De stijging van de benzinepri|s Nederlandse verliezen in Indonesië Zaterdag 25 Februari 1950 8ENZINEPRUS EN BENZINE BELASTING" Benzineprijs per 100 L. BenzinebelasHng Ewgn Voorgesl Belastingverhoging C[> C7J Ter toelichting van bijgaande grafische voorstelling, welke een duidelijk, beeld geeft van de gestadige en waarlijk niet onbelang rijke stijging van cc benzineprijs, als gevolg van de sedert 1932 steeds maar hoger wor dende belasting op deze brandstof diene het volgende: Nadat van 1925 fbt 1932 aan gewoon in voerrecht een bedrag van 0,9 cent per liter werd geheven, ontstond de eerste aanzien lijke prijsverhoging in 1932. toen aan bij zonder invoerrecht een bedrag van 4.3 cent extra oei' liter werd geheven. In het jaar 1936 volgde een nieuwe verhoging met een RECHTBANK Zand erover Het was een rancuneus mannetje wiens wieg in Oude Pekeïa had gestaan en thans in Oostzaan een kruidenierswinkel dreef, dat zich thans voor de 'arrondisse mentsrechtbank kwam beklagen over de boete die de Zaandamse kantonrechter hem had opgelegd. Volgens detenlaste legging had hij zand van openbare wei-ken gebruikt om enige oneffenheden op zijn erf te nivelleren. De verdachte ontkende dat met klem. Volgens zijn zeggen had hij alleen de belangen van de gemeente ge diend, door met overtollig zand een aantal losgeraakte stenen wederom te bevesti gen. Het was eigenlijk echt een mannetje dat twijfel deed rijzen omtrent de wense lijkheid van algemeen kiesrecht, want hij deed allemaal rare dingen. Hij beschul digde ene Klapmuts van sabotage, die tot doel zou hebben zijn zaak te ruïneren en had „de Koninchin" van deze bedenke lijke stand van zaken telegrafisch op de hoogte gébracht. Het was dan ook een hele opluchting toen de man die welgemoed naar de naam Adam Klapmuts luisterde, voor het ge- tuigenhekje verscheen om de zaken recht te zetten, al deed hij dat met een stemge luid dat ten sterkste het vermoeden, deed rijzen dat er een ganse maaltijd capucijners in zijn ademhalingsorganen had postge vat. Deze getuige had de leiding gehad van de rioleringswerkzaamheden, die en dat mag gerust een witte raaf heten tezelf dertijd waren geschied met de reparatie van de straat. Uit hoofde van deze positie had hij in alle rust kunnen waarnemen dat de- Oude Pekelaar met zand van de gemeente een gat op zijn erf had gedicht. Dit bracht de verdachte in een lelijk parket en daarom adviseerde hij de recht bank om geen overmatige haast te be trachten en eerst het onderzoek door H.M. de Koningin eens af te wachten. Ten be wijze dat er een onderzoek op handen was, legde hij een schrijven over van de vol gende inhoud, dat door de president met gepaste ernst werd voorgedragen: In antwoord op uw telegram deel ik u mede dat uw zaak ter behandeling is door gegeven aan het kabinet van H.M. de Koningin. w.g. Baron van Heekeren van Molencate. Zelfs de verklaring van getuige Klap muts dat verdachte ook de legerleiding om militaire versterkingen had verzocht, ver mocht de Officier van Justitie echter niet te weerhouden van het nemen van re quisitoir en hij eiste kort en bondig be vestiging van het vonnis. Voor en aleer de president echter de uit spraak op vandaag over veertien dagen bepaalde, maakte verdachte op imposante wijze gebruik van zijn recht op het laatste woord. Met een gezicht waarop duidelijk de overtuiging te lezen lag, dat het recht uiteindelijk zou zegevieren, verklaarde hij bewogen: „Ik verzoek de hele rechtbank om bij mij ter plaatse een onderzoek in de riool te komen instellen. Mijn zaak is vernietigd. Klapmuts heeft mijn riool ver stopt en daarom ben ik brodeloos. Maar nu heeft gelukkig de Koninchin ingegrepen". Mishandelingen in kamp Westerbork Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen vier verdachten, die veertien dagen geleden hadden terecht gestaan