IJmuider Courant President Truman signaleert het gevaar van het communisme Vandaag valt de beslissing De verschuivingen in het Britse parlement Twaalf Landen Haarlems Dagblad ET IS TOCH WEL een leerrijke enquête, die Donovan, de voorzitter van Amerikaanse comité voor een Verenigd c röna bij politieke leiders van twaalf S-Europese landen heeft ingesteld. Dit hiiiict ofschoon uit Amerika nog maar een K uittreksel van de verzameling ant- cftorden is binnengekomen. Het moet in cessant zün de volledige tekst te lezen, na" zal dan bijvoorbeeld de toelichting kunnen blijken van Donovan's mede- „Wat de Scandinavische landen Sreft zij'hebben de Britse regering veel vuldig gesteund in haar verzet tegen voor tellen ter bevordering van de Europese nhêid, maar de terzake door hun leiders belegde verklaringen getuigen van veel meer sympathie voor een. verenigd Europa !Ll die van de Britse bewindhebbers." Natuurlijk heeft Spaak de krachtigste ,.al doen horen. Hij is niet de enige West- se politieke .leider die van mening men tot nu t.oe maai- langzaam is Maar hij toont zich opnieuw de drrvende kracht, de dynamo van West- Eurooa. Misschien is dat een te beperkte - - en moet men hem ronduit er ri!ien als een der uiterst zeldzame staats leden van groot kaliber, die de huidige I we-ela bezit. Dat hij opnieuw met kracht I 0U' opkomen voor de Europese Raad /Straatsburg), die hij presideert, was te venvachten. Zijn hernieuwde aanval op de houding van het comité van ministers, dat de besluiten van de raadgevende Assemblée teuijde heeft gelegd en geregelde bijeen- komsten van haar commissies belet, is be grijpelijk. Deze Assemblée, bij internatio naal pact ingesteld, dat door de parlementen Geratificeerd is, bestaat uit ervaren politieke vertegenwoordigers van twaalf landen. Dat men haar adviezen niettemin genegeerd heeft toen bleek dat de Europese ge dachte in deze vergadering veel sterker leefde dan Bevin c.s. ooit verwacht hadden heeft een indruk van slapheid en on waarachtigheid gemaakt. Spaak heeft zich overigens ook scherp uitgelaten over het schouwspel der devaluatie, waarbij ieder land gepoogd heeft voor zichzelf zoveel iRoae!ijk voordeel te behalen zonder zich te têkommeren om het gemeenschappelijk EmoDces welzijn. Hij ziet dit als een bewijs r^Q groot verschil tussen woorden en daden. Men kan dat beamen en er tegelijk zeker van zijn, dat het zo zal doorgaan, zoiang geen definitieve resultaten in de Wesi-Europese éénwording zijn bereikt. Me', alle beleefde belangstelling, die de pro- Europese eenheids-verklaringen van vele politieke leiders verdienen, doet men er wèl aan zich te herinneren dat politici zulke algemeenheden met bijzonder gemak plegen uit te spreken. Tussen het woord en de daad ligt daarbij vaak een grote afstand. Bovendien lijkt het nuttig ook bij deze gelegenheid te beseffen, dat nationale rege ringen zijn aangesteld om nationale belan- gen te bevorderen en niet om super-natio- nale na te streven. Zij zullen zich daarom tot de eerstgenoemde bepalen, zolang de genen die hen op het kussen hebben ge bracht, henniet duidelijk en onomwonden te kennen geven dat zij verder moeten gaan en daarvoor nationale offers mogen brengen. Men kan zulk een aandrang niet In de eerste plaats verwachten van die vele mensen, die niet van de grote vraagstukken van de tijd op de hoogte zijn. Maar dat hoeft ook niet. De aandrang moet komen van degenen, die zich wèl bewust zijn van de toestand en hem begrijpen. Dat wordt in werkelijkheid bedoeld als men zegt: Ade volken moeten zich doen horen en hun wil doen gelden. Welnu, aan deze aandrang hapert het nog deerlijk, ook in ons land en ce Pers, als orgaan der openbare mening, [getuigt daar behoudens uitzonderingen -door haar lauwheid van. In West-Europa I heerst nog steeds die matheid, die weigert te reageren op politieke kwesties van zo verre strekking als Europese eenheid. Dat hoeft niet zo te blijven. Maar in afwachting van verbetering in deze sfeer die zich ook'zo typisch kenmgrkt door het vrijwel ontbrekefi van de grote politieke meetings, die in vroeger tijd schering en inslag waren - kan men niet veel van de regeringen verwachten. Spaak is in zijn brief aan