Dreigende catastrophe in het IJmuidense trawlbedrijf De belangstelling voor de „facultatieve nam in 1949 toe jassen Stormvogels naar de tweede plaats Visserij- varia) De verdwenen formules Vrijdag 17 Februari 1950 4 Directeur van „Petten" „Ais het niet verandert wordt het bedrijf weer stopgezet" De resultaten van de reizen, die de IJmuidense trawlers naar de Noordzee maakten nadat weer een gering deel van de vloot door de reders in de vaart werd gebracht, zijn zo slecht, dat er in rederskringen sterk over gedacht wordt, om bü voortduring dezer situatie de vloot definitief op te leggen. De directeur van de op een na grootste der IJmuidense rederijen, dc heer D. J. Krijger van de „Petten" verklaarde ons, dat de gang van zaken op dit moment ruïneus genoemd moet worden: de „Bergen" be- somde slechts 16.900,na een reis van 16 dagen, dc Bloemendaal maakte voor een mooi schip vis 11.000,de Claes Compaen besomde 19.000,en de grote moderne VIOS bracht Donderdagochtend slechts 16.000,op. Er moet geld bij. Kolenprüs steeg nog meer Inmiddels bedraagt de kolenprïjs 46,50 per ton, waartegenover staat, dat de buitenlandse kolenprijs in geen verge lijking staan tot de Nederlandse zodat con currentie voor de Nederlandse vloot met dé buitenlandse practisch onmogelijk is. De Duitse reders kopen hun kolen voor de visserij a vijftien mark in, de Engelse prijs ligt ongeveer een pond sterling be neden de Nederlandse en de prijs van het ijs is in ons land ook dermate hoog, dat een redelijke exploitatie van de vloot niet langer mogelijk wordt geacht: wanneer liiei niet wordt ingegrepen is de kans op een Üsoorlog groot, aldus onze zegsman. Weliswaar is te vismeelprijs iets ge stegen, zodat zij nu tegen het niveau van de „importprijs" aanligt, maar de reder vaart niet in de eerste plaats voor het vismeel, hoe belangrijk dit product op zichzelf ook is geworden. Dat het vismeel inmiddels de „dure kop" van vele reizen kan afhalen, moge blijken uit het plan, dat. de reders overwegen om deze zomer ook de beneden- rttaatse haring, die toch al dood binnen boord wordt gehaald mee naar huis te nemen, zodat zij er tenminste voor vismeel- fabrieage nog een zekere vergoeding uit kurmpn putten. Samenwerking moet er komen Uit de recente historie is wel gebleken, dat samenwerking tussen rederijen en handel een dwingende noodzaak is gewor den, daar anders de mogelijkheid bestaat, dat beide partijen ten onder zullen gaan. De marktspreiding is een ander punt, minstens even belangrijk overigens: wan neer onder meer' ook de loggervloot kan meehelpen, om de aanvoeren niet steeds aan het begin van de week in de markt te zetten, zouden er heel wat problemen op gelost kunnen Worden, die hier direct uit voortvloeien. „Er is wel eens gevraagd, waarom de hoge winsten van direct na de oor log niet gebruikt zijn voor reserve ringen", zo zei de heer Krijger, „maar deze vragenstellers' mógen niet uit het oog verliezen, dat er ontzaglijk veel geld in de schepen is gestoken en dat ook de afschrijvingen enorme sommen hebben gekost". Als enige uitweg1 uit de huidige précaire situatie'zag dé heer Krijger enerziids een krachtïgè" 'samenwerking' tussen rederijen ;eo<£O9e0i»a, THMLM (bet theater met de beste films) Presenteert Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur GRETA GARBO in haar grote succesfilm N5NQTCHKA Parijs leerde het Russische meisje zingen en dansen! DE NIEUWE GARBO, grootser dan ooit- tevoren! Ook 7.y verkoos de vrijheid. Toegang 18 jaar Maandag, Woensdag en Donderdag, 8 uur (Dinsdag géén bioscoopvoorstelling) GLENN FORD - WILLIAM HOLDEN in BE M&N VAM COLORADO in technicolor! Een emotionele film van een beklemmend karakter! Glenn: Ford in de rol van een sinister waanzinnige. Toegang 18 jaar Zondag matinée 3 uur STAN LAUREL en OLIVER HARDY in dé dolle klucht ACHTER m TRAHES Toegang alle leeftijden Agenda voor Veisen VRIJDAG 17 FEBRUARI