Tante Els Velsen moet een abattoir hebben - zij het dan in „gedeelten' ERRES STOFZUIGERS 107. Twee dagen samen wandelen door Velsen en omgeving jtojiderdag 2 Maart 195Ó (0OUDBARE TOESTAND Eerste crediet voor plannen en begrotingen In aansluiting op ons kort bericht van Woensdag, waarin wij de Velsense abattoirplannen aankondigden, kunnen mi nog mededelen, dat B. en W. als v0]gt argumenteren: Reeds vóór de oorlog voldeden vele slachtplaatsen niet aan de eisen waar bij voorwaarden zijn gesteld ten aan- jjen van de slachtplaatsen bij de sla- jersbedrüven. Een aantal van deze slachtplaatsen kon, zelfs indien daar aan grote bedragen voor verbouwing zouden wonden besteed, met die eisen „iet in overeenstemming worden ge bracht. De stichting van een openbaar slachthuis Aard dan ook noodzakelijk geacht; bij raadsbesluit van 9 September 1930 werden je voor de bouw en inrichting benodigde ijden beschikbaar gesteld. Niet alleen zou den met de stichting van een abattoir eco nomische voordelen worden bereikt, doch jfljal belangen vhn hygiënische aard wor- De dienst is gebrekkig gehuisvest Het doen verdwijnen van de slachtplaat sen js een sanitaire eis. Vooral in een ge- meente als deze, met haar dichtbevolkte woonkernen, vormt het gebruik- van slacht platen een bron van hinder voor de om- dienden. Verontreiniging van bodem, j-dter en lucht is daar het gevolg van, ter- wjl ook opvoedkundige factoren van bete rs zijn. Bovendien is voor een nauwge- jdle uitvoering van de Vleeskeuringswet bet bezit van een abattoir, waar het vee ran alle slagers in de gemeente centraal wordt geslacht, van groot belang, mede om- bjt in een zodanig gebouw de Vleeskeu ringsdienst met zijn gehele outillage kan jorden ondergebracht. Deze laatste moge ndheid vormt tevens een dringend motief nor het treffen van een voorziening. De investing van de dienst, die een tweetal m de Meervlietstraat gelegen percelen &ft betrokken, is beslist onvoldoende. In êffoning van het perceel Meervlietstraat ;0beschikt de dienst over twee kamer tjes. waarvan in het ene de administratie «rot gevoerd en het publiek wordt ont- nrfon en het andere moet dienen als labo ratorium. De vroegere slagerij van het an- «re pand doet dienst als noodslachtplaats s als vrijbank. De noodslachtplaats vol ts' in genen dele aan de krachtens de fleeskeuringswet gestelde eisen. Het college meent dat oplossing van de niuilijkhedcn thans geen uitstel meer kan mdragen. De gevolgen van de oorlog heb- fcnde daarvóór bestaande omsta Meligheden ia io ongunstige zin gewijzigd, dat zowel lm aanzien van de slachtgelegenheid als de hiüvesting van de dienst van een onhoud- hte toestand kan wordeli gesproken. Voor het overige herwijzen B. en W. gar het bij de stukken gevoegde, uitvoerige npport, dat de PQeuringsveearts, hoofd van fenst, in hun, opdracht heeft samenge- Be enige mogelijkheid om voorgoed uit „Spel in de ochtendschemer": waardige jubileumavond van de Facultatieve De Velsense afdeling der vereniging wr Facultatieve Lijkverbranding had voer de viering van haar zilveren jubileum sseilijk een waardiger middel kunnen rjden dan het tweetal voordrachtavonden tor Max Croiset, de begenadigde vertol- :e van het levende proza. Gisteravond tocht hij voor een klein publiek in 't Sant- pwrtse Jeugdhuis „Spel in de ochtend- •taer", een gegeven vol felle dramatiek a dreiging, dat door deze begenadigde ras, „ver-beeld" is op een niveau, dat ï'en toe een eenzame hoogte bereikte. Dit spel van mensen en machten, van pelschuld. liefde en noodlot verdeeld rt twee drie etmalen, vraagt een volle- :rebeheeirsfng van de woordkunst en een tole oyergave zowel van publiek als ra kunstenaar. jfe brandende ogen van Max Croiset, it als een magisch rustpunt in zijn be- ttglijk gelaat over de stemmingen zijner Konen vertellen, hebben verleden jaar buizen en mensen" de kracht der ont- psing gegeven: deze