wegens mishan delingen van politieke delinquenten in het kamp le Westerbork. De 25-jarige landarbeider A. O. uit Schoterbrug werd gestraft met drie maanden gevangenis. Hij had een oude man, die te ziek was om te kunnen arbeiden, met een gummistok ge slagen. Daags daarna was de man dood. De 44-jarige verpleegster F. H. C. ten B. uit Utrecht werd gestraft met ƒ200 boete wegens het als straf toedienen van een braakmiddel aan twee zieke gedetineer den. Twee verdachten werden vrijgespro ken. Geen schending van graven te Solo 's-GRAVENHAGE, 23 Februari. De halve cent per liter ten behoeve van de ver snelde bruggenbouw. Nadat in 1938 het bijzonder invoerrecht tot 6,5 cent per liter was verhoogd, steeg dit in 1941 tot 6.7 cent en in 1947 tot 11 cent per liter. Mede door het gewone invoerrecht, de invoerbelastïng, statistiekrecht, consentrecht cn heffing voor het Rijksbureau voor Aard olieproducten was de benzineprijs in 1947 verhoogd met een bedrag van 12,8 cent per liter. En dit zou dan, als het Regeringsvoor stel door de Staten-Generaal wordt aangeno men. opnieuw stijgen tot ongeveer 18,5 cent per liter. De moord te Loosduinen De 28-jarige J. W. van der A. die Dins dagmorgen vroeg te Loosduinen zijn vrouw heeft vermoord en later, na een mislukte zelfmoordpoging, werd gearresteerd, is op nieuw verhoord in het ziekenhuis. Hij heeft vier gebroken ribben. Aan de politie heeft hij verklaard, dat hij niet het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te beroven. De bijl, die bij het misdrijf werd gebruikt, had hij uit de tuin meegenomen, omdat hij moeilijkheden vreesde met zijn schoonouders. Het mes waarmee hij zijn vrouw heeft gestoken was een padvinders dolk, die hij steeds bij zich had. Tijdens het twistgesprek met zijn vrouw geraakte Van der A., volgens zijn verklaringen aan de politie, zo buiten zich zelf, dat hij haar met de bijl de slagen heeft toegebracht. Hij verklaarde niet geweten te hebben, dat hij zijn vrouw van het leven had beroofd. De overval in de Meer Bevestiging gevraagd van vonnis tegen T. G. Verdachte ging in hoger beroep Gistermorgen heeft de procureur-gene raal voor het Amsterdamse Gerechtshof bevestiging gevraagd van het vonnis dat door de Haarlemse rechtbank was uitge sproken over de bedrijver van de roofover val op de bejaarde.Piet en Niesje de Haan, in hun cafétje in de Haarlemmermeer op 5 September van het vorig'jaar, de 28-ja- rige landarbeider T. G. Zoals men zich zal herinneren had G. de maximum-straf van 12 jaar gekregen. Óp de zitting die onder presidium stond van jhr. mr. H. van der Does de Willebois kwam nog eens het afschuwelijke misdrijf naar voren, dat op die bewuste Maandag avond was gepleegd. De verdachte, die evenals bij de vorige behandeling het hem tenlastegelegde bekende, werd door de president aan een scherp verhoor onder worpen over het hoe en waarom van zijn misdaad. Zo kwam naar voren, dat nadat verdachte Piet en Niesje de Haan had neer geslagen met zijn hamer en het zware giet ijzeren kacheldeksel, hij buiten gerucht hoorde. Hij ging even naar buiten, maar toen hij bemerkte, dat alles veilig was, kwam hij terug om zijn diefstal te volvoe ren en sloeg de slachtoffers, die nog bewo gen weer met het kacheldeksel op het hoofd. Toen hij het geld binnen had, zag hij Niesje de Haan opstaan en ging haar daarop weer te lijf. Ter zitting zei de ver dachte, dat hij alles in zijn zenuwen had gedaan, maar de president zei: „Ik heb sterk de indruk dat u hen voor goed het zwijgen wilde opleggen". Het feit dat verdachte zich niet had ont zien om nog de portemonnaie van de ziel- togen'de Piet de Haan te stelen, achtte de president eveneens zeer ernstig. Als getuigen verschenen de wachtmees ter Bosman, die met zoveel succes het on derzoek in deze zaak leidde en de oude Piet de Haan zelf, die een