IJmuider Courant Haarlems Dagblad $ij maken aanzienlijke vorderingen in onze politiek van vrede door macht" Welk standpunt neemt de regering in ten aanzien van de Raad van Europa? (fa Jaargani s No. 19492 Surest'- Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, t Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), siveg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. jgrieven op aanvrage bij de Administratie. Editie voor Velsen, JJmuiden, Santpoort en Omstreken van Zaterdag 4 Maart 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per pose 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <&predjtt tSaarlemsdje Courant (2tnno té*£) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom minister van Defensie: e veiligheid der Verenigde Staten is uitgesloten wY0BK, 3 Maart (Reuter). Louis tb son de Amerikaanse minister van De- ha heeft hedenavond te New York ver- S dat de actie, waartoe de Verenigde tater ondersteuning van hun buiten- ,v)iitiek voornemens zijn over U fesdse ..zekere berekende risico's" met zich Lfiou brengen. im risico's zouden echter slechts dan "In genomen, als de kans op succes in S,n redelijke mate aanwezig zou zijn. £^jcide de Verenigde Staten geen abso- viLyeiliging tegen aanvallen met atoom- te kunnen beloven. Zelfs als meer milliard dollar voor de beveiliging het land zou worden uitgegeven, zou- fanatieke piloten door een zelfmoord en er nog in slagen atoombommen op r-\. staten te werpen. Minister Johnson uitte zijn tevredenheid -'- het vermogen van de landen van het «featische pact om de „aggressieve bedoe- bL" van de Sovjet-Ünie af te schrikken „HWiidelen. ng macht, waarover wij thans reeds be- -'•ridcen tezamen met die welke onze po litiële bondgenoten ontwikkelen, moet in MtÖ» de Sovjet-Unie van aggressie te Urhouden". Johnson noemde de toestand bemoedi- Jer dan zij ooit sinds de capitulatie van Q was geweest. De Amerikaanse lucht- is parater dan ooit sinds het einde 1de oorlog en ook het leger en de vloot waden hun mannetje staan". Ofschoon er geen reden bestaat voor ««genoegzaamheid, kunnen wij toch eni- hraate tevreden zijn. In Europa hebben k jet communisme tot staan gebracht en J hebben bondgenoten gewonnen, waar Mand satellieten heeft gemaakt". De minister van Defensie zeide zijn rap- over de positie van Amerika aldus te ïsinen samenvatten: Amerikaanse regering zal kolenmijnen overnemen President Truman wijst op ernstige crisis WASHINGTON, 3 Maart. (Reuter). President Truman heeft heden het Ameri- jajise Congres om bijzondere bevoegd heden gevraagd ,om cle vetkoolmijnen, waarin reeds vier weken wordt gestaakt, door de regering te laten overnemen. Destaking, waaraan 370.000 mijnwerkers deelnomen, omdat zij zonder contract niet willen werken, heeft de steenkoolvoor- rsóën in de Verenigde Staten zo doen slin- ken,dat de Amerikaanse volkshuishouding ia een crisis dreigt te geraken. De president, die de oplossing van het inijnconflict tot zijn eerst taak gesteld heefl, verklaarde in een speciale bood schap: „Binnen enkele dagen zullen wij nage noeg zondpr vetkolen zitten. De openbare veiligheid en het volkswelzijn wordt door een reèël gevaar onmiddellijk bedreigd. Het is nodig om zonder uitstel tot maat regelen over te gaan. indien de mijnwerkers hun werk niet hrstooc hervatten zullen menselijk lijden a'o rampzalige economische ontwrichting ie', gevolg zijn". De 'president stelde voor onpartijdige .missies in te stellen die de belangen k betrokkenen moesten vaststellen. Sinds 6 Februari liggen de mijnen door h slaking geheel stil. Een door het f ede- de gerechtshof op 11 Februari uitge- fêrdigd bevel om het werk te hervatten is Hf de mijnwerkers niet opgevolgd. Ook a bevel, van hun leider, John Lewis, is »r hen in de wind geslagen. President Truman verklaarde te hopen, a; de mijnwerkers naar hun werk zullen fengkeren zo gauw de regering de mijnen hsftovergenomen, zodat hij de gevraagde kvoegdheden niet zal hoeven te gebruiken. Truman beloofde, dat de mijnen onmid- xiiijk aan de eigenaars zullen worden te lgegeven als er weer voldoende voor aden steenkool zijn. President Trumans commissie van onder- ieek heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat overeenstemming is bereikt over de „fun damentele principes" voor een nieuw con tact. Italiaanse boerenopstand l>reidt zich uit t De ..boerenopstand" onder de landloze ^ten van Zuid-Italië is heden ook naar -■"faen-Italië overgeslagen. 