Sfrengere maatregelen op het kampeerterrein GARNALEN CROQUETTEN Beverwijk B.D.1) Velsen-Noord Santpoort Paviljoen Paradis Vrijdag 3 Maart 1950 CASTRICUMS RAAD Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Castricum bijeen voor zijn eerste ver gadering in dit jaar. De ontslagverlening aan een onderwijzer van de openbare school deed de heer Th. Berlee (K.V.P.) vragen, waarom B. en W. zelf de datum moesten vaststellen en waarom de door de betrokkene vastgestelde datum niet in het ontslag genoemd wordt. De voorzitter, burgemeester C. F. S m e e t s, antwoordde dat dit een clausule was die volgens de wet vereist wordt. De heer N. V e 1 d t (K.V.P.) vroeg of de woningen voor Ouden van Dagen al een bestemming hadden. Dit bleek niet het ge val te zijn, daar de huizen volgens de voor zitter nog niet opgeleverd zijn. De vergadering nam in principe het be sluit om de grond tussen de provinciale weg en de Kramersweg aan de Provincie te ver kopen voor 4000 per ha. De heer J. Kaamdorp (K.V.P.) bracht de vrees naar voren dat de „Onderlangs" afgesloten blijft, waardoor het enige speel terrein voor de jeugd, de Papenberg, onbe reikbaar blijft. Dit pad zal verlegd worden, aldus de voorzitter. De heer Th. Berlee informeerde of de aankoop van de gronden, benodigd voor de nieuwe begraafplaats niet samen kon vallen met de verkoop van de grond voor de pro vinciale weg. Daar het eerste in de zeer nabije toekomst dient te geschieden en het laatste van veel later zorg is, oordeelt de voorzitter het onmogelijk, deze twee transacties te combineren. De 5 uitkering aan het gemeenteper- soneel, de vaststelling van de uitkering per leerling aan de bijzondere scholen, respec tievelijk 15.48 voor de Finse school op Baklcum en 21.10 per leerling voor de R.K. jongens- en de R.K. meisjesschool en de school met de Bijbel, en de subsidiëring voor de kinderuitzending werden zonder enig commentaar goedgekeurd. Met dit laatste punt was een bedrag van 649. gemoeid. Kamperen in principe verboden Vervolgens kwam een wijziging van de politieverordening aan de orde inzake het kamperen, waarbij het kamperen in de gemeente in principe verboden wordt. B. en W. kunnen ontheffing verlenen van dit verbod aan aanvragers, mits de terreinen en gebouwen voldoen aan de eisen, die de A.N.W.B., de ..Nederlandse Jeugdherberg- centrale" of Veilig Tehuis" stellen. De heer Th. Berlee stelde voor het politietoezicht op individuele trekkers en kampeerders te verscherpen. „Dat zijn de heibelsohoppers" riep spreker uit. De voorzitter wees in dit verband op de eisen, die bovengenoemde verenigingen stellen, waarvan er één luidt, dat de kam peerders om elf uur binnen moeten zijn. „Geldt dat ook voor het kamp?" vroeg de heer Th. Berlee. Spreker was daar n.I. om 1 uur nog wel eens geweest en alles was op dat tijdstip nog in volle actie. Voorzitter: „Dit zal nu afgelopen zijn, want ook het kampeerterrein zal zich aan die voorschriften moeten houden. De wethouder G. Meyer (P.v.d.A.) en de heer Th. Berlee vonden deze maat regelen' toch wat al te drastisch, waarbij de laatste nog wees op de vele pensiongasten 's zomers in Castricum. Hij bleek alleen maar kwaad te zijn over het feit dat zijn kinderen 's nachts om drie uur door de opgeschoten jeugd wakker worden ge schreeuwd. Mevrouw A. Verhoeff (K.V.P.) wees ook nog op de mannen, die in de continu bedrijven werken en door deze maatregelen niet op het kampeerterrein kunnen komen. Na enig heen en weer gepraat werd het voorstel tenslotte geaccepteerd. Aan het P.E.N. zal 324- m2 grond aan de Brederodestraat worden verhuurd voor de prijs van 1415,30, waar een nieuw trans- formatorhuis gebouwd gaat worden. De heren Th. Berlee en wethouder P. de Vries (beiden K.V.P.) deden een poging om het oude transformatorhuis tegenover .het postkantoor-Bakkum weg te krijgen, waarvoor de voorzitter zijn best beloofde te zullen doen. Het partieel uitbreidingsplan van Castri cum achtte de woordvoerder van de Katho lieke fractie de heer Th. Berlee niet voor openbare vergadering geschikt, welke me ning door zijn fractiegenoten werd gedeeld. De voorzitter besliste dan ook dat dit punt