stoeltje kreeg om wat meer op zijn gemak de zaak te kunnen vertellen. Deze flinke grijsaard verhaalde nog eens hoe hij gedurende twintig minuten ,met zijn overvaller aan het „bakkeleien" was geweest. „Ik wist waar het om ging", zei hij. Hij verklaarde voorts dat er naar zijn mening ruim dui zend gulden verdwenen waren, hoewel verdachte slechts de diefstal van vierhon derd gulden toegeeft, die trouwens gevon den zijn. „Waarom bent u eigenlijk in hoger be roep gegaan?" vroeg de president de ver dachte. Deze zeide dat dit denkbeeld eigen lijk van zijn advocaat afkomstig was, doch dat ook hij zijn straf wel erg hoog vond. De president gaf daarna als zijn mening te kennen, dat G. zijn misdrijf zorgvuldig had voorbereid. Hij durfde niet „gewoon" in te breken, omdat hij wist dat De Haan een pistool had. In het psychiatrisch rap port wordt verdachte gekenschetst als „een gevoelsarme psychopaat met hysterische trekken, die echter volkomen voor zijn daad verantwoordelijk gesteld kan wor den". Hij was 's avonds na het misdrijf naar een feestje bij zijn jarige vader ge weest en er was niets van een bezwaard geweten bij hem gebleken. De procureur-generaal mr. J. Hoeffel- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Overleden 3 Fe. bruari 1950 in het stad- en academisch ziekenhuis te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding: soldaat H. de Graaf, afkomstig uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 in centraal militair hospitaal te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding op 26 Maart 1949: le luit. P. Meise, afkom stig uit Zwolle. Kon. Ned.-Ind. leger: Overleden 13 Fe bruari 1950 aan bij vuurgevecht bekomen verwonding: korpl. infie. H. Driesmans, af komstig uit Indonesië. Grote partij bloembollen naar Duitsland gesmokkeld De bloemist G. B. en de bloembollen- kweker D. O., beiden te Beverwijk, hadden in het voorjaar van 1949 een aanzienlijke hoeveelheid bloembollen (gladiolen) die Zij niet meer in ons land konden verkopen, meldt het A.N.P. Ze naanen daarom de tuinder P. V. uit Andijk in de arm, die in het Oosten van het land zou trachten mensen te vinden, die de bollen over.de Nederlands-Duitse grens wilden brengen zonder de vereiste uitvoerdocenten. De tuinder kwam met de aardappelexporteur J. W. in Ter Apel over een om een partij in de schuur van J. W. onder te brengen. W. zou proberen smok kelaars te vinden. Twee partijen gladiolen- bollen, in totaal ongeveer 1800 kg., werden naar Ter Apel vervoerd. R. T. te Emmer- compascuum werd bereid gevonden om de bollen tegen 25 gulden per zak over de grens te brengen. De C.C.D. greep echter in en tegen de betrokkenen werd proces-verbaal opge maakt. De bollen, die een waarde vertegenwoor digden van drie tot zes cent per stuk, brachten in Duitsland ongeveer een rijks- mark op per stuk. Enige honderdduizenden bollen waren reeds over de. grens ge bracht, toen de C.C.D. deze zaak ontdekte. Ongeveer 120 kg. bollen werden nog in be- genomen. Wie ontwerpt een fleurig Zandvoorts zomercostuum? Prijsvraag van „Touring Zandvoort" De Stichting Touring Zandvoort heeft, om Zandvoort voor het zomerseizoen nog meer bekendheid te geven, een prijsvraag uitgeschreven. Overleg met diverse plaat selijke organisaties heeft uitgewezen dat er groot enthousiasme voor deze prijs vraag bestaat. Gevraagd wordt, een fleurig damescostuum samen te stellen, bestaande uit losse onderdelen, en wel: blouse, rok, shawl, bolero (of jasje) en hoed (of muts). Het costuum zal vooral fleurig en prac- tisch moeten zijn en geheel gericht op toeristische publiciteit voor Zandvoort. Het bekroonde'ontwerp zal door iedereen gebruikt en nagemaakt -mogen worden. Ook mag het vrij gecopieerd worden voor reproductie op en in allerlei artikelen. Iedereen in Zandvoort mag aan de Een „boerenlijst" bij