Taxi tel. 4333 TAXI 4864 WÊÊÊÊÈ Mooy De grillen der visserij weerspiegeld in de naamsveranderingen van een trawler Boot uit 1903 eindigde veelbewogen leven in serene rust Predikbeurten Climax helpt direct Werkinrichting van V.V.Z.Z. gaat aan de weg timmeren DRY CLEANING OLD CLOTHES NEW In Woubrugge kunnen de loggers in een maand negen meter groeien Kennemer Lantaarn SjÊÊ Zaterdag 11 Maart 1950 tl REVUE VAN DE ZUIDZIJ ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) De Hollandia(ex Friesland, DirkAmstelstroom en Essex). DE IN HULL GEVESTIGDE Gt. Nort hern Steamship and Fishing Co Ltd. bood in 1929 drie van haar trawlers te koop aan. Het waren de Elm (H. 23), Elite (H. 714) en de Essex (H. 762), die in li 1902 en 1903 door Mackie Thomson in Glasgow waren gebouwd. Wat bouw en in richting betreft ontliepen de schepen elkaar niet veel. De „Elm" was de kleinste met 158 br. reg. ton en de grootste van de drie is de- nu nog in IJmuiden aanwezig zijnde „Essex" met 174 ton. Een nieuwe maatschappij in IJmuiden kocht het drietal aan en wel de Scheeps- exploitatie Mij. „De Stroomlijn", waarvan de heren J. van der Made en J. Koning directeuren zijn geweest. De „Elm" kreeg de naam Rijnstroom (IJm. 86), de „Elite" is de Spaarnestroom (IJm. 87) geworden en de „Essex" werd de Amstelstroom (IJm. 91). Als een der eerste schippers staan achtereenvolgens de heren C. Zwart, C. Gravemaker en D. van der Lugt vermeld. Het bestaan van deze onderneming is maar een korte vreugde geweest, want in 1931 al vinden we de schepen terug bij andere rederijen. Om te beginnen bij de Spaarnestroom: we zien dat deze trawler in 1931 is overgegaan aan de N.V. Visserij Mij. Sylt, toen onder directie staande van de heren L. Blok A. van der Sluis. Neptunus (IJm.. 87) is de nieuwe naam geworden waaronder het schip nu nog in de Vissers haven ligt. De Neptunus is steeds bij de zelfde rederij gebleven. De jaren 1940— 1945 viste het vaartuig van Engelse havens uit. Behalve de naam voerde het toen bovendien nog het nummer 213. Na de liquidatie van de Mij. Stroomlijn hielden de Rijnstroom en de Amstelstroom deze namen. Na eerst een tijdje te hebben gevaren onder directie van H. J. van der Laan J. H. Kerckhoven kwamen ze daar na terecht bij de Rederij L. Parlevliet ZONDAG 12 MAART. IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. D. C. van Wijngaarden, Bediening H. Doop; 5.30 uur: dis. J. van den Berg. Geb. Chr. Belangen, 10.30 uur: d's. J. v. d. Berg, Jeugddienst. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. J. van Buuren; 3.30 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.j 10 en 5 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst; 3 uur: ds. Maris van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Heilige Dienst; 19 uur: Vespers; Woensdag 9 u.: Heilige Dienst; Donderdag 10.30 uur: Lof met lijdensmeditatie; Vrijdag 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leiding: majoor J. Kerkman; Donderdag 15 Maart 8 uur: Bijzondere Verlossïngssamen- komst. Leiding: kolonel M. Huyg. IJMUIDEN-OOST: Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur: ds. R. D. Beukema; 4.30 uur: ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. Immink van Bassingerhorn. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Dienst in ge bouw Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, 10 uur: de heer H. F. Huson van Dordrecht; Woensdag 7.30 uur: de heer D. Bouhoff. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 uuy: ds. A. C. van Nood. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink; 7uur: de heer H. Wallenburg (in de school). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 en 4.30 uur: ds. A. C. ■van Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. D. Jan sen; 7 uur: ds. H. Bartlema van Heem stede. Jeugddienst Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel. Doopsgezinde Kerk, 10 uur: ds. Canne- gieter van Castricum. Maranatha, 10 uur: de heer F. Niemeyer van Alphen aan de Rijn. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leiding: luitenant L. Veninga. WIJK AAN ZEE: Voorm. 10 uur: ds. W. Oorthuys. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. Doopsbediening. De Toorts, 10 uur: ds. J. M. de Jong van Amsterdam. Kapel, 5 uur: ds. J. van der Wiel van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur: ds. Thesing, Leger- en Vlootpredikanit te Haarlem. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 5 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, 3 p. m. Evensong, followed by Holy Communion. Rev. R. O. Taskex i onder de afzonderlijke maatschappijen „Dirkje" en „Twee Gezusters". Dit hebben zijn betrekkelijk lang vol kunnen houden. De tweede wereldoorlog gooide de zaak echter door elkaar. De „Amstelstroom" hebben we vijf jaar lang moeten missen. De Rijnstroom(IJm. 86) bleef in Holland en beoefende zelfs de visserij zij het dan niet meer in oorspronkelijke staat. De stuurhut was verhuisd naar achteren en bovenop de machinekap geplaatst. De schoorsteen vervangen door een klein pijpje voor de stuurhut. Dit wilden de Duitsers zo hebben indien men in de vaart wilde blijven. Toen de oorlog voorbij was kreeg de Rijnstroom weer een schoorsteen, die bij een stoomtrawler past. De brug bleef er echter achter staan. Maar nu is het schip al afgevoerd, voor de sloop ver kocht Aan de zwier De Amstelstroom is op z'n oude dag nog lelijk aan de zwier geraakt. Na de ooi-log kwam het vaartuig behouden in IJmuiden terug. Onder b.eheer van de heer L. Par levliet Dz. ging het eerst repareren en tege^ lijk verhuisde de trawler naar Katwijk. Terug van de reparatie was het de Dirk (Kw 157) geworden en in November 1946 ging met vol goede moed naar zee. De ver kregen vangst werd in Grimsby gelost en daarna op weg naar IJmuiden kwam plot seling het bericht door het was op 28 November dat de Dirk was gestrand ter hoogte van Petten. De bemanning was er afgekomen. Aanvankelijk heeft het er naar uitgezien dat de Dirk uit de registers ge schrapt kon worden. De daarop volgende strenge winter deed er ook al geen goed aan. En toch heeft men de trawler vlot- gekregen. Na vier maanden keerde het vaartuig weer in IJmuiden terug. Toen moest het wederom in i-eparatïe en meteen kreeg het een andere thuishaven, namelijk Harlingen. De naam werd veranderd in „Friesland" en onder de merken HA. 5 ging men het eind 1947 opnieuw met de trawler proberen. Precies een half jaar heeft dit geduurd want in Juni 1948 werd de Fries land in Vlaardingen publiek verkocht. De nieuwe eigenaresse werd de N.V. Zeevis serij Mij. Limburgia, waardoor het schip dus weer een IJmuidense trawler werd. Thans is het de Hollandia (IJm. 78) zoals wij het schip op de foto de Vissershaven zien verlaten. De inhoud bedraagt 174 bru to- en 63 netto reg. ton, lengte 33,25, breedte 6,55 en holte 3,25 meter. De ma chine, welke een vermogen heeft van 300 ipk, is indertijd geleverd door Muir Houston Ltd. te Glasgow. De twee, die nog over zijn van de drie, de Hollandia (IJm. 78) en de Neptunus (IJm. 87) genieten thans een welverdiende rust. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Strawberries heeft goede kansen tegen Adelborsten Het eerste dameselftal van Strawberries speelt zijn laatste competitiewedstrijd tegen Leonidas. Aangezien er voor de Vel- sense dames hier meer op het spel staat en de gastvrouwen nog niet geheel veilig staan, kon de uitslag wel eens een verras sing brengen. Strawberries III ontvangt B.D.H.C. 6 en zal zich door de Bloemendaalse dames niet laten verrassen. Belangrijker wordt de ont moeting VW IIIStrawberries IV. Weten de bezoeksters het tot een overwinning te brengen, dan handhaven zij zioh op de bovenste plaats. De dames van het vijfde elftal komen voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen het meisjes-elftal in het veld. Het eerste heren-elftal krijgt bezoek van Adelborsten en moet deze ontmoeting kun nen winnen nu de marinemannen de laatste tijd minder sterk spelen. Strawberries III staat tegen Zandvoort II voor een zware opgave. Wellicht dat het echter door de hechte verdediging in staat is de tegenstanders een punt te ontfutselen. Strawberries IVAmsterdam VIII be looft weer een nederlaag voor de thuisclub te brengen. De spelers van het vijfde elftal behoeven het hier niet zo ver te laten komen: in de wedstrijd tegen Hermes III in Den Helder. Hetzelfde zullen de Veteranen er waar schijnlijk over denken als zij Alliance op bezoek krijgen. Dit kon echter wel eens anders uitpakken voor de Velsenaren. Strawberries I komt om half twee als volgt in het veld: doel: D. Hollmann; achter: K. Bekker, P. Steyn; midden: J. P. Allan, J. Otto, J. Rodenberg; voor. H. Koogman, C. Maters, J. Brunink, H. Brunink, K. Rijkeboer. Aanvoer van vis in 1949 IJmuiden staat bovenaan In 1949 is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek totaal aangevoerd 261.240.000 kg. vis met een totale waarde van f72.710.000. Pliervan was 145.035.000 kg. af komstig 'uit de zeevisserij, (waarde f52.332.000), 103.263.000 kg. uit de kustvis serij, (waarde f 10.789.000) en 12.942.000 kg'., met een waarde van f 9.589.000 uit de IJsel- meervisserij. In IJmuiden werd de grootste hoeveelheid aangevoerd, namelijk 77.204.000 kg., (waarde f 28.272.000) gevolgd door Sche- veningen met 46.731.000 kg. (waarde f 16.441.000), Vlaardingen staat met 16.600.000 kg. en f 5.336.000 op de derde plaats. Het scheepsverkeer in de Rotterdamse haven In de Rotterdamse haven kwamen gedu rende de week van 26 Februari tot en met 4 Maax-t 1950 233 zeeschepen binnen, ge zamenlijk metend 343.199 netto register- ton, tegen 184 schepen in dezelfde week van het vorig jaar met een gezamenlijke netto-tonnage van 255.369. Onderscheiden naar de landen van herkomst arriveei-den uit België 8, Britse gebieden 1, Denemar ken 9, Duitsland 15, Eii-e 2, Finland 3, Frankrijk 14, Griekenland 1, Groot-Brit- tannië 81, Nederland 20, Noorwegen 4, Polen 4, Portugal 3, Spanje 4, Zweden 17, India 3, Brits-Aziatische gebieden 4, In donesië 1, Irak 1, Japan 3, Iran 1, Portu gees-Aziatische gebieden 1, Turkrije 1, Frans-Afrikaanse gebieden 1, Liberia 1, Argentinië 2, Brazilië 2, Canada 1, Hon duras 1, Suriname en de Nederlandse An tillen 3, Uraguay 1, Venezuela 2 en de Verenigde Staten 18. UW RADIO DEFECT? le kl. gespecialiseerd radio-rep-bedr. VISSERSEINDE 24 SPAARNDAM Tel, K 2564-285 (Adv,) Winkel in het voorportaal In de zonnige zaal van de werkinrich ting van de Vereniging voor Zwakzinnigen aan de Houtmanstraat wordt onder leiding van de heer H. Timmermans ijverig ge werkt. Dertien mannen en jongens, die zich door hun geestelijke onvolwaardig heid verstoken zien van een zelfstandige maatschappelijke positie, maken hun be staan productief door het vlechten van cocosmatten en het vervaardigen van bor stelwerk. IJzerstei-k zijn de resultaten van deze handenarbeid en de afwerking is vaak fraaier dan van fabriekswerk. Voor de oorlog werd het geproduceerde verkocht door een paar mannen, die met hun karretje volgeladen de gemeente doorkruisten, maar dit is verleden tijd en menigeen weet heden ten dage niets van de prestaties van deze ijverige wer kers. Men is daarom op het idee gekomen het voorportaal van de inrichting te laten verbouwen