Rmsa Itoliano Beverwijk en Omstreken J Minister Lieftinck komt aan wensen van de Kamerleden tegemoet WEK DE GAL IN UW LEVER OP Belangrijke wijzigingen in het treinverkeer in het Westen des lands hl'lilH Vrijdag 1" Februari 1950 3 tweede kamer Overleg met het parlement inzake de besteding der Marshall-gelden Nieuwe deviezennota 1 Mei voor (Van onze parlementaire redacteur) De deviezennota is een geschiedkundig stuk. Als zodanig heeft het misschien waarde, maar men kan er niet uit aflezen, hoe onze deviezenpolitiek is, noch hoe het staat met de ontwikkeling van. de deviezen- cijfers, zo klaagde de heer W e 11 e r (Nat. Katk.), waarbij hij, wat de opmer king over de louter historische betekenis betrof, de bijval kreeg van de communist Hoogcarspel. Vervolgens kwam de heer Schouten (A.R.), sprekende namens de vaste Kamercommissie voor de handels politiek, het koor van de critici versterken. Men treft in het stuk niets omtrent de toe komst aan. De gegevens zijn sterk ver ouderd en verder is het document, dat voor het hele volk bestemd hoort te zijn, eigen lijk alleen voor deskundigen leesbaar. Voorts had de Anti-Revolutionnaire frac tieaanvoerder nog iets anders op het hart, toen hij gelijk trouwens vóór hem reeds andere sprekers hadden gedaan er over klaagde, dat de regering het parlement met betrekking tot de besteding van de gul- denstegenwaarde van de Marshallschen kingen voor voldongen feiten plaatst door na te laten de volksvertegenwoordiging in die aangelegenheid te kennen alvorens met de Amerikanen daarover te onderhandelen. Minister Lieftinck toonde voor rede en voor overleg vatbaar te zijn. Ver blijdend was zijn verklaring, dat hij bereid was om op korte termijn met de vaste Ka mercommissie voor de handelspolitiek samen te komen voor beraad over de vraag hoe het beste een gedachtenwisseling met de Kamer over algemene gezichtspunten inzake besteding der hier bedoelde gelden voor te bereiden zou zijn. Zulk een debat zou minister Lieftinck v/el degelijk op prijs stellen. Eerst had hij gemeend, dat men telkens, voordat er met de Amerikanen ge praat moet worden, de Kamer het hare wenste te laten zeggen. Nu bleek dat de verlangens daarop niet gericht waren, doch alleen op een contact als door hem om schreven, kon de bewindsman ons Lager huis in dat opzicht bevredigen. Dit deed hij eveneens ten aanzien van de wensen om tijdiger actueler cijfers voor gelegd te krijgen en dan in een ook voor leken begrijpelijk stuk. Vóór 1 Mei hoopt hij de vijfde deviezennota in zee te kunnen laten gaan, die dan meteen de gewenste voorlichting omtrent onze betalingsbalans over 1949 zal bevatten. Bovendien zullen zijn ambtenaren hun technisch „jargon" in een voor elkeen verstaanbare vorm „vertalen". Ten aanzien van het verwijt, dat de nota te veel naar het verleden, te weinig naar de toekomst keek, verklaarde prof. Lieftinck, dat de aard van het docu ment was en moest zijn die van een jaar verslag en dat het niet op zijn weg, doch op die van het Centraal Planbureau lag om zich met prognoses bezig te houden. Sprekende over onze betalingsbalans in het algemeen verheugde minister Lieftinck zich over een zichtbare verbetering, onder meer blijkende uit het feit, dat in 1947 het tekort 1,6 milliard gulden had bedragen en in 1949 „slechts" 0,6 milliard, waar schijnlijk nog een stuk minder. Hier zijn we dus op de goede weg, al dient men wel te bedenken, dat indien we ons welvaarts peil hebben kunnen behouden, dit in be langrijke mate een gevolg is van de Marshallhulp, waarvoor we Amerika dan ook ten zeerste dank