VAL DA Overzicht der werkloosheid in '49 Minister Lieftinck verdetj het financieel beleid. Paviljoen Paradis Donderdag 23 februari 1950 Werkgelegenheid, voornamelijk in de industrie, steeg met 16000 plaatsen Vijfduizend mannen emigreerden De Sociale Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken heeft een overzicht uitgegeven van de arbeidsvoor ziening en werkgelegenheid in 1949. In het vierde kwartaal 1949 nam het aantal werklozen toe met ruim 42.000 (het geen verband houdt met het winterseizoen) en steeg daardoor tot 83.771. De stijging van het aantal werklozen in het jaar 1949 be droeg rond 17.000. Hierbij moet in aanmer king genomen worden, dat zich in 1949 circa 2000 personen voor het eerst als werk zoekende bij het arbeidsbureau lieten in schrijven, ofschoon zij reeds eerder werk loos waren. Voorts moesten in 1949 84.000 jeugdigen in het arbeidsproces worden in geschakeld, terwijl slechts 48.000 personen de arbeidsmarkt verlieten. Daar verder ruim 5000 mannelijke arbeidskrachten in 1949 emigreerden, blijkt de werkgelegen heid met 16.000 plaatsen te zijn uitgebreid, voornamelijk in de industrie. Op 30 November 1949 werd een onder zoek ingesteld naar de leeftijdsopbouw en de duur der werkloosheid van het aantal ingeschreven werklozen en D.U.W.-arbei- ders. De 2539-jarigen vormden de groot ste groep, namelijk 20.418. In totaal stonden er op 30 November 62.112 werklozen en D.U.W.-arbeiders in geschreven, waarvan 46.2 pet. korter dan 1 maand, 41.4 pet. van 1 tot 6 maanden en 12.4 pet. zes maanden of langer. Ge demobiliseerden In het vierde kwartaal van 1949 werden door bemiddeling van de arbeidsbureaus 2489 gedemobiliseerden geplaatst; 2617 ge- demobiliseerden werden uit de administra tie afgevoerd, omdat zij zelf een betrekking vonden of tot een rijkswerkplaais 'voor vak ontwikkeling werden toegelaten. Dit laat ste was met 865 gedemobiliseerden het geval. Van de 3613 gedemobiliseerden, die eind December als werkzoekenden stonden in geschreven, waren er 2963 werkloos. Van de 37.272 gedemobiliseerden, die zich sinds 1 Januari 1947 als werkzoeken den bij de gewestelijke arbeidsbureaux lieten inschrijven, werden er tot eind De cember' 1949 19.629 of ongeveer 53 pet. ge plaatst. De overige 47 pet. konden voor het overgrote deel bij hun vroegere werkgever worden herplaatst. Gedurende het vierde kwartaal van 3949 lieten zich 1327 personen uit overheids diensten als werkzoekende inschrijven. Met de reeds als zodanig ingeschrevenen kwa men ex* gedurende deze periode ruim 4500 personen uit overheidsdiensten voor be middeling in aanmerking. Er werden 340 personen geplaatst. Plaatsing in het parti culiere bedrijfsleven van deze vaak oudere arbeidskrachten vormt doorgaans een pro bleem. Het aantal ingeschreven ïni-nder-valide mannelijke personen steeg in het vierde kwartaal van 5956 tot 7005. Het aantal minder valide vrouwelijke personen daalde van 239 tot 236. De stijging van het aantal ingeschreven mannen vindt voor een be langrijk deel haar oorzaak in het toenemend vertrouwen van de zijde, der minder-vali- den in de bemiddeling door het arbeids bureau. In de loop van het vierde kwartaal lieten zich 5232 minder valide mannen en 195 minder-valide vrouwen inschrijven. Er werden 1932 mannen en 91 vrouwen ge plaatst. Afgevoerd werden 2251 mannen en 107 vrouwen. Het aantal toegelaten vreemdelingen in het vierde kwartaal van 1949 bedroeg llïft (4184 in geheel 1949). Hierbij zijn niet ge rekend de beroepsartisten' en sportlieden. Op 31 December 1949 waren in Neder land 29.760 mannelijke vreemdelingen in loondienst werkzaam, waaronder 6088 grensarbeiders. Emigratie Gedurende het laatste kwartaal emigreer den 3203 personen, waaronder 1490 man- ADVERTENTIE Begrijpelijke geestdrift bij de