Do novan met een lijst dringende wensen voor den dag gekomen: opneming van West- Duitsland in de Europese Raad, oplossing van Europa's monetaire problemen, conver teerbaar maken der munteenheden, schep ping van een gemeenschappelijk minimum van sociale wetgeving, verwezenlijking van practische plannen op cultureel gebied, waardoor de Europese élite en cle massa's elkaar beter zouden leren kennen en be- fijpen en tenslotte: vorming van een poli tieke organisatie, waardoor de Raad van Europa en zijn organen met meer gewicht pp gezag zouden kunnen handelen. Hit is geen gering programma. Indien u mocht denken dat „het culturele punt" nog het best te verwezenlijken is, zou ik daar <jP willen antwoorden: ook dat alleen, als de volken zich doen horen en de openbare mening erop aandringt. Het was een wijs [mandie zei: Grote hervormingen zijn nooit poor regeringen tot stand gebracht. I Minister Stikker denkt er anders over. j»i] gelooft dat er geen reden tot ongerust heid is over'traagheid der vorderingen in he richting van Europese eenheid. Hij ge- wft vast dat de Europese regeringen, be- halvedie welke zich opzettelijk van vereni- JjQP een voet van gelijkheid uitsluiten, «Men ernstig werken om de noodzake- "J« eenwording te verwezenlijken. •hu moet men hierbij wel bedenken dat minister Stikker onlangs benoemd is tot mtemationaal bemiddelaar bij de O.E.E.S., _e organisatie voor Europese economische ^menwerking. Men kan niet anders ver enten dan dat hij hoopt op welslagen van h'jn missie. De Amerikanen hadden liever gehad. Het Engelse (onafhankelijke) weekblad The Observer heeft in een korte 'ie bij zijn portret medegedeeld, dat hij is die de Engelse moeilijkheden bij— Mer goed begrijpt. Minister Stikker zelf eit m zijn brief aan Donovan gezegd: Li gl'00|)heicl van het te verwerkelijken K\ei'eist een zo diepe bestudering van problemen, dat het niet gerechtvaardigd zijn indien wij, gedreven door idealis- k!en^er vcddoencie overleg zouden han- IJtatottef der diepe bestudering is even- .-jvanouds bekend als het gebruik, in J,™3' geringschattende zin, van het I beer a^sme- Hij de Europese Beweging Otvin e.c^er evenmin vaag idealisme als 'schatting der moeilijkheden. Men Qaar Europese eenheid als een drin- Acht Duitse politici kregen gisteren op het gemeentehuis in Battersea, Engeland, een stembiljet en verdwenen daarmee in een hokjevulden een vakje in en deponeerden hun stem volgens alle regelen der kunst in een officiële Britse stembus, ten overstaan van het voltallige stembureau-comité, phis de burgemeester (compleet met ambts keten)! Natuurlijk was het slechts een grapje: de Duitsers vertoeven in Engeland am er de practijk van de'democratische instellingen te bestuderen en hun stem-, biljetten (die van te voren ongeldig gemaakt waren) zijn na de demonstratie uiteraard direct vernietigd. „Een instrument van gewapend imperialisme, dat zijn invloed met geweld blijkt te vergroten" ALEXANDRIA, Virginia, 22 Februari (Reuter). President Truman heeft hier vandaag in een rede verklaard, dat elk systeem van controle op atoomwapens zon der internationale inspectie die Rusland verworpen heeft een „schijnovereen- komst" zou zijn. De Verenigde Staten zul len elke mogelijkheid om tot een doel treffende controle te komen blijven be studeren, aldus de president. Truman sprak ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld van George Washington. Over het communisme zei Truman: „Het communisme schijnt de mensen er toe te brengen hun vrijheid te geven door valse beloften van een beter leven, maar het grote gevaar van het communisme ligt niet in zijn valse beloften. Het ligt in het feit, dat het een instrument is yan. .een gewa pend imperialisme, dat zijn invloed met geweld blijkt te vergroten". De. president herhaalde, dat Amerika alles zou doen o'm de verschrikking van een nieuwe oor log te voorkomen. „Wij geloven,' aldus Truman, dat de UNO het juiste apparaat is om tot een doeltreffende controle op de wapens voor massavernietiging te komen". Truman betoogde de noodzakelijkheid om het Europees herstelprogram te vol tooien. „West-Europa heeft wat de-produc tie betreft reeds grote vorderingen ge maakt, maar er