de Friese Statenverkiezingen? Enige bestuurders van waterschappen en agrariërs belegden te Leeuwarden een ver gadering om hun misnoegen er over te kennen ie geven dat er naar hun mening door verschillende partijen zo weinig boe ren en waterschapdeskundigen worden af gevaardigd naai* de Provinciale Staten van Friesland. Een agrarisch gewest als Fries land heeft aan vier of vijf boeren in een college van 50 personen te weinig, aldus verklaarde de voorzitter van deze verga dering, de heer K. Tamminga. Voorts zitten er in het College van Ge deputeerden, dat uit zes personen bestaat, slechts twee boeren. Ook dat is onvoldoen de, zei de heer Tamminga. De Provinciale Staten houden dan ook te weinig rekening met de boerenbelangen Hoewel velen zich uitspraken tegen een afscheiding van bestaande partijen, omdat het maar hun mening beter is, te trachten de invloed van de agrariërs in de politieke organisaties te vergroten en meer boeren te bewegen, zich bij een partij aan te slui ten, overwegen de organisatoren van de vergadering met een eigen lijst aan de Friese statenverkiezingen deel te nemen. Belangrijke productiestijging bij Heemaf-Hengelo In. het verslag over 1949 van de N.V. Heemaf te Hengelo wordt medegedeeld dat in het afgelopen jaar de grens van een economische en nog te financieren produc tie nagenoeg is bereikt. De productie ver toonde een behoorlijke stijging. Uitbrei ding wordt zowel door gebrek aan ge schoold personeel als door verhoogde in vesteringsoffers in de weg gestaan. Met de eigen leerlingenopleiding werden uitste kende resultaten bereikt. Gedurende 1949 zijn machine-aanschaf fingen verricht tot een totaal bedrag van circa f 650.000. De Nederlandse Spoorwegen verleende aan Heemaf en Werkspoor opdracht voor 25 zesassige electrische locomotieven. Op zwakstroomgebied heeft Heemaf een over eenkomst aangegaan met de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum voor levering van complete automatische telefooncentrales met door Hëemaf ver vaardigde telefoontoestellen. Tennis Frankrijk leidt met 2—1 In de eerste partij van de wedstrijd van de Nederlandse internationale club tegen de Fransen heeft Van Swol niet tegen Destre- mau gespeeld, daar de Franse speler door autopech opgehouden'is.Van Swol kwam nu tegen nummer drie van de ploeg uit, Dubuc en verloor van hem met 3—6, 63, 36. De „Pasteur" bracht zeven bataljons naar Nederland In de haven van de hoofdstad arriveerde Vrijdagmiddag om een uur het grootste schip, dat ooit de sluizen in IJmuiden is gepasseerd: het Franse troepentransport schip „Pasteur", met aan boord niet min der dan zeven repatriërende bataljons bijna 4.000 man infanterie. Toen het schip aan de kade lag, werden de militairen namens de Koningin begroet door kapitein R. J. E. M. van Zinniq Berg- mann. Namens de regering sprak minister Schokking de manschappen toe. Hij zeide: „Velen uwer zijn langer weg gebleven dan de regering aanvankelijk had laten door schemeren. De regering betreurt dit en heeft alles gedaan bijvoorbeeld door de „Pasteur" te charteren om u zo spoedig mogelijk weer naar huis te brengen. Bij uw aankomst in Indonesië was het daar een chaos op economisch en financieel gebied. Gij hebt de mogelijkheden gescha pen voor de nieuwe staat om hierin verbe tering te brengen. Gij komt nu thuis en wilt weer aan het werk. Bedenk daarbij dat administratieve krachten welkom zijn, maar dat ook de man in overall zeer ge- eerd is. Sommigen van zijn getrouwd, anderen zijn verloofd en weer anderen hebben een correspondentievriendin. Bedenk dat er veel Hollandse meisjes zijn, die trouw op u hebben gewacht". De minister dankte de commandant en de bemanning van het schip voor de zorg aan de soldaten besteed en besloot met een driewerf hoera uit te brengen op de Koningin. Omstreeks halfdrie begon de