verschuldigd zijn. Een ander gunstig verschijnsel deed zich voor met ons dollartekort, dat in 1949 ver geleken bij een jaar te voren de helft daar van was, te weten een half milliard. Hadden met de heer Nederhorst (Arbeid) verschillende afgevaardigden ge klaagd over misbruiken met betrekking tot de exportpremie van 10 procent vrije dollars, de minister scheen hierover min der somber te denken, hetgeen de heer Hofstra (Arbeid) bij de replieken deed opmerken, dat de minister in die zaak heus een te optimistische kijk had. Ten aanzien van het probleem van het herstel van overdraagbaarheid en in wissel baarheid van de valuta's, verklaarde de minister, dat de regering streeft zowel naar vrijer betalings- als handelsverkeer. Eerst kreeg men te horen, wat er zich op dit gebied aan ontwikkeling der dingen voordoet door bilaterale regelingen. In dat opzicht gewaagde minister Lieftinck van de gunstige resultaten der met West-Duits- land gevoerde onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag. De eenzijdige vrij making van het handelsverkeer met onze Oostelijke buren wordt in een tweezijdige vrijmaking veranderd. De overeenkomst behoeft nog de bekrachtiging van de West- Duitse regering en van de Geallieerden. In vele opzichten sturen Nederland en België zij aan zij op een oplossing van het zoeven genoemde probleem aan. In Finebei zag de minister niet veel. Daarentegen voelde hij wel voor het nieuwe plan van de O.E.E.S. om van bilaterale naar multilaterale rege lingen'over te gaan. Intussen zal volgens hem een volledige economische samen- groeiïng en samenwerking van Europa nog veel inspanning en geduld, misschien van meer dan een geslacht eisen. "Van de verder behandelde agendapunten zij alleen nog vermeld de aanneming van het wetsontwerp inzake de consolidatie- lening van 200 millioen gulden, een vol gens de minister dit in antwoord aan de heer v. d. Wetering (C.H.) nog niet zon gering bedrag, als men bedenkt, dat het deel van de vlottende schuld, dat voor consolidatie in aanmerking komt, minder dan een milliard bedraagt. U snit 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. hét bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.IES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. (Adv.) Ontploffing in chemische fabriek kostte acht levens In de- chemische fabriek van Dow te Midland (Michigan) zijn door een ontplof fing acht arbeiders om het leven gekomen, drie arbeiders worden vermist, dertien werden ernstig, twaalf licht gewond. In de omtrek werden ruiten vernield en in de gehele stad trilden de huizen op hun grondvesten door de ontploffing. Een rode vuurbol schoot de lucht in. Het dak van het gebouw werd opgelicht 'en kwam in kleine stukken op de grond. In het gebouw bevonden zich veertig arbeider die repa ratiewerkzaamheden verrichtten. S RAT noch HUIS ontsnapt kot onweerstaanbare tSüS&S&ÈÏ haal een doos bij Uw Drogist In de toekomst niet meer „als haring in de ton" op het traject Amsterdam—Rotterdam De lijn AmsterdamDordrecht is, in financieel opzicht, een der beste. Maar de reizigers hebben gegronde klachten. De vervoercapacileit is beslist onvoldoende. Op de sper uren is het een gedrang van je welste, vooral op het traject Amsterdam Den Iiaag. Dan is het niet zelden een overwinning als men met een 2e klas kaartje een bescheiden staanplaats ver overt in de 3e. De directie van de Nederlandse Spoor wegen weel dit, maar ons werd verzekerd dat het op dit momenl onmogelijk is de be zwaren te ondervangen. Wat toch is het geval? Er zijn twee mid delen om verbetering te