aan het einde der vergadering in gesloten zitting behandeld zou worden. De verhoogde presentiegelden voor de leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim en de suppletoire begroting werden als hamerstukken behandeld. In de suppletoire begroting waren 200 exempla ren inbegrepen van de brochure van de VOOR DE VASTEN van „DE BICKBAR" Oosterduinweg 31 - Tel. 5681 - IJmuiden DE ZAAK VOOR DE FIJNPROEVERS (Adv.) Nederlandse Gemeenten voor het aankwe ken van burgerschap en burgerzin. Het voorstel om de landweg tussen de Kramersweg en de Beverwijkerstraatweg te dopen in „Puikman" vond algemene in stemming. Over de onderhandse verhuur van tuin grond aan A. Kaandorp en A. Zonneveld, de z.g. „Warrekamp" werd uitgebreid ge sproken. De betrokken huurders wilden dit stuk land voor zes jaar huren en er een pompinstallatie op zetten. De heer Berlee had graag gezien, dat deze grond, die volgens hem ook met een pompinstallatie niet te redden is, als bouw grond wordt gebruikt voor 150 woningen. Na ampele bespreking werd het voorstel toch maar aangenomen. Wensen en verlangens De rondvraag leverde een „kwalijk rie kende" historie op over een ontbrekend riool aan de Tweede Groenelaan en een niet gedempte sloot tussen de Bakkummer- straat en Brederodestraat, waarin de peu ters wel eens een nat pak halen, beide ter tafel gebracht door de heer Berlee. De heer W. Buimer (P.v.d.A.) sprak over het stukrijden van trottoirs door vracht auto's. De heer J. Kaandorp zag gaarne de spoorwegovergang aan de Beverwijker straatweg duidelijker aangegeven in ver band met de vele ongevallen de laatste tijd. Het lid N. Bel graver (C.H.) pleitte voor T.B.C.-onderzoek voor de gehele be volking en de heer H. T w i s k (K.V.P.) zou de oorlogssouvenirs in de vorm van een massa prikkeldraad bii de spoorlijn, die het vee overlast veroorzaakt, opgeruimd willen zien. De heer J. v. d. Mey (K.V.P.) klaagde over de overlast, die de honden veroor zaken en mevrouw Verhoeff (K.V.P.) vroeg naar de subsidie voor de Gezinshulp. De voorzitter zegde toe al deze op merkingen en vragen te zullen bezien en sloot te 9 uur het openbare deel van deze vergadering. VAN KLEEF-KOS8EN HOUDEN DE LEIDING BIJ „BRICAS" De 22ste drive van „Bricas" bracht in de stand in de bovenste regionen geen veran dering. Het leidende koppel Van Kleef Kossen blijft nog steeds onbedreigd aan de kop, daar geen der overige koppels het punlenaanlal van 131(2 overtrof. De 22e drive werd gewonnen door een outsider, het koppel G. LuteB. Tromp, dat 151 punten behaalde. Op de ranglijst bezet dit koppel met 2798 punten de elfde plaats. Het koppel Van KleefKossen dat de eerste plaats bezet, heeft 3290(2 punt behaald. PROTEST AFGEWEZEN. Het protest van C.S.V. tegen het toeken nen van een strafschop, die in een doelpunt werd omgezet, aan „Randers" in de wed strijd tussen Randers en C.S.V. is wegens te laat indienen niet ontvankelijk verklaard. Agemda voor Beverwijk VRIJDAG 3 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „John Doe, de man die het meende". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Die dwaze mr. Jones". W. B. Theater, 8 uur: „Virginia". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De Kampioen". ZATERDAG 4 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „John Doe, de man die het meende". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Die dwaze mr. Jones". W. B. Theater, 8 uur: „Virginia". Corso Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: „De Kampioen". Het relaas van een ontdekkingsreiziger Om gelden bijeen te brengen voor een motorboot heeft de missionaris pater Meu- wese, die begin September 1948 op Nieuw- Guinea een vrij grote rivier ontdekte, die tot nu toe op geen enkele kaart stond aan gegeven, Donderdagavond in het K.S.A.