IJmuider Courant ^aar Moskou Haarlems Dagblad West-Duitse Bondskanselier roept bemoeiingen der geallieerden in Louwers te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid Jaargang No. 19493 x. Kennemerlaan 154, Telef. Adjn. 5437, Bu^2 _i;, 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), sweg 47. Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, *- 1072, Directeur-Hoofdredacteur 15054. —i op aanvrage bij de Administratie. Maandag 6 Maart 1959 Hoofdredacteur: Robert Peereboom TRUMAN heeft verklaard i.i hij. zolang hij president van de Staten is, nooit naar Moskou zal [-iRESIDENT "Mochten sommigen hieruit afleiden widra hij geen president meer zal "icli erheen zal begeven, dan is dat begrijpelijk misverstand. Het ligt zin besloten. Het is een ai'n. vele; ^^gevolgtrekking. Maar met dat al, ik te mogen zeggen: een misverstand. "President Truman denkt aan het ogen- waarop hij gewipt zal zijn, verrijst jjïeld voor zijn gedaehtenoog een .'i. en behagelijk landhuis, gelegen in toe®- en bloemrijk park, wellicht aan Het zal ver verwijderd zijn van Vrd, waar „atoom-geleerden" de Puvérbazen maar vooral benauwen „vorderingen", af en toe deze onderbrekend om de mensheid er- 13 waarschuwen en dan weer naarstig V-'erkend. Als ik bezig was iets te waartegen ik moest waarschuwen iter mee uitscheiden. Maar ik dwaal fPresident Truman heeft nu wel ge- [•j jijt bij, zolang hij president is, nooit Moskou zal gaan. maar dat moet u niet voetstoots geloven. Er is een 3® geweest die ëezegd heeft: Kooit', c,at is een groot woord, me- fjuw' zowel in de politiek als in de Mde"'. En nU kan men ons wel verzeke rt dat de president zich nadrukkelijker „'bij enige vroegere gelegenheid, hier- ,.r ]ieeft uitgelaten, maar ook die her- zijn al vaak in de wereld vertoond onder dat. zij bewaarheid werden: zowel de politiek als in de liefde. Nu hij met tót! is begonnen zou men haast zeggen: jjjfort gaat hij. Als tenminste ..oom ajn hartelijke gastvrijheid in zijn iate Kremlin mocht aankondigen, het- m bij tot dusver niet gedaan heeft, blussen draven president Truman's sloren af en aan met hun voorstellen, j (jaarna prompt gekleineerd worden president Truman's ambtenaren, gator MacMahon's nieuwste plan, waar bij de „Atlantische Raad" de Raad bet Atlantisch Pact in de vredes- odeilen wil betrekken, is binnen één iu'door de ambtenaren, „na diepgaande Ést", afgekeurd. Ge ziet hieruit, hoe ^sr.el ook de ambtenaren in Amerika gfei Als West-Europa's ambtelijke des sen een diepgaande studie onder in denken zij altijd, dat diep tevens tiiuost zijn en hebben jaren nodig, isna de omstandigheden zozeer veran- dediijndat zij opnieuw in de lange diepte Bjeta: duiken. Niet alzo hun collega's van [et State Department: het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington. Zon der aarzelen kwamen zij tot de diepgaande slotsom, dat het program van MacMahon ie Atlantische Raad in kwesties zou be trekken, dié de draagwijdte van het Atlan ta Fact verre te buiten gaan. Indien ge tap in sarcastische toon commentaar nudt willen geven, zoudt ge kunnen zeg- p: „Neen, dat Pact is alleen voor be- 'imini (defensieve bewapening) en niet oor ontwapening bestemd". Maar ge wilt atu'orlijkniet sarcastisch zijn en zegt dus: bedoelen denkelijk, dat dit een taak iordeU.N.O. is". Daar heeft de senator as aan gedacht en opnieuw verkondigd, it de Assemblee van de U.N.O te Moskou Knoeten vergaderen. De ambtenaren a bet State Department achten het even- el onwaarschijnlijk dat de Sovjet-Unie i aanvaarden zou. Dat zij een zekere Kliefde voor het houden van ïnternatip- ifschaaktournooien te Moskou toont heeft Staar op het State Department geen bi gemaakt, Dat'zijn trouwens geen dsiioumooien met presidenten en ters maar met koningen en koningin- - schaakstukken waarmee men in sad merkwaardigerwijze meer ver- tri is. Ook weten de Russen daarbij its, dat zij winnen zullen. (Ik heb mij afgevraagd wie nu eigenlijk de moe- man zou zijn: de buitenlandse ïhf, die zo'n tournooi