bereiken. Ie. Op voering van de frequentie; 2e. de treinen langer maken. Maar het Staatstoezicht staat niet toe meer treinen te laten lopen zo lang de toe stand aan de spoorwegovergang in de Rijnsburgerweg te Leiden niet verbeterd is. Pp het ogenblik wordt gewerkt aan de reorganisatie van het emplacement in Lei den. Het wordt 1853 voor Lelden zijn nieuwe station heeft, maar de verwachting is dat in 1952 de treinen toch al op ver hoogde spoordijken zullen rijden. Dan krijgt de Rijnsburgerweg ook zijn viaduct. Zo gauw dit mogelijk is, dus waarschijn lijk in 1952 zullen er veel meer treinen op het traject Amsterdam-Rotterdam gaan rijden. Nu is er in beide richtingen een half-uurdienst, maar dan wordt het een kwartierdienst. Zelfs is het niet onmogelijk, dat er dan in de „top"-nrcn, als de forensen reizen, nog tussen-diensten worden inge legd. Maar. er zal toch niet zó lang gewacht be hoeven te worden met het brengen van een verbetering in het treinverkeer. Thans kunnen de treinen op dit-traject niet langer zijn dan 10 wagens. Dit komt omdat er bij het electrisch materiaal dat nu in dienst is bezwaren optreden bij het remmen als de treinen langer gemaakt zouden worden. Maar het nieuwe electrische materiaal dat de Nederlandse Spoorwegen krijgen, heeft die bezwaren niet. In bestelling zijn gegeven 65 4 wagen treinen en 79 2 wagentreinen. In 1949 zijn afgeleverd 28 4 wagentreinen en 2 2 wa gentreinen. In de loop van dit jaar komen nog 21 4 wagentreinen klaar. Het overige materiaal komt pas in 1951. Vluggere aflevering is riiet mogelijk om dat de 3 fabrieken in Nederland (o.a. Beijnes) met die opdrachten volledig be zet zijn. In de toekomst gaat dit nieuwe elec trische materiaal op deze lijn rijden, maar het zal toch nog wel tot de tweede helft van 1951 duren voor de treinen op dit tra ject langer dan 10 wagens gemaakt worden. Er is nog een andere belangrijke wijzi ging op komst. Nu is het traject Amster dam-Dordrecht, maar bij de nieuwe dienst regeling in Mei a.s. gaat elk half uur een trein in Dordrecht door naar Roosendaal en naar Breda-Boxtel-Eindhoven. Elk uur kan men dan zonder overstappen uit Amsterdam naar Roosendaal en naar Eindhoven rijden. Omgekeerd ook elk uur van Eindhoven en Roosendaal naar Amsterdam. De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat deze maatregel tengevolge zal hebben, dat de reizigers voor de trajecten Roosen- daal-Dordrecht en Eindhoven-Dordrecht, die ook gebruik maken van het traject Dordrecht-Amsterdam meer verdeeld zul len worden, want nu hebben zij immers elk uur een verbinding en niet meer elke twee uur. Dit zal tot uitwerking hebben dat ook op het traject Den Haag-Amster- dam de reizigers over meer treinen ver deeld worden, want juist de treinen die in Dordrecht aansluiting geven zijn nu Qvermatig bezet. Nog geen stoptreinen Haarlem-Leiden Reeds enkele jaren ziet de Bollenstreek verlangend uit naar het weer invoeren van stoptreinen op het traject Haarlem- Leiden. Helaas moet nu medegedeeld worden dat deze stoptreinen in elk geval bij de a.s. zomerdienstregeling nog niet gaan rijden. Zelfs werd het onwaarschijnlijk ge acht dat het in de eerste jaren mogelijk zal zijn daartoe over te gaan. Strawberries speelt voor de Amsterdambeker Nu het eerste dameselftal vrij is voor de Dr. Exaltobeker oefenen de speelsters tegen het veteranenelftal voor de komende pro motiewedstrijden De reserves reizen naar Amsterdam en 1 krijgen in VVV I een lastige tegenstander. Met een gelijk spel mogen zij dan ook reeds tevreden zijn. Strawberries IIIDEM II wordt eveneens een