ÏJmuider Courant Haarlems Dagblad Belasting op dagbladen „Opzet der communisten mislukt" Engelsman en Amerikaan voor een Hongaarse rechtbank gedaagd Weerbericht 64e Jaargang No. 19480 Bureaux: Kenriemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv.tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van eti «©inxtijtt lamclcmstfjc imnrant Cïnno iéï6) Zaterdag 18 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE STAAT heft omzetbelasting op de verkoop van dagbladen. Dit achten wij zowel in beginsel als in zijn practische uit werking verkeerd. Ik geloof dat de lezer daarmee zal instemmen, want het schaadt zowel de verspreiding van dagbladen in het algemeen als zijn persoonlijk belang. Maar dit vereist eerst de nodige toelichting Toen Nederland twee jaar geleden de Grondwet van 1843 herdacht, is ook veel aandacht gewijd aan artikel 7. dat voor het eerst de persvrijheid afdoend regelde. Er werd wel aan toegevoegd, dat pas 21 jaar later (in 1869 dus) de belemmering werd opgeheven, die bleef verhinderen dat het dagblad de bevolking in al haar lagen bereikte. Die belemmering was het dagbladzegel, dat op ieder exemplaar moest voorkomen en de kranten zo duur maakte, dat slechts een klein deel der bevolking abonnementen betalen kon. Hetzelfde gold trouwens voor de advertentietarieven, die eveneens zwaar waren belast. Er ontstond verzet tegen: in 1867 werd het Anti-Dagbladzegel Verbond opgericht, dat na twee jaar actie zijn strijd won. De regering betoogde dat zij de zeven ton, die de negentigduizend abonnés (in totaal) en de advertenties van de weinige dagbladen opbrachten, niet kon missen. Maar dit argument baatte niet; het bleek overigens vrij gemakkelijk weerlegbaar, want men vond de zeven ton tenslotte uit een verhoging van de accijns op het gedis tilleerd, zodat de fiscale last op de borrel werd overgeheveld. Het wetsontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel werd in Tweede en Eerste Kamer aangenomen en voor het eerst was de krant van kluisters bevrijd. De gevolgen waren groot en deden zich snel gelden. Maar van die tijd pas, nu één-en-tachtig jaar geleden, dateert in ons land de opkomst van het moderne dagblad. Wij waren laat, evenals wij laat waren geweest met de verschijning van ons eerste dagblad. En in 1869 beseften vele Kamer leden dat wel, want het Voorlopig Verslag bevatte deze uiting: „Verscheidene leden merken op, dat het onredelijk en verkeerd is in een beschaafd land de vrije uiting der gedachte, de mededeling aan het publiek van hetgeen wetenswaard is, door belasting te belemmeren of onmogelijk te maken. In alle waarlijk Constitutionele Staten heeft men dit gevoeld. Nederland zal onder de bedoelde Staten de laatste zijn, die de on vermijdelijke stap doet." „Te belemmeren of onmogelijk te ma ken"zei het Voorlopig Verslag in 1869. En omdat cle meerderheid van het parle ment inzag dat ook belemmeren niet toe laatbaar was, verminderde men de zegel belasting niet, maar schafte haar radicaal af. Men dacht ongetwijfeld: voorgoed. Geen belasting op dagbladen meer. Maar daarin vergiste men zich. Zeker, toen in 1933 de Omzetbelasting werd ingevoerd vielen de dagbladen er nog buiten, met vele andere artikelen. Maar in 1940 werden zij er, tegelijk met de meeste eerst vrijgestelde producten, in betrokken. Sindsdien zijn al weer vele van die goede ren vrijgesteld. Een nieuw wijzigings-ont- werp is nu aanhangig, waarin er nog meer voor in aanmerking gebracht worden. Maar de dagbladen zijn daar niet bij. De Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers heeft zich nu tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek ze van omzetbelasting te ont heffen. Zij zelf zullen zich bij deze actie van hun organisatie niet onbetuigd laten. De vangst van de fiscus is nu heel