Uitslag Haarlemse Boekenweek-prijsvraag in de Stadsschouwburg bekend gemaakt Huiselijk meningsverschil over een zwaan Uitlevering niet waarschijnlijk, wanneer hij als politiek delinquent wordt beoordeeld De Belgen vinden Nederland zo vreselijk saai Dio ,(larr 28 Februari 1950 Voor het begin van de opvoering van /"historische toneelstuk „Koning van r iiand" in de Haarlemse schouwburg ter 3 van de Boekenweek 1950 heeft de 0 H Coebergh, voorzitter van de Haar- ,hee'.e Boekverkopersvereniging, een kort rd van welkom gesproken tot de vele wlönestellenden, waartussen zich ook wet- 5 der D. A- Geluk en de burgemeesters h°l' cnkeie omliggende gemeenten bevon- ri Daarna maakte de heer C. J. E. rfnaux. als plaatsvervanger van de schrij- Godfried Bomans, die wegens ver- v.eb ,ingen elders verhinderd was, de uit- pbekend van de prijsvraag, welke tot •jj de boekenliefhebbers actief aan bt feest van het boek te doen deelnemen. ne- eerden een kleine honderd inzendin gen ter beoordeling ontvangen, een bevre- 1 nd getal voor een eerste proefneming, man- niet hoog genoeg voor een bevolking ré percentsgewijze het grootste aantal boekenlezers telt in ons land. De jury htte het mogelijk dat de formulering van prijsvraag, die enigszins aan de zwaar wichtige kant was en te enge beperkingen velen weerhouden heeft er op te reageren. Bedoeld was clat de lezers tot lltdriiklving zouden brengen welk boek, na 1945 nieuw of in .herdruk verschenen, de diepste indruk maakte en waarom het gekozen werk een spoor achterliet in het innerlijke leven. Dit is één van de criteria 'geweest die de jury heeft laten gelden. In twee opzichten was de jury teleurge steld: het gemiddelde peil van de inzen- |jingen bleef beneden de verwachtingen en de vertalingen bleken een grotere plaats in te hemen in de belangstelling van de inzenders dan de litteratuur van eigen bodem. De vijf hoofdprijzen werden toe gekend aan mejuffrouw An Schulte te Haarlem, mevrouw H. FerwerdaMaks te Bloemendaal, mevrouw M. Hoonakker Eikenhout te Haarlem-Noord, mevrouw M. C. TonSeyler te Heemstede en de heer j. Anema te Bentveld. Op voorstel van de jury werden nog drie extra prijzen ter beschikking gesteld van de heren Rogier van Gerwen te Haarlem, D. Lindeboom te Haarlem en H. W. Assmann te Ovcrveen. Een vlinderlicht boekje Wat betreft de bekroning van de beste twee inzendingen bestond bij de juryleden grote eensgezindheid. Ook ter bepaling van de volgorde koesterden zij geen twijfel. Mejuffrouw An Schulte, winnares van de eerste prijs, zond de volg"ende in alle een voud zuivere lectuur-impressie, welke wij hieronder in haar geheel laten volgen: jna van der Beugels „Een bosje van dit" i5 het boek dat mij in de jaren na Mei 1945 ten goede heeft beïnvloed. Dit kan wonderlijk schijnen, daar het waarschijn lijk niet met die bedoeling werd geschreven on vele andere, zwaarwichtige boeken wèl. Ik vermoed, dat dit resultaat juist aan die onopzettelijkheid te danken is. De beïn vloeding van ons denken en handelen zijn wij namelijk enigszins gaan wantrouwen, naailes wat we vóór Mei 1945 ondervonden hebbenWij kennen nu de magische macht van woorden met een slechte, en de tragische onmacht der woorden met een goede bedoeling. Geen wonder dat wij ons gepantserd hebben tegen de ene soort en ons wrevelig afwenden van de andere. Bat wij, afgestompt door schrikbarende Werkelijkheden, niet veel meer dan nieuwsgierigheid over hebben voor de nog schrikbaren der fantasieën in de na-oor- logse romans. Wèl een wonder, dat dit vlinderlichte boekje méér wist te bereiken. Dit heeft dat argeloze werkje gedaan; het gaf een zo zuiver getuigenis van men selijkheid en tederheid, dat het pantser er voor week. Het gaf een zo eerlijke kijk op mensen in hun relatie tot bloemen, dat daardoor alle menselijke relaties opnieuw zijn beschenen met een zuiver licht. Het heeft daardoor mijn eigen relaties met de bloemen verinnigd, mijn begrip van men sen verdiept en het heeft mij