Een In de Velsense Heerenduinen wordt één huis per dag gebouwd La traviata Sport in het kort KOOPT EEN BOEK bij:AB. DE JONG Om het persoolijk damkampioenschap van Nederland BOEKEN bü VAN DORP Emigratie-vooruitzichten openhartig besproken: Canada en Zuid-Amerika bieden kansen THALIA y 3 Maart 1950 stadsdeel verrijst uit het zand Een „mechanische chef" regelt het tempo ,je voet van de Velsense Heerenduinen gaat een modern vissersdorp, deel van f,r nieuwe stad, verrijzen. Draglines en bulldozers zijn maandenlang in de weer vleest om een terrein van 20.000 m2 te egaliseren en bouwrijp te maken en nu het gelijk zover is, komt er reeds enige tekening in dit nieuwe stukje Velsen: de wlldozers hebben plaats gemaakt voor een „rijdende" hijskraan, die het leeuwendeel -a het werk voor haar rekening neemt, de rioleringen zijn gelegd en een groot deel de funderingen is eveneens gereed gekomen. In Juni zullen de eerste huizen be- d kunnen zijn. Ce aannemer van dit uitgebreide werk _C,V. Aannemingsbedrijf voorheen fir- jl Krap te Utrecht heeft eigenlijk ïkthsgin nogal wat tegenslag oncTervon- toen een legertje vaklieden onder lei- •avanir. S. Subbotin en de heer C. de jü, zich de vierentwintigste November gietwerk meldde, bleek men met de af- pvirgen nog niet zo ver gekomen te zijn iiaetflë bouw onmiddellijk kon worden jennen: de wegen waren nog niet gelegd c een groot deel van het terrein bleek nog -ciesns bouwrijp te zijn. Zonder veel hin- jcvan de afgravers te hebben, was men ïiiüikig in staat alvast enige voorberei de werkzaamheden te verrichten. De öcüeketen werden gebouwd, betonbekis- ^en verrezen uit het duin en verder i ook het stelhout voor de elemen- latauw klaar. Iwee weken geleden werd pas met het lelijke werk begonnen. Er worden 186 gezinnen geholpen Op het voormalige duin terrein zullen in Stol twaalf huizenblokken gezet worden: Étlokken van acht, twee van tien, twee raisjen en vier van dertien woningen. dm 122 woningen, waaronder 64 duplex- wÉgcn, zullen aan 186 gezinnen plaats tilden, Verwacht mag worden, dat reeds ia Juni de eerste huizen voor bewoning ge- Khikt zijn. De duplexwoningen, welke voorlopig voor twee gezinnen bestemd zullen zodra de woonruimte dit toe- lui, tot ééngezinswoningen worden ver ted, Op het ogenblik heeft men 28 Meringen gelegd en zijn er 29 onder han en. De huizen van dit moderne dorp zullen, teel daar in architectonisch opzicht ui aan .te zien zal zijn, montagewoningen rrien. In de Heerenduinen treft men dan Meen reusachtige stellages of enorme flpeis rode bakstenen aan. Een grote portaalkraan doet het feitelijke TtDeze kolos geeft het tempo aan en rit daarom „de chef van het werk" ge- «ad. De spanten, tussenmuren, kozijnen tfeiren liggen allemaal gereed op de fa al in Utrecht en Terheide. De vloeren win op het werk zelf gegoten of gem et- si, waarna ze enkele dagen in houten te drogen worden gezet. Per schip ca de overige elementen aan en de ca doet de rest. De eerste lading zal arriveren en men verwacht dat de sfe achttien woningen in drie dagen van «eerste verdieping zullen zijn voorzien, •-".ertussen wordt de tweede verdieping avan de fabriek afgehaald en treft men rietwerk de nodige voorzieningen om onmiddellijk na aankomst te „plaat s-De praktijk heeft uitgewezen dat bij «volgen van deze methode één, huis per ég gereed kan komen. Systeem met tal van voordelen De elementen welke bij deze bouw wor- gebruikt zijn vervaardigd van