huisvrouwen Een opzienbarende vinding Veel zaken, die aangekondigd worden als nieuw, zijn in hoofdzaak verbeteringen van bestaande dingen. Werkelijk nieuwe vindin gen zijn vrij zeldzaam. Zo was de telefoon, vergeleken bij het oude seinstelsel. werkelijk nieuw. Het linoleum was een nieuwe vinding en de plastics en de gramofoon. Van al die producten bestond voor hun tijd niets, dat er ook maar op leek. Datzelfde geldt voor een vinding van de laatste tijd, het ACTIEF WIT, dat is ver werkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Castella is geen verbetering van een be staand wasmiddel. Het is in zijn werking volslagen nieuw en wie het effect ziet, staat dan ook versteld. De was wordt zienderogen witter. Gekleurd goed wordt letterlijk weer nieuw. Weefsels worden soepeler en veer krachtiger. Eh wanneer men zegt, dat de wasbehsndeling nu het Castella-tijdperk is ingetreden, dan mag men dat beschouwen als een overdrijving, die gemakkelijk te ver geven valt. nelijke arbeidskrachten. In 1949 emigreer den in totaal 532-1 mannen boven 15 jaar; ruim 46 pet. naai' Canada, ruim 19 pet. naar Australië, bijna 17 pet. naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika en 9 pet. naar Zuid-Afrika. Circa 45 pet. der emigranten is afkomstig uit de agrarische beroepen, 10 pet. uit de metaalnijverheid, 7 pet. uit de bouwvakken en 20 pet. uit de losse onge schoolde arbeiders. Het aantal deelnemers aan de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling nam toe van 2402 tot 2860, waarvan respectievelijk 751 en 1239 gedemobiliseerden. In Mei 1952 electrïsche treinen naar het Noorden De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander heeft medegedeeld, dat op 14 Mei 1952 de electrificering van het Noorden tot stand zal zijn gebracht. Op deze datum zullen Zwolle. Groningen en Leeuwarden aange sloten zijn bij het electrische spoorwegnet. Het ligt in de bedoeling de thans in het Noorden in gebruik zijnde Diesel-electri- sche treinen ie gebruiken op de belangrijke lijnen in de jNpóordelijke provincies. Er zullen in Groningen, Friesland en Drente lijnen, worden opgeheven, welke voor de spoorwegen, die thans met grote tekorten werken, niet rendabel zijn. De eventuele opheffing van de bootdienst Enkhuizen-Staveren is afhankelijk van de invloed van de electrificering van het Noorden. Met de ingang van de nieuwe dienstregeling op 14 Mei zullen Zwolle, Leeuwarden en Groningen ook op Zater dagen Dieselverbindingen met het Westen krijgen. Benoemingen aan de Amsterdamse universiteit De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de economische en sociale geschiedenis aan de gemeente-universiteit dr. F. S. Jansma, bibliothecaris van de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam en lector in de economische geschiedenis aldaar, en tot lector in de economische aardrijkskun de de heer J. Brummelkamp, leraar aan het Barlaeus-gymnasium te Amsterdam. Op 28 Februari zullen op de miiilaire begraafplaats „Grebbeberg" te Arnhem met militaire eer de stoffelijke overschotten worden bijgezet van 29 tijdens de afgelopen oorlog in Frankrijk gesneuvelde militairen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht. Nog 80.000 Ifalianen in de Sovjet-Unie Dertig Italiaanse krijgsgevangenen zijn per trein uit Kief in Italië aangekomen, Verschillenden van hen waren acht jaar van huis geweest. In 1942'43 waren zij aan het Russische front gevangen genomen toen zij met de Duitsers tegen de Russen streden. Bij aankomst droegen zij nog Russische uniformen met hoge bontmutsen. Zij ver telden dat vele krijgsgevangenen naar Siberië zijn vervoerd en dat nooit meer iets van hen was vernomen. Naar schatting bevinden zich thans nog 80.000 Italianen in Russische krijgsgevan genschap. Tussen