IJmuider Courant Bijna 58 procent der Belgen wenst terugkeer van Leopold Tachtig doden bij vliegtuig ramp in Wales Haarlems Dagblad Weerbericht fce Jasrgaug No. 19499 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437, DUZ Redacüe 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), sweg 41 Santp' Haarlem: Gr. Houtstr. 93, "^efoon I0?24- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Jeviariev-en op aanvrage bij de Administratie. Maandag 13 Maart 1950 Hoofdredacteur: Robert Peereboom In slechts twee der negen provincies hadden {nti-Lcopol'dislen de meerderheid Brussel stelde Koningsgezinden teleur Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft officieel medegedeeld, dal Mi"? Leopold bij de Zondag gehouden volksraadpleging 57,68 procent der stemmer (.jell gekregen. Belgische minister van Binnenlandse Zaken, De Vleeschhouwer, die Maandag- yhieuii om 2.30 uur de uitslag van de volksraadpleging officieel bekend maakte, ver- jliarik-' lan^ heeft gesproken. Gij kunt zelf de commentaar op de uitslag nToinisler verklaarde dat 21 van de 30 Belgische arrondissementen en 7 van de provincies zich voor de terugkeer van de Koning hadden verklaard. „Twee van dc ;ifr Waalse provincies willen de Koning terug", zo zeide hij. a, ministers kwamen hedenochtend om 9 uur in Kabinetzitting bijeen. Dinsdag za! nremier Eyskeus naar Genève vertrekken om met de Koning de uitslag van de Volks- „adpleging te bespreken. Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van ctt Oprctijtc 'Lfciaclcmarfic Courant (ïiuio Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Om 2.35 uur Maandagochtend maakte Hcdio-Brussel de volgende einduitslag voor land van de volksraadpleging Totaal aantal ..„brachte stemmen 5.236.740 Eco en ongeldig 151.477 Tnlaal geld. stemmen 5.085.263 "stemmen 2.933.382 (57,68 stemmen 2.151.881 (42.32 jlgens officieuze berekeningen be draagt het percentage voor de drie taalge- bieden van België: Vlaanderen: ongeveer 72 procent. Wallonië: ongeveer 42 procent. Brussel: ongeveer 48 procent. Voor de negen provincies zijn de cijfers: Ja Neen Limburg189.023 37.652 Antwerpen514.889 241.011 Brabant 551.173 530.405 Oost-Vlaanderen 529.789 207.737 West-Baanderen 430.773 146.040 Henegouwen 267.311 477.207 Luik"244.678 341.182 Luxemburg 83.696 44.445 Xainen 115.373 102.551 Geen grote incidenten België heeft Zondag in een bijna onna- isrlijk rustige sfeer gestemd over het lot azijn verbannen Koning. De ochtendrust op cieze lente-achtige dag deed des te mender aan, omdat zij volgde op een nacht van veldslagen met stenen, rookbom en en flessen in de grote steden. Te 12 urn' plaatselijke tijd eindigde de s/raming, en enkele uren. latër kon met" de telling worden begonnen. De demonstraties van Zaterdagnacht offlden de climax in een week van on lusten door het gehele land, waarbij spring- traangas en. zelfs brandende pijlen werden gebruikt. Militaire troepen en maréchaussée ston den Zondag gereed, toen de 5.600.000 stem gerechtigden ter stembus gingen om met ia" of „neen" te antwoorden op de vraag: jijt gij van mening, dat Koning Leopold zin koninklijke prerogatieven moet her- Btten?" enige incident, dat zich Zondag- xhtend bij het stemmen voordeed, was een Kging tot sabotage in stemlokalen. In vele halen vond men graphiet op de lessenaars, nardoor de stembiljetten zwart zouden tden en dus ongeldig. Verder verstoorde niets de rust en slechts ie overal verspreid liggende strooibiljetten jehavende affiches aan de muren riaen hoe hevig de campagne is geweest. J de hevige gevechten van de afgelopen aht-werd een 20-jarige student overreden een vrachtauto, toen de demonslran- a bij het naderen van de politie op de acht gingen. De voorstanders van 's Konings terugkeer [óruikten brandende pijlen om een reus- wtig bord voor het socialistische partij- hoofdkwartier te Brussel, waarop de Belgen rad aangeraden „neen" te stemmen, in hand te steken. In Luik kleedden Leopoldisten zioh in Amerikaanse legerkleding en helmen en een aanval uit op het hoofdkwar- de socialistische partij aldaar. Hun teenstanders maakten zich meester van M van hun jeeps, gooiden deze omver en ranselden de inzittenden af. Te Kortrijk in West-Vlaanderen werden