Voetbal in Kennemerland Een jubilerende DCIJ huldigde haar veteranen OLD CLOTHES NEW Voor Recht! Voor Vrijheid! S. W. G. VELSENAREN 'tSPÖRTHUIS" Voor Recht! Voor Vrijheid! S. W. G. VELSENAREN! Met Pasen letterlijk een nieuw „geluid in IJmuiden Maandag 30 Februari 1950 Zilveren damclub vierde feest in Thalia Wet zilvere" jubileum van de dam- „lab IJmuiden heeft al heel wat Velsc- !»ren in beweging gebracht en ook de tweede feestavond, welke onder auspi- Vr van de jubilerende dammers Za- Jïïaeavond 'm Thalia werd georgani- ïd trok een volle (en gulle) zaal, waaruit mag blijken, dat deze DCIJ als „jenigmg een benijdenswaardige po pulariteit geniet. r. is geluisterd naar en geklapt voor een I —ij van kleinkunstartisten, die bijna van allen nieuwe sensaties voor Siiden opleverden maar het toch maar L deden", zodat het gerekte program- ?eeL" begin tot einde aantrekkelijk bleef. heer a. H. Holtslag, die waarlijk slag n de conférence gaat krijgen, lardeerde j verschillende nummers met een gezellig ®e,..nje en verder waren onder meer Heris" present, het tweetal onverdro- f amateur-zangers van de luchtige herts vier medewerking onmisbaar lijkt f worden voor IJmuidense feestavonden. Dat zü het eerst genoemd worden, is uter toevallig, want de Samoa Islanders den voor hun zoete Zuidzee-zangen w. stens even krachtig beloond: de leden van dit groepje zijn zo langzamerhand bij- ronder scherp op elkaar ingesteld zodat !r een homogene klank ontstaan is en er meer aandacht dan voorheen aan het to neeleffect besteed kan worden. Al zijn wij - steeds van mening, dat de twee Blon- dina's hun prille jeugd beter konden ge bruiken dan voor het zingen in rokerige lokaliteiten: het succes van dit stelletje is bij voorbaat verzekerd als gevolg van de zuivere zang en. de onbevangen voordracht. Het Amsterdamse danseresje Mary Planjer viel met haar plastische dansen wat uit de toon: het stemmetje is veelbelovend maar de „bijbehorende" gebaren sloegen als de bekende tang op het onvermijdelijke varken. Een grondige studie van de Indo nesische danscultuur kan haar wellicht boven het zinloos gedraai met twee bran dende kaarsen uitheffen. Tussen de vele anderen bleek de heer „Berry" een geslaag de goochelaar te zijn: een aantal voortref felijke trucs (waarvan die met de zwevende bal voor de „stalles" weinig geheimen meer beat) werden met een kalm praatje ge bracht zodat de hele volle zaal plus een recensent zich weer keurig in de luren lieten leggen. Zonder de anderen tekort te willen doen moeten wij het hierbij la- ien: de avond draaide tenslotte om de huldiging van de vijf oudste DCIJ-leden, die na de pauze door voorzitter K. de Jong op het toneel werden geroepen. Met een geestdriftige toespraak waar uit bleek dat de DC IJ-president de beste verwachtingen koestert voor een IJmui dense aanspraak op de wereldtitel dam men—werd het quintet gehuldigd en een hartelijke brief van het Velsense college van B. en W. bewees bovendien de waar dering die ook bij het gemeentebestuur bestaat voor het werk van de damclub. Toespraken, bloemen, plaquettes Namens de Nederlandse dambond ver eerde de heer J. v. d. Sleen de pubilerende vereniging met een plaquette, waarbij hij DCIJ "tekende "als een club „van harde werkers" en uit naam van de Noordhol landse dambond, waarvan de heer v. d. Steen het voorzitterschap bekleed, kwam ernogeen herinneringsplaquette los. Bloe men voor de heer De Jong onderstreepten de hartelijke toon van deze felicitatie. De heer P. Heeren kwam namens „Stormvo gels" met een arm vol bloemen aandragen en ten slotte kreeg de heer J. Kramer, die al 25 jaar lid is van DCIJ de derde pla quette. De vier andere spelers, die ruim 20 jaar hun hersens in DCIJ-verband pijnigen werden met bloemen bedacht, waarna het festijn met telepathische ex perimenten van Berry doorging om pas diep in de nacht na een plezierig bal te eindigen. De heer R. Hühl, die achter de schermen