IJmuider Courant Haarlems Dagblad Vakorganisaties in de metaal- en auto-industrie stellen stakingsplan op Washington verbreekt diplomatieke betrekkingen met Bulgarije Hoffman vraagt ruim drie milliard dollar voor het derde Marshall-jaar Hyde Park gonst van het politieke rumoer Twee Hongaren ter dood veroordeeld; 1 5 en 13 jaar voor Vogeler en Sanders 64e Jaargang No. 19483 aux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, SS Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), J asweg 47. Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, lefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv tarieven op aanvrage bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van rrt Oprcctjtc TtoiirlcmBrtje «Emtrarn (Jfnno i6;CT) Voensdag 22 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom nmstnwd door honderden toeristen en inwoners van het Oostenrijkse bergdorpje lmsteren de Koningin en de prinsesjes naar de vrolijke Oostenrijkse wijsjes, die de jgrPskapel van Sankt Anton bij de aankomst van de Koninklijke familie voor de hoofdingang van Hötel Post ten beste geeft. (Telegrafisch overgebrachte foto). fytaar voor algemene Franse staking Personenvervoer in Parijs met volledige verlamming bedreigd PARIJS. (United Press). Het gevaar dat in Frankrijk een algemene staking zal uitbreken van arbeiders in de metaal- en automobielindustrie en dat de metro en de busdiensten van Parijs geheel stil zullen komen te liggen wordt zeer groot Winkeliers, advocaten, doktoren en andere beoefenaren der vrije beroepen steken heden vier uur lang uit protest tegen de belastingen die nog nooit zo hoog zijn geweest. Bij die proteststaking zullen naar schatting 10 millioen mensen be trokken zijn. Zowel de communistische als de niet- communistische vakbonden van automo bielarbeiders hebben reeds een gemeen- sohappelijk stakingsplan opgesteld. Ook de vakorganisaties van de arbeiders iii de metaalindustrie zijn tot een gemeen schappelijk besluit gekomen. In de genationaliseerde Renaultfabrie- ken te Boulogne-Billancourt, een voorstad van Parijs, in de Fordfabrieken te Poissy en in verschillende andere automobiel fabrieken wordt reeds op beperkte schaal gestaakt. 7.000 arbeiders van de Renault- fabrieken hebben het werk neergelegd en een geheime stemming onder de rest van de 20.000 arbeiders van die fabriek wees uit dat 70 procent voor staking van on beperkte duur is. Verwacht wordt dat het ministerie van Arbeid een commissie van bemiddelaars zal benoemen die de geschillen zal moeten bijleggen tussen de werkgevers en de ar- beiders in de metaalindustrie die loons verhogingen vragen en een maandelijkse overbruggingspremie van 3000 francs tot dat nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten zijn gesloten. De werkgevers hebben die eisen beantwoord met het aan bod van 5 procent loonsverhoging met irx- SSngvan 20 Februari. Dat aanbod is echter dadelijk door de organisaties van de hand lewezen. Vertegenwoordigers van het personeel van de Parijse metro en de busdiensten zullen Donderdag overleg plegen met re geringsvertegenwoordigers over de ge stelde looneisen. Weigert de regering aan de verlangens die zijn geuit te voldoen dan dreigt een staking uit te breken die het gehele personenvervoer in Parijs zal ont wrichten. De onrust onder de arbeidende bevol king breidde zich vandaag ook al uit tot de genationaliseerde mijnen, de gas- en eleetriciteitsfabrieken en de bouwnijver heid. Reuter meldt, dat de Franse minister raad vandaag nieuwe maatregelen zal be studeren, welke de openbare orde moeten verzekeren in de havens, waarheen troepen rijn gezonden voor het laden van schepen, bestemd voor Indcchina. In verband met de stakingen in Frank rijk hebben premier Georges Bidault en Henri Queuille. minister van Binnenlandse «ken. beraadslaagd over „maatregelen, Actie van Daroel Islam DJAKARTA, 21 Februari. (Reuter). Pen van de Daroel Islam hebben ver- weidene aanvallen op Indonesische troe- flü1 ^asi'ïrnaIa.ia uitgevoerd sedert het TOek van Nederlandse eenheden op 8 r"^'i> aldus melden berichten uit ge- woonlijk betrouwbare bronnen in Ban- deze berichten gingen 500 gue- ■btom de nacht van 13 op 14 Februari tor k*nnen> deden een aanval op ver- .