wonderlijk gelukkig gemaakt, deze argeloze zuiver heid, die niet buiten de wereld leeft, doch er in, reëel en niet te verslaan. Het is daarom dat ik dat boekje niet ver geten kan en dat geen ander boek mij in de gedachten wil komen, als ik over de beantwoording van uw vraag peins. Ruime interpretatie De tweede prijs werd behaald door me vrouw H. FerwerdaMaks, die in haar bondige beschouwing over de kroniek ,,De Pest" van Albert Camus een zuivere pa rallel heeft getrokken tussen de symbolische bezoeking van de pest en de barbaarse oor logsjaren, tussen weerbaarheid tegen be smetting en verantwoordelijkheidsgevoel van de geestelijk strijdbare mens. Zij ge bruikte voor deze ruime interpetra tie van de gestelde voorwaarden de volgende woor den: Naar mijn mening komt het boek „De Pest" van Camus (in de vertaling van W. Corsari) voor deze prijsvraag In aanmer king omdat de ondergrond van dit boek is: een streven van de mens naar een doel dat buiten en boven het alledaagse ligt. Ondanks zijn abstracte ideeën heeft de schrijver dit doel concreet voor ons neer gelegd in de beschrijving van het bestrijden der gevaarlijke ziekte, de pest. Die ziekte is de symbolische schakel tussen de wer kelijkheid in de bezettingstijd en het filo sofisch denken van de schrijver. Camus is er in geslaagd de spontane, de weldoor dachte of de menslievende intentie die in de periode van het ondergrondse werk vele mensen gestimuleerd heeft het hoogstaande doel te bereiken, vast te leggen in deze roman, waardoor hij stellig het denken en handelen van zijn tijdgenoten heeft be- invloed. Immers, het grote contrast van de alles vernietigende ziekte enerzijds en de strijdbare groep mensen anderzijds dwingt tot nadenken. De conclusie die wij hieruit kunnen trekken is, dat de mensen in tijden van werkelijk groot gevaar tot ongekend grote inspanningen in staat zijn. Het feit dat deze menselijke instelling uit drukking heeft gevonden in de heden daagse litteratuur was, in tijden van twijfel omtrent de geestkracht van de mens, voor mijn handelen van grote be tekenis. Wij vroegen een huisvrouw: „Kunt U zich zuiverder wit voorstellen dan van 't galatoilet van een zwaan?" Mevrouw was niet om haar antwoord verlegen. Ze zei: „Zelfs het witste zwaantje legt het in witheid af bij mijn wasgoed, als ik 't pas gewassen heb met Super Radion". Een proef op de som bewees, dat zrj, zoals altijd, gelijk had. De wasexperts, die na lang durige onderzoekingen Super Radion samenstelden, kunnen terecht trots zijn op hun werk. Een witter tint is op geen andere wijze te bereiken èn zonder boenen of bleken. Bovendien, zelfs met 't schraalste water beleeft men geen narigheid meer. 39-070 De Jan Gijzenvaart wordt uitgebaggerd Het. aan de gemeente Velsen in eigendom toebehorende gedeelte van de Jan Gijzen vaart te Santpoort, is nagenoeg dichtgeslibd. Aangezien het overtollige hemelwater, dat det via het rioleringsstelsel kan worden geloosd, op deze vaart wordt afgevoerd, is bet noodzakelijk, dat voorzieningen worden getroffen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, tot het uitbaggeren van de sliklaag en het opnieuw onder profiel brengen van de tedding de enige mogelijkheid is om tot een. pdoende verbetering te komen. De uit te baggeren specie, in natte toestand geschat °P 5000 m3, is zeer geschikt om, na uit loging, door het Plantsoenbedrijf te wor den verwerkt. Het ligt dan ook in het voor nemen B. en W. van Velsen om dit slik daarvoor te doen gebruiken. De kosten welke aan het uitbaggeren e|] bijkomende werkzaamheden verbonden yjn, worden geraamd op 8800.Daar bij het opmaken van de begroting voor het dienstjaar 1950 met de uitvoering van deze Werkzaamheden geen rekening is gehouden, ^1 het werk slechts kunnen worden ver acht wanneer door de raad 'het benodigde crediet wordt toegestaan. B, en W. stellen daarom voor om voor ee:e werkzaamheden een crediet te ver enen van 8800. Burgemeester van Lisse legt zijn ambt neer