zware opgave voor de thuisclub, aange zien de Beverwijker dames zich niet van de bovenste plaats willen laten verdringen. Strawberries IVBDHC VII wordt eeri ontmoeting tussen de twee kampioonspveten- denlen waarbij de kansen voor de thuisclub iets hoger aangeslagen mogen worden. Strawberries V komt in Wormerveer uit tegen Kraaien IV en heeft daarbij zeker winstkansen. Het meisjeselftal verschijnt ook weer in het veld en kan door een overwinning op Kraaien A aanspraken blijven maken op de bovenste plaats. De heren gaan de derde bekerrónde tege moet en ontvangen Amsterdam II. Slechts door zeer geestdriftig spel kunnen de gast heren de punten op Schoonenberg houden. De reserves treden als gastheren van Zand- voort op. Deze vereniging bezet aohter BMHC III de tweede plaats en zou door eer nederlaag het kampioenschap aan de Bloe mendalers moeten laten. Er mag dus op vol doende spanning gerekend worden. Het derde elftal speelt eveneens voor de Amsterdambeker en reist daarvoor naar Laren. Het zal de Velsenaren niet gemakke lijk vallen zich voor de volgende ronde te IJmuiden Mannenkoor „IJmuiden" gaf een concert Het mannenkoor „IJmuiden" bestaat nog maar één jaar en is het enige mannenkoor dat IJmuiden rijk is. Het studeert onder leiding van Jan Beider en is ondanks zijn jeugd al ten concourse geweest: drie weken geleden behaalde het op de zangerswed strijd te Rotterdam in de tweede afdeling een eerste prijs. Voor een goed gévulde Flora-zaal gaf het nu een uilvoering en zong er werken die het alle aan kon. Uit de keuze leerde men meteen de dirigent kennen, die weet wat hij wagen kan. Kreutzer's „Das ist der Tag des Herrn" en Schubert's „Zum Sanc- tus" vormden een gelukkige en goedge slaagde opening van deze muziekavond. Het ensemble heeft mooi materiaal, in het bijzonder in het eerste en het tweede teno- renregister. Ook de diepe bassen ontwik kelden een sonore klank; de middenstem men bleken waardige partners te zijn, zodat Beider, die steeds oefent op klankontwik keling, in deze koorwerken welluidend kon laten zingen. De lofzang op Driekoningen van Neu mann was qua vertolking nog te fors ci leed eveneens onder een te veel aan vrij moedigheid. Slechts toen de dirigent het volume kneep, was het geheel onmiddellijk veel beter. De dubbelfuga der finale zat er rhythmisch goed in. maar het klonk mij nog te ongedisciplineerd in de oren. De statige dichtregels, die Huijgens wijd de aan Schipper Mouringh onder de titel „Scheepspraet", zette Jac. Bonset op mu ziek, geknipt voor mannenkoor. „IJmuiden" lag het „ick hebbe te langh om Noord en Zuijen bij den Baes te roer gestaen" bijzon der goed en de majeur-zang klonk verras send fris en gloedvol. De directeur heeft hier een fraai resultaat bereikt. Flipse's „Avondrust", „Dorpsdans" van Hendrik Andriessen en nog een drietal an dere koorwerkjes hadden deze mannen- zangers ditmaal in de -mars. Men zong ze vlot, maar qua volume op een grotere ruimte berekend dan het intieme Florazaal- De hertenkamp te Haarlem heeft dezer dagen zijn eerste voorjaarsbode begroet:een zwart lammetje dat door moeder Bob ter wereld gebracht is. tje. Het gesloten-mond koortje van Flipse was er het beste van. Velsens Accordeon Vereniging verleende medewerking die zeer op prijs werd ge steld. Onder aanvoering van de heer R. Kofman voerde deze club enige répertoire nummers uit, die ik ter gelegenheid van het concert van dit corps, enige weken geleden, uitvoerig besproken heb. Voor het musice ren der V.A.V. bestaat nog steeds grote belangstelling, redenen waarom het gezel schap op 20 