^jlffigsposten en op de gevangenis, waar 'J 29 gestraften vrij lieten alvorens zij bij tegenaanval verdreven werden, tan de Indonesische strijdkrachten ouden 52 leden gedood zijn. De verliezen nit k Z'^e van DaroeI Islam waren bekend, doch deze zouden groot zijn. Aanvallen van guerillas op verbindings- tnn Van Ieëer komen iedere nacht 1r volgens berichten zou het moge- .p 2lïp> ctet het leger op het punt staat P.^veringsactie op grote schaal in het w Van Tasikmalaja uit te voeren. mon^arnemers te Djakarta waren van jn d'at het stilzwijgen van het leger kim le.nt heden zijn oorzaak zou nen vinden in het fe.it dat de regering l,u het vraagstuk van de Daroel cloor Politieke onderhandelingen op welke noodzakelijk worden gemaakt door de sociale toestand". Dinsdagmiddag hebben ongeveer 1200 arbeiders van de autofabriek Rosengart te Parijs het werk voor onbepaalde periode neergelegd. Nadat de directie 5 loons verhoging had aangeboden, bleek uit een stemming onder de arbeiders dat 75 toch wilde staken. Amerikaanse relatie met Hongarije loopt eveneens gevaar WASHINGTON, 21 Februari. (Reuter). De Verenigde Staten hebben besloten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, aldus maakt het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken bekend. Verleden maand dreigde de Amerikaan se regering in een nota aan Bulgarije de betrekkingen te verbreken, tenzij de Bul gaarse regering haar verzoek om terug roepen van de Amerikaanse gezant te Sofia, Donald Heath, zou intrekken. Het besluit werd in een nota van de Amerikaanse legatie te Sofia meegedeeld. De plaatsvervangende onderstaatssecreta ris voor Europese aangelegenheden, Lle wellyn Thompson, deelde de Bulgaarse zaakgelastigde te Washington, dr. Peter Voetof, mee, dat de Verenigde Staten hun vertegenwoordigers uit Bulgarije zullen terugtrekken en verzocht om het terug roepen van de Bulgaarse afgevaardigden die in Amerika verblijven. Op 19 Januari verzocht de Bulgaarse regering in een nota om het onmiddellijk terugroepen van de Amerikaanse gezant, Bloedige onlusten in Eritrea Britse troepen hebben met tanks inge grepen om een einde te maken aan de on lusten, die heden in de buitenwijken van Asmara in Eritrea zijn opgelaaid, nadat gisteren reeds 22 doden gevallen waren. Vandaag werden verschillende woonhui zen van Mohammedanen in brand gesto ken. De onlusten begonxxen te Ambaderho, toen Shifta's (pro-Ethxopische terroristen) handgranaten wierpen ixx een stoet van 4000 Mohammedanen die de begrafenis bijwoonden van de. stationschef van Am baderho die de dag te voren door een Shifta was gedood. Toen de Mohammedanen, die te Amba derho waren gedood, naar Asmara 'werdeif gebracht om te worden begraven, begon nen de gevechten ook daar. Zeshonderd millioen voor bevordering van de Europese Eenheid WASHINGTON, 21 Februari (United Press). De directeur der Marshall administratie, Paul G. Hoffman, heeft het Congres vandaag om machtiging voor 3.100.000.000 dollar gevraagd voor het be lastingjaar 1952 ten behoeve van het Exxro- pese herstel „teneinde de vrede te verzeke ren en de vrije wereld te behoeden voor het aggressieve communisme". Hoffman deelde mede dat hij het Congres verzocht heeft om 2.950.000.000 dollar in nieuwe geldtoewijzingen voor het Eui'opese program en om machtiging van het belas tingjaar 1951 een bedrag over te brengen van 150.000.000 dollar. Het door Hoffman genoemde bedrag aan nieuwe geldexx is 150.000.000 dollar minder dan door president Truman verleden maand in zijn begrotingsboodschap werd voorge steld. Hoffman zeide tot de gemeenschappelijke zitting der buitenlandse commissies uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, dat het bedrag „het minimum was, dat wij denken nodig te hebben, maar wanneer wij er iets op kunnen besparen zonder dat dit het herstelprogram in de war zal sturen, dan geef ik u mijn woord dat wij dit zullen doen." Hoffman zeide dat het een „ver spilling" zou zijn wanneer het vierjaars- program niet zou worden voortgezet en dat dit ook een ontmoediging zou betekenen voor de vrije volken die het communisme bestrijden. „Het is van evenveel vitaal belang deze strijd voor de