wat groter dan in 1869. Terwijl de belasting per krant zoveel lager is dan toen (zij is nu zes procent van de verkoop-prijs) brengt zij geen zeven ton maar ongeveer 2Vz mil- lioen per jaar op. Het aantal van 90.000 abonnés, van een-en-tachtig jaar geleden, is gestegen tot bijna 2% millioen, hetgeen enige honderdduizenden meer is dan het totale aantal gezinnen in ons land. Het dag blad is in die 81 jaar een noodzakelijke lévensbehoefte geworden*. De mensen kun nen er niet meer buiten. Dit blijkt uit de resultaten. Waarom kan het niet worden vrijgesteld van omzetbelasting als zelfs wel wordt voorgesteld havermout, stroop, jam, peperkoek en peulvruchten vrij te stellen? Als u meent dat het bedrag van 2Vs mil lioen, dat gij met u allen aan de Slaat ver- sehaft door uw abonnementen op kranten, toch wel heel moeilijk 'door minister Lief- tinck gemist zal kunnen worden, zult u snel van mening veranderen als u verneemt dat het nog geen derde procent van de totale opbrengst der Omzetbelasting is. Die op brengst beliep verleden jaar bijna 847 mil lioen. Onlangs is op deze plaats de aandacht van de particuliere belastingbetaler geves tigd op het feit, dat het bedrijfsleven in Nederland zo zwaar belast is. dat dit de noodzakelijke vernieuwing van machines in gevaar brengt en de ontplooiing der indu strie belemmert. Ge begrijpt dat de dag bladbedrijven hun volle aandeel in die be lasting dragen. Wij worden daarin overi gens naar dezelfde maatstaf als anderen beoordeeld. Hetgeen wij evenwel een on rechtvaardigheid achten tegenover onze lezers en onze taak is de omzetbelasting op de dagbladen. Die heffing steekt en hindert als een on recht. Niemand kan erbij ontkennen dat zij historisch een achteruitgang betekent: het terugkomen op een gezond beginsel dat de negentiende eeuw had erkend en aan vaard. En dat niet omdat men het beginsel n.u verwerpen zoumaar alleen omdat de terugtocht blijkbaar financieel als een handige oplossing wordt beschouwd. Het zou mij verwonderen als Kamerleden voor deze argumenten niet vatbaar bleken. De abonnementsprijzen der dagbladen in ons land zijn laag. In vergelijking met de vooroorlogse zijn zij procentsgewijze min der gestegen dan die van verreweg de meeste artikelen. Als bij de huidige con junctuur het voortduren van de omzet belasting tot verhoging van de abonne mentsprijs zou nopen, zou dit het lezen van dagbladen ongunstig beïnvloeden. In een vrije samenleving behoeft de mens nieuws en voorlichting. De feiten bewijzen hoe groot belang verder de advertentie-rubriek rp het economisch verkeer heeft. Welnu! Wij zien het Voorlopig Verslag over het aanhangige wetsontwerp (dat reeds ver leden week verschenen zou zijn, maar blijk baar vertraagd is) met grote belangstelling tegemoet. r, p ?onlngin Jul'ana heeft een bedrag be schikbaar gesteld voor het fonds tot finan ciering van de bouw van een nieuw Diaco- nessenhuis te Breda. Franse regering meldt: Stakingsoproepen hadden weinig effect PARIJS, 17 Februari (United Press) Communistische pogingen om de Franse spoorwegen en de Noord-Franse mijnen lam te leggen, welke actie was bedoeld als „generale repetitie" voor voorgenomen stakingen van grotere omvang, is op een mislukking uitgelopen, want het merendeel van de arbeiders heeft de stakingsoproepen genegeerd en is gewoon aan het werk ge gaan. De staking had alle spoorwegverkeer in het gehele land gedurende twee uren van acht tot tien uur Vrijdagmorgen tot stilstand moeten brengen en het Noord- Franse mijngebied, waar de communisten een sterke positie innemen, geheel lam moeten leggen. De spoorwegstaking zou het bewijs heb ben moeten leveren dat de communisten kracht zouden kunnen bijzetten aan hun campagne tegen de aanvoer van Ameri kaanse wapens. De regering was op onge regeldheden voorbereid