ontsche ping van de militairen, die wonen in Noordholland boven het Noordzeekanaal, Zwanenburg, Halfweg, Spaarndam, Sant poort, IJmuiden, Bloemendaai, Overveen, Zandvoort, Haarlem, Utrecht, Hilversum, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De overige militairen gingen Zaterdag morgen van boord. De Pasteur zal Zondagmorgen om zeven uur uit Amsterdam vertrekken met be stemming Cherbourg. Landelijke bedrijfstelling in October Het ligt in de bedoeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Octobér in het gehele land een bedrijfstelling te houden, die betrekking zal hebben op alle industrie-, ambachts-, winkel-, handels- ren vervaardigen, be- of verwerken, ver en verkeersondernemingen, welke „goede- handelen, vervoeren of diensten verlenen. De vorige bedrijfstelling werd gehouden in 1930, tegelijk met de volkstelling. De „Toornvliet" was niet volgens voorschrift geladen Inspecteur voor de Scheep vaart stelt kapitein in gebreke Legervoorlïchtingsdienst deelt het volgende man, eiste tegen deze man. die twee be- mede: „In een deel van de pers is dezer dagen het gerucht gepubliceerd, als zouden rampokkers het ere-veld der gesneuvelde Nederlandse militairen te Solo hebben ge schonden. Blijkens inlichtingen, welke de Leger voorlïchtingsdienst ontving van het hoofd van de legergravendienst in Indonesië, mist dit gerucht elke grond. Alle militaire gra ven in Midden- en Oost-Java zijn namelijk overgebracht naar de erevelden te Sema- rang en Soerabaja, zodat zich le Solo geen enkel graf van een Nederlands militair meer bevindt en er dus van schending der graven geen sprake kan zijn." jaarde mensen aan de rand van de dood bracht, omdat hij zo graag een woonwagen wilde hebben, twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. R. J. Beks, hoopte dat de rechtbank deze zaak los van alle ongetwijfeld gruwelijk aandoende dé tails zou willen bezien. De maximum straf houdt in, dat een misdrijf het zwaar ste in zijn categorie moet zijn. Bij dit mis drijf geldt de opzet slechts voor het bui ten gevecht stellen van Piet de Haan. Toen dat niet zo gemakkelijk ging, durfde ver dachte niet terug. Waar het rapport toch in ieder geval over een psychopaat spreekt, bepleitte hij clementie. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van het 338 ton metende m.s. „Toornvliet", een kust vaarder van een Rotterdamse rederij, die met lijnzaad geladen in de nacht van 10 op 11 December Rotterdam verliet met «x üaiiU,w„ bestemming Dropheda in Ierland, maar prijsvraag deelnemen. Uiterlijk Zaterdag in die nacht nabij het lichtschip East Goodwin, ten Oosten van Dover, is gezon ken. Van de bemanning van negen man werden drie door het Deense koelschip „Cimbria" gered. De anderen verloren het leven. Een van de geredden, de matroos J. Bal verklaarde voor de Raad voor de Scheep vaart bij het uitvaren gemerkt te hebben dat het schip niet normaal stuurde. Om twaalf uur 's nachts was hij naar kooi. gegaan, maar omstreeks halfdrie werd hij gewekt. Het schip maakte toen slagzij. De boten werden klaargemaakt, maar de zee was te ruw om deze uit te zetten. De ka pitein gaf spoedig daarna de opvarenden het bevel te springen. Getuige heeft dit gedaan. Ongeveer een half uur later werd hij opgepikt door de „Cimbria". Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor vijf, nadat het schip reeds om 2.40 uur noodseinen had uitgezonden. Vermoe delijk was de lading lijnzaad door het ruwe weer gaan schuiven. 