te Moskou zou feu of de Russische kampioen, die het tcirven bestaan tweede te worden.) ï!i: Wherry heeft Truman aangeraden ,open briefwisseling" met Stalin te fan met het doel, een eind te maken de koude oorlog. „Er is geen macht Weid, die de druk van de openbare kan weerstaan", zegt senator Hij is niet bepaald de eerste die gedachte uit, maar hij zou er wel de ';^en :i°P den duur" in moeten voegen. Iweerstand tegen de openbare mening Mg heeft geduurd en dat deze laat- f:20 vaak niet in is geslaagd rampen vindt zijn verklaring in het t, dat zij niets deed. Het her- ~"aan H. G. Wells, de grote Engelse w, die in de eerste maanden de Wen van gespannen afwachting van -■sde wereldoorlog een hartstochtelijk f-°P de leiders van het culturele Heed om de losbarsting alsnog te fe voorkomen. „En de universiteiten ^sgenze zwijgen alle!" kreet hij. 3d senator Wherry zijn opgevallen diversiteiten (onder andere) ook fitgen. De openbare mening is waar- ?ro^e macht, als men daaronder .«pPt die het leven van de geest ■gedachte leiding geven. De geest is ®dan het zwaard. Maar niet als hij c" afwacht. geheime zitting van een Ameri- J&naatscommissie is de senatoren dat de plannen om ingeval het gehele leven in de Verenigde op voel, van oorlog te stellen zijn Tot deze plannen behoren ook «pen voor de burger-verdediging Mvallen met atoombommen. Sena- fceische Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van En ©pcccljtc Maarlcmsrtic Courant (Jmra (6^6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom FRANKRIJK EN DE SAAR „Duifslands vertrouwen in het Westen op het spel" BONN, (Reuter). De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft in het openbaar een beroep gedaan op Groot- Brïttannië en de Verenigde Staten om steun in zijn campagne tegen de door Frankrijk met het Saargebied gesloten overeenkomsten. Volgens hem kunnen deze overeenkom sten slechts wettig zijn met goedkeuring van de Britse en Amerikaanse regeringen. „Wanneer de situatie blijft zoals zij thans is, zou Duitslands vertrouwen in het Wes ten ernstig geschokt worden", aldus de kanselier. In een toespraak van meer dan een uur op een persconferentie zeide Adenauer, dat de overeenkomsten „beslissingen tegen Europa" zijn. Adenauer betoogde, dat bij verschillende gelegenheden, ook van geallieerde zijde, uitdrukkelijk is vastgelegd dat de Duitse grenzen slechts bij vredesverdrag gewij zigd kunnen worden en dat ook de kwestie van het Saargebied in het vredesverdrag moet worden geregeld. De kanselier zeide het volkomen onbe grijpelijk te vinden „waarom Frankrijk juist op dit moment deze ontplofbare la ding heeft gelegd". Hij had Schumam de Franse minister van Buitenlandse Zaken, bij zijn bezoek in Januari reeds gesmeekt, de Saarkwestie te laten rusten. Op een gestelde vraag zeide Adenauer: .Het is duidelijk, dat wij iets zullen doen, doch wij moeten ons er nog op bezinnen, wat we zullen doen". De Franse waarnemend Hoge Commis saris in West-Duitsland, Ar mand Berard, heeft Zaterdag op een persconf eren tie te Bonn een beroep gedaan op het Duitse volk om de tussen Frankrijk en de Saar geslo ten overeenkomsten met een koel hoofd te beschouwen. Berard verklaarde dat, in tegenstelling tot de denkbeelden der Duitsers, de over eenkomsten geen overwinning betekenen voor het Franse nationalisme. Eerder kan worden gezegd, dat in deze juist de mening der gematigde Fransen heeft gezegevierd. ,Het is evenmin waar", vervolgde hij, „dat deze overeenkomsten een vooruitlopen op het vredesverdrag betekenen". Tenslotte verklaarde Berard nog, dat de Franse regering geenszins voornemens is het Saargebied bij Frankrijk in te lijven. De minister van Justitie van het Saar gebied, dir. Heinz Braun, heeft verklaard, dat „slechts nazi's het oneens kunnen zijn met die overeenkomst tussen Frankrijk en het Saargebied1: Het Saargebied is door zijn overeenkomst met Frankrijk onafhankelijk geworden. Het heeft aan Frankrijk zekere economische rechten verleend, doch het zelfde zullen alle leden van de Europese Unie later ook moeten doen". De minister legde er de nadruk op, dat het Saargebied als gelijke met Frankrijk kan onderhandelen over alle geschillen, die eventueel zullen rijzen. Frankrijk sta- tionneert een bataljon soldaten in het Saar gebied en enkele politiefunctionarissen, daar Frankrijk -verantwoordelijk is voor de verdediging. 