3e 24-jarige prins Alessandro Torlonia, grootste grondbezitter in geheel Italië, 'trdaarde heden, dat hij niet van plan is wtmaar een hectare van zijn 2500 ha om- ;jkend landgoed te Fueino aan de boeren «Iestaan. Het landgoed, dat in de pro- 'Oicie Abruzzi ligt, is geheel onbebouwd. jj heeft de bewaking van zijn land- N versterkt. .Op het landgoed van de ■-':r wonen ongeveer 25.000 volwassenen, 43 wie bijna 12.000 zonder werk zijn. On- 5S werd hun beloofd, dat er werk voor f °P het landgoed zou worden gevonden, deze belofte is lot dusver niet na komen. -.Hl iDeri°bt van de grote „boerenop- *na'' in het Zuiden heeft de boeren van tfmo nieuwe moed gegeven. De leiders .-deboerenbewegingen verklaarden, dat 'i de onbebouwde gebieden van prins wionia zullen bezetten als zij geen werk 1 land krijgen. Europese anti-militairisten niet welkom in Amerika Si;.et Amerikaanse departement van Wandse Zaken heeft heden meege- fene riat tlet geweigerd heeft visa te ver- jy aan <de 12 pro-communistische West- ssn .pi'oniinenten, die een bezoek centm'w-*lden brengen om presi- sing en Congres om beëindi- toekVaÖ C'e bewapeningswedloop te ver- „De Verenigde Staten maken thans aan zienlijke vorderingen in hun politiek van vrede door macht. Amerika's conditie is goed en wordt steeds krachtiger. In Europa verbetert de situatie en in Azië kan zij nog worden aangezien". Johnson verklaarde, dat de Verenigde Staten in het Verre Oosten het communis me trachtten te localiseren, waar zij dit met een redelijke kans op succes mogelijk achten. „Wij maken op verstandige wijze van onze hulpbronnen gebruik om een gezonde, krachtige gemeenschap van vrije Zuid- Oost-Aziatische betrekkingen, gebaseerd op gelijkheid en vriendschap, op te bouwen". Passagierslijst van Kota Snten en Voiendam Van Maandag af ligt op onze kantoren 'ter inzage de gecombineerde passa gierslijst van de troepen-transport- schepen „Kota Intëri" en „Voiendam", die respectievelijk met ongeveer 1500 en 2000 militairen aan boord op 16 en 22 Februari uit Tandjong Priok zijn ver trokken. De „Kola Inten" wordt op 15 Maart in Rotterdam en de ,;Volendam" op 22 Maart in Rotterdam verwacht. Britse geheime dienst in de belangstelling Wie nam het verraderswerk van Fuchs over? Sir Percy Sillitoe, hoofd van de Engelse militaire geheime dienst, heeft Vrijdag een onderhoud gehad, met premier Attlee, in aanwezigheid van Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën. Sedert het proces tegen dr. Klaus Fuchs, de atoomgeleerde die tot veertien jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, zijn er berich ten geweest, dat de premier bevel zou geven tot een onderzoek naar de toestand in cle militaire geheime dienst. Zowel in Engeland als in Amerika is in brede kringen geëist, dat de controle op de Britse veiligheidsdiensten zou worden ver scherpt. De Britse militaire geheime, dienst en leden van de Amerikaanse geheime dienst ggan thans na, of een andere geleerde het spionnagewefk van clr. Klaus Fuchs heeft overgenomen, 'zo wordt gemeld. Men ver moedt, dat iemand de taak van Fuchs heeft overgenomen onmiddellijk nadat deze op hield met het. doorgeven van berichten aam Rusland, nu twee jaar geleden. Stïa'chey, de nieuwe Britse minister van Oorlog, die door het conservatieve blad Evening Standard er van beschuldigd is communist te zijn, heeft verklaard, dat hij ofschoon hij in de jaren voor de oorlog de communistische leer had gesteund in 1940 deze leer had afgezworen. „Sinds die tijd", zo verklaarde Strachey, „heb ik de communistische partij en haar gehele politiek