de touwtjes in handen had, kan zich even als het DCIJ-bestuur gelukwensen met deze geslaagde „kroonzet". J. F. Gevaarlijke buit van een Belgische visser De „Zeebrugge 413", een Belgisch vis sersbootje, heeft Zondag geruime tijd op de rede van Den Helder gedobberd omdat het gevaarte dat in het net aan boord was ge hesen een normale binnenkomst onmoge lijk maakte. Bij de laatste „trek" was er namelijk een mijn meegekomen en toen de 113 eindelijk met behulp van een loods voor de haven van Den Helder was ge arriveerd, kreeg de schipper te horen, dat zijn aanwezigheid in de kom bijzonder weinig op prijs werd gesteld. De mijnop- ruimingsdienst van de Marine is naar- de vissersboot gegaan en heeft het explosieve gevaarte van boord gehaald, waarna de 413 schielijk het hazenpad heeft gekozen. De „Algenib" kon alleen maar vooruit Zondagmiddag omstreeks half één is de vrachtvaarder „Algenib" met enige moeite be IJmuidense haven binnengeloodst. Door een machinemankement kon het schip alleen maar vooruit varen, zodat de kapi tein het niet verantwoord achtte zonder sleepbootassistentie binnen te lopen. Twee sleepboten hebben de „Algenib" daarop van de brulboei afgehaald, waarna de boot zonder kleerscheuren naar Amsterdam is Cpgestoomd. UW COSTUUM, JAPON, JAS binnen een dag gereed zonder prijsverhoging Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 (Adv.) Voorjaarsdrukte op het IJmuidense strand De stralende Zondag heeft het Noordzee land zo plotseling in de algemene he istelling geplaatst, dat de exploitanten g^verse strandtenten geen stoelen en «feitjes genoeg buiten konden zetten om _M?e^e zonnebaders te gerieven. i IJniuiden heeft zijn deel van de gekregen en de pachter bezuiden de «Hderpier die in allerijl zijn tent opende, er wel bij gevaren. Ook de pier en de hebben gisteren heel wat bezoek 3'tokken en de Velserpont heeft eveneens *nwien merken dat een zonnjge Zondag in oruari diverse touristische instincten roept. MARKTBERICHTEN IJM 49 Petten 24.100. KW 147 5385: KW 67 7380; KW '22 7145; KW 37 10.040; IJM 277 1585. Aanvoer 180 kisten tarbot en tong, 10 kisten heilbot, 280 kisten koolvis, 65 kisten kabeljauw, 335 kisten schol, 10 kisten leng, 320 kisten ma kreel, 250 kisten haring, 25 kisten bot, 35 kisten schar, 65 kisten schelvis, 10 kisten poon. 10 kisten haai, 5 kisten schartoiig, To taal 1600 kisten. Prijzen Heilbot 2,201,95; gr: tong 2,652,30; gr.m. tong 2,752,35; kl.m. tong 2,40—2,10; kl. toqg I 1,71—1,6; kl. tong II 1,25—1,16; tarbot I 2,302, per kg. Tarbot II 100; tarbot IV 70—68; kl. heilbot 89; schartong 3027; gr. schol 54,5048; gr.m. schol 52,5051; kl.m. schol 5352; kl. schol I 46—30.50; kl. schol II 35—19,50; schar 23,50^- 20; bot 2116; v. haring 30,5013,50; makreel 30,5014; ham 5450; poon 2523; kl. haai 10,50 gr. schelvis 4947; gr.m. schelvis 63 44; kl.m. schelvis 51,50—44; kl. schelvis I 46,50—38; kl. schelvis II 31—29,50; wijting 20—9,50; gr. gul 33—31; m. gul 35—31; kl. gul 2118,50; kl. koolvis 20—16, per 50 kg. Kabeljauw 122—58; gr. leng 6159; gr. koolvis 4129.50; gr. koolvis wit 51, p. 125 kg, De tijd is onrustig. Het gevaar loert. Allen die de demo cratie liefhebben zullen de wacht moeten betrekken. STEUN WETTIG GEZAG, Afd. Velsen, houdt Donderdag 23 Februari, om 8 uur in het Patronaatsgebouw een grote vergadering. Wie de grote waarde van een Wettig Gezag erkent, wil niet ontbreken. Er zal iets.te horen en veel te zien, zijn. Enkele der aanwezigen zullen een bijzondere verrassing ontvangen. Wie zullen dc gelukkige winnaars(essen) zijn? Velsen zette serie overwinningen voort Kinheim telde na rust vijf invallers Kinheim verscheen tegen APGS met drie invallers, maar in de eerste helft raakten ook Groeneveld en v. d. Wal gewond. APGS gaf de verdediging van Kinheim de handen vol. Langzamerhand kwam Kin heim opzetten. Met snelle rennen van v. d. Linden werd de Amsterdamse verdediging uit elkaar gespeeld, doch van de