zoge nd klinker-isolietbeton. Dit soort ce- rit heeft een zeer gunstige warmtegelei- pgscoefficient, is zeer licht van gewicht, •Heen goede drukvastheid en is geluid- erend, Ook het toegepastesysteem «nentenbouw Krako" heeft tal van jWutlpn. De kwaliteit van het bouwma- is niet alleen beter dan die van ge- baksteen, het systeem zelf is ook eenv.oudig en technisch volko- t de kroon voor beeld en toon" I '«aaf heden urn "Woensdag a.s. FEDORA Een nieuw meesterwerk der Italiaanse filmkunst (18 jaar) Vaderdag 9 Maart j speciale voorstelling van. I VERDI's beroemde Opera Thalia itf, "tt, 8 'da voor Velsen VRIJDAG 3 MAART. 8 uur: „Het eiland der veróoem- uur: „Fedora". In de Velsense Heerenduinen regelt een enorme portaalkraan het tempo van 't werk men verantwoord. De bouw kan geschieden door practisch ongeschoolde arbeiders, waardoor een grote besparing op het ar beidsloon wordt verkregen en ook het tempo waarin gewerkt kan worden is aan zienlijk hoger dan bij traditionele bouw het geval is. Blijkens een rapport van de stichting tot rationalisatie van het bouwen: „Ratiobouw" geeft de totale econo mie van het systeem goede verwachtingen voor de toekomst. Hij is uiteraard echter sterk afhankelijk van de kostprijs der toe te passen elementen, welke bij het huidige prijsniveau enigszins hoog liggen. Ook in het buitenland bestaat er voor dit systeem een levendige belangstelling cn hoewel men nog niet op aanvragen is inge gaan, wordt de mogelijkheid tot export niet uitgesloten geacht. ER WORDT GEWACHT Verlicht de militairen „de laatste loodjes" Zaterdag zullen de lijsten voor de laatste NIWIN-collecte over Velsen uitzwermen en. de 11e Maart wordt er definitief een punt achter gezet met een straatinzame ling. De moeilijkheden van de militairen, in Indonesië die op dit moment op de boot „naar huis" wachten, worden elke dag dat de inscheping langer duurt groter: de dienst beperkt zich tot „wachtjes kloppen" en schoonhouden der kampementen maar de spanning heeft (gelukkig) plaats ge maakt voor een lusteloze stemming, die slechts doorbroken kan worden door het verlossende sein, dat de Kota Inten, de Pasteur of de Zuiderkruis hun passagiers kunnen hebben. Om deze tijd te vullen zijn nodig gezond en verantwoord amuse ment en goede ontspanning, teneinde deze „laatste loodjes" lichter te maken. Er wordt op gerekend dat Velsen, waar de vreugde van het eerste weerzien al zo vaak op de sluizen heeft geklonken, zijn aandeel in deze steun aan een deel onzer Nederlandse jeugd niet zal onthouden. Willen degenen, die hun hulp aan de collecte willen geven, zich aanmelden bij mevrouw Anten, de Genestetlaan 11, Drie huis, mevrouw Mülle'r, Verloren van The- maatlaan 15 Velsen, mevrouw Homburg, Keranemerlaan 116 IJmuiden, mevrouw de Vries, Wilhelminakade 78-of de heer Waar- derburg, Bloemendaalsestraatweg 145a Santpoort. Zowel de V.V.V., de NIWIN zelf als het Plaatselijk Demobilisatie-comité hebben hun volledige medewerking aan deze actie toegezegd. SEPr WEILER SPRINGT 127 METER. Op de nieuwe schans van Oberstdorf heeft de eenogige Duitse skier Sepp Weiier een sprong van 127 meter gemaakt. De Oosten rijker Hans Eder haalde 130 meter, doch hij viel bij het neerkomen. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1951 IN ITALIë. Tijdens het congres van de U.C.I., dat te Parijs werd geopend, werd de organi-, satie van de wereldkampioenschappen wiel rennen 1951 opgedragen aan Italië. Denkt U er om! Zaterdag is de LAATSTE DAG van de Boekenweek Klavers Boekhandel Edisonslraat 7 - IJmuiden - Tel. 5326 In hotel De Kroon te Amsterdam wordt Zaterdagmiddag de zevende ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land gespeeld. In deze ronden komen uit: Van der Staay tegen Dukel, Keiler tegen Suyk, Ligthart tegen Metz. Voor de acht ste ronde, welke Vrijdagavond zal plaats hebben, komen uit: Rustenburg tegen Roo- zenburg, Dukel tegen Keiler en Roozenburg legen Suyk. In hel voor-tournooi staat Laros met zes gespeelde wedstrijden, waaruit hij zes pun ten wist te behalen, op de zevende plaats. Verder spelen op Zaterdag en Zondag: Laros, Drenth, Ham, Baas, Bergsma, An derson, Van Aalten en Doornbos. De drie leden van D.C.IJ. die deelnemen aan het toumooi om het damkampioen- Thuisfront moet tot het laatste toe actief blijven Ds. Koningsberger sprak voor P.I.T. „Oost is Oost en West is West" heeft een Engels schrijver gezegd, en beide zul len. elkaar nooit ontmoeten. Deze woorden haalde de gewezen O.V.W. veldprediker ds. J. C. Koningsberger gisteravond aan, toen hij voor gerepatrieerde militairen en hun familie in het gebouw voor Christelijke Belangen sprak over zijn bevindingen in Indonesië. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front had deze avond als derde contact avond georganiseerd en als attractie de film Java's pracht en praal ingeschakeld. Ds. Koningsberger wees op de tegen strijdigheid van de keurige, kleurige film, die in 1939 werd opgenomen en de huidige chaos cn verwoestingen in Indonesië. De Hollandse jongeman, die ginds komt, moet zich volkomen omschakelen, aldus spreker, en daai-om heeft de regering een grote verantwoording op zich geladen, door duizenden jonge mannen er heen te zenden. Juist voqr de dienstplichtigen, die gedwongen daar heen gaan, is die verant woordelijkheid zo groot, vervolgde ds. Koningsberger. Drieduizend van onze man nen zijn er gebleven en dit aantal is een sprekend bewijs van het gevaar dat er heerst. Spreker beschreef de moeilijkheden waarmee de geestelijke verzorger te kam pen had, de ongelofelijke grote afstanden, het onmetelijke rayon dat door één predi kant moest worden bewerkt, (6000 km.2 met een aantal van 500 protestantse mili tairen). Vervolgens schilderde hij de grote mi sère van het honger probleem en de weer opkomende tropische ziekten der bevol king en roemde hij het grote werk van hét Rode Kruis. Al die narigheid hebben de terugkeren de militairen gezien en het valt hun moei lijk over hun ervaringen te spreken, aldus ds. Koningsberger. De sprookjeswereld van Indonesië is voorbij. Spreker bracht hulde aan het Thuisfront, want dank zij uw hulp werdén in de loop van deze jaren 12 militaire tehuizen ge opend. Nu worden deze geliquideerd, want de T.N.I. heeft ér geen behoefte aan. Het is nodig dat zo spoedig mogelijk de achtergebleven 60.000 man terug komt, want, niets is geestdodender en moreel ge vaarlijker clan dit wachten en dit onder drukken van de vraag waartoe dit alles dient. Een soldaat wil zo graag het resultaat van zijn werk zien en dat kan helaas in Indonesië niet- meer, aldus spreker, want het hele bestel daar geraakt weer in ver warring. Daarom moet het thuisfront actief blij ven tot de laatste man gerepatrieerd is, zo besloot ds. Koningsberger zijn rede. De heer A. ten Broeke opende dé bij eenkomst, die door een groot, aantal be langstellenden werd bezocht. Door het kapseizen van de dékschuit die haar vervoerde is Woensdagmiddag, zoals wij reeds meldden, een loopbrug van 130 ton nabij Bennébroék in de Ringvaart gegleden. Met een grote drijvende bok is men gisteren begonnen dit obstakel voor de scheepvaart op te ruimen. BOEKENWEEK 25 FEBRUARI—4 MAAKT Bij aankoop van f 3.50 „HET GESCHENK" (Adv.) j. ZATERDAG 4 MAART. üa. 7 en 9.15 uur: „Het eiland *®*mden". Sdhui! e.'l ?