moet meer worden gedaan alvorens de hechte basis van economische zelfhulp, essentieel voor de handhaving der democratie, is bereikt". Het in de UNO uitgewerkte plan voor beheer van 'de" atoomenergie, goedgekeurd door de overgrote meerderheid der UNO- leden, zou volgens Truman doeltreffend zijn. „Onze taak. is in de grond dezelfde als die van president Washington", zeide Tru man, die er daarbij op wees, dat Washing ton er altijd naar gestreefd heeft de demo cratische instellingen een meer effectief karakter te geven. „Washington wist, dat men deze moest verdedigen, dat er ogen blikken waren, dat het gebruik van ge weld om de democratie te verdedigen niet vermeden kon worden". Truman ver klaarde met nadruk, dat de hoop van de mensheid op vrede afhankelijk is van weerstand aan de communistische aggressie en van de controle op de atoomenergie. De president noemde vier punten als „een practische weg naar de vrede": Het Atlantisch verdrag en het hulppro gram voor de wederzijdse verdediging; voltooiing van het plan-Marshall en aan vaarding van zijn program voor onvol doende ontwikkelde gebieden; verminde ring van de handelsbarrières door middel van het program van wederkerige han delsovereenkomsten en oprichting van een internationale handelsorganisatie ter ver groting van de wereldhandel. (Te Havanna hebben in 1949 54 landen een handels handvest getekend waarin een internatio nale handelsorganisatie wordt voorgesteld). Tenslotte zeide de president: „Wij probe ren niet aan deze minder ontwikkelde ge bieden auto's en televisie-apparaten te ver kopen, maar wij willen ze helpen meer voedsel te verbouwen, het onderwijs op hoger peil te brengen en tot gezonder levensomstandigheden te komen. De volken van Azië, het Verre Oosten, Afrika en het Midden-Oosten zullen het communisme al- gende practische noodzaak, waarvoor men offers zal moeten brengen om groter offers te ontgaan. Men bepaalt zich niet tot econo mische en militaire noodzaken, maar stelt voorop dat eenheid de enige mogelijkheid is om Europa, nu zozeer verzwakt en in de achterhoede beland, nieuwe kracht en nieuw leven te schenken, opdat het zijn schat van bekwaamheid en ervaring in de wereld kan doen gelden. Misschien zullen minister Stikk'er's erva ringen in zijn nieuwe taak hem spoedig tot een energieker inzicht brengen. Er wordt meer vereist dan de dissertatie over be zwaren en moeilijkheden, waartoe diepe bestudering van internationale vraagstuk ken zich zo vaak heeft beperkt. Het is meer malen gezegd: de tijd dringt. En men stu deert nu alweer sinds enige jaren. Donovan heeft verklaard dat niet alleen Spaak, maar „de Belgische leiders" op ander standpunt staan, want hij zegt dat zij zonder uitstel wensen te handelen: zowel in politieke als in economische zin. R. P. leen afwijzen, als zij er van overtuigd zijn dat democratie het beste middel is om in hun dringende behoeften te voorzien." „Conferentie op neutraal gebied" De leidende republikeinse staatsman Harold Stassen, die twee jaar geleden een conferentie met Stalin had, heeft heden verklaard, dat de door hem voorgestelde conferentie tussen Truman en Stalin op neutraal gebied, bij voorbeeld in Wenen, Stockholm of Helsinki moest worden ge houden. Hij verklaarde, dat zijn voorstel om een dergelijke conferentie over de waterstof bom in Azië te houden een overweldigende weerklank gevonden heeft. Stassen zeide, dat 'de Amerikaanse dele gatie Uit de twee partijen moest worden samengesteld en dat ook de U.N.O., Enge land en Frankrijk op de conferentie moe ten zijn vertegenwoordigd. „Elk woord,- dat op de conferentie zou worden gesproken, moet worden vastgelegd en gepubliceerd", aldus Stassen. Clementis maakt balans op Dr. Vladimir Clementis, de Tsjechoslo- waakse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een vergadering van het parlement ter bespreking van de „vredesresoluties", die in de laatste weken op bijeenkomsten door het gehele land zijn aangenomen, een „balans" opgemaakt van de successen, die Oost en West in de „koude oorlog" hebben behaald, waarbij die van Oost 'uiteraard van verpletterend gewicht bleken. Clementis hield zijn eerste rede na zijn terugkeer uit de V. S„ waar