kansen werd geen gebruik gemaakt. Na ongeveer 20 minuten kreeg de rechtsbinnen van APGS de bal vrij. Zijn schot belandde tegen het gezicht van De Boer en de scheidsrechter gaf een strafschop, welke ingeschoten werd (01). Even later om speelde dezelfde APGS'er spil v. d. Wate ren en passeerde Keirsgieter (02). Groe neveld verliet het veld. Kinheim kwam meer opzetten, maar zowel v. d. Wal als Kuilenburg misten kansen. Van der Linden probeerde het met verre schoten, doch ook dit leverde geenszins succes op. Na een schermutseling voor het APGS-doèl moest midvoor v. d. Wal het veld verlaten wegens een blessure. Na de hervatting drong Kinheim de gas ten in de verdediging. Steeds zette v. d. Wateren zijn voorhoede aan het werk. Dit had succes. Van der Linden Tcfëëg' de~~bal öp de vleugel vrij, zwenkte naar binnen en schoot na 20 minuten spelen hard en onhoudbaar in (12). Dit was het sein tot een offensief voor de geel-zwarten. De voorhoede hield echter het spel te kort en ook v. d. Wateren, die naar voren was ge trokken, zag geen kans om door de stugge Amsterdamse verdediging heen te breken. Velsen wint met grote cijfers Velsen heeft ditmaal met flinke cijfers van de club gewonnen, welke haar het enige winstpunt afhandig heeft gemaakt. Was het destijds in Amsterdam een gelijk spel geweest, nu won Velsen met niet min der dan 6-0, een uitslag welke misschien wel iets te hoog is uitgevallen, omdat de Amsterdammers voor hun harde werken wel een of twee doelpunten hadden ver diend. In het veld gaven zij goed partij, maar de afwerking der aanvallen liet te wensen over en wanneer er nog al eens een schot werd gelost, vonden zij Demmers op zijn plaats. De doelman van Velsen speelde een prima partij en was er in hoofdzaak debet aan, dat de score der Amsterdammers blank bleef. In de voor hoede der thuisclub was Jan Bakkum goed op dreef, maar zijn medespelers deden het in de voorhoede ook niet slecht. .Wijker had de score geopend en daarna maakte Bakkum twee fraaie doelpunten, Braam had bij het derde doelpunt het voorberei dende werk verricht. Voor de rust werd het zelfs 4-0 door toedoen van Hogendijk. In het begin van de tweede helft leek het er even op, dat OWO zou gaan op halen. Er werden goede aanvallen opgezet maar de achterhoede van Velsen was on verbiddelijk en gaf geen kans weg. Toen tot overmaat van ramp bij een der aan vallen der thuisclub een Amsterdammer de bal in eigen doel werkte was het pleit beslecht. Het kostte Velsen weinig moeite om door middel van Bakkum de stand öp 6-0 te brengen. Toen geloofde de thuisclub het wel en hoewel OWO hard bleef zwoe gen om de eer nog te redden, niets lukte, zodat de Amsterdammers met een smade lijke 6-0 nederlaag huiswaarts konden keren. Onfortuinlijke wedstrijd van de doelman van Vitesse HRC heeft de punten mee naar Den Hel der genomen. De ploeg had het beste van het spel, zodat zij de overwinning van 31 verdiende. De doelman van Vitesse, K. Zonneveld, had aan de drie doelpunten schuld. Aanvankelijk golfde het spel op en neer en de doelen verkeerden beurtelings in gevaar. Nadat N. van Weenen een kans verknoeid had, miste de linksachter W. Wildt de bal, K. Zonneveld liep te ver uit en de Helderse middenvoor kon de bal in het verlaten doel plaatsen (01). Vijf minuten later was het 11, toen A. v. d. Valk na goed aangeven van Th. Tromp de bal -mee kon nemen en achter de doelman van HRC plaatsen. Na rust volgde hetzelfde spelbeeld. H. Eickhof miste voor open doel en nu kwam HRC opzetten. Bij een fout van K. Zonne veld ontstond een hoekschop op het Vites- sedoel. De linksbuiten van HRC zette scherp voor en één van zijn collega's doel puntte. Vitesse speelde verder een verloren wedstrijd, waardoor HRC het spel in han den nam. Na een half uur liep K. Zonne veld te ver uit, hetgeen voor de voorhoede van HRC aanleiding was de stand op 13 te brengen. Wat Vitesse ook probeerde het wilde niet meer lukken en