Woensdagavond nren zij beurtelings van de wanhopige tenant Willy, de glasharde „consul", die (Muizend gulden speelschuld op de mili tie vorderen heeft en de sensuele cour- tsane wier wraak de opperste wreedheid kadert. •Spel in de ochtendschemer" is een histo id uit het Wenen van de ..Kaiserliche und Königiiche Armée", toen de officierskaste ®h tot de uiterste grenzen der officiers- fJ op de glibberige paden van het mon- isine vermaak waagde zonder nochtans °°it dit idool te schenden, en deze luite nant Willy is een dergenen, waarmee het «lot zijn fataal spel begint: om een Jrónd uit handen der justitie te redden hij zich aan de speeltafel verliest te en moet zichzelf verkopen aan kvrouw die eens hem liefhad, maar later ^vermogen van zijn oom prefereerde. Croiset zet de mensen uit de verhalen, *dkehij met een benijdenswaardige tref- Ffheld kiest, rt»et al hun eigenaardig- «n nver, zodat uit de loutere dialogen «typen bloedwarm naar voren komen. t üat met. eet) vermoeiende beklem en?, di©niet alleen zijn toehoorders, maar getwijfeld ook hem zelf volledig ge ssen houdt de gespannen stilte in de fcl bewijst zijn talent meer nog dan het TOUSf aan het 'tind. Vanavond komt er "Vervise in het Aex-theater. zodat de ge kheid er nog is. deze indrukwekkende tonkunst te genieten. "oorzitter IJ. Reitsma opende en sloot een propagandistisch woord voor de «Derende afdeling. J. F. Igemda voor Velsen DONDERDAG 2 MAART Jklia 8 uur: „Hamlet", i 8 uur: Vereniging voor facultatieve lijkverbranding: Max Croiset. utronaatsgebouw 8 uur: VAltA-cabaret. 71UW voor Christelijke Belangen 7.30 u.: «jntactavond Protestants-Interkerkelijk «Pisfront. VRIJDAG 3 MAART Jtoia 8 uur: „Het eiland der verdoemden" J "ut: „Fedora". «ahuis 10.3011.30 uur: Spreekuur wet- "°uder van financiën. huidige moeilijkheden te geraken is de stichting van een gemeentelijk abattoir. Gelet op de hoge bouw- en inrichtingskos ten menen B. en W. dat deze oprichting slechts in gedeelten kan worden verwezen lijkt. Allereerst is het echter nodig, dat spoedig een plan voor een gemeentelijk slachthuis Wordt opgesteld met een kosten- en een exploitatiebegroting. Aan de directeur van Openbai-e Werken zal een opdracht worden verstrekt plannen en begrotingen te ont werpen, in samenwerking met de keurings veearts, hoofd van dienst, daarbij geholpen door ir. D. J. Mink, adviserend werktuig- kundig ingenieur te Haarlem, die ook aan het opstellen van het. vroegere plan waar devolle medewerking heeft verleend. De kosten van deze hulp bij het uitbren gen van het advies zullen 1000.— bedra gen, waarvoor een suppletoire begroting voor 1950 nodig is. Aantal „verloven A" wordt in Velsen niet ingrijpend gewijzigd De sub-commissie „Handhaving Drank wet" heeft het college van burgemeester en wethouders in Velsen in overweging gegeven, de Koningin te verzoeken een eventueel request om verhoging van de thans geldende maxima van de vergun ningen van de hand te wijzen. Op grond van artikel 5 van de Drank wet mag het aantal vergunningen in ge- gemeenten tussen de 20 duizend en 50 dui zend inwoners niet meer bedragen dan 1 op 400. Hierbij zijn de hötelvergunningen niet inbegrepen. De Kroon kan echter op voorstel van de gemeenteraad een verlaging van het maxi mum aantal vergunningen vaststellen. Deze bepaling geldt ook voor de zoge naamde verloven A. Het maximum aantal vergunningen voor Velsen werd bij K.B. van 31 December 1930' vastgesteld op 55. Voor de verloven A is echter geen kroonmaximum vastgesteld en dit zou op 31 December 1949. berekend naar het aantal inwoners wettelijk 115 mogen bedragen. Ofschoon wij de gevaren, zo merken B. en W. op, waartoe het drankgebruik kan leiden, geenszins onderschatten, kunnen wij geen vrijheid vinden aan het eerste ge deelte van het verzoek te voldoen. Met het oog op de te verwachten groei van het inwoneraantal en de uitbreiding van de