- gebouw een lezing gehouden, welke met lichtbeelden werd verduidelijkt. De rivier werd ter ere van de nieuwgekroonde Ko ningin de Julianarivier genoemd en bij het verkennen kreeg pater Meuwese contact met stammen die er een heel eigenaardige leefwijze op na hielden. Spreker zette aan de hand van een kaart allereerst uiteen in welk gebied hij werk zaam was en deelde hierbij mede dat hij reeds 15 jaar als missionaris op Nieuw- Guinea werkzaam is, waarvan 13 jaar on der de koppensnellers. Deze mensen leven nog onder de primitiefste omstandigheden, zonder het minste idee van hygiëne. Zo werden in het nieuw ontdekte gebied de overledenen niet begrS^en, maar in een holle boomstam aan de zon blootgesteld. De overleden vrouwen op een afstand van vijf minuten gaans van het dorp, de overleden mannen vlak naast het mannenhuis. Men heeft er geen normale hutten, waarin de man met vrouw en kinderen samenwoont, maar zogenaamde mannen- en vrouwen huizen. De mannenhuizen liggen op de be gane grond en kunnen meestal meer dan honderd man herbergen. De mannen blij ven als groep bij elkaar om eventuele aan vallen van koppen snellende stammen af te slaan. Daarom zijn de woningen der vrouwen en kinderen op palen gebouwd, welke soms 20 a 25 meter boven de begane grond uitsteken en zijn dan ook voor even tuele aanvallers tamelijk veilig. Heel anders dan op de rest van deze wereld maken in de nieuw ontdekte ge bieden de mannen zich mooi en boren gaten in neus en oor om bamboe-ringen, schelpen en zelfs varkensstaarten in te hangen. De vrouwen werken er hard in de brandende zon met stenen bijlen om de sagobomen uit te kloppen, waaruit het zo noodzakelijke voedsel wordt bereid. De spreker, die een aandachtig gehoor vond, werd ingeleid door pater Dijks- heul, die op het nut van de missie wees. Winst en verlies voor „Sans Atout" In de afgelopen week hebben de verschil lende teams van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de competitie van de Neder landse Bridgebond. Een aantal uitwedstrij den in Haarlem hadden het volgende resul taat. Hoofdklasse: NBB I wint van team H, de heren HoogeboomTabak en Berleé Hoogeboom met 2813 m.p. Oefenclub 1 speelt gelijk tegen team III de heren Boom- Blom en NijmanZoontjes met 3737 m.p. Eerste klasse: Spel en Vriendschap I verliest van team IV, de heren BraamStiphout en KrabTabak, met 2456 m.p. Spel en Vriendschap II speelt gelijk tegen team V, de heren Zandbergenv. Groningen Jr. en Tant—de Boer. met 38—38 m.p. Tweede klasse: Haarlem Noord VII verliest van team VIII. mejuffr. van Klaveren—heer Ooster- veeri en de heer en mevrouw Striemer met 933 'm.p. Haarlem Noord III speelt gelijk tegen team IX, de heren Grootv. Gronin gen Sr. en SchelvisPekel met 3334 m.p. De uitslagen van een aantal thuiswedstrij den luidden: Hoofdklasse, team II de heren HoogeboomTabak en Bei'leéHoogeboom winnen met 3021 m.p. van Kennemers I; team III de héren BoomBlom en Nijman Zoontjes winnen met 4812 m.p. van Onder Ons I. Eerste klasse: team IV de heren BraamStiphout en KrabTabak verliezen van Politie IJmuiden I met 2139 m.p.; team V de heren Zandbergenv. Groningen Jr. en Tandde Boer winnen van Kenne mers II met 3424 m.p. Tweede klasse: team VII heren Hoenvan Essen en v. Zonv. Zutphen winnen van Kennemers V met 507 m.p.: team VIII mejuffrouw van Klaveren heer Oosterveen en de heer en mevrouw Stiemer spelen gelijk tegen Kennemers IV met 2527 m.p.; team IX de heren Groot van Groningen Sr. en SchelvisPeekei win nen van Haarlemse Bridgevrienden I met 4727 m.p.; team X de dames BraamTabak en de heer en mevrouw v. d. Capelle ver liezen van Politie IJmuiden II met "2448 m.p. Het is geen goed jaar voor de tuinders geweest BET-Veiling betaalt provisie terug De leden der Kennemer Inforen- gersvereniging „De Vooruitgang" hebben hun jaarvergadering ge houden. Hier deelde de direc teur der B. E. T. veiling mede, dat over 1949 2 procent der veiling provi sie van de groenten en 1 procent van de aardbeien wordt terug betaald. De voorzitter de heer J. Böhm gaf een korte terugblik op het jaar 1949 waarbij hij de droogte voor de streek Kennemer- land een funeste invloed toekende. Voor export werden vele artikelen uit de markt gehaald, o.a. bospeen, sla, schorse neren en prei. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Nijman, was kort maar krachtig, ook hieruit bleek dat de mindere omzet aan de veiling het gevolg was van een on natuurlijk jaar. Het ledental was met 25 vooruitgegaan, het lidmaatschap van de proeftuin is van f 2 op f 3 gebracht. De penningmeester, de heer A. Tabak, boekte aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 2227,13 en zijn balans sloot met een voordelig saldo van f 553,91. De aftredende bestuursleden de heren J. Böhm en A. Schoone werden herkozen. De directeur der veiling, dc heer A. Duin, deelde mede dat de provisicregcling voor 1950 gelijk is aan die van 1949. Voor groen ten heeft men een voorheffing van 6 proc.. bij een omzet van f 700.000 of meer wordt 2 proc. terugbetaald, bij een omzet van f 500.000f 700.000 wordt VA proc. terug betaald. Voor dc aardbeien houdt men 4 proc. in, er wordt 1(4 proc. terugbetaald indien er voor f 500.000 of meer wordt geveild, 1 proc. wordt terugbetaald indien men voor een bedrag van f 350.000f 500.000 veilt. Er werden in 1949 126.555 kg. bonen min/der geveild dan in 1948 wat een la gere opbrengst van f 62.965,86 tot gevolg had. Waspeen kwam er 116.097 kg. minder met een lagere geldomzet van f 10.807.60. Spruiten waren er 75.261 kg. minder met een mindere opbrengst van f 21.608.53 Slechts aardbeien werden er meer aange voerd namelijk 136.348 kg., maai* de op brengst was f 15.510.12 lager dan in 1948. „Zij kregen wat zij wilden" als abonnements-voorstelling Een van de grootste attracties van de tentoonstelling op de Jeugdbeurs, die in het nieuwe jeugdhuis van de Hervormde Jeugdraad te Heemstede gehouden wordtis de collectie poppen van de vier prinsesjes, welke door Koningin Juliana beschikbaar is gesteld. Heemsteedse kleuters bewonderen de poppen. De alledaagse werkelijkheid doet zich als een afgebakend gebied aan ons voor: mensen zijn mensen, huizen zijn huizen en geld is geld. De fantasie kenmerkt zich door de scherpe tegenstelling met die wer kelijkheid, hoewel deze axioma's echter primitief en zeer bedenkelijk worden als men ze traoht toe te passen op begrippen ais armoede, eerlijkheid, geloof en derge lijke. Wat de één als onmiskenbare wer kelijkheid beschouwt, bestempelt de ander als pure fantasie waarbij nog komt dat het Engelse gezegde: de waarheid is vreemder dan de fantasie, die het aanzien gegeven heeft aan talloze tragedies en blijspelen, die de grenzen dezer gebieden onontwar baar maken". Zo filosofeert A. Defresne nog een bladzijde voort in het programma, dat de aankondiging begeleidt van het blijspel „Zij kregen wat ze wilden". Het Amsterdams Toneelgezelschap onder Saalborn's regie voerde dit gezellige spel, dat heel wat minder bespiegelend is dan deze zwaar-op-de-handse beschrijving doet vermoeden, in het Kennemer Theater op voor de vereniging „Abormementsvoor- stellingen Beverwijk". „Zij kregen wat zij wilden" is van de hand van Louis d'Alton en kennelijk van Ierse oorsprong. Vol kostelijke ironie be schrijft het de ups en downs van de heer lijk-zorgeloos levende familie Murnagham. Doorlopend aan de grond waar het de fi nanciën betreft, maai' altijd vol levens lust en wijsgerige opvattingen wanneer de moeilijkheden des levens hen komen pla gen, laat geen enkele Murnagham zich ter neer slaan; integendeel de vindingrijkheid om steeds de zonzijde te zien is niet alleen vermakelijk maar ook verkwikkend. Als Murnagham en zijn vijf volwassen sprui ten het vooruitzicht hebben een slordige 50.000 dollar van de traditionele, legenda rische oom uit Amerika te erven, kent hun „opgewektheid" helemaal geen grenzen meer. Totdat De tekst van dit gezellige, pretentieloze blijspel is rijk gekruid met geestigheden. Saalbom, die Murnagham senior speelde, zorgde voor een tintelende voorstelling. Hij werd bijgestaan door Marie Hamel als moeder Murnagham, Carla de Raet en Annie Bout als de dochters, Cas Baas, Her man Sternheim en Gerard Heystee als de zoons, Paul Hüf, Louis van Gasteren en enkele anderen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Estafettewedloop D.E.M. Zondagmorgen houden de D.E.M.