Italië en 'Rusland is een overeenkomst gesloten krachtens welke alle krijgsgevangenen die zich nog ir Russische handen bevinden naar huis zul len worden gestuurd, maar Rusland heeft nimmer bekend gemaakt hoeveel Italiaan se krijgsgevangenen nog niet zijn gerepa trieerd. Een van de teruggekeerden zei dat hij en zijn 29 kameraden de laatste jaren ge vangen hebben gezeten in een kamp bij Kief. Sommige Italiaanse soldalen hebben in niet minder dan 31 verschillende kam pen gezeten. Zij werden door de Russen gedwongen tot arbeid in kolenmijnen en fabrieken. Een lange lijst met namen van Italianen die nog" in het kamp in Kief zijn had hij verborgen in een sigaret, maar dat was vlak voor zijn vertrek door Rus sen ontdekt. Hij wist zich echter te her inneren dat zich in het kamp bij Kief nog ongeveer 40.000 krijgsgevangenen en an dere buitenlanders van 21 verschillende nationaliteiten bevonden. De groep werd op het station bestormd door vrouwen die met foto's van nog niet teruggekeerde echtgenoten, bloedverwan ten en vrienden zwaaiden. Uit Wenen .werd gemeld dat uit de mededelingen, die bovengenoemde groep Italianen heeftp verstrekt bij doortocht door Wenen, is gebleken dat het inter neringskamp bij Kief spoedig zal worden opgeheven en dat de daar geïnterneerden zullen worden vrijgelaten. (United Press) Amerikaans gezantschap bij de Paus? Naar men verwacht zal kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, te Vati caanstad de mogelijkheid bespreken van het vestigen van een Amerikaanse legatie bij de Heilige Stoel De kardinaal wordt in Maart in Rome verwacht. De Amerikaanse rooms- katholieken zouden gaarne de instelling van een legatie zien in plaats van ihet stelsel van een persoonlijke vertegenwoordiger van de president. De persoonlijke afgevaardigde van de president Myron Taylor nam de vorige maand ontslag. Vele protestantse Amerikanen zijn tegen een Amerikaanse vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Verdrag met de V.S. over wederzijdse hulpverlening „Wantrouwen wordt niet weg genomen door bewapening" Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer óver het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot weder zijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika, ondertekend te Washington op 27 Januari 1950. Verschillende andere leden stelden met nadruk vast, dat dit wetsontwerp een logisch uitvloeisel is van het door de Sta- ten-Generaal verleden jaar aanvaarde Noord-Atlantisch Verdrag. Uit dien hoofde behoort het daarom ook te worden aan genomen. Intussen waren er sommige leden, die met het bovenstaande in het algemeen konden instemmen, doch die zich niette min afvroegen of Nederland met verdra gen als dit wel op de goede weg is. Er heerst een crisis van wantrouwen. De wereld, die één moest zijn, is in twee- en gespleten. Het is in Nederland altijd een heilige traditie geweest, dat men met alle andere landen in vrede wilde leven. Natuurlijk gaat die vredeswil niet zover, dat men daarvoor zoii willen leven onder een ander dan democratisch regime. De leden, hier aan het woord, stonden met al hun overtuiging achter de democratie en zij verklaarden het systeem, dat zich volksdemocratie noemt, te verafschuwen, doch zij hadden zich niettemin in geweten afgevraagd, of de zoëven gesignaleerde crisis van wantrouwen ooit zal kunnen worden opgelost door toenemende bewa pening. Hier wordt naar hun mening een geestelijke fout begaan. Men moet beproeven de mensheid op een andere wijze te bereiken, want door het steeds meer ophopen van oorlogstuig zal men het wantrouwen immers nooit overwinnen. Met klem drongen deze leden er dan ook bij de regering op aan, bij voortduring er op bedacht te zijn om an dere wegen te zoeken, ten einde uit de bestaande crisis te