-_15 uur: i.Fedora". [uis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur •Wer van Financiën. V.S.V. Zondag tegen „De Spartaan" V.S.V. speelt Zondag op „Schoonenberg" vriendschappelijk een thuiswedstrijd tegen „De Spartaan" een van de kampioenscan- didaten van de tweede klas, uit Amster dam. De Velsenaren verschijnen in de vol gende opstelling tussen de lijnen: v. d. Wint, Kunst, v. Gelder, Stijger, Spaans, Schoon, De Graaf, v. d. Kuil, Hazeveld, Strieker, Stek. Dit weekeinde vier wedstrijden van V.Z.V. Het eerste polo-zevental van V.Z.V. bindt Zaterdagavond in het Velserbad de strijd aan met Haarlem I. Verwacht wordt dat de Haarlemmers met de punten naar huis gaan, temeer daar twee internationale spelers, G. Bijlsma en C. Bra asem, de gele deren van Haarlem zullen versterken. De jongens- en meisjesadspiranten van V.Z.V. komen Zaterdagavond uit tegen H.V.G.B. V.Z.V III tenslotte zal haar krachten meten met Haarlem IV industrie-uitbreiding Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 28 Februari 1950 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan: de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf door het opstellen van een propaan-instal- latie in Walserij-West op het hoogoventer rein te IJmuiden en aan J. van der Horst te IJmuiden tot het oprichten van een benzinepompinstallatie aan de Halkade te IJmuiden. Het verzoek van de firma „Genius" te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van een constructiewerkplaats in het perceel Haringkade 19 te IJmuiden is door B. en W. verdaagd op grond, dat het on derzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Afdeling Noordholland van de C.E.C. opgericht In hotel „Het wapen van Heemskerk" te Alkmaar is Donderdagmiddag de afdeling Noord-Holland van de Chris telijke Emigratie Centrale opgericht. Het ligt in de bedoeling van het be stuur om vooral Nederlanders uit agra rische'kringen, die wensen te emigre ren, met raad en daad bij te staan. Reeds meer dan 25 jaar behartigt de C.E.C. de belangen van Protestants-Chris telijke Nederlanders' die, onder meer als gevolg van de overbevolking, buiten onze grenzen een toekomst willen bouwen. Tot nog toe werd door deze organisatie geen intensieve propaganda gevoerd, doch nu de bevolkingsaanwas dreigende vormen aanneemt acht het hoofdbestuur zich naar zijn zeggen verplicht de emigratie op bre der basis te propageren. In de bijeenkomst van Donderdagmid dag heeft het voorlopig comité zich bereid verklaard gedurende één jaar de diverse bestuursfuncties te vervullen. D? heer H. de Graaf uit Wieringermeer zal het voor zitterschap waarnemen en de heer J. Aan- tjes uit Heemstede zal als secretaris optre den. Tijdens deze druk bezochte bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer P. J. M. de Bruin, adjunct-secretaris van de C.E.C., die een en ander vertelde over Ca nada. Grote mogelijkheden in Canada Canada is 280 maal zo groot als Neder land en hééft slechts een bevolking van 30 millioen zielen. Hoewel de uitgestrekte steppen en toendra's niet