'leeft aan Pers verteld". ^«Reuter bericht. Het lezende heb 7«gevraagd: „Waarom noemt men 'leen geheime zitting? Is dat alleen r te maken?" Gelukkig •Mor Tydings iemand met zo'n oorde zelf journalist te zijn geen een onmiddellijk dreigende :>C.liand- En president Truman is het kele geval niet eens, fcJ «eeft de gedachte, dat het atoom- VerPlaatsing van de regeringszetel «U maken „spottend van de hand j v'ndt Washington als hoofd- 'tMigend en voelt er zich volkomen ta£e?.r°te vraag is juist of Washing- --'«digend" genoeg is. a '-Puteert daar zelf voortdurend tanfl <*us n*e*" me' ikzelf eens. - Mere landen voelt men zich niet ,Tedigd. r. p. Vluchtelingen-leed aan Pools-Duitse grens .Poolse autoriteiten gaan tot massa-evacuatie van Duit sers over BONN (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de gehele Duitse bevolking ten Oos ten van de Oder-Neisse-grens wil uitzet ten. Het zielenaantal van deze bevolking is niet bekend doch volgens eerdere mede deling uit gezaghebbende geallieerde bron zijn Polen, en de autoriteiten van de Rus sische zóne- ongeveer 250.000 Duitsers aan het evacueren. De Oder-Neisse-grens is de huidige Oos telijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjechoslo waaks bestuur. Volgens de mededeling van de Hoge Commissie heeft Polen de Britse ambas sade te Warschau van zijn bedoeling op de hoogte gesteld, verklarend dat de hui dige transporten pas een eerste groep vormden. De Hoge Commissie verklaart van me ning te zijn dat het toelaten van deze vluch telingen „slechts tot voortzetting van deze onmenselijke en willekeurige maatregelen zal leiden". Zij waarschuwt de West-Duitse federale en staatsregeringen de nodige maatregelen te nemen om de binnenkomst- te verhinderen van vluchtelingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten, die volgens de overeenkomst van November tussen de Westelijke geallieerden en Polen zijn opgesteld. Deze waarschuwing gèat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrich Albertz, de minister van vluchtelingenzaken, in Neder- Saksen (Britse zóne) afgelegde verklaring, dat hij bereid was alle Duitse vluchtelin gen uit Polen in West-Duitsland te laten binnenkomen. Albertz zou dit gezegd, hebben na, on danks protesten van de Britse douane, een groep van zevenhonderd mensen te hebben toegelaten. Enkele kinderen, die zich bij deze groep bevonden, kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en riepen uit: „wat leuke aardappelen!" De Hoge Commissie verklaarde, dat men nog niet had kunnen vaststellen dat er onder deze zevenhonderd mensen perso nen waren, behorend bij de 25.000 wier toelating in November is geregeld omdat zij in de Westelijke zönes verwanten heb ben, die voor hen kunnen zoi-gen. Voor meer vluchtelingen dan deze 25.000 is in West-Duitsland geen accommodatie aan wezig. (In Duitsland zijn reeds acht mil- lioen vluchtelingen, waarvan de meesten in het Westen, levend in zeer benarde om standigheden). De minister voor Arbeidszaken, Richard Kirn, zeide op een persconferentie, dat al exploiteert Frankrijk de kolenmijnen, er geen sprake is van een permanente ver pachting der mijnen. Frankrijk zal een grote som bijdragen tot modernisering der mijnen en het zal pogen de prijs van de kolen zodanig te stellen, dat men tegen Duitse steenkool kan concurreren. Premier Hoffmann ontkende, dat de overeen komst gericht is tegen Duitsland. Hij zeide „de opwinding buiten het Saargebied" over deze kwestie niet te kunnen begrijpen.'De overeenkomst moet door het vredesver drag met Duitsland „indien dit ooit komt" gesanctionneerd worden, wat men ook overeengekomen is. „Men kan toch niet wachten