See anti-Leopoldisten zo zwaar mishan- «Id, dat zij in ernstige toestand in een «■eenhuis moesten worden opgenomen. Te «sselaere werd een Leopoldist, die met ü'iernn een aanval op het hoofdkwartier §Me socialistische partij deed, door de ïsdeaigers met een biljartkeu ernstig toe- f&keld. Sa der eersten, die Zondagochtend hun 'ja uitbrachten was de 73-jarige Koningin ^aoeth, de moeder van Koning Leopold, wijwei onopgemerkt het stemlokaal Baenkwam. Koning Leopold's dochter daarentegen, de jarige Prinses Josephine Charlotte, die ^hter in het zelfde lokaal haar stem 'tocht, ontving een overdonderende büe. koor van stemmen, die onafgebroken topold; Leopold" riepen, begeleidde haar ?aaar tocht naar de stembus. Koning Leopold verbleef in zijn villa aan 41 meer van Genève, waar hij op berich- tBrussel wachtte. e Koning weigerde elke commentaar, tnahsten en persfotografen werden niet platen. Hij heeft echter reeds meege- aa^ hij op de troon zal terugkeven, «meer meer dan 55 procent van de Bei- li"13 zou stemmen. óitd vCiaHsten z^n ec^er van mening, óeVrf i 'ng niet zonder tweederde meer- SSr'r kan terugkeren. De uiteindelijke berust bij het parlement. Jpemeen is men er van overtuigd, dat ïM 3fn de vooravond van een golf van ï:rdt wellie beslissing ook genomen socialistische leiding staande s;hcne al§emene vakverbond heeft de fe' e,rs opgeroepen zich „uit alle macht" e 'erugkeer van de Koning te ver- Belgische kabinet zal Maandag bij eenkomen en Dinsdag zal premier Eysken een onderhoud met de Koning hebben. Aftreden? De Koning heeft veel meer stemmen ge kregen dan zijn tegenstanders aan de hand van de in de verkiezingen van 26 Juni 194.9 door de Katholieke Volkspartij behaalde resultaten (43.55 procent van het totale aantal stemmen) had verwacht. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat een groot aantal liberalen en zelfs socialisten voor de terug keer van de Koning hebben gestemd. Hoewel men thans op de hoogte is van de publieke opinie in België, is de Konings kwestie nog verre van opgelost. Op grond van het twijfelachtige percentage zullen liberalen en socialisten zich blijven ver zetten tegen een terugkeer van de Koning. Indien Koning Leopold en de Katholieke Volkspartij voet bij stuk zouden houden, zou België volgens politieke waarnemers rechtstreeks naar een regeringscrisis en nieuwe verkiezingen gaan. Een hypothese, die op het ogenblik in Brussel de ronde doet, is deze, dat de Koning door het resul taat der verkiezingen zich in zijn eer her steld zou achten en ten gunste van zijn zoon Boudewijn zou aftreden. De volksraadpleging in België. Voor vele stemlokalen in de grote steden hadden pro- en anti-Leopoldislcn post gevat om te trachten de kiezers nog tot het laatste ogenblik tot hun respectievelijke standpunten over te halen. Havenarbeiders van Cherbourg zullen wapens lossen Nu de eerste ladingen voor Frankrijk bestemde Amerikaanse wapens hun be stemming beginnen te naderen, heeft de onder communistische leiding staande C.G.T. haar aandacht vooral op Franse havens gelicht. De eerste belangrijke haven, waar de Amerikaanse wapens zullen worden gelost is Cherbourg. Het gebied rondom de op slagplaats van wapens is afgezet en alle toegangen tot het havengedeelte, waar de lossing zal geschieden, worden door solda ten bewaakt. Infanterie en afdelingen mi litaire chauffeurs bevinden zich in de na bijheid van de haven. In de stad zelf zijn verscheidene compagniën van de gendar merie en der republikeinse garde onderge bracht. De havenwerkers van Cherbourg heb ben besloten de Amerikaanse wapens te zullen lossen. De C.G.T. heeft haar uiterste best gedaan de bootwerkers van gedach ten te doen veranderen. Zij zeggen finan ciële steun toe van collega's uit andere Franse havens, indien zij in staking zou den gaan. Doch alle moeite van het com munistisch vakverbond was vergeefs. Za terdag hebben vertegenwoordigers der bootwerkers van Cherbourg in de stad aanplakbiljetten aangebracht, waarin de burgerij wordt medegedeeld dat de ha venarbeiders niet zullen staken en de voor Frankrijk bestemde Amerikaanse wapens zullen lossen. Het woord is aan Mrs Carlyle: Vele kleinigheden, die niets zijn als men er om lacht, worden