bebouwing, waardoor te eniger tijd ook de door de oorlog gedupeerde caféhouders de gelegenheid kunnen krijgen hun ver nietigde bedrijfspanden te herbouwen, achten wij het niet raadzaam het bijna 20 jaren geldende maximum van de vergun ningen te verlagen Het streven om tot een beperking van het drankgebruik te gera ken verdient -aller medewerking, maar dit streven mag niet tot gevolg hebben, dat het aantal vergunningen en verloven A zodanig daalt, dat in de behoefte, die het maatschappelijk verkeer nu eenmaal thans nog stelt, niet of zeer moeilijk zou kunnen worden voorzien. In dat geval namelijk bestaat het gevaar, dat illegale wegen wor den betreden ter. bevrediging van die be hoeften en dan zou het drankgebruik aan de openbaarheid en de controle van de overheid worden onttrokken en zouden de pogingen tot beteugeling van het drank gebruik het doel voorbij schieten. Uit het na de oorlog sterk gestegen inmiddels reeds weer verminderde drankgebruik blijkt, dat de factoren, die dat gebruik op wekken of terugdringen, niet in de eerste plaats zijn gelegen in het aantal verkoop gelegenheden. Het binden van het aantal verloven A aan een „Kroon-maximum" achten B. en W. evenmin gewenst. Het bestaande aan tal (19) is zeer gering in verhouding tot het „wettelijk maximum" (115). De ver mindering van het bierverbruik is oor zaak. dat de bestaansmogelijkheid voor een inrichting met een verlof A, waarin het drankgebruik van bijkomstige betekenis is, sterk is verminderd. Het feit, dat nieuwe verlofsinriehtingen, met betrekking tot hoogte en oppervlakte aan bepaalde wel- standseisen moeten voldoen, maakt een uitbreiding van het aantal verloven A niet waarschijnlijk. Daarom wordt aan de raad voorgesteld, het verzoek van de sub-commissie af te wijzen, met uitzondering van het gedeelte, dat is vermeld in de slotalinea van het adres, namelijk het subsidiaire verzoek. Betaling in overleg L 1 w A F A VELSERDUINWEG 173 IJMUIDEN-OOST TELEFOON 4402 (Adv.) Vooys aan de kop in D.C.IJ.-competitie In de onderlinge damcompeUtie van C. IJ. wordt alleen nog in de tweede om het afdelingskampioenschap gestreden. In de eregroep en in de eerste klasse is de strijd reeds beslist. Door een keurige overwinning op Koppelman, en de ver rassende nederlaag welke Ott van Meyer moest incasseren, heeft Vooys de leiding genomen. In de kopgroep is de stand op hel ogen blik: Vooys 16 gesp. 24 pnt.; Ott 16 gesp. 23 pnt.; v. d. Steen 13 gesp. 20 pnt.; Post 14 gesp. 20 pnt.; Nieuwenhuizen 15 gesp. 20 pnt. en Waal 14 gesp. 19 pnt. De overige deelnemers zijn voor de eerste plaats uit geschakeld. De verdere uitslagen luiden: Leeuw ver liest van De Boer; v. Swijveren verliest van Nieuwenhuizen; Dukel wint van Koetsier en Swier remise met v. Straten. Uitbreiding Hoogovens Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 Februari 1950 inge volge de Hinderwet vergunning is ver leend aan: I. de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het uitbreiden van de kookszeefinstallatie II bij de kooks- ovens; het bijplaatsen van een compressor installatie en een ventilatie-inrichting in het gaspomphuis; het opstellen van een tweede gaszuigcompreSsorinstallatie in het gaspomphuis; het bijplaatsen van drie werktuigen in Walserij-Oost; het opstellen van een slakkenwolinstallatie bij de Staal fabriek; het opstellen van een stortbunker- installatie voor fijne kooks bij de blus- helling; het opstellen van een verbeterde brandstofolie-installatie in Walserij-West :n het opstellen van drie pompen voor het terugwinnen van koelwater van Walserij- Oost ten behoeve van de Staalfabriek. Alle installaties zijn gelegen op het hoog oventerrein te IJmuiden. De Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage werd vergunning verleend tot het oprichten van een benzinepompinstallatie aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen (Noord). Burgerlijke