met het nemen van besluiten, van vitaal belang voor het Saai-gebied tot de moskovische patroons van de communisten in het Saargebied in een regeling toe stemmen". Gevaar van nationalisme in West-Duitsland gerapporteerd De bestaande Duitse nationalistische groepen en haar leiders „bereiden thans het terrein voor een toekomstige leider en toe komstige partij voor", aldus wordt gezegd in een rapport, opgesteld door Amerikaanse functionarissen in Duitsland, zo meldt de „New York Times". De correspondent van het blad verklaart, dat in het rapport wordt gezegd, dat er gevaar voor de democratie bestaat indien de talrijke Duitse nationalistische groepe ringen zich tot een enkele nationalistische partij verenigen. Hij verklaart dat het rapport, dat betrek king heeft op geheel West-Duitsland „het uitgebreidste is, dat totnogtoe door Ameri kaanse functionarissen In Duitsland over deze vitale kwestie is geschreven". De cor respondent zegt verder, dat John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, het rapport naar Washington heeft meegenomen. Waarschuwing van de regering aan Tsjechoslowaakse bisschoppen De Tsjechoslowaakse regering heeft "de Rooms-Katholieke bisschoppen gewaar schuwd, dat zij hun huidige houding niet meer zal tolereren. Deze waarschuwing werd gegeven in een brief, die door de minister van Justitie en hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken, Alexej Cepicka, aan de aartsbis schoppen Josef Beran van Praag en Karei Matocha van Olomouc en aan de elf bis schoppen is gezonden. „Het is ondenkbaar, dat we in de toe komst een of andere vorm van opstokerij van priesters en gelovigen of een of andere verstoring van de vreedzame ontwikkeling van de staat zouden tolereren. In hel be lang van de rust en orde zal de werkende bevolking middelen vinden om verdere verstoring van haar pogingen om een recht vaardige sociale orde op te bouwen te voor komen", aldus de brief van minister Ce picka. De jonge prins Bohmiboi is met zijn ver loofde in Villefranche scheep gegaan naar zijn rijk, Stamwaar hij over enkele weken tot koning gekroond zal worden. De aanklager had de doodsfraf geëisi PRAAG, (Reuter). De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de AKU is door een staatsgerechtshof te Praag ver oordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. De eis luidde doodstraf. Negen Tsjechoslowaakse beklaagden kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. Aloisie Slovencikova, de 45-jarige vrouwelijke be ambte van een staatsfirma, kreeg de zwaar ste straf, 25 jaar dwangarbeid. Na het ondergaan van zijn straf zal Lou wers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen worden verbeurd verklaard. De heer Van der Gaag, de zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, die het proces heeft bijgewoond, deelde Reuter mee, dat de advocaat van Louwers hem zal aanraden in hoger beroep te gaan. Men neemt aan, dat de door de aankl-ger tegen Louwers geëiste doodstraf in 15 jaar dwangarbeid is veranderd, omdat hij be kend heeft en geen Tsjechoslowaakse bur ger is. De heer Van der Gaag zal bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken een protest indienen tegen het feit, dat Louwers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden. Ook wil de zaakgelastigde Maandag bij het ministerie een protest indienen tegen de tijdens het proces tegen de Nederlandse legatie te Praag geuite beschuldigingen, die Van der Gaag „volkomen onjuist" noemt. Volgens de aanklager dr. Josef Urvalek, aldus Ceteka, leeft op de achtergrond van dit proces een tegen Tsjechoslowakije ge richte activiteit van de Nederlandse legatie. Uit Louwers' verklaringen zou gebleken zijn, dat niet hij alleen maar bijna alle le den van de legatie zich schuldig hebben gemaakt aan tegen de staat gerichte activi teiten en „grof misbruik hadden gemaakt van hun exterritoriale rechten". Hij be schuldigde verschillende leden der legatie, ook voormalige leden, van „hulpverlening bij ontvluchting op valse paspoorten" en deelneming aan „economische sabotage". De aanklager noemde bij name kanselier Th.