geraken. Zeer vele leden betreurden het, dat het' aangeboden wetsontwerp geen enkel in zicht geeft in de omvang en de aard van de steun, die geboden wordt. Evenmin blijkt, welke invloed deze steun in feite zal hebben op Nederlands militaire posi tie in Europa. Deze leden en vele andere leden slo ten zich daarbij aan betreurden het. dat in het verdrag niet wordt aangegeven, welke financiële gevolgen voor Nederland aan de uitvoering dezer overeenkomst ver bonden zijn. Noorse communistische partij handhaaft royementen Bij zijn bezoek aan Suriname heeft Prins Bernhard hulde gebracht aan de moeder van Harry Voss, de Surinaamse held. In 1936 ging Harry Voss als sergeant-instructeur bij het K.N.I.L. naar Indonesië. In 1942 namen de Japanners hem gevangen en trachtten hem door overreding, mishandeling en bedreiging over te halen de instructie op zich le nemen van Japanse recruten. Voss weigerde echter en dat kostte hem het leven. 24 Mei 1943 werd hij in Atjeh doodgeschoten. Zijn laatste woorden viaren: Leve de Koningin!" Prins Bernhard drukt mevrouw Voss dethand, nadat hij haar had beloofd dat er voor haar zoon een monument zou worden opgericht. Na afloop van kaar buitengewoon con gres heeft de Noorse communistische partij Woensdagavond besloten de uitstoting uit het hoofdbestuur van de voormalige partij voorzitter Peter Furubotn en van zijn naaste medewerkers, die van Titoïstische neigingen worden beschuldigd, te handha ven. Slechts het aanstaande nationale con gres, dat in 1952 zal worden gehouden, kan die maatregel opheffen. Wat andere uit stotingen betreft, die eveneens zijn gehand haafd, zal het hoofdbestuur amnestie kun nen veiTene'n aan degenen die ongelijk be kennen. Het congres heeft Emil Loevlien tot voor zitter vaii de partij gekozen en heeft ge weigerd de 22 leiders van de groep van Furubotn te horen, die om gelegenheid hadden verzocht om zich te rechtvaardigen. Vogelpest in West-Vlaanderen De vogelpest heerst thans hevig in West- Vlaanderen. Bij een pluimveehouder te Houthulst stierven in één nacht 300 kippen. Niet minder dan 550 andere kippen, die eveneens door de ziekte waren aangetast, moesten door deze pluimveehouder worden afgemaakt. Ook in de omgeving van Brugge, Tielt en Poperinge maakt de vogelpest vele slachtoffers. Gecombineerde vlootoefeningen in de Caraïbische Zee Met betrekking tot de aanstaande ge zamenlijke vlootmanoeuvres verneemt Aneta, dat de Atlantische vloot der Ver enigde Staten (schepen en vliegtuigen) zich ongeveer midden Maart in het gebied van de Caraïbische zee zal voegen bij Nederlandse, Engelse en Canadese eenhe den voor duikbootafweei"- en luchtverde- digingsoefeningen. De gecombineerde Engels-Canadees- Amerikaanse manoeuvres zullen de „ope- ratie-Caribex" worden genoemd en zullen worden gehouden in een gebied, dat zich uitstrekt van de Antillen tot Noord-Caro- lina. Gelijktijdig zullen gecombineerde Nederlands-Amerikaanse oefeningen als onderdeel van de operatie-Caribex worden gehouden, waaraan van Nederlandse zijde de Karei Doorman, de Jacob van Heems- kerek en de Johan Maurits van Nassau deelnemen. De Nederlandse eenheden zul len onder commando van schout-bij -nacht J. J. L. Willinge staan. Volgens Reuter verklaarde een Ameri kaans marineofficier, dat de oefeningen de grootste internationale manoeuvres op hei Westelijk halfrond sedert de tweede we reldoorlog zijn. EERSTE KAMER Begroting van Financiën goedgekeurd investering voor de industrialisatie ciaal dooor verhoging der toege$% lastingvrije afschrijvingen. Maar?.!