V Iedere tuinier weet, FILIAALHOUDER Verguizing van de handenarbeid kan tot massale werkloosheid leiden Franse communist kwam niet aan 't woord C Kort en Bondig Luidsprekers 1* l Menige huisvrouw zegt met de hand op het hart: KLOKZEEP Tabernal's Zaadhandel 't OPKLAPBEDDEN PALEIS FLINKE MEISJES PERSONEEL voor beide afdelingen l.Mnsitas21 Februari 1950 6' van de Protestantenbond spreekt a.$ r> derdag prof. dr. M. A. Beek uit Arnsterri over: „De moderne staat Israel" op^eliu^5 met lichtbeelden. Ulsic-". De bijgebouwen van de OosterW Haarlem zijn door een drietal wijkbewm 'eens grondig onder handen genomen. In i!" vrije uren hebben zij het wijklokaal dev daderzaaltjes en de bibliotheek alsmede^' predikantskamer een nieuw aanzien gee^ door ze te schilderen. Voor Weten en Werken zal op a,s Tv derdagavond in het gebouw der VrijziöSÊ Hervoi-mden. een voordracht met Hchlto i den worden gehouden over moderne u door: Ewoud de Kat. Maandag aanstaande houdt de aider Haarlem van de Nederlandse Vereniging Huisvrouwen haar jaarvergadering jn° bouw „Zang en Vriendschap", De acJ? bevat het uitbrengen van jaarverslagen'^ bestuursverkiezing. Op 7 Maart is het 25 jaar geleden, dai I ijzerhandel annex magazijn in huishoudelijk artikelen van dc firma de Carpentier aan'}! Camplaan te Heemstede werd opgerj-v! Sinds een aantal jaren staat de zaak onï leiding van de tegenwoordige eigenaa-"ft heer M. H. Hessels. ft| BINNENGEKOMEN EN UITGEVAItFv VISSERSSCHEPEN Binnengevaren 20 Februari: geen. Binnengekomen 20 Februari: geen. Petten; IJM 20 Johannes Polderman Jeugd en ouders moeten „witte-boord-complex" kwijt In de vergadering van de Commissie in zake Arbeidsvoorziening, in de afgelopen zomer gehouden te Haarlem, richtte de voorzitter tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland en cle Ge westelijke Arbeidsbureaux in Noordholland het verzoek, in gezamenlijk overleg na te gaan, welke denkbeelden omtrent de moge lijkheid van uitbreiding van werkgelegen heid bij het bedrijfsleven bestonden. Een daartoe ingestelde commissie, be staande uit een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven in de betrokken rayons heeft in een dezer dagen door genoemde Kamer van Koophandel gepubliceerd ge schrift. haar bevindingen neergelegd, waar aan het; Gewestelijk Arbeidsbureau Amster dam een interessant rapport met belang wekkend cijfermateriaal toevoegde. Het rapport wijst er op, dat Nederlands bevolking sinds 1900 met ruim 85 groei de. Er zal geen emplooi gevonden kunnen worden in de landbouw, in de handel en in de administratieve beroepen. Daarom is industrialisatie dringende noodzaak, ten eerste om in eigen behoefte te voorzien en ten tweede om door export de middelen te verkrijgen om te kunnen kopen wat niet in het eigen land aanwezig is. Bekwame arbeiders nodig De alleszins bekwame vaklieden, die Nederland nodig heeft, kunnen daar de omscholing niet voldoende is slechts ge kweekt worden uit de jaarlijkse aanwas van jonge vaklieden en wel hoofdzakelijk uit de oud-leerlingen van dag-ambachts scholen en -vakscholen. Een der bijlagen toont aan, dat 68 van de leerlingen der dag-ambachts- en vak scholen het eind van de cursus haalde, waarvan 63 met getuigschrift. Het is echter de algemene opvatting der directeu ren van alle ambachtsscholen en vakscho len, dat het intelligentiepeil van een be langrijk deel der leerlingen, die thans deze scholen bezoeken, zelfs veel te laag is. 4200 beroepen Vroeger geschiedde de beroepskeuze langs traditionele wegen. Thans moet bij de keuze van een beroep gewikt en gewogen worden, waarbij kennis van de arbeidsmarkt en de conjunctuur een eerste vereiste is, waarbij, opdat de beroepskeuze ook levensbevredi ging zal geven, ook psychologische analyse van de candidaten jioodzakelijk is. De ont wikkeling van de moderne techniek, de mechanisering van het productieproces en de