10* c Het koffie-tekort zai pas volgend jaar kunnen worden opgeheven gerig, koorts AKKERTJES mm Functionarissen cler „Oostcompagnie" voor cle Bijzondere Raad van Cassatie Tegen 't voorjaar BAKKER'S BEHANG De radio geeft Dinsdag Zandvoorts watertoren werd heden aanbesteed PANDA EN DE MEESTER.MUZIKANT r Wereldnieuws Nieuwe Uitgaven Maandag 27 Februari 1950 De Congo wordt langzamerhand een producent van enige betekenis (Van onze correspondent in Brussel) De vraag waarom de koffie zo duur is ge worden en nog steeds duurder wordt, is in België, dat met een verbruik van circa 50 millioen kilo per jaar een der grote lcoffie- klanten is, algemeen. Men kan zich er over verwonderen waarom de Belgen, die in de Congo een eigen koffiecultuur hebben, zich niet onafhankelijk kunnen maken van Brazilië. Het probleem is echter allerminst eenvoudig. België kan zich niet tevreden stellen met de Congolese koffie, want dan zou elke Belg niet meer krijgen dan een kilo koffie p e r j a a r. Brazilië, dat voor de oorlog verreweg de grootste producent was met 70 procent van de wereldproductie, is thans door eigen politek teruggevallen op 48 procent. In 1933 waren er in dat land 3 milliard lcoffie- struiken, thans nog twee milliard. Men wilde vermijden dat zich te Sao Paulo, het grootste Braziliaanse koffiecentrum, teveel voorraden zouden opstapelen en tussen 1931 en 1943 werden niet minder dan 80 millioen zakken koffie vernietigd, dat wil zeggen in zee geworpen of als brandstof voor locomotieven gebruikt. Brazilië heeft bovendien industrialisatie plannen en de landelijke bevolking trekt naar de steden waar meer geld verdiend wordt dan in de plantages. Daardoor heeft men de plantages moeten verwaarlozen, sómmige ziekten breidden zich uit, zodat in de streek van Sao Paulo per struik slechts een rendement van 1,1 pond wordt verkregen of de helft van de nieuwe moderne plantages in Noord Parana. Het gevolg van dit alles? Waar Brazilië vroeger :!3 millioen zakken koffie voor de export beschikbaar kon stellen,is deze hoeveel- neid thans gedaald tot 15 millioen zakken. De wereld heeft daardoor een lcoffietekort dat over 1950 op ongeveer 3 millioen zak ken wordt geschat. Anderzijds is het koffiegebruilc sterk i oegenomen, voornamelijk in de Verenigde Staten, waar men het tracht op te drijven van de huidige 20 millioen tot 30 millioen zakken per jaar. Dat de andere koffieproducenten de uit vallende Braziliaanse productie niet kun nen aanvallen, blijkt reeds uit het feit dat Columbia, de tweede producent der wereld, slechts 5,6 millioen zakken exporteert en dat alle andere landen samen 8,4 millioen zakken uitvoeren. De Congolese productie maakt anderhalf procent uit van de wereldopbrengst. Nochtans wordt de Congo langzamerhand een producent van betekenis. In 1930 werd slechts 1500 ton koffie uitgevoerd, over de eerste negen maanden van 1949 bedroeg de export ech- tèr reeds 23.426 ton, waarmee circa 400 millioen francs aan deviezen werd ver diend. De fijne Congolese „Arabica" gaat naar België en de markt van Nèw York, de middensoort „Robusta" naa.r Engeland en België. In 1948 werd te New York 27 dollarcents betaald voor Santoskoffie, in December 1949 47 cents. Specialisten hebben de indruk, dat het evenwicht tussen vraag en aanbod in de loop van 1951 opnieuw zal zijn hersteld. Dan zullen de jonge plantages, die in 1942 werden aangelegd, beginnen te renderen. Intussen zullen wij de prijs van ons bakje koffie misschien nog zien stijgen tot 100 francs of 7,6 gulden per kilo. Druk de infectie grondigdekop in.Neem één of twee "AKKERTJES",kruip onderde wol s en in korte tijd bentUweeropgeknapt/' he!pen direct Op 12 Maart zal het Belgische volk zich kunnen uitspreken over de vraag of hel koning Leopold III al dan niet als staatshoofd terugwenst. In de straten van Brussel wordt door zowel