hij.de delegatie van zijn land bij de Assemblée van de UNO leidde. Hij zei nog, dat Amerika's „hysteri sche en cynische atoombompropaganda" een: mislukking is in de Oostelijke democra tieën. Het Amerikaanse volk wil geen oor log, maar „de Amerikaanse leiders hebben een naieve en gevaarlijke leer van de we reldhegemonie tot de hunne gemaakt." Geen gehoor in Brussel voor delegatie wereld-vredescongres De voorzitters van de Belgische Kamer en Senaat hebben Woensdag geweigerd een delegatie te ontvangen van het wereld congres voor de vrede. De delegatie werd gevormd door de Deense schrijfster Olsen, de Nederlandse musicus Haakon Stotijn, de katholieke Franse geestelijke Boulier en de algemene secretaris van de Italiaanse socialistische partij Eliott Bassom. De delegatie wenste de voorzitters van het Belgische parlement de vredesvoorstel len voor te leggen, welke door het wereld congres voor de vrede werden uitgewerkt. Radio-Moskou heeft Woensdag voor de eerste maal gereageerd op Churchill's re cente voorstel tot belegging van een confe rentie van de Grote Drie over de kwestie van de atoomwapens. Commentator Fedo- roff legde verband tussen dat in Edinburgh bekend gemaakte voorstel en de rede die Churchill vier jaar geleden heeft gehouden te Fulton in Missouri. In laatstgenoemde rede riep Churchill, zoals men zich herin nert, de wereld op tot eenheid tegen Rus land. Fedoroff zei dat het voorstel van Churchill meer is dan enkel een verkie zingsmanoeuvre. Hij meende er een bewijs in te zien voor zijn stelling dat Churchil'ls politiek van streven naar broederlijke ver houdingen tussen de Verenigde Staten en Engeland „bankroet" is.- (United Press.) Wettelijke grondslag voor crematie in voorbereiding Een wetsontwerp tot wijziging der Be grafeniswet, waardoor aan crematie een wettelijke grondslag zal worden verleend onder bepaalde waarborgen, zal binnen kort het ministerie van Binnenlandse Za ken verlaten en om advies aan de Raad van State gezonden worden. De nieuwe permanente zetel van de UNO in New York City tussen de 42ste straat en East River 'nadert zijn voltooiing. Dit is de achterkant van het reusachtige gebouw dat wel door zijn afmetingen imponeert, maar overigens weinig tol ver fraaiing van het stadsbeeld bijdraagt. De Koningin.en Prins Bemhard hebben het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de president der Franse Re publiek. Het Koninklijk paar zal op 23 Mei in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad verlaten. Hoe komt het toch dat ruk met verstand begaafde mensen zo scheef kunnen denken? Men kan zich d.e hersenen verstuiken even als men een been verstuikt. ENGELSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Ruim 34 millioen kiezers gaan ter stembus (Van onze verslaggever) LONDEN. Tegenover ons zit een grote zwaargebouwde man van ongeveer vijftig jaar, Cyril W. Black, de conservatieve candidaat voor het district Wimbledon. Hij zien er vermoeid uit. hetgeen nauwelijks verwondering wekt, als hU vertelt gedurende de laatste weken een gemiddelde van twee tot drie redevoeringen per dag te hebben gemaakt en verder vele honderden kiezers persoonlijk te hebben bezocht. Hij kijkt op zijn horloge. „Nog 36 uur", zegt hij, „dan zijn de verkiezingen voorbij". Dan schijnt hij zich iets te herinneren, kijkt weer op zijn horloge en zegt: „Maakt u het niet te: lang. Over drie kwartier moet ik een toespraak houden in Coombe, een klein plaatsje in mijn district; ik heb één van de zes grootste districten van Engeland, 77.000 kiezers". Lachend voegt hij er aan toe: „Het is soms zo'n ontmoedigend idee, dat Mr. Chur chill met één radiotoespraak veel meer mensen in mijn district bereiken kan, dan ik in drie weken campagne. Het is uitgeslo ten dat ik mondeling contact zou hebben met alle kiezers in mijn district. Als ik 20% van hen persóonlijk kan spreken zal ik heel tevreden zijn. Ik schat, dat ik met mijn openbare toespraken ruim 10.000 kiezers heb bereikt." Wij zitten te praten in het achterste deel van een kleine winkel in de hoofdstraat van Wimbledon, waar candidaat Black tijdelijk zijn verkiezings-hoofdkwartier heeft ge- installeerd. Overal hangen aanplakbiljetten aan de