daarmede gepaard gaande differentiatie in de beroepen, heeft het aantal beroepen op niet minder dan 4200 gebracht. De feiten dat het aantal leerlingen der nijverheidsscholen zich in dalende lijn be weegt en dat in de naaste toekomst tien duizenden arbeiders meer in de onderne mingen nodig zullen zijn dan thans, behoort volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam aanleiding te zijn een propa ganda in te zetten voor het volgen van cursussen aan de Nijverheidsscholen. -De jeugd'moet gewonnen worden en zij moet ingelicht worden over de beroepen. Het is van groot belang reeds de lagere school in te schakelen bij de popularisering Van de handenarbeid, omdat het standpunt der onderwijzers veel invloed op de keus der ouders pleegt uit te oefenen. Aanleg vaak te hoog aangeslagen Dat de aanleg der kinderen in het alge meen veel te hoog wordt gewaardeerd, wijzen de landelijke cijfers van ar. Luning Prak uit: Gym- Ulo H.B.S. nasium met succes doorlopen 20 30 30 met zitten blijven doorlopen 10 20 20 uitvallers 70 50 50 Men mag aannemen, dat een groot deel der leerlingen, die op H.B.S. en Gymna sium mislukken, op de Ulo wel geslaagd zou zijn. Het rapport zegt daarom alleen iets van de mislukkelingen op de Ulo. Deze gaan merendeels een baantje zoeken Artsen zijn ontstemd over verhoging loongrens De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij lot Bevordering der Geneeskunst heeft naar aanleiding van de verhoging van de loongrens der sociale verzekeringswetten, een algemene vergadering gehouden in Amsterdam. Over deze vergadering ver strekte de maatschappij een communiqué, waarin wordt verklaard: „In de zeer bewogen vergadering kwam duidelijk tot uiting dat er in alle geledin gen van de maatschappij grote ontstemming bestaat over de wijze, waarop deze ver hoging, die vérstrekkende consequenties heeft voor ziekenfondswezen en volksge zondheid, als een voldongen feit aan de artsen werd voorgelegd. De vergadering nam tenslotte een uit voerige motie aan, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat de thans ontstane situatie wederom een uitvloeisel is van de koppeling van de sociale voorzorg, vast gelegd in de Ziektewet, aan de genees kundige voorzieningen, vastgelegd in de ziekenfondsregelingen, welke koppeling is tot stand gekomen ondanks het feit, dat de maatschappij sinds 1912 uit een oogpunt van volksgezondheid hiertegen heeft ge waarschuwd. Verder wordt verklaard, dat bij de jongste welstandsgreens-verhoging in 1946 de bezwaren der maatschappij tegen uitbreiding van het huidige zieken fondsstelsel duidelijk aan de regering en volksvertegenwoordiging zijn kenbaar ge maakt. Ernstig betreurd wordt het feit, dat de artsen slechts betrokken worden in een overleg over de gevolgen der ver hoging, terwijl zij op de verhoging zelf geen enkele invloed hebben kunnen uit oefenen. De motie spreekt dan als het oordeel van de vergadering uit „dat de genees kundige verzorging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezondheid op nieuw door de jongste verhoging van de loongrens voor de volledige ziekenfonds verzekering in zijn tegenwoordige vorm in verschillende opzichten ernstig schade lijdt". Aan het hoofdbestuur zijn uitvoerige aanwijzingen gegeven omtrent het stand punt, „in te nemen bij de onderhandelin gen met ziekenfonds-instanties, die door de nu ontstane situatie noodzakelijk zijn geworden". op kantoor, waar zij door hun minimale kennis en opleiding altijd in de laagste regionen blijven. In geen enkele categorie, uitgezonderd de ongeschoolden, was voor de oorlog en is ook nu weer zoveel werk loosheid als juist in deze. Veel Ulo-mislukkelingen zouden, als zij een ambachtsschool of vakschool hadden gevolgd, er heel wat beter aan toe zijn geweest èn wat betreft bestaanszekerheid én wat betreft salariëring en arbeids vreugde. Indien zij een technische aanleg hebben en handig zijn, slagen zij zeker. Veel meer mensen dan men denkt hebben een manuale aanleg (aanleg voor handen arbeid) zegt het rapport, i Wat verdient nu een vakman bijvoor beeld in de metaal-industrie? De meesten hebben een bruto-loon van 50,tot I 56.