Februari een herhaling van het concert der harmonicaspelers geeft. Ook ditmaal oogstten dirigent Rein Kof man en zijn mysicerende dames en heren een wel verdiend, daverend applaus voor hun enthousiast muziek-maken. A. J. VAN DER WEIJDEN. &et tekksXlte. nvLdde/L v&ikoijMeid 30 cent OlSlOIil per Uy 100 gram Mr. N. S. Blom staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Bij Koninklijk Besluit is mr. N. S. Blom benoemd ott staatssecretaris van Buiten landse Zaken. Hij zal speciaal beiast wor den met Indonesische zaken. Gisteren beeft de Koningin mr. Blom ten paleize Soestdijk ter beëdiging ontvangen. Wedstrijd in theorie van reddingsbrigades Ten einde de theoretische kennis, ver bonden aan de exameneisen voor de diplo ma's van de Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen, te bevorderen heeft het bestuur van het district Noordholland van de NBRD een wedstrijd uitgeschreven, waaraan iedere Brigade met een ploeg van acht personen kan deelnemen. Het district Noordholland is in drie rayons verdeeld: Alkmaar, Amsterdam en Haarlem, De als één geplaatste ploegen in deze rayons komen later in de eindstrijd. Gisteravond is in hotel „Royal" te Haar lem de eerste ontmoeting gehouden onder leiding van de Haarlemse Reddingsbrigade. Nadat de voorzitter van het distinct, de heer J. L. Kattestaart, een kort inleidend woord had gesproken bonden de ploegen van de Reddingsbrigades uit Bloemendaal, Haarlem en IJmuiden de strijd aan. In totaal moest iedere ploeg zes. en dertig vragen beant woorden. Het resultaat was, dat Haarlem op de eerste plaats kwam met 33 punten, volgd door Bloemendaal met 32 punten en IJmuiden met 29 punten. Na afloop van de wedstrijd heeft de heer Joh. M. Schmidt een film vertoond over alle watersporten. Het laatste gedeelte liet zien. hoe op de juiste wijze een schaatsenrijder, die in een wak gereden is. moet worden gered. De voorzitter van de NBRD de heer J. P. Weïjburg woon de de bijeenkomst bij. Woensdag 22 Februari zullen de Reddingsbrigades uit het Noorde lijk deel van Noordholland in Alkmaar in het strijdperk treden. Ijsvogels IIIStrawberries IV zal voor de Velsenaren moeilijk winst kunnen brengen. Strawberries V gaat in Wormerveer een zware wedstrijd tegemoet, daar Kraaien III eveneens aanspraak op de bovenste plaats maakt. „St. Deus dedit" rond de groene tafel In de koffiekamer van het veilinggebouw 't Centrum" heeft de Nederlandse R.K. Land- arbeidersbond „St. Deusdedit" Donderdag avond een vergadering gehouden, waarop de voorzitter de heer P. Huig het openings woord sprak en daarbij zijn vreugde uitte over de goede opkomst der leden. Wegens de reorganisatie van de commis sie der Sociale Verzekeringen was de eerste taak van de vergadering om naast het zit tende lid. de heer P. Huig, een tweede lid aan te wijzen. Hiervoor werd gekozen de heer C. Hoogeboom. Vervolgens gaf de voorzitter een uiteenzetting van de komen de wet op wachtgeld en werklozenverzelte- ring en vroeg daarbij tevens de medewer king van de leden voor het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw, aangezien volgens spreker verscheidene leden vijan dig hier tegenover staan. Voordat met het voorlezen van de jaarverslagen werd be gonnen werd nog enige tijd gediscussieerd over de 5 loonsverhoging, die wel in het bloembollenbedrijf is ingevoerd, maar nog niet van kracht is voor de land- en tuin bouw en het veehoudersbedvijf. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren J. Adrichem, C. Hoogeboom en W. Konijn bij acclamatie herkozen. Aangezien de kascontróle-commissie de bescheiden in orde had bevonden, werd een nieuw lid in deze commissie benoemd en wel de heer P. van Balen. Tijdens de vergadering her dacht de voorzitter het overleden lid de heer J. Schoorl. Na een korte uiteenzetting over de wet op de P.B.O. sloot de heer P. Huig deze met sigaren en koffie opgevrolijkte vergadering. „De eerste mevrouw Fraser" De Rederijkerskamer „Kennemerland" heeft Donderdagavond voor haar donateurs in het Kennemer Theater te Beverwijk een verdienstelijke vertoning gegeven van de „comedy" „De eerste mevrouw Fraser", geschreven door John Ervine. Dit stuk be handelt een episode uit het leven van James Fraser, een welvarende Engelse zakenman, die na een langdurig huwelijk van zijn eerste vrouw Janet is gaan scheiden om te kunnen hertrouwen met de dertig jaar jongere Elsie, een zeer oppervlakkig' wezen, waar Fraser gauw genoeg van krijgt. Voor al omdat zijn beide zoons zielsveel van hun eigen moeder houden. Aangezien Elsie ten koste van alles hoger op wil komen, laat zij zich op haar beurt scheiden om te kun nen hertrouwen met Lord Scrabo. Intussen knoopt zij nog relaties aan met de beroeps danseur Rudolpho, op wie zij verliefd is. Hoewel het drama als het ware voor het grijpen ligt, heeft de schrijver het verhaal niet al te droevig opgevat, maar hij gaf het veeleer een amusante wending. Wij hebben de Rederijkerskamer wel eens beter gezien, toch kunnen wij desondanks niet zeggen dat de uitvoering van Donderdagavond als benedenmaats betiteld moet worden. James Fraser werd natuurgetrouw ten tonele ge voerd door de heer Stevens; mevrouw Hof landVellekoop, die zijn eerste vrouw Janet vertolkte, was niet altijd even rol vast en de heer Prijs was als de vriend Phillip Logan deze avond bijzonder op dreef, evenals de heer Buntsma die een der zonen uitbeeldde. De overige rollen waren matig tot goed bezet. Het décor was weer uitstekend ver zorgd. Vooraf sprak de heer P. Fiege het openingswoord. ■mK POETS- B EXTRACT B Het Ballet der Lage Landen, onder ar tistieke leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weeme, geeft op 24 Februari een voor stelling in de Haarlemse Schouwburg, welke in de plaats komt van het aanvan kelijk aangekondigde optreden van de solo-danser Harald Kreutzberg, die we gens ziekte van zijn begeleider zijn tour- née door Europa heeft moeten stopzetten. Het programma wordt geopend met de reeds in het Bioemendaalse Openlucht theater met veel succes vertoonde choreo grafische variaties in rococo-stijl onder de titel „Les petits riens" door Peter Leoneff op muziek van Mozart. Na een piano-in termezzo (Alborada del Gracioso van Ra- vel, gespeeld door Wolfgang Wijdeveld) volgt het ballet „Cascade" door Max Dooyes naar een gegeven van Raoul Stucky met impressies van het circusleven. Jan Bons ontwierp de décors. Op de bij deze aankondiging geplaatste afbeelding ziet men een scène uit het eerste deel van dit werk. Het eerste nummer na de pauze is de enigszins fantastische, landelijke idylle „Familieleven" naar een scenario van Al- bert Bocai op muziek van Katsjatoerian in choreografische zetting van Max Dooyes. Décor en costuums zijn van Ge»- rard Hordijk. Fragmenten uit de beroemde suite „Les Svlphides" van Michel Fokine (uitgevoerd door Hanny Bouman en Cor van Muijden), .ep muziek van C'nopin en een reprise van „Het Bruidsboeket" van Pieter van der Sloot besluiten het pro gramma. Twee groepen van „Sans Atout" hebben hun kampioen In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baan- straai werden Woensdagavond voor de groe pen II en V