IJmuider Courant Labour honderd-drie-en-zestig zetels honderdvijf voor de Conservatieven Brieven Haarlems Dagblad Uitslag in 269 districten Liberale verwachtingen tot nu toe niet vervuld: één zetel 1 a I De „Pasteur" door enorme menigte verwelkomd „De meesters van het Kremlin zijn niet tot zelfmoord geneigd" 64e Jaargang No. 19485 BnT\ef Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), J6 Vsweg 47» Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, rlïoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Adv tarieven op aanvrage bij de Administratie. Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, Hoofdredacteur: Robert Peereboom - VOLLEDIGE TEKST van de ant- D woorden, door West-Europese politieke V s tfezonden aan Donovan, de voorzit- T-n°het Amerikaanse Comité voor een frpnifid Europa, hebben wij reeds onlvan- Lezing van die brieven het zijn er ?ent minder dan één-en-vijftig heeft de r'ruk van de hier Woensdag besproken ïprikaanse samenvatting wel bevestigd, r er valt het een en ander aan toe te i uen Het verrast enigszins dat de Italia- voe" eer reserve tonen dan de Fransen, die Derj de Belgen eigenlijk wel de meest ener- "ïke toon doen horen. Er kan geen twijfel f'lon aan Italië's grote belangen bij een enioing van West-Europa en de Italiaan- ^belangstelling is dan ook telkens naar 1 gekomen. Maar van Franse zijde i ntmen zich sterker bewust van het feit. de tijd dringt. Dit komt bijvoorbeeld Tff0 tot uiting in de verklaring van de d-minis'er Henri Frenay, waaruit ik hier JL aantal markante passages vertaal: Het jaar 1950 zal het besHssende voor "pa Zjjn. In de komende maanden zal l .,jjn wil, om tot eenheid te komen, moe- pa bewijzen. Het zal daarmee in 1952 zijn Afhankelijkheid, d.w.z. zijn economisch venwicht, zo niet bereikt dan toch dicht benaderd moeten hebben. Wij hebben twee aar voor ons om dit te verwezenlijken. Twee jaar is een korte tijd om zulk een zware taak te volbrengen. De strijd voor ruroóa is daarom vooral een race tegen het horloge. Het is deze kamp die gewonnen mo«t worden. Als wij de eeuwigheid voor ons"hadden zou ik bereid zijn mij te ver- 'jtfen met het beleid van voorzichtigheid, daUns als een deugd wordt voorgehouden. In de politiek geldt zulk een eenzijdige op vatting niet. Nu eens blijkt de wijsheid in voorzichtigheid te liggen, dan weer in durf. \ls wij nu niet durven zullen wij Europa's ians laten voorbijgaan. Zullen de Europea nen'zich daarvan bewust blijken? Dat is de tern van de kwestie. Als wij haar overlaten 'an de experts, die ik overigens achting loedraag, zijn wij verloren. De experts zien alleen de ingewikkeldheid der problemen; iveronachtzamen de factor Tijd, want die ijlt voor hen niet mee. Het horloge is geen ,ereedschap van de expert maar van de coii'icus. Hij is het die de snelheid van de Tijd op de juiste waarde kan schatten, en dé verantwoordelijkheid voor een verkeer de diagnose van het ontwikkelings-tempo der gebeurtenissen ligt bij hem. Wij leven niet In een starre en abstracte wereld, maar in een wereld die beweegt en verandert in een tempo, dat wij sneller zien worden, foor de politici is de tijd gekomen om hun verantwoordelijkheden te aanvaarden en de nodige maatregelen te nemen om een nieiuv Europa te maken. ■Wij willen Europa omdat wij onafhanke lijk willen zijn. Om onafhankelijk te zijn moet men souverein over zijn lot kunnen beslissen. Bij de huidige staat van zaken heeit elke afzonderlijke Staat van de Oude Wereld van zijn souvereiniteit niets meer behouden dan de juridische illusie. Wij staan niet voor het feit dat wij deze reeds overleden souvereiniteit moeten opgeven, maar integendeel voor de noodzaak haar lo'nieuw leven te brengen waar dit te ver wezenlijken is, dat wil zeggen: in Europese eenheid". Ge ziet dat Frenay zich kort, puntig en klaar uitdrukt. Hij onderschat nochtans de moeilijkheden