- Lochman, de voormalige Nederlandse gezant A. Merens, de voormalige handels secretaris D. Kruseman, en de voormalige tweede gezantschapssecretaris M. J. Ro- senberg-Polak. Het verslag van het proces werd voor namelijk samengesteld uit de officiële tekst van de rede van de aanklager en uit de mededelingen van Van der Gaag, daar Westelijke journalisten niet werden toege laten. De verdediger van Louwers had het hof gezegd, dat Louwers als West-Europeaan zijn optreden niet als meer dan „verzame len van economische inlichtingen" be schouwde. Wat in Tsjechoslowakije als economische spionnage werd beschouwd, gold in het Westen als het gewoon verza melen van gegevens, aldus Louwers' ver dediger. De zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, Van der Gaag, heeft op de nadxukkelijkste wijze ontkend, dat er enige waarheid zou schuilen in de be schuldigingen, welke in het proces tegen Louwers aan het adres van het Neder landse gezantschap te Praag zijn geuit. „Deze beschuldigingen zijn volkomen vals", verklaarde hij. Weer een Nederlands protest in Praag DEN HAAG, 5 Maart. Officieel wordt gemeld: De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van het Tsjechische vonnis tegen de heer Louwers, wederom scherp protest aangetekend bij de Tsjechische re gering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant Zondag ten departemente van Buitenlandse Zaken ontboden. In het Nederlandse protest werd erop gewezen, dat de Nederlandse regering de rechtsgang in het proces tegen de heer Louwers met pijnlijke verbazing en veront waardiging heeft gevolgd. Deze gang van zaken, welke in Neder land niet zou worden begrepen, kan niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse regering tekent krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde beschuldigingen tegen leden van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Praag te uiten. Tenslotte wordt van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de rechtsonzekerheid, welke was gebleken uit verschillende fei ten, zoals de onmogelijkheid voor de Neder landse aütoriteiten om vóór het proces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te verzeke ren en de weigering om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Neder landse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. Aan de Nederlandse zaakgelastigde te Praag is opgedragen aldaar een overeen komstige stap te doen. Verkiezingen in Griekenland zonder incidenten In Griekenland werden Zondag voor het eerst sinds 1946 algemene verkiezingen gehouden. De einduitslag zal tegen 20 Maart bekend zijn. De communistische partij, die sinds de opstand in Griekenland onwettig is ver klaard, neemt niet aan de verkiezingen deel. Tegen de middag hadden reeds 40 procent van de kiezers hun stem uitgebi-acht. In Griekenland bestaat stemplicht. De „Vrije Griekse radio" der partisanen heeft in herhaalde uitzendingen bij de Grieken erop aangedrongen niet te stem men op „de monarcho-fascistische partijen of op de pseudo-democratische groep van Plast i ras-Tsouderos". In de districten waar geen „ware ver tegenwoordigers van de democratische be weging in Griekenland" candidaat zijn gesteld, behoren de democraten de namen in te vullen van de nationale leiders, die thans in „de gevangenis van Makronesos" zijn, aldus de radio. Ondanks slecht weer verzamelden kie zers zich reeds in de vroege ochtend voor de stembureaux. In het Noorden was het ten gevolge van regen vaak moeilijk uit de afgelegen streken ter stembus te gaan. De uitslagen zullen tegen 20 Maart be kend worden gemaakt, zo is door functio narissen verklaard. Op het laatste ogenblik werd opdracht gegeven de identiteitskaarten van de kie zers te stempelen, teneinde het meer dan eenmaal uitbrengen van een stem te ver hinderen. In een verklaring van de minister voor openbare orde wordt gezegd, dat er geen enkel incident gemeld is. De opkomst was groot. In Macedonië en de Peloponesos stemden in sommige plaatsen 90 procent der kiesgerechtigden. Nieuw contract voor de mijnwerkers in Amerika Staking is geëindigd WASHINGTON (Reuter). Men is het in Amerika eens geworden over de kwestie van de contracten van de stakende mijn werkers. De weg is thans geopend voor het hervatten van het werk door de 372.000 stakers in de vetkoolmijnen. Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vetkoolindustrie geldt, ontvangen de mijnwerkers een loonsverhoging van 70 cents per dag, hetgeen een overwinning betekent voor John Lewis en zijn „United Mineworkers Union". Het contract voor de mijnwerkers liep in Juli ten einde. Sindsdien hebben de mijn werkers op last van (hun leiders werkweken van drie dagen gemaakt. Aan het begin van dit jaar echter begonnen stakingen uit te breken en de mijnwerkers begonnen het standpunt „geen contract, geen werk" te huldigen. John Lewis, leider van de „Mine Worker? Union" en de mijneigenaren hebben Zondag het contract- ondertekend. Hiermede is de staking van 372.000 mijnwerkers beëindigd. De werkhervatting begon vandaag. Hevige brand in Pools schip Vier brandweerlieden bewusteloos geraakt ROTTERDAM. Door broeiing in de lading, die bestaat uit stukgoed, katoen en olienoten, is Zaterdagmiddag in de Mer- wehaven brand uitgebroken in een der ruimen van het 4742 ton metende Poolse motorschip „Generaal Walter". De pogingen van de Rotterdamse brand weer cm het vuur in een der ruimen door middel van verstikking te bedwingen zijn niet gelukt, 's Nachts moest de brandweer er dan ook toe besluiten water te spuiten op de lading, waaronder zich ook een grote partij palmpitten bevond. Het vuur bood echter hardnekkig weerstand. Eerst nadat het aantal stralen van 16 tot 20 en tegen de morgen zelfs tot 37 was opgevoerd, heeft men de brand Zondagochtend einde lijk onder de knie weten te krijgen. Van de brandweerlieden, die in de met verstik kende rook gevulde ruimen moesten af dalen zijn er vier bewusteloos geraakt. Zij konden tijdig door collega's worden gered. Hun toestand was van dien aard, dat ze naar een ziekenhuis werden overgebracht. De schade, die aan schip en lading werd toegebracht is zeer aanzienlijk; zij kan echter niet precies worden bepaald. Troepenschip „Atlantis" komt morgen aan Het troepenschip „Atlantis" wordt in de nacht van Maandag op Dinsdag met repa triërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint, onvoorziene omstandigheden voor behouden, Dinsdagmorgen negen uur. Ministers Van den Brink en Götzen op 11 Maart naar Indonesië Het vertrek van de ministers Van den Brink en Götzen naar Indonesië, waar zij de ministersconferentie in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie zullen bijwonen, is vastgesteld op 11 Maart. Hef woord is aan Julius Wolff: Wie altijd over de toekomst tobt zal de toekomst nooit winnen en verliest het tegenwoordige. Vandaag zal de koning van Engeland in het House of Lords te Londen met het gebruikelijke ceremonieel het nieuwe Engelse parlement openen. De laatste voor bereidingen voor de plechtigheid: personeel van de parlementsgebouwen poetst de drie koninklijke zetels (links die van prinses Elisabeth) op. Prins Bernhard heeft griep en is oververmoeid Prins Bernhard moet wegens een griep aanval het bed houden. Van medische zijde wordt verklaard, dat de Prins volkomen rust moet houden, daar hij bovendien over vermoeid is. Ongeveer 200 in Zuid-Californië wonende Nederlanders, die Zondagochtend naar Los Angeles waren gereisd, waar zij door de Prins zouden worden ontvangen, moesten worden teleurgesteld. Dokter Myron Prinz metal, de arts die bij de prins ontboden werd, zal beslissen wanneer Z.K.H. zijn reis per vliegtuig naar Fort Worth in Texas en vandaar naar Washington zal kunnen voortzetten. Prins Bernhard heeft Zaterdag met zeer goed gevolg een examen afgelegd dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Voorts heeft de Prins, vergezeld door de generaal-majoor Craigie, een bezoek ge bracht aan een vliegveld van de Ameri kaanse luchtmacht in de woestijn op 155 km afstand van Los Angeles, waar proef nemingen met raketvliegtuigen worden gedaan. Volgens een later bericht uit Los Angeles zou Prins Bernhard hedenmiddag toch naar Fort Worth kunnen vliegen. Dokter Prinz metal heeft de Prins echter sterk aange raden niet zelf zijn vliegtuig te besturen. Prins Bernhard heeft Zondag de gehele dag het bed gehouden. De Communisten en de wapenleveranties Radiotoespraak van de heer 3. 