n Beverwijks stijgend gasverbruik maakt nieuwe gashouder nodig De verdwenen formules Paviljoen Paradis Vierde klassers Dinsdag 21 Februari 1950 Er komt geen gewone gashouder maar een (goedkopere) hoge-drukinsfallatie Op 24 Maart 1949 hebben B. en W. van Beverwijk een inleidend overzicht gegeven van de voorzieningen die bin nen afzienbare tijd ten behoeve van het gasbedrijf moeten worden getroffen en van de kapitalen die, naar globale be rekening, daarin zouden moeten wor den geïnvesteerd. Het belangrijkste probleem is dat van de gasbergruimte. Volgens het contract met de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is de gemeente ver plicht te beschikken over een gashouder, die 70 van de maximum -da gafguffie kan bevatten. In 1949 was dit percentage, over het gehele verzorgingsgebied van het be drijf genomen, gedaald tot ongeveer 35 Behalve dat de gemeente in gebreke blijft met de nakoming van haar contractuele verplichting, kan bij de huidige situatie ernstige stagnatie in de gasvoorziening ontstaan. Het is dus noodzakelijk op korte termijn de nodige voorzieningen te treffen. Bij de bepaling van de capaciteit van de te bouwen gashouder moet voor een goed deel worden afgegaan op een schatting van de toekomstige gasafgifte. Deze heeft in 1949 ongeveer 9.000.000 m3 bedragen. Hoe wel dienaangaande geen zekerheid bestaat, moet op grond van gemaakte berekeningen rekening worden gehouden met de moge lijkheid, dat dit cijfer in 1960 zal zijn op gelopen tot ongeveer 15.000.000 en in 1970 tot ongeveer 18.000.000. Om voor enkele jaren enige reserve te hebben, zou dus een bergruimte moeten worden gebouwd, die betrekkelijk veel groter is dan met het oog op de eisen van het ogenblik nodig zou zijn. De exploitatie zou dientengevolge in de eerstvolgende jaren, zolang de capaci teit van de installatie niet volledig wordt gebruikt, nogal zwaar worden belast. Kostbare nieuwbouw De bouw van een gashouder met een in houd van 25.000 ma naar een van de thans in gebruik zijnde systemen (droge of natte gashouder) zou, berekend naar de vóór de devaluatie geldende prijzen en Ionen, een uitgaaf meebrengen van ongeveer 815.000. Deze overwegingen deden de vraag rijzen, of bouw van de nodige bergruimte naar een ander systeem voor het bedrijf de voorkeur verdient. De directeur van het bedrijf is tot de overtuiging gekomen, dat het bergen van gas onder hogere druk technisch verant woord is en zelfs aanbeveling verdient. De kosten van een zodanige installatie worden begroot op 320.000.waarin begrepen f 25.000.voor de bouw van een nieuwe meterkamer, welke voorziening eveneens urgent is. De voordelen, die dit systeem biedt, worden als volgt omschreven: De capaciteit van de bergruimte kan worden bepaald naar de eisen van het ogenblik. Op eenvoudige wiize is het appa raat uit te breiden door een of meer hoge' drukvaten er bij te leggen; het te investeren kapitaal is belangrijk lager. Dit zal ook nog het geval zijn wan neer de installatie moet worden uitgebreid tot een capaciteit van 25.000 ma; zolang de hogedrukberging, niet behoeft te worden uitgebreid heeft men een be sparing op de kosten van rente en afschrij ving van ongeveer 27.500.per 'jaar; een droge gashouder met een inhoud van 25.000 m3 zou een hoogte, moeten hebben van ruim 50 meter. Zulk een gevaarte zou in de omgeving te zeer domineren en min der fraai zijn; in geval van oorlog is de hoge gashouder kwetsbaarder dan de hogedruk-ïnstallatie; bij goed onderhoud heeft de hogedruk- installatie vrijwel een onbeperkte levens duur en bij opruiming een grote restwaar de; verplaatsing is mogelijk met betrekke lijk weinig kosten. Aan de raad wordt derhalve een crediet gevraagd van 320.000.Naar het zich laat aanzien zal de uitvoering van dit werk op zichzelf waarschijnlijk geen verhogin: van het tarief meebrengen. De bouw van de bedoelde installatie zal in de behoefte aan ruimte voor gasberging in het Zuidelijk deel van het verzorgings gebied voor geruime tijd voorzien. Of ten behoeve van het Noordelijke deel voorzie ningen nodig zijn, zal te zijner tijd een punt van nader onderzoek uitmaken. D.E.M.