niet. Hij ziet de verschillende inzichten en met elkaar strijdige belangen, die verenigd moeten worden. „Voor een dictator zou dat eenvoudig zijn, voor demo craten is het werk ingewikkelder, want zij hebben een bewilliging nodig die vaak het aanvaarden van offers zal betekenen. De idemocratie aanvaardt het offer niet grif, jtenzij bjj dreigend gevaar. Dat is zeker aanwezig, maar al zo lang, dat men er ver bouwd mee is geraakt en er geen afkeer meer van voelt. Het gevaar woont bij de Europeanen in, het is zijn commensaal. Succes hangt nu af van het verantwoorde lijkheidsgevoel dat de leiders der openbare mening en van de verschillende maatschap pelijke lagèn zullen tonen." De Franse oud-primier Léon Blum waar schuwt eveneens tegen het trage beleid van de gewoonte en de routine. En hij doet een voorstel. Hij voert aan dat niets belet om, in afwachting van conclusie in een tech- nisch rapport, nu reeds de hoofdlijnen en de kenmerken vast te stellen van een stel sel, cat experts daarna kunnen bijvijlen. Sersi overeenstemming in principe, daarna zo spoedig mogelijk de definitieve formu lering, raadt Blum en de juistheid van zijn standpunt schijnt moeilijk aanvechtbaar. Wat zou, inderdaad, zulk een werkwijze kunnen beletten? Hij voegt er evenwel aan toe dat het noodzakelijk zal zijn in de eer ste plaats zekere overeenstemming met Groot-Brittannië te bereiken. Europese or ganisatie zonder Groot-Brittannië lijkt hem Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn .öpretijfc loaatlcmscffc Courant (ïmto i6;6) Vrijdag 24 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Gedurende vrijwel de gehele nacht en ook vandaag overdag hebben dichte menigten mensen zich verdrongen op de grootste pleinen van Londen: Trafalgar Square en Piccadilly Circus. Telkens kwamen nieuwe uitslagen binnen en onmiddellijk werden dan op de enorme, verlichte borden de cijfers verwisseld. Soms twee of drie tegelijk voor een van de twee grootste partijen, waarop een gejuich of afkeurend „boe"- geroep uit de menigte opsteeg. Gedurende de nacht kwamen alleen de uitslagen van de stadsdistricten binnen. Zij gaven een vrij grote voorsprong voor Labour aan en een volstrekt falen van de Liberalen. Labour had toen 163 zetels, de Conservatieven 102 en de Liberalen 1. Bij het ter perse gaan van ons blad waren 269 districten geteld. Het resultaat daarvan was: Labour 163 zetels. Conservatieven 105 zetels. Liberalen één zetel. De overige partijen behaalden nog geen zetel. Eindresultaat nog volkomen onzeker Wellicht zal het resultaat der Britse ver kiezingen, die gisteren plaats hadden, ons weldra wat meer licht omtrent de Britse bonding ten opzichte van Europese eenheid Seven. De Engelse brieven aan Donovan tonen pn grote toewijding. Natuurlijk betoogt «vin, zoals steeds, dat hij al zoveel voor Europa heeft gedaan en dat Straatsburg k® al zo'n vooruitgang is. Churchill, in p zeer korte verklaring, zegt dat iedereen we! weet hoezeer hij Europa voor- •pen dat dit doel van zijn politiek zal Hij gaat evenwel niet in op Dono rs vraag, wat men moet doen als ver eende opvattingen bij de Europese sta- ^Peen verschil in het tempo van ver slijking der eenheid duiden. Na de bezingen zal hij wellicht duidelijker Sen- vooral als hij dan nog in de oppo- blijkt te zijn. En de Labour Party zal aeliaver voor Europese eenheid zijn als zij m de oppositie mocht belanden. Bij het 'ezen van al die brieven was het verschil S| ministers en opposanten in de ver- sciullende landen wel heel duidelijk waar- Wjtear. Als Donovan eerst de mening «'een van ministers en daarna alleen van "PPositie-leiders had gevraagd, 'had hij twee overzichten van sterk-verschillende toon «pen geven. Uit de Noordelijke landen hebben vooral Denen zich krachtig doen horen: in de "lsfe plaats Ole Biörn Kraft, leider der grvatieven en vice-president van de '2aö van