bij elke voorkomende ge legenheid bestreden". Prins Bemhard in California Prins Bernhard, die tot Maandag in de Amerikaanse staat Californië verblijft, heeft reeds bezoeken gebracht aan de vliegtuigfabrieken van Lockheed en Dou glas. Bovendien bezocht de. Prins vandaag in gezelschap van generaal-majoor Law rence Craigie van de Amerikaanse lucht macht een vliegveld in de woestijn, waar voor de luchtmacht geheime proeven worden genomen met raket-vliegtuigen, die een grotere snelheid hebben dan het geluid. De Prins deelde echter op een persconferentie nadrukkelijk mede, dat hij geenszins gekomen is met de bedoeling ge vechtsvliegtuigen of bommenwerpers te kopen of onderhandelingen te voeren over het in licensie in Nederland bouwen van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Wegens tijdsgebrek heeft Prins Bernhard alle uitnodigingen voor bezoeken aan filminrichtingen in Hollywood afgeslagen. Wel heeft hij gisteren gedineerd bij Louis B. Mayer van de M.G.M. maatschappij: hierbij waren vele bekende figuren uit Hollywood-filmkringen aanwezig. Maandag vertrekt de Prins naar Wash ington. Handgemeen in de Franse Nationale Vergadering Communisten trachtten wets- behandeling te vertragen PARIJS, 3 Maart. (Reuter). In de heden gehouden zitting van de Franse Nationale Vergadering zijn communistische en niet- communistische afgevaardigden slaags ge raakt. De vergadering werd tijdelijk on derbroken. De wanordelijkheden begonnen, toen communistische afgevaardigden poogden de behandeling van een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in maatregelen tegen sabotagedaden in ver band met de strijd in Indochina, te ver tragen. De communistische afgevaardigden had den in verband met dit wetsontwerp een tegenvoorstel ingediend. Twee communis tische afgevaardigden trachtten zich een weg naar het spreekgestoelte te banen, om dit tegenvoorstel nader toe te lichten. De waarnemende voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Marcel Roclore. weigerde hen het woord te verlenen, daar het communistische voorstel slechts door een minderheid van het parlement werd gesteund en hij daarom voorrang wilde geven aan de behandeling van het door de regering ingediende wetsontwerp. De communistische afgevaardigde Gérard Duprat slaagde erin het spreekgestoelte te bereiken en begon zijn collega's toe te spreken. Dit leidde tot gevechten tussen communistische en niet-communistische afgevaardigden. Waarnemend voorzitter Roclore schorstte de zitting op, doch de communistische afgevaardigden weigerden hun plaatsen te verlaten. Twee republikeinse afgevaardigden moesten in het vertrek van het Franse parlementsgebouw, dat is ingericht voor het verlenen van eerste hulp, worden be handeld voor in het strijdgewoel opgelo pen builen en schrammen. De voorzitter van de fractie der volksrepublikeinen, De Menthon, werd in de hitte van de strijd onder de voet gelopen. Hij had echter zijn plaats weer ingenomen, toen de zitting, onder voorzitterschap van Edouard Her- riot, na een schorsing van vijf kwartier werd hervat. Herriot maakte bekend dat de commissie van orde van de Franse Nationale Verga dering had besloten.de communistische af gevaardigde Durat het recht tot spreken te ontzeggen en hem tijdelijk uit te sluiten van de zittingen der Nationale Vergade ring en de Officier van Justitie in te lich ten omtrent in de Franse Nationale Verga dering begane wetsovertredingen. Deze beslissing werd door de commu nistische afgevaardigden met gejoel be groet. Toen de communist Duprat weigerde het spreekgestoelte te verlaten, ging de Natiopale Vergadering tot stemming over en keurde het schorsingsvoorstel goed. Voorzitter Herriot hief de zitting op. Nadat alle afgevaardigden, behalve de communisten, de vergaderzaal hadden verlaten, deed de commissie van ofdë van het parlement een beroep op de republi keinse garde om dé communisten met de sterke arm te verwijderen. De uitzetting van de communisten ging met hevige vechtpartijen gepaard. De communistische