voor bewoning in aanmerking komen, is Canada een land dat bij uitstek geschikt is voor emigratie. De economische mogelijkheden zijn er zeer groot en de bodem bevat rijke grondstoffen voor de industrie. Er is echter een keerzijde aan de me daille: de grond in Canada is zeer duur en het zal daarom enige tijd kosten voordat schap van Kennemerland, maken een goe de kans op de eerste plaats. Vooys behaal de zes punten uit vier wedstrijden, De Jong bemachtigde 4 punten uit twee wed strijden en Van Straten behaalde er drie uit vier wedstrijden. Propaganda-feestavond van de V.A.R.A. De afdeling IJmuiden van de VARA organiseerde Donderdagavond een feeste lijke propaganda-bijeenkomst in het Patro naatsgebouw. De afdelingsvoorzitter, de heer G. Boersma, deelde in zijn openings woord mee dat het ledental van de VARA op het ogenblik meer dan 1070 bedraagt. Met genoegen constateerde hij dat de af deling nog steeds groeiende is doch was van mening dat nog meer IJmuidenaren zich als lid van de VARA moesten melden. De heer J. W. Rengelink sprak een kort propagandawoord waarin hij de geschie denis van de Nederlandse omroepvereni gingen schetste en de aanwezigen aan spoorde om daadwerkelijk aan de verdere groei van de vereniging mee te werken. Het feestelijke gedeelte werd verzorgd door een keur van radio-artisten die de stemming er de gehele avond wisten in te houden. Clem Clements bleek een geestig snel tekenaar te zijn en oogste als mr. Swips succes met enkele originele goocheltoeren. Tony Bakkenes zette de avond op piano en accordéon luister bij en Julia de Gruy- ter droeg enige Vlaamse schetsen voor. Het Hawaiian-ensemble van Aart Boender bi'acht zoete melodieën uit verre landen ten gehore en Wassia Krimsky hield de aanwezigen aangenaam bezig met oud- Russische liederen en volksdansen. Max van Praag was als conférencier en liedjeszanger de ster van de avond. Maandag 6 Maart belegt de afdeling IJmuiden van de VARA een huishoudelijke vergadering, tijdens welke bijeenkomst ondèr meer de plannen van de viering van het 50-jarig bestaan op 11 Juni besproken zullen worden. (het theater met de beste films) Presenteert Vrijdag: 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur Het romantische Zuidzce-avontuur in technicolor HET EILAND DER VERDOEMDEN (The blue lagoon) met Jean Simmons - Donald Houston Toegang 18 jaar Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur en Zondag 3 uur Pat O'Brien - Janet Blair - Brian Donlcvy in een film vol spanning en humor TWEE YANKEES IN TRINIDAD twee toffe jongens gaan op avontuur uit Wij verwachten: DE SLANGENKUIL (The Snake Pit) een emigrant zich de eigenaar van een be drijf kan noemen. Het zal een Nederlander bovendien niet meevallen zich aan de Ca nadese mentaliteit aan te passen. Oude be grippen en gewoonten zullen vergeten moeten worden om plaats te maken voor de rustige gemoedelijkheid en het optimisme de Canadees eigen. De C.E.C. stelt zich ten doel om voorbe reidingen voor verantwoorde emigratie te treffen. De geestelijke zorg staat daarbij op de eerste plaats. Een soortgelijke orga nisatie in Canada biedt de emigranten op dit, maar ook op sociaal gebied de helpende hand. De heer de Bruin besloot zijn betoog met op te merken dat het aanbeveling ver dient om wanneer men voornemens is te emigreren, zich zo spoedig mogelijk in ver binding te stellen met de C.E.C. Vervolgens sprak mr. J. S. Biesheuvel over emigratiemogelijkheden naar