-athleten wonnen Royal Sanders-wisselbeker Met succes hebben de Beverwijkse DEM- athleten Zondag deelgenomen aan de Natio nale Boslopen te Leiden, georganiseeid door de RKAV ..De Bataven''. Junioren B over 800 m. Na een zeer goede race won J. v. d. Boogaard in 2 min. 17.4 sec.: - Portegies werd derde; J. v. Hesseiingen vijfde en J. Dobbelaer zesde. Ock bij de 1500 m. voor junioren A legde de Beverwijker J. Heinkens beslag op een goede plaats, C. Jansen bezette de negende en Th. Moolenaars de tiende plaats; Hienkens kwam als vierde aan. 3000 m. klasse D: G. v_ 't Hoff. klasseerde zich als tweede in 12 min. 53.6 sec. en P. Wester kwam als tiende binnen, gevolgd door P. v. Hesseiingen als elfde en J. Duyn als vijftiende. 300Ó m. klasse C: In 13 min. 5.1 sec. werd J. Post eerste; H. Sprangers kwam als ne gende over de eindstreep. Met deze resulta ten legden de C- en D-klas- sers onbedreigd beslag op de Royal-Sanders wisselbeker en DEM heeft dus op voortref felijke wijze het nieuwe seizoen ingezet. Strawberries plaatst zich voor de volgende bekerronde De oefenwedstrijd, die het eerste dames- elftal van Strawberries tegen het heren- veteranen-elftal speelde, gaf vaak aantrek kelijk hockey te zien. Na een spannende strijd bleven dc heren met 31 de baas, nadat mej. G. Müller op fraaie wijze voor een tegendoelpunt had gezorgd. De reserves hebben van haar reis naar Amsterdam niet veel plezier beleefd, want V.V.V. I stuurde de Velsense dames met een 51 nederlaag naar huis. Hierdoor is Strawberries-elftal enkele plaatsen op de ranglijst gezakt. Het derde dameselftal daarentegen leverde een goede prestatie door het ongeslagen D.E.M. II een 21 nederlaag toe te brengen. Door dit resultaat behouden de Schoonen- berg-bewoonstevs haar aanspraken op de bo venste plaats. Strawberries IV heeft het belang van de ontmoeting tegen B.D.H.C. 7 ten volle be grepen en zond de Bloemcndaalse dames met lege handen huiswaêrts. Met nog twee wedstrijden te spelen, staan de kansen op het behalen van het kampioenschap wei zeer mooi. Strawberries 5 verrichtte in Wormerveer knap werk door Kraaien 4 een punt afhan dig te maken (11). Het jeugdelftal liet gchter in Wormerveer een lelijke steek vallen door met 42 van Kraaien A te verliezen. Zij moeten nu met Alliance de bovenste plaats delen. Het eerste herenclftal overleefde ook de derde ronde voor de Amsterdam-beker en zond Amsterdam II met een 20 nederlaag naar de hoofdstad terug. Het was J. Brunink, die beide doelpunten voor zijn rekening nam. De reserves hebben het sterke Zandvoort dapper partij gegeven, doch konden niet verhinderen, dat dc badplaatsbewoners met 21 in de meerderheid bleven. Strawberries III maakte de reis naar Laren niet tevergeefs en bekert door de 30 over winning nog wat verder. Het vijfde elftal kon door enkele inval lers niet op volle sterkte uitkomen en moest derhalve de punten aan Kraaien III laten (4—3). HERKIEZING VAN DE HEER A. BLOM Als voorzitter van het verbond van ver enigingen van langebaanwedstrijden ei -rennen in Nedeidand is de heer A. Blom uit Beverwijk opnieuw gekozen. De Nolle kampioen van Midden-Kennemerland De competitie om het klaverjaskampioen- schap van Mïdden-Kennemerland is ten einde. In dc klasse A heeft ,.De Nolle'' het kam- oioenschap van Middcn-Kennemerland in de wacht gesleept op de voet gevolgd door „De Viersprong". „De Viersprong" heeft echter haar kans verspeeld door te verliezen van „Animo". Had zij deze ontmoeting gewonnen dan hadden De Nolle en De Viersprong althans samen aan de kop gestaan. In de klasse B werd „De Viersprong" on bedreigd kampioen met slechts één nederlaag van „De Vriendschap". „De Strandmeeuwen" wisten in de klasse A en B geen enkele overwinning te behalen, wellicht doordat deze club voor de eerste maal aan een competitie deelnam. Het bestuur gaat trachten in contaot te treden met Haarlem. Zaandam en Kromme nie om tc komen tot het verspelen van een