Europa: Spaak's plaatsvervanger Ook de oud-minister van pnciën Thorkil Kristensen laat zich in geest uit. Kraft gebruikt ten aanzien •j2 eenheid der Europese volken de term 'oe or not to be" en spreekt van een •talige tegenstelling tot de moderne Er is bij deze verkiezingen zeer veel ge stemd. Zoals wij reeds meldden bestaat in Engeland wel stemrecht maar geen stem plicht. Niettemin is gisteren ongeveer 84 procent van het geregistreerde kiezerscorps ter stembus getrokken. Vooral na vijf uur 's middags stonden in vele districten lange queues voor de stembureaux. In de indu strie-stad Coventry werd zelfs zo druk ge stemd, dat de stembiljetten opraakten en enkele kiezers moesten worden teleurge steld met de mededeling, dat ze hun stem niet konden uitbrengen. Om negen uur gingen de zwarte stembus sen dicht en in de steden begon men te tellen. Zo snel te tellen, dat kort na midder nacht de eerste uitslagen al bekend waren en verder de ganse nacht door nieuwe cijfers van de steden bleven komen. Be halve van één district: Moss Side, een van de negen districten van Manchester, waar enkele dagen geleden de conservatieve can - didaat E. L. Fleming overleed en de ver kiezingen pas op 9 Maart zullen worden ;ehouden. Voornamelijk stadsdistricten Woordvoerders van de Labouvparij spra ken vol vertrouwen van een overwinning1, terwij! de uitslagen Labour en Conservatie ven in een verhouding van bijna twee staat tot een stelden. Deze uitslagen betroffen echter de stedelijke districten, waar de Labour-aanliang het sterkst is. De Conservatieven waren vanochtend van mening, dat een achterstand van vijftig of zestig zetels' bij het aanbreken van de dag hen „nog een zeer goede kans op de over winning" geeft. Om half vijf in de ochtend was de stand 146 zetels voor Labour en 84 voor de Con servatieven: een verschil van 62 zetels. Veertien Labourleden in het oude Lager huis hebben hun zetels aan de Conserva tieven verloren. Drie candidaten van de vijf man sterke onafhankelijke Labour-groep in het „oude huis" hebben hun zetels aan officiële La- bour-candidaten verloren. Het waren Lester Hutchinson, D. N. Pritt en John Platts- Mills. De laatste was uit de Labourpartij gestoten wegens mede-ondertekening van een telegram aan de pro-communistische Italiaanse socialisten-leider Nenni. Een andere Labour-„rebel" Edwards, die naar de Conservatieven was overgegaan omdat hij het niet eens was met de plannen' van zijn partij tot nationalisatie van de staalindustrie, werd overweldigend versla gen door Labour. Tot dusver heeft Labour 31 zetels, die het in 1945 op de Conservatieven veroverde, behouden; de Conservatieven hebben vijf zetels, die zij toen 'verloren hebben, terug gewonnen. Tot 4.30 uur was er nog geen communist gekozen. Piratin, een der beide communis tische leden van het oude Lagerhuis, werd in zijn district door Labour met een meer derheid van ruim 27 duizend stemmen ver slagen. In de districten, waar de communis ten candidaten gesteld hadden, behaalden zij zeer weinig stemmen en in de meeste gevallen verloren zij hun borgsom van 150 pond sterling, omdat zij minder dan een achtste van de in hun kiesdistrict uitge brachte stemmen hadden verworven. De zwaarste klappen kregen echter de Liberalen, die door het stellén van 475 can didaten trachtten hun oude glorie te her winnen. Vanochtend hadden zij nog slechts één zetel; in vele districten verloren zij hun borgsom. Tien Labour-ministers, onder wie premier Attlee, vice-premier Morrison, minister van Buitenlandse Zaken Bèvin, Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën en Aneu- rin Bevan, de minister van Gezondheid, behielden hun zetels. De minister van Koloniën Creech Jones zag zijn zetel in het district West-Riding en Slipley echter ver loren gaan. Randolph Churchill verslager. Randolph Churchill, de zoon van de Con servatieve leider, werd in