én had versterkin gen naar „bedreigde punten" gezonden die opdracht hadden krachtig op te treden tegen saboteurs. r In de loop van de morgen kwamen ech ter uit alle delen van het land berichten binnen welke lieten uitkomen dat op enkele uitzonderingen na overal de treinenloop normaal was en dat in het Noord-Franse kolengebied 68 procent van de arbeiders niet aan de staking deelnam. Mededelingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van corresponden ten van United Press in geheel Frankrijk gaven echter net volgende beeld van de situatie: Spoorwegen: Het electrische spoor wegnet in de buitenwijken van Parijs heeft maar een half uur stilgelegen en function- neerde daarna weer normaal. Sommige treinen naar Zuid-Frankrijk werden door stakers, die zich buiten het station Auster- litz op de rails hadden opgesteld, een uur tegengehouden. Bij het station St. Lazare kwam het tot een korte schermutseling tussen politie en stakers. Vier stakers wer den gearresteerd, maar later weer vrijge laten. In de rest van het land was de trei nenloop zo goed als normaal. Mijnen: In het gehele Noord-Franse Het Amerikaanse spoorwegverkeer onder vindt de terugslag van de staking in de kolenmijnen. In Pittsburg en andere ste den zijn vele treinen wegens gebrek aan kolen Lewis herhaalt zijn bevel tot werkhervatting Spoorwegstaking aangekondigd De Amerikaanse vakbondsleider John Lewis heeft.de stakende mijnwerkers in de V.S. Vrijdag opnieuw opdracht gegeven het werk te hervatten, nadat regeringsbemid delaars hadden aangedrongen op een snelle beëindiging van de staking van 370.000 arbeiders in de vetkoolmijnen. Lewis heeft alle leden vxan de United Mine Workers Union doen weten, dat zij het werk onmiddellijk moeten hervatten „voor de bescherming en het welzijn van onze bond en al zijn leden". Twee vakverenigingen van spoorweg personeel in de Verenigde Staten hebben 27 Februari vastgesteld als datum van een staking, waaraan door het gehele land 250.000 leden zullen deelnemen, zo is van de zijde der vakverenigingen meegedeeld. De vakverenigingen eisen een 40-urige werkweek, zonder loonsverlaging, voor ongeveer 85.000 man personeel van goede renemplacementen, en betere arbeidscon tracten voor treinstewards en andere arbeiders, Morrison waarschijnlijk premier bij Labour-overwinning In politieke kringen te Londen wordt voorspeld dat Herbert Morrison, de tegen woordige vice-premier, minister-president zal worden als de Labourpartij in de ver kiezingen de overwinning behaalt. Attlee's leiderschap in de partij wordt niet aangetast, doch men gelooft, dat hij er niet veel voor zou voelen opnieuw vijf jaar het kabinet te leiden. Attlee heeft tien jaar achtereen in het kabinet gezeten en thans is hij 67. Morrison wordt zijn waarschijnlijkste opvolger genoemd. Evenals de meerderheid van de tegen woordige kabinetministers behoort Morri son tot de „rechtervleugel" der Labour partij, doch zijn bekwaamheden zouden hem een zeer grote reputatie ook bij de linkervleugel hebben verschaft. mijnengebied heeft minder dan 40 procent van de arbeiders gevolg gegeven aan de stakingsoproep van de C.G.T. Het hoogste stakingspercentage werd gemeld uit Valen ciennes en omstreken, waar naar schatting 53 procent het werk heeft neergelegd. In het gebied rond Bethune staakte slechts 21 procent en in Bruay en omstreken slechts 19 procent. Volgens het ministerie van Financiën moet de opzet van de C.G.T. als volkomen mislukt worden beschouwd. Hedler komt voor een ingshof zuiverin HAMBURG. 