„geoefenden" hebben 6 tot 10 minder. Een onderbaas komt tot 262, een baas tot 298,per maand. Het gros der lagere kantoorbedienden verdient een salaris van omstreeks 200,per maand en deze salarissen hebben een sterk da lende tendenz. In Amsterdam kunnen altijd nog vele bankwerkers, scheepsbouwers, loodgieters en huisschilders, metselaars, betonarbei- ders en stucadoors emplooi vinden. De vakken autohersteller en electricien zijn daarentegen overbezet. Hei rapport bepleit voor Ulo, H.B.S. en Gymnasium zodanige toelatingseisen te stellen, dat het aantal mislukkingen ver mindert en om het maximum aantal leer lingen per vak aan de nijverheidsscholen op de behoeften van de arbeidsmarkt af te stemmen, waardoor de onderbezette be roepen ook een kans krijgen. Voor de jon gen, die van de ambachtsschool komt, moeten verder dezelfde mogelijkheden (in hetzelfde aantal jaren) open staan als voor hen die van Ulo en H.B.S. komen ten aanzien van technische studie (aan M.T.S., U.L.T.O. en dergelijke). Bijeenkomst Communistische jeugd in „De Stad Haarlem" De Fransman Louis Baillot, die gister avond in zijn kwaliteit van lid 'van het „Centraal Comité van de Wereldfederatie van de Democratische Jeugd" op de door het district Kennemerland van het Alge meen Nederlands Jeugdverbond tezamen met de Organisatie van de Progressieve Studerende Jeugd en de E.V.C.-jeugd ter gelegenheid van „De dag van de koloniale jeugd" in gebouw „De stad Haarlem" be legde bijeenkomst een begroetingswoord zou spreken, is daar door de toepassing van de wet van 1939, die de mogelijkheid opent vreemdelingen het houden van po litieke toespraken tè verbieden, niet aan toegekomen. De voorzitter van de bijeenkomst, de heer H. van Langen, troostte zijn gehoor met de woorden van de voorzitter van het genoemde comité: „Zij kunnen oiis wel beletten te spreken, doch niet om de .over winning te behalen"., Een delegatie van on geveer tien jongelui zou tegen deze maat regel bij de Procureur-generaal een krach tig protest doen horen. De heer Van Langen betoogde vervol gens, dat bij alle bewondering die men voor de jongeren van alle landen kon koesteren, de jeugd van de Sovjet-Unie toch wel de belangrijkste successen ter versterking van het communisme had be haald. Voorts meende de spreker dat de jeugd op deze „dag van de koloniale jeugd" moest demonstreren tegen onze huidige regering, omdat deze „de Indone siërs bloot stelde aan de terreur van de marionet Hatta of van „de Turk"Vol gens de heer Van Langen wil de Neder landse regering deze onderdrukking van het Indonesische volk laten betalen door de jeugd, door aan de jonge werknemers de 5 loonsverhoging niet toe te kennen. En dat terwijl de militaire uitgaven ge makkelijk vervangen zouden kunnen wor den door een dagelijkse premie van tien gulden aan 700.000 jeugdige arbeiders. De heer Van Langen stelde tenslotte als de eis van de dag de onmiddellijke terugkeer van de Nederlandse troepen uit Indonesië en de verkrijging van honderd procent onafhankelijkheid voor dat land. Vervolgens kon worden overgegaan tot de vertoning van de film „De jonge gar de", die in de Russische versie werd ge draaid, omdat de van Nederlandse onder schriften voorziene rollen niet in de juiste volgorde gemonteerd bleken te zijn. Me vrouw Vis had daarom op zich genomen de Nederlandse tekst voor de niet al te best werkende versterkerinstallatie uit te spreken. Een zware taak gezien de schier onafzienbare lengte van de film. Helaas bleef de dictie van mevrouw Vis ver on der het minimum, dat vereist was om aan de verschillende figuren enig relief te geven. Bovendien