IJmuider Courant te Jaar'ang Belgisch dilemma Haarlems Dagblad Belgische Liberalen wachten de reactie van Koning Leopold af De Engelse Labour-regering won ook de tweede ronde Illegale actie van wanhopige boeren heeft de regering tot spoed aangezet No. 19500 gennemerlaan 154, Teïef. Adm. 5437, Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), T weg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Terras* Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^"tarieven op aanvrage by de Administratie. Dinsdag 14 Maart 1950 Hoofdredacteur: Robert Peereboom Brussel vergadert. De Katholieke 'Ss hebben op het terugroepen van m"ir ing aangedrongen De liberale mi- de Lirten zich daar niet mee verenigd n'st Dit woord „zouden" betekent dat hebbei!Lke waarnemer van het persbureau 1 die het seinde, zich nog niet met '3' !n yekerheid over het standpunt der fÏÏ ministers durfde uit te laten. Bij katholieken bestond na de volles- ^?ïn7nog óe h0°P' dat de Kberale ,i tenslotte wel ten gunste van de Ko- besluiten, omdat uit de resultaten dat zeer veel liberale kiezers vóór «.riteer gestemd hebben: in sommige minstens de helft. Zou nu de -qj» door liberale onwil moeten aftre- firn zouden bij nieuwe verkiezingen |t?nsen der liberalen slecht komen te ^Dit is een berekening die de thans ont- .Wand in zoverre tekent dat eruit y» 'dat de liberalen, die verdeeld zijn "f ee Koningskwestie, als partij „op de ■ritten". De positie van hun leiders is v benijdenswaardig. Maar de gehele Bel- D0Sitie is niet benijdenswaardig. Met n moeilijker uitslag dan die van deze Sksraadpleging had België moeilijk opge- ent kunnen worden. De waarde van het Sde begrip „de gulden middenweg" «nbier weer eens afwezig te zijn. Want Sen de verschillende verwachtingen geeft ji resültaat de middenweg aan. Hoe waren f verwachtingen? Van Katholieke zijde Ltooede men dat de Koning zeker zestig leent der stemmen zou behalen en van socialistische zijde, dat hij de 55 niet berei- zou Het resultaat is 57.8 geworden. De tong'zelf heeft verklaard, dat hij zou Sen terugkeren als hij minstens 55 1 ninen kreeg. De socialisten hebben dat een .meerderheid, waar het de Koning'betrof, pas overtuigend zou zijn als ja «weederden bedroeg. De liberalen heb- 1 verklaard zich niet bij des Konings van minstens 55 te willen aanslui- ja Wat nu? Gisteren vertrok de premier, ce Katholiek prof. Gaston Eyskens, naar *53iy aan !t Meer van Genève om de toe nail met de Koning te bespreken. Als deze «zeggen: „Ik heb de meerderheid behaald i; wenste: ik acht mij daarmede vol ta® gerehabiliteerd en doe nu, om on tgin den lande te vermijden, afstand van tïtroon ten gunste van mijn oudste zoon", ja zou de Koningskwestie op slag zijn Kölost en kroonprins Boudewijn zou wel- als Koning der Belgen worden ge- sojnd. Want zoals men weqt is niet de nrcarchie als zodanig in het geding ge- jjatlit en evenmin de regerende dynastie. Kaalleen de persoon van Koning Leopold HL Dat hij nu tot afstand zou besluiten kan Eau evenwel alleen dis een bestaande mogelijkheid opperen. Erv zijn blijkbaar weinigen die het verwachten; als het ge- scniedoe zou liet als een verrassende ont- jtnopmg worden beschouwd. Oernï het niet, dan kan men een moei lijke gang van zaken verwachten, blijkbaar ook als het parlement tot het terugroepen van de Koning mocht besluiten. Het verzet der socialisten is zeer fel. Het is tekenend dat do leider der socialisten, de oud-premier Paul Henri Spaak, zich somber over het resultaat der volksraadpleging heeft uitge laten; hij beschouwde het eigenlijk, met het oog op de eenheid des lands, als het ongunstigste dat men had kunnen bereiken b herirnerde aan de bezwaren, die hij en roeren steeds tegen het houden van zulk s referendum hadden aangevoerd. Ver- redelijk zal hij, evenmin als Belgische jciitici van andere richting, grote verwach ten hebben van het houden van nieuwe Kaezingen. Mocht men daartoe genoopt 5 dan zal men eigenlijk geen redenen i-ében om te verwachten, dat die verkie zen verschuivingen van werkelijk belang ::esterkte-verhoudingen zouden brengen. U Belgische parlementaire democratie Bit op dit moment de indruk, in de toingskwestie te zijn vastgelopen en men rajt zich af hoe zij zich uit deze toestand zü weten te bevrijden. 