in de stand kwam geen verandering meer. Doelman van Schagen brak een been De voor de bezetting van de tiende of elfde plaats zo belangrijke ontmoeting SchagenTerrasvogels had een ontijdig einde, doordat een half uur na de aanvang de doelman vari Schagen na een bot sing met één der Santpoortse aan vallers zo onfortuinlijk was een been te breken, waarna de scheidsrechter op ver zoek van Schagen en met instemming van Terrasvogels de wedstrijd staakte. De stand was toen 10 in het voordeel vari Schagen, maar daar Terrasvogels in deze periode zeker niet in de minderheid was geweest, was nog alles mogelijk geweest. Verhoogt Uw sportgenoegen KOOPT GOED SPORTMATERIAAL KENNEMERLAAN 137 - IJMUIE TELEFOON 4071 ERKEND LID „BOWISPORT" (Bond van winkeliers in sportartikelen) D.E.M. versloeg Alkmaarse Boys DEM heeft op Alkmaarse Boys een ver diende zege van 2-0 behaald. He t spel van de thuisclub stond technisch en tactisch op een hoger plan, dan dat der bezoekers. Dezen hebben weliswaar hard voor de zege gestreden maar uiteindelijk waren zij tegen de Wijkenaren niet opgewassen. In de eerste helft had DEM een veldoverwicht, maar de achterhoede der Alkmaarse Boys was op dreef, zodat doelpunten uitbleven. Bovendien miste de Beverwijkse voorhoede enkele kansen en omdat ook aan de andere zijde de achterhoede met de aanvallen der Boys wel raad wist, bleef de score vier en veertig minuten blank. Eén minuut voor de rust scoorde Zonneveld uit een voorzet van Appel. Na de pauze ging de strijd vrijwel gelijk op. Maar ook nu zou het lichte technische overwicht der thuisclug de doorslag geven. De aanvallen van DEM droegen een ge vaarlijker karakter en het was dan ook volkomen verdiend toen 5 minuten voor het einde Dekker een voorzet van Appel inschoot en daarmee zijn club een veilige 2-0 voorsprong bezorgde. Wel deden de Alkmaarders nog harnekkige pogingen de achterstand te verkleinen maar de Bever wijkse achterhoede hield stand. Stormvogels II won op het nippertje De reserves van Stormvogels speelden tegen Volendam 2 een goede wedstrijd. Zij waren gedurende verreweg het grootste deel van de wedstrijd steeds in de meer derheid en wonnen toch maar op het nip pertje met 43. Zelfs was de stand met de rust 21 in het voordeel van de bezoekers, die twee snelle uitvallen met evenveel doelpunten hadden bekroond gezien. Hier tegenover had Hamers Sr. ondanks de grote veldmeerderheid slechts één doelpunt kunnen stellen. Twee strafschoppen had Stormvogels in deze periode voorbij laten gaan. En voor het overige was de doelman van Volendam een struikelblok geweest. Ook na de rust was de thuisclub weer" direct in de aanval. Spoedig maakte Ha mers Sr. een prachtig doelpunt, doch de scheidsrechter had buitenspel geconsta teerd. Luppens scoorde hierna met een prachtig schot de gelijkmaker. Bij een schot yan dezelfde speler sloeg de Volendamse doelman de bal mis en het hoofd van Ree kers deed de rest (32). Na goed werk van Holman kon Hamers Sr. zelfs de stand op 42 brengen. De Volendammers gaven zich nog niet gewonnen en hun rechtsbui ten bracht met een welgemikt schot de stand op 43. Wordt Stormvogels 3 kampioen? Het derde elftal van Stormvogels speelde gisteren tegen een van zijn ernstigste mede gegadigden voor de bovenste plaats, n.l.. RCH 4. De IJmuidenaren wonnen met niet minder dan 60. Bij Schulpen weet Betty het beter De toneelclub der buurtvereniging „.Schul pen"- heeft Zaterdag in het Beverwijkse Kennemer Theater aan talloze leden een vermakelijke avond bezorgd door de op voering van het blijspel van C. J. Pieters „Betty weet 't beter". Het gegeven is gegroepeerd rond een jonge dame met een uitzonderlijk gevoel voor romantiek, die als jongste dochter dei- familie Hofman door haar dwaze invallen voortdurend vreemde situaties schept. Door haar moeder erg strak gehouden maar verwend door vader, weet zij gedaan te krijgen, dat zij bij een theevisite aanwe zig is als de