de voor- als tegenstanders grootscheepse reclame gemaaktSoms gebeurt dit met kleurige biljetten, vaak ook staal er met witkalk niets anders op de muren geschreven dan: „Neen!", zoals op deze foto het geval is. Strafverlio<nn°r Monument op het graf van Jan van Hoof Zondagmiddag werd door padvinders en verkenners een grafmonument aan de ouders van Jan van Hoof te Nijmegen aangeboden. Dit monument op het kerk hof aan de Daalseweg is op initiatief van de Nationale Padvindersraad opgericht. De voorzitter H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, noemde in een toespraak Jan van Hoof een voorbeeld van paraatheid en offerbereidheid. Hij bracht het offer van zijn leven voor vaderland en vorst. De ouders van wijlen Jan van Hoof hebben het monument in grote dank aan vaard. nieuw behang! Reeds vanaf 45 cent per rol. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Wij 6nijden de randjes kaarsrecht voor U af k 5 cent per toI (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Pla ten. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerorkest. 11.50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws, 13.20 Kamerorkest. 14.00 Piano. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declamatie. 17.30 Voor kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusements orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten.' 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen 19.45* „Komt toch, en volgt ons na", klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20;05 De gewone man. 20.12 Hobo's, fagotten en hoorn, 20.30 Lijdens meditatie. 2L30 Maastrichts Stedelijk Orkest. 22.40 „Bewaar het u toevertrouwde pand" 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8,15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgelspel. 12.30 Weer bericht. 12.35 Voor het platteland. 12,40 Pianospel. 13,00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19,25 Toneelbeschou wing. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Koor zang. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Accordeon orkest. 22,30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. gerequireerd De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde Zaterdag de zaak tegen de Hage naar D. K., voormalig directeur van de Nederlandse Oost-Compagnie, die door het Bijzonder Hof in Den Haag tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Uitvoerig werd hij 'door de president van de raad, mr. Van Berckel, verhoord over de Oost-Compagnie. „Dit fantastische plan, dat op een fiasco is uitgelopen, heeft de Nederlandse staat ruim twintig millioen gulden gekost, merkte de president op. „Voor ruim vijf tien miMo'en gulden werd uit Nederland geëxporteerd, maar een heel klein beetje is in Nederland teruggekomen". De president zeide dat ook de dochter maatschappijen zoals de Nederlandse Oostbouw, de Oost-Visserij, de Oost- Baggermaatschappij en de Oost-Binnen vaart grote verliezen hadden geleden. „De Oost-Visserij verloor drie ton, de Oost- boüw acht millioen gulden, de Oost-Rede rij acht ton, en zo kunnen we verder gaan", aldus mr. Van Berckel. „De landerijen en turfvenerijen die in Litauen door Ne- dèrlandse boeren werden bevolkt, behoor den toe ami gevluchte Littauers en werden door Nederlanders in exploitatie gebracht. Stel u voor 'dat in Nederland Littauers kwamen, die de boerderijen van onze boe ren kwamen bewonen en onze grond gin gen exploiteren." Requirant zeide idealist te zijn geweest. Tot slot van het verhoor kwam de vraag ter sprake hoeveel geld K. jaarlijks in zijn functie van directeur had ontvangen. Requirant verklaarde aanvankelijk 15.000.per jaar verdiend te hebben, welk bedrag later werd verhoogd tot 20.000.waarbij dan nog reis- en ver blijfkosten gedeclareerd werden. Mr. K. M. E. van Rossum uit Rotter dam schilderde in een