tot een bescheiden winkel ruimte. Een deur in het midden, twee étalages ter weerszijden. Hierdoor wordt het overzichtelijker wat achter de stenen muren aan de Houtmanstraat wordt ge- pi-esteerd en wordt de mogelijkheid vaix verkoop bevorderd. De gemeenteraad heeft reeds zijn goed keuring aan de verbouwingsplannen ge hecht, zodat binnen afzienbare tijd de Ons SPECIAAL SYSTEEM voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging desgewenst In één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Houtmanstraat een' winkel rijker zal zijn geworden. OOK WELKOM IN KENNEMERLAND In onze lijst van sthuitstomende Kenne- mers ontbrak de naam van J. Koster, Lin- naeusstraat 3, IJmuiden, onder degenen, die met de „Kota Inten" repatriëren. Modern materiaal STATIONSWEG 107, VELSEN „DACERAAD-KUUR" Liever haringlucht en zeewinj dan- polders en boterbloemen De boeg van de Katwijkse logger „Sakina" tor-ent onwennig hoog boven de k behuizingen van Woubrugge uit: de kraan die in de nabijheid zijn stalen vlechtwi! naar de voorjaarslucht laat klimmen is met die loggerneus en het torentje van h dorp het enige rustpunt dat het oog in deze vlakke Zuidhollandse polderwprii vinden kan. Deze „Sakina" is 'hier gekomen door de ontelbare bruggen die het voorgeshf tussen Katwijk en Woubrugge bouwde, schurend langs de magere ducdalven vanT' binnenwateren en eindelijk traag opklimmend langs de helling waar de mannen m! de klinkhamers en de snijbrandei-s klaar stonden om dit goede schip pardoes^ tweeën te hakken. De ouden van Woubrugge, die een zonnetje staan te sehiev aan de wallekant van de wetering, waarover een geknikte ophaalbrug het k obstakel vóór de werf van Boot vormt, hebben zo tientallen loggers zien vc trekken en als de dagen dan kalm verder zijn geschoven steekt op een goed mo een heel ander schip.de steven weer om de hoek: het is wel hetzelfde maar li en de verf blinkt op zijn buik, glanst rond de brug en achter de platen gromt een zwaarder geluid dan eerst. vaat Dirk, de trouwe boekhouder van de firma Boot, die zijn leven met de werf „De Dageraad" heeft zien vergroeien, her innert zich nog de eerste logger, welke in Woubrugge arriveerde om te „verlengen". Dat was de K.W. 19, van Haasnoot, die in de barre winter van '28 kwam opvaren en sindsdien heeft „De Dageraad" de ene log ger na de andere een stukje langer ge maakt. Soms vijf meter, maar als het moest ook wel negen. Vaak kwam er een nieuwe motor in het domein van de meester en altijd leverde de verbouwing een scheepje op, dat de veranderde tijden weer aandurfde. Nieuwe loggers gleden in het water de „Martha" is hier geboren en heel oude knapen ondergingen er een verjongingskuur. Dii-k schreef met een regelmatige hand de posten in het grote boek en de draden tussen de visserij en Woubrugge werden stevig en vertrouwd. Het verlengen van zo'n logger is geen eenvoudig karwei. De „Sakina" kan er over meepraten, want haar roestige lijf is op een goed moment opengereten waar het het breedst was: omdat de verbindin gen tussen de huidplaten (of de „stuiten" zoals de scheepsbouwer ze noemt) van wege de sterkte niet recht onder elkaar liggen, ontstond er een gi'illige doorsnede nadat de nagels onder de gloed van de bi-anders bezweken waren en het dek op die plaats opgebroken was. De wagen breekt „doormidden" De hellingwagen, waarmee het schip op de werf werd getrokken, werd op dat tijdstip in tweeën gesplitst, zodat de hul peloze romphelften van de „Sakina" een Door de bevolking van Twente is aan de gevangenen in het Huis van Bewaring te Almelo een radio-installatie aangeboden. Eén der gevangenen bij het toestel. Naam te weinig - naam te veel Een trouwe Santpoortse Lampeniersknecht heeft op zijn vingers uitgerekend dat