zijn district Devonport-Plymouth door Labour versla gen. Te Blackley was de eindstand van beide partijen zo weinig verschillend, dat er opnieuw zal moeten worden geteld. ontwikkeling van zaken als zij niet mocht worden verwezenlijkt. Europa zou dan tot verarming gedoemd zijn. Zal het slechts een randgebied voor Rusland-Azië en dus wel licht een bruggehoofd voor het Westen zijn of in vrijheid zijn plaats als gelijke tussen de grote mogendheden van Oost en West innemen, in nauwe relatie met Amerika? vraagt deze Deen, die aandringt op politieke bevoegdheid voor Straatsburg. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Sadak acht, evenals de Fransen, dit jaar beslissend voor Europa. Het zal nu moeten kiezen tussen redding en ondergang. Misschien is het voornaamste nut van de publicatie van een aantal dezer brieven in Europa wel, dat zij vele mensen zullen doen ontwaken tot besef van de grote kwestie, die in het geding is. R. P. Lady Pakenham, de echtgenote van de minister van Luchtvaart verspeelde haar Oxford-zetel aan de Conservatieve candi- daat Hogg. De jongste vrouwelijke candidaat, de 22- jarige June Pritchard (Liberaal) verloor te Liverpool haar borgsom. De eerste Liberale overwinning was Hud- dersfield West, een nieuw kiesdistrict, waai de Liberale candidaat, Wade, een meerder heid van slechts 119 stemmen behaalde. Dr. Hill, de „radiodokter", die op verzoek van Churchill, ook een propagandarede voor de Conservatieve partij had gehouden, won in zijn district van Labour. De eerste edities der Engelse ochtendbla den van alle partijen zijn voorzichtig met hun commentaar over de eerste uitslagen. De „Daily Herald", het blad van de Labourpartij, komt uit met de kop „Tot dusver houdt de lijn het". De Conservatieve „Daily Express" verklaart:„De socialisten houden het"; de Liberale „News Chronicle" meldt „de eerste overwinning voor Labour". Alle bladen zijn het erover eens, dat de opkomst van de kiezers alle records breekt. Nederlands standpunt inzake Fmebel gewijzigd? PARIJS, 23 Februari (United Press.) Aan de regeringen van Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg is van daag een gedetailleerd voorstel voor een economisch verbond (Finebei) tussen deze vijf landen voorgelegd. Aldus delen wel ingelichte diplomatieke bronnen mede. Het voorstel is ontworpen door de deskundigen van de vijf landen na een driedaagse be spreking in Parijs, welke op 21 Januari in een impasse eindigde. Gehoopt wordt, dat het voorstel voor de Finebei zal leiden tot een conferentie van de ministers van Finan ciën. Vorige maand was het niet mogelijk om één plan op te stellen, vooral omdat Nederland bleef vasthouden aan de opne ming van West-Duitsland in het verbond. Nederland zou thans zijn standpunt ver zacht hebben. Koninklijk Paar naar Frankrijk Van 23 tot 26 Mei De Kóhingin en Prins Bernhard hebben het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de president der Franse Re publiek. Het Koninklijk paar zal op 23 Mei in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad verlaten. _0E BRITSE VERKIEZINGEN VAN 1945 iCART0-S024 - - I Hierboven ziet men de stemmenverhouding in de verkiezingen 1945. Het Engelse ver kiezingsstelsel maakt het onmogelijk daar uit de zetelverhouding af te leiden. Deze zetelverhouding was: labour 390 conservatieven 203 liberalen 10 nationaal-liberalen 13 communisten 2 onafhankelijken 11 overigen 11 totaal640 zetels Abdoel Malik zal mandaat teruggeven aan R.I.S. DJAKARTA, 24 Februari. (ANP) De wali negara van Zuid-Sumatra, Abdoel Malik, zal Zaterdag zijn mandaat aan de regering der Repoeblik Indonesia Serikat teruggeven, aldus deelde hij in de zitting van de raad van Zuid-Sumatra mede, waarin de resolutie tot ontbinding van de negara, die reeds op een vroegere vergade ring werd ingediend, werd gehandhaafd. Zij werd aangenomen met 25 stemmen, terwijl