van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" de laatste wedstrijden gespeeld voor het groepskampioenschap.Tevens telden deze wedstrijden voor de promotie en degra datie. In groep II eindigden als eersten de heren Bosvan Balen met totaal 187 '4 m.p. gevolgd door de heren v. d. Walv. Groningen met 166% m,p. Beide paren promoveren hier door naar groep I. De heren GrootPlooij en de heren Kokv. Dam eindigden als laatsten en degraderen naar groep III. Ook in groep IV viel Woensdagavond de beslissing. Kampioen werd het paar mejuffrouw van Klaveren en de heer Oosterveen met 174% m.p. Op de tweede plaats met 168% m.p. volg den mevrouw Tabak-heer Riben. die evenals het eerstgenoemde paar naar greep III pro moveren. In deze groep degiaderen de dames TabakBraam en de heren HamersKruis. De voornaamste uitslagen luidden: Groep II: 1. heren v. d. Walv. Groningen 37% m.p.; 2. heer en meVrouw Vogelenzang 37 m.p.; 3. heren Reijmerv. d. Wel 35 m.p.; 4. heren NijmanZoontjes 34% m.p.; 5. heren Kokv. Dam 29% m.p.; 6. heren Bosvan Balen 28% m.p. Groep IV: 1. mejuffrouw Van Klaverenheer Oosterveen 36 m.p.; 2. heer en mevrouw Thomas 35 m.p.; 3. dames Tandv. Essen 34% m.p.; 4. heren Stalz- de Laleine 33 m.p.; 5. heren HoenKerkhof 32 m.p.; 6. mevrouw Tabakheer Biben 31% m.p. Onderlinge wedstrijd: Groep A: 1. heren BakkerSpruit 39 m.p.; 2. heren W. en G. de Boer 36 m.p.; 3. heren BerléeHoogeboom 34 m.p.; 4. heren KrabHoogeboom 32 m.p.; 5. heren BloemendaalHoogeboom 31% m.p.; 6. heren GeldermansKleine 29% m.p. Groep B: 1. Mevrouw Reijmerheer Kles- ser 43 m.p.; 2. heren Groot—van Groningen Sr. 38% m.p.: 3. lieer en mevrouw Striemer 37 m.p.; 4. dames HamelSchaafsma 33 m.p.; 5. heren Tuinmanv. d. Berg, 30 m.p.; 6. mevrouw Kokheer Nijman 29% m.p. „Sans Atout" in de competitie van de Nederlandse Bridgebond De Beverwijkse bridgeclub ,.Sarts Atout" heeft in het begin van deze week in haar clublokaal aan de Baanstraat met afwisse lend succes een zevental wedstrijden ge speeld voor de competitie van de Neder landse Bridgebond. De uitslagen luidden: hoofdklasse, team I: de heren Bosvan Ba len en SpruitBakker winnen van Sant poort I met 3730 m.p. Team II: de heren Hoogeboom—Habak en BerléeHoogeboom winnen van Bridgeclub 1940 n met 3931 m.p.. Eerste klasse. Team IV: de heren Braam van Stiphout en KrabTabak verliezen van Santpoort II met 2025 m.p. Team VI, de heer eri mevrouw Thomas en mevrouw Tabak—heer Biben spelen gelijk tegen Santpoort III met 3937 m.p. Tweede klasse. Team VII, de heren Hoen van Essen en Van Zonv. Zutphen win nen van Bloemendaal IV met 3418 m.p. Team VIII. mejuffrouw van Klaveren heer Oosterveen cn de .heer en mevrouw Striemer winnen van Santpoort IV met 48—33 m.p. Team X, de dames Braam—Tabak en de heer en mevrouw Van de Capelle verliezen vaü Spel en Vriendschap IV met 1377 rrup. Interessante lezing over het reddingswezen Voor de personeelsvereniging der machine fabriek C. Maters C.V. 'heeft de heer J. G. Wittpen, propagandist van de Noord- en Zuid Hollandse Reddingmaatschappij in de bovenzaal van 't veilinggebouw ,,'t Centrum' een interessante causerie gehouden ov^r het werk van deze organisatie. Spreker begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen dat de Beverwijkers in het algemeen veel interesse voor het reddingwezen tonen. Vol gens de heer Wittpen is het redden van mensen die in nood verkeren niet alleen moeilijk, maar door de verraderlijke ban ken voor onze kust ook uitermate gevaar lijk. Het reddingswerk bepaalt zich tegen woordig hoofdzakelijk tot het redden van mensen. Vroeger was dat even