Thalia, 8 uur: „Nmotéhka". Rex, S uur: „Home in Oklahoma". Patronaatsgèbouw: 8 uur: Maatschappij tot Nut van het Algemeen: „De stenen soreltèn". ZATERDAG 18 FEBRUARI" Thalia, 7 en 9.15 uur: „Ninotchlca". Rex, 6.45 en. 9.15 uur: „Home in Oklahoma". en handelaren, vooral om de binnenlandse markt veel intensiever aan. te spreken en de prijsvorming in de markt te doen ge schieden, anderzijds echter in een dras tische verlaging van de exploitatiekosten, onder meer door een regeringssubsidie op de kolenprijzen. Groeten voor Hoogovenmensen in Indonesië Het radioprogram voor de Nederlandse Strijdkrachten, dat geregeld familieleden en verloofden van militairen «in Indonesië in de gelegenheid stelt een groet door de aether te zenden tot hun man, zoon of ver loofde zal op Donderdag 23 Februari en Donderdag .9 Maart een programma ver zorgen, speciaal bestemd voor de circa 60 medewerkers van Hoogovens, die als mi litair in Indonesië zijn. Een inleidend woord tot de uitzendingen zal respectievelijk door directeur Ingen Housz en de heer Blaauw, chef van de Sociale Afdeling, worden gesproken. Ver der zal de Hoogoven-harmonie de muzikale omlijsting verzorgen. De uitzendingen vinden plaats in de da gelijkse uitzending naar Indonesië, via de kortegol-zender P.C.J. in de 13 en 16 me terband van 20 u. 1521 u. Javatijd. Voor Europa is zij te volgen in de 49 meterband, tussen 13 u. 15 en 14 u. Neder landse tijd. De opnemingen worden Woensdag 15 Februari, om 7 uur 's avonds in het restau rant Walserij-Oost gemaakt.. Met de be trokken familieleden is contact opgeno men. Feestavond van „Onderlinge Vriendschap" Het cabaretgezelschap „Footlight" uit Amsterdam dat Donderdagavond in Thalia 'op de feestavond van de buurtvereniging ..Onderlinge Vriendschap" optrad, heeft bij de aanwezigen geen al te beste indruk achter gelaten. Het gezelschap was beslist berekend voor zijn taak, zoals men dat toch van beroepsmensen mag. verwachten en het gebodene was dan ook over het algemeen meer kitsch dan kunst. 'De Rita's, twee charmante jonge dames, met hun accordeons, vórmden een gunstige uit zondering en de beschaafde muziek die zij brachten, was zo goed, dat hun optreden tenminste met een enthousiast applaus werd beloond. De goochelaar Ranelly, die óver een behoorlijke vingervlugheid bleek te beschikken, kon er ook nog mee door, maar de rest kon nauwelijks de aanspraak maken op amusement. Wat de conféren cier, Bob de Jong vertelde was deels on verstaanbaar, deels oudé koek en het leek wél of hij aan plankenkoorts leed. De schetsên, waarvan er één beter achterwege had kunnen blijven, waren evenmin van het beste gehalte. Het is overigens jammer dat de buurt vereniging, die de leden iets goeds heeft willen bieden, in de keuze van gezelschap niet gelukkig is geweest. Een bal, met mu ziek van „The rhytm Abanjo's" besloot de avond. Fietser verleende geen voorrang en dolf het onderspit Op het beruchte IJmuidense kruispunt Kanaalstraat-Kerkstraat gebeurde een aanrijding tussen een wielrijder en een vrachtauto, doordat de wielrijder geen voorrang verleende aan de van rechts ko mende auto.De 65-jarige fietser N. B. uit IJmuiden-Oost kreeg een rechteronder- beenbreuk en zijn rijwiel werd licht be schadigd, Het slachtoffer werd overge- bracht naai- het Sint Antoniusziekenhuis. LEGER-INSTUIF HAD DIRECT AL VEEL BELANGSTELLING. Donderdagavond is de „Instuif" van liet IJmuidense Leger des Hei-Is geopend en de eerste avond was er direct al flink wat belangstelling; we telden op een gegeven ogenblik een zestig bezoekers tussen de 15 en 25 jaar. Er heerste een prettig vrolijke stem ming: de dammers en de schakers waren rustiger dan de tafeltennis-beoefenaren, de sjoelbak en het sch ij venbiljart veroor zaakten ook meer leven maar de leger- zaal biedt voor al deze liefhebberijen ruimschoots gelegenheid, al mankeren er nog wat gezelschapsspelen. Bij een druk