1 April dient een volledige beschrijving van het costuum in een gesloten enveloppe bij het bureau van de Stichting (Ons Huis, Dorpsplein) ingekomen te zijn. Op deze enveloppe vermelden: „Prijsvraag Zomer costuum" benevens een motto. Tezelfdertijd moet een tweede enve loppe ingediend worden. Daarop moet hetzelfde motto voorkomen, terwijl in de gesloten enveloppe de naam van inzender of inzendster genoemd wordt. Op Dinsdag 4 April wordt in „Monopole" een avond georganiseerd waar alle deel nemende costuums gedemonstreerd zullen worden. Men kan dus niet deelnemen met een tekening of beschrijving alleen. Er dient een costuum gemaakt te worden. Een jury zal de inzendingen beoordelen en tot het toekennen van de geld- en an dere prijzen, die nader bekend gemaakt zullen worden, overgaan. Het bekroonde ontwerp zal in een Zand- voortse etalage tentoongesteld worden. De tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken.Èmest Bevin na het uitbrengen 'van zijn stem in het stemlokaal van Westminster City Hall. Als tweede getuige werd de plaatsver vangend waterschout van Rotterdam, de heer R. Buwalda, gehoord. Deze had de kapitein van de „Toornvliet" J. F. Tho- masse, die bij de ramp is omgekomen, in gelicht over de voorschriften voor de be veiliging. Getuige had de kapitein de raad gegeven schotten te laten aanbrengen om het verschuiven van het lijnzaad te voor komen. Volgens de heer Buwalda wekte de kapi tein de indruk bang te zijn kosten te ma ken. Hij scheen erg tegen de reis op te zien. De kapitein wilde, toen het schip ge laden was, de schepeninspectie niet in schakelen uit vrees voor oponthoud. Hij had de getuige gevraagd dit ook niet te doen. „Ik kreeg de indruk", zo verklaarde de heer Buwalda, „dat de kapitein bang was voor de reders en dacht, dat hij, als hij te hoge kosten maakte, ontslagen zou worden". Vervolgens werd gehoord de heer M. C. J. Soetermeer, scheepsbouwkundige te Rotterdam, adviseur van de reders. Deze zeide de kapitein de vrije hand te hebben gegeven bij het aanbrengen van de schot ten. Hij meende, dit over te kunnen laten aan de kapitein, omdat het beladen van het schip niet onder zijn verantwoording viel. Vlak voor het vertrek had hij de kapitein gevraagd: „ben je tevreden?" waarop deze bevestigend had geantwoord. Getuige had naar hij zeide het schip slechts vluchtig geïnspecteerd, omdat de kapitein bekwaam was en de vrije hand had. Een deel van het lijnzaad was ge stort, een deel was in zakken op zeilen opgestapeld. De inspecteur voor de scheepvaart merkte op: „Getuige, als u op de hoogte was van de voorschriften had u moeten weten, dat een zaadlading iets heel bij zonders is. U had de kapitein er op moeten wijzen, dat er zaadschotten moesten wor den geplaatst". Andere getuigen verklaarden, dat er geen enkele aanleiding voor de kapitein was om bang te zijn voor het maken van kosten als de veiligheid die noodzakelijk maakte. De heer M. W. Konings, baas van de Graanelevator-Maatschappij te Rotterdam, verklaarde, tot de kapitein te hebben ge zegd: „Er zijn geen balen genoeg. Ik vind dit een gevaarlijk schip". Het was de eerste maal sinds veertig jaar dat deze getuige los lijnzaad in een schip had geladen. De plaatsvervangend inspecteur-gene raal voor de Scheepvaart, de heer C. Moo- lenburgh, zeide dat hier gesproken mag worden van een drama. Uit alle verklarin gen is komen vast te staan, dat in geen enkel opzicht aan de voorschriften voor schotten en plankenvloer op de lading is voldaan. De lading is afgedekt met kleden en bezwaard met een aantal zakken. Dit was geen voldoende bescherming tegen het „lopen" van deze lading, die zo vlug is, dat men haar „vloeibaar" zou mogen noemen. Onverklaarbaar is, dat de kapi tein bij de belading van dit schip zo ernstig zou zijn tekortgeschoten. Het drama van de reis van de „Toorn vliet" is zo zeide de heer Moolenburgh dat de kapitein bang was te grote kos ten te maken. „Het doet mij veel leed te moeten zeg gen, dat de kapitein vrijwel alles heeft nagelaten om de veiligheid bij een lading lijnzaad te verzekeren. Hij bemerkte dit laat en miste toen de moed om naar zijn reders te gaan en zijn fout te herstellen. Hij