleggen ter bespreking van het atoomvraagstuk. eens verklaard. Davies heeft er evenwel aan toegevoegd, dat de Britse regering vooraf overleg diende te plegen met de eerste ministers van het gemenebest en met president Truman. Harry Pollitt, de leider van de Britse communistische partij, heeft heden in een verkiezingsredevoering verklaard, dat zijn partij is voor onderhandelingen tussen Amerika, Frankrijk. China, de Sovjet-Unie en Engeland over een permanent vredes verdrag. Zij wil het Atlantische „oorlogs pact" verwerpen en de vervaardiging van atoom- en waterstofbommen verbieden. „Het zijn niet de Russen die de oorlog willen", zo zéide Pollitt. „Zij hebben ze ven millioen man in de oorlog verloren. De in paniek verkerende Amerikaanse millionnairs willen oorlog". Churchills aankondiging dat hij nieuwe toenadering tot Rusland zou zoeken, noem de Pollitt .,een dolkstoot in de rug" voor premier At'tlee door de gewezen oorlogslei der „wiens rede te Fulton in 1946 de bal aan het rollen bracht voor een nieuwe oorlog tegen de Sovjet-Unie". De heer David Koetsier, chef van de han delsafdeling New York van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten, is benoemd tot secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te San Francisco. Koningin vertrekt Maandag naar Sankt Anton Oudste drie prinsesjes gaan mee De Koningin hoopt de vacantiereis naar Sankt Anton in Oostenrijk Maandag te kunnen aanvaarden. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen haar moeder ver gezellen. Tijdens de afwezigheid zal prin ses Wilhelmina zich met het toezicht op haar jongste kleinkind, prinses Marijke, belasten. De Koningin is voornemens half Maart naar Nederland terug te keren ten einde Prins Bérnhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. De heen- en terugreis zullen per koninklijke trein worden afgelegd. Gedurende het verblijf buitenlands van de Koningin kunnen requesten en andere verzoeken op de gebruikelijke wijze ge adresseerd worden aan het paleis Soestdijk. Het woord is aan Ebner-Eschonbach Dc mensen bij wie verstand en gemoed elkaar in evenwicht, hou den, komen laat tol rijpheid. In Nice aan de Franse Rivièra hebben zich relletjes voorgedaan nadat communistische havenarbeiders de voor Joegoslavië bestemde goederen die aldaar uit een trein in een Joegoslavisch schip overgeladen moesten worden, in zee geworpen hadden. Daarbij kwam het tot een handgemeen tussen de kadewerkers en.politie, waarbij verschillende personen ernstige kwetsuren opliepen. Pas nadat troepenversterkingen hulp kwamen bieden gelukte het de orde te herstellen en de kade af te zetten. Ondergronds „Zoeklicht" in West-Duitsland Illegale nazi-beweging van Argentinië uit gefinancierd NEURENBERG, 15 Februari. (United Press). Volgens de jongste inlichtingen zou de zogenaamde „zoeklicht-beweging" thans ernstige pogingen in het werk stel len om West-Duitsland geleidelijk rijp te maken voor de terugkeer van een soort „Führer". Deze ondergrondse beweging waarnaar de Amerikaanse autoriteiten reeds vier jaren zoeken, moet bestaan uit een kerngroep van ongeveer tweeduizend voormalige nazi's die over geheel West- Duitsland verspreid zijn. Volgens inlichtingen, die ingewonnen zijn bij Amerikaanse functionarissen in München, wordt de beweging gefinancierd door een aantal Duitse politici in de Brit se zóne. Voornamelijk schijnen de fondsen echter afkomstig te zijn uit Zuid-Amerika, met name Argentinië. Voormalige nazi's, die een goed heen komen hebben gezocht in Zuid-Amerika, hebben in Buenos Aires een „organisatie tot steunverlening aan behoeftige Duitse kameraden" gesticht en deze organisatie zou het zijn, die de Duitse illegale bewe ging in hoofdzaak financiert. Men zegt, dat het hoofdkwartier der „Zoeklicht-beweging" zich in de univer siteit van Erlangen bevindt en „bureaux' heeft in Neurenberg en München. Weke lijks wordt een gestencild orgaan uitgege ven, genaamd het „Zoeklicht", dat