17 Februari (Reuter). Wolfgang Hedler, de voormalige afgevaar digde van de Duitse Partij in de West- Duitse Bondsdag, wiens vrijspraak door een Duits hof een storm van protesten heeft doen ontstaan, zal thans op 24 Februari voor een zuiveringshof moeten verschijnen. Het departement van Binnenlandse Zaken van SleeswijkrHolstein, dat dit bekend maakte, verklaarde, dat Hedler beschul digd wordt van onjuiste invulling van een denazificatieformulier en van het propa geren van nationaal-socialistische denk beelden na de oorlog. In het vragenformulier had Hedler ver klaard, dat hij in 1932 lid van de nazi partij was geworden. In werkelijkheid was hij een zogenaamde „Alte Kampfer" van 1931, zoals voor het gerechtshof te Kiel bleek. Het openbaar ministerie van Sleeswijk- Holstein zou ook een verklaring bezitten van een vroegere collega van Hedler, dat Hedler in 1938 in het Berlijnse district Neu- kölln districtleider van de -nazi-partij is geweest. Kanselier Konrad Adenauers coalitie kabinet is heden eeustemmig tot de con clusie gekomen, dat het proces tegen Hedler correct, objectief en nauwgezet is gevoerd en dat er geen reden is de rechter ver wijten te maken. Voorts was het kabinet van mening, dat de gerechtelijke actie nog niet voltooid is, daar de aanklager beroep aangetekend heeft. Commentaar was daar om nog niet mogelijk. Er werd op gewezen, clat Hedler is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en niet ontslagen van rechts vervolging. De protesten tegen de uitspraak van de rechter zijn ook heden niet bedaard, arbeiders van de Continental rubber fabrie ken en Hanomag autofabrieken te Hann over hebben een proteststaking van een uur gehouden. De Joodse gemeenschap te Ham burg heeft legen cle uitspraak in een tele gram aan de West-Duitse regering ge protesteerd. Treinramp bij New York NEW YORK, 18 Februari (Reuter) Aan de Zuidkust van Long Island, onge veer 32 kilometer ten Oosten van Manhal tan, is een trein door onveilig sein heen gereden en op een andere trein ingereden. Volgens officieuze schatting kwamen 19 personen om het leven, meer dan 100 wer den gewond. Een begin van brand werd. snel bedwongen. De voorste wagens van" beide treinen ontspoorden, maar kantelden niet. Een van de wagons werd aan de zij kant geheel opengereten door de hevige botsing, die ver in de omtrek gehoord werd. Een aantal wagons schoof in elkaar. De lijken werden tijdelijk geborgen in een kerk, die 30 meter van het terrein van de ramp staat. De politie schat, dat zich ongeveer 400 passagiers in de twee elec trische treinen bevonden. Acetyleenbran der* werden gebruikt om cle weg vrij te maken door de wrakstukken heen naai de beknelde passagiers. Duizenden stroom den uit de voorstad Rockville samen om de reddingswerkzaamheden gade te slaan. Veiligheidswetten in West-Duitsland voorbereid Het. West-Duitse federale departement van Justitie heeft heden bekend gemaakt, dat het begonnen is met het ontwerpen van wetten voor dé „beveiliging van de staat" om de gaping, die door het einde van het derde rijk op dit gebied in de wetten is ontstaan, te vullen. De wetten, die nog aan het kabinet moe ten worden voorgelegd, slaan op hoogver raad, aanslagen op het leven van rege ringspersonen, belastering van de staat door staats-organen en symbolen in discre- diet te brengen, het lidmaatschap van staatsvijandige organisaties en ophitsing tot haat, in het bijzonder tot klassen- en rassenhaat. Noa minder vrijheid voor buiten landse diplomaten in Moskou Sir David Kelly, de Engelse ambassadeur in de Sovjet-Unie, die thans met verlof en voor besprekingen in Engeland vertoeft, heeft het Engelse ministerie van buiten landse zaken gemeld, dat de laatste maan den nieuwe strenge beperkingen zijn op gelegd aan cle bewegingsvrijheid van bui tenlandse diplomaten in Moskou. De be perking zou betrekking hebben op de uit Moskou leidende wegen, die de buitenland se diplomaten met hun auto mogen be rijden, en verder zouden alle tweedehands „Westelijke" boeken uit de circulatie zijn genomen. Buitenlandse boeken kan