rede nen tot droefheid als men ze te ernstig neemt. Brits predikant wil een paardenmiddel toepassen De 42-jarige predikant van de badplaats Bexhill, in het graafschap Sussex, Enge land, wil de Britse regering „schrik aan jagen" door een algemene werkstaking, ge paard gaande aan vasten, door het gehele Britse volk, met het doel de autoriteiten te Londen te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle over de waterstofbom. De predikant, Wa- terson, heeft verklaard zijn actie op Pas sie-Zondag 26 Maart te zullen beginnen, indien hij voordien nog niets heeft gemerkt van stappen der Britse regering om tot overeenstemming met Moskou te komen. Ds. Waterson deed een beroep op „alle Christenen" om zijn actie te steunen. Hij zal persoonlijk zijn stakings- en vasten actie leiden, indien deze ten uitvoer wordt gelegd. Moeilijkheden in het Belgisch kabinet Naar in politieke kringen verluidt, heb ben de katholieke ministers op de kabi netszitting van hedenochtend aange drongen op de terugkeer van Koning Leo pold, op grond van de uitslag der volks raadpleging. De Liberale ministers zouden geweigerd hebben zich bij dit standpunt aan te slui ten. Als men niet tot een compromis kan komen, zou dit betekenen, dat de regering zou moeten worden ontbonden. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. 0E VOLKSRAADPLEGING IN BELGIE Stalin bereid tot ontmoeting met Truman? Buitenlandse waarnemers te Moskou achten het niet uitgesloten, dat premier Stalin bereid is president Truman te ont moeten voor „vredesbesprekingen" in Europa. Zij wijzen in dit verband op een onlangs door Malenkof, lid van het polit bureau, afgelegde verklaring, dat de Sov jet-Unie bereid is deel te nemen aan „eer lijke besprekingen over de wereldvrede". De waarnemers worden in hun mening gesterkt door de commentaar in de „Praw- da" op een artikel van het Britse commu nistische blad „Daily Worker". In dit arti kel, gesteld in de vorm van een open brief aan Aoheson, wordt Truman gecritiseerd omdat hij weigert Stalin ergens anders dan te Washington te ontmoeten. „Prawda" wijst in dit verband op Stalins antwoord van Januari 1949 op een „vredes- vragenlijst", die hem door de Amerikaanse dagbladcorrespondent Kingsbury Smith was toegezonden. Stalin zei toen, dat Rusland samen met de Verenigde Staten zou willen verklaren, dat geen van beide landen van plan was tot oorlog over te gaan en dat hij er geen bezwaar tegen had Truman te ontmoeten voor het opstellen van een wereldvredes- verdrag. Commissie voor Volksgezond heid van het Pact van Brussel De commissie voor Volksgezondheid van het Pact van Brussel is in Den Haag bijeen geweest. De commissie heeft de werking van het uniforme stelsel van gezondheids controle bij het luchtverkeer, dat 1 Februari werd ingevoerd, bestudeerd. Volgens dit stelsel werden de vijf bij het Brusselse Pact aangesloten landen als één beschouwd wat betreft de gezondheidscontrole van beman ning en passagiers van vliegtuigen, die bin nen dit gebied vertrokken of aangekomen zijn. Een persoonlijke gezondheidsverkla ring behoeft niet meer overgelegd te wor den. De commissie besloot voor de vijf landen een gelijkluidende in drie talen ge stelde kaart in te voeren, die aan een arts moet worden getoond, indien een passagier, dié uit een besmet gebied komt, kort na zijn aankomst ziek wordt. Verder is een uniform systeem ontwor pen, dat een eind maakt aan de gezond heidsverklaring voor passagiers van sche pen, die tussen twee havens in deze vijf landen varen. De eerste jeugdherberg in de Betuwe, ,,'t Veerhuis" te Beusichem aan de rivier de Lek is Zaterdag geopend. Waarnemend Chinees president ageert tegen links en rechts Generaal Li Tsoeng-Jen, die, terwijl hij waarnemend president van het nationalis tische China was naar de Verenigde Sta ten vertrok, om aldaar een medische be handeling te ondergaan, heeft heden te New York als zijn mening te kennen ge geven, dat het Chinese volk spoedig in opstand zal komen en zowel de communis ten als het bewind van Tsjang Kai Tsjek aan de kant zal zetten. Li Tsoeng-Jen verklaarde verder nog dat hij zijn „zeer getrouwe en buitenge woon bekwame aanhanger", generaal Fak Kwei, heeft opgedragen in Kanton een