in on geveer 15,000 exemplaren wordt verspreid. Het schijnt dat de leden voornamelijk ge- recruteerd zijn uit voormalige leiders van de Hitler-jeugd en SS-officieren. „Weg met Europese hokjes", aldus Marshall-administrateur NEW YORK, 16 Februari (Reuter) De administrateur van de Marshallhulp, Paul Hoffman, heeft Donderdagavond in een recle in de Columbia University een drie ledig program ontvouwd „om de uitputting en fantastische ellende van een nieuwe oorlog te voorkomen". Hoffman drong aan op voortdurende versterking van de banden der V.S. met alle vrije landen, door middel van projecten als het plan-Marshall, om een bolwerk te scheppen tegen aggressie; bespoediging van de unificatie der Euro pese landen om te komen tot economische stabiliteit en als waarborg tegen oorlog; uitbreiding van overzeese beleggingen door Amerikaanse particuliere belangen en aan vaarding door deze kringen van een veel ruimere invoer uit het buitenland. Hoffman was van mening, dat een oorlog afgewend en de „plannen van het Kremlin voor de verovering van de gehele w-ereld" verijdeld zouden kunnen worden, alleen als een dergelijke gedragslijn zou worden gevolgd en alleen als de V.S. sterk en wel varend zouden blijven. Volgens Hoffman zijn reusachtige vorderingen gemaakt om Europa uit handen van de communisten te houden. De Amerikaanse steun heeft Europa geholpen, zijn productie te ver groten en een hogere levensstandaard te bereiken. „Maar", zo waarschuwde hij: „Vergist u zich niet, de strijd zal voort duren." Hoffman legde de nadruk op het verhogen van de productie en vergroting van de uitvoer naar de V.S. en andere dollar-markten. Aandringend op een Ver enigd Europa zeide Hoffman: „Zo lang West-Europa in hokjes verdeeld blijft en elk der 18 landen streeft naar autarkie, kan hetgeen van zijn grote moeilijkheden ter verkrijging van welvaart en veiligheid verwezenlijken." Hoffman achtte het geboden dat de Marshall-steun aan Europa bleef toevloeien teneinde hierdoor de unificatie te bespoe- digen en een wapen te hebben in.de koude oorlog. Prins Bérnhard krijgt hoogste Braziliaanse onderscheiding Pins Bérnhard, die Woensdagavond te Rio de Janeiro aankwam, heeft Donderdag met de Braziliaanse president dé lunch ge bruikt in diens zomerverblijf Petropoiis. Prins Bernharcl deelde mede dat de Ko ningin de president het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw had ver leend. De president benoemde de Prins tot Grootkruis in de Zuiderkruis-orde, de hodgste Braziliaanse onderscheiding. Te voren had de Prins een krans gelegd bij het monument van Hertog Caxias, de stichter van het Braziliaanse leger. Bij zijn terugkeer van Petropoiis woonde de Prins een ontvangst van de Nederlandse kolonie op de legatie bij. Des avonds was de Prins de g:ast van de heer Raimundo Castro, die nauw betrokken is bij de pas opgerichte olieraffinaderijen in -Brazilië. Donderdagavond zat de Prins aan bij een diner, dat door de Braziliaanse ministér van Buitenlandse Zaken werd gegeven. Minister Van Maarseveen uit Indonesië terug „Vertrouwen en tact aan beide zijden noodzakelijk" Mr. J. H. van Maarseveen, minister van Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks delen, is Donderdagmiddag in zijn woon plaats Utrecht aangekomen. Het laatste deel van zijn reis van Indonesië naar het vader land, namelijk van Brussel naar Utrecht, maakte de minister per auto. Het eerste deel maakte hij met het m.s. „Willem Ruys", dat hij in Suez verliet met de bedoeling van Caïro uit per K.L.M. te vliegen. De K.L.M.