leiders werden dooi de andere leden van de fractiehardnek kig tegen de garde verdedigd. Verschillende afgevaardigden klemden zich aan de banken vast, zodat hun col berts van hun lichaam werden gescheurd, zonder dat zij meegaven. De meeste weerstand ondervond de garde van de vrouwelijke communisten, die zich op de vloer wierpen en „Gestapo" gilden. Een communistische afgevaardigde, die er verfomfaaid uitzag en. wiens kleren ge scheurd waren, verklaarde, dat de garde bijzonder bruut was opgetreden tegen de vrouwen. Toen de communisten bij de hervatting van de zitting terugkeerden verklaarde hun afgevaardigde Citerne: „dat was de eerste ronde. We zullen zien wat er nu komt". Drie communisten en drie leden van de garde moesten in het ziekenhuis wor den behandeld voor verwondingen die zij bij het gevecht hadden opgelopen. Bij de stemming wierpen de communis ten viermaal zoveel stembriefjes in de bus als hun afvaardiging groot was. Zelfs de schijn vermijden" De Amerikaanse vlootqutoriteiten heb ben bevolen, dat Amerikaanse oorlogs schepen tot na de verkiezingen van Zondag geen Griekse havens mogen aandoen. Volgens radio Moskou zouden deze verkiezingen gehouden worden onder bescherming van Amerikaanse kanonnen Bij de morgen in Griekenland te houden parlementsverkiezingen zullen in overeen stemming met de Griekse kieswet alleen, de mannen hun stem mogen uitbrengen. Een Griekse vrouw bestudeert in Athene de verkiezingsaffiches. Eerste Kamerleden vragen Erkenning de jure van Israël volgens verscheidene leden „een niet onbedenkelijke beleidsfout" In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken verklaren verschillende leden dat de benoeming van minister Stikker tot po litiek directeur en bemiddelaar bij de or ganisatie van de Europese Economische Samenwerking èn Nederland en de be windsman persoonlijk tot voldoening kan stemmen. Zij beschouwden de opdracht als een treffend voorbeeld van de moge lijkheden, welke huns inziens zijn gelegen in een bemiddelende politiek. Zij trokken echter vooralsnog in twijfel of op practi- sche en politieke gronden de vereniging van de functies van hoofd van het departe ment van Buitenlandse Zaken en perma nent Europees bemiddelaar aannemelijk en uitvoerbaar is. De benoeming van een staatssecretaris bij het departement, speciaal belast met de behandeling van Indonesische aangele genheden, achtten zij geen verlichting van de oorspronkelijke veelomvattende werk zaamheden van de bewindsman. Zij vra gen hoe de verantwoordelijkheid van de minister voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen en die van zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken zijn te onderscheiden ten opzichte van de behartiging van In donesische aangelegenheden! Vele leden achtten de behandeling van de begroting een geschikte gelegenheid om met de regering van gedachten te wisselen over de grondslagen van het buitenlands beleid. Die grondslagen dienen na de over dracht van de souvereiniteit over Indonesië te worden onderzocht op hun bruikbaar heid en te worden bezien in het licht van de nieuwe politieke situatie. Tot dusver zijn in de Nederlandse bui tenlandse politiek enkele tendenzen ge legen, welke in conflict zouden kunnen komen met de te verwachten buitenlandse politiek van cle R.I.S. Een Nederlandse buitenlandse politiek, die aansluiting zou blijven zoeken bij de Westerse landen ten aanzien van behandeling van „koloniale" aangelegenheden, zou tegen de politiek van de R.I.S. inch-ui sen en geen grondslag vor men voor een op onderling vertrouwen berustende samenwerking op buitenlands politiek terrein. Hun algemene inzichten samenvattende, waren deze leden van mening, dat de door hen bepleite politiek zou moeten worden gedragen door vier grondgedachten: steun aan de UNO: bemiddeling tussen de Zuid en Oost-Aziatische en de West-Europese buitenlandse politiek, met. name in „kolo niale" vraagstukken, bevordering van de eenheid van Europa cn vruchtbare samen werking tussen Europa en de