geest en de saamhorigheid der vrije mensen te Winnen als het nood zakelijk was de tweede wereldoorlog te winnen. Wanneer wij een derde wereldoor log met de gruwelijke bedreiging van de waterstofbom willen vermijden, is het eenvoudig zaak om deze strijd te winnen." Hoffman noemde tenslotte enige resul taten die door middel van het Europese herstelprogram zijn bereikt en gaf daarbij de verzekering dat de stijging der Europese productie een indrukwekkend beeld biedt. Uit de voorlopige cijfers van de toewij zingen aan de Europese landen die voor hulp in aanmerking komen, blijkt, dat En geland, Frankrijk en West-Duitsland samen in aanmerking komen voor meer dan de helft van de totale som. Die voorlopige cijfex-s zijn: Engeland 687.100.000 dollar, West-Duitsland 552.900.000, Frankrijk 502.800.000, Oostenrijk 124.400.000, België 142.800.000, Denemarken 65.100.000, Triest 10.000.000, Griekenland 148.000.000, IJsland 5.200.000, Ierland 33.500.000, Italië 290.600.000, Nederland 192.800.000, Noor wegen 67.100.000, Portugal 23.500.000, Zwe den 34.300.000, Turkije 44.100.000. Hoffman deelde mede dat 600 millioen besteed zal worden aan het bevorderen van de Europese eenheid, door toewijzingen aan de landen die him handel en betaling willen liberaliseren. Het plan van Hoffman tot besteding van 600 millioen dollar voor dit doel, ontmoette in de Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken krachtige tegenstand van senator Tom Connally. Hij meende dat het plan van Hoffman tot gevolg zal hebben dat de be trokken. landen een te hoge dunk van de waarde van hun munt zullen krijgen. „Meer nodig", zegt Acheson De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, die eveneens voor de beide commissies van het Congres verscheen, verklaarde, dat Amerika de hulpverlening in het kader van het plan- Marshall op een voldoende peil moet voort, zetten. ,Het beschikbaar stellen van het bedrag, waaróm de heer Hoffman vraagt, is echter niet voldoende", zo zeide hij, „doch er zal een herziening van de Amerikaanse econo mische politiek noodzakelijk zijn om een vrij Europa te helpen in ziin verzet tegen de politiek die de Sovjet-Unie met doel matigheid en toenemende stoutmoedigheid volgt". Hei probleem Nieuw-Guinea Hei woord is aan die „persona non grata" werd genoemd. Donald Heath werd er van beschuldigd, in contact te hebben gestaan met Traitsjo Kostof, de voormalige Bulgaarse plaats vervangende minister-president, die 16 December wegens verraad te Sofia te rechtgesteld werd. Het is de eerste maal na de oorlog, dat de Verenigde Staten betrekkingen met enig land hebben afgebroken. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat het besluit van de Verenig de Staten misschien zal worden gevolgd door een dergelijke breuk met Hongarije. Er zijn al tekenen die er op wijzen, dat het spionnageproces te Boedapest tegen Vogeler en Sanders zal leiden tot uitwij zing van buitenlandse legatie-functionna- riSsen. Engeland volgt een andere tactiek dan de Verenigde Staten ten aanzien van Oost- Europa: Het wijst een Oost-Europese di plomaat uit voor elke Britse diplomaat in Oost-Europa die naar huis wordt gezon den, doch verbreekt de betrekkingen niet, aldus deze kringen. Minister Stikker te Bonn Minister Stikker is Dinsdagavond te Bonn aangekomen voor een bezoek van twee dagen, gedurende welke hij in zijn functie van politiek bemiddelaar van de Marshall- landen met de West-Duitse regering econo mische problemen zal bespreken. Naar van officiële Duitse zijde werd medegedeeld zal mr. Stikker heden een onderhoud hebben met de West-Duitse president Heuss en met de Franse Hoge Commissaris Franqois-Poncet, en zal hij Donderdag besprekingen voeren met de West-Duitse kanselier Adenauer en xnet de vice-kanselier en minister voor het Euro pese herstelprogramma Blücher. Een functionaris van de Nederlandse mis sie te Bonn deelde mede, dat mr. Stikker met zijn bezoek beoogt zich uit de eerste hand op de hoogte te stellen van de econo mische situatie in West-Duitsland en te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is West-Duitslands economische samenwer king met andere landen van het Marshall- plan te verruimen. Naar Washington