volgde zij een zeer schoolse vertaling der dialogen, zodat deze nogal lachwekkend klonken. Dat alles maakte het ons moeilijker dan het al was om ons bij deze geschiedens van het aan deel van de communistische jeugd in de strijd tegen de Duitsers en dat overi gens in principe niet verschilde van het verzet in andere bezette landen, behalve dan dat het. althans in deze film, meer op chauvinistische dan op humanistische motieven was gebaseerd te herinneren dat de Russische filmkunst eens een Eisenstein en een Pudowkin had opgele verd. Wat ons hier werd voorgezet was een typisch massa-product, dat uit aller lei behalve artistieke factoren was ont staan. De heer Van Langen kondigde in de pauze een inzameling aan ten bate van de havenarbeiders die weigeren Ameri kaanse wapenzendingen te lossen. WRAK VAN DEENSE VISKOTTER GELICHT. In de vluchthaven aan het Zijpe bij Brui- nisse is het wrak vaneen uitgebrande Deense viskotter, die in de oorlogsdagen dienst deed als Duits patrouillevaartuig in de Zeeuwse wateren, gelicht. Tezamen met een aantal andere daar liggende vaartuigen werd. 'het bij het bom bardement van deze haven in September 1944, door de RA.F. in brand geschoten en tot zinken gebracht. Het wrak lag niet hinderlijk voor de scheepvaart, zodat het nog niet eerder werd opgeruimd. Daar men echter ver moedde dat de waarde van de motor de kosten van de berging ruimschoots zou dekken, werd het boven water gehaald. In derdaad bleek de motor nog-wel In bruik bare staat te zijn. De motor zal gedemon teerd en bedrijfsklaar worden gemaakt. Concert in nieuwe zaal van Hervormd Jeugdhuis Aanwinst voor Heemstede De voldoening over het in gebruik ne men van de nieuwe zaal van het Hervorm de Jeugdhuis te Heemstede wordt in kringen van geestverwanten in verschil lende vormen geuit. Gisteravond trad zij aan de dag met het concert dat in de vrijwel gereed gekomen zaal werd gegeven voor een talrijk auditorium. Niet alleen uit artistiek oogpunt werd deze muziekavond van betekenis. Ook om het experiment ten aanzien van de acoustische omstaridighe- den, een proefneming, waarvan het ver loop om zijn onverbiddelijkheid terecht met beklemmende spanning afgewacht mocht worden. Want de uitslag zou be slissen of de Nederlands Hervormde Ge meente, maar daarnaast toch ook de ge meente Heemstede zelve zich verheugen kon over een lang begeerde goede muziek zaal. Inderdaad konden de vertolkingen be wijzen, dat de nieuwe zaal zeer geschikt is voor muziekvoordrachten, althans wan neer zij kamermuziek betreffen, zoais gis teravond. De acoustiek is niet dor, wel zeer gevoelig, waardoor geen enkele on effenheid, hoe klein ook, gecamoufleerd kan worden. Wanneer in de toekomst de geluidabsorberende toneeldoeken vervan gen kunnen worden door nis-vorming op gestelde houten schotten, zal dit ongetwij feld een verbetering inhouden, die een ideale omstandigheid nabij komt. Maar in afwachting hiervan kan men toch al zeer tevreden zijn en met reden spreken van een aanwinst. De jonge zangeres Annette de la Bye begon het concert met de voordracht van het motet Exultate Jubilate van W. A. Mo zart en van een aantal liederen van Schubert, Wolf en Strauss. Zij had blijk baar een goede opstellingsplaats gekozen, want de vele uitstekende hoedanigheden van haar stem konden zich ongeremd laten gelden. De klank, licht getimbreerd, werd zonder merkbare moeite geplaatst en ge vormd, hetgeen wees op een natuurlijke dispositie en op een voortreffelijke tech nische scholing. Verheugende aandacht voor articulatie kon hierbij woi-den gecon stateerd. Verder werd de zang van Anneke de la Bye op hoogniveau gebracht door de voordracht, die voor alle lied de passende nuance kon ge.ven. Maar omdat alle geko zen liederen in een zelfde sfeer van licht gevoelige, charmante en een enkele maal geestige expressiviteit bleven, werd de indruk van haar zingen nog