Verenigde Staten, in het bijzonder ook ten aanzien van de oplossing van het Duitse vraagstuk. De erkenning van Israel Vevscheidene andere leden duchtten, dat de erkenning de jure van Israel Neder lands aanzien in het internationale milieu niet ten goede zal komen. Zij achtten der halve de vraag gewettigd, welke beweeg redenen de minister hadden geleid tot een daad, welke zij vooralsnog als een niet onbedenkelijke beleidsfout menen te moe ten kenschetsen. Met instemming hadden vele andere le den het optreden' der Nederlandse dele gatie inzake de melisenrechten gevolgd. Zij .verklaarden dat de schending daarvan in de landen van Oost-Europa hen met grote zorg vervult. Zeer in het bijzonder betrof dit het lot der bijna 30.000 ontvoer de Griekse kinderen, die nog steeds, nïet naar hun ouders'of andere verwanten wa ren teruggekeerd, hoewel een desbetref' fende resolutie in de jongste algemene vergadering van de U.N.O. unaniem was aanvaard. Kan de minister, zo vroegen zij. Stakingsmanie in Frankrijk PARIJS, 3 Maart (Reutel). In geheel Frankrijk breidt zich het aantal stakingen uit ter verkrijging van hoger lonen en een maandelijkse extra-uitkering van 3000 francs. Heden beslóten 13.000 metaalarbeiders te Rijssel, in Noord-Frankrijk, in staking te gaan. Door de onder communistische lei ding staande CGT is voor morgen een waarschuwingstaking van 24 uur aange kondigd, waaraan, naar verwachting, dui zenden bootwerkers in Franse en Alge rijnse havens zullen deelnemen. In Parijs verklaarde zeventig procent van de over heidsdienaren zich voor staking. Zoals ge meld, is het grondpersoneel van de vlieg- haven van Orly hedenochtend in staking gegaan, doch het personeel van het vlieg veld van Le Bourget bleef aan het werk. Te Toulouse sprak zestig procent van het „Air France" zich voor staking uit. Te Clermont-Ferrand en te Bergougnan wordt in dcfcMïchelin bandenfabrieken ge staakt. De maandgelders in deze. fabrieken zullen echter voorlopig aan het werk blij ven. In Sommige staalfabrieken in Oost- Frankrijk wordt door een gedeelte dei- arbeiders gestaakt. De arbeiders der gas- en electriciteits- bedrijven te Parijs hebben zich in beginsel voor staking uitgesproken, niettegenstaan de de leiding dezer bedrijven een loonsver hoging van 4,9 procent heeft toegezegd. De werknemers van de ondergrondse spoorweg en van de busdiensten te Parijs hebben zich voor staking uitgesproken, doch zij zijn nog aan het werk. Een dele gatie der arbeiders zal morgen overleg plegen met de Franse minister van Open bare Werken, Jacques Chastellian. Zou dit overleg niet tot voor de arbeiders bevre digende resultaten leiden, dan zal op een Zondagavond te houden vergadering wor den beslist of al dan niet tot staking zal worden overgegaan. Van niet-ofïicïële zijde wordt het aantal stakers in geheel Frankrijk op 350.000 a 400.000 geschat.. Het overgrote, gedeelte van de stakers wordt gevormd door de metaalarbeiders. mededelen, welke stappen de Nederlandse regering, mogelijkerwijze in samenwerking met anderen, voornemens is te doen om aan die gruwel een einde -te maken? Ten aanzien van het Europese vraag stuk betoogden vele leden, dat bij een po litiek, welke de eenheid van Europa ten doel heeft, een duidelijke houding ten aanzien van de Raad van Europa past. Deze leden zouden willen vernemen, welk standpunt de regering te dier zake inneemt. Verscheidene leden vroegen, of de zich in zo verschillende richting ontwikkeld hebbende iinancieel-economische positie van Nederland en van België een spoedige verwezenlijking van de benelux ernstig in de weg staan. Voorts stelden zij de vraag, of er in het kader van de Benelux stappen waren gedaan ter bevordering van de voor West-Europa zo noodzakelijke toenadering tussen West-Duitsland en Frankrijk. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Ouders, die niets van hun kinde ren leren, kunnen hun kinderen niet onderwijzen en opvoeden. Op 7 Maart is het honderd jaar geleden dat Thomas G. MasarykTsjechisch schrij ver, filosoof en staatsman en eerste president der Tsjechoslowaakse republiek geboren werd. Luchtaanvallen op Kanton In gewoonlijk welingelichte kringen te Hongkong wordt nader meegedeeld, dat meer dan 700 personen gedood of,gewond werden bij de nationalistische luchtaan vallen, die vandaag op Kanton zijn uit gevoerd. Toen nationalistische vliegtuigen grote branden veroorzaakten in het over de grens van Hongkong gelegen Sjamtsjoen, stegen Britse Spitfires op om het Britse gebied te beschermen. De nationalisten hebben boven Sjanghai en andere steden pamfletten uitgeworpen met de mededeling, dat Tsjang Kai Tsjek weer president van het nationalistische China geworden is. Japans leger gewenst, volgens Amerikaanse generaal NEW YORK. 3 Maart (Reuter). Ge- neraal Robert L. Eichelberger, die in de afgelopen oorlog het bevel voerde over het achtste Amerikaanse leger en ook commandant van dit leger was toen het in Japan deel uitmaakte van de Ameri kaanse bezettingstroepen, heeft in een redevoering te New York verklaard, dat, indien na het sluiten van een vredesver drag met Japan nïet op de een of andere wijze wordt voorzien in een beveiliging van de integriteit van he: Japanse gebied, de Verenigde Staten Japan op een zeker tijdstip zullen moeten toestaan een eigen leger voor verdedigingsdoeleinden op te bouwen". „De rijkdommen van Birma, Malakka en „Oost-Indïë" lopen het gevaar door een stoot in Zuidelijke richting in communis tische handen te komen en de Japanners zijn de mannen uit het Oosten, die „van wanten weten", aldus generaal Eichel berger. De tekst van de toespraak van generaal Eichelberger is door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging voor pu blicatie vrij gegeven, zij wordt algemeen uitgelegd als het eerste pleidooi van gezag hebbende Amerikaanse zijde voor het vor men van een Japans leger. Verdronken ijzerconstructie vanmorgen in Haarlem terug De ijzerconsiructie van de Stork-Conrad die op weg van Haarlem naar Geertrui- denberg in de Ringvaart bij Hillegom van de dekschuit gleed heeft de scheepvaart in dat kanaal gedurende twee dagen ge stremd. Alleen kleine vaartuigen konden langzaam passeren. Donderdagmiddag heeft men enkele losse onderdelen, die eveneens te water waren l geraakt, door middel van een drijvende bok opgevist. Een tweede drijvende kraan welke uit Amsterdam was gearriveerd, bleek voor de taak, het gevaarte te bergen, niet berekend en moest onverrichterzake worden teruggesleept. Vrijdagmiddag arriveerde een drij vende kraan van Van der Graaf s Bergings bedrijf te Rotterdam, die tezamen met de reeds aanwezige bok eerst het gekantelde gevaarte heeft rechtgetrokken. Uren wa ren met dit karwei gemoeid, daar eerst een duiker moest afdalen om onder water de stroppen te bevestigen. Eindelijk gelukte het de drenkeling weer in evenwicht te krijgen, waardoor de scheepvaart in de Ringvaart geheel on mogelijk werd. Eerst om half zes was men zover, dat een aanvang kon worden ge maakt met het ophijsen cn kon trachten, de kolos weer op de dekschuit te laden. Het meer clan honderd ton zware geval is vanmorgen door de sleepdienst „Jenny" van de firma Kalverla naar Haarlem te ruggesleept, waar het, behoudens onvoor ziene omstandigheden tegen half twaalf werd verwacht. i Wies Moens in vrijheid gesteld De Vlaamse dichter "Wies Moens, die in Nederland was geïnterneerd, is Vrijdag in vrijheid gesteld. Wies Moens had op grond van artikel 2 van de Vreemdelingenwet 1918 aan de rechtbank te 's Gravenhage een verzoek tot invrijheidstelling gedaan. De rechtbank heefl dit verzoek ingewilligd. Artikel 2 van de Vreemdelingenwet be paalt onder andere dat de rechtbank, bin nen welker gebied een vreemdeling in een bepaalde verblijfplaats is opgenomen, op vordering van het Openbaar Ministerie of op verzoek van de vreemdeling nadat daar over het Openbaar Ministerie zal zijn ge hoord, de invrijheidstelling van de vreem deling kan gelasten. De minister van Justitie zal thans hebben te beslissen of Moens nog als ongewenste