ex- in de Bialosterskilaan elf ge zinnen wonen. Edoch: een bordj,e met die tongbrekende naam ontbreekt en de mens heid moet dus maar gissen. Dit zou geen grote rampspoed zijn, want als Lampeniers knecht 86 x de naam „Bialos- terski" uitspx-eekt, weet hij het voor de rest zijner dagen, maar even verderop in het Sant- poortse, achter de Katholieke kerk aan de Middenduiner- weg, prijkt een paaltje in de 'olstrekte eenzaamheid van een speeltuin en een school. „Dinkgrevestraat heet het daar" zegt de knecht somber, niet wijl hij de toekomstige Dinkgrevianen hun naambord- benijdt maar omdat hij zich droevig afvraagt hoe de Bialosterskinezen weten dat zij het echt zijn. Velserbekerwielerronde Als een IJmuidense knecht op zijn zalige Zondagmiddagen gezapig in het lustoord Velsen- beek kuiert, ergert hij zich mateloos zo weeklaagt de arme. Want in de lange Lin delaan (waar vele Lotjes leren lopen) wordt in tros-formatie wielgereden Velserbeek is voller van fietsen dan van wandelaars zegt hij. Of Lam- pesnier een vi*aag wil doen teneinde dit gefiets bij politie vel-ordening in Velsei-beek te verbieden. Wel ter beteuge ling van het gevaar, knecht, niet ter vei-banning van de fietsers, want de wandelaars hebben buiten de hoofdwegen nog voldoende ruimte om hun benen te strekken. Voorstel Lampenier; a aan overheid: Martiale politieagent een paar zonnige Zondagdienst jes in Velserbeek laten vei-richten en alle roe keloze rijdei-s de oren laten wassen. b aan onderheden: Alleen gentlemannen en vrouwen zijn Velserbeek waardig daar s.v.p. dus geen wieler- uitbarstbigen Wereldhaven IJmuiden Het geschiedde deze week op een avond, dat een jonge inwoner van Amsterdam, wiens wieg tussen de Indone sische klappers had geschom meld, eenzaam op de bolders van IJmuidens Noordersluis tuurde naar de vage silhouet van de „Entre Rios", die uit Zuid Amerika naar Mokum kwam gevaren. Op de plecht van de „Rios" keek Giuseppe, een donfcerogige Italiaan naar Jan uit Amsterdam en zij zwaaiden naar elkaar door de avond, als was er geen grootser feit op deze wereld dan het weerzien van twee jonge mensen. Dat was er op dat kostbare moment dan ook niet. Giuseppe had Jan lei-en kennen in een gevangenkamp, hetwelke de Japanners gedu rende de oorlog in het land van de kersenbloesem voor de geïnterneerde buitenlanders in stand hielden en waar Jans vader overleed Na de bevrijding verdween de jonge Italiaan naar het land van de pampa en de Amazone waar hem een pracht-van-een-baan wachtte. Maar de vriendschap spon haar draden rond de wereld en Giuseppe zocht naar een mogelijkheid om zijn Mokum- se kampkameraad ook in het Z uidaanerikaanse zadel te hel pen. Het lukte zowaar en Giu seppe monsterde voor één reis naar Ollande op de „Entre Rios" om Jan te vertellen dat het feest dóór ging Vandaar, dat Jan uit Am sterdam gefietst kwam om op een bolder van de IJmuidense sluis de boodschapper van een nieuwe toekomst te verwel komen. Het beste Jan; bravissimo Giuseppe. Ook voor de thuisvaarders Vandaag is er in Velsen een collecte voor de NIWIN, die de wachtende knapen in Indo nesië de laatste loodjes wat verlichten moet. Niet de col lecte, maar de zaken die er voor de opbrengst gekocht gaan worden. Lampenier hoopt, dat er een boel dubbeltjes in de busjes rollen, want het lijkt hem een zwaar eindje, om maar onder de klappers te zitten wachten tot er eindelijk een plaatsje vrij is op de' boot naar huis. Het mooie van de inzameling, zo meldt Lampe niersknecht hem trots, is ech ter dat ook de soldaten die al thuis zijn er van zullen profi teren, want als straks alle jongens, mannen, broers en verloofden weer thuis zijn, komt er een grote avond in IJmuiden, waar alle „demobs" de bloemen in de buitenlucht mogen komen