bezoek, zoals' dit Donderdagavond was, zijn er spelen te kort. Kapitein Vons er kent dit, maar waai* zijn financiën tekort schieten zal er misschien uit de gemeente nog een of ander in natura kunnen wor den bijgedragen. Hoogoven-kleermaker jubileerde In de feestelijk versierde" algemene werk plaats der Hoogovens werd de heer N. A. Dekker, kleermaker, ter ere van zijn 25- jarige ambtsjubileum in de bloemetjes ge zet en vele kameraden hadden zich opge maakt om deze zilveren veteraan 'hulde te brengen. Als havenreservist in dienst gekomen en opgeklommen tot 'bootsman aan de Haven moest hij na een langdurige ziekte zijn functie opgeven. Hij werd als kleermaker het vak van zijn vader te werk gesteld in de algemene werkplaats. De jubilaris mocht de gelukwensen der directie in ontvangst nemen bij monde van directeur P. R. Bentz van den Berg, die ze vergezeld deed gaan van de gebruikelijke enveloppe. De heer G. S. K. Blaauw, lid van de directiestaf en chef van de sopiale afdeling, stelde met genoegen vast dat hun weder zijds contact de laatste maanden weer nauwer is geworden. Enkele momenten uit het werkersleven van de jubilaris bracht spreker naar voren en met zijn hartelijke gelukwensen droeg hij het gedenkbord en het vererend getuigschrift der Maatschappij over. De heren C. Julius en J. C. van der Aar, oud collega's aan de haven, kwamen na mens die afdeling gelukwensen. „Gelukkig hebben vóór mij mannen, die u van de haven kennen, over de werk periode aldaar gesproken," zei de heer D. H. Veltrop, leider van de algemene werkplaats, „gelukkig, omdat ik u slechts de jaren die u hier werkt, van nabij ken. Met moed bent u aan een ander vak begonnen en plichtsgetrouw hebt u volgehouden, waar voor wij allen het diepste respect koeste ren." De heer Veltrop bood aan het slot van zijn toespraak het jubileumgeschenk aan. Ing. S. Strikwerda, chef van de me chanische dienst, kwam de jubilaris in een gevoelvolle rede uit naam van de technische werkgemeenschap van het bedrijf de gelukwensen aanbieden en hij stipte daarbij nog uitdrukkelijk aan, dat de algemene werkplaats sinds ge ruime tijd tot de productieve afdelingen en zeker niet de minste behoort, waar werkstukken van velerlei soort en in verschillende afmetingen worden vervaardigd en waar het bedrijf be langrijk voordeel van heeft. De chef van het transportwezen, de heer W. Wiersma, liet zich niet onbetuigd om zijn oude medewerker aan de haven te doen weten, dat men de jubilaris bij 't transport niet vergeten heeft en dat er vreugde heerst over de wijze waarop de heer Dekker be vrediging in de nieuwe werkkring heeft gevonden. De heer C. van der Waa, collega van de jubilaris, richtte zich allereerst tot me vrouw Dekker en huldigde haar met een fraaie plant. In 1948 1327 crematies, in 1949—1581 In het jaarverslag van de "Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding wordt gewag gemaakt van een aan zienlijke stijging van het ledental en verwacht wordt dat duizenden mensen, na de herziening van de begrafenis wet, tot de „facultatieve" zullen toe treden. Van 1 Januari 1947 tot 1 Januari 1950 nam het ledental met 46 procent toe. Ook het aantal crematies in het Velsense crematorium nam in 1949 procentsgewijze in sterke mate toe. Dit bedroeg namelijk 1581 in 1949 tegen 1327 in 1948. In 1949 ging de vereniging over tot de ge- zinsregistratië, welke dank zij het feit dat meer dan 90 procent van de leden de ge vraagde inlichtingen hebben verstrekt, een groot succes is geworden. Aan de hand van deze gegevens is het centraal ledenregister omgewerkt tot een „burgerlijke stand" dei- leden. Over de herleving van het oude of de tot stand koming van het nieuwe vereni gingsorgaan, werd in 1949 nog geen defini tieve oplossing gevonden. Het dagelijkse bestuur zal binnenkort een concreet voor stel over dit onderwerp bij het hoofdbe stuur indienen. De commissie tot herziening