-athle- ten een onderlinge estafette-veldloop in het duinterrein le Wijk aan Zee. Elke ploeg wordt gevormd door een dame, een meisje, een senior en een junior, die tezamen .1200 meter lopen. Gezien de goede inschrijving voor deze wedstrijd mag D.E.M. op een grote deel name rekenen en wordt er een felle spor tieve strijd verwacht. Spruit-Bakker clubkampioen van Sans Atout In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baan- straat werden Woensdagavond de laatste wedstrijden gespeeld voor bet clubkampioen schap van de Beverwijkse bridgeclub ..Sans Atout". In groep I legde de heren Spruit Bakker met 186'i- m.p. beslag op het club kampioenschap. De heren KrabTabak met 153 m.p. en de heren BloemendaalHooge boom met 121 m.p. eindigden op de twee laagste plaatsen en degraderen daardoor naar groep II. Met 186 m.p, legden de heren SchelvisPeekei in groep III beslag op de hoogste Dlaats en promoveren daardoor te zamen niet de heer en mevrouw Fris naar de tweede groep. In deze groep degradeer den de heren Tand—van Esser en Tabak- Tuinman naar groep IV. Tot slot werden de heren Hilbertsde Kruif met 1651 m.p. kampioen van groep V en mogen, evenals de heren Poolsde Vries hun geluk in een klasse hoger gaan proberen. De voornaamste uitslagen luiden: Groep I: 1. beren ZandbergenKlesser 42 m.p.; 2. heren SpruitBakker 40! 1 m.p.; 3. heren v. d LindenHoogeboom 37L m.p.; 4. heren Krab—Tabak 31 m.p.; 5. heren Boom—Blom 29'.' m.p Groep III: 1. heren PeekeiSchel vis 43 m.p.; 2. heer en mevrouw Fris 35Vi m.p.; 3. heren W. en G. de Boer 34 m.p.; 4. heren v. Groningen—Groot 30 m.p.; 5. heren GeldermansKleine 29'L- m.p. Groep V: 1. heren Pools—de Vries 42 m.p.; 2. mevrouw Kok—heer Nijman 34 m.p.; 3. dames Hamel Schaal'sma 31Ji m.p.; 4. heer en mevrouw Stiemer 31 m.p. Operatocht van de Gieteling De tweede operatocht, welke de Hoog- ovenbeambtenvereniging „De Gieteling" or ganiseert, zal op Dinsdag 21 April worden gehouden. Men zal dan een bezoek brengen aan de Stadsschouwburg te Amsterdam, alwaar de Nederlandse Opera zal opvoeren de opera „Hoffmans Vertellingen". Ook de „Demotex" ho jaarvergadering in H(^ De jaarlijkse algemene ledem van de Nederlandse Bond Van delaren textiel- en niode-j. staan „Demotex" wordt op Dinsdai u „Brinkmann" te Haarlem Op de agenda staan a, verslagen en verkiezingen morgenuren, 's Middags zal 7S Jansen een inleiding houden n» bliekrechtelijke bedrijfsorganiJ invloed op de textiel- en mJfc waarna Cruys Voorbergh voord sisten in het Frans Halsmu costuumshow uit zijn befaamd zal verzorgen. De dag wordt meu? met attractie besloten. De Commissie van voorbereid;, deze belangrijke jaarvergadering uit de heren G. W. Koel, D. RejJ Schindeler uit Haarlem, H. Reiiii*1 Heemstede, C. W, Botlgcr uit iv en C. de Jong uit IJmuiden. Geneesmiddel te» huidaandoening'. Zuivert de poriën, doet jeuk bedaren, verfrist sterkt de huidweefsels, Bestuur van „De Plaatwellerij" gewijzigd Door het vertrek van de heer C. van Voorbergen, voorzitter en een der oprich ters van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij", naar elders heeft het be stuur een wijziging ondergaan. De heer C. Luttik, die tot nu toe secre taris was, is tot voorzitter gekozen. Verder bestaat het bestuur van de personeelsver eniging „De Plaatwellerij" thans uit de heren K. Schipper, secretaris; C. v. d. Zee, penningmeester, A. de Koning en S. Stam- mis, commissarissen- Wegens zijn verdien sten voor de vereniging is de heer Van Voorbergen tot ere-lid benoemd, waarbij hem bovendien als bewijs van erkentelijk heid een boekwerk als aandenken werd geschonken. „Weduwensteun" verhoogde de uitkeringen De vereniging „Weduwensteun" door en voor het personeel der papierfabriek Van Gelder Zonen heeft door de toeloop van nieuwe leden haar uitkeringen bij over lijden kunnen verhogen. Het bestuur be sloot om met ingang van 1 Januari 1950 de uitkeringen met vijftig gulden te ver hogen en te stellen op 450 per sterfgeval. Toneelvereniging „Concordia" besluit het seizoen De toneelvereniging „Concordia" zal haar jubileumjaar en het seizoen afsluiten met een tweetal uitvoeringen op 29 April en 6 Mei in gebouw „Concordia". Hiervoor is in studie het toneelspel in drie bedrijven van Ladislaus Fodor „Meis jeslyceum". De regie is weer van de heer L. W. Boeree. „S.S.H." geeft een zaaluitvoering De gymnastiekvereniging „SSH", direc teur de heer H. van Wijnen, zal