begaf zich naar zee met een onzee waardig schip. De kapitein is en met hem vijf van zijn opvarenden helaas slachtoffer van zijn houding geworden. Hij heeft schuld aan het ongeluk. Een tweede vraag is, hoe de reder er toe is gekomen dit scheepje zwaar over te be laden. Het laadvermogen was 400 ton. De lading was 385 ton lijnzaad, 35 ton ballast water, 18 ton brandstof en 5 ton water. Het schip was dus aanzienlijk overladen en zeel' rank geworden. Toen de zee ruwer werd is de lading gaan schuiven. Laat ons hopen, dat er lering uit dit drama zal worden getrokken". De raad zal later uitspraak doen. Het plan bestaat om van Overloonv centraal oorlogsmuseum voor Necèrlar maken. De bestaande inrichting zal ut?.- 5 uitgebreid Men hoopt door bemiddelïr,^ de Amerikanen in Duitsland de cof^' wapens grote en kleine Amerikaanse zienlijk uit te breiden. Bij restauratiewerken in de on grondse gangen van de z.g. Bossche fronv' te Maastricht zijn overblijfselen gevon,u van het bastion Orleans, dat tot de versterkingen van de vestingstad Ma. ticht behoorde. Het dateert uit de jaren ir! tot 1678 en werd gebouwd door de Frans, De minister van Economische Zab prof. dr. J. R. M, van den Brink, op3 Vrijdag in Eindhoven een nieuwe Philip glasfabriek. In de nieuwe (derde) is de mechanische ballonblazerij Met ingang van 1 Maart zal het* lijk zijn gedrukte stukken, akten en monst'ór» naar Birma te verzenden. Ook zullen luC|;- nnciMMlfirolion \rol'7nnHpn 1 WOfdf; postpakketten verzonden kunnen naar Iran Donderdag a.s. wordt in het van Heemskerk" in Alkmaar een verg'a'cK gehouden van de afdeling Noord-holland vi de Christelijke Emigratie Centrale. Daar:'" de heer P. J. M. de Bruin, adjunct-secret ris van de vereniging spreken over ,,z0 Canada" en mr. J. S. Biesheuvel" ov=- „Emigratie-mogelijkheden in Zuid-Amerife' Er zullen films worden vertoond. Deze v& gadering is openbaar. De rechtstreekse radiotelefoonvertij. ding AmsterdamParamaribo is thans c werkdagen geopend van 13.30 tot 14.30 e van 20.00 tot 22.00 uur Nederlandse tijd De officier van Justitie bij de Bir- dere Strafkamer van d" Arnhemse Rccjj bank heeft twee jaar gc :L'. tegen de Duitse Zelger. die in de winter van 1944/451> I Arnhem optrad als ambtenaar in dienst y:- de „Beauftragte" en medewerkte aan J plundering van Arnhem door de Duitsers In de vacature in de Eerste Kanitr ontstaan door het overlijden van dr. S. E B Bierema is benoemd verklaard de heer p, Zegering Hadders te Emmen. De heer Zegt' ring Hadders heeft voor de V.V.D, ziltig in de Tweede Kamer. De burgemeester van Hamburg, Max Brauer, zal op 28 Maart een bezoek aan Rotterdam brengen. Minister Stikker vertrekt Zondagmid dag van 'Schiphol naar Washington, Me, vrouw Stikker zal haar echtgenoot op zijn reis vergezellen. Met de minister, die reist in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de O.E.E.C., gaan voorts mede de'heren R. Tak, hoofd van het bureau Westelijkt Samenwerking van het departement en in:, J. H. Boomstra, die aan de minister gevoegd is als medewerker van 0.E.E.G zaken. De minister van Onderwijs, Kunsten e: Wetenschappen heeft besloten dit jaar cj candidaten voor de staatsexamens hoge:; .burgerschool A en B. die niet in het Wc?,-: van het land wonen, ter besparing van hf reis- cn verblijfkosten, in de gelegenheid., stellen het schriftelijk gedeelte van examens af te leggen aan openbare hog^ burgerscholen of lycea in hun w of in de nabijheid ervan. De Nederlandse walvisvaarder „Wi lem Barendsz" zal omstreeks 20 Maart uit ar. Zuidpoolgebied naar Nederland terugkere. Op de Donderdagse markt te Gouda j de „margarineoorlog" voortgezet, waarde.;- de prijs van een pakje margarine tenslotte daalde tot 18 cent per pakje. Vier jaar gevangenisstraf eiste d> officier van justitie bij de Amsterdam rechtbank tegen de in