uitvoerig pleidooi de huiselijke omstandigheden van zijn cliënt, die gedurende de bezettingsjaren felle tegenstanders vond in zijn eigen ge zin, daar zijn vrouw en kinderen hem niet wensten te zien zolang hij aan de Duitse zijde stond. Voorts vestigde mr. Van Rossum de aan dacht op de talrijke gunstige verklarin gen die over K. zijn afgelegd en waarin zijn cliënt geschilderd wordt als een hoog- Auto reed 's nachts onopgemerkt te water Twee inwoners yan Groningen verdronken Bewoners van de Oosterhamrikkade te Groningen ontdekten Zaterdagmiddag een grote olievlek op het water van het kanaal en sporen van autow-ielen in de berm. Zij waarschuwden de politie, die bij haar onderzoek constateerde dat er een auto op de bodem van het vier meter diepe kanaal lag. Met een kraanwagen van de brandweer is de auto opgehaald. In de wagen vond men de stoffelijke overschotten van de 52-jarige heer R. Tempel, directeur van een metaalwaren- fabriek, en van de 43-jarige coupeur H. Tuinman. Beiden waren gehuwd en woon den in Groningen. De auto is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in een bocht van de weg in het kanaal gereden. Bewijs van Nederlanderschap weer geldig voor België en Luxemburg Met ingang van 1 April zullen Neder- landers als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap weer kunnen worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse regering heeft inmiddels besloten met ingang van deze datum dit bewijs als reispapier weder in te voeren. De regering heeft tevens de wenselijkheid uitgesproken voor een bewijs van Neder landerschap niet meer dan 3.— aan leges ten bate van de gemeentekas te vorderen. De bewijzen zullen een geldigheidsduur hebben van 5 jaren, te rekenen van de dag tekening der afgifte. staand mens met een voortreffelijk ka rakter. Voorts werd behandeld de zaak tegen ir. R. A. T. B., die commissaris was van de N.V. Oostbouw en naar hij ver klaarde 30.000.— a 35.000.per jaar had verdiend. Het Bijzonder Hof bad hem tot 7'/s jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tenslotte stonden terecht de architect B. J. H. uit Voorburg, die werkzaamheden had verricht voor de N.V. Oostbouw en die tot 3 jaar was veroordeeld, en P. H. uit Huizen, die directeur van de N.V. Oost bouw was geweest. Hij was tot 4 jaar ver oordeeld. -v -o De procureur-fiscaal achtte voor alle vier requiranten strafverhoging noodzake lijk en wel voor K. tot 8 jaar, voor B. tot 9 jaar, voor B. H. tot 5 jaar en voor P. H. tot 6 jaar. De raad zal over vier weken uitspraak doen. Prins Bernhard in Mexico-City President Miguel Aleman van Mexico heeft Zondag aan Prins Bernhard het groot lint van de Orde van de Aztekische Adelaar overhandigd Prins Bernhard overhandigde de president het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit geschiedde tijdens een groot banket, dat door de Mexicaanse president ter ere van -zijn Nederlandse gast werd gegeven. President Aleman en Prins Bernhard hielden toespraken, waarin zij gewag maak ten van de vrijheid en gerechtigheid, die in hun beider landen heerst en van de demo cratische geest, waarvan het staatsbestel van Mexico en Nederland is doortrokken. Des middags heeft Prins Bernhard een receptie op de Nederlandse legatie voor de Nederlandse inwoners van Mexico-City bij gewoond. Daarna was hij eregast op een gala-receptie op het ministerie van Buiten landse Zaken. In de ochtend heeft de prins een krans gelegd op het gedenkteken voor de Mexi caanse strijders voor de onafhankelijkheid. Ook bezocht hij het museum vóór nationale historie in hét kasteel Ghapultepec, het verblijf van keizer Maxïmiliaan in 1864. Voorts bezocht Prins Bernhard aartsbis schop Martinex. Vandaag is het een grote dag voor Zand- voort. Om elf uur vanmorgen vond de aan besteding 'plaats van de nieuwe door de architect J. Zietsma