Zuid- Amerika. Individuele emigratie onverantwoord Hoewel de spreker van mening was dat er tal van landen zijn die eerder voor emi gratie in aanmerking komen dan Zuid- Amerika. zette hij uiteen dat bijvoorbeeld in Brazilië voor de Nederlanders heel wat te bereiken valt. Het leven is er echter hard en in de grote steden vier maal zo duur als in Nederland. In San Paolo is een aantrekkelijke Rooms-Katholieke kolonie gesticht; in Parana treft men een Protes tants-Christelijke nederzetting van Neder landers aan en in Sancta Catarina heeft een groot aantal Duitse boeren zich gevestigd. De individuele emigratie naar Brazilië noemde de heer Biesheuvel hoogst onver antwoordelijk; groepsemigratie is echter, wanneer er voldoende kapitaal beschikbaar is, mogelijk. Aan het klimaat kan men zich aanpassen en economisch zijn er in Brazilië zeker vooruitzichten. De C.E.C. zal zich, indien er voldoende belangstelling blijkt te zijn, met de oprichting van een nieuwe Nederlandse kolonie in Brazilië belasten. Slopers. Nu en dan komen de slopers uit Ido Hendrik Ambacht naar de haring haven om een der aldaar opgelegde traw lers van schoorsteen en masten te ontdoen, om daarna het schip naar zijn laatste rust plaats te slepen. Van de nog 15 opgelegde trawlers was het deze keer de beurt aan de Irene (IJM 89) van de rederij Booy en Kramer; Slechte markt. De Donderdagmarkt bracht weer eens een kelderende markt. Door de grote aanvoer der dagschuitjes, die veelal een vreemde plaatsnaam droe gen, waren de prijzen zo laag dat er nog een ogenblik aan werd gedacht om ver scheidene partijen in de pufschuit. te laten verdwijnen. De kleine schol, wijting en schar noteerde vaak niet de helft van Woensdag. Het driemaandelijkse export contingent op Frankrijk is reeds volgeboekt. Tevens werd het contingent op Engeland reeds bij het begin der week volgeboekt en vele handelaars kochten reeds halverwege de week in voor Zaterdag te verzenden partij naar Engeland. Het gevolg was dan ook onder meer dat juist de anders zo ge willig van de hand gaande kleine tongen geen hogere noteringen boekten dan 60 cents per kilo, een product waarvoor bij normale exportmogelijkheden toch altijd nog f 1.30 werd betaald. De prijzen voor volgende Maandag zul len ook laag liggen want de kuslloggers hebben niet onfortuinlijk gevist. Ook de rondvisprijzen vertoonden een sterke da ling: koolvis welke nog steeds terugliep noteerde aanvankelijk f 37, later f 32 per kist. Hetzelfde gold voor de overige rond- vis-prijzen. De schelvis noteerde ruim f 8 a f 9 iagev pev kist dan in de Woensdag- markt. Een partij rode poontjes werd op gehouden voor de vismeclfabriekcn. Terug uit Engeland. De KW 43 is he den teruggekeerd uit Engeland waar een partij steurharing werd heengebracht. Tij dens de reis kreeg de logger een „zet" water over waardoor de mast het moest ontgelden. Bij binnenkomst is de Katwijk 43 naar Amsterdam vertrokken om de mo tor voor het komende haringseizoen in orde te laten maken. Naar zee vertrokken. Donderdag is wederom naar zee vertrokken de IJM 183. Binnengesleept. De IJM 241 heeft de Volendam 68 binnengesleept, die geduren de de visserij averij aan de motor kreeg waardoor het scheepje genoodzaakt was de hulp van anderen te vragen. Door de ring. De Katwijk 41 is giste ren naar Rotterdam vertrokken om te de magnetiseren. Zaterdag zal de Jonge Jo hannes gaan „ringen". Weer garnalen. Vandaag was er we derom een beperkte