stand Velsen Geboren: M. L. Heeremans—Artner, z., Hagelingerweg 81. Santpoort; G. Muddede Kruif. d.. Schuitstraat 13. Santpoort; S. Jon ker—Slotboom, d.. van Nicuwkoopstraat 26, IJmuiden-O.; E. de Heervan het Hoofd, d., Wenckebachstraat 71, Velsen-N.; J. van der PolSchildwacht, d.. J. T Cremerlaan 1, Santpoort.' V. BoenderBos, d.. Amsterdam- seweg 46. Velsen; J. A. de ReusHarsveld, z., Schreuderstraat 59, Velsen-N.; M. Th. Chr. W. RijerseBanning, z.. van den Von dellaan 55. Driehuis; E. H, M, Zonneveld! van Kaam, z., van Spéijkstraat 14. IJmuiden- O.; J. Broersen -van der Plas, z., Neptunus- straat 26 rd„ IJmuiden; G. Broekvan Rie- scn, d.. van Saelenplantsoen 35, Velsen-N.; H. G. .T BransVermeulen. d„ Brecleroodse-, weg 87. Santpoort; A. Hckkemade Wit. d.. van Wassenaerstraat 55, IJmuiden-O,; C. M. JansenGroenendaal, z... Min. Lelylaan 4, Velsen-N. Overleden: H. Steenhuise, 67 ;j„ onge huwd. Rijksweg 4S2, Santpoort. Politie reikt burgerij de hand PSV organiseert 18 en 19 Maart sportief evenement De Politie Sportvereniging „Velsen" or ganiseert wandeltochten op 18 en 19 Maart. In een keurig verzorgde prospectus, die op het titelblad een foto van vlaggetjes dag draagt met het opschrift: Wandel mee met de P. S. V. in IJmuiden de stad aan de zee worden de voorwaarden voor dit meewandelen uiteengezet. Burgemeester Kwint heeft een kern achtig voorwoord geschreven, commissaris Weyburg noemt het wandelen een com pensatie van de onvermijdelijke sleur der dagelijkse taak en besluit zijn artikel met een woord van welkom aan de gasten- deelnemers. De heer M, Roos, voorzitter van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft er een opwekkend woord aan toegevoegd. Afstanden en start. Er wordt gewandeld over een afstand van 15 km. voor deelnemers van 14 tot 16 jaar. Aan de 25 km. tocht mogen alleen personen boven laatstgenoemde leeftijd meedoen. De start heeft plaats bij restaurant „Velserend" in Santpoort en het parcours loopt door „Duin en Kruidberg" naar „Slingerduin". Vervolgens wordt koers ge zet naar het eind van de Meeuwenlaan, waar de wandelaar van de 15 km. tocht rechts afzwenken in de richting van Vel- serbeek. De „lange afstgnds"-mensen gaan via het Tiberiusplein door naar het nieuw be bouwde gedeelte van de gemeente, over Julianabrug en Koningin Wilhelminakade, Bik- en Arnoldkade naar de „kop van de haven", Kleine-, Midden- en Noordersluis worden bewandeld, dan gaat het verder over de Staalhavenweg naar de Rijkspont. Via Velsen en Velserbeek, door Waterland en Beeckestein komt de ongetwijfeld lange stoet over het Kerkpad in het dorp Santpoort. De Wüstelaan en de Duinweg in Santpoort-station zijn de wegen waar langs men weer bij het uitgangspunt, dat tevens de finish is^terugkomt. Blijvende herinneringen. Wat de P. S. V. op touw zet is altijd voor honderd procent „af". En zij, die, hetzij in groepsverband, hetzij individueel een van deze tochten volbrengen, kunnen als herinnering een speciaal ontworpen aardewerk beker in ontvangst nemen. Er is evenwel een „maar" bij: de tocht moet binnen 5lh uur zijn volbracht. De beker wordt dan echter ook onmiddellijk aangeboden. Aan de groepen, die na beoordeling door de jury, in aanmerking komen, wordt een extra groepsprijs uitgereikt. De inschrijving voor de deelneming sluit op Maandag 13 Maart. Niet slechts dat na die datum het inschrijfgeld wordt verhoogd, zij, die zich na die tijd opgeven GYMNASTIEK-MATERIAAL VOOR DE DA COSTA-SCHOOL. B. en W. stellen de raad voor een crediet te verlenen aan de Da Costaschool teneinde over te kunnen gaan tot de aanschaffing van ontbrekende oefenmaterialen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan deze school. lopen kans te moeten wachten op de ber- inncringsbekcr. Het is te hopen dat zeer velen zowel uit Velsen als uit omligende gemeenten aan deze wandeltochten zullen deelnemen. Iedereen is