twee leden blanco stemden. Thans wordt gewacht op nadere maatregelen van de regering der R.I.S. Hongarije zendt nota's aan Britse en Amerikaanse legaties BOEDAPEST, 23 Februari (Reuter). De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de Vere nigde Staten te Boedapest geëist, dat het diplomatieke personeel te Boedapest van beide landen wordt ingekrompen en dat de Britse en Amerikaanse functionarissen, die genoemd zijn in het spionnageproces tegen Vogeler en Sanders, worden terug geroepen. De beide landen moesten „de logische conclusie" trekken uit het noe men tijdens het proces van een aantal namen, zo werd verklaard. DE „DORSETSHIRE" AANGEKOMEN, Het Engelse passagiersschip „Dorsetshire" is uit Indonesië in de haven van Amster dam aangekomen met 550 passagiers. Ook enige tientallen militairen met hun gezin nen repatrieerden met dit schip. Botsing op Java Nederlands soldaat gedood DJAKARTA. 24 Februari (Reuter). In een Nederlands legercommuniqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, 48 kilometer van Djakarta, een gewa pende botsing heeft voorgedaan tussen een Nederlands gewapend convooi en een een heid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is gedood cn versclieidcnen zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. De verzoeningscommissie van de UNO heeft een onderzoek naar het incident in gesteld. Onlusten in Asmara kostten tot nu toe 41 levens Britse troepen met tanks kwamen heden in actie en drongen gebouwen te Asmara in Eritrea binnen, waar oproerkraaiers ver borgen waren. De botsingen tussen christe nen en moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 personen om- [ekomen. In de loop van de dag had men de toe stand niet in handen, doch tegen de avond beheersten de Britse troepen de situatie. Nederland neemt ontheemden en vluchtelingen op Bij de besprekingen, welke de directeur- generaal van de I.R.O. (International Re fugee Organisation) met enige Neder landse ministers had, heeft de regering zich bereid verklaard haar oorspronkelijke toezegging, om ,een groep ontheemden, ouden van dagen, in ons land op te nemen, gestand te doen. Zulks mits van de zijde der kerken en particuliere organisaties de garantie wordt gegeven, dat door haar de verzorging dezer groep op zich genomen wordt. De Nederlandse regering heeft voorts toestemming verleend voor het opnemen van 25 oorlogsslachtoffers, die in de in dustrie werkzaam zullen worden gesteld. Het troepenschip „Volendam" is op. 22 Februari met 2040 militairen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich de onderdelen der Koninklijke Landmacht: 4-5 R.I., 4-7 R.I., 4-8 R.I., 5de eskadron pantserwagens en 17 A.A.T. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Wie druk bezig is heeft geen tijd om zich bezig te houden met zich- zeïven of door ontleding zijner gevoelens het levensgeluk zich te vergallen. Want wie handelt voelt zijn kracht en wie zijn kracht voelt, voelt zich gelukkig. Demonstratie tegen Amerikaanse missie in België BRUSSEL, 23 Februari (ANP). Een delegatie van het Belgische comité ter ver dediging van de vrede, bestaande uit ma joor Dusesoi, vice-president van 't comUé, Bob Claesen, algemeen secretaris en Mar tha Huysmans, dochter van Kamiel Huys- mans, heeft hedenmorgen op de Ameri kaanse ambassade aan ambassadeur Mur phy en de Amerikaanse generaal Lanham een nota overhandigd, "waarin geprotes teerd wordt tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse militaire missie in België. De ambassadeur ontving de delegatie en deelde haar mede de nota aan de Ameri kaanse regering te zullen overmaken. De delegatie begaf zich hierop naar het minis terie van Defensie, waar de nota, bij ont stentenis van minister Deveze, werd over handigd aan diens kabinetschef. Intussen hadden de leden van de Belgi sche unie ter verdediging van de vrede postgevat voor de