Maandagavond werd in de vergadering van de gemeenteraad van Lisse meegedeeld dat mr. W. H. J. M. Lambooy wegens het aanvaarden van een belangrijke positie met ingang van 1 Maart zijn ambt van burge meester zal neerleggen. Drie jaar 'heeft hij in Lisse gewerkt en in de gemeente stond hij in hoog aanzien. Mr. Lambooy is op 16 October 1909 in Breda geboren. Hij is een zoon van de heer Lambooy, die vroeger minister is geweest en later burgemeester van Hilversum. Na de H.B.S. in zijn geboorteplaats te hebben doorlopen bezocht hij na het staatsexamen te hebben afgelegd, de Universiteit in Am sterdam, waar hij rechten studeerde. Mr. Lambooy is enige tijd juridisch adviseur bij een notaris geweest. Met ingang van 1 Juli 1937 werd hij ben&emd tot burgemeester van Eysden (Limburg). In de bezettings jaren werd ihij ontslagen, doch na de be vrijding keerde hij in deze gemeente terug en werd in ere hersteld. 16 Januari 1947 aanvaardde mr. Lambooy het burgemees terschap van Lisse. UITBREIDING VRIJ VERVOER VOOR GEREPATRIEERDE MILITAIREN De Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer heeft de bij haar aangesloten autobusdienstonder- nemingen verzocht met ingang van Zater dag jongstleden, gerepatrieerde militairen zonder betaling te vervoeren op vertoon van hun geldige en bij de debarkatie ver strekte abonnementskaart, uitgegeven door de Nederlandse Spoorwegen en de Ned. Vereniging van Transportondernemingen. Dit betekent dat het vrije vervoer thans ook geldt op vrijwel alle autobuslijnen, welke niet op de achterzijde der bedoelde abonnementskaarten vermeld staan. Dr. Dibelius sprak over Oosf-Duitsland De bisschop nam een blad voor de mond BERLIJN, 27 Februari (Reuter). Op het heden gehouden maandelijkse noen maal van de Britse persvereniging heeft de evangelische bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, vertegenwoordigers van zowel Oost-, als West-Berlijnse dagbladen tc woord gestaan. Aan zijn verklaringen is het volgende ontleend. „Het is volkomen onjuist te zeggen dat Duitsland uit een Christelijke Westelijke helft bestaat en een Oostelijke helft, waarin geloofsvervolgingen plaats vinden. De Oost-Duitse autoriteiten laten zich niet in met de kerkdiensten der evangelische kerk. Er wordt geregeld Zondagsschool gehou den en de vergaderingen van onze groepen voor vrouwen en jeugdige personen vin den ongehinderd voortgang. De enige belemmering van ons werk is hierin gelegen, dat het werk van onze groepen voor vrouwen en jeugdige perso nen beperkt moet blijven tot de verschil lende kerkelijke gemeenten. Er mag niet in groter verband worden gewerkt en het uitgeven van lidmaatschapskaarten is ver boden. Op onderwijsgebied bestaan er evenwel ernstige geschilpunten tussen de Oost- Duitse,autoriteiten en de evangelische kerk. Het Christelijk geloof staat in volkomen tegenstelling tot de materialistische leer stellingen van het communisme. Zo is het gebruik van geschiedenisboeken, waarin Christus een legendarische figuur wordt genoemd, een punt, waarop wij niet kun nen toegeven. De kerk Wenst als samenbindende in vloed werkzaam te zijn tussen het Oosten en het Westen. Wij, de dienaren van de evangelische kerk, vertegenwoordigen het volk van ons Duitse vaderland, zonder onderscheid tussen Oost en West. Het waandenkbeeld, dat slechts één politieke overtuiging de juiste is, overheerst thans dermate, dat ik misschien wel de enige persoon in Duitsland ben die vrij door het gehele land mag reizen en overal in het openbaar mag spreken". Redacteuren van verscheidene West-Ber lijnse dagbladen, die op het noenmaal aan wezig waren, laakten dr. Dibelius, omdat hij zich onthield van critiek op de Oost- Duitse autoriteiten. Hierop antwoordde de evangelische bisschop van Berlijn: „Slechts de evangelische kerk kan spreken uit naam van de honderdduizenden krijgsgevange nen, die zich nog in de Sovjet-Unie, Joego slavië, Frankrijk en andere landen bevin den en ook alleen zij kan opkomen