welkom, zegt men op het Hoofdbureau en niemand behoeft enige angst te hebben halverwege aan de weg te worden achtergelaten, want de afdeling Velsen van het Nederlands Rode Kruis gaat mee. Zo zal op 18 en 19 Maart „jong Kenne- merland" zich scharen onder de vanen van Velsens politie en met dit corps de heilzame invloed ondervinden die de wan delsport heeft op lichaam en geest. Propaganda-feestavond Centrale Bond De afdeling IJmuiden van de Centrale Bond van Transportarbeiders organiseert Zaterdag 11 Maart een propaganda-feest avond in het Patronaatsgebouw. Het ge zelschap Jan van Ostade presenteert een non-stop-programma onder de titel „Tus sen licht en donker". Broederschap Sint Willibrord in de Oud-Katholieke Kerk Maandag 27 Februari werd in een bij zonder generaal kapittel te Utrecht door de aartsbisschop van dc Oud-Katholieke Kerk mgr. dr. A. Rinkel de eerste rector der Broederschap Sint Willibrord, professor M. Kok van Amersfoort, geïnstalleerd. Door de leden werd ten overstaan van de rector vei-klaard, dat zij bereid zijn de zeven regels naar beste vermogen te zullen onderhouden. Deze broederschap voor geestelijken en leken, met de zinspreuk ..Bid en Werk", is ontstaan uit een groeiend besef, dat boven, al een sterk, diep en trouw geloof, dat zich uit in woord en daad, de kerk moet maken tot wat zij naar Christus' eis behoort te zijn. De aartsbisschop wees er in zijn rede op, „dat de leden der Broederschap niet onder kend moeten worden, doordat zij de regels trouw navolgen, doch door een vanzelf sprekend gedrag, dat hen alles doet ver richten, wat de kerk vraagt. Zij moeten het zuurdesem zijn, dat heel de kerk en hun omgeving moet doortrekken, opdat, bovenal in deze tijden van nood, de kerk niet alleen staande blijft, maar ook on wrikbaar staat." Het eerste kapittel is samengesteld uit prof. M. Kok (Amersfoort), prof. P. J. Jans (Amersfoort), pastoor G. A. van Kleef (Leiden), H. J. W. Verhey (Rotterdam) en zuster C. M. Verkerk (Beekbergen). SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 1 Maart kwamen de haven van- IJmuiden binnen: Friso, van Rotterdam. Asperity. Londen; Zwarte Zee, Rotterdam: Niobe. Caen; Bruay. Caen: Tempo, Goole Norderki'll, Bremen; Aegir, Immingham; Regeja, Londen; Wilma, Hamburg; Merk- land, Londen; Surte, Londen; Brage, Stock holm; Roelf, Hamburg. Vertrokken zijn: Medee naar Antwerpen; Arabitt, Stockholm: Theodora, Londen; Zwarte Zee met. B.W 19. Melbourne; Horst. Assens; Batavier III. Antwerpen; Finn, Ant werpen; Tempo. Delfzijl; Temple Yard. Sheffield;: Amstcldiep. Rotterdam: Stuyve- sant. West-Indie: Bucklaw. Rotterdam: Con- gostroom, Antwerpen; Pollux, Rotterdam. S.V.IJ. verhuist naar „Schoonenberg" Als gevolg van de slechte toestand van het sportterrein aan de Thornstraat zullen de elftallen van SVIJ in het vervolg ge bruik maken van de bij terreinen van het sportpark „Schoonenberg". Het programma voor Zondag5 Maart luidt: EDO 5—SVIJ 1; SVIJ 2—Storm vogels 6; WB 5—SVIJ 3; EDO 9—SVIJ 4. De adspiranten spelen Zaterdagmiddag tegen WB C op het terrein Schoonenberg. Het hoekje van IJmuiden. Donderdag 2 Maart. Nu Koning Winter onverwacht voor de tweede keer om een hoekje is ko men gluren en een paar geestdriftigen al stiekum eens het nog verse laagje vet van hun schaatsen hebben staan vegen, zal ik maar gauw blij zijn met de vele brieven, die me deze week uit de „familie" bereikten: als het nog eens door mocht vriezen staat Tante Els er vermoedelijk weer lelijk naast! Denken jullie om de vogels, als de grond zo hard blijft, want ze hebben het nu helemaal hard nodig met een lange, schrale tijd achter de rug. Laten we de correspondentie beginnen met twee nieuwen, die naar de originele namen HAAIEVEL en LAPPER KRIS PIJN willen gaan luisteren. Waarom, zul len jullie vragen? En al geef ik nooit tekst en uitleg van de gekozen schuilnamen, in dit speciale geval moet