Mr. Stikker zal Maandag 27 Februari per vliegtuig in de Vex-enigde Staten aankomen. Hij zal op het internationale vliegveld Idle- wild worden begroet door eexx aantal Ame rikaanse autoriteiten. Mr. Stikker zal zich daarna onmiddellijk naar Washington be geven, waar hij ten huize van de Neder landse ambassadeur Van Klef fens, zal ver blijven. De volgende dag, Dinsdag, zal de heer Stikker een bezoek brengen aan president Truman in gezelschap van de administra teur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Dinsdagmiddag zal de heer Stikker een ezoek brengen aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Acheson en daarna zal hij een persconferentie houden. Op de scheepswerf „De Dollard" bij Ilpendam zijn vier grote, loodsen en twee vrijwel voltooide schepen in vlammen op gegaan. De schade wordt op f250.000 geraamd. Resolutie van volks vertegenwoordigers HOLLANDIA, 13 Februari (Aneta) (per luchtpost) Het secretariaat van de Irianse (Nieuw-Guinese) delegatie ter Ronde Tafel Conferentie bericht uit IIol- landia, „dat op een vergadering van de Irianse leiders in het gèbied van Hollan- dia (ruim 70 Irianse dorpshoofden, stam hoofden en andere vooraanstaande figu ren), die op 7 Februari te Hollandia-stad wexd gehouden, met algemene stemmen een resolutie werd aanvaard", welke luidt: „De vertegenwoordigers, dorps- en stam hoofden en de intelligentsia, de diverse maatschappelijke lagen van het volk in het gebied van Hollandia (Noox-d-Nieuw- Guinea) vertegenwoordigende, alle vraag stukken betrekking hebbende op de hui dige positie, waarin het vaderland zich bevindt aan een nauwkeurige beschouwing onderworpen hebbend, besluiten met al gemene stemmen: 1. Bij de Irianse delegatie aaTx te drin gen haar wei-kzaamheden met onvermin- derde kracht voort te zetten totdat een definitieve beslissing verkregen zal zijn en haar" te verzoekexx alle pogingen in het werk te stellen om de ter Ronde Tafel Conferentie met betrekking tot de-status van Nieuw-Guinea genomen beslissing on gedaan te maken, daar deze beslissing in strijd is met de wens van het volk om haar lot zelfstandig te bepalen. Goethe: Sommige boeken schijnen )xtefc geschreven te zij?t opdat men er iets uit zou leren maar opdat men zou weten, dat de schrijver iets geweten heeft. 2. lixj de Irianse delegatie aan te dx-in- gen de Nederlandse regering te verzoeken het vraagstuk-Nieuw-Gujnea op korte ter mijn overeenkomstig de volkswil tot een definitieve oplossing te brengen, als een deelstaat van het Koninkrijk der Neder landen en met verbreking' van alle poli tieke en staatkundge banden met de RIS. 3. Het volk in het gebied van Hollan dia is van oordeel, dat het volstrekt on aanvaardbaar is, dat men van Indone sische zijde het probleem-Nieuw-Guinea aangrijpt als een middel om een goede verhouding in de betrekkingen der Ne- derlands-Ixxdonesische Unie ixx gevaar te brengen. Het volk is eveneens van oor deel, dat het volstrekt onaanvaardbaar is, wanneer de rechten van het Irianse volk door het bestaan der Nederlands-Indone sische Unie in gevaar zouden worden ge- br-acht". Afschriften van deze resolutie werden aangeboden aan: de Koningin, dr. Drees, minister Van Maarseveen, dv. Hirschfeld, de gouverneur van Nieuw-Guinea, de le den der beide Kamers en de binnen- en buitenlandse pers. ENGELSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Liberalen over Europese eenheid Vonnissen in het proces te Boedapest Robert Vogeler en Edgar Sanders, de Amerikaanse en Engelse zakenlieden, die te Boedapest bekend hebben zich aan spio nage en sabotage te hebben schuldig ge maakt, zijn respectievelijk tot 15 en 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zoltan Rado en Imx-e Geiger, twee Hon gaarse beschuldigden in het proces, zijn ter dood veroordeeld. De Hongaar Domonkos en de katholieke priester Istvan Just kregen ieder tien jaar gevangenisstraf en de Hongaarse gravin Edina Dory vijf jaar. Alle beschuldigden hadden het hun ten laste gelegde bekend. De advocaten tekenden tegen de von nissen van alle zeven hoger beroep aan. Vilmos Olty, de president van het gerechts hof, deelde mee, dat de beroepen zullen verwezen worden naar het hoog gerechts