ondergrondse actie te beginnen. „Dat de Chinese communisten in staat waren het Chinese vasteland onder de voet te lopen, is geen gevolg van hun eigen ver diensten, doch uitsluitend veroorzaakt door het feit, dat de Kwo Min Tang-regering tot in haar diepste wezen niet deugde", ver klaarde de voormalige waarnemende Chi nese nationalistische president. Nederlandse tentoonstelling in Philadelphia De heer L. Smit, directeur van de afde ling exportbevordering van het Neder landse ministerie van Economische Zaken, heeft medegedeeld dat thans alle rege lingen zijn getroffen voor de Nederlandse tentoonstelling, welke van 5 Mei tot 3 Juni in Philadelphia zal worden gehouden. 500 Gasten van de Nederlandse en de Amerikaanse regering en van civiele-, han dels- en kunstorganisaties in de beide lan den zijn uitgenodigd de tentoonstelling van te voren te bezichtigen. Er zullen verscheidene duizenden stuks Nederlandse verbruiksgoederen, een ver zameling schilderijeh van Nederlandse meesters en vele historische documenten worden geëxposeerd. De Koninklijke Mi litaire Kapel zal de tentoonstelling met muziek opluisteren. M.s. „Jagersfontein" overgedragen Tijdens een officiële proeftocht van het m.s. „Jagersfontein" van Vlissingen naar IJmuiden heeft de Holland-Afrika Lijn dit schip van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" overgenomen. Nog voor de kust van Walcheren uit het gezicht verdwenen was is de overdracht geschied, waarbij de directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, en de heer G. W. Bakker, administrateur van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij toespraken hielden. Na een tocht van omstreeks zeven uur meerde de „Jagersfontein" in de sluizen van IJmuiden. Tudor" neergestort bij Cardiff Passagiers keerden terug van rugby-wedstrijd Ierland Wales De grootste ramp in de geschiedenis van de wereldluchtvaart heeft gistermiddag om kwart over vijf de kleine Engelse chartermaatschappij „Fairflight Limited" getroffen. Een grote viermotorige Avro „Tudor", met 78 passagiers en een vijfkoppige bemanning, stortte neer bij het vliegveld LIandow bij Cardiff in Wales. Tachtig van hen kwamen om het leven. De doktoren hopen de drie overlevenden te kunnen behouden. Alle inzittenden in het toestel, dat ge heel berekend is op dit aantal passagiers, waren getuige geweest van de overwinning van het Welsh rugby-team op de Ieren. De terugtocht, zo verklaarden functionarissen van het vliegveld Collinstown bij Dublin, van waar het vliegtuig was vertrokken, werd aanvaard in een opgewonden vrolijke stemming. Er bevonden zich vier vrouwen onder de passagiers; zij kwamen alle vier om het leven. Een sergeant van de R.A.F., die in Sig- ginstone vlak bij de plaats van de ramp woont en het ongeluk heeft zien gebeuren, zei dat de piloot te vroeg voor de landing was gaan dalen, zijn fout toen had bemerkt, weer had getracht te stijgen en daarbij bijna een rij huizen had geraakt, maar daardoor snelheid had verloren. Hij had het vliegtuig plotseling naar beneden zien duiken. Eerst raakte een der vleugels de grond en toen sloeg het reusachtige vliegtuig over de kop. De drie overlevenden hadden plaatsen in het achterste deel van het vliegtuig. Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp, een zestigtal in totaal. De lijken der omgekomenen werden in een nabijgelegen post van de R.A.F. en in de plaats Cowbridge opgebaard. Volgens een ooggetuige stopten de mo toren voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. Vermoedelijk is het wrak daarom niet in brand gevlogen. Twijfel over de „Tudor" Een der directeuren van de „Fairflight" maatschappij, is de vice-luchtmaarschalk D. C. T. Bennett, vroeger hoofd van de British South American Airways en leider van de Britse „padvinder"-luchtmacht- groep in de oorlog. Bennett is de krachtig ste pleitbezorger geweest van de „Tudor"- machine tegenover haar critici. Na de oorlog waren de meningsverschil len over de Tudors begonnen. De Tudor-4 moest aan de grond worden gehouden. Be gin 1948 kreeg Bennett onslag bij de B. S. A. A. „in verband met meningsverschillen over beleidskwesties". Bennett echter verloor zijn vertrouwen in de „Tudor" niet. Hij richtte deze char