haar jaar lijkse zaaluitvoering op Donderdag 13 April in het Kennemer Theater te Bever wijk houden. Aanvankelijk zou een tweede uitvoering in Velsen-Noord worden gehouden, doch hiervan is afgezien. „Suomi" traint weer op „Watervliet" De athletiekvereniging „Suomi", welke gedurende de wintermaanden haar veld- training in het landgoed „Westerhout" heeft gehouden zal met ingang van Zon dagmorgen voor de buitenoefeningen weer gebruik maken van de sintelbaan op het sportpark „Watervliet". Onder leiding van de oefenmeester P. Heyligers worden weer voorbereidingen getroffen voor het nieu we athletiekseizoen, dat voor „Suomi" druk belooft te worden. „De Bewaarschool" voor Santpoorts Bloei In het Jeugdhuis te Santpoort draait Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Maart voor de vereniging „Santpoort's Bloei" de film „De Bewaarschool". VERTROKKEN SCHEPEN Naar zee vertrokken 2 Maax-t: IJM 183 Viking Bank. SCHEEPVAART Aalsdijk, pass. 28 Bishop Rock. Aardijk pass. 1 Lizard. Adinda ft). 23 te Saigon v. Platlju. Aldabi, pass. 1 Pauls Rock. Alhena, 1 v. Rio dc Janeiro n. Santos Alnati, 1 v. Antw. n. Hamburg Annenkerk, 1 v. Colombo n. FremamJS Alblasserdijk,, 1 735 m. O.MO. Bermuda Aldebaran. 1 520 m. Z.ZO. Kp. Race, Algorab, 2 verw. St, Vincent. Almdijk, 2 verw. Galveston v. Houston Alphacca, 2 verw. te New York, Alphard. 1 800 m. N.NO. Fernando N Alpherat, 1 70 m. Z. Recife. Amsteldiep, 1 te R'dam v. A'dam. A verdijk, 1 380 m. ZW. Flores. Axeldtjk, 2 verw. te New York, Alkaid, 1 v. Victoria. Amstelstad, 2 v. R'dam n. Narvik. Bantam. Djakarta 2 te R'dam. Bengkalis. 1 te Bushire v. Abadan n. Dj Blitar, 2 v. Belawan te Penang. Blijdendijk, 1 te Antw. v. Bremen. Boschfontein, 1 rede Dar es Salaam. Boskoop, 1 v. Barbados n. Plymouth. Blommersdijk, 27 v. Aden. Borneo. 2 v. A'dam. Bloemfontein, 2 v. A'dam n. Hamburg Ceram, pass. 1 Perim. Cistula (li. 1 v. R'dam n. Gibraltar. Clavella (t). 1 anker Banka Congostroom, 1 v. A'dam n. West Airik Cornelis, 1 v. Goole n. A'dam. Dalerdijk. pass. 1 Azoren. Drente. 28 te Singapore. Duivcndrecht (t), 1 te Londen. Delft, 1 800 in. NO. Guadaloupe. Eendracht, R'dam 1 1000 m. ZW. Azores, Enggano, 1 dwars Oran.' Edam, 2 verw. 8 u. R'dam. Farmsum, 1 v. R'dam n. Genua. Gaasterkerk, 1 v. East Londen n. Pt. E Gadlla (t). pass. 1 Burlings. Ganymedes, 2 te R'dam. Gooiland. 2 te Rio de Janeiro. Goya. 28 te Melbourne n. Djakarta. Groote Beer. 2 te Aden verw. Grootekerk. 1 te Port Sudan Gouwe. 1 180 m. O.NO. Madeira. Georgic, 4 n. R'dam v. Djakarta. Hector, 1 v. Genua n Catania. Helena. 1 v. Punta del Gada n. Southa-p Hermes, 2 te Montevideo. Hersilia, 2 v. Guanta te Curacao. Haarlem, 1 680 m. W. Ouessant. Hecuba. 1 150 m. O.NO. San Miguel, Heemskerk, 1 te Manilla. Heerengracht, 2 te Rotterdam. Indrapoera. 3 verm. v. Belawan. Java, 2 te Marseille. Joost v. d. Vondel, 1 640 m. W ZW. Flore Japara, pass. 1 16 u. Point de Galle, Kedoe 2 v. Cheribon te Socrabaja. Kertosono, 1 v. Melbourne n. Sydney. Klipfontein, 1 140 m. ZW. EJizabethbaai Kota Gede. pass. 1 Las Palmas. Kertosono, verw. 3 te Sydney. Kota Inten, 28 20.15 u. v. Aden. Laagkerk, 1 te Abadan v. Basrah. Leerdam. 1 780 m. W. Ouessant Langkoeas, 2 v. Soerabaja n. Mkassai'. Limburg, pass. 1 Barbados. Loenerkerk, 1 v. Genua. Lawak, 1 te Cheribon v. Amerika n. Sec Lombok, 1 te Palembang v. N. Orleans n.3 Mataram. 1 bij Kp. Tenez. Myonia (t). 28 te Sydney v. Thursday c Merwede. 1 120 m. Fernando. Mitra (t), 1 860 m. NO. Martinique. Mijdrecht (t), 1 240 m. W. Kp. Palmas. Madoera. 1 v. Djakarta n. Singapore. Manoeran. 27 te San Francisco Mapia. 1 v. Semarang te Soerabaja. Modjokerto. 28 te Soerabaja verw. 4 n. M2 Meerkerk. 1 v. R'dam n. Japan. Nigetstroom, 1 v. Le Havre n. Antwerp! Nestor, 1 v. Valencia n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 1 te Punta Arenas \w Oranje Fontein, 1 630 m. O.ZO. St. Helta Overijsel, pass. 1 Kp. Comorin, Poseidon, 1 te Carupano v. Cumana. Prins Alexander, 1 290 m. O, Kp. Sable. Prins Willem H, 1 850 m. ZW, Flores, Prins Willem IV. 1 160 m, N. Fayal. Prins Philip Willem, 1 te R'dam V. Ant# Randkerk, 1 575 m. NO. St. Helena. Rijnland, 1 200 m. Z.ZW. Ouessant. Radja, 1 v. Manilla n. Los Angeles. Rijnkerk, 1 pass. Finisterre. Rotti. 