ontworpen watertoren. De nieuwe toren komt op een -terrein aan de Westerpaxkstraat, bij de Zuid- Boulevard en wordt 44 meter hoog. De diameter zal veertien meter bedragen. Aan de binnenzijde komt een trap naar de uitzichtruimten, waar men van een groots panorama kan genieten. Er zijn twee reservoirs ontworpen: een van 525 kubieke meter en een van 425 kubieke meter. Het eerste zal dienst doen voor de watervoorziening langs de boule vards, de zogenaamde hogedrukzöne en het andere voor het overige deel van het dorp, de lagedrukzöne. De bassins liggen resp. op 29 en 19 meter hoogte. De ruimten in de toren worden bestemd voor de kantoren van het gas- en water leidingbedrijf. In het souterrain komen énige dienstvertrekken, op de parterre de loketten, een administratieruimte en het kantoor van de boekhouder, op de eerste verdieping de kamer voor de directeur, een teken- en opzichterskamer en een ver trek voor de boekhoudmachine en op de tweede verdieping een magazijnruimte voor het gasbedrijf en een vertrek voor het archief. De capaciteit van de nieuwe watertoren is gebaseerd op het in 1975 te verwachten Waterverbruik. Men neemt aan dat Zand- Voort dan 15.000 inwoners zal tellen die jaarlijks 650.000 kubieke meter zullen af tappen. Thans bedraagt de consumptie 400.000 kubieke meter per jaar. Het maxi male waterverbruik op een topseizoendag jvordt dan op 4600 kubieke meter ge schat, thans is dit ongeveer 2000. De gemeenteraad heeft' voor de bouw een crediet van 435.000,beschikbaar gesteld. Het totaal van de rijksbijdrage als vergoeding voor de in 1943 door de Duit sers gesloopte toren is nog niet bekend. Grote belangstelling Er was vanmorgen een enorme belang stelling voor de aanbesteding. Burgemees ter Van Fenema, wethouder Slagveld en verscheidene raadsleden en architect Ziets ma waren aanwezig en lieten zich temid den van de aannemers fotograferen en filmen. Mr. Van Fenema hield een speechje, waarin hij uiting aan zijn blijdschap over het bereiken van deze mijlpaal gaf en mee deelde dat het terrein reeds bouwrijp was. Er waren 35 biljetten ingekomen van firma's uit het gehele land. De laagste twee gegadigden waren Philips Bouwbedrijf uil- Haarlem met 382.510.(voor teakhouten betimmering 9500.meer) en H. van Heezewijk uit Best met 397.500.(betim mering 3500.extra). De hoogste in schrijver was J. D. van der Mijl Sr.- uit Den Haag, die het werk voor 549.790. (teakhout voor 5700.wil uitvoeren. Uit Zandvoort had alleen de firma D. Berkhout gereflecteerd voor 483.950. (betimmering 6750. Publieke Werken had een begroting ge maakt van 389.270. Amerikaanse vloot van atoombom menwerpers moet groter worden De hoofden van de Amerikaanse defensie hebben president Truman een plaii voorge legd om dé Amerikaanse vloot van 'atoom- bommenwerpers te vergroten. De door Truman ingediende begroting voorziet reeds in 48 bomb ardemen tsgr oepen met een potentieel van 8000 vliegtuigen. De kosten van de voorgenomen vergro ting zal worden verkregen door besnoeiing van andere eenheden. Comité Rijkseenheid wordt geliquideerd „Het doel kan niet meer verwezenlijkt worden" Het Nationaal Comité Handhaving Rijks- eenheid heeft een verklaring gepubli ceerd, ondertekend door prof. P. S. Ger- brandy, voorzitter, en de heer L. V. M. Vérmeulen, secretaris. In deze verklaring wordt gezegd: „Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseen heid heeft besloten, nu door de souverei- niteitso ver dracht van 27 December 1949 het doel, dat het comité zich gesteld had, niet meer verwezenlijkt kan worden, tot liquidatie over te gaan. Aan het dagelijks bestuur van het comité is opgedragen, deze liquidatie uit te voeren," Communisten herdachten de Februari-staking 1941 Op het Waterlooplein te Amsterdam is Zaterdagmiddag de Februari-staking 1941 herdacht. „De inzet van een machtige golf van