men nu alleen in Sovjet-Russische uitgave ko pen. Ook zou het contact tussen buiten landse diplomaten en Sovjet-Russische zakenlieden thans verder beperkt zijn. Levensmiddelen, die een paar maanden geleden van Russen aan de deur gekocht konden worden, moeten nu via de speciale winkel voor buitenlandse diplomaten be trokken worden. Beide beschuldigden leggen bekentenis af BOEDAPEST, 17 Februari (Reuter). De Britse zakenman Edgar Sanders heeft voor een rechtbank te Boedapest verklaard zich schuldig te hebben gemaakt aan spion - nage en sabotage tegen Hongarije. Hij staat met de Amerikaan Robert Vogeler terecht wegens het organiseren van „economische sabotage" en het gebruik van diplomatieke kanalen om spionnageberichten uit Hon garije te krijgen. Sanders is vertegenwoordiger van de Standard Electric Company. Vijf Honga ren, onder wie een vrouw, zijn met hem in staat van beschuldiging gesteld, twee hunner hadden al schuld bekend voor Sanders aan de beurt kwam, Zij beiden en Sanders noemden Vogeler de controleur van hun spionnagewerk en zeiden dat er een spionnagegroep in Hongarije werkte op instructies van de Amerikaanse gehei me dienst. Vogeler is vice-president van de Inter national Telegraph Company te New York. Sanders zei, dat hij in 1940 bij de Britse geheime dienst is geltomen en sedertdien in verschillende landen heeft gewerkt. Hij had opdracht gekregen in Hongarije ge gevens over militaire aangelegenheden te verzamelen en „een ondergrondse" op te bouwen. Zowel de Amerikaanse kantoren als het kantoor te Londen van de „Stan dard Electric" hadden instructies gegeven om de productie van de Hongaarse doch termaatschappij te verminderen. Sanders gaf toe, dat hij zijn orders van Vogeler ontving. Zijn betrekking bij de Standard Electric in Hongarije diende slechts als dekmantel. De eerste Hongaarse beklaagde die het woord kreeg, was Imre Geiger, oud-direc teur van de Standard Electric in Honga rije. Hij gaf toe schuldig te zijn aan spion- nage en economische sabotage. Voor dit laatste had hij opdrachten ontvangen van dë Amerikaanse legatie. De tweede Hongaar was Zóltan Rado, oud-departementshoofd bij hel ministerie voor zware industrie. Hij gaf toe, dat hij voor de Britse geheime dienst werkte en later voor de Amc "caanse. Vogeler had hem onder meer ge .aagd bijzonderheden te weten te komen over vertrouwelijke contracten tussen de Nederlandse Philips- maatschappij en maatschappijen in Hon garije. De drie andere Hongaarse beklaagden zijn een fabrieksdirecteur, een katholieke geestelijke en een gravin, die voor haar arrestatie als buffetjuffrouw in een club te Boedapest werkte. Het proces wordt morgen voortgezet. Chinese leiders uit Moskou vertrokken Radio-Moskou meldde vanochtend vroeg, dat Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai Vrij dag uit Moskou naar China zijn terugge keerd. Zij werden uitgeleide gedaan door Molotof en andere Russische leiders. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering Hongarije er van heeft beschuldigd dat het de belofte om Sanders en Vogeler „een eerlijk proces toe te staan, heeft geschonden". Een Brits pro test tegen de behandeling van Sanders is door de Hongaarse regering verworpen. Ook Robert Vogeler, de Amerkaanse be schuldigde heeft schuld erkend. Passagierslijst van „Pasteur" en „Atlantis" Van Maandag' af ligt on onze kan toren ter inzage de gecombineerde pas sagierslijst van de troepentransport schepen „Pasteur" en „Atlantis", die respectievelijk op 7 en 6 Februari uit Tandjong Priok naar Amsterdam zijn vertrokken. De „Pasteur" brengt niet minder dan 3500 militairen naar het vaderland terug. Dit snelle Franse schip wordt reeds op 25 Februari in Amsterdam verwacht. De „Atlantis" heeft ongeveer duizend I repatriërende militairen aan boord. Dit