dienstmaagt Mieneke. Deze heeft via een huwelijks bu reau contact gekregen met een buiten mannetje en Betty wil deze romantiek ook wel eens beleven. Nadat de woelige jonge dame nog in travesti gaat ook, komt er tenslotte een eind aan het verhaal. Regisseur Paul van Ginkel vond voor Hofman en zijn ega de juiste types: de eerste vlot, de tweede stug en ook Betty was uitstekend op dreef: een frivool fi guurtje, dat het gehele stuk droeg. Dick kon het peil van Betty niet berei ken, maar figureerde toch goed, evenals Mieneke. Het buitenmannetje Teun is schijnt deze rollen bij voorkeur te spelen: zijn figuur en spreken zijn daarop al vol komen ingesteld. Voorzitter J. L. W. Scherpenhuizen bood de spelers(sters) en de regisseur als blijk van dank een verrassing aan. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Geboren: M. W. HaverVan de Donk, d., Bloemendaalsestraatweg 166, Sant poort. E. G. GravemakerTol, z., Van der Helststraat 9, IJmuiden (O.). J. C. M. de JongKamoen, z., Kerkweg 134, Sant poort. H. M. JansenMayen, z., Van Was- senaerstraat 37, IJmuiden (O.). H. Bakker Van Schagen, d., Ogelwightstraat 12, Velsen (N.). A. V. JabroerVan der Hooft Overbildtweg 6, Santpoort. E. Wil- lemsDe Wit, d., Planciusstr. 17, IJmui den (O.). A. B. M. TrompTen Brink, z., Hoofdstraat 154, Santpoort. C. M. Groe- nendaalHillier, z., Marnixlaan 2, Drie huis. A. de JongeStarink, d., J. T. Cremerlaan 75, Santpoort. P. Drijver- Dijkstra, z., Oosterduinplan 78, IJmui den (O.). Overleden: J. Broek, 7 mnd., zoon van J. Broek en A. G. A. v. Zutphen, Tromp straat 205, IJmuiden (O.). Ondertrouwd: W. H. Kramer, Wille- bordstraat 55, IJmuiden (O.) en P. Mees ters, Driehuizerkerkweg 19, Driehuis. H. A. C. Meijssel, Stumphiusstraat 27. Bever wijk, en A. Wijker, Kompasstraat 34 IJmuiden. J. F. Verdikt, IJmuiderstraat- weg 136, IJmuiden en A. G. Fennema, IJmuiderstraatweg 136, IJmuiden. P. J. America, Klein Heiligland 91, Haarlem en C. A. van Houwelingen, Willemsbeekweg 76, IJmuiden (O.). Toekomstig adres: Wil lemsbeekweg 76, IJmuiden (O.). M. G Harper, Chestel G.B., en G. H. Zweers, Stationsweg 85, Velsen. Toekomstig adres: Chestel G.B. J. Groot, Wijkerstraatweg 313, Velsen (N.), en M. J. F. van der Wiel, Hoflaan 2, Velsen (N.). S. van Schooten, Stationsweg 76, Velsen en C. A. Harsveld, Grotë Hout- of Koningsweg 32. Velsen (N.). H. Prinssen, Wijkerstraatweg 170, Velsen (N.) en H. Kamstra, De Zwaanstraat 7, Beverwijk. W, G. de Bruijn, Anemönenstraat 22 hs., Amsterdam en C. L. Pletting, ptagelinger^yeg*102, -Santpoort. Gehuwd: J. C. Reijn—G. van der Raaij, Saturnusstraat 31, Haarlem. J. de Groot N. Zwaan, Jac. van Heemskerkstraat 49, IJmuiden. M. Bakker—IJ. Kalb. H. van de KamerC. M. Brantjes, Kerkstraat 26, Bevei-wijk. W. A. van KaamH. C. de Graaf, Bonekampstraat 6 bv., IJmuiden (O.). J. J. SchoorlM. B. van der Kooi, Eendrachtstraat 28, Velsen (N.). G. Boon- straP. D. Kroonstuiver, Kruidbergerweg 29, Santpoort. W. J. P. C. Roderkerke— A. B. L. Bouterse, Ahomstraat 1, IJmui den (O.) E. J. EnschedeJ. Beenen, Mid- denduinerweg 28, Santpoort. Eerste concert door „De Stem des Volks" De gemengde zangvereniging „De Stem des Volks" gaf Zaterdag haar eerste offi ciële concert; de bovenzaal van het veiling gebouw Kennemerland kon de vele bezoe kers nauwelijks bevatten toen de voorzitter een korte rede hield ter inleiding van deze voor de vereniging zo belangrijke avond. Dirigent Ben Nuijen liet het concert aan vangen met Beethoven's „De Vesper", waai de kwaliteiten van De Stem meteen aan getoetst konden worden. Men zong rustig, beschaafd en met een zodanig gevoel voor samenzang dat deze volkomen doorzichtig bleef. Het was een uitermate gelukkig de buut voor dit jonge koor. Het veel gezongen „Jesus duleïs memo- ria" liet horen dat ook hier het vrouwen koor de meerdere is. Het weerde zich krachtig en met veel begrip voor de parti tuur. Arcadelt's „Ave Maria" zong De Stem