hof en vx'oeg de aanklager Alapi, of hij accoord ging met de vonnissen. Alapi ver klaarde de doodvonnissen te aanvaarden, maar achtte de andere straffen niet streng genoeg. Verder heeft de president van het ge rechtshof confiscatie van het bezit in Hon garije van Vogeler en Sandex-s bevolen en hun uitwijzing na het uitzitten van hun straffen. De eigenlijke opdrachtgevers van de ver oordeelden noemde de president de ge zamenlijke stafchefs te Washington, die „voorbereidingen treffen om de wereld in een nieuwe oorlog te storten". Volgens mededeling van de rechter wer den Geiger, Rado en Vogeler het strengst gestraft, omdat zij geheime gegevens ont vingen van ambtenaren, hetgeen van Sanders niet bewezen kan worden. De Britse regering beschuldigde Hon garije in een communiqué ervan een „si nistere techniek" te hebben gebruikt bij de veroordeling van de Engelsman Edgar Sanders. Het communiqué zegt: „Feiten die de Engelse regering bekend zijn ver schaffen de zekexheid dat Sanders getui genis een mengsel is geweest van ver draaiingen en leugens als door hem om geen enkele aannemelijk reden in een rechtzaal zouden kunnen zijn geuit". Het ministerie van Buitenlaxidse Zaken wees er in het communiqué verder op dat het vonnis voornamelijk is gebaseerd op „de zogenaamde bekentenissen van de beer Sanders en dat dat de Britse regering daarom ex-van overtuigd is dat Sanders het slachtoffer is geworden van dezelfde sinistere techniek van ondervraging onder dwang waarvan de wereld thans de resul taten kent". De Amerikaanse x-egering verklaart, dat het proces tegen de Amerikaanse ondex-- daan, Vogeler, een aanfluiting van het recht is. De Verenigde Staten beschouwen het vonnis als waardeloos en aanvaarden de zogenaamde „bekentenissen" van Vogeler niet. Zij verklaren, dat de behandeling waaraan Vogeler, tezamen met zijn mede- beklaagden, door de Hongaarse regering werd onderworpen, evenals het tegen hem uitgebrachte vonnis, onaanvaardbaar zijn. (Van oxize verslaggever). LONDEN. Hyde Pax-k is al sedert onheuglijke tijden bekend door zijn spe ciale attractie van „soap-box-speakex-s": de sprekers «op hun oude zeepkisten, die hier hun kans hebben voor elk willekeurig publiek elke willekeurige toespraak, over welk onderwerp ook, te houden. Er is politie-contröle, maar nooit zullen de bob- bies optreden tegen de redenaars. Vaxuë- rend van anarchisten tot propagandisten voor een ex-strijdersfront, van neo-nazi's tot dominés zeggen allen wat zij willen. Wat dat ook moge zijn, zij blijven volko men vrij door te draven in hun betoog, dat soms werkelijk waarde heeft en soms ook volkomen zinloos kan worden. Maar op het ogenblik heerst aan de Marble Arch-kant van Hyde Park een zeer spe ciale sfeer: die van de met rasse schreden naderbij komende vex-kiezingen. De bij deze Engelse vex-kiezingscam- pagne geliefde sport van „heckling" (in- terrumpex-en) viert hier hoogtij. Of er nu een dominé van de West-Londense missie van een geïmproviseerd spx-eekgestoelte af zegt, dat men op grond van religieuze overwegingen zijn stem slechts aan Labour kan geven, of dat een opgewonden man met een vuurrood overhemd en een schar- lakenx-ode das de lof van Moskou staat te bezingen, geïnterrumpeerd wordt er. Soms alleen met de bedoeling om grappig te zijn, soms met een volstrekt ernstige opzet en vaak ook alleen om het de spreker moei lijk te maken. De rij sprekers van gistermiddag was groot en kostelijk gevax-ieex-d. Elk van hen had een publiek van vijftig lot vierhon- dex-d mensen om zich heen. Zowel op do uiterst rechtse als de meest linkse vleugel van de rij werden de conservatieven aan- gepx-ezen: links door een Rooms-Katholiek geestelijke, rechts door een bux-ger die kennelijk bezig was, zijn eerste zeepkist ervaring op te doen. Daar tussenin stonden van links naar rechts: een rabbijn voor Isx-aëlietische oud-strijders; een soort be roeps-volksmenner voor onafhankelijke socialisten (geheel los van de Labour- party), een dominé voor Labour, een oud vrouwtje voor een ander vex'kiezingssys- teem (het Nederlandse); zo'n roodgekleur de communist, die gedux-ende het kwartier dat wij naar hem luisterden voor een on gelovig publiek het bestaan van