Polen geboren Wres- zynslci, aan wie oplichting, meermalen ge pleegd, ten laste was gelegd. Tijdens dt bezetting heeft hij van verscheidene, perso nen bedragen van tienduizenden guldens lts weten te krijgen onder voorspiegeling dal hij hun door de Duitsers gearresteerd! familieleden vrij zou kunnen krijgen. De Amsterdamse rechtbank veroordeel, de de 23-jarige Amsterdamse glazenwasser H. M. en zijn 19-jarige broer J; M„ schilder, die op 28 September de roofoverval pleeg den op het bijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Ceintuur baan en daarbij f 8000 buitmaakten, respec tievelijk tot een gevangenisstraf van 2U- jaar en 2 jaar. tegen beiden was drie jaar geëist Op de Koninklijke Militaire Academie te Breda werd de gouden medaille voor 3d jaar trouwe dienst uitgereikt aan sergear.: J. Mulder. Had de minister niet gunstig be schikt op het verzoek van de heer Mulder, zijn diensttijd met 23 dagen te verlengen, dan had de uitreiking niet kunnen geschie den, want 23 dagen geleden bereikte de heer Mulder de 60-jarige leeftijd en de militaire wetten schrijven voor, dat men da; 's konings wapenrok moet inleveren. Te Rijswijk reed de 26-jarige Pool S i wonende in Den Haag, met zijn motorfiw tegen de neergelaten afsluitboom van a Hoornbrug. De man werd op slag gedood. Maandag viert Hengelo's oudste tww- ling, de heren Jan en Bernard Taken, hts tachtigste verjaardag. Jan en Bernard doa nog dagelijks hun werk in de tuinderij ca op'de boerderij. Te Baarn js in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer E. S. Einthoven, oud ge delegeerd commissaris der Deli Maatschappij en oud-voorzitter van de Raad van Bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maat schappij. In 1918 was hij lid van de commis sie van toezicht van het Rijksbureau voor Tabak. In 1918 maakte hij deel uit van de staatscommissie ter herziening van de Tabakswet. I11 Straatsburg werd een 39-jarige Ne derlander aangehouden omdat zijn paspooi! verlopen was. Bij onderzoek bleek dat de man door de Haagse politie werd gezocht wegens diefstal van negen fototoestellen te: waarde van f650. Oud-minister mr. J. Meynen heeft ie Huis ter Heide in huize Beukbergen 'ne'. centrum vóór de geestelijke verzorging var, militairen namens het bestuur van de Stich ting tot Steun aan de Protestants-Christelijk Verzorging der Kon. Landmacht overgedra gen aan de legerautoriteiten. Het echtpaar A. van Middendorp—Van den Hoorn te Garderen (gemeente Barne- veld) werd verblijd met de geboorte va: een drieling, drie meisjes. HAARLEM EN OMGEVING Het Nederlandse Rode Kruis heeft on langs aan de heer N. Sehrier te Haarlet opdracht gegeven een gebrandschilderdIgfó in lood-raam te vervaardigen, dat geplaatst zal worden in de hal van het gemeentehuis te Vught. Het Rode Kruis wil hiermede uit drukking geven aan zijn dankbaarheid voor de hulp, die tijdens de Duitse bezetting asn de gevangenen in het concentratiekamp Vught werd geboden. Op 4 Maart zal dl' raam officieel worden onthuld en over gedragen. De jaarlijkse algemene vergadering van de Ver. van Chr. onderwijzers zal in de Pinksterweelc te Haarlem gehouden worden. Vandaag vierden twee conducteurs 0? de tramlijn AmsterdamZandvoort .hun zilveren jubileum. Het zijn de heren J. N- Jore en J. G. Sandberg. De adjunct-referendaris der P.T.T. de pheer P. Rolff te Haarlem is met ingang var; 1 Maart benoemd tot referendaris 2e klasse. Koninklijke Militaire Kapel gaat naar Amerika De Koninklijke Militaire Kapel zal April met de „Nieuw-Amsterdam" na ar Amerika vertrekken om enige luister M te zetten aan de „Holland-Fair", die111 Philadelphia zal worden gehouden, ft' dien de Koningin haar toestemming ver* leent, zal de kapel het bekende cerefl®' niële tenue op deze reis meenemen. 1

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8