- machine had echter oponthoud en zodoende reisde minister Van Maarseveen per Bel gisch Sabena-vliegtuig van Egypte naar Brussel. In Nice moest een tussenlanding worden gemaakt als gevolg van motor storing. „Wat mij hel meest heeft getroffen," zo verklaarde de minister, „is de ernst waar mede de Indonesische regering tracht van de jonge staat een ordelijk, welvarend en modern land te maken. Zij ondervindt bij het vervullen van deze taak vele moeilijk heden. Alle begin is moeilijk, maar ik heb het vaste vertrouwen na mijn verblijf in Djakarta en na de gesprekken, die ik met velen mocht voeren, dat zij in de vervulling van die laak zal slagen wanneer in Indo nesië het volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht zal begrij pen en men zich eendrachtig achter de re gering zal scharen. Nederland is als unie partner bereid aan Indonesië bij de oplos sing van de bestaande moeilijkheden alle hulp te verlenen die Nederland redelijker wijze kan verschaffen. Van beide zijden moeten in het onderling verkeer vertrou wen en tact een overwegende rol spelen. Ik heb dit," zo vervolgde de minister, „in Djakarta steeds ondervonden en ik geloof, dat op die basis de toekomst voor een goede onderlinge verhouding tussen Indonesië en Nederland grote mogelijkheden in zich sluit." Van de actie-Westerling zeide minister Van Maarseveen: „Deze actie is schadelijk en zal geen enkel nut voor wie dan ook afwerpen. De gebeurtenissen in Bandoeng zijn mij door een alleszins daartoe -bevoegde Nederlandse waarnemer beschreven als een brute en zinloze moordpartij." Moeilijkheden bij erkenning van parlementsleden der R.I.S. DJAKARTA, 16 Februari. (Aneta). Zowel de volksvertegenwoordiging als de Senaat van de R.I.S. zijn hedenochtend in een eerste werkvergadering bijeengeko men. Het onderzoek van de geloofsbrieven der 28 Senaatsleden leverde geen moeilijk heden op, doch bij die van de parlements leden werd enig oponthoud veroorzaakt, door moeilijkheden met betrekking tot de geloofsbrieven van de delegatie van Pa- soendan, welker leden door de nieuw be noemde regeringscommissaris in Pasoen- dan, mr. Sewaka, zijn gedesavoueerd. Raden Soejoso voerde aan dat de dele gatie van Pasoendan, die thans zitting heeft, is gekozen toen het parlement van Pasoendan nog functionneerde als 'n voor lopige volksvertegenwoordiging en dat mr. Sewaka te Bandoeng slechts overleg heeft gepleegd met bepaalde groeperingen en niet met vertegenwoordigers in het Pasoendanse parlement van buiten Bandoeng. De commissie voor de geloofsbrieven kqn niet met haar onderzoek gereed komen. Besloten werd, dat de volksvertegenwoor diging Vrijdagochtend opnieuw zal bijeen komen. Vrijdagmiddag zullen dan zowel de leden van de Senaat als van het parle ment ten paleize cloor president Soekarno worden beëdigd. Vier doden bij overval op onderneming bij Buitenzorg BUITENZORG, 16 Februari. (Aneta). Vier personen werden gedood en één zwaar gewond, toen Woensdag in de rub bertuinen van de gouvernements-rubber- onderneming „Vada" ten Noorden van Tjiandjoer een jeep van een hinderlaag uit werd beschoten. De slachtoffers zijn de planter Gans, een mandoer en twee onder nemingswachter.s. De toedracht der zaak is nog duister. De heer Gans had zich in de vroege ochtend naar de rubbertuinen begeven, toen de jeep plotseling onder vuur werd genomen door een bende, waar van de sterkte onbekend is gebleven. Twee dagen eerder was een employé van dezelf de onderneming eveneens van een hinder laag uit beschoten, doch werd niet getrof fen. De heer Gans is heden begraven. West-Europese militaire autoriteiten bijeen in Londen LONDEN, 16 Februari. (ANP) Mili- taire leiders van de vijf landen van de West-Europese Alliantie zijn Donderdag in Londen bijeengekomen om de plannen voor de verdediging van West-Europa ver der te bespreken. VOORJAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en nog overwegend zonnig weer met een matige wind uit Zuidelijke richtingen. Overdag zeer zacht voor de tfjd van het jaar. 18 Februari: Zon op 7.50 uur. onder 17.59 uur Maan op 8.38 uur. onder 19.50 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 Februari: Hoog water: 4.23 en 16.33 uur. Laag water: 12.19 en 00.00 uur. Zaterdag 18 Februari: Hoog water: 4.58 en 17.06 uur. Laag water: 0.36 en 12.57 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1