voor de belangen van de duizenden, die in Oost- Duitsland zijn geïnterneerd. Wij moeten onze kans om hen te helpen, niet bederven door het uiten van nutteloze frasen". Een nieuwe wisseltruc De Amsterdamse rechtbank heeft de 71-jarige gepensionneerde gemeente-amb tenaar L. J. M. uit Amsterdam veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens oplichting. M. was ten laste gelegd dat hij bij het bijkantoor van de Nederlandse Bank ver zocht had 20 bankbiljetten van 100.te wisselen. Op een z.g. wisselformulier vul de hij in, dat hij 80 biljetten van 25. en 1Ö0 biljetten van 10.terug wilde ontvangen, dus tezamen 3000.De bankbediende had het verschil niet opge merkt en 3000.— 1000.— teveel) uit betaald. M. heeft steeds volgehouden onschuldig te zijn. Bij de behandeling van de zaak werd hij echter door enige leden van he'c bankpersoneel herkend. In zijn woning waren pakjes gebundelde bankbiljetten aangetroffen die van de bank afkomstig waren. Grafologen verklaarden dat het handschrift op het wisselformulier vrijwel zeker dat van M. was. De officier van justitie had veertien da gen geleden acht maanden gevangenis straf geëist. Cursus voor geestelijke vorming van militairen Het Centrum voor de Protestants-geeste lijke verzorging der Nederlandse strijd krachten „Beukbergen" te Huis ter Heide, dat vorige week officieel werd geopend, heeft zijn eerste gasten ontvangen. Het zijn leden van de Amerikaanse en Engelse luchtmacht, die op uitnodiging van en te zamen met hun Nederlandse collega's, een week op Beukbergen zullen doorbrengen voor een internationale cursus voor gees telijke vorming. Deze eerste cursus op „Beukbergen" is geopend door de commandant luchtmacht Nederland, generaal-majoor A. Baretta. Een juridisch betoog over Westerling AMSTERDAM, 27 Februari. In ver band met het verzoek van de regering der RIS aan de Britse regering om kapitein Westerling uit te leveren heeft het ANP zich tot prof. mr. J. A. van Hamel, voorzit ter van de Vereniging voor Internationaal Recht, gewend. Deze vatte zijn mening sa men met te zeggen: „Het zou mij onmogelijk zijn, inzake Westerling een bepaalde mening ten beste te geven over de rechtskundige oplossing van de verschillende aan de orde gekomen punten. Daarvoor kent men de feiten niet voldoende volledig en bovendien komt het in verschillende opzichten aan op beslis singen door regering en/of bepaalde auto riteiten te nemen, die niet van specifiek juridische aard zijn. Westerling bevindt zich op het ogenblik onder de macht der Britse autoriteiten van Singapore en mag aannemen, dat de in het algemeen voor het Britse rijk en zijn kolo niën geldende beginselen hier toepassing zullen vinden. Men houdt naar de Engelse regelen'doorgaans vast aan beperkende voorwaarden voor de uitzetting van vreem delingen, ook wanneer1 deze op onregelma tige wijze of zonder toelating het rechts gebied zijn binnengekomen, Gemeenlijk wordt, anders dan bijvoorbeeld bij ons, daarvoor ook de uitspraak van een rech terlijke autoriteit verlangd. Dan zal men moeten aannemen dat Westerling op Singa pore's grondgebied gehouden zal worden, totdat over de uitzetting nauwkeurig is be slist. Zulks geldt te meer, waar blijkens de berichten de Indonesische regering de uit levering van Westerling wegens op Indo nesisch grondgebied begane misdrijven vraagt. Mede volgens de berichten zou Wester ling als Nederlands onderdaan de bijstand Verkoudheid van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met (Adv.) In de Rolzaal te 's-Gravenhage heeft de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een Benelux-voorlichtingsmiddag gehouden waarop verschil lende belangrijke figuren uit Benelux-kringen het woord voerden. Hier zijn van links naar rechts mr. dr. E. J. E. M.