aanvoer van garnalen. De prijzen noteerden van 90 tot 90 cent. Strawberries—Be Fair voor de Dr. Exaltobeker Ter voorbereiding vqn de komende promo tiewedstrijden kan de wedstrijd van het eerste dameselftal tegen Be Fair uit Bussum een nuttige oefening worden. Geheel kans loos behoeven de Velsense dames tegen de eerste klasser niet te zijn. De reserves reizen naar Amsterdam en moeten daar van Ijsvogels II kunnen win nen. De positie in het midden zal daardoor gehandhaafd blijven. HIC IVStrawberries V doet een uitslag vermoeden die niet ver van een gelijk spel af komt te liggen. Voor het eerste herenelftal wordt het tijd, dat er weer eens gespeeld kan worden. Met nog zes ontmoetingen in het vooruitzicht en bovendien nog enkele bekerwedstrijden en tournooien bestaat er kans dat er straks moeilijkheden ontstaan in verband met de tenniscompetitie. Wordt er van Pinoké in Amsterdam gewonnen dan behouden de Vel senaren hun kansen op 'de tweede plaats. Het derde elftal gaat de derde ronde van de Amsterdambeker tegemoet en ontvangt hiervoor Gooi III. De thuisclub maakt een goede kans ook deze bekerronde te over leven. Strawberries IV moet in Amsterdam trach ten zijn naaste concurrent AMVJ IV achter zich te laten, wat wel eens eens te zware opgave kon blijken te zijn. Het meisjeselftal gaat naar Heemstede om zijn laatste kans op het kampioenschap tegen Alliance C te verdedigen. Wordt er gewon nen. dan staan beide verenigingen weer bovenaan de ranglijst. Bij een nederlaag kunnen de meisjes zich als kansloos be schouwen. Wat de komende tournooien betreft belooft het weer een drukke tijd te worden voor Strawberries. Behalve de mïxed-tournooien van Schaerweyde te Zeist en HOC in Den Haag, staan er nog het Gazellen- en Kenne- merlandbekertoumooi,waaraan ook de lagere elftallen zullen deelnemen, op het pro gramma. Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan houdt Strawberries verder zelf tijdens de Paasdagen een internationaal tournooi voor dames- en-herenelftallen. Uit nodigingen hiervoor zijn reeds verzonden aan de Royal White Star uit Brussel, een Spaanse en Deense vereniging, H.V. „Assen' en Rap uit Leeuwarden zullen het Neder landse hockey vertegenwoordigen. MARKTBERICHTEN 2 Maart 1950 Besommingen HD 79 3580; KW 41 5620: KW 50 2230. WR 67 1480; KW 21 810; IJM 213 660; IJM 226 745; IJM 249 491. Visaanvoer 270 kisten tarbot, tong en heilbot. 10 kisten schartong. 75 kisten poontjes. 815 kisten schol, 150 kisten kabeljauw. 290 kisten kool- vis, 650 kisten schelvis, 20 kisten leng, 580 kisten wijting, 165 kisten bot, 240 kisten haring, 70 kisten makreel. 280 kisten schar, 100 kisten diversen. Totaal 3715 kisten. 2 trawlers met f41.000 besomming. Prijzen Heilbot 2,302; gr tong 2.102; gr.m. tong 2,10—2; kl.m. tong 1.80—1,70; kl. tong 1,27—1,17; kl. tong II 0,68—0,56; tarbot I 2.051,75. per kg. Tarbot IV 4338; kl. heilbot 9084; tong schar 7963: schartong 3027; gr. schol 49— 47; gr.m. schol 5249,50; kl.m. schol 51,50 49,50; kl. schol I 48—20; kl. schol II 26—5: schar 223,80; bot 103,70; v. haring 17,50— 12 makreel 3213; gra gul 13669; m. gul 36—29: kl. gul 26—17; kj. koolvis 22,50—15; ham 49; poon 148; gr. schelvis 62,50—40,50; gr.m. schelvis 65.5047.50: kl.m. schelvis 57.5048; kl. schelvis I 47,5042: kl. schel vis II 26.5011: wijting 204.80. per 50 kg. Kabeljauw 136—69; gr. koolvis 3732; gr. koolvis wit 60; gr. leng 11072; gr. wolf 94—84, per 125 kg. Propaganda-avond