ter-maatschappij op en maakte meer dan driehonderd vluchten in het kader van de luchtbrug naar Berlijn. Later exploiteerde hij een bloeiende luchtlijn tussen Yemen en Israël, ook met Tudors. De controverse over de „Tudor" ont stond na het ongeluk met de „Star Dust" in Augustus 1947 op een vlucht van Lon den naar Santiago, waarbij elf mensen om het leven kwamen. Men kon bij onderzoek de oorzaak van de ramp niet achterhalen. Daarna verongelukte de „Star Tiger" met 31 mensen aan boord op een vlucht naar Zuid-Amerika begin 1948. Een jaar daarna verdween een derde „Tudor", de „Star Ai-iel", met twintig personen op myste rieuze -Wijzer De ingestelde commissie van onderzoek vaii het ministerie van Lucht vaart kon door het ontbreken van vol doende betrouwbare verklaringen er waren geen overlevenden niet, tot een uitspraak komen. Grootste ramp in luchtvaart geschiedenis Het ongeluk met deze Tudor in Zuid- Wales is de grootste ramp in de geschie denis van de wereldluchtvaart. Het aantal doden overtreft nog dat van de ramp met het luchtschip van de Amerikaanse Ma rine „Akron" in April 1933, namelijk 73. DE VLIEGTUIGRAMP 89 CARDIFF De ergste ramp met een vliegtuig deed zich voor op 1 November 1949 toen 55 per sonen het leven verloren bij het veronge lukken van een DC-4 van de Eastern Air lines nabij Washington, nadat dit toestel met een jager van het type P-38 in botsing was gekomen. Intensief onderzoek Een uur na de ramp waren al vertegen woordigers van het ministerie voor Bur gerluchtvaart aanwezig bij het wrak. Zij hopen uit het resultaat van hun onder zoek te kunnen opmaken door welke oor zaken in 1948 en 1949 twee andere Tudors in de omgeving van de Bermuda-eilanden verongelukten en spoorloos verdwenen. Zondagmiddag is nabij Cardiff een vliegtuig met supportersdie van een in Ierland gespeelde rugbywedstrijd naar Wales terugkeerden, neergestort, 80 van de 83 inzitten den verloren bij deze ramp het leven. Een radiografisch overgebrachte foto van de wrakstukken van het verongelukte toestel. De 22-jarige dochter van Koning Leopold, Prinses Josephine-Charlotte, heeft gisteren in een school in de Rollebeekstraat te Brus sel haar stemplicht vervuld. Bij haar aan komst en vertrek werd de prinses door een talrijke menigte luide toegejuicht. Een sterke politiemacht was op de been om te verhinderen dat het talrijke publiek tot de hofauto zou doordringen. Toen de prinses het stembureau verliet, juichte de menigte haar minutenlang toe. Bij het wegrijden bracht de prinses haar zakdoek aan haar ogen. Vier Piper Cubs vlogen over en schreven in de lucht de woorden „oui" en „ja". Koningin Elisabeth had reeds om half negen haar stem uitgebracht in het zelfde schoollokaal. Verdragen der Indochinese opstan delingen met China en Rusland Ho Tsji Minh, de leider van de Indo chinese nationalistische verzetslieden, zal binnenkort verdragen van wederzijdse bondgenootschap en militaire steun met het communistische China en de Sovjet- Unie tekenen, zo wordt te Saigon ver nomen. Ho Tsji Minh zou zich vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Za ken, Giam, 15 Maart naar Peking begeven om de verdragen te tekenen met de Chi nese communistische leider Mao Tse Toeng en diens minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai. Daarna zou hij soort gelijke verdragen tekenen met Molotof. De Franse Hoge Commissaris, Leon Pignon, verklaarde op een persconferen tie te Saigon, dat dergelijke omstandig heden een toekomstige verzoening tussen de regering van ex-keizer Bao Dai en Ho Tsji Minh „onmogelijk" zouden maken. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig .van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige, overigens meest matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Vannacht op verschillende plaatsen zware en bijna overal lichte nacht vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 14 Maart: Zon op 6.58 uur, onder 18.42 uur Maan op 5.59 uur, onder 13.38 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 Maart: Hoog water: 11.38 en 00-00 uur. Laag water: 6.27 en 19.34 uur. Dinsdag 14 Maart: Hoog water: 0-36 en 13.18 uur. Laag water: 8.18 en 21.08 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1