„ Jas par (secretaris-generaal der Nederlands- Bclgisch-Luxembrtrgse douane-unie), jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (vice- president van de Raad van Stale) en de Belgische oud-ministersenator Jules Hoste, in gesprek over de Benelux-problemen. Nederlanders bekijken alles met gefronst voorhoofd" In de Rolzaal op het Binnenhof is Maan dag een Benelux-midclag gehouden door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Gesproken hebben mr. dr. E. J. E. M. Jaspar, secretaris generaal der Belgisch-Nederlands-Luxem burgse douaneovereenkomst, en de heer Jules Hoste, oud-minister en lid van de Belgische senaat. Mr. dr. Jaspar zeide in zijn rede, dat tenzij er zich zeer bijzondere moeilijk heden zouden voordoen de Economische Unie op 1 Juli van dit jaar in werking zal treden. Op enige gebieden zal er nog een overgangsperiode nodig zijn, zoals met be trekking tot het geld- en kapitaalverkeer en de landbouwproducten. De Benelux blijft boeiend en actueel, omdat Benelux altijd het eerste voorbeeld In Amsterdam, in het perceel Rembrandtsplein 45, wordt een expositie gehouden, die de geschiedenis van het plein in de negentiger jaren in beeld brengt. Deze tentoonstelling is ingericht door het toneelmuseum en het gemeentearchief. Een oude Amsterdammer bekijkt de affiches, die vrolijke gedachten in de herinnering roepen. van samenwerking tussen de staten zal blijven. Met betrekking tot cle samenwer king tussen Europese staten had hij op een principiële vraag nog geen antwoord: Is die samenwerking ingegeven door angst voor het gebrek aan dollars, voor het ver lies van de economische zelfstandigheid of voor andere oorzaken? Of is die samen werking ingegeven door het doel op zich zelf omdat het doel goed is Met betrekking tot de samenwerking in Europa twijfelde hij eraan of die samen werking wordt nagestreefd, omdat het doel goed is. Wanneer Europa niet zoals Benelux komt tot een samenwerking, het geen ook betekent samen lijden en samen offers brengen, dan komt men er niet. Benelux is niet gemaakt uit angst, maar omdat het gezond verstand het inzicht bracht, dat clrie kleine landen door onder linge samenwerking tot economische zelf standigheid moeten komen. De heer Jaspar merkte op, dat men Nederland in hoge mate waardeert. Men roemt de toestand van de wegen, men noemt het hotelwezen goed, maar men vindt Nederland ook zo vreselijk saai. Waar moeten de buitenlandse gasten na 12 uur 's avonds heen Wij moeten ons hoeden niet anderen de les te lezen en te zedemeesteren. Naast onze voortreffelijke eigenschappen hebben wij ook kwaliteiten die onaardig zijn, al dus de heer Jaspar. De luchthartigheid van de Belg is geen fout. Daartegenover staat, dat de Nederlander alles met een gefronst voorhoofd, met eed zekere zwaar wichtigheid beziet. Belg, Nederlander en Luxemburger zullen zichzelf moeten blij ven. „II faut sortir de soï" heeft Baude laire gezegd. Oud-minister Hoste sprak over „De be tekenis van Benelux voor onze landen en voor Europa". Hij merkte op, dat West- Europa zich slechts kan herstellen door het internationaal ruilverkeer. In elk geval zal men geen tijd moeten verliezen om de bezwaren zoveel mogelijk weg te ruimen, die de Economische Unie van Benelux nog kunnen belemmeren. Al hetgeen het rechtstreeks verkeer tussen de drie landen kan bevorderen, dient te worden aangemoedigd. Het weder kerig bezoek van hoogleraren en studen ten, van werkgevers en werknemers en van toeristen is ten zeerste gewenst. Verongelukte PH-UD I door een bedieningsfout? Ongeluk bij Schiphol voor de Raad voor de Luchtvaart De Raad voor de Luchtvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de ongelukken met de tweemotorige Beechcraft-vliegtui- gen PH-UDT en PH-UDI die in April en Mei 1949 verongelukten, De UDT werd bij een noodlanding op 6 Mei, kort na de start van Welschap ernstig beschadigd. Op 26 April 1949 stortte de UDI bij een nachtvlucht kort na de start van Schiphol neer. Bij dit ongeluk kwamen alle inzittenden om het leven, namelijk een instructeur van de Rijksluchtvaartschool, de Engelsman Bender, een radiotelegrafist en drie leerlingen. Aangezien deze onge lukken zeer veel