schip arriveert waarschijnlijk 3 Maart. Amerikaanse export naar Marshall-landen gestegen In een rapport van het Amerikaanse departement van handel wordt gezegd, dat de Amerikaanse export naar cle landen van het plan-Marshall in December aan zienlijk is gestegen in het bijzonder naar Italië, Nederland, Engeland en Grieken land. De uitvoer steeg van een waarde van 271.400.000 dollar in November tot een waarde van 320.600.000 dollar. Dit bedrag ligt echter nog beneden het maandelijkse gemiddelde voor het gehele jaar, van 339.300.000 dollar, dat voortvloeit uit de grote uitvoer in de eerste helft van het jaar. De waarde van de invoer uit de landen van het plan-Marshall daalde in December tot 76.500.000 dollar, tegen 78.400.000 dol lar in de voorafgaande maand, hoewel de totale Amerikaanse invoer in December een stijging vertoonde. Het cijfer vóór De cember lag echter nog boven het maan delijks gemiddelde voor 1949. Communistische actie in Belgische havens De Brusselse politie heeft een aantal pamfletten in beslag genomen, die door de Belgische communistische partij aan de havenarbeiders werden uitgereikt. In deze vlugschriften worden de arbeiders aange spoord het lossen van de schepen, die Amerikaanse wapens en munitie aanvoe ren, te weigeren. Debat over de ramp met de Franeker in Indiase parlement NEW DELHI, 17 Februari (Reuter) Choersjed Lal, de Indiase onderminister van Verkeer, heeft heden in het Indiase parlement verklaard, dat de officiële com missie van onderzoek naar de K.L.M.- vlïegramp bij Bombay ongetwijfeld juist was in haar slotsom, dat de vliegenier in de eerste plaats voor hel ongeluk verant woordelijk was. Choersjed Lal zeide dit in antwoord op een debat, dat door de afgevaardigde van de Congrespartij H. V. Kamath over het rapport der commissie uitgelokt was. Het ongeluk had plaats met de Constel lation Franeker. De elf leden van de be manning en 34 passagiers, onder wie 13 Amerikaanse journalisten, vonden de dood, toen het vliegtuig bij zeer slecht weer tegen een heuvel vloog. Kamath verklaarde, dat cle autoriteiten van het Bombayse vliegveld Santa Cruz er in het rapport niet zonder kleerscheuren waren afgekomen en hij stelde voor, dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar „de zorgeloosheid, nalatigheid of onacht zaamheid" dergenen, die ten tijde van het ongeluk op het vliegveld de controle functies hadden waargenomen. Kamath zeide, dat cle chef der afdeling „operations" van de K.L.M. in een inter view in Den Haag had verklaard, dat de K.L.M. cle bevinding van de commissie, dat een fout van de piloot de directe oor zaak van het ongeluk was. niet kon aan vaarden. (A.N.P.) Volgens All India Radio ant woordde Choersjed Lal, dat het rapport was opgelegd in overleg met de directeur generaal voor burgerluchtvaart in Neder land en dat het document in zijn geheel door de Nederlandse autoriteiten was aan vaard. Tenslotte kondigde hij aan, dat in de loop van het komende begrotingsjaar enkele belangrijke verbeteringen in de landingsfaciliteiten van het vliegveld Bom bay zullen worden aangebracht. Explosie aan Noors-Russische grens In berichten uit Kirkenes, aan de Varan- ger Fjord wordt melding gemaakt van een hevige explosie, die zich Dinsdag j.l. heeft voorgedaan aan de Russische kant van de grens met Noord-Noorwegen. De ontploffing deed zich voor in „Nik- kelstad", zo genoemd naar de rijkdom aan nikkel, die aan de Russische kant ligt van een meer nabij Svanvik, in de provincie Zuid-Varanger. Tot ver op Noors gebied was de ontplof fing waarneembaar. Volgens inwoners van Svanvik zijn alle lichten van „Nikkelstad" 30 uur na-de explosie gedoofd geweest. De eigenlijke naam- van „Nikkelstad" is vermoedelijk Salmijarvi. Voorstel tot Amerikaanse wapenhulp aan Azië WASHINGTON. 