competitie tussen de kammpioenen van deze districten. De onlangs gehouden wedstrijden hadden het volgende gedetailleerde resultaat: Klasse A: BellevueScheiwijck 20; De ViersprongAnimo 0—2: De Vriendschap De Strandmeeuwen 20. Dc Nolle vrij. Klasse B: BellevueDe Vriendschap 02; De Strandmeeuwen—Dc Nolle 02. De Vier sprong vri.i. De eindstand in klasse A was: Klasse A. gesp. gew. verl. pt. De Nolle12 10 2 20 De Vrierspróng 12 9 3 18 Scheiwijck 12 8 4 16 Bellevue 12 6 6 12 De Vriendschap 12 6 6 12 Animo 12 3 9 6 De Strandmeeuwen12 0 12 0 DEN HELDER—V. V. E. 2—0. De Wijk aan Zeeërs mocht het niet ge lukken in Den Helder van de gelijknamige club een punt te veroveren. Zoals vaker gebeurd is, liep WE ook nu hard van stapel, maar zonder succes. Den Helder wist onder de stortvloed vandaan te komen en na 15 minuten spelen had De Blok het nakijken. Kort voor rust wist de midvoor van de thuisclub het tweede doel punt te scoren. Na de thee was WE overwegend in de aanvab maar het zag geen kans een doel punt te maken. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 21 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Vrouw vermist". Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: „Afspraakje met Judy". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Twee Yankees in Trinidad". WOENSDAG 22 FEBRUARI. Bioscopen: Zie Dinsdag. De Amerikaanse stafchefs die begin Februari naar het Verre Oosten zijn vertrokken ter bestudering der Amerikaanse strategische posities, zijn weer in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hier brengen zij aan president Truman (zittend, derde van links) in het Witte Huis te Washington verslag uit over hun, reis. Beverwijkse militairen naar huis Met het troepentransportschip „Pasteur" dat waarschijnlijk Vrijdag in Amsterdam aankomt., komen de volgende militairen' uit Beverwijk en omstreken mee N. Klaver, Lindenlaan 23, Beverwijk J. •Pekel, Voorweg 22, Heemskerk. G. Boontjes, PaterswGg 48, Beverweijk. H. J. Burry, Mun- nikenweïde 21, Beverwijk. J. B. J. Castri cum, Alkmaarseweg 282, Beverwijk. H M. Dekker. Baanstraat 5, Beverwijk.. R. T. Pletting. Reguliersdwarsslraat 12, Beverwijk. .T. de Ruyter. Hoflanderweg 316, Bever wijlt. H. Waterlanden Hoflanderweg 103, Bever wijk. C. van Swigchem. J. T. Cremerlaan 92, Santpoort. T. Schaaf, Acacialaan 52, Bever wijk. J. Nieuwenhuizen, Dekkci-straat 15. Beverwijk. .P A. Marx. Graafwijkstraat 52. Beverwijk. J. B. de Bruyne, Hoogeweg 10, Uitgeest. W. H. Hulseher, Populierenlaan 59. Beverwijk. W. J. Knaap, Heemskerkerweg 220, Beverwijk. N. A. -Kooy. v. d. Mijlen-weg 9, Castricum. J A. Tervoort. Bakkumerstraat 101. Castricum. Fonds-Armengosderen in de raad Burgemeester en Wethouders van Bever wijk hebben de rekening over 1948 en de begroting voor 1950 van de gemeente-instel ling „Fonds Armengoederen" vastgesteld. Zij vragen de raad haar goedkeuring hier aan te hechten. SCHAAP LEGDE HET AF TEGEN HOND. In het weiland tegenover „Scheybeek" werden een hond en een schaap in een ernstig conflict gewikkeld. Tenslotte werd de antipathie uitgevochten. Het schaap moest het afleggen tegen de „canis familia- ris" en werd na afloop van de strijd uit zijn lijden verlost- Frans Vester solist in het derde H.O.V.-concert Op Donderdag 9 Maart zal in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk, onder auspiciën van de Algemene Beverwijkse Culturele Com missie, het derde H.O.V.-eoncert worden gehouden. Deze maal is Frans Vester, fluit, de solist. Uitgevoerd worden de volgende werken: Ouverture ..Die Zauberflöte" van W. A. Mozart: Fluitconcert in G gr. t van dezelfde componist en Symphonic no. 3 in d kl. t. van A. Bruckner. Dirigent is heer Toon Verhey. Onderwijzersvergoedingen in een „vijfjarenplan" Overeenkomstig artikel 103, derde tot en met vijfde lid van de Lager-Onderwijswet 1920 dient de gemeenteraad voor de bij zondere scholen na afloop van ieder vijf jarig tijdvak nu voor 1943 tot en met 1947 zodra de bedragen der vergoedin gen en de bedragen