anders, toen was het feest, als een schip verging. De K.N.Z.H.R.M. werd 11 November 1824 op gericht naar aanleiding van het feit dat in October van dat jaar bij een poging om de bemanning van een fregat dat onder Huis duinen gestrand was, te redden, negen Hel- derse zeelui het leven verloren. Deze instelling wordt met vrijwillige bij dragen in stand gehouden, waarvoor per jaar j 280.000,nodig is. Na nog een uit eenzetting gegeven te hebben over de wijze waarop de reddingen tot stand komen, be sloot de heer Wittpen de avond met het vertonen van een film ovèr het redding- werk. Vooraf sprak de voorzitter van de per soneelsvereniging de heer H. Rosemeyer een kort welkomstwoord. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. van Ar enthals en J. Willems; P. de Bie en Fr. Bax; J, Vegfcer en A, Baas. GETROUWD: G. J. Offerhaus en A. Bak ker; H. J. Wolst en G. A. Spruit; H. Knep- pers en Th. Castricum; J. van Vliet en M. C. Schoenmaker. GEBOORTEN: Theodorus L,, z. van J. P. Niesten en J. A. Spanjaard; Adriana M., d. van J. Doe en A, C, M. v, d. Does; Maria Chr. J., d. van J. N. Vonk en A. Wit; Catha- rlqa M.. d. van W, Waarts en C. Joosten; Maria W. H„ d. van J. Butter en J. Nolten; Cornells A. M.. z. van J. Pel en C. de Groot; Francisca J. M., d. van J. Snijders cn A. M. Glorie; Jacobus C. Fr., z. van A. Verkooijen en E. C. van Leeuwen; Catharina M. G., d. van P. A. M. Welboren en M. Druïjven; Jacob G„ z. van G. van Hooff en A. G. Com mandeur; Helena, d. van C. A. Verkerk en I. M. Kuiper; Alida M., d. van C. G. Braas en C. Schouten: Johannes Th. M., z. van W. I. en G. A. C. Jansen. OVERLEDEN: J. Koning, oud 72 j., wed. van J. Kuiper. Castricum BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Sibertha Geertruida Maria, d. van J. C. de Graaf en M. M. Koppes, Bak- kummerstraat 91a; Maria Prudentia, d. van E. van der Velde en C. E. Engeringh. Toren straat 69; Joke, d. van J. van Elven en C. G. Brouwer, Poelvenstraat 47: Nellie Elisabeth, cL van G. A. Sneep en A. Mewe, L. Toepoel- GEHUWD: Nicolaas Marie Ruiter, te Heïlo en Maria Johanna Twisk te Castricum; Dirk Alexander van. der Horst en Jannetje Ruij- ter, beiden te Castricum; Hendrikus Johan nes Commandeur en Maria Schram, te Castricum; Leo nardus Zuiderduin te Bever wijk en Alida Maria Degeling te Castricum; Petrus Beentjes en Maria Anna Komen, bei den te Castricum. OVERLEDEN: Comelis Buthfer, oud 69 j., gehuwd met L. de Rooij, wonende te Castri cum; Hendrik Doeleman, oud 80 j., weduw naar van Petronella Barg. wonende te Haar lemmermeer; Bernardus van de Puttelaar, oud 81 j., weduwnaar van J. M. Tax, wonen de te Amsterdam; Akke Oppenhuis. oud 72 j., wed. van O. de Groot, wonende te Opper does. Petertje Adriaantje Hopman, oud acht en veertig j., wonende te Oude Niedorp. De geboorte van een tweeling is in de meeste gevallen een verras sing. Het wordt eer. dubbele verrassing wanneer ge Uw BABY-UITZET ge kocht hebt bij v. WEERT. Ziet hiei-voor onze étalage. VOOR DE BABY Agenda voor Beverwijk VRIJDAG II FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Vrouw vermist. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Afspraakje met Judy. W.B. Theater, 8 uur De greep des doods. Corso Theater (Castricum), 8 uur. De prinses en cfe piraat ZATERDAG 18 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Vrouw vermist. Luxor Theater, 7 en 9.15 uür: Afspraakje met Judy. W.B. Theater, 8 uur: De greep des doods. Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.80 u.i De prinses en da piraat.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5