Amerikaanse ambassa de, waar zij spreekkoren aanhieven met als slagzinnen: „keer terug naar Amerika, generaal Lanham", en „wij wensen vrede". Tegelijkertijd werden op grote schaal pam fletten verspreid met de opschriften: „De Belgische havenarbeiders zullen de Ame rikaanse wapenen niet lossen", en „geen wapenen, geen generaals, doch vrede". De manifestanten droegen kartonnen borden, waarop in de beide landstalen te lezen stond „vrede". Na ongeveer een half uur voor de Amerikaanse ambassade gedemon streerd te hebben, waarbij een drietal per sonen door de politie werd opgebracht, be gaven zij zich, met aan het hoofd het com munistische kamerlid Dispy, naar het ministerie van Landsverdediging. Nabij het ministeriegebouw drong de rijkswacht, die in grote getale hier aanwezig was, de manifestanten evenwel terug. Om ongeveer 1 uur wqg de rust weergekeerd. Russische aanval onwaarschijnlijk", zegt Kennan VIERDUIZEND THUISVAARDERS Niet alleen het grootste, maar ook het „blijste" schip dat IJmuiden ooit zag Drie, vier glundere gezichten staken tegelijk uit vele patrijspoorten van de „Pasteur", toen dit door de Neder landse regering gecharterde Franse passagiersschip vanmorgen de neve lige haven van IJmuiden binnenge trokken werd. Vierduizendzeventien mannenharten heb ben blij geklopt toen om kwart over tien de eerste streep vaderlandse grond in zicht kwam, grond waar duizenden en nog eens duizenden waren samengestroomd om dit grote repatriëringstransport van ganser harte te verwelkomen. Ondanks de lange wachttijd was de stemming op de Noorder- sluis puik: al, tegen achten was er haast geen doorkomen meer aan en een wagen park met alle voorradige Nederlandse nummerborden werd uitgestrooid over de wijde omgeving van het sluizencomplex. Met de Nederlandse vlag aan de voor mast en de Franse tricolore als tegenhan ger boven het achterdek is de „Pasteur" door vier sleepboten de ruime kolk bin nengehaald waar een golf van ontroering door de verzamelde menigte sloeg: overal herkenningen, wuivende mensen, langs het hele kanaal vlaggen, een enkel spandoek en veel, heel veel opgewonden vreugde. De meesten der Pasteur-passagiers ko men uit Kennemerland en het radiopro gramma voor de Nederlandse strijdkrach ten heeft gisteravond meegedeeld, dat van avond nog begonnen zal worden met de ontscheping van de Noordhollanders, zo dat de 24e Februari een kostbare dag wordt voor tenminste 4017 families. Truman ziet geen teken dat wijst op Russische toenadering WASHINGTON, 24 Februari. (Reuter). „Het is vrij onwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie een spoedige militaire aanval op de Westelijke wereld beraamt", aldus schrijft George Kennan, vooraanstaand adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op het gebied van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, in „Readers Digest". „De lei ders te Moskou menen dat de ondergang van het kapitalisme onvermijdelijk is, zij zullen de veiligheid van de wereldcitadel van het communisme niet in groot gevaar willen brengen", aldus Kennan. „Een to tale oorlog draagt tegenwoordig de ken merken van zelfmoord en in tegenstelling met Hitier en de Japanners zijn de mees ters van het Kremlin niet tot zelfmoord geneigd". Truman, ziet geen reden Op een Dinsdag gehouden persconfe rentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen reden ziet voor een nieuw rechtstreeks beroep op de Sovjet-Unie, om een einde te maken aan de „koude oorlog", daar hij geen enkel teken ziet dat zou duiden op Russische geneigdheid tot be ëindiging van de huidige situatie. President Truman zeide dit in antwoord op een vraag om commentaar te willen leveren op een verklaring in het Congres, volgens welke een nieuwe toenaderings poging, met het doel overeenstemming met de Sovjet-Unie te verkrijgen over het in stellen van internationale controle op het