der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over elk van de vijf jaren onherroepelijk zijn vastgesteld, te bepalen het totaal bedrag van deze ver goedingen en uitgaven. Indien het bedrag van deze vergoedingen hoger is dan dat van de uitgaven, stalt de gemeenteraad het bedrag vast van het ver schil, hetwelk het schoolbestuur onverwijld in de gemeentekas moet storten. De bedragen voor alle bijzondere scholen zijn vastgesteld en derhalve wordt de raad voorgesteld deze bedragen overeenkomstig het bijgevoegde ontwerp-raadsbesluit vast te stellen. Propaganda filmavond „Steun Wettig Gezag" In tegenwoordigheid van de burgemees ter van Beverwijk, ere-voorzitter mr. H. J. J. Scholtens, sprak de president van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Ge zag", de heer R. J. Vos, Maandagavond in de bovenzaal van veilinggebouw „Kenne- merland" aan de Breestraat, het openings woord. Spreker uitte zijn vreugde over de grote opkomst en wees op de behoefte waarin „S.W.G." hoopt te kunnen voorzien. Ook de voorzitter der Provinciale Com missie, de heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten, die hierna het woord voerde, toonde zich getroffen door het feit dat zoveel jongeren aanwezig wa ren. Deze spreker greep terug naar de jaren 1940'45 en concludeerde dat vooral in de eerste jaren na de oorlog bij niemand het idee leefde dat de internationale toestand spoedig weer zo gespannen zou worden. De situatie achter het ijzeren gordijn is voor het Westelijk deel van Europa volgens de heer Bouwman echter niet „rooskleurig" Daarom zijn waakzaamheid en bewapening nodig; de Nederlanders mogen niet ten tweede male de zaak maar „blauw-blauw" laten. Daarom wekte hij de aanwezigen op S.W.G." te steunen en toe te treden tot de Nationale reserve, waarvoor zich nu 3000 Nederlanders hebben gemeld. Over de technische kant van de Nationale reserve deed de heer H. G. Smit, secretaris van de provinciale commissie, verschillen de mededelingen. Voor de pauze werd de film „Verdeel en heers", die liet zien hoe de Duitsers in de laatste wereldoorlog vele landen overwel digden, door de aanwezigen met onverdeel de aandacht gevolgd. „Industrialisatie en platteland" Op de jaarvergadering van de Katholieke Volks Partij, afdeling Beverwijk, welke op Woensdag 22 Februari in de KSA wordt gehouden, zal de lieer H. J. Kuiper een lezing houden over het onderwerp: „In dustrialisatie en platteland". GESLAAGDE COSTÜMIèRES De Beverwijkse dames R. Eeltink, J. de Wit en R. Snip zijn, bij de te Haarlem dooi de Haagse Modeva-kschoolvereniging ge houden examens, geslaagd voor costumière. COLLECTE VOOR KINDERINRICHTINGEN De Gezamenlijke Protestantse Kinder- inrichtingen zullen deze week in Beverwijk een lijst-collecte houden. Zaterdag 25 Fe bruari wordt de actie besloten met een bus collecte. LEZING OVER HET GEZIN Op Donderdag 23 Februari zal in het KS A-gebouw Pater Engelbertus van IJmu-iden-Oost een lezing voor de leden van de Katholieke Arbeiders Beweging houden over het onderwerp „Het gezin, de bedreigde veste". Castricum Vitesse's dameshandbalelftal gehuldigd De vierde contaetavond van Vitesse's supportersvereniging Blauw-Zwart, die Maandagavond in „De Harmonie" plaats vond kreeg een bijzonder karakter door de huldiging van het handbalelftal van de Vitesse-dames, dat ongeslagen in de tweede klasse-competitie van de afdeling bisdom Haarlem de kampioensvlag kon hijsen. De heer A. Dekker, penningmeester van Blauw-Zwart, opende bij ontstentenis van de voorzitter de avond,, waarbij hij de da mes van dit kampioenselftal op het podium verzocht. Hier werd het elftal niet enige vriendelijke woorden gehuldigd en een douceurtje werd aangeboden ter bestrij ding' van de reiskosten. Ook de competitieleider van het bisdom Haarlem, de heer Van Bakelen wilde niet achter blijven en bood de ploeg een kam pioensplaquette aan. Vervolgens werd een non-stop program ma afgewerkt „Tempo", waarin schetsjes van H. Bakker en N. van Weenen de bo ventoon voerden. De hersengymnastiek verheugde zich in een