eenzijdig. Anneke de la Bye heeft ons echter wel nieuwsgierig gemaakt naar hetgeen zij zou kunnen bereiken met liederen van meer betekenisdiepte. De pianiste Elly Jens toonde haar muzi kaliteit en technische capaciteiten door een uitmuntende begeleiding van de zan geres (Standchen van Strauss!). De violist Renate Zwaardemaker en de pianiste Tini Kaiser vervolgden het concert met een in getogen uitvoering van een Slavische dans van A. Dworsjak en van de elegante Hava- naise van C. Saint Saëns, afgezien van enige onduidelijkheid, met groter bewust heid en overtuigingskracht en fraaie klank gespeeld. Na de pauze kwamen er belangwekken de uitvoeringen van muziek voor fluit eri piano door de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin. Allereerst een kamersonate van de in Zwedeii levendë tijdgenoot van Joh. Seb. Bach, de compo nist Johan Helmich Roman. Deze „vader van de Zweedse muziek" bezat blijkens de uitgevoex-de sonate een rijke melodische fantasie en daarbij een vooruitstrevende natuur. Met vijf stukken voor „das Lauf- werk" van een „Flötenuhr" van Jos. Haydn bracht Vester ons in kennis met spranke lende muziek met de gratie van de rococo. En ten slotte werd de aandacht gevraagd voor de prachtige Sonatine in 1932 door de Roemeense componist Stan Jolestan vol tooid, de eerlijke klankentaai van een be wogen kunstenaar, die in een spiritueel Perpetuum mobile de ontspanning zocht voor de gelegenheid, waarvan de andex-e delen van de sonate spx-eken. In voortref felijk samenspel, dat alle noodzakelijke voox'drachtsfactoren in zich vex-enigde, schonken Frans Vester en Miep van Luin een muzikale genieting vaix hoge orde. P. ZWAANSWIJK. Uitvoering van kerkmuziek bij de Remonstrantse gemeente Eigenlijk was'het een demonstratie deze uitvoering van kerkmuziek, die Maandag avond in de kexk der Haarlemse Remon strants Gerefox-meerde Gemeente plaats had. De organist der kerk, de heer Jan D. Boeke. die tevens een voortreffelijk koor leider is, alsmede de heer Dolf Hendrikse, zijn voorganger, tegenwoordig organist van de Nieuwe Kerk alhier, kregen de kans hun inzichten omtrent de problemen be treffende kerkzang en keivkorgel voor de aanwezige gemeenteleden duidelijk te ma ken. Het zijn twee jeugdige, voortvarende musici, bij wie het noch aan smaak, noch aan kunde ontbreekt en die in hun zuive rende actie recht op hun doel afgaan. Dolf Hendrikse, die deze avond niet al leen concerteerde en begeleidde, doch. ook een causerie over het orgel hield, deed ex- zelfs geen doekjes om, toen hij aantoonde dat het orgel,waarop hij zo juist gespeeld had, een karakterloos instrument is. Geen kenner zal hem op dit punt tegenspx-eken het is nu eenmaal een feit, dat het maar al te duidelijk de kenmerken bezit van de orgels uit de verval-tijd, waarin deze een soort confectie-artikel werden. Maar er is moed voor nodig om het daar ter plaatse te zeggen in het bijzijn van gemeenteleden, van wie men kan verwachten, dat ditkex-k- meubel hun om deze of gene reden lief is. Dolf Hendrikse gaf aan zijn betoog een historisch gegronde bewijsvoex-ing mee, die hij besloot met een demonstratie met oude orgelpijpen, waartegen de klanken van het nieuwere instrument het moesten afleggen. Jan D. Boeke heeft een zeer verdienste lijk kerkkoortje gevormd, waarmee hij in teressante dingen demonsti-eerde. Ook de gemeentezang werd daax-bij gedeeltelijk be trokken. Het was de leider blijkbaar te doen om vex-schillende mogelijkheden aan te tonen. Zo werd Ps. 95 eex-st éénstemmig en zonder begeleiding, afwisselend door koor en gemeente vooi-gedx-agen; vervol gens liet het koor dezelfde psalm met: een tegenstem horen, in een bewerking van Joke Koeyers; ten slotte zong men hem als driestemmig motet van Claude Lejeune (16e eeuw) Nog interessanter was het confronteren van een onbegeleide psalmmelodie (in dit geval zonder kunstmatige