van de be grafeniswet kwam op 8 Juni voor het eerst bijeen. Deze commissie welke is ingesteld Filmavond „Steun Wettig Gezag" De afdeling Velsen van de stichting „Steun wettig gezag" organiseert op Don derdag 23 Februari een filmavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. Het staat nog niet vast welke film vertoond zal worden. Aan deze avond is een grote attractie verbonden. V.Z.V. gaat naar Hilversum Het tweede heren-zevental van VZV komt Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te Haarlem uit tegen Haarlem II. Maandag vertrekt het eerste zevental naar Hilversum waar gespeeld zal worden tegen Robben II. De Velsenaren zullen alle zeilen bij moeten zetten om een puntje te bemachtigen. Van Zaterdag af gelden de nieuwe spel regels van waterpolo. bij besluit van de minister van Binnen landse zaken, is beiast met de taak van advies te dienen bij de vraag welke wijzi- zingen in de wet van 10 April 1869 met betrekking tot het verbranden en het bal semen van lijken dienen te worden aange bracht. De „Facultatieve" verwacht dat 't werk van de commissie tot een aanneme lijke oplossing zal bijdragen. „Nijkerk" naar de sloper Het 5843 ton metende vrachtschip „Nij kerk" van de Hamburg-Amerika lijn, dat sinds de bevrijding voor de V.N.S. gevaren heeft, zal dezer dagen naar Hendrik Ido Ambacht vertrekken om gesloopt te wor den. De „Nijkerk" heeft er 46 jaar trouwe dienst opzitten. ©xfsrd kamgaren costwums en piusfeurspakjes Gerard van Praag „Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden Vm Woensdag a.s. ROY ROGERS met TRIGGER in: HOME IN OKLAHOMA (Adv.) Voor 't voorjaar ontvingen wij reeds een prima 6ortering 52,50 tgypriscn Kaïoener 58.50 met effen en geruite voering in prijzen van: 55. 75. 77.25 qi/L Jn q/ KENNEMERLAAN 24 TEL. 4963 Zal „Watervliet" nu kampioen worden? De vraag of het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" Zaterdag kampioen van de tweede klasse KNKB zal worden, beheerst de groen-gele familie. De twee weken geleden uitgestelde ontmoetin; met DSV te Bussum zal nu Zaterdag ge speeld worden. Hoewel de Bussumse ploeg tot de zwaksten wordt gerekend, kan „Wa tervliet I" nog een harde dobber krijgen om de begeerde twee winstpunten te be halen en daarmede het kampioenschap en automatische promotie naar de tweede klasse. Het optimisme van de groen-gelen is wat geluwd door het niet meespelen van -mej. M. v. d. Plas en de heren B. de Heer en R. Velthuys, waarbij de kans groot is, dat ook de heer R. Bergsma niet van de partij zal zijn. De reserves mogen er echter ook zijn en dus wordt de kampioensvlag maar mee genomen. Mochten de Velsense korfballers er nog niet komen, dan rest nog één wed strijd, eveneens uit, tegen de hekkesluiter SKV te Utrecht. Watervliet I vertrekt Zaterdagmiddag met de dames C. Broeksma, T. Gieze, J. v. Vught, W. Jansen, R. Weymar, T. Waag- meester en de heren J. Broeksma, M. v. d. Brink, H. Gieze, R. Bergsma, W. Berghuis en M. Veerbeek. Reserves zijn de dames S. Sanders, D. Schelling en de heren F. Vos en T. Heistra. Het tweede Watervliet-twaalftal trekt Zondag, naar Wormerveer voor de zeer lastige wedstrijd tegen Groen Geel 2. Wa tervliet 2 bestaat uit de dames G. Kluft, S. Sanders, D. Schelling, H. Voerman, T. Waagmeester, C. de Vries en de heren W. Berghuis, T. Hèistra, E. v. Lange, M. Veer beek, F. Vos en A. de Vries. Verder staan Zondag op het programma Watervliet 4Haarlem 3 en Sport Vereent 4Watervliet 5. De adspiranten zijn vrij. Welkom thuis Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt'dat vermoedelijk Woensdag 22 Februari in Amsterdam zal aankomen, varen de volgende militairen uit onze. om geving thuis: J. Smit. Reguliersstraat 56, Beverwijk; L. In 't Velt, Hoofdstraat 65, Santpoort; L. Boon, Linnaeusstraat 5, IJmui den; W. Buit. Trompstraat 150, IJmuiden; B. van Daalen, Duinlustparkewg 48, Santpoort; P. A. de Goede, Jan Vermeyenstraat 15, Be verwijk; G. Groen, Jan Vermeyenstraat 20, Beverwijk; J. den Hollander, Bakkerstraat 11, IJmuiden; A. Koks, W. Daniëlslaan 3, Santpoort; H. Lamers, Noord Heirweg 9, Vel sen; W. v. d. Lugt, Wijk aan Zeeërweg 3, IJmuiden; W. Schoone, Meerstraat 44, Be verwijk; C. van der Steen, Velserduinweg 181, IJmuiden; P. Stet. Velserduinweg 330, IJmuiden; Z. de Velde, H. Mandeweg 11, Be verwijk; L. Harms, Stetweg. 