muur, lange tafels zijn bedekt met propaganda-lectuur en telkens komen men sen de winkel binnen. Sommigen om hun hulp bij het laatste deel van de campagne aan te bieden, anderen alleen maar om hun favoriete candidaat het beste toe te wensen en hem te vertellen, dat hij naar hun me ning zo'n goede kans maakt. En daar is hij zelf ook van overtuigd, want Wimbledon is een van die plaatsen, waar vrijwel zeker een Conservatief de meerderheid zal be halen. Enthousiast sprak de heer Black over een nauwer contact tussen de West-Europese landen, maar hij betreurde het dat hij, om de belangrijke reden, dat hij de sympathie en het vertrouwen van zijn kiezers moet winnen, dit onderwerp slechts zelden heeft kunnen aanroeren. Niet dat de kiezers er tegen zijn, maar, aldus Mr. Black, „de man in de straat wil weten hoe het met zijn Met het oog op de Engelse verkiezin gen van heden ge ven wij in deze kaart 'n overzicht van de verschui vingen die sedert 1900 in het Britse parlement hebben plaats gehad. Franse radicalen willen kieswet-hervorming Het dagelijks bestuur van de Franse radicale partij heeft heden besloten deel te blijven nemen aan de regering, doch ver zocht, voor het einde van de huidige parle mentaire zittijd een wetsontwerp tot her vorming der kieswet door de Nationale Vergadering te doen behandelen. Met die hervorming beoogt de radicale partij afschaffing van de evenredige ver tegenwoordiging en terugkeer tot het meerderheidsprincipe, „dat de enige waar borg is voor een gezonde raadpleging van het land". Tanks, troepen en politie bewaakten de haven van Nice totdat het vrachtschip „Capitaine Jean Dolo" (op de achtergrond) dat geladen was met oorlogsmateriaal voor de strijd in Indochina, de haven verlaten had. Vorige week gooiden communisten, na de kadewerkers die het schip laadden, overmand te hebben, een deel van het oorlogstuig in het water. Britse liberalen stellen voor waarde voor eventuele coalitie LONDEN, 22 Februari (Reuter) De Britse liberale partijleiding heeft ver klaard, dat zij bereid is een socialistische minderheidsregering te steunen (wanneer de socialisten na de verkiezing niet in staat zouden zijn om zonder steun, van de libe ralen een regering te vormen) op voor waarde dat Labour de nationalisatie van de industrie opgeeft. Zonodig zouden de liberalen niet voor de verantwoordelijkheid terugschrikken zelf een minderheidsregering te vormen. Woesteling richtte bloedbad aan in Italiaans dorp Het dorp Filottrano bij Aneona leek Dinsdagavond een slagveld. Ambulances van het Rode Kruis vervoerden doden en gewonden naar de ziekenhuizen en troepen carabinieri trokken door de straten, waar de ramen geblindeerd waren. Zestien uur lang werden de bewoners namelijk geterro riseerd door de 23-jarige boer Cetullio Lil- lini. Eerst had hij in het huis van zijn ver loofde Maria Mammoli op korte afstand zes schoten op haar gelost, waarna hij naar buiten rende en twee buren doodschoot, die hem tegen wilden houden. Maria's moeder en haar 7-jarig broertje die in paniek uit het huis vluchtten, werden onder vuur ge nomen en vielen ernstig gewond neer. De gehele nacht raasde Lillini als een wilde man door de straten en schoot hij op ieder, die zich buitenshuis waagde of door de lui ken naar buiten durfde kijken. Drie cara binieri trachtten hetm te arresteren. Stuk voor stuk rekende hij met hen af en zwaar gewond bleven zij in een sloot liggen.Totaal werden 23 personen gewond, van wie ver scheidene waarschijnlijk dodelijk. In de vroege ochtend hing hij in de dorpsstraat het volgende biljet op: „Ik ben gedwongen dit te doen. Het spijt'mij, indien onschuldi- gen lijden. Maar ik kan er niets aan doen." Sindsdien heeft men niets meer van de woesteling gemerkt. Gewapende politie trekt thans behoedzaam in gevechtsformatie op van de dennenbossen uit. In 1945 wareiP van de uitgebrachte stemmen 48 procent Labour, 40 procent Conservatief. Het corresponderende aantal zetels was echter tengevolge van het kiesstelsel: Labour 61 procent, Con servatieven 33 procent. Het aantal Lagerhuiszetels en derhalve ook het aantal kiesdistricten is sinds 1945 van 640 tot 625 teruggebracht. Bij de ontbinding van het Lagerhuis was de