leidtoon) met een dx-iestemmige zetting als motet van Claude Lejeune, die op het orgel gespeeld werd, waax-bij het koor nu wél de leidtoon diende in acht te nemen. Ook met Ps. 75 werd een parallel getrokken tussen de eenstemmige CARNAVAL IN DUITSLAND In Düsseldorf regende het lekkernijen KEULEN, 20 Februari (van de speciale ANP-correspondent). De stad Keulen was weer het centrum van het Rijnlaxidse carnaval, dat dit jaar voor het eerst sedert het begin van de oorlog in zijn oude glorie hex-leefd is. Een millioen mensen hebben hedenmiddag de vier uur lange optocht door het oude deel der stad zien trekken, waarin de vex-schillende symbolen werden meegevoerd, die herinxxeren aan de stich ting der stad 1900 jaar geleden. De treinen die naar Keulen x-eden waren overladen, zodat de mensexx in de stromende x-egen op de daken der wagons hadden plaats genomen. Het grootste deel der buiten landse bezoekex-s kwam uit België, doch ér wax-en ook veel Nederlandse wagens gepax-keerd. 1500 verkeersagenten hebben pogingen gedaan om de mensenstroom ixx de stad in geregelde banen te houden, doch tegen het vallen van de avond waren de toegangen tot de binnenstad zodaxxig door een compacte massa verstopt, dat het auto- vex-keer vastliep. De feestviering was in Keulen zowel als in de andex-e steden aaxx de Rijn zeer uitbundig en onstuimiger dan het jongste debat te Bonn over West- Duitslands precaire economische situatie zou hebben doen verwachten. In Düsseldorf werden 10.000 kg bonbons, duizend tablet ten chocolade en 4000 rollen pepermxmt uit de px-aalwagens te gx-abbel gegooid. Aan de voet van de Keulse dom regende het uit de ramen vex-snaperingen op de enor me massa. Ondanks het jongste verbod van het ministerie van Landbouw te Bonn tot het vex-kopen van slagroom werd in de restaurants slagx-oomgebak in elke ge wenste hoeveelheid gelevex-d. In de op tochten te Keulen, Bonxx, Düsseldorf en Mainz werd veel nadx-uk gelegd op de politieke toestand en de verhouding van Duitsland tot de geallieex-den in Duitsland. Zeer scherp was de politieke spot in Mainz, waar duizenden buitenlanders getuige wa ren vaix het herstel der traditie. Men zag er de vredesengel het laatste cax-e-pakket naar de geallieerden brengen, een wagen toonde de Duitse tweeling, x-espectïevelijk gewikkeld in de vlaggen der Westelijke en Oostelijke bezettixxgsmogendheden welke het opschrift droegeix: „help, men wil ons helpen". Met een verwijzing naar het herrijzend nationalisme stond op een jachtwagen: „Het Duitse wild zou gi-aag ook weer eens door Duitsers wox-den dood geschoten". Men zag in een vleesmolen S.A.-mannen werpen, die ex- aan de axxdere kant als engelen weer uitkwamen. In cle gehele stad wax-en kermisattracties die zeer veel bezoekex-s tx-okken. In de uitge breide optocht in de hoofdstad Bonn was voox-namelijk de buitenlandse politiek het ondex-wex-p van spot. In het pax-lementsgebouw was er van daag voor het eex-st volkomen rust, want na het middaguur waren alle wex-kzaam- hedeix stop gezet. Uitvoer van haring in 1949 bedroeg f 24,7 millioen In 1949 bedroeg' de Nederlandse uitvoer van pekel- exx steurharinig, volgens opgave van de dienst der Nedex-landse Haring- contrêle 47.803.391 kg. netto met een aangegeven waai-de van 24.726.953 tegen 47,044.104 kg. tëi- waarde van 24.416.030 in 1948. De voornaamste lan den van bestemming waren België met 8.359.310 kg. ter waarde van 4.646.000; Duitsland 20.912.110 kg. ter waai-de vaix 9.742.852; Frankrijk 3.571.402 kg. ter waarde van 1.929.317; Polen 4.631.375 kg. ter waai-de van 2.211.127; de Sovjet- Unie 3.055.100 kg. ter waai-de van 1.150.135 en de Verenigde Staten 1.122.507 kg. ter waai-de van 1.129.874. De waarde van de uitvoer door expor teurs, gevestigd in Scheveningen, bedroeg in 1949 10.015.068; in Vlaai-dingen 7.461.542; in Katwijk aan Zee 5.691.089 in IJmuiden 1.192.880 