V.P.R.O. De afdeling Velsen van de VPRO organi seert Dinsdag 7 Maart een propaganda- avond in de voormalige centrale keuken aan de Abelenstraat. De hoofd-consul van de VPRO zal een kort propaganda-woord spreken en mevrouw P. de Boer-Harder zal enige liederen van Bach en negro spirituals ten gehore brengen. Voorts zal het spel „Michaël" naar Tolstoïs „Waaruit mensen leven" worden opgevoerd. Jubileum bij de douane Op 1 Maart vierde de heer D. Post, as sistent der Invoerrechten en Accijnzen te IJmuiden zijn 25-jarig jubileum als zo danig. Zijn dienst begon in Oostmahorn op de rechercheboot, vervolgens werkte hij op de douaneboot in Den Helder en sinds 1934 is hij als ambtenaar bij de post IJmuiden werkzaam. In de ambtenarenwacht op het Sluis- eiland werd Woensdagmorgen in tegen woordigheid van alle ambtenaren dit feit gevierd: hoofd-inspecteur H. Honhardt vaar de inspectie Haarlem sprak een kort woord eé overhandigde de jubileum-gratificatie. Verificateur A. Jonkmans van IJmuiden S.A. sprak namens de collega's een geluk wens uit en overhandigde namens hen een polshorloge en bloemen voor zijn echtge note. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dondertfag 2 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Roelf van Hamburg. Kuwi van Fowey. Sambre van Rotterdam. Niobe van Rotterdam. Twin van Goole. Danae van Caen. Rijnstroom van Londen. Weltevreden VII van 'Goole. American Judge van Ant werpen. Goldfinch van Londen. Tunda van Great Yarmouth. Danae van Gibraltar. Voo?i van Stockholm. Denbig Shire van Djakarta. Phoenix van Swansea. Libelle van Rotter dam. Marsdiep van Kopenhagen. Eben Hae- zer van Londen. Abbey Dale van Abadan. Pacific van Immingham. Berkelstroom van Hull. Cornells van Goole. Vertrokken zijn: Bollbec naar Newport. Rosa Schmidt naar Rotterdam. Borneo naar Antwerpen. Aspiriti naar Hamburg. Gliwice naar Varberg. Èllinor naar Rotterdam. Silen naar Gothenburg. Bloemfontein naar Bre men. Weisend naar Sunderland. Niobe naar Rotterdam. Rempany n. Antwerpen. Regeja naar Londen. Driehuis GESLAAGD Voor het in Amsterdam afgenomen exa men van het Nederlands Genootschap voor Huid- en Haarhygiëne slaagde de heer J. Schoemaker te Driehuis voor haarspecia- list. Driedaagse proefvaart van de „Jagersfontein" Twaalf jaar nadat het dubbelschroef- motorsc'nip „Jagersfontein" te Danzig op stapel werd gezet heeft het zijn driedaag se proefvaart volbracht. Verscheidene ma len werd het gedurende de oorlog als ver loren beschouwd, maar de Russen vonden het bij de bezetting van Danzig als gezon ken wrak in de Weichsel-monding. Zij lie ten het schip als oorlogsbuit lichten en gaven het na veel onderhandelen aan Ne derland terug. De N.V. Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen werd met de voltooiing belast. De „Jagersfontein" is een van de weini ge nieuwe vracht-passagiersschepen, die na de oorlog in de vaart kwamen. De proefvaart werd meegemaakt door een gezelschap van ruim 200 personen uit Nederlandse scheepsbouw- en scheep vaartkringen. Nadat te Vlissingen op de werf „De Schelde" de laatste hand zal zijn gelegd aan de „Jagersfontein" zal het schip op 11 Maart aan de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij worden overge dragen tijdens de reis van Vlissingen naar Amsterdam. Op 31 Maart wordt de eerste reis om Afrika gemaakt via Kaapstad en Suez. De eerste vier reizen zijn volgeboekt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7