vreemdeling moet worden beschouwd. Zo ja, dan kan Moens opnieuw worden gear resteerd in afwachting van zijn uitwijzing. In het tegenovergestelde geval moet Moens een verblijfsvergunning worden verleend en wordt hem dus asylrecht in Nederland verleend. Twintig jaar geëist tegen gewezen „Standarteführer" Op zijn bevel werden burgers in verboden gebied doodge schoten Voor de Bijzondere Strafkamer van de Arnhemse rechtbank stond Vrijdag terecht de Duitse „Standarteführer" H. M Lippert. Hij was van Januari tot Mei 1945 bevel hebber van het 84ste SS-regimènt „Land storm Nederland", dat ook het z.g. „Sperr- gebiet" tussen Wolfheze en Eist (U.) bezet hield. L. werd er van beschuldigd straf de hand te hebben gehouden aan het bevel, dat iedere burger, die in dal gebied werd aangetroffen en die niet in het bezit was van een vergunning of door Duitse militai ren werd begeleid, zonder enige berechting of enig onderzoek moest worden doodge schoten. Twintig personen waren om deze reden door ondergeschikten van L. dood geschoten. Vrijwel aillen waren inwoners van Wageningen of Rhenen, die trachtten iets van hun eigendommen uit hun huis te redden. Het bevel was gegeven door de divisie-commandant. Ook was L ten laste gelegd opdracht te hebben gegeven hotel „Berg en Bos" te Rhenen, eigendom van de Zwitser Frisch, in brand te steken. De Zwitser had als on derdaan van een neutraal land toestem ming zijn hotel te blijven bewonen toen Rhenen was .geëvacueerd. Maar even voor de brand stichting werden hem de desbe treffende papieren ontnomen en kreeg hij aanzegging het hötël te verlaten. De officier van justitie achtte de brand stichting niet bewezen, enjdat de rechter geen oordeel kan. vellen over de militaire beleidskwestie. De overige punten, het fu silleren van weerloze burgers, waren vol gens de officier bewezen. Het oorspronke lijk bevel moest worden opgevat in die zin: „tot neerschieten moet worden over gegaan, wanneer het niet anders kan", maar L. legde het zo uit: „iedereen moet worden doodgeschoten, die verdacht lijkt". De chef van verdachte had een deel wat mildere opvatting van het bevel. De officier eiste tenslotte tegen L twintig jaar gevangenisstraf. Nieuwe phase in de margarine oorlog? Een Nederlandse margarinefabriek poogt de margarine-oorlog, die hier en daar in ons land woedt, een halt toe te roepen. Van Maandag af komt er in de margarine van deze fabriek weer vitamine A. De toevoeging daarvan is in Mei van het vo rig jaar stopgezet, toen de regering de kosteloze verstrekking van vitamine A aan de Nederlandse industrie stop zette. De fa- briek^neemt nu deze kosten zelf voor haar rekening. Zij brengt een product op de markt, waarin per 'A kilo boter 5000 een heden vitamine A zijn verwerkt. De prijs van de margarine, deze week door de re gering vrijgegeven, zal door de fabriek worden gehandhaafd op 34 cent per half pond. Japan op Internationale conferentie in Den Haag Japanse vertegenwoordigers hebben een uitnodiging ontvangen om de internatio nale conferentie, welke de middelen zal be spreken ter bestrijding van de valse mun- terij, bij te wonen. De conferentie begint op vijftien Juni in Den Haag. Het Japanse persbureau Kyoedo meldt, dat de Japanse landsmunterij de uitnodi ging had ontvangen van de voorzitter van de internationale commissie van criminele politie te Parijs. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met vannacht of morgenochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind, overwegend uit Wes telijke richtingen. Vrij zacht. 5 Maart: Zon op 7.18 uur, onder 18.26 uur Maan op 20.07 uur. onder 7.49 uur 6 Maart: Zon op 7.16 uur, onder 18.28 uur Maan op 21.37 uur, onder 8,01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 Maart: Hoog water: 3.49 en 16.00 uur. Laag water- 11.46 en 00.00 uur. Zondag 5 Maart Hoog water: 4.27 en 16.40 uur. Laag water: 0.08 en 12.30 uur. Maandag 6 Maart: Hoog water: 5.04 en 17.18 uur. Laag water: 0.48 en 13.12 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1