en in andere plaatsen 366.374. Militairen werden verwelkomd Enige duizenden familieleden^ vrienden en belangstellenden hebben gisteravond storm en regen getrotseerd om de thuis- varenden van de „Johan van Oldenbairie- velt" aan de Noordersluis in IJmuiden te begroeten. De regen viel in treitei-ige ge stadigheid uit de hemel, de Noordwester sloeg met felle rukken over de onbeschut te walkant, maar blijmoedig stonden velen twee a drie uur lang te staren naar het duistei-e Westen, waar eerst om kwart over negen de toplichten van „Johan" zicht baar werden. Wind en stroom waxen der mate stei-k, dat de verbinding met de wal pas een uur later tot stand kwam. Een gi'oep Haai-lemse padvindex-s was per fiets naar IJmuiden gekomen om him tweede bandleider te verwelkomen en hun muziek kortte de tijd van het wachten. Om half elf voer het schip op naar Amsterdam en begon voor het publiek de terugtocht over de smalle deuren van de middensluis. Productie „Willem Barendsz" lager dan vorig seizoen Tot 12 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 52.794 vaten traan en 4957 vaten spex-molie. In de overeenkomstige periode van het vorig vangstseizoen (met twee vangdagen meer) bedroeg de px-oduclie 58.017 vaten traan en 3838 vaten spermolie. melodie van Maistre Pierre en de motet- bewex-king van Sweelinck, die door het koortje mooi gezongen werd. Boeke had nog meer pijlen op zijn boog om mogelijke combinaties aan tè duiden tussen kerkkoor en gemeentezang. En Dolf Hendrikse voegde er met een reeks oi-gel- variaties op een psalm, uit het omvangrijke werk van Van Noort. nog een mogelijkheid aan toe, om ook instx-umentaal in de geest van een zuivere refonnatoiische kei-kmu- ziek te blijven. Bovendien werd, met medewei'king van enige strijkers, een cantate van Krieger en een Cantio sacra van Schütz uilgevoei'd, welke prestaties een zeer voorname indruk gaven van de activiteit die Jan D. Boeke met de hem ten dienste staande middelen bij de Remonstrantse Gemeente alhier ont plooit. Bij dat alles is geen romantische mooidoenerij; de kerkmuziek moet a-sen- timenteel en gezond zijn, en zó moet ze ook klinken. Ds. Noox'dhoff leidde de avond in, fun geerde even als „moderator" en dankte aan het slot de ijvei'ige px-omotors van de nieuwe geest in de keikmuziek, alsook de gemeenteleden, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling voor dit belangi-ijke onderwerp. JOS. DE KLERK BINNENLAND Dc eerste hoofdgcnecskundige bij de Arbeidsinspectie, de heer J. le Roy tc Velp, zal met ingang van 1 Maart de dienst veir- laten. De heer Le Roy behaalde het ar.ts- diploma in 1914 en was eerst werkzaam als assistent in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht, vooi-ts als geneesheer bij het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, vervolgens als controlerend geneesheer van het Algemeen Mijnwerkersfonds te Heerlen, waarna hij op 1 September 1922 werd be noemd tol geneeskundige bij de Arbeids inspectie. Emigranten zullen binnenkort ook naar Australië kunnen vliegen. In Maart en April zal de K.L.M. enige honderden plaatsen be-, schikbaar hebben voox- personen, die naar Australië wensen te emigreren. HAARLEM EN OMGEVING Het Comité voor Kleine Zelfstandigen houdt a.s. Donderdag een vergadering in de Tuïnzaal van het Concertgebouw. De heer W. Lubberink, leraar staatswetenschappen, zal spreken over „De middenstand en de economische noden van ons volk". Voor de afd. Heemstede—Bennebroek 9 Maart a.s. hopen onze ge liefde ouders A. KLAVER A. KLAVER. WARMENHOVEN de dag te herdenken, dat zij voor 125.4 jaar in het huwe lijk traden. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is dc wens van hun liefhebbende kinderen Marijke Cristina Hendrika IJmuiden-O., Lindenstr. 