grote belangstelling. MARKTBERICHT Maandag 20 Februari 1950 Spruiten A 43—1,10; spruiten B 1838; sjalotten 1826. witlof I 4045; witlof II 2227: knolselderie 291-ü; boerenkool d0; uien 29: waspeen 7. alles per kg. Wijk aan Zee Voorschot voor „Heliomare" Het bestuur der Vereniging van R.K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke kinderen in Amsterdam, dat tevens het bestuur uitmaakt van de R.K. School in het Sanatorium Heliomare te Wijk aan Zee, vraagt de gemeente een voorschot. Daar aan de door de gemeente gestelde voorwaarden is voldaan, stelt het college de raad voor een bedrag toe te kennen van 50 2/3 x 27.50 1393,34. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 44) In de trein voelde ik mij ellendig, want na deze avond kon ik je helemaal niet meer vertellen wie ik was. Ik zou het nooit gekund hebben. Nooit. En ik keerde in Haarlem om en ging weer naar huis; ik wist wel dat er een rechercheur stond, die op John Camden lette, maar ik was zo dom om te denken dat ze Joan onge moeid zouden laten. Daar vond ik de cahiers in de brievenbus en besloot ze ogenblikkelijk naar Inspecteur Renkevoort te brengen. Ik ging spontaan de straat weer op. De rest weet je. Ik werd gearres teerd en jij kwam bij mij. Je zei dat je van mij hield en je was zo goed en zo lief voor me. Maar ik kón het niet zeggen! En toen gingen jullie weg en maakte ik het mij gemakkelijk; ik was niet van plan om te gaan slapen. Maar dat gebeurde toch, zeker omdat ik zo moe was, en toen werd ik wakker en zag jij mijn hand. Toen zag jij mijn hand. o Peter En toen liet ik jou in de steek. Die inspecteur was een fijne man. Hij begreep alles en deed wat hij kon om mij te helpen. Heel aardig was hij. Ik was niet langer meer verdacht en ik mocht meteen met een taxi naar huis gaan. Maar het was alles even verschrikkelijk! Ik ging naar mijn grootvader en vertelde hem eerlijk wat ik gedaan had, zoals ik het ook aan jou had moeten vertellen. Maar ik schaamde mij tegenover jou als vrouw, begrijp je? Omdat ik zoveel van je hield. Het meisje zweeg, haar gezichtje warm van emotie, en haar ogen vroegen hem om vergeving. Maar Peter glimlachte, zijn oude, stralende glimlach. Ik begrijp alles, mijn lieveling. Weet je dat ik nu nog meer van je houd dan daareven? Maar nu is alles weer goed. En nu denken wij niet meer aan alles wat wij gedaan hebben, maar nu gaan we plannen maken over wat we zullen gaan doen. Begrijp je, Joan? Ik kijk altijd graag in de toekomst. Vooreerst vragen we zo gauw mogelijk jouw papieren op in Cam bridge, en dan gaan we de eerste dag, dat je mei een taxi mag uitgaan, in onder trouw. Maar dat kan toch niet, Peter? Zo ineens? Niet? Je bent toch geen vrouw die eerst tien dozijn lakens moet borduren voordat ze in ondertrouw gaat? Ik ben niet van plan om nog eert dag langer te wachten, want ik kan je niet missen! En nu moet je verder luisteren. In mijn pen sion komt een verdieping vrij en daarin gaan wij ons installeren. Juffrouw Holdert is een ideale pensionvrouw en ze zal zeker graag voor ons beiden zorgen. En dan werken wij samen op het lab zoals wij dat altijd gedaan hebben. Maar af en toe ne men wij eens een dagje vrij om naar een concert te gaan of winkels te kijken en we leiden beslist géén hondenleven meer! En dan trouwen we nog vóór Kerstmis en koop ik een tak mistletoe. Mistletoe? Ik dacht dat je zei dat je daar niet aan deed! Zei ik dat? Nu," het kan ook wel zon der mistletoeAÏIemensen Joan, nu heb ik je nog niet eens een zoen gegeven kom eens hier.je gezicht zit ge lukkig niet in de windsels. Op dit ogenblik werd de deur weer ge opend en verscheen ten tweede male de zuster, thans torsend een enorme mand met witte seringen. Ze glunderde en zette haar vracht op de tafel neer. Peter zag op zijn horloge. Veertien minuten! zei hij tegen Joan. Nog één minuut gewonnen! Ik vertelde het aan de oude mevrouw van hierover, vertelde de zuster. En ze vond het zó aardig! Zij gaat morgen toch naar huis en vroeg of zij u deze mand mag aanbieden. Met haar