eveneens zoals men dit van zo'n jong ensemble niet beter had kunnen verwach ten. Nuijen heeft zijn mensen inderdaad een gezonde dosis koordiscipline bijge bracht, al blijft ook hier een leemte door te weinig mannen. De Stem volgt nauw keurig zijn aanwijzingen op. Het gezongene op deze avond, die sloot met een stralend uitgevoerd „Morgenrood" was er een voorteken van dat deze combi natie tot veel goeds zal komeq. De medewerkers waren uit IJmuiden gekomen: de bekende arbeiders-mandoline- Spanning bij de B.D.C. houdt aan Ook de afgelopen week werden er weer verschillende wedstrijden gespeeld voor het clubkampioenschap van de Beverwijkse Damclub. P. C. Bais plaatste zich door een zege op J. A. Dussoven aan de kop; in deze wedstrijd kreeg Bais na een fraaie damzet positioneel voordeel, ondanks het sterke tegenspel. De grote striid tussen H. Buis en H. Die- deriks, werd cioor laatstgenoemde gewon nen. Indien Diederiks zijn achterstallige partijen zou winnen kan hij Bais nog voor bijstreven. De partij BakkerPeekei was een zware partij, die in remise eindigde. Dat J. de Vlugt er weinig voor voelt om als „lantaarndrager" te fungeren, bewees zijn overwinning op de hekkesluiter Th. Kortekaas. In de eerste klasse moest N. Vlaar een tweetal nederlagen incasseren en wel tegen G. v. d. Outenaar en H. Engelhart, waar door het bijna zeker is dat A. C. van Staal duinen op de bovenste plaats beslag zal leggen. Aangezien W. de SmitH. Bakker in een vreedzaam remise eindigde, komt G. v. d. Outenaar definitief op de onderste plaats te staan. In het troffen tussen de koplopers W. v. d. Elzen en G. J. van Hattum in de tweede klasse behaalde de laatstgenoemde een fraaie schijfwinst, waarna de partij winst alleen nog een kwestie van tijd was. Hierdoor en mede door zijn zege op Bak ker Sr., heeft Van Hattum nu weer de leiding. In de derde klasse behield W. de Graaf door zijn overwinning op J. Pommeret zijn fraaie kans op het kampioenschap. G. v. d. club Excelsior, onder leiding van Johan B. I Waal zegevierde over J. Verhaar'en'blijft .1:, T-.- dus ook nog tot de „kanspaarden" behoren. De leiding van de vierde klasse is mo menteel in de handen van J. Klaus, die een overwinning op L. Horchner boekte. Kok, luisterde dit concert op. De dirigent is een vruchtbaar componist en schreef reeds veel voor Excelsior. Zijn concert- ouverture Benvenuto was nieuw vobr me. In Gounod's Serenade, als geknipt voor mandoline-orkest,, was de klank van het ensemble zeer. fraai; ook rhythrriisch ver liep het spel zoals we dit van een zo goed geschoolde groep instrumentalisten ver wachten konden. De potpourri „Schubert- klanken" met als. introductie het bekende motief uit de Onvoltooide liet zich vlot spe len en toonde het publiek wat men op dit tokkel-instrument waard is. Beter voldeed me echter de paraphrase op motieven van Offenbach. A. J. VAN DER WEIJDEN. Jaarlijkse voorschotten voor het bizonder onderwijs Elk jaar moet de gemeenteraad van Be verwijk op verzoek van de besturen van de bijzondere scholen een voorschot ver strekken, dat berekend per leerling zoveel bedi-aagt als voor de openbare scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van dé exploitatie-uitgaven. Deze bedragen, zijn in de vergadeiüng van 10 Februari '1950 voor het jaar 1950 vastgesteld. De voorschotten worden berekend over het aantal leerlingen volgens de maatstaf van artikel 28 der wet in het afgelopen jaar. Aan de raad wordt voorgesteld de voorschotten voor 1950 te bepalen over- eenkomstig het ontwerp-raadsbeshut. Hierbij wordt bepaald dat f 27.49 zal worden betaald voor elke leerling bij het gewoon lager onderwijs. Voor voortgezet lager onderwijs f 57.81, wanneer de kosten van instandhouding buiten beschouwing worden gelaten be draagt dit f 28.43 ëfi voor het uitgebreid lager onderwijs is het bedrag f 51.42. Wereld-gebedsdag 1950 Op Vrijdag 24 Februari zal de wereld gebedsdag 1950 door de Christenvrouwen in de gehele wereld worden gehouden. In Beverwijk zal deze gebedsure voor de noden der wereld worden gehouden in het kerkgebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Prinsesselaan. Ook te Wijk aan Zee in de consistorie kamer zullen de Christenvrouwen bijeen komen. Donderdagavond 8 uur. Patronaatsgebouw. Bijzondere S.W.G.