24, C-astricum; H. Molenkamp, Hoofdstraat 147, Santpoort; P. Croonen-berg, Wijk aan Zeeërweg 86, IJmuiden; P. Hekman. De Lethstraat 3, Vel- sen-Noord; P. Pilanen, Litslaan 20, Sant poort; L. van Gelder, Snelliusstraat 16. IJmuiden; P. Griekspoor. Driehuizerkerk- we'g H 83, Driehuis; J. Streamer. Leo Toe- poelstraat 26. Castricum, J. van Diepen, Alk- maarseweg 365, Beverwijk; W. de Jong, Piet Heiristraat 40, IJmuiden; N. Mulder, Leeuwe riklaan 26, IJmuiden; J. Bakker, Van Dalen straat 54, Santpoort; G. Jongersma, Beek- zanglaan 98. Beverwijk. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de'haven van IJmuiden kwamen bin nen: Prins Willem IV van Hamburg: Theo dora van NorrkÖping, Hendrik van Londen. Strijpe van Swansea. Keizersgracht van Abö. Hedwig Pannbacher van Hamburg. Kitty v. Goole. British Dupe van Falmouth. Cötes du Nord van Le Havre. Rijnstroom van Londen. Wind ar van Skutskar. Vertrokken zijn: Ageroen naar Sefana. Heelsum naar Key West. Waria naar Rot terdam. Corsica naar Emden. Manuela naar Curacao. Steinaker naar Noordzee. Power naar Noordzee. Kota Gedeh naar Antwerpen. Luna naar Rotterdam. Eemstroom n-. Bristol. VOETBALOVERZICHT In het kamp van VSV kan men na de overwinning van Zondag op DOS weer wat rustiger ademhalen. De voorsprong op-Zee- bttrgia bedraagt thans vier punten en met nog slechts drie wedstrijden voor de boeg lijkt ons deze voorsprong een vrij veilige. Hoe verstandig het van VSV was geweest Utrecht twee punten rijker te verlaten dan men er binnen gékomen was, bleek pas goed, toen het kranige gelijke spel van Zeeburgia tegen Hermes-DVS bekend werd. Zondag spelen de VSV'ers uit tegen KFC. Op het Koger terrein speelden zij het vorige jaar een prima wedstrijd. Mogelijk is deze herinnering een stimulans voor de wedstrijd van Zondag. Bovendien zullen de Velsena ren zich zo spoedig' mogelijk definitief in veiligheid willen stellen en dat zou het geval zijn, als zij Zondag tegen KFC één winst punt meer behaalden dan Zeeburgia tegen Blauw Wit. Stormvogels krijgt Watergraafsmeer in het Vfelser Sportpark op bezoek. Enige tijd heeft deze Amsterdamse club een leidende rol gespeeld, doch de laatste wedstrijden zijn de hoofdstëdelijken wat afgezakt. Kans op de bovenste plaats hebben zij dan ook niet meer, maai' de onderste plaats zou nog door hen bezet kunnen worden, o.i. echter alleen theoretisch. Voor Stormvogels is het nog eventueel bezetten van de tweede plaats de priklcèl. Het kan nog öen aardige wedstrijd worden met als eindresultaat een kleine zege voor Stormvogels. Van de derde klassers gaat Beverwijk naar het Zaanse Zilvermeeuwen. In geen géval behoeven de Beverwijkers met lege handen huiswaarts te keren. Bij SDW—Vitesse zal wel de nodige spanning heersen. De presta ties van; de oud-tweede klassers zijn-nog al tegengevallen. Wij rekenen ei* dan' ook' vast op, dat Vitesse één punt medeneemt. Kin- heim ontvangt bezoek van APGS, dat altijd een lastige tegenpartij is. De Velsenaren zul len dan ook wél ëen veer moeten laten! Terras-vogels kan evenals zovele andere clubs in 3 A nog best een paar puntjes gebruiken, en zij zullen trachten deze op Schagen te ver overen. Dat de Santpoortenaren daarin voor honderd procent zullen slagen, vermoeden wij niet, want deze Santpoorters zijn de laat ste tijd niet best op dreef. Dan doet de, andere Santpoortse derde klasser, de RKSV „Velsep" het beter. Deze heeft van de aanvang van de competitie af de leiding genomen en