overeenstemming ver toonden, werden zij gevoegd behandeld. Bij het onderzoek bleek dat de instruc teurs van beide vliegtuigen lieten oefenen met het vliegen op één motor kort na de start. Hiertoe werd één motor stopgezet en de schroef in vaanstand gebracht, waar door deze schroef stil ging staan. Deskun digen zijn het er over eèns. dat er bedie- ningsfouten zijn gemaakt, waardoor beide luchtschroeven in vaanstand zijn gebracht en ook de werkende motor afsloeg. Bij beide ongevallen schijnt men zich vergist te hebben. Voordat deze bedieningsfouten, die op betrekkelijk geringe hoogte gemaakt 'werden, hersteld waren, was zoveel hoogte verloren, dat de UDT nog een noodlanding kon maken, doch de UDI verongelukte. Volgens het reglement van de Rijkslucht vaartschool, waartoe beide toestellen be hoorden, mocht met het vliegen op één motor slechts op vrij grote hoogte worden geoefend. Aan deze regel hebben de in structeurs zich niet gehouden. Dit laatste was volgens een getuige-deskundige van de K.L.M. normaal, omdat de opleiding dit risico moet nemen. Indien een verkeers vlieger voor een dergelijke situatie komt te staan, moet hij weten, wat hem le doen staat. Ook de deskundige van de Rijkslucht vaartdienst nam in zijn conclusie aan. dat bedieningsfouten zijn gemaakt. Hij was van mening, dat aan de instructeur van de PH-UDT geen correctie moet worden op gelegd. Wel wees hij er op, dat afwijking van de gegeven orders gebrek aan disci pline vertoont. Dit besef moet de leerlingen toc-h in de eerste plaats worden bijgebracht. De Raad zal op 27 Maart uitspraak doen. Prins Bernhard naar Michaocan Prins Bernhard is Maandag per auto naar de Mexicaanse staat Michaocan ver trokken. Hij zal daar enige toeristenplaat sen zoals Patzcuaro en Janitzia bezoeken. van de Nederlandse consul te Singapore hebben ingeroepen. Dit beroep kan, voor zover ik zien kan, geen andere strekking hebben dan dat van iedere Nederlander, die waar ter wereld ook zich in moeilijk heden bevindt. De bijstand van de consul bestaal er dan in, het zijne te doen om, zo nodig, te bevorderen clat de betrokkene zich kan bedienen van de bescherming waarop hij volgens de ter plaatse geldende bepalingen aanspraak heeft. Wat dan de aanvrage tot uitvering als strafschuldige betreft, heeft men er op ge wezen. dat Indonesië nog geen uitlêverings- tractaat met Groot-Brittannië of deszelfs koloniën gesloten heeft. Ook bij afwezig heid van zulk een verdrag zullen van Engelse zijde ongetwijfeld de algemene rechtsbeginselen, die internationaal inzake uitlevering wegens strafbare feiten erkend zijn. worden toegepast. Men kan bovendien opmerken, dat volgens de accoorden der Ronde Tafelconferentie tractaten, die door het oude Koninkrijk met vreemde mogend heden gesloten zijn, krachtens de over gangsbepalingen tot nadere overeenkomst op Indonesië zijn overgegaan. Dit biedit voor beide partijen aanleiding te meer, om volgens deze bepalingen te handelen. Dan zou het een punt van betekenis kun nen worden, of Westerling er zich op be roept, dat de hem ten laste gelegde feiten moeten worden opgevat als misdrijven van politieke aard. Hel lijkt waarschijnlijk, dat hij dit verweer zal aangrijpen. Of het op gaat. het is onmogelijk zich daarover uit te spreken. Er zijn tal van feitelijke zowel als juridische punten, die daartoe ter beoor deling van de Britse autoriteiten staan, die door de Indonesische autoriteiten kunnen worden voorgedragen, of door de belang hebbende bepleit. In het algemeen zijn de Engelsen zeer nauwgezet en objectief, naar nog door voorbeelden uit de laatste tijd be wezen is. Wordt aangenomen, dat strafbare handelingen van Westerling in Indonesië van overwegend niet-politieke aard zijn, dan zal er grond voor uitlevering worden aangenomen. Wordt hij als overwegend po litiek delinquent beoordeeld, waarschijn lijk niet. In dit gehele verloop van zaiken vervult, zoals men zien za'l, de Nederlandse rege ring geen rol. Daarvan zal