gebruilt van de atoom-energie, gevaarlijk zou kunnen zijn. Truman verklaarde verder nog, dat de Verenigde Staten alles in het werk hebben gesteld om, via de UNO en ook door middel van de bestaande diplomatieke kanalen, tot een of andere overeenkomst met de Sovjet-Unie te komen, doch al deze po- Groter tlan da „Oranje" De Franse „Pasteur", die vanmorgen met haar kostbare last in de IJmuiden- se Noordersluis werd getrokken is het j grootste schip, dat ooit de sluiskolk pas- I seerde en.nog bleef er ruimte over voor een „Oranje"' Dit laatste schip meet j 20113 bruto ton; de Pasteur is 30447 ton groot. De netto-inhoud van de „Pasteur" bedraagt 12.787 ton tegen 11.314 ton van de „Oranje". De indruk, die de Frans man maakt wordt „ongunstig beïnvloed" door zijn lage bouw en de typisch Fran- se plaatsing van de schoorsteen over de voorste helft. gingen hebben geen enkel resultaat opge leverd. Volgens de president verwachten de voorstanders van een rechtstreeks Ame rikaans-Sovjet-Russisch contact dat hieruit een zeer dramatische ontwikkeling zou volgen en dat men op sterk spectaculaire wijze overeenstemming tussen beide lan den zou kunnen bereiken. „Ik ben echter van mening, dat dit niet zo kan worden gedaan. Ik heb dit zeer duidelijk ver klaard in de toespraak over de Amerikaan se politiek, die ik gisteren te Alexandria (in de staat Virginia) heb gehouden", aldus Truman. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft in de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard, dat naar zijn mening het Russisch bezit van de atoombom geen wijziging heeft gebracht in de Amerikaanse betrekkingen met Europa. Hij voegde daaraan toe: „Het vergroot uiteraard de moeilijkheden, omdat elke versterking van het militaire potentieel van Rusland een zeer belangrijke factor is". De commissie voor buitenlandse betrek kingen is bezig met de audities betreffende de Marshall-hulp voor het derde jaar ten bedrage van 2.950 millioen dollar. Atoomaccoord nadelig voor de V.S. Het zou voor de Verenigde Staten ge vaarlijk zijn hun voorsprong op het gebied van de atoombom te laten varen zonder een redelijke overeenkomst om de con ventionele wapenen te beperken tot een „absoluut minimum", aldus heeft senator Millard Tydings, lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie, in de Senaat verklaard. Wanneer er geen overeenstemming komt over wereldont wapening, moeten de V.S. hun pogingen tot verbod van atoom- en waterstofbommen staken, zo betoogde Tydings. Het bezit van een groter voorraad atoombommen is het enige punt, waarin de V.S. de Sovjet-Unie op militair ^gebied overtreffen. Indien de Sovjet-Unie de hangende Amérikaanse voorstellen in de UNO tot verbod van deze bommen aanvaardt, zou dit een enorme vermindering van de militaire macht der V.S. betekenen zonder dat deze door een vermindering van de militaire macht der Sovjet-Unie wordt gecompenseerd", aldus Tydings. Ook tijdens kun vacantie in de Oostenrijkse bergen moeten de prinsesjes dagelijks enkele uren aan studie en huiswerk besteden, waarbij zij geholpen worden door mevrouw Pennink. Hier zijn Beatrix en Irene onder haar toezicht ijverig aan hun dagtaak bezig in een tijdelijk tot studeerkamer gepromoveerde coupé van de koninklijke wagen op het stations-emplacement van Sankt Anton. (Telegrafisch overgebrachte foto). KOUDEFRONT OVER ONS LAND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht bij het vriespunt. Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Meest zwakke ver anderlijke wind. Iets kouder. 25 Februari: Zon op 7.36 uur, onder 18.12 uur Maan op 10.13 uur, onder 3.08 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 Februari: Hoog water: 8.10 en 20.29 uur. Laag water: 3.33 en 15.57 uur. Zaterdag 25 Februari: Haog water: 8.53 en 21.24 uur. Laag water: 4.10 en 16.38 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1