1 v. New Work n. Alexandria Sommelsdijk. 27 te Singapore. a Stanvac Benakat (t), 28 v. Singapore n Fu bang. Stanvac Talang Akar (f>. 27 te Pulo Saa Straat Malakka, 28 v. Kobe n. Osaka. Soestdijk. 1 v. Aden n. Suez. Streefkerk. 1 210 m. Z Kp. Verde, Sunetta (t). I 90 m. ZW. Scilly. Sarangan, 2 te Belawan. Somersetshire. 7 verw. te Djakarta v. Aej Stad Dordrecht, pass. 1 Ouessant. Straat Soenda, 27 te Kaapstad. Stuyvesant, l v. A'dam n. Paramaribo. Sibigo, 1 te Port Said. Stad Breda, 28 te beira. Tabian, 1 v. New York n. Baltimore. Tjipondok, 27 te Kobe v. Shimizu. Veendam, 1 280 m. N. Fayal. Woensdrecht (t), 1 140 m. W, Scilly. Waterman, verm. 2 v. Djakarta n. R'dam. Weltevreden, 1 v. Cheribon n. Semarang. Zeeland, 1 v. Blyth n. Hamburg. Zeeman, 6 verw. te Makassar v. Calculu FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks Wat zit de hotelhouder dwars? Dat is niet met een paar woorden te zeggen, dat is zoiets knagends en grimmigs. De kin deren waren afkomstig uit de grote steden, uit Rotterdam'en Amsterdam. Zij hadden de bleekheid en de holle ogen van kleine ellendigen, van lijders en zieken. Hun kleertjes flodderden om de magere benen en armen, zij hadden hun vingers afgelikt toen de roomsoes op was. Een paar hadden in de drukte hun ranja omgestoten, met grote ogen van ontzetting zagen zij dat kostbare en zeldzame vocht over de tafel rand druipen. Dat was een glas ranja waar zij al een paar jaar naar hadden uitgeke ken, het was hun beloofd toen zij nog in hun kazernes en krotten zaten. De tranen die zij huilden om de verloren lekkernij waren tranen om een kapotgeslagen droom van heerlijkheid, zij waren hun ranja kwijt voor zij ervan hadden geproefd. Kijk, dat zit de hotelhouder dwars. Dat er mensen zijn die hun ranja half laten staan als ze weggaan, dat er mensen zijn die met het geld kunnen smijten naar believen en dat er kleine mensjes zijn die met een enkel kwartje tot barstens toe gelukkig kunnen worden gemaakt, maar dat daar niet aan gedacht wordt. Hij heeft de omgevallen glazen opnieuw gevuld, zonder ze in rekening te brengen, de verpleegsters hadden afgepast geld bij zich; zo'n tehuis moet het uitzuinigen om het hele seizoen door verschoppelingen wat te eten en te drinken te kunnen geven. Ik heb nooit kinderen gehad, zegt de hotelhouder, maar ik kan soms tranen in mijn ogen krijgen als ik er een zie, dat ongelukkig is. Een kind dat ongelukkig is vind ik het ellendigste wat er bestaat. Daar moet Bart van Dijk even over nadenken. Hij heeft daar nooit zo bij stil gestaan. Toen Martha een paar jaren na hun huwelijk ging sukkelen en van de been raakte, had hij er zich mee verzoend dat ze nooit kinderen zouden hebben, hij had er nooit zoveel om ge treurd. Hij had het leven met volle teu gen genoten, een huismus was hij nooit geweest, hij had wel eens verlangd naar wat leven en vertier in huis, maar zijn kunst had hem te zeer in beslag genomen. Hij staat er even van te kijken, dat er kinderen zijn die met een glas ranja in d? hemel en met een omgevallen glas in de hel kunnen belanden. Daar heeft hij nooit over gepeinsd. Ik zou met mijn kapitaal wel een paar millioen kinderen een glas ranja kunnen geven denkt hij, een paar millioen kinderen zou ik geluk kig kunnen maken, dat zou een goede ge waarwording zijn. Ik beloof u. dat ge morgen aan de dag weer vijftig glazen i'anja zult ver kopen, zegt hij tegen de hotelhouder, ik ga die galpers daar in het tehuis eens tracteren. Krijg ik ze inkoopsprijs? U krijgt ze inkoopsprijs, zegt de hotelhouder met een klap op de tafel, en ik doe er op mijn kosten een roomsoes bij; maar we moeten er een paar dagen mee wachten, dan is de verrassing voor die peuters groter, ze zijn nu vandaag pas hier geweest. Het humeur van de hotelhouder is er wat beter op geworden. Een man die graag goed doet, denk Bart als hij hem aanziet. Hij gaat vroeg naar huis, er is een onweer op komst, het rommelt al ver in zee. Daar kan hij Martha niet bij al leen laten, dan maakt ze zich ongerust. Zij denkt dat hij ergens