plaatsen. Dat komt hen eerlijk toe, vindt de knecht en hij hoopt dat de dubbeltjes voornoemd in stro men mogen toevloeien. In de zilveren gloria Een kwart eeuw op de stoompont, 25 lange jaren ma- 'chinist in de buik van die bruine autolastdieren, dat is een stuk van een mensenleven. Machinist A. Vei'hey van de Zeeweg heeft het achter zich, meldt Lampeniersknecht, die erbij vertelt dat de „meester" door ziekte niet bij de drijf stangen en de krukas kan staan op het moment, dat hij de kwart eeuw vol maakt. Beter schap en proficiat, jubilaris! „Autoval" Automobilerende knecht, al lerminst ontmoedigd doorde geringe steun die Lampenier hepi in het verleden verleende toen hij de bruggetjes in As sendelft ten behoeve van zijn snelheidsdrang wilde laten op blazen of desnoods verwijde ren, schjyjft thans dat door het opbreken van de Wijkermeer- weg in Beverwijk alle verkeer naar die stede door Assendelft moet en dan na eindeloze om wegen bij de Heemskex-kse gas houder uitkomt. Hij vraagt en ditmaal terecht of daar niet een waarschuwing voor geplaatst kan woxden vóór de pont van Buitenhuizen, want de Amsterdammers kunnen zo lang de reparatie duxirt veel beter over de Velser pont gaan dan via de benzinevex-slinden- de omwegen door het Assen- delftse. Ditmaal een construc tief idee, knecht! SPORTHUIS voor SPORTKLEDING SPORTSCHOEISEL en LUXE LEDERWAREN TASMANSTRAAT 24 (v/h Dirk Hartoghdwarsstraat) De „Mudo" ging na aanvaring in de mist ten onder Raad voor de Scheepvaart acht kapitein mede schuldig Op 4 Mei van het vorig jaar is het Ne derlandse motorschip „Mudo" tijdens een dichte mist in de nabijheid van het licht schip „Corton" aangevax-en door het Engelse s.s.„Algol". De „Mudo" zonk zeer snel. De stuurman en de kok van het schip kwamen in de golven om. De Raad van de Scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek haar de oor zaak van deze scheepsramp ingesteld. De „Mudo" eigendom van een reder uit Gro- ningen, was geladen met oud ijzer. De bemanning bestond uit zes koppen. De Raad sprak als haar óórdeel uit dat het ongeluk te wijten is aan de heersende mist en aan fouten, die aan boord van beide schepeix zijn gemaakt. De „Algol" is, ver- AA, trouwende op de aanwezigheid van een *i^ëpën.~Ër komt meer afzei1,1 Decca-navigator, met flinke snelheid door- - - gevaren. De kapitein van de „Mudo" heeft, nadat hij signalen van een schip had ge hoord, te lang gewacht met de machines te doen stoppen. De Raad meent dan ook, dat de kapitein van de „Mudo" mede schuldig is aan deze aanvaring en straft hem hiervoor door hem gedurende één maand de bevoegdheid om als kapitein op een kustvaarder te varen, te ontnemen. In de conclusie wordt nog opgemerkt, dat dit ongeluk weer bewezen heeft, hoe noodzakelijk het is, dat zeelieden kunnen zwemmen. Beide opvarenden die verdxon- ken, waren de zwemkunst niet meester. De anderen konden zich dx-ijvende houden en werden opgepikt door de bemanning Verhuizen Groen is de polder rond Woubrugge de spinnekopmolens slaan liet 2oefe water van de boezem in de ringvaart Daar ligt onverwacht de roestige ram van een Katwijkse logger tussen in Vele uren heeft het gekost deze boo: naar Boot te krijgen en vele uren jji het vergen voor ze terug is in de hawn aan de zee. Zodra Katwijk echter aj, eigen havenkom gaat graven verhuis de firma Boot, alias „De naar de plaats waar zij haar besfeun aan ontleent: de Katwijkers zien hem tegen die tijd maar al te graag binnen hun gemeente. Een loggerwerf hoort niet tussen gras en boterbloemen - daar moet de zeewind langs de helling. stutten spelen met de zilte reuk de gezouten haring. CCOCCCOKXX)COOCOCCC>COCCCOCCOC>CCXCCC'X>COaXXXCCCaXftO: paar maanden van elkaar gescheiden me* ten leven. Maar ze blijven elkaar