-avond. De Heer H. G. Smit, Provinciaal Secretaris, houdt een 5 minuten- speech. Daarna fraaie films en muziek. Er is iets te horen, veel te zien. Envrije toegang. Zou één van de bijzondere verrassingen voor U zijn? Voor de oorlog bezat de Nederlands Her vormde Kerk -aan de IJmuidense Kanaal straat een luidklök, die tot ver in de om trek hoorbaar was en 's Zondags de mensen ter kerke riep. Ongelukkigerwijze heeft de Duitse bezetter zijn oog op dit kostbaar stuk brons laten vallen en de klok ver dween in. Oostelijke richting. Gelukkig wordt binnenkort weer een nieuwe klok geplaatst, die thans reeds in Héiligerlee wordt gegoten en met Pasen zal kunnen luiden. De schade-enquéte-commissie heeft voor de verdwenen klok 400,vergoed, maar dit is lang niet voldoende om een nieuwe aan te schaffen. Het ontbrekende geld moet dus op een andere manier bijeen gebracht worden. De Christelijke Jongemannenver- eniging heeft het prijzenswaardige initia tief genomen een avond te organiseren, waarvan de baten voor dit doel beschik baar worden gesteld. Deze avond werd Zaterdag in het gebouw voor Christelijke Belangen gehouden, waar het bekende amusementsorkest „Die Rooi- roks" musiceerde. Het openingswoord werd gesproken door ds. J. v. d. Berg, die een verloting aan kondigde, waarin een fraaie sprei, die door Muzikale hulde aan gouden echtpaar Vrolijke klanken van de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" lokten Zondagmiddag vele belangstellenden naar de Koningsweg. De - populaire muzikanten brachten een instrumentale hulde voor de woning van een gouden huwelijksfeest. Namens de harmonie braqht de heer H. Vermey, voorzitter, gelukwensen over. een ingezetene van IJmuiden was gehaakt en gratis ter beschikking was gesteld, werd verloot. „Die Rooiroks" begonnen hun program ma met enkele vlotte Hawai-nummers en speelden de verdere avond louter popu laire wijsjes, afgewisseld door zang van enkele leden van het ensemble. Met enkele schetsjes en community- singing werd de avond verder gevuld en daar de verloting eveneens een succes bleek te zijn, kan de CJMV op een geslaag de avond terug zien. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 19 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Berkelstroom van Hull. Simplon van Goole. Maas van Rotter dam. Jaga van Antwerpen. Marsdiep van Kiel. Hr. Ms. Queen. "Wilhelmina van Rotter dam. Zr. Ms. Plover van Rotterdam. Sigvard van Rotterdam. Wolanda van Newcastle. Helena van Maldon. Mayland van Arendal. Tobinta van Indonesië. Bianca van Abadan. Engano van Rotterdam. Globe van Goole. Vertrokken zijn: Kalö naar Vlissingen. Hanseat naar Brake. Egee naar Antwerpen. Vaderland naar Korvö. Keizersgracht naar Hamburg. Java naar Antwerpen. Paraat n. Dapsborg. Congostroom naar Hamburg. Hod- der naai" Goole. Iris naar .Hamburg. Gold finch naar Londen. Carmetifjell naar Rotter dam. Hendrik naar Antwerpen. Hecuba naar Rotterdam. Rijnstroom naar Londen. Ber kelstroom naar Huil. Zondag 20 Februari kwamen binnen: Badzo van Goole. Jamaica van Vestaovik. Grebbe- stroom van Londen. Amasius Flucius van Gothenburg. Brandaris van Newcastle. Depa van Goole. Bullfinch van Londen. Algenid van Galvestone. Claes Compaen van Bou logne. Frisian Coast van Newcastle. Dron van Fowel. Draco v. Gdynia. Patria van Londen. Vertrokken zijn: Delft naar Curacao. Ibis naar Londen. Nprmandië naar Gothenburg. Sally Stove naar Antwerpen. Beverwijks raad bezint zich op elf voorstellen De Raad van Beverwijk zal in haar open bare vergadering van Maandag 27 Februari de volgende punten bespreken: 1. Een voorstel tot goedkeuring van de rekening, dienst 1948 en van de begroting dienst 1950 van de instelling „Fonds Ar- mengoederen". 