17 Februari (Reuter) De gezamenlijke stafchefs van de Verenig de Staten hebben voorgesteld, dat militaire hulp wordt verstrekt aan een aantal Züid- Oost-Aziatische landen om het hoofd- te kunnen bieden aan het gevaar voor com munistische aggressie, zo verneemt Reuter. Volgens functionarissen van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie zijn plannen in overweging om wapens en munitie beschikbaar te stellen voor Indo china, Birma, Thailand en Indonesië. Zij wijzen er op, dat de president kan beschik ken over 75 millioen dollar, die reeds door het congres zijn toegewezen voor gebruik „in het Chinese gebied". Bijeenkomst van Amsterdams „Havenvredescomité" In de Diamantbeurs te Amsterdam heeft het „Havenvredescomité" in de hoofdstad Vrijdagavond een bijeenkomst gehouden. Een der sprekers, de voorzitter van de Eenheidsvakcentrale, B. Blokzijl, zeide onder andere: „Laat u geen zand in dé ogen strooien door berichten, dat de wa penzendingen enige tijd zullen worden uit gesteld. Wij gaan geen millimeter terug. Dat wapenmateriaal komt niet in Neder land". Aan het slot van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin staat: „Ar beiders in demonstratieve vergadering bijeen hebben kennis genomen van de op roep van het Havenvredescomité aan de havenarbeiders om geen oorlogsmateriaal te lossen of te verladen; spreken zich uit deze havenarbeiders in hun strijd voor de vrede met alle ten dienste staande midde len zowel moreel als financieel te zullen ondersteunen". De heer Klant door een leeuw aangevallen Hel woord is aan.. E b n e r Een ke ■Eschenbach: merk van hoogstaande mensen is, dat zij aan anderen veel geringer eisen stellen dan aan zichzelf. Wij hebben onlangs een reportage ge geven over het bedrijf van de heer Klant, die in zijn dierenpark op de Paauwberg in Valkenburg (L) leeuwen- en berentem mers opleidt. Vrijdag is de heer Klant, terwijl hij bezig was met het dresseren van zijn nieuwe leeuwengroep, bestemd voor circus Strassburger en bestaande uit zeven leeuwen, door een der dieren aan gevallen. De leeuw Mila, een anders rus tig dier, sloeg plotseling zijn rechterklauw uit en hoewel cle heer Klant nog zo ver mogelijk achteruit sprong, werd hij aan de linkerhand geraakt, zodat een pees ernstig beschadigd werd. Desondanks bracht de heer Klant het nummer ten ein de. Hij verliet daarna de kooi om zich onder medische behandeling te stellen. Voor de heer Klant, die nu niet werken kan, is dit ongeval een grote tegenslag, omdat hij zich naar Carré in Amsterdam wilde begeven om daar enige dagen de lemmer, zijn eerste leerling Jean Michon, te vervangen, die een ernstige ontsteking aan het oog heeft, waardoor hij bemoei lijkt wordt bij het optreden met zijn leeuwen. Het aantal verkeersongevallen in.Den Haag loopt vergeleken bij vóór de oorlog, terug, hoewel de intensiteit van het ver keer in belangrijke male is toegenomen. Vergeleken echter bij 1947 is er weer een stijging waar te nemen. In 1947 deden zich namelijk 5489 ongevallen voor. waarbij 38 personen werden gedood en 414 ernstig ge wond. Voor 1948 waren deze cijfers respec tievelijk 6345, 32 en 397 en voor het afgelo pen jaar 7560, 36 en 467. Prins Bernhard op 2 Maart naar de Verenigde Staten Prins Bernhard zal op 2 Maart in de Verenigde Staten aankomen voor een reis van een week langs de Westkust. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur, mr. Van Kleffens, Vrijdag meegedeeld. De Prins zal waarschijnlijk vliegtuigfabrieken in Californïë bezoeken en daarna twee dagen naar Washington gaan. Verwacht wordt, dat de Prins president Truman en minister Acheson zal bezoeken. Het bezoek aan Washington valt op 8 en 9 Maart. De Prins is voorstander van een -federatief Europa Tijdens een persconferentie te Rio de Janeiro heeft Prins Bernhard zich voor stander verklaard van een federatief Euro pa, van het nemen van alle maatregelen tot het zoveel mogelijk bevorderen van de uitwisseling van goederen en de geldcir culatie en voorts van het vevlagen van de douane-tarieven. Vervolgens de voornaamste politieke ge beurtenissen aanroerend,' verklaarde de Prins, dat hij niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gelooft. Voorts zeide hij, dat de aan Indonesië verleende onaf hankelijkheid zekere verliezen ten aanzien van de Nederlandse economie heeft ver oorzaakt. Prins Bernhard deelde mede, dat de Ne derlandse productie reeds bijna het voor oorlogse peil heeft bereikt. „De industriële productie bedraagt omstreeks 90 procent der vooroorlogse, maar zij zou tot boven de 100 procent kunnen worden gebracht, wanneer de ontreddering, veroorzaakt door de oorlog, dit niet verhinderde. Onze fa- briekinstallalies zijn verouderd en moeten vervangen worden". Toen men de Prins een vraag stelde over de mogelijkheid van Nederlandse immi gratie in Brazilië, gaf hij een uiteenzetting over het vraagstuk der overbevolking in Nederland en voegde er aan toe: „Wij moe ten beslist ergens heen, maar clan naar landen, waar wij ons het gemakkelijkst kunnen vestigen en werk vinden". De Prins nam de pers voor zich in met opgewekte antwoorden in het Engels, Frans en Portugees, die hij op het kruis vuur van vragen gaf. Toen cle verslagge vers vernamen, dat cle jongste dochter van de Prins vandaag jarig is, stelden zij een dronk in op Marijke. Morgen ontscheping van de „Tabinta" Het troepenschip „Tabinta" wordt he denmiddag met repatriërende militairen uit Indonesië in de haven van. Amsterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden be gint Zondagmorgen om negen uur. Staking bij de Bataviase verkeersmaatschappij Bij de Bataviase Verkeersmaatschappij zijn Vrijdag 1100 van de 2000 man perso neel in staking gegaan, naar aanleiding van het ontslag van 16 conducteurs, wier plichtsbetrachting volgens de directie te wensen overliet. Zij werden met inacht neming van de wettelijke termijn ont slagen. Tot het middaguur reden alleen bussen. Daarna werd ook het verkeer per bus stil gelegd. Namens dé Vakorganisatie werd aan Aneta medegedeeld, clat werd overeenge komen de mogelijkheid van een collectieve arbeidsovereenkomst te onderzoeken. De 'directie heeft tevens toegestemd bij ont slagen voortaan dc vakorganisatie te raad plegen. Warmste dag in Februari sedert 1899 Het K.N.M.I. deelt med' - Vrijdagmiddag zijn in ons lancl temperaturen gemeten als maar zelden zo vroeg in het jaar voorko men. De hoogste temperatuur bedroeg 17 graden en werd op het vliegveld van Zuid- Limburg genoteerd. Het koudst was het in Den Helder, waar de temperatuur niet bo ven 9 graden kwam. In de Bilt werd 15,9 graden bereikt, een waarde, die in de laat ste 100 jaar slechts eenmaal is overtroffen, namelijk in 1899, toen op 10 Februari een temperatuur van .8,5 graden werd gere gistreerd. In deze eeuw is in Februari te De Bilt nog nooit zo een hoge temperatuur genoteerd. Wel werd zowel in 1948 als in 1949 in Februari een temperatuur van 15 graden bereikt. MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Meer bewolking met in de Noordwestelijke helft van het land kans op enige lichte regen. Overdag lagere temperaturen. 19 Februari: 7.48 uur, onder 18.00 uur 8.48 uur, onder 21.03 uur 20 Februari: 7.46 uur, onder 18.02 uur 8.57 uur, onder 22.14 uur Zon op Maan op Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Februari: Hoog water: 4.53 en 17.06 uur. Laag water: 0.36 en 12.57 uur. Zondag 19 Februari: Hoog water: 5.31 en 17.38 uur. Laag water: 1.11 en 13.30 uur. Maandag 20 Februari: Hoog water: 6.02 en 13.12 uur. Laag water: 1.42 en 14.01 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1