pas sprake kunnen zijn wanneer het er op aankwam een Nederlandse onderdaan in de vreemde in 'bescherming te nemen, wanneer hij het slachtoffer van onrechtmatige behandeling bleek te zijn. Dit is niet aan de orde. Nederland zou in de z^ak betrokken wor den, wanneer Westerling op een of andere grond door de autoriteiten te Singapore aan Nederland zou worden overgedragen, bijvoorbeeld aan de Nederlandse autori teiten of een Nederlands schip, ter vervoer naar Nederlands eigen grondgebied. Dit is op het ogenblik geheel hypothetisch. In het algemeen wordt een staat verplicht geacht, onderdanen die hem van uit de vreemde worden aangebracht, toe te laten. Voor eventuele uitlevering onzerzijds aan Indo nesië is geen rechtsgrond te zien. De bepa lingen der R.T.C. bezatten dit niet. Wel kan worden gezegd dat de unieverhouding op dit gebied zekere bijzondere consequen ties van samenwerking tussen de rege ringen medebrengt. De rechten der indivi duen moeten evenwel ook worden gehand haafd. Een uitleveringsrecht, dat vanzelf uit de unieverhouölng zal voortvloeien, is niet te zien. Afgezien hiervan gelden na tuurlijk de bepalingen van ons eigen straf wetboek, krachtens welke Nederlanders hier te lande kunnen worden veroordeeld 'wegens bepaalde strafbare handelingen, buitenlands begaan. Doch, gelijk gezegd, hier opent zich geheel het veld der veron derstellingen, waar wij bulten kunnen, blijven". Naar Nederland? Volgens de correspondent van de Daily Mail te Singapore zou het in overeenstem ming met het internationale recht zifn, als Singapore Westerling zou uitwijzen naar Nederland. Het is dan ook waarschijnlijk, aldus de correspondent, dat Westerling met het eerstvertrekkende vliegtuig naar Ne derland gezonden wordt. Men gelooft in ambtenarenkringen te Singapore, dat Westerling op weg was naar Bangkok, centrum van de clandestiene handel in wapenen in het Verre Oosten. C.P.N.-candidaat-raadslid werd niet toegelaten Tot opvolgster van het onlangs afgetre den Groningse communistische raadslid Bosma had de CPN-fractie in de Groningse raad candidaat gesteld mevrouw C, J. Engels-Van der Gaag. De commissie die de geloofsbrieven van dit candidaat-lid onderzocht, constateerde echter, dat me vrouw Engels niet kon worden toegelaten op grond van artikel 25 van de gemeente wet, waarin het is verboden een functie als raadslid te aanvaarden indien het lid zelf of de echtgenoot bij het lager of mid delbaar onderwijs werkzaam is. Daar de heer Engels leraar is aan de rijks-HBS te Groningen, adviseerde de commissie, me vrouw Engels niet als raadslid toe te laten, hetgeen bij de communistische fractie grote ontstemming ontlokte. Het advies van de commissie werd door de raad, met uit zondering van de communisten, aanvaard, Minister Ruften in April naar Indonesië De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, zal in de tweede helft van April naar Indonesië gaan voor een bespreking met zijn Indonesische ambtgenoot, mr. Abu Hanifah, over de culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Spel met de dood In de Overdiepse polder onder de ge meente Waspik is de 13-jarige zoon van de familie J. bij de ontploffing van een gra naat gedood. De jongen heeft vermoede lijk het projectiel gevonden en ermee ge speeld. Agenda voor Haarlem DINSDAG 28 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: ..Lastige mannen", 8 uur. Frans Hals: „Thuis", 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wet zonder recht", 18 j., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. City: „Mariandel", 18 j„ 2.15," "4.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De macht om Wyoming", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie musketiers", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tragische jacht", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 1 MAART Frans Hals: „Het brandende vraagstuk", 18 jaar, 2,30, 7 cn 9.15 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5