gehouden en ais het •een beetje wil, wordt de ploeg nog onge slagen kampioen. O VVO zal Zondag wel geen roet in het eten gooien. WE zou aardig in de (kampioens-) kaart van Velsen spelen, als het Zondag Hélder één of meer puntjes afhandig maakte! Maar dat zal de WE'ers in Den Helder niet meevallen! Dan geven we meer voor de kans van DEM tegen de Alk- maarse Boys, hoewel het ons niet zou ver wonderen, als het op een gelijk spel uitliep! ADO zal het tegen IVV zeker niet gemak kelijk hebben. We durven niet eens op een gelijk spel te hopen. CSV heeft Zondag ondanks het gelijke spel tegen Limmen de kop genomen, maar.er zijn nog verschillende kapers op de kust. Een van hen is Assendelft en deze. club komt Zondag op bezoek. Dat kan een spannende ontmoeting worden. Wij houden het op eer gelyk spel. IEV met zijn zes punten uit elf wedstrij den tegen BPC met vier uit twaalf en DSS met drie uit elf laatstgenoemde twee clubs bezetten op het ogenblik de onderste twee plaatsen speelt uit tegen DSS. Hierin zit ten winstkansen voor de IEV'ers. WB ontvangt RKAVIC. De WB'ers heb ben reeds vijf verliespunten meer dan Riva len en moeten dus déze wedstrijd, winnen. Óns inziens kunnen zij dat ook! Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters In spoedgevallen zijn van de groep artsen aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering" van de genees kunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, telefoon 4084 en P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, telefoon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295 telefoon 4023. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, telefoon 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Verloskundige Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43, Velsen-Noord. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag- spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: L. J. Vreëling. Vondellaan 32, telefoon 3364. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Remdersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 en Beverwijk apotheek, Populieren laan 44, telefoon 3388? SANTPOORT In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, telefoon 8510 te consul teren van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, telefoon 8249. MARKTBERICHTEN 16 Februari 1950 Besommingen IJM 41 Compaen 19.600. SCH 305 379. Van 15 Febr. 1950: RO 1 4659. Een VEM-trawler besomde f 16.000. Visaanvoer 15 kisten tarbot, tong en heilbot, 10 kisten schartong, 70 kisten haai, 10 kisten poontjes, 110 kisten schelvis, 380 kisten wijting, 560 kisten koolvis, 40 kisten leng, 120 kisten ka beljauw, 220 kisten haring, 10 kisten makreel, 50 kisten diversen. Totaal 1755 kisten. Pryzen Heilbot 2,05—1,80; tarbot I 2,10—2: kl.m. tong 2.352,25; KL tong I 1,721,64; kl.'tohg II 1.32—1.28, per kg. KI. heilbot 8078; schartong 3331; verse haring 2113,50; makreel 3315,50; ham 5349; poontjes 22,50; kl. haai 13,509; gr. schelvis 5049: gr.m. schelvis 57,50—49; kl.m, schelvis 5652; kl. schelvis I 5244; kl. schelvis II 37-30; wijting 18.5011; kl. kool- vis 17,5014; kl. koolvis wit 3222,50; gr. gul 33,5032; m. gul 3127,50; kl. gul 22,50 22; hommen 22, per 50 kg. Balans. Van de thans varende trai ler vloot zijn deze week weer naar zee vertrokken de Tubantia, de Viking Bank, de Haarlem, de Herman en de? Bergen. De Zwarte Zee is Woensdag voor' het eerst naar zee vertrokken van dit jaar. Binnen zijn gebleven de Limburgia voor ketel keuren, de Johannes Polderman wegens een motor-mankement en de Claes Com paen als gevolg van de slechte uitkomsten, Retour. Maandag had de Maria (Sch. 305) de vang'st in IJmuiden gelost. Toen de logger voor een nieuwe reis de haven verliet moest hij terugkeren. Een motor defect was oorzaak van het afbre ken der reis. Ringen. In Rotterdam zullen volgen de week de Jacoba (IJm. 21) en de Klaas Wijker „door de ring" moeten. Het