3. Vorrink De heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft Zaterdagavond voor de zender Hilversum II een toespraak gehouden over de wapenleveranties van Amerika aan Nederland. Hij herinnerde aan de incidenten in de Tweede Kamerzit ting van Woensdag en zeide dat deze een onderdeel waren van de actie, die de Com munisten trachten te ontketenen tegen de Amerikaanse wapenleveranties aan Europa. „Het lijkt mij begrijpelijk", aldus de heer Vorrink, „dat er vele goedwillende men sen zijn, die de drang in zich voelen om zich achter elke actie te scharen, die ver- klaart de vrede te willen bevorderen. Het is zelfs heel begrijpelijk, dat in velen van ons de gedachte opkomt: wanneer overal in de wereld alle mensen weigerden wa pens te fabriceren of te vervoeren of met die wapens te oefenen, dan was het oor logsgevaar volkomen overwonnen. Maar dan moet de nadruk gelegd worden op de woerden: overal in de wereld dóór alle mensen. De Communisten zetten", aldus de heer Vorrink, „op bevel van hun meesters in Moskou een wereldactie op touw met comités „Onderwijs en Vrede'", met vre- desraden en met haven-vredes-comités en eisen weerloosheid van alle landen in West- Europa. Zij bestrijden op de heftigste wijze de aaneensluiting van de Westerse landen samen met Amerika en Canada in het At lantisch Pact. Tegelijkertijd raken zij in laaiende geest drift over de bewapening van het Russische Rode Leger en juichen het toe, wanneer de landen achter het IJzeren Gordijn hoe langer hoe meer onder directe militaire druk van de Sovjet-Unie komen. De Communisten staan op het stand punt dat alleen Rusland eèn geweldig mi litair apparaat in stand mag houden, maar dat de rest van Europa zich tegen die Rus sische bedreiging niet te weer mag stel len. De Communisten beweren, dat Ame rika een gewapende aanval voorbereidt op Rusland. Maar", zo zeide de heer Vorrink, „het na-oorlogse communisme heeft op de meest hardhandige wijze alle Oost-Eur'o- pese landen aan zich onderworpen en ge heel China veroverd. Het Atlantisch Pact en de daaruit voort vloeiende wapenleveranties dienen voor alles om een herhaling van een oorlog te voorkomen. Het is een zuiver defensief verdrag". Kleine brand in kerk te Oostzaan Zaterdagavond omstreeks zeven uur ont stond in de eeuwenoude Nederlands Her vormde kerk te Oostzaan brand, die door tijdig ingrijpen van de brandweer uit dit dorp in de kiem kon worden gesmoord. De kerk, waarvan de restauratie van het intérieur juist deze week was klaar ge komen, kreeg alleen veel waterschade. De koster had in de vooravond een pas geplaatste kachel aangemaakt. Plotseling hoorde hij houtwerk knetteren. Het bleek, dat een van de oude muurstijlen, in de brede stenen muur, welke het dichtst bij de schoorsteen staat, reeds vlam had ge vat. Hij alarmeerde de brandweer, die met alle beschikbare spuiten uit het dorp naar de kerk uitrukte en spoedig het vuur meester was. jZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de ochtend plaatselijk mist, overi gens droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. Meest zwakke wind, overwegend tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zacht voor de tijd van het jaar. 7 Maart: Zon op 7.14 uur, onder uur Maan op 23-09 uur. onder 8.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 Maart: Hoog water: 5.04 en 17.18 uur. Laag water: 0.48 en 13.12 uur. Dinsdag 7 Maart: Hoog water: 5.40 en 17.57 uur. Laag water: 1.26 en 13.52 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1