* tariefsverlaging over de hele linie w komen. Evenmin voelt de mini?1"- voor het denkbeeld van de heerlï' boxse om de indirecte belasting^ maximum te verhogen. Bij de verdediging der regelïn* de „Vermögens-Verwaltung" Van ongeveer kwart voor twaalf lot even over half vijf, met een onderbreking voor liet koffieuurtje, is Woensdag minister Lieftinck in de Eerste Kamer aan het woord geweest ter verdediging van zijn beleid, een record van deze minister, tevens het record van het gehele kabinet sinds de oorlogsjaren. De minister behan delde achtereenvolgens het monetair-, budgetair- en fiscaal beleid. Het interne monetaire evenwicht was aan de vooravond van de devaluatie vrij wel bereikt. Er was geen spoor van infla tie in 1949 en ook de devaluatie heeft die niet gebracht. De geldcirculatie is geheel aan de behoefte aangepast. Het deponeren bij de Nederlandse Bank van de tegen waarde in guldens der Marshall-hulp heeft een drainerende invloed op de geldom- loop. Ten aanzien van het externe monetaire evenwicht herhaalde minister Lieftinck zijn rede van de vorige week in de Tweede Kamer bij de behandeling van de vierde deviezen-nota. Ook ten deze was het even wicht zonder devaluatie bijna bereikt. Voor zover het tekort op onze betalings balans niet groter is dan de Marshall hulp zijn wij immers niet in gebreke. Wij zijn erin geslaagd onze monetaire reserves zo te verhogen, dat de biljettencirculatie voor 50 procent is gedekt. Het budgetair evenwicht is niet zo be langrijk als dat van de betalingsbalans. Niettemin streeft de regering ook bij het budget naar evenwicht en dit zou bijna zijn bereikt, indien de devaluatie en de resultaten der Ronde Tafel-conferentie geen storende invloed hadden uitgeoefend. De minister becijferde deze ongunstige, onvoorziene factoren op 440 millioen gul den (te weten 180 millioen direct door de devaluatie, waaronder 20 millioen ten laste van het Egalisatiefonds, 160 millioen door afspraken ter R.T.C., als het geheel voor onze rekening nemen van de kosten der troepen-zendingen, en 100 millioen door verhoging van salarissen, sociale renten e.d.). De belasting-opbrengst kwam 220 mil lioen boven de raming. In totaal is de be groting derhalve 220 millioen ongunstiger uitgevallen. De minister hoopt op de ka- pitaaldienst nog enige millioenen te vin den en door bezuiniging iets te bereiken. Het investerings-tempo van bedrijven als de spoorwegen en de P.T.T. kan met het oog op het herstel vain het land niet vertraagd worden. De crediet-verlening aan Indonesië leent zich thans niet voor een bespreking, daar dit punt geplaatst is op de agenida van de komende ministerconferentie in Maart te Djakarta. De minister kon prof. Molenaar verzekeren, dat naast de grote belangen van beide volken, verbonden aan voortzet ting onzer credietverstrekking aan Indo nesië, ook de zakelijke voorzichtigheid in het oog gehouden zal worden. Bij de becijfering, dat 30,7 procent van ons nationale inkomen aan de overheid moet worden afgestaan, bedenke men wel, dat 17 procent wederom bij het nationale inkomen terugkeert in de vorm van sala rissen e.d. De nieuwe belastingvoorstellen zijn ge richt op een voorziening in de behoefte aan de minister, dat hij niet verder W met het oog op het eenmaal standpunt ten aanzien van de nie^ riële oorlogsschade. De Minister geloofde, dat de Nai: Spaarraad na enig tasten en ZOESg. Zuidelijke Amerikaanse democra ten saboteren wetsvoorstel van Truman Het Amerikaanse Congres behandelt mo menteel een wetsontwerp van president Truman ter voorkoming van discriminatie op grond van ras en godsdienst bij het aan nemen van personeel. De Zuidelijke demo craten hebben verklaard, dat zij een ver- tragings-actie zullen beginnen om te voor komen dat over het wetsontwerp wordt gestemd. Het ontwerp voorziet in instelling an een federale commissie, die bevoegd is op te treden tegen werkgevers die onder scheid maken bij het in dienst nemen van personeel. Zwitserland bereid Amerikaanse belangen in