is nog niet zeker of de trawlers daarna weer in de vaart, komen. Commando-overdracht. Schipper En gel Zwart van de Abraham (Sch. 93) is met de „Tubantia" (IJm. 37) naar zes vertrokken. Dit weekend schol en tong. Het con tingent platvis voor Engeland is voor deze week reeds uitgeput en de loggers met schol- en tongvangsten zullen daarom eerst tijdens het weekeinde lossen. Haring-invasie. Het afgelopen week einde zijn enorme haringvangsten onder de Noorse kust gemaakt. Woensdag kwam een vrachtschip haring in Rotterdam aan. In IJmuiden werd 20 per kist van 45 kilo betaald. Donderdagmarkt. De „Claes Com paen" (IJm. 41) en de „Vios 3" (IJm. 24) losten Donderdagmorgen ieder 800 kisten rondvis. Hoewel er geen aanvoer van schuiten of loggers was, waren de prijzen van de rondvis laag. Verwachtingen. De „Alkmaar" (IJm. 31) en de „Medan" (IJm. 57) worden aan de Maandagmarkt verwacht. Op het ogen blik vissen deze trawlers in de „Zuid" naar kabeljauw en radio. Het is niet uit gesloten dat ook de „-Petten" aan de Maan dagmarkt verschijnt. Dit weekeinde wor den ongeveer 2 5 loggers aan de afslag verwacht. De kotter- en bottervloot is, als gevolg van het slechte wéér niet uitge varen. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gélinck 4D Ze sliep niet. Ze had net een jongen aan het raam gehad. Wist u dat niet, juf frouw Kurkmans? Dus tóchtóch. Dacht u dandat er iemand zou zijn? Ja. Waarom? Van 't briefje. Ik zag 's middags dat ze een briefje in de zak van haar schort frommelde. O goedheidikik mot effe zitte Dit was geen comedie, zag hij, en schoof haar zelf een stoel toe naast de wastobbe. Ze zakte neer en wreef wezenloos over haar voorhoofd met haar natte zeepsop hand. En dan staarde ze voor zich uit met aulk een wanhoop in haar ogen, dat hij toch w&*rlijk medelijden met haar voelde. Dit onaantrekkelijke vrouwspersoon mocht dan eern „karonje" zijn, ze was toch diep beklagenswaardig op dit vreselijke ogen blik. En dan zond hij, met een enkel woord, zijn rechercheur naar de binnenplaats terug en verzocht hém de keukendeur te sluiten. Vertel me nu alles zei hij zacht. U zag dat ze een briefje in haar zak'from melde. En dat briefje hebt u gelezen? Ja. En wat stond er in? 't Was vaa een vreemde knul. Sjors heette hij. Hij zei dat hij om elf uur 's avonds aan haar raam zou komrrie. Was dat een kennis die Betsie op straat gemaakt had? Ja dat mot wel. Is er al eens meer zoiets gebeurd? Ja. Betsie is een erge jongensgek, niet waar? Ja. Erg. Ze isgeen fessoendelijk meissie. Ja, hij had werkelijk medelijden met haar, zoals ze daar met diep-gebogen hoofd bekende dat haar dochter geen fessoende lijk meissie was. Het was tragisch. Hij leunde nu tegen het aanrecht schuin ach ter haar, zodat ze hem niet hoefde te zien en vervolgde: Wilt u mij nu vertellen wat er verder precies is gebeurd, juffrouw Kurkmans? Want u hebt de professor op zijn hoofd geslagen, is het niet? Omdat u dacht dat hij die jongen was! En Gozewina, ineens, gooide eruit; Ik zei niks tege Betsie, maar ik dacht! die jonge wil ik straks as-ie komt, eens vertelle wat ik ervan denk van zo'n smerige manier van doen! En ik bleef op, veel later dan anders. En ïk stuurde me man om elf uur met de koppies koffie naar bove óm hem uit de weg te hebbe. Hij is altijd veel te goeïg en ik wou zelf met de jonge prate. En toen hoorde ik hem om elf uur binnenkomme, en door de gang lope en de achterdeur uitgaan. En toen ik effe later me hoofd uit de keuke- deur stak, zag ik hem voor het raam van me dochter staan. Hij klopte er tege aan. En toen werd ik opeens zó razend, toen ik hem daar zo bij me dochter zag kloppe, toen liep het bloed zó naar me gezicht dat ik niet meer wist wat ik dee. En ik greep meteen een blok hout en mèpte hem daarmee van achtere tege ze kop. Maar ik wist niet dat het de professor was, ik wist het eerlijk niet. Ik wist het nog geen eens toen