partijverhouding als volgt: Labour 381, vacante Labourzetels 7, Conservatieven 202, National Liberal (met conservatieven nauw verbonden) 13, Liberalen 10, Onafhankelijken (waartoe geroyeerde Labourleden be horen) 16, Communisten 2, overige 9. salaris zal gaan en de woningnood en de nationalisatie, en dan heeft hij misschien nog wel belangstelling voor de atoombom, maar de buitenlandse politiek die op het ogenblik zo belangrijk is voor ons allen interesseert hem nauwelijks." De candidaat voor Wimbledon dacht niet dat de Liberalen veel nieuwe zetels zouden behalen en ook de Communisten meende hij als factor te kunnen uitschakelen. Maar Churchill of Attlee? Daar liet hij zich niet over uit en hij had beide handen dan ook al vol met de tegenstelling Black-^-Deacon, de Labour-candidaat van Wimbledon. De stemming in de Engelse hoofdstad be gon zich gisteren reeds veel meer dan te voren aan te passen aan de verkiezingen. Niet dat er door jiet publiek in trein of bus of restaurant veel over gesproken Werd, maar toch voelde men de spanning stijgen; want al laat het Engelse volk ook waar het verkiezingen betreft zijn emotie niet gauw blijken, uit alles sprak het feit dat men wist hoe belangrijk deze verkiezingen voor de toekomst van het land zijn. Hier en daar reden felbeschilderde luid spreker-auto's door de stad, de lof verkon digend van een van de drie grootste par tijen. Men zag „canvassers" haastig hun laatste ronde maken, iedereen aansporend toch vooral te gaan stemmen. Want er be staat wel stemrecht, maar geen stemplicht. En vooral in „zekere conservatieve" of „zekere socialistische" districten bestaat het risico dat de aanhangers van de grootste partij niet zullen gaan stemmen, omdat „we toch wel wimjen". Zijn er veel van zulke mensen, dan kan dat beslissend zijn voor de uitslag. Al wordt er dan uiterlijk weinig aandacht aan de gebeurtenissen van Donderdag ge schonken, ieder leefde daar gisteren naar toe, naar vanavond als om tien of elf uur de eerste uitslagen bekend zullen worden, als de dure restaurants tot diep in de nacht nog veel duurdere verkiezingsdiners zullen geven en voortdurend uitslagen bekend maken; als de „pups" in plaats van om elf uur 's avonds pas tegen het opgaan van de zon zullen sluiten en als de bioscopen de gehele nacht zullen doordraaien, tussen de films in telkens de laatste verkiezingsresul taten projecterend. Vanavond, als iedereen zijn stem heeft uitgebracht, zal Engeland voor het eerst in een verkiezingsroes zijn, zal het „Britse nachtleven" dat als regel om elf nur 's avonds een einde neemt doorgaan tot vroeg in de ochtend. Engeland wacht in spanning. En eigen lijk wacht de gehele wereld in spanning. Misschien beseffen de 34.410.306 kiezers dat niet voldoende en zien. zij niet hoe belang rijk dat kruisje, dat zij op het witte papier tje hebben gezet, eigenlijk is. In cle Prinsestraat te 's Gravenhage reed een driewielige bestelauto een 58- jarige wielrijder aan. Deze kreeg een hersen schudding en werd overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde, waar hij later is over leden. De chauffeur van de bestelauto had geen voorrang verleend. DEPRESSIES IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot ma tige, later aan de kust vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. 24 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uur Maan op 9.48 uur. onder 1.54 uur Hoor en laag warer in Mmuiden Donderdag 23 Februari: Hoog water: 7 34 en 19.51 uur. Laag water: 3.05 en 15.26 uur. Vrijdag 24 Februari: Hoog water: 3.10 en .20.29 uur. Laag water: 3.33 en 15.57 uur. 64e Jaargang No. 19484 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Telef Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 6 rasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv tarieven op aanvrage bij de Administratie. Editie voor Velsen, IJmuïden, Santpoort en Omstreken van Donderdag 23 Februari 195Ö Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Koninklijk Paar naar Frankrijk Van 23 tot 26 Mel Het woord is aan Bodenstedt: en Oprrtijtc Woatlcmocfjc Courant OCnno Reactie van Moskou op Churchills suggestie

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1