Bulgarije te behartigen De Zwitserse regering heeft meegedeeld, dat zij zich op verzoek van de V.S. bereid heeft verklaard de Amerikaanse belangen Bulgarije te behartigen. De Zwitserse legatie te Sofia heeft opdracht ontvangen de toestemming van Bulgarije te vragen. Als deze gegeven wordt, zal Zwitserland ook de belangen van Chili, Nicaragua en de Philippijnen behartigen, daar dit voor heen door de Amerikaanse legatie te Sofia geschiedde. Neem een doos echte PAS Tl U L E S VOORKOMING VAN GRIEP Na korte replieken nam de Kamt slotte de begrotingen van Financiën! het Gemeentefonds en van het si' muntbedrijf zonder hoofdelijke ster- aan. De „Pasteur" wordt morj in Amsterdam verwadit Een deel der 4000 milte gaat Zaterdag van boe- Het 30.000 ton metende Franse tn schip „Pasteur", dat 4000 Nederland»^ tairen uit Indonesië naar Amsterdam fa wordt morgen, Vrijdagochtend, bij het? breken van de dag in IJmuiden vcre? Het schip zal omstreeks écn uur 'smi? aan dc kade van de maatschappy in Amsterdam aankomen. Het is niet mogelijk alle 4000 opvar militairen nog in de loop van Vri? middag te ontschepen. Indien het schip tijdig aankomt z.- echter wel reeds op Vrijdag zoveel r» lijk militairen debarkeren. Men zal voor moeten kiezen militairen, die in sterdam, 's-Gravenhage en Botter? wonen. Deze groepen zijn reeds zeen vangrijk. Met de ontscheping van overigen wordt Zaterdagmorgen vroeg' gonnen. Er zijn maatregelen genomen! cle militairen, die dus de nacht van V dag op Zaterdag nog aan boord mee doorbrengen, 's avonds op aangem wijze bezig te houden. Eventuele bijzonderheden omtrent> die nog Vrijdag thuiskomen, zullen zo$ gelijk heden Donderdag in het strï krachtenprogramma van 18.3019.0?i- via Hilversum I bekend worden gem? Twee zusjes verdronken Bij Heerenveen zijn Woensdagmiddagtï dochters van de veenarbeider S. Bl« verdronken. Een 12-jarig' nichtje vané meisjes uit het naburige Nieuwebrug,; met de eveneens 12-jarige Jeltje B!; per fiets een boodschap gedaan. Na terugkomst zouden zij door de 17-jai Aaltje Bloem met een bootje over vaart worden overgehaald. De drie mei gingen met de beide fietsen in het b« Doordat een der meisjes viel sloeg bootje om en geraakten alle drie te wa Het nichtje wist 'de wal te bereiken waarschuwde 'haar oom en tante. We.; cle vrij grote afstand tussen vaart en' ning kwam deze hulp te laat. De bi zusters Bloem verdronken. De Sibajak in April met emigranten naar Australië Midden April zal de Sibajak een r naar Perth en Melbourne in Austn maken met 850 Nederlandse emigranï Het aantal gegadigden is veel groter. Ds om is er een regeling voor de volga van toewijzing gemaakt. In de ets plaats komen in aanmerking de eraigri ten, die in December door plaatsgeb: niet meer met de Volendam konden I; gaan. Vervolgens is cle „gezinsherenigii aan de beurt. Tot deze categorie behcc de familieleden, voor wie in Austn huisvesting is gevonden en die eeni wijs daarvan bij het Arbeidsbureau s ben ingeleverd. De overige plaatsen f: den toegewezen naar volgorde van £2 melding, die reeds geschied is. Utrechts jongeren willen een politiek centrum Afgevaardigden van de Utrechtse ais lingen van „Arjos" (Anü-Revolutioiffii Jongeren Studieclub), „Nieuwe Koz (Jongeren-organisatie in de P. v. d. A.),i Jongeren-organisatie in de K.V.P., del: geren-organisatie „Vrijheid en Demo: tie", de Chi*slelijk-Historische Jonge:-: organisatie en een groep niet politiek organiseerde jongeren, hebben de wea rijkheid uitgesproken in Utrecht een ca trum te stichten, dat gelegenheid bied!-: door onderlinge discussies te geraken verheldering van het begrip omtrent 1 wederzijdse principiële standpuntea De jongeren hebben zich tot B. ecl van Utrecht gewend met de vraag, ori centrum kan worden opgericht en 3 werk kan doen onder auspiciën van) gemeentebestuur. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 2) Maar dat broze leven vloeit hem tussen de vingeren, door, hij kan het niet vast houden. het is als zand dat langzaam weg vloeit. Het scheurt fladders van zijn ziel, hij kan er een dik penseel om middendoor breken van wanhoop als hij er aan denkt. Maar het helpt hem niet, het is zo onver mijdelijk, hij is zo machteloos. Martha, zijn vrouw. Wat hebben zij sa men beleefd. Wat hebben de dagen hun gebracht. Zij heeft zijn ziel begrepen, zij beeft zijn vlagen van dwaasheid gepeild tot in de nerf. Ik weet dat ge een kunste- iaar zijt en dat is mijn troost, maar ge bent een wild paard gelijk, dat zegt Martha en hij heeft dat onthouden. Hij weet dai hij een dwaas is en nooit an ders dan een dwaas zijn zal, en hij is daar tevreden mee. Want Martha begrijpt dat. Jaja, Martha begrijpt dat zeker. Als hij werkt, als hij schildert, dan doet hij dat met twee harten in zijn lijf. Haar haart en het zijne, als een -tweeling zo zoet en eens gezind naast elkahder. Dan kan hij met zijn penselen en verven uit de weg. Dan smeert hij zijn ziel op het linnen uit. Hij zal voor Martha een wagentje kopen. Hij zal dat duwen over het natte strand, aan de rand van het water, over de kniste- rende schelpen. Die zoute wind moet u beter maken, Martha, ruikt ge hem wel? We zullen weer samen kunnen lopen, als ge een paar maanden hier zijt. Dat wa gentje is wel gemakkelijk voor u, maar den'kt ge dat ik mijn leven lang wil duwen terwijl gij zit? Ge komt er maar eens uit, binnenkort, dan is het afgelopen met het luie leven. Zo zal hij haar moeten opmon teren. Want zij heeft niet veel moed en niet veel hoop meer. Nu zit ze in een wollen deken gedraaid daar naast de chauffeur. Ze zal blij zijn als ze er zijn. Het is omtrent Bergen, ergens in de stilte van het duinenland. Er moeten daar veel vogels zijn. Ik zal ze schilderen, die gladdekkers, als ze niet te schuw zijn. En anders kunnen ze ophoepelen, dan schilder ik ze toch; dan komen ze er op zoals ik den-k dat ze zijn, en ze kunnen daar spijt van hébben. Hij heeft boeren geschilderd op zijn dorp. Ik ben maar 'n boer, zeiden ze, maar ge maakt me niet wijs dat ik dat ben, die ge daar op uw doekske hebt gemetseld. Ge bent het, maar ge weet het niet, omdat ge anders bent dan ge denkt, zei Bart van Dijk en dé boeren lachten dat wrange, laatdunkende Brabantse lachje dat zeggen wil: Ik heb u door. Zo zo, ben ik anders dan ik denk en weet ik niet hoe ik ben, zo zo, jaja, och kijk. Ge bent n'n schone. Die boeren en dat dorp. Hoe zal het ginder zijn? Dat huis staat leeg en hol te zien naai- wie er komen wil om er te wo nen. Na jaren zal het nog heten: het huis van Van Dijk. Maar hij zal in Bergen wo nen, waar niemand nog zijn naam kent. Hij zal dat dorp en die boeren gaan opzoeken. Hij zal nog met hen in het Meiboompje bier drinken en hoe zal het dan zijn als het laat wordt. Kom. ik ga eens op huis aan, zeggen ze daar. Kom, dat betekent, ik ga. Zij vragen u uit gewoonte om mee te gaan, kom, op huis aan. Maar ge kruipt in het bed van Van der Giezen zijn Meiboompje, er zijn schone lakens op die ruiken naar kamfer. En als ihet dorp slaapt ligt ge in een vreemde kamer als een koekoeksei in een mezennest. Ge hebt dat dorp verlaten, het is niet meer van u. Het omvat u niet meer in zijn armen. Dat is een verlies. Bart van Dijk en zijn yrouw Martha ko men in Bergen in hun nieuwe huis. Er is daar een huishoudster die op hen wacht, want Bart van Dijk kan het betalen. Hij heeft met zijn geverf heel wat bijeen ge schaard. Hij hoeft het nergens voor te laten. Hoe heet die huishoudster? Dat is een rare naam voor een mens van vijf-en-vijf- •tig. Hetty heet zip Daar zal aa-n gewend moeten worden. Maai- ze