hij gevonde werd, want ik dacht nog altijd aan die jonge en die had ik na de slag nog met Betsie hore prate. Ik dacht nog: hij zal zeker alleen een buil op zé kop hebbe. Heb ik nog geeneens hard ge noeg gemept! Ja, dat dacht ik, meneer! Het was goed dat hij achter haar rug tegen het aanrecht leunde, want hij moest nu toch even lachen! Had ze nog niet hard genoeg gemept! Maar het was alles toch volkomen begrijpelijk. Hij vroeg verder: En daarom ging u Betsie's kamer binnen? Ja. Maar er was niks. Ze sliep. Dat dacht ik tenminste. Was die jonge er dan tóch? Nee, die was weg. En wanneer be greep u dan dat het niet die jongen, maar de professor geweest was die u geslagen had? Veel later, meneer. Midde in de nacht toen die agent Van Beek zei, dat de pro fessor met een blok hout geslage was. Toen begreep ik dat ik het gedaan had... o goedheid.en ik morste me koffie over me tafelkleedEn die Betsie zat ook alweer met die Van Beek te ginne- gappe.ik heb er altijd tege gevochte. altijd.maar ze wil niet luistere.en nou heb ze mijn in het gevang gebracht. En wie moet er nu verder voor haar zorge? Juffrouw Kurkmans gaf een snik, maar er kwamen geen tranen. En dan zat ze daar zwijgend, de handen op de knieën, in een stomme wanhoop voor zich uitsta rend. Een beklagenswaardig beeld. Het goed in de tobbe, gedrenkt in het zeepsop, dat langzaam verschraalde, wasemde nog steeds. De keuken was vol van een lauwe damp. De politieman, nadenkend, zag naar de roerloze gestalte vóór zich, dan boog hij zich naar haar over en legde een hand op haar schouder. Juffrouw Kurkmans, begon hij nu moet u eens goed luisteren. Dit is een ernstig geval, een heel ernstig geval, dat zult u wel begrijpen, en er is natuurlijk een kans dat u hiervoor de gevangenis in gaat. Maar eï zijn ook veel „verzachtende omstandigheden" zoals dat heet, en ik wil alles doen wat ik kan om u in deze zaak te helpen. De oorzaak van alles is het ge drag van Betsie, en daarom zal ik voor stellen om haar onder speciaal toezicht te stellen, zodat er beter op haar gelet wordt dan u het zelf kunt doen. Ook voos' het geval dat u een tijd weg zoudt moeten, weet u dan dat er voor haar gezorgd wordt. En nu u zelf. U moet met mij mee naar het bureau, waar ik uw verklaringen moet opschrijven, maar ik kan ervoor zorgen; dat dat zo onopvallend mogelijk gebeurt. U kleedt u netjes aan, met hoed en mantel, en u gaat mee met mijn rechercheur Van den Berg. Niemand kan aan hem zien dat hij van de politie is. Ik ga apart tei*ug en dan zal ik de Officier Van Justitie te spre ken vragen. Hij moet beslissen of u ge vangen wordt genomen of niet, maar ik zal hem de hele zaak uitleggen en hem precies vertellen hoe alles is gebeurd. Misschienvalt het nog mee en ik zal ih ieder geval mijn best doen. Dan gaat u zich nu klaarmaken. Wil ik het geval aan uw man gaan vertellen? Ze gehoorzaamde als een slaapwande laarster. De politieman bracht de goede Jodocus op de hoogte van het geval, die niet anders reageerde dan met een open mond van verbazing. Hij ging mee naai' de keuken om goedendag te zeggen. En daar zag hij de dampende wastobbe staan, én zijn vrouw met hoed en mantal gereed om het huis te verlaten. Nii drong de om vang der catastrofe toch wel tot hem door. Ga je nou meteen weg, Gozewina? vroeg hij. Ken je nou niet effe je was- sie ophange? Nee, zei zijn vrouw. Én dat alles door die meid! Ik heb je wel gezegd dat het nog eens herrie zou geve! En nou zitte we met de wasIk heb het je wel gezegd, Goze wina! Ja, zei ze weer, gedwee. Dat is waar. Je hebt het wel gezegd. Je hebt gelijk gehad, Jodocus. Wil u het nou wèl gelove, wendde zich de echtgenoot triomfantelijk tot de inspecteur, dat heb ze nou nog nóóit tege me gezegd. En we zijn noü toch al een goeie twintig jaar getrouwd, 't Is sterk, hoor! Ja, 't is sterk! bevestigde de politie man. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6