verzet" noemde de voorzitter van het herdenkingscomité, de heer B. Brandsen, de staking. Hij verwelkomde een depu tatie van de bemanning van het* troepen transportschip „Pasteur", die naar hij zeide „geweigerd had een wapentrans port naar Vietnam te brengen". „De Nederlandse militairen werden vele jaren misbruikt", zo luidde een boodschap van deze deputatie* die door de heer Brandsen vpor 'de microfoon werd voorge lezen, ?,voor onderdrukking van het Indo nesische volk', 'zoals- :ook. liet Franse leger de bevolkirig van Vietnam bloedig ónder- drukte". Namens de overgebleven Joodse land genoten sprak de letterkundige Sam Goud smit. Hij oefende critiek op burgemeester d'Ailly van Amsterdam, omdat deze niet bij de herdenking aanwezig was, noch het college van B. en W. Aangekondigd als „intellectueel" betrad vervolgens de heer G. van Suchtelen het spreekgestoelte. Hij hield een uitvoerig be toog over „de krachten, die de vrede be dreigen" en noemde het werpen van atoombommen aan het einde van de oorlog op twee Japanse steden „een waanzinnige daad, omdat de oorlog in Japan door de interventie van de Sovjet-Unie op dat mo ment reeds was gewonnen". Tenslotte sprak de heer H. Gortzak, fractieleider van de C.P.N. in de Amster damse gemeenteraad. „Zonder de commu nistische partij zou de roemrijke bladzijde van de Februari-staking nimmer in de Amsterdamse historie zijn geschreven", zo riep hij uit. De voorzitter van het herdenkingscomité stelde daarna voor, een brief te zenden aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waar in geprotesteerd wordt tegen de Ameri kaanse wapentransporten naar Neder landse havens. Met de voorzitter van de C.P.N., de heer Gex-ben Wagenaar, aan het hoofd defileer den veiwolgens deputaties- van gemeente lijke bedrijven, zoals de stadsreiniging, tram en G.E.B., evenals een deputatie van de P.T.T., langs een voor deze herdenking opgericht tijdelijk monument, waarbij kransen en bloemen werden gelegd. De „Oranje" morgen in Amsterdam Plet, m,s„ „Qranje", wordt Dinsdagmor gen o'm halfelf voor -IJrnuiden verwacht. De ontscheping van de achthonderd pas- pagiers uit Indonesië zal tussen twee en drie'uur in Amsterdam beginnen. De Nederlandse Bond van patroons in het meubileringsbedrijf zal Donderdag 2 Maart in restaurant Brinkmann zijn alge mene vergadering houden. per rol grootste en de bestel (Adv.) Voormalig lid van tribunaal te Terneuzen vrijgesproken De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de land bouwer G. W. uit Axel, destijds lid van het Terneuzense tribunaal. Hem -was ten laste gelegd dat hij van de Tei-neuzense zakenman Van der P. een geldsbedrag had aangenomen teneinde in strijd met zijn plicht als tribunaallid ten gunste van deze Van der P. invloed uit te oefenen. Ver dachte werd niet strafbaar geacht en ont slagen van rechtsvervolging. Aanvanke lijk had de officier van justitie vier maan den gevangenisstraf tegen W. geëist en bij een tweede behandeling van de zaak vier maanden voorwaardelijk. Groot gedeelte van Amsterdam was stroomloos In de nacht van Zaterdag op Zondag is door kortsluiting in een kabel welke de centrale Noord aan de overkant van het IJ met het verdeelstation aan de Hoogte Ka- dijk verbindt, een ernstige storing in de stroomvoorziening aan Amsterdam ontstaan welke tot kwart voor drie heeft geduurd. Een groot gedeelte van de hoofdstad is gedurende die tijd stroomloos geweest. Het welvaartsvraagstuk in het nieuwe Indonesië wordt voor de afdeling Haarlem van de vereniging „Nederland-Indonesië" Dinsdagavond 7 Maai*t in Brinkmann, Grote Markt, door prof. di*. W. F. Wertheim, hoog leraar aan de Gem, Universiteit te Amster dam besproken. 