trouC- want als straks de nieuwe platen er de drift van de electrische hamer ti zijn geklonken en de dekhuict evens; „versteld" is, blijkt er een grotere U-. monie te kunnen bestaan tussen die k* oude helften dan ooit te vox-en: overs- week of wat ligt er een herboren „Sakih voor de wal, die de nieuwe haiingteó met verhoogde zeewaardigheid zal durven. Er liggen niet slechts sollicitanten een verlenging op de werf, maar er ook nieuw-gebouwd, daar in WoubrugSj, Zelfs een kleine trawler zal er binnenkort van stapel lopen voor rekening van Wieringse rederij „Wiron", die een trawler op stapel laat zetten met 360 pk. Industrie-motor. De zestig arbeiders van „De Dageraad5 kunnen dus voorlopig nog voort: behalve de „Sakina" worden \ook de „Neptunus" (K.W. 45) en de „Rijnmond 3" (K.W, 44) hier verlengd; een werf in Leiderdorp ct een collega in Dordrecht hebben er respec tievelijk nog één en twee op de h staan. De 44 en de 45 krijgen een beurt: beide zullen van een nieuweling met radiohut („en stromend koud en warm water" zegt de heer Boot trots) voorzien worden. Over het vlakke land van de Zuidhol- landse polders drijft het staccato van ds machinale hamers. In de vissersplaatsen staat een nieuw en wellicht zwaar seizoer. voor de deur. Negen meter langer maakt 500 kantja meer. Als de prijs van de „nieuwe" st:ab wat stijf wil blijven, kunnen de koste van de verjongingskuur er uit komen, En als de financieringsregeling op potsc staat, komt er wellicht ook weer eens vaker een order voor een nieuwe schuit Alsals. De loterij, die visserij heet, heeft in- mers zoveel meer nieten dan prijzen. EAMPENIER van het Engelse schip. EEG» ATYKErr, HET IS DROEVIG om te moeten o teren, hoe zwaar de laatste tijd dreiging der toekomst op IJmuics rust. „Er ligt hier geen brood meer via' ons" is een verzuchting, die men telkens weer kan horen slaken en al is daar naar onze smaak wel wat al te veel pessimisme doorgemengd de feiten van de laaisje jaren wijzen niet bepaald naar een zonnig verschiet en er kan weinig geantwoord worden, wanneer velen dezer droefgees'J- gen een kans proberen te grijpen, om e-- ders op de wereld een nieuwe toekomst op te bouwen. Zou deze visserij, het bedrijf dat m» histoi-isch gegroeid is, maar met zweet ei tranen aan een kort verleden is ontsv®j steld, waarlijk tot de ondergang gedoe® zijn? Wij kunnen niet vooruit kijken, maai wanneer de gebeurtenissen van dit ogen blik worden beschouwd is begrip voor moedeloosheid van velen op zijn minst i» grijpelijk. Moedeloosheid is echter zeic& een goede raadgeefster even slecnt de angst. Want achter de schermen van visserijbedrijf wordt waarachtig en overgave gewerkt aan iets beters. De w den van de Zuidzijde vinden de han van de Noordzijde de reders zoelc5L handel. Dé chaos van enige weken gelee toen het voox*kwam, dat drie weköi 0 werken op een ruige zee in een baK teixiet werden gedaan door een vol»® gebrek aan marktspredding, gaatP maken voor een begin van regel, hew vangsystemen leggen bodems in de Vf de financieringsrégeling zal metterUJ^ bodem in vele beurzen leggen. Er K afzetna wel heel donkere getij, want ï.-~- (oe drijft langzaam naar meer een^i^zaa] gedwongen door de economische en de plagen van een verleden grenzen. Diepvriezen-op-zee is s - weken geen hersenschim mee product, dat goedkoper is dan he het ei „hangt in de lucht". Er zijn voorwaar nog vele cton'Ke ten van dit probleem, dat de harb- IJmuiden regelt, op te noemend- zijn gewis op dit moment meer kch'B dan een half jaar geleden. De Arend heeft nog geen su '2 vis; geen succes kunnen boeken op Usja. KW 7*",Arend" heeft de "eerste vis - [j kunnen boeken op Us^; weer was hoofdzakelijk de schiutai

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10