de con centratiekampen in de Sovjet-Unie tracht te te loochenen, een student uit Pakistan sprekend over de onverbrekelijke eenheid van het Gemenebest, een jonge man be togende over het Leger des Heils, een ar- Leerlingen van de Westminster School, 'n befaamde Britse jongensschool in de directe omgeving van de Londense parlementsgebouwen, houden ieder jaar op „Shrove TiLesday" een worstelwedstrijd-en-gros om een van de stukken pannekoek machtig te worden, die de schoolhok over hen uitstrooit. De'wvnnaar hij die het grootste stuk verovert heeft recht op een beloning van een guinea (21 shilling), te betalen door de rector (dean") van de school. Gisteren is Shrove Tuesday" weer met deze traditionele „Pancake Greave" .gevierd en men ziet op de foto dat het de jongelui daarbij niet aan enthousiasme ontbroken heeft. beider voor Labour („Eigenlijk ben ik een bewonderaar van Churchill, maar hij maakt het mij soms wel erg moeilijk dit vol te houden") en tenslotte een liberaal over het afschaffen van de dienstplicht en een opinie-onderzoeker die er van over tuigd was dat Labour zou winnen. Wat is de veronderstelling die men, uiteraard niet op verkiezingsbijeenkom sten maar wel in persoonlijke gesprekken, veel hoox-t uiten? Zonder ook maar in de geringste mate ons te bezondigen aan een voorspelling van de uitslag kan als een vrij algemene opinie in Engeland worden weergegeven, dat Labour met een kleine meerderheid zal winnen, maar zetels ver liezen aan de Conservatieven in de eerste plaats en de Liberalen in de tweede, maar misschien ook wel een enkele aan de Com munisten, die iets meer aanhang zouden hebben onder de jonge arbeiders dan vier en een half jaar geleden en nu met hon derd candidaten voor de dag zijn gekomen. Dat is de verwachting. Maar wie zich Trixmans overwinning bij de laatste Ame rikaanse verkiezingen herinnert, weet dat algemene verwachtingen slechts een zeer betrekkelijke waarde hebben. Voor het eex-st sinds wij dé vorige week in Engeland arriveex'den hebben wij een spreker op een openbare propaganda-bij- eenkomst over Europese Unie hox*en spre ken. Het was de liberale candidaat Ian Gibson, een 25-jarige econoom uit Malden. Hij noemde de eenheid van Europa een eerste vex-eiste voor Engelands toekomst, nevens de nauwe banden die met de overige landen van het Gemenebest moeten wor den onderhouden: een economische nood zaak en ook een defensieve. Met kenne lijke tx-ots sprak de candidaat over het wex-k van de libex-ale Lord Layton, befaamd Brits econoom, op het congres in Straats burg in Augustus van het vorig jaar. Er lijkt verder ontstellend weinig be langstelling voor dit ondexwerp te zijn. Die douairière, de taxi-chauffeur en de sigarenwinkelier, de zakenman uit Bir mingham, de Labour-journalist en de Conservatieve advocaat, met wie wij de laatste dagen spraken, toonden allen dat zij voor deze kwestie maar weinig sym pathie hadden. Op twijfelachtige toon merkten zij op, dat alleen economische eenheid al zo moeilijk te bereiken zou zijn en dat opgeven van een deel der souverei- niteit wel onmogelijk zou blijken! Zij spraken dan weer over afschaffing van de distxributie, de woningnood, de nationali satie en een betere werkverdeling. Waaruit men overigens niet behoeft op te maken dat de verkiezingsstrijd op een in alle opzichten laag peil staat. Dat is niet het geval. Met tevredenheid wordt overal geconstateex-d dat er met grote ernst over veel kwesties wordt gesproken en gedacht en dat er een bevredigende mate van belangstelling en kalme bewo genheid is geweest, zo ook een gelukkig gebrek aan rotte tomaten en vex-kiezings- stunts. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. In de nacht op ver schillende plaatsen temperaturen dalend tot even onder het vriespunt met hier en daar tijdelijk mist. Mor gen ovei-dag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 23 Februari: 7.40 uur. onder 18.08 uur 9.30 uur, onder 0.39 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 Februari: Hoog water: 7.03 en 19.15 uur. Laag water: 2.36 en 14.57 uur. Donderdag 23 Februari: Hoog water: 7.34 en 19.51 uur. Laag water: 3.05 en 15.26 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1