43. „Men kan," aldus begon maestro Fie- deldum zijn les in het mond-orgel-spel „dit verachtelijke instrumentje in beide handen nemen. Dit is, wat, ik beginners aan zou willen raden. Deskundigen, zoals ik, kunnen zich evenwel veroorloven om het in de rechterhaild alléén vast te hou den. Kunstenaars echter eveneens; zo als ik plegen het speels in de linker hand te vatten. Is dit begrepen? Goed. Nu zal ik je de hoge C laten horen. Door een speciale spitsing van de mond en een goede beheersing van de ademstoten is het mogelijk, om deze noot geheel alleen en zonder hinderlijke bijgeluiden aan dit ellendige blaas-orgeltje te ontlokken. Let goed op!" En daar ging het! Hij blies eerst de hoge C en daarna alle andere noten. en toen begon hij een eenvoudig wijsje te spelen, zeer snel en zonder de minste hapering. Het klonk erg aardig, maar Pan da leerde er niet erg veel van. Zijn aan dacht werd zelfs sterk afgeleid toen hij zag, dat zich vlak bij een interessante win kel bevond. Dat tvas inderdaad een héél interessante iviiikél, en wel een Muziek instrumenten Handel. Daar waren trom- rhels, pijp-orgels, waldhoorns, contrabas sen eh alle andere instrumenten te koop. Het was, om kort te gaan, de muziek-in- strumenten-handel van de heer Eduard Kraaksma dezelfde, die zojuist het cir cus bezocht had en die daar Fiedeldum's viool van Joris Goedbloed had gekocht (zoals de trouwe lezers van dit verhaal zich nog wel zullen herinneren). En ter wijl Panda daar stond te kijken zag hij, hoe de heer Kraaksma vanuit het inwen dige van. de winkel in de uitstalkast ver scheen, en daar met een gelukkige lach een viool in tdtstalde. Het was een oude viool. Het was, naar Panda met één oogop slag vaststelde, de viool van maestro Fie- deldum. En er stond een bordje bij met het opschrift: „ECHTE STRADIVARIUS". (Een stradivarius is, zoals men weet, een antiek en zeer zeldzaam soort violen, die bijzonder kostbaar zijn). Dan stoyid er ver der op het bordje: „PRACHT-STUK! PAS ONTDEKT! PRIJS: 20.000 ducaten (SPOT KOOPJE)". Dat alles las Panda. Zijn ha ren gingen 'overeind staan van de schrik. „Onze viool!" riep hij. „Voor 20.000 duca ten!" Toepasselijk gezang. De Oost-Berk I politie is op zoele naar 26 van jongelieden, die uit het hoofdbU' van de Oost-Berlijnse politie braken tv jongelieden zongen communist ji liederen om het lawaai te overstemm dat zij bij hun uitbraak veroorzaak!!!1 Twee van hen hébben zich weer gegeven en een werd gesnapt, Personen. Volgens uit China ontvan- berichten heeft het bombardement f" Kongmoen in Kwantoeng, dat 'Donl? dag door nationalistische luchtm.nl werd uitgevoerd, het leven gekost 2000 personen. a5j Vader. De 71-jai-ige Edgar Torres uit, L» mesa In Texas is vader geworden een drieling. Helaas stierf een der ki deren kort na, de geboorte. De valt had reeds 36 kinderen uit zijn vori- zes huwelijken. Huis van de dood. De directeur van krankzinnigengesticht in Tsjiba v Tokio, dat onder de omwoners bekend stond als „Het huis van de dood" i gearresteerd. Een onderzoek naar aai! leiding van berichten dat patiënten» tengevolge van foltering en mishand/ ling waren gestorven, wees uit dat ril dii-ecteur van het gesticht een gevaar! lijke krankzinnige is. Niet zo erg. In hoger beroep is de straf van de Australische communistenleider Louis Sharkey, die wegens opruiing |0J 3 jaar was veroordeeld, gehalveerd omdat „de door hem geuite woord#,! niet van het ergste opruiende soorj waren". Bom. Zaterdagavond is een bom-aanslaj gepleegd op het gebouw van het onaf. hankelijk blad „Corriere del Popoio11 in Genua. Er werden twee bommen ge, worpen, waarvan er één ontplofte en •aanzienlijke schade aanrichtte. Aardige vondst. Bij Bermering aan de Moe zel hebben arbeiders bij opgraving?, werkzaamheden een kistje met gouden en zilveren munten gevonden, met op een der zijden het teken van de kruis, vaarders. Luipaard. De gehele bevolking van de Amerikaanse stad Oklahoma was Zn- terdagavond in rep en roer, toen be kend werd