2. Voorstel tot het verlenen van voor schotten aan schoolbesturen op de vergoe ding over 1950. 3. Voorstel tot vaststelling van het be drag van die vergoedingen over de jaren 1943 tot en met 1947, en van het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven van de bijzondere scholen over dit tijdvak. 4. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling, voor het jaar 1950 voor de in de gemeente gevestigde bijzondere school voor b. 1. o. (R.-K. Sanatorium Heliomare) en tot het verlenen van een voorschot op deze vergoeding over 1950. 5 Voorstel tot vaststelling van het aantal lesuren, waarin in 1950 aan de onderschei dene soorten van scholen voor openbaar onderwijs vakonderwijs zal worden ge geven. 6. Voorstel tot het in beginsel besluiten tot delegatie van de macht tot het vast stellen van de bezoldiging van plaatselijke ambtenaren. 7. Voorstel tot het toestaan van credieten. voor het. maken van een nieuwe bestrating van de Kuikensweg en tot het heffen van een baatbelasting, voor de verbreding en de verbetering van de Verlengde Voor straat en 'tot aanleg' van een nieuwe 'weg van deze straat naar het Juhanaplein waarvoor eveneens een baatbelasting zal worden geheven. 9. Voorstel tot het toestaan van een cre- diet voor de bouw van een installatie voor gasberging en daarbij behorende'werken. 10. Nadere stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van een subsidie aan de vereni ging voor vreemdelingenverkeer in Mid- den-Kennemerland voor de uitgifte van een wandelkaart. 11. Voorstel tot het verlenen van een hypothecair voorschot voor de particuliere woningbouw. 12. Voorstel tot het toestaan van een crediet voor het inrichten van een vuilnis stortplaats in Assendelft. 13. Mededelingen en ingekomen stukken. Hoogovenstaten-jeugd ook dit jaar weer met vacantie Gedurende de zomervacantie zal de Hoogovenstaten jeugd ook dit jaar weer een eental kampen organiseren. Dit maal heeft men het oog. laten vallen op het eiland Texel waar enkele jaren geleden ook een kamp werd bezocht. De jongens van 11 tot 15 jaar openen de rij en gaan van 15 tot 22 Juli naar het grootste Waddeneiland. Van 29 Juli tot 5 Augustus volgen de meisjes van dezelfde leeftijd waarna de jongens en meisjes tot 11 jaar van 5 tot 12 Augustus de rij be sluiten. Voor de oudere kinderen staat een trek tocht op het programma. De kosten aan een en ander verbonden kunnen door mid del van spaarzegels in termijnen betaald worden. De Kuikensweg krijgt een nieuwe jas De Kuikensweg in Beverwijk verkeert in zo slechte staat, dat het aanbrengen van een nieuw wegdek noodzakelijk is. Er is een plan ontworpen tot het maken van een klinker-bestrating van 5 meter breedte met aan de Noordzijde een trottoir van 2 meter en aan de Zuidzijde een voet pad van 3 meter. De kosten van dit plan worden geraamd op f 84.600. Van dit bedrag kan f 40.000 worden gebracht ten. laste van het grond bedrijf. Ter bestrijding van de jaarlijks ten laste van de gemeente blijvende kosten wil men een baatbelasting heffen van f 1.50 per meter voor de aan de weg gelegen be bouwde percelen zoals 'ook voor de Heems kerker weg is geschied. In overleg met de commissie van bij stand voor Openbare Werken stellen B. en W. de raad voor het vereiste crediet van f 84.600 te verlenen. voor MAANDAG 20 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Vrouw vermist". Luxor Theater. 7 en 9 uur: „Afspraakje met Judy". W. B. Theater. 8 uur: „De greep des doods". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Twee Yankees in Trinidad". DINSDAG 21 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Vrouw vermist". Luxor Theater, 7 en 9 uur: „Afsoraakj^ met Judy". Corso Theater (Castricum), 8 uur: Yankees in Trinidad". 9

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3