hartelijke geluk wensen natuurlijk. Het is schitterend! zei Peter. Ik ben toch zó blij voor u! babbelde de zuster hartelijk. Ik vind het zó heer lijk! U lag hier altijd zo stil. En er kwam nooit iemand op bezoek. Kende u elkaar al lang? O ja, antwoordde Joan. Al heel lang. Al twee jaar. Is het met, Peter? Ja, zei Peter. Al twee jaar. En wij waren goede kameraden. EINDE. Wijk aan Zee krijgt aanzienlijk betere wegen De Verlengde Voorstraat in Wijk aan Zee verkeert, wat het wegdek betreft, in slechte staat. Wat tracé en indeling aangaat is zij ook niet meer berekend voor haar seizoen functie als verkeersweg en als straat, waar in of waarbij pensions -of andere vacantie- verblijven gelegen zijn. Het rijverkeer wordt gehinderd en de exploitatie en de ontplooiing van de pensions belemmerd door het verkeer. Het gemeentebestuur wil nu dit wegvale afdoende verbeteren door verbreding en door gedeeltelijke omlegging van de straat, overeenkomstig de inzichten, die daarom trent bij het ontwerpen van een uitbrei dingsplan reeds zijn gevormd. Aan de be bouwde zijde ontbreken trottoirs. Ook mist men een rijwielpad. De profielindeling van de nieuw te maken weg is als volgt ont worpen: Langs de bebouwing is een ver hoogd voetpad gedacht ter breedte van 1.65 a 2 meter. Daarnaast zal een rijwielpad komen ter breedte van 2.55 meter, de ren- v/eg zal 6 meter breed wórden. Het nieuwe botenhuis van de N.Z.H. Reddingsmaat schappij komt na deze verbeteringen te liggen op een dominerend punt, wat in verband met het karakter van een kustdorp een even fraai als karakteristiek effect zal hebben. Getracht zal worden het P.E.N. te bewegen bij de vernieuwing van de weg het zeer ontsierende bovengronds electrisch net ter plaatse te vervangen door een on dergronds net. De kosten van dit alles wor den geraamd op 125.700. In aansluiting op het bovenstaande is een plan ontworpen tot ontsluiting van de ter reinen achter de Voorstraat door het aan leggen van een weg van de Verlengde Voor straat naar het Julianaplein. De Westzijde van deze weg kan dan worden bebouwd., de zijde aan het weiland wordt Diet be stemd voor bebouwing. De kosten van deze weg zijn geraamd op 35.300.Dit bedrag komt ten laste van het grondbedrijf. Tengevolge hiervan komt ten laste van de gemeente een jaarlijkse uitgave van glo baal 6200.Het economisch profijt van deze voorziening is niet onmiddellijk in evenredigheid met de daaraan verboden financiële lasten, toch is het verdedigbaar, In de jaarlijks ten laste van de gemeente blijvende kosten zou van de eigenaren der aan de Verlengde Voorstraat gelegen be bouwde percelen een baatbelasting kunnen worden geheven van 9.50 per meter aan de straat gelegen grond. Men hoopt echter dit bedrag tot f 3.— per meter te beperken. De opbrengst kan op ongeveer 1200.— worden geraamd. Heemskerk Gerardus Majelia-vereniging vergaderde In de Heemskerkse KSA werd onder voorzitterschap van de heer S. van dei- Kolk de jaarvergadering gehouden van de Gerardus Majelia-vereniging, onder-afde ling van het Wit Gele Kruis Uit hét jaarverslag van de secretaris bleek dat thans 740 huisgezinnen lid zijn; 205 zieken werden in 1949 door de zusters bezocht. In het rusthuis aan de Maerelaan werden 2040 personen verpleegd, 65 zuigelingen werdén 268 maal bezocht, waarnaast 130 kraamvrouwen 2312 maal een zuster op bezoek kregen. In totaal werden 209 verpleegartikelen uitgeleend. De heren J. Vendel en P. Limmen werden respectievelijk tot secretaris en penning meester gekozen. Aan de onderafdeling „Gezinszorg" werd besloten een subsidie van 100 toe te kennen. Bij de bestuursverkiezing werden verder de aftredende leden A. Limmen en A. van Lieshout bij acclamatie herkozen. COLLECTE De collecte van Katholiek Thuisfront, afdeling Heemskerk, heeft, zoals wij ver nemen, 290 opgebracht. Ons nieuwe feuilleton weer een oorspronkelijke Nederlandse roman De door de Grote Provinciale Dag bladen uitgeschreven feuilleton-prijs vraag heeft heel wat meer opgeleverd dan de zo juist in ans blad geëindigde