1 D, Hiermede betuig ik mede namens mijn ouders mijn hax-telijke dank aan farm, bu- i-em vrienden en kennissen voor de vele blijken van be langstelling tijdens mijn te rugkomst uit Indonesië van hen ondervonden. HENK SCHOL. Cypressenstraat 25, IJmuiden-Oost. PIANO GEVRAAGD of vleugel. Aanb. Riouwstr. 138. Tel. 55.73.10, Den Haag Inkoop Goud en Juwelen H. W. DAMES KRUISSTRAAT 19 Haarlem. Tel. 16910 bij de Ridderstraat. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 20 cent per kg. Bakenessergracht 45—51 Tel 11436 ?elleman koopt Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, Saksische Porseleinen groepen (ook defect) etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637. - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat is toch uw streven; dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg- naar dit doel is: Adverteer in dit blad. B. z, a. VOLWASSEN SLA- GERSBED., geh. Brieven L 922 bür. van dit blad. B. z. a. COSTUMIèRE voor oud en nieuw naaiwerk. Br L 923 bur. van dit blad. MEISJE voor dag en nacht bij vooi-k. Santp. Brieven L 926 bur. van dit blad. R.K. jongen 17 jaar, b. z. a. als SLAGERSBEDIENDE. Brieven L 921 bur. v. d. blad. BIJVERDIENSTE gezocht door verspi-eidïng van druk werk, etc. Bx-ieven L 925 bur. van dit blad. Net meisje vraagt een leuke VRIENDIN. Liefst Herv. Lft. 16 tot 18 j. Adi-es te vragen bur. van dit blad. GRATIS AF TE HALEN: 2 jonge hondjes en waakhond. Huygensstraat 43, IJmuiden. WONINGRUIL. Woning te IJmiüden-O. voor woning Beverwijk, Wijk aan Duin of Velsen-N. Acaciastraat 19, IJmuiden-Oost. Te koop gevr. 1 pers. EN GELS LEDIKANT. Plan- ciusstraat 71. Te koop gevr.: 1 pers: LEDI KANT m. bed. Brieven met opgave prijs L 924 bur. van dit blad. Gevr.: ACCORDEON, pïano- klaviex*. Br. met prijs en merk L 927 bur. van dit blad Te koop: compl. KINDER- SLAAPK. AMEUBL. best. uit commode, ledikant, ta fel en stoel. v. d. Vondellaan 28, Driehuis. Te koop: z. g. a. n. HEREN RIJWIEL wegens ziekte w. bereden en een goede werk- fiets. Brieven L 920 bur. van dit blad. En dat heeft ze dan zélf ondervonden: „met KLOKzeep doe je langer, omdat KLOKzeep harder is en toch veel zachter schuim geeft. Heus, de beste huishoud* zeep is op het ogenblik KLOKzeep!" 33 cent per dubbel stuk. Zeepfabriek De Klok maakt ook het bekende Sneeuwwit Zeeppoeder t Was met 't scheelt U stukken Fa. W. F. CLAUS HAARLEMS OUDSTE EN GROOTSTE INKOOPHUIS koopt elke "hoeveelheid OUD PAPIER zoals boeken, couranten, tijdschi-iften, archieven em Archieven worden vernietigd! BAKENESSERGRACHT 45-51 - TEL. 11436, b.g.g. 236S! dat het bij tuinzaad niet gaat om de hoeveelheid, maar om de kwaliteit. Neem daarom geen risico, \W// maar betrek Uw benodigde zaden van Sinds 1889 de zaak van vertrouwen SANTPOORT BEVERWIJK HAGELINGERWEG 28 - TEL. S ARENDSWEG 42A - TEL. 3i Prijscouranten wox-den op aanvrage gratis verstrekt, Éénpersoons opklapbed met ombouw f 57.—, 2-pers. opklap- bed met ombouw f 68.— Eerste klas. 15 Jaar garailii Kapokbedstellen, verende matrassen, wollen dekens eci Monsterkamers ORIONWEG 8 H.-N. - TELEFOON 2352 Vraagt bekwame administratieve kracht (vrl.) leeftijd tot 25 jaar. Zij die over voldoende kantoorervaring bij een confectiebedrijf beschikken genieten de voorkeur. Schriftelijke sollicitaties met volledige gegevens omtrent levensloop vorige werkkring enz. aan ons kantoor Zijlweg 158, Haarlem. GEVRAAGD: voor alle afdelingen. Reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 1! Santpoort-Station. Wasserij KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41, vraagt MEISJES VOOR ALLE AFDELINGEN Ook gehuwde vrouwen voor halve dagen kunnen geplat worden. Gevraagd energiek echtpaar-, niet boven 40 jaar als voor gerenommeerde chemische wasserij en ververij. Br. no. 2735 Adv. Bur. Jan C. Vex-heul Co., Amstex'dam-C. Dames- en Herenkappex-sbedrijf Jb. SCHOEMAKER vraagt Goede referenties vereist. Da Costalaan 9, Driehuis. Tel. 5119.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 4