ik de nieuwe nichten toch even aan jullie voorstellen: HAAIEVEL en LAPPER hebben eens op getreden in een toneelstukje en daar heb ben ze die naam aan overgehouden. Wel kom, geëerden hoe meer zielen Frankrijks president Vincent Auriol vindt ondanks zijn drukke werkzaamheden als staaishoofd altijd nog ivel even de tijd voor een stoeipartijtje met zijn kleinzoons Jean-Clauae en Jean-Paul in de twin van zijn ambtswoning. De president en mevrouw Auriol, die hier lachend toezietvertrekken Maandag voor een officieel bezoek van enkele dagen naar Engeland. weet je wel? Alleen HAAIEVEL moet nog even haar verjaardagsdatum en leeftijd opgeven. Voor het maandraadsel mag ik LAPPER KRISPIJN misschien wel ver wijzen naar het „Wedstrijdbabbeltje" van de vorige week, waarin ze haarfijn aan de weet komt, wat ze doen moet. Na tuurlijk kun jij dezelfde aardige dingen uit je gewone dagelijkse leventje vertellen als de anderen: je beleeft immers elke dag wat anders! Je groeten aan het hele koor van nichten en neven breng ik hierbij graag over als ze nu allemaal tegelijk gaan teruggroeten, raakt mijn brievenbus vast verstopt! KOLIBRI is, ge loof ik, een beetje ziek. Gaat het al wat beter, kleine vogel? Als je je nu maar goed kalm houdt en niet te gauw „op" wilt, kun je het komende voorjaar weer helemaal gezond en vrolijk begroeten. Ben jij zo'n baas op de mondharmonica? Je moest me er maar eens een gramofoon- plaat van sturen! Je moeder heeft groot gelijk, dat ze Bruno niet op bed wil heb ben, want dat is niks fris, vind je wel? Ja Kolibri, jullie waren dezelfde raadsel-in- ders, zodat ik ook jou nog wel bedank. Als je nog eens wat kunt helpen, graag! Wie dacht, dat GEORGE FORMBY van het toneel verdwenen was, heeft het mis gehad, want hier is hij weer. Met de hand op mijn hart kan ik George antwoorden, dat de vorige brieven nooit bij mij zijn gearriveerd. Anders had je natuurlijk ant woord gehad. Vraag de „bezorgers" nog maar eens goed uit, hoe het precies ge gaan is. MARIANNEKE moet ik tot mijn spijt antwoorden, dat ik geen familie in Zuid-Afrika heb, wel een kennis en als ik weer eens schrijf zal ik je vraag zeker overbrengen. Een montere brief van BLAUWDRUIFJE staat, zoals gewoonlijk, vol gezellige dingen: over bloemen en paddestoelen. Die laatste heb ik nagezocht aan de hand van jouw vrij nauwkeurige beschrijving en ik zou zeggen, dat het „Dennenmoorders" of „Berkenzwammen" geweest zijn. De kleine paddestoeltjes op het dode stukje hout kunnen Hvpholoma's geweest zijn. Waren ze oranje-bruin? Prachtig. meiske over die zinneloze vernieling van de natuur zijn we het vol komen eens. Ja, je maandraadsel is bin nen. Hè, hè,, hier is VIOLIER ook weer eens. Ik. dacht dat deze anders zo trouwe bloem uitgebloeid was.Brr, wat een koude douche waren die wiskundeeyfers van jou! Ik zal Uedcle daar eens Heel Ernstig over onderhouden moeten, want dat past een jongedame niet. Hoe is het met je spreekbeurt over het nuttige en leerzame ras der angorageiten gegaan? Ik geloof er ronduit niets van. dat jij geen opstel zou kunnen maken. Helemaal niets en daar heb ik mijn gegronde redenen voor Kom je nu in 1968 weer met de volgende brief? ALPENKONINGINNETJE meent dat ik het vertrouwen in de padvinderij-bazar heb verloren. Niks hoor ik wacht met toenemende spanning op de dingen die komen gaan! Ja. over de gedenkdag voor de padvinders heb ik al heel veel verha len uit onze kring gekregen, dat schijnt een prettig feest te zijn geworden. Een trouwe schrijfster is ook RESEDA, die me meteen maar uitnodigt voor die bazar. Ik kom vast, maar dan natuurlijk geheim zinnig verkleed als zigeuner of zo. Zo'n herbarium is een kostbaar bezit, rese daatje: wees er maar zuinig op. ALPEN KLOKJE doet extra haar best omdat ze Tante Els een week heeft overgeslagen. Dat is nog eens een goeie nicht! (niet van wege dat overslaan natuurlijk). Ja, kindje, een machine, zoals ik jullie in het maand raadsel opgaf te beschrijven zou misschien wel makkelijk zijn, maar tegelijkertijd toch ook erg lastig, want de wereld zou er helemaal door op z'n kop komen te staan. TANTE ELS FELICITEERT: DRUIVENJURKJE. die verleden week Zaterdag haar verjaardag vierde. Het is wel wat laat, maar ontvang nog mijn beste wensen, 'hoor meiske! Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraad- sel was: „Hieronder ligt een schat ver borgen, tien meter diep". De goede geheimschriftontcijferaars (en -sters) waren: GEORGE FORMBY, AL PENKONINGINNETJE, VIOLIER en BLAUWDRUIFJE. Het nieuwe weekraadsel komt dit keer van onze RESEDA, die jullie het volgen de vraagt: a. Wie is blij met eksterogen? 1Het eerste koop je bij de groenteboer, mijn tweede gebruik je als schrijfgerei, mijn geheel doe je liefst 's nachts. c. Hoe lang slaapt een ezel? d. Op mijn geheel kun je schrijven, maar zonder mijn drie laatste letters kun je me opeten. e. Wat kun je nooit nat maken? f. Met welke boog kan niemand schieten? g. Wie is dit: Een vrouwtje met een wit jasje aan, dat steeds kleiner wordt? De oplossing van het „pereboomvraag stuk" is heel eenvoudig: Er hing maar één peer aan die boom, dus er kwamen geen peren af! Wedstrijdbabbeltje Om der wille van de kinderen, die me vragen de inzendingstermijn voor de maandwedstrijd nog met één week te ver lengen, zal ik dat deze keer doen, maar volgende week Dinsdag is het echt afge lopen hoor! Want Donderdag moeten de prijswinnaars in de krant. Jullie moesten eens weten wat een fantastische verhalen ik al binnen heb! Zetten jullie er vooral je naam en schuilnaam onder en sturen jullie het in op een apart velletje papier? Scheepvaartbeweging in Februari Gedurende dc maand Februari werden in de buitenhaven van de Hoogovens 11 sche pen mei erts (inhoud 108.051 m3>. een teer- lader (inhoud 20.495 m3) en een teerlosser (inhoud 1.118 m3) binnengebracht- Voor de binnenhaven der Hoogovens kwamen uit zee om ijzer le laden 7 schepen 'inh. 20.514 m3). van Amsterdam om ijzer te laden 8 schepen (inh. 26.052 m3». Uit zee kwamen om steen te lossen 5 schepen (inh. 10.385 m3) en om kunstmest te laden 1 schip (inh. 450 m3>. Voor de papierfabriek kwam uit zee 1 schip om hout te lossen (4715 m3). met cellu lose arriveerde eveneens 1 boot (4771 m3). Drukte op het kanaal 299 schepen naar Amsterdam: 11 naar Zaandam; 2 naar Spaarndam en 1 naar Be verwijk. 307 schepen van Amsterdam; 7 van Zaan dam, 1 van Spaarndam en 2 van Beverwijk. Bijleggers (storm-, mist- of machine- schade): uit zee 4 schepen (inh. 4751 m3); van binnen 41 schepen (inh. 89289 m3). MARKTBERICHTEN IJM 183 Vikingbank f 23.850; IJM 71 Bloe- mendaal f 14,590; IJM 283 f 4,545; KW 92 f 2.150. Een VEM-trawler besomde f 31.600. Aanvoer 150 kisten tarbot en tong; 15 kisten heil bot; 440 kisten schelvis; 420 kisten kabel jauw; 380 kisten koolvis; 20 kisten leng: 310 kisten schol; 530 kisten haring; 320 kisten makreel, 100 kisten schar, 30 kisten bot, 260 kisten wijting, 80 kisten poontjes, 20 kisten diversen. Tezamen 3075 kisten. Prijzen Heilbot 2.70—2; gr. tong 2.10—2.05; gr. m. tong 2.20—2.10; lel, m. tong 2—1.75: I 1.34 1.15; II 0.93—0.70. Alles per kg. Tarbot I 2.45—1.85 per kg; II 86—73; III 76—72. IV 67—45; kl. heilbot 92—86; tong schar 7771.50; schartong 29; gr. schol 47.50 42.50; gr. m. 48—47: kl m. 5248; kl I 43—25, II 33—8.50; schar 13—4.60; bot 19— 9.50; haring 16.50—12; makreel 32.50—10.50; gr. gul 47—39; m. gul 47—41; kl. gul 37—34; kl. koolvis 23—13.50; kl. koolvis wit 42; ham 6559; haai 23.50—19; poontjes 14—8.20; gr. schelvis 66.50—51; gr, m. schelvis 65—53.50; kl. m. schelvis 63.50—59; I 5550; II 41 18.50: wijting 3812. Alles per 50 kg. Lijdensmeditaties te IJmuiden In de Oud-Katholieke Kerk aan de Wil helminakade worden de lijdensmeditaties dit jaar Donderdagsavonds om half acht door pastoor C. F. Nieuwenhuysen gehou den. De eerste meditatie is op Donderdag 2 Maart. „ORANJE" VAN HET RECHTE PAD AFGEWEKEN. Een ogenblik zagen de belangstellenden Dinsdagmorgen de binnenkomende „Oran je" over stuurboord afdrijven, waardoor het schip wat dwars binnen dreigde te komen. Men slaagde er echter weer spoedig in, de kolos op het rechte pad te helpen. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 28 Februari: IJM 71, Bloemendaal. rederij Bloemendaal. met vis. vertrokken 16 Februari; SCH 92 Herman, met vis, vertrokken 16 Februari. Naar zee vertrokken 28 Februari: IJM 94 Zwarte Zee; IJM 3 Tubantia; IJM 16 Bergen en SCH 91 Abraham. Driehuis Onderwijzers lieten verstek gaan bij lezing over schoolwerktuinen De heer H. Korrelboom, adjunct-direc teur van de gemeentelijke school- en kin dertuinen te 's-Gravenhage, hield Woens dagavond voor de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde afdeling Velsen in de koffiekamer van Westerveld een lezing over school- en kindertuinen. Hij zette in zijn inleiding in het kort het begrip „schoolwerktuinen" uiteen en zeide dat hieromtrent nog veel misverstanden bestaan. Over het algemeen denkt men. aldus de heer Korrelboom, bij het woord kindertuinen, aan speelplaatsen voor kin deren, waarbij men bovendien school- en kindertuinen verwart. Kindertuinen zijn plaatsen waar kinderen zelf planten en bloemen kweken en schooltuinen zijn in gesteld om onderwijzers hun lessen rnèt levend materiaal te doen verduidelijken. Hij noemde in dit verband de tuinen in Den Haag waar op een stuk land kunst matig duinterrein, bosterrein en heide- terrein bijeen zijn gebracht. Bovendien is hieraan een kinderboerderij verbonden waar „lessen" met jonge dieren worden gegeven. Spreker weidde enthousiast uit over de voordelen van dergelijke instellingen en zeide het te betreuren dat andere gemeen ten door de hoge kosten hiervan afschrik ken. Hij gaf vervolgens aan de hand van statistische gegevens de enorme groei van het Nederlandse volk in de laatste 120 jaar aan en het hiermede verband hou dende verlies van natuurschoon door in dustrialisatie, huizenbouw en wegenaan leg. De weinige natuur die ons dan nog overblijft, aldus de heer Korrelboom, wordt door de jeugd geruïneerd en hij kwam hiermede op het nut dat „schoolwerktui nen", die de jeugd liefde voor het natuurschoon bijbrengen, afwerpen. Zijn lezing werd met lichtbeelden verduidelijkt. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer J. H. v. d. Burg, het te betreuren, dat niet een van de onderwijzers aan de uitnodiging om deze lezing bij te wonen, gehoor had gegeven. Rijwielbergplaats voor de Jan Campertschool Het is gebleken, dat ongeveer 50 kinde ren voor het bezoeken van de Jan Cam pertschool te Driehuis, gébruik maken van een fiets. Bij de school is echter geen bergplaats, zodat de fietsen zonder meer in weer en wind tegen het schoolgebouw worden geplaatst. Deze tosetand dient naar de mening van B. en W. niet te wor den bestendigd. Zij achten dan ook de bouw van een rijwielbergplaats noodzake lijk. Om de kosten zo laag mogelijk te houden en mede uit overweging, dat de school zelf, alsmede de in de nabijheid staande schuren, van hout zijn opgetrok ken, zijn zij van mening, dat deze berg plaats in hout moet worden uitgevoerd, op een gemetselde fundering, met als af dekking eternit golfplaten. De kosten zullen naar raming ongeveer 2250.bedragen. De raad wordt voorgesteld een crediet tot dit bedrag te verlenen. Santpoort „Braak land" door de Katholieke Arbeidersjeugd Door de afdeling „Toneelspel" van de KAJ, afdeling Santpoort, is in studie ge nomen het stuk „Braak land", een spel over de opvoeding van de verwaarloosde jeugd door Lambert Melissen. Het stuk wordt ingestudeerd onder regie van de heer A. Bruinenberg en het zal na Pasen, op de planken worden gebracht.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7