detective-roman, die door de jury met. de eerste prijs werd bekroond. Met groot genoegen kondigen wij hier aan de oorspronkelijke Nederlandse roman Paviljoen Paradisvan J. L. Lodewijks, met welker publicatie wij morgen een aanvang maken. Lodewijks toont zich in deze roman een geboren verteller, die mensen raak weet te typeren en de lezer boeit door zijn zuidelijke verhaaltrant. De schilder Bart- van Dijk. die terwille van zijn vrouw het Brabantse dorp, waar hij geboren en getogen is, verwisselt voor Bergen (N.H.) is de hoofdfiguur. Hij leeft intens en met de gevoeligheid van de kunstenaar beleeft hij de smart van het verlies, zoals hij zich verlustigt in de bonte verscheidenheid van het le ven. dat door de natuur en zijn mede mensen tot hem komt. Rond deze figuur staan enkele andere, die een belangrijk aandeel in het ge beuren hebben: de Brabantse herber gier Van der Giezen, die alleen zijn negen kinderen heeft groot gebracht en door de bouw van een modern hotel in zijn beslaan bedreigd wordt de rond borstige. idealistische Bergense hotel houder Sjoerd de fel levende en door zijn hartstochten beheerste criticus Niel Verhogen Annelies. de jonge moedige vrouw, die onbedorven is door haar jarenlang verkeer met de verzuurde tante Jansen de Van der Giezens te hulp komt als zij in nood verkeren. Het is deze Anneliesdie Bart van Dijk van de dreigende ondergang van de herber gier op de hoogte brengt en hierdoor een relatie tot stand brengt, die zij ten slotte persoonlijk bekrachtigt. De roman van Lodeioijks heeft litte raire kwaliteiten zonder de pretentie van een meesterwerk te hebben. Hij vertelt van het leven van gewone men sen al hebben zij ook hun eigenaar digheden Een boek, dat ons bij het lezen enkele uren geboeid heeft, en waarvan wij verwachtendat het dit ook de lezers zal doen, die het als feuilleton krijgen opgediend. De schrijver is redacteur aan ons blad. Dinsdagavond raad Heemskerk Dinsdagavond zal de raad der gemeen» i Heemskerk in openbare vergadering v- eenkomen ter behandeling van de v ii' gende agendapunten: '0l' Voorstel tot verlenen van een verho de subsidie aan de R.K. Kraamverzorafrf' I afd. Heemskerk; tot wijziging van de e meenschappelijke verordening regelend t de heffing van rechten voor het gebrirk van het Openbaar Slachthuis te Beverwijk tot het verlenen van een voorlopige sub sidie aan de stichting R.K. „Gezinszorg", lot het beschikbaar stellen van een crpd 'l van 114.107 voor de bouw van neg&! woningen aan de Poelburglaan; tot heth schikbaar stellen van gelden voor het hT rekenen der financiële gegevens te* behoeve van de vaststelling van een ver ordening, houdende algemene regelen om trent het in exploitatie brengen van gron! den als bouwterrein door particulieren en voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het ontwerpen van een plan voor een zuiveringsinstallatie door Rijksinstituut voor de zuivering van afval, water. Benoeming van een ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Voorstel tot het ver- lenen van voorschotten aan de Bijzondere scholen te Heemskerk ingevolge art. 103 der L.O.-wet en voorstel tot het instellen van een verordening tot verlening van een bijslag op Ziekenfondspremie voor minvermogenden. V.V.B. won van R.K.A.V.I.c R.-K. AVTC heeft het de ,,Breesapers!' niet gemakkelijk gemaakt en leidde reeds 12a twee minuten door een keihard schot van de rechtsbinnen uit een goede voorzet Na een hoekschop op het doel der gasten moest Van Veelen opnieuw ingrijpen bij een schot van de middenvoor van AVIC. Toen Volkers van links voorzette en Zand inschoot liet de doelman de bal val- len en de toegelopen Michel schoot deze kans na 10 minuten in. (11). R.-K. AVIC werd nu teruggedrongen. Uit een wegge- werkte hoekschop bemachtigde Michel de bal, bracht deze keurig op en besloot met een mooi doelpunt. (21). R.