in de duinen tegen een hoop zand ligt te snurken en de regen niet zal voelen, .of dat hij op het terras van het hotel zal blijven zitten om naar de bliksem te kijken en dat hij er een klap van om zijn oren zal krijgen. Hij loopt vlug om voor de regen thuis te zijn. Boven hem baggert de maan moeizaam door dikke wolken, zij vaart er door als een rollende kaas. Thuis is het stil. In de achterkamer, die op het Zuiden ligt, is Martha al in bed gegaan, Hetty heeft haar moederlijk ingestopt en daar na haar kamer op de bovenverdieping opgezocht. Martha ligt wakker en staart door het open raam naar de duinen, die af en toe in de golf maanlicht heldere kammen krijgen. Zij voelt daar iets branden en woelen in haar binnenste, het is of haar longen als gloeiende klompen in haar borst wentelen, ze krijgt het er benauwd van. Ze vraagt In een vlaag van angst aan de hemel: Stuur Bart naar huis, laat hem gauw komen, hij zal me wel weer op mijn ge mak stellen. En hij komt vlak daarna binnen, ze hoort hem achterom komen en de deur sluiten. Hij probeert alles zacht jes te doen, maar hij stoot altijd met zijn lange armen ergens tegen aan, hij maakt meer lawaai als hij zachtjes thuis wil komen dan wanneer hij nergens op let. Naderhand zit hij op de rand van het bed en hij vertelt Martha in het donker van de hotelhouder, die kinderen wil ge lukkig maken. En dat ze binnenkort dat stel uit het tehuis zullen tracteren Martha neemt zijn grote, warme hand in de hare en luistert moeilijk. Zij heeft hem niet gezegd, dat ze zich zo ongerust voelt, dat ze zo ellendig is. Zij hoort zijn zware stem, die hij probeert te dempen omdat het nacht is. Zij zegt hem: Ik heb geen kinderen mogen hebben, God weet dat ik er naar gesnakt heb. Bart, als ge de kans krijgt kinderen gelukkig te maken, laat die nooit voorbijgaan. Het is zo schoon, mensen blij te zien en te weten, dat ge daar wat voor hebt kun nen doen. Als ge ziek op bed ligt, dan weet ge het beste, wat schoon en goed is. Bart, het kan zijn dat ik niet dikwijls meer in de gelegenheid kom om iets te doen voor anderen, en ik zou er zo'n plezier in hebben. Gezondheid is een grote schat, omdat ge met een gezond lichaam alles kunt doen waar ge plezier in hebt. Maar ik zeg het u, Bart, het is nog schoner om er mee te werken voor anderen. Als ik er eens niet meer ben Bart, denk er dan aan wat ik u gezegd heb, ge moet dat niet vergeten, Baai; zwijgt, hij weet niet goed wat te zeggen. Dit is zo'n eigenaardig gesprek midden in de nacht. Hij voelt de hand van zijn vrouw om de zijne klemmen, die hand is heet en klam. Martha, ik ge- geloof dat ge niet goed zijt, ge bent zo warm. Ik zal u eens goed toedekken, mis schien hebt ge wat koorts. Hij wil opstaan, maar Martha's hand laat hem niet los. De magere vingers zijn rond de zijne gespannen als een stalen veer, zij knellen de zijne dat het pijn doet. Martha, waarom knijpt ge me zo, is er iets? Hij ziet in de vlagen maanlicht dat zijn vrouw met wijde ogen omhoog kijkt naar de zoldering, zij antwoordt hem niet. Als een tromgeroffel komen de eerste regendroppels tegen de naar buiten open- staande ramen. In de verte, maar dill en zwaar, nadert de donder. Er stee.c wind op, het ruisen van de zee worot dei*. Hij maakt voorzichtig de stra vingers van zijn vrouw los van zijn hij houdt haar dunne pols vast haar aim op de dekens. Maar Martha's arm schuift laf naar opzij en valt langs de bedraco, blijft traag even slingeren en han=' stil, als een rafelend touw hangt o'- in het donker. Martha is dood. Bart van Dijk zijn hoofd bonst op de bedrand, zijn Be tasten langs de koude wangen en 0 open ogen. Dat zwakke leven is M" vlucht, het is tussen zijn vingeren j vloeid, hij heeft het niet kunnen v den. HOOFDSTUK V. Daar ziet Van der Giezen door van de deur het verbaasde gezt tante Jans. Zij kijkt hem aan na trokken wenkbrauwen. Van der - kan verder alleen haar spitse n die zij om de deur steekt. 1 i even 5 als altijd, denkt Van der Giezefc Jans haar neus is gelijk een prie met plezier door uw hart zou s te zien wat daar in zit en het aan vertellen. (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6