dat er een luipaard uit een circus was ontsnapt. Het dier is nog niet I gevonden. Zwarte handel. In Polen zullen industriële controle-raden worden ingesteld, die toe moeten zien dat distributie-goede. I ren op eerlijke wijze worden verdeelt Een ondexrzoek van de politie heeft na- melijk aangetoond, dat de hoeveel- 1 'heden goedei-en in de zwarte handel de stoutste verwachtingen van de auto riteiten. overtreffen, -aldus radio-War- schau. Herstel. In Beieren is een monarchistische partij opgericht, de „Staats und Königs- bund", die streeft naar het herstel van het Huis Wittelsbach op de troon „om Beieren bij te staan in de vervulling van een historische taak". Hoop. In Amerikaanse kringen in Wenen is men van mening dat Rusland zal trachtexi een uitwisseling van „krijgsge vangenen uit de koude oorlog" te be werkstelligen. Het zou de in Boedapest veroordeelde Amerikaaxx Robert Voge- ler willen ruileix tegen het licl van de Russische delegatie bij de UNO, Valen tin Gubitschef, dat op het ogenblik in New York wordt gevangen gehouden onder beschuldiging van spionna'ge, Bedreiging'. Mevrouw Vogeler die op het ogenblik in Wenen vertoeft heeft echter een waai-schuwing gekregen om zich het lot van Eugene Karp voor ogen te houden. Karp, de Amerikaanse vloot- attaché in Boekarest en een intiem vriend van Vogeler-, werd Vrijdag morgen vermoord langs de spoorbaan van de Oi'iënt-express gevonden. Me- vrouw Vogeler kreeg de waarschuwing over de telefoon van een onbekende •vrouw. Betere toekomst. Thomas Morrison, die vijftien jaar lang tandheelkunde aan de universiteit van Edinburg heeft ge- studeerd, maar zich nooit liet verleiden tot het afleggen van examens omdat zijn vader hem drie mille per jaar naliet „zo lang hij studeerde", heeft nu be sloten zijn studie af te maken. Eea nauwkeurige becijfering heeft hem na melijk aangetoond dat een tandarts- practijk onder Labours nationale ge zondheidsdienst hem een beter inkomen garandeert. Reden, Volgens het communistische 1 „Nachtexpress" is de grote opkomst bij de Britse verkiezingen toe te schrijven aan de anti-oorlogsleuzen, die door communistische partij waren gelan ceerd. Dat de communisten ondanks die propaganda geen enkele zetel verwier ven, is een kleinigheid die aan de a dacht van het blad is ontsnapt. Gasten. Een paar bandieten deden Zater- dagavond een overval in een New Yorkse nachtclub. Een van hen onder brak het cabaret-programma, greep dt microfoon en zei: „Van nu af ben ik hier conférencier". Hij loste een s door het plafond en beval iedereen zijn voorwerpen van waarde op tafel te leggen. Twee rechercheurs die toevallig in de zaal waren, grepen toen echter hun ï'evolvers. Er ontstond een schiet partij waai'bij een detective, een t diet, twee artisten en een gast.gew raakten. De bandieten slaagden er in de straat op te vluchten, doch liepen daar in de armen van de politie. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 'e avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11$ (Adv-) Naar Rome, geïllustreerd handboek voor reizigers naar Rome, door Mgr Dr J. .0- Smit en Mgr Prof. Dr R. R. Post; Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Anglia, Leergang voor het onderwijs in de Engelse taal in drie delen door B. Formsnia; Deel II; Uitg. J. B, Wolters, Groningen; 19M- Read and Translate, by J. P. Verheule and H. de Lanige; Uitg. Mij J. B. Wolters, Gro- hingen. Happy and Glorious, a dramatic biograpW. by Laurence Housman; bewerkt door H. vso der Vliet, J. B. Wolters, Uitg. Mij, Gronin gen; 1950 Analytische Meetkunde, door Dr P. G. Vredenduin; J. B. Wolters' Uitg. Mij, Gro ningen-; 1949. Verklarend- Zakwoordenboekje der Ne derlandse Taal, cloor M. J. Koenen, 13de drv* verzorgd door dr. H. L, Bezoen; J. B, Wol' 'ters, Groningen; 1949.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2