-K. AVIC trachtte het spel te ver plaatsen, waarbij Meyer een snelle voorzet bedwong. De wederzijdse aanvallen volg den elkander snel op. Bot had geen geluk bij een goed gericht schot. Na 35 minuten zette Verswijveren de bal goed voor; het ingekopte leer werd weggestompt en Michel stond gereed om keihard in te schieten (3—1). Direct na de hervatting nam R.-K. AVIC het initiatief met uiterst snelle aanvallen, die veel gevaar opleverden voor WB. Een doorbraak besloot cle rechtsbuiten met een goed doelpunt. (32). VVB pakte nu wee»' beter aan. doch ook de bezoekers lieten zich niet onbetuigd. Een schot van Both legen cle doelman, een schuiver van Michel en een schot van Verswijveren tegen de lat leverden geen succes op. Hoewel ook WB een schot van R.-K. AVIC rakelings naast zag gaan. kwam in de stand geen verandering. (32 I.E.V. miste weer de schutter De schotloos-hei-d bij IEV,' die al menige wedstrijd tot een minder gunstig einde doemde, was in de ontmoeting tegen DSS opnieuw oorzaak van de nederlaag, on danks het ..feit, dat doelman Van Tunen, een goede wedstrijd speelde. IEV nam het heft geheel in handen en aanval op aanval werd op het DSS-doel ondernomen. Nadat ongeveer een kwartier was gespeeld loste Schavemaker van de linkervleugel af een hard schot. De bal sprong via cle onderkant der lat het veld in en Leering liep cle bal in het doel, (01). IEV bleef vastberaden aanvallen, maar ofschoon de snelle Schavemaker enige keren alleen voor de doelman van de gastheren kwam, maakte hij van de kan sen geen gebruik. DSS werd na de hervatting gevaarlijker en ook meer doortastend. Bij een hoek schop beoordeelde Van Tunen de hoge ba- verkeerd, liet deze door zijn handen glip pen en 't was 11a een kwartier gelijk. (1-1). DSS kwam opzetten. Wederom had Van Tunen niet de juiste kijk op een hoog schot en de rechtsbinnen deponeerde de bal in het net. (2—1). Nu .speelde IEV een verloren wedstrijd; dank zij de achterhoede der Velsenaren met Van Tunen aan het hoofd, kon verder onheil wo-rden voorkomen en het bleef 2-1. CS.V. en W.S.V. zijn de leidende ploegen De strijd in de vierde klasse C van West I wordt toegespitst tussen WSV en CSV. De eerste schakelde Randers uit, terwijl CSV met de concurrent Assendelft afre kende. 'CSV heeft nu één verliespunt meer dan WSV. De wedstrijd CSVAssendelft stond op een hoog peil. Reeds na vijf minuten dach ten we CSV te zien scoren, toen H. Jacobs de bal tegen de lat schoot. Eerst na vijf-en- twintig minuten drukte H. Jacobs het overwicht na een missen van G. v. 't Hul in een doelpunt uit. (10). Direct daar op schoot N. Beumei' hard en zuiver in, doch de Assendelftse doelman slaagde er in de bal corner te tippen. Het was slechts uitstel van executie, want vier minuten later speelde J. Kimmelaar de bal vrij en G. v. 't Hul bracht de stand op 20. Na rust pakte CSV de zaken minder energiek aan. Wel scoorde CSV in de eer ste minuten door J. Kimmelaar, maar de scheidsrechter keurde het doelpunt wegens buitenspel af. Toen er vijftien minuten in de tweede helft waren gespeeld kreeg G. de Heer het eerste gevaarlijke werk te doen. Later ge raakte J. de Beurs zodanig gewond dat de CSV-rechtsachter het veld moest verlaten- Aanvoerder C. Blei nam de plaats in en invaller H. Veldhuizen nam de spilplaats in. Het spel golfde nu enige tijd op en neer. H. Jacobs versterkte de achterhoede dia door de Assendelft-voorhoede onder zware druk werd gesteld. Maar CSV hield echter stand. S.V.U. won met 21 van Hillinen 2 Voor de derde maal behaalde SVTJ een zege. Toch was Hillinen over het algemeen meer in de aanval. De voorsprong van 2-0, die SVIJ na 25 minuten wist te berei ken door goede doelpunten van H. Kom duur, bleef echter de gehele wedstrijd behouden, daar Hillinen het niet verder dan één doelpunt bracht. Dit punt werd een kwartier voor het einde in duidelijke bui tenspelpositie gescoord. Hoe Hillinen het laatste kwartier ook zwoegde voor de ge lijkmaker, het bleef 2-1, dank zij het uit stekend verdedigen van Clots. In de rflid" denlinie speelde vooral vair Baar eéh góéde wedstrijd, de achterhoede had in Kremef en Clots haar uitblinkers. i

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6