heeft een goede pot koffie klaar. De koffie smaakt goed in Bergen. In de verte ruist de zee. We zullen straks ons raam wagenwijd open zetten, dan zingt de zee ons in slaap. Martha knik kebolt en hij draagt haar naar boven. Daar staat het ledikant midden tussen de uitge pakte rommel en de dozen en pakken. We zullen eens naar de dekens zoeken, waar hebben we die gepakt? En hier is uw wol len vest, ge draait u er maar warm ïn. Morgenvroeg zult ge zijn uitgerust en dan gaat ge wat op het terras zitten. Want we hebben hier een terras. Ja, wij doen het niet minder hier in Bergen! En de zee zingt steeds maar door als een vrouw die de was doet. Zij neuriet zonder dat zij het zelf weet. Maar zij zingt ons in slaap. In Bergen. HOOFDSTUK II. Van der Giezen staat in de deurope ning van zijn Meiboompje, dat kleine herbergje aan de betonweg. Hij is kort van stuk, ge zoudt niet zeggen dat hij vader van negen kinderen is. Maar hij heeft er de wind onder, al zijn het er negen. Mars, zegt Van der Giezen en dan stommelen ze op een rij de kamer uit of de kamer in, al naar gelang dat op zulk een ogenblik verlangd wordt. En aan tafel zitten zij muisjesstil te eten, en zij begin nen niet voor dat Van der Giezen met zijn vork een roffel op het tafelkleed heeft ge slagen. Dat is zo Van der Giezen zijn sig naal. Vier dochters en vijf zonen. Daar komt wat bij kijken als moeder er niet meer is. Van der Giezen zijn hart kromp samen tot een envt, toen hij van het kerkhof terug kwam, waar hij zijn vrouw had achter gelaten, en toen hij dat grut voor zich uit zag schuifelen. In het zwart allemaal, we zen en weesjes, die moesten groot gebracht worden. Van der Giezen is klein van stuk, maar het is een kerel. Want hij heeft dat mooi aan de steel gestoken. Men mag zijn kin deren zien, zij zijn netjes in dc kleren altijd en zij weten hoe het behoort. Zij voeden elkaar op. De oudste meisjes be moederen de kleintjes, de oudste jongens trekken partij voor hun broertjes en zus jes en zij komen niets tekort. Het Mei boompje is een goede herberg. Men kan cr een goede boterham in verdienen, ook al bijten daar tien monden in. In de zomer is het er de ganse dag een komen en gaan van dorstigen, die over de betonweg toe ren per fiets, per rijtuig of per auto. Zij zien dat vrplijke kleine huis onder de hoge linden, zij kijken naai* dat grote schuimen de glas bier, dat Bart van Dijk eertijds zo zwierig op het uithangbord geschilderd heeft. Ge krijgt daar dorst van. En ze stappen af. Zij zetten zich in de rieten stoelen onder de bomen en tikken if? het raam. Of zij komen binnen en nsü een Oirschotse stoel. En Van der Giff zegt: Wat zal het zijn? J Naderhand komt hij achter het biü vandaan met zijn presenteerblad. fc' glazen schuimt en flonkert het, góuribrJ rood of geel. Dat bier met de witte M van schuim, die frambozenkwast, 3 citroenlimonade, die grenadine: Er isR zoveel aan verdiend, maar Van der Gie® loopt de ganse dag met zijn blad en vrasfj Wat zal het zijn. En in de avond leegtS de buffetlade. Dan zitten er nog een psj kaartgasten en staan er biljarters in W hemdsmouwen op een eind sigaar te wen. Het is dan stil en rustig. Dan s Van der Giezen zijn geld. Dubbeltje;? kwartjes en stuivers, papieren guldens? rijksdaalders en een enkel tientje. Er- telt zijn verdienste. Het gaat, het g* Wij mogen niet klagen vandaag. Zo brengt de kleine Van der Giezen; kinderen groot. Hfj heeft er wat stellen, maar hij heeft er zijn plezier* Zij helpen hem als het druk is nier -' spoelen en rondbrengen. De Zondag is* werkdag voor de Van der Giezens. boeren komen dan al vroeg de lage gel kamer vol rook blazen en het jonge t zit er 's middags na de wandeling door velden. (Wordt ventlri

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6