5158% van de uitgebrachte 5;4 millioen Samen zijn voor de terugkeer des Konings c 42.31 ertegen uitgebracht. De meer heid vóór de Koning bedraagt 781.501 samen, De koningsgezinde minister van Binnenlandse Zaken de Vleeschauwer heeft aandacht op gevestigd dat bij de jong ste Kamerverkiezingen de communisten stemmen hebben behaald. Onze «else correspondent gaf hierbij van- tsorjen de commentaar: „Het ziet er dus aar uit, dat de koningsgezinde partijen en fesoonlijkheden bij de interpretatie van de Maten met de „moscovitisohe" stemmen Itffl rekening zullen houden, wat het Wage voor de Koning gunstiger zal aken." Het is mogelijk, maar het lijkt niet «er dat dit argument grote indruk op de ^slanders zal maken. Rekent men naar Eerderheden in provincies en arrondisse menten, dan komt de meerderheid voor de Mïng het gunstigst uit. België telt negen foyiacies: vier Vlaamse, het „gemengde" ®Knt en vier Waalse. Zoals verwacht «rd, hebben de vier Vlaamse provincies -f- ?rote meerderheid voor de Koning op- É«erd (gezamenlijk 72Vs harer stem- in twee van de vier provincies ^Wallonië: Namen en Luxemburg, is -naien een meerderheid voor zijn terug- genoteerd. In Luxemburg behaalde hij 65.3 der stemmen. Slechts twee Provincies, Henegouwen en Luik, •Sten tegen 's Konings terugkeer. In «Jant tenslotte (waartoe het arrondisse- Brussel behoort, dat met 52 tegen tegenstemde) behaalde de Koning nog tegen 49,7 op het niPPertJ"e de «aerheid, zodat zeven van de negen in meerderheid vóór hem stem- nnm 1 de arrondissementen was een ^«kelijke meerderheid te zijnen voor- wil' Van 30. Maar de tegenstanders «W resultaat als geheel blij ven zien •na ?gen men niet districten maar het sJj* Seheel heeft geraadpleegd. Slechts h voor de Koning, zullen z.ij herhalen. die men op dit ogenblik alge- ia, totin België is: Wat doen de libera- - komt er een regeringscrisis of niet? heeft het Belgische kabi- 1 e provinciale weg EdamOosthuizen ■-«n g van 15 Maart gedurende 15 c«C Jr°°r het verkeer zijn gesloten wegens i.:.. V van een nieuwe brug. Het verkeer j~ï?"~HoornLeeuwarden zal de k'ia v°i deemster over Pui'merend Onheilspellende rust" na volksraadpleging Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van en öpccrtjrc laiarlcmsctjc ioinrmt (ïimo tfisC) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Socialisten bereid elk compromis te aan vaarden, behalve terugkeer van de Koning De Belgische premier, Gaston Eyskens, is Maandag uit Brussel naar Zwitserland, waar Koning Leopold verblijft, vertrokken om het resultaat van de volksraadpleging over de terugkeer van de Koning te be spreken. Tevoren had Eyskens een bijeenkomst gehad met zijn kabinet en een gesprek ge voerd met prins-regent Karei. In Brusselse kringen werd gezegd, dat alle ministers het er over eens waren, dat de premier onmiddellijk een bezoek aan de Koning moest brengen om „de periode van onzekerheid te verkorten", welke de natio nale vrede en economie in gevaar kon brengen. In kringen, die in nauw contact staan met de Christelijke Volkspartij (Katholieken) voorspelde men een regeringscrisis en eventuele „spoed-verkiezingen". Naar verluidt wachten de Liberalen de reactie van de Koning af alvorens hun hou ding te bepalen. De minister van Binnenlandse Zaken, Albert de Vleeschauwer, verklaarde, dat het parlement bijeen zou komen zodra de reactie van de Koning bekend zou zijn waarschijnlijk deze week. Prinses Josephine Charlotte, dochter van Koning Leopold, is per vliegtuig naar Pregny teruggekeerd. Professor Pirenne, de secretaris van de Koning, is eveneens naar Pregny gegaan. Er heerst thans een „onheilspellende rust" over België, dat een week van heftige demonstraties heeft gekend. Politie en troepen blijven nog paraat. De socialistische partij heeft heden mede gedeeld, dat „Koning Leopold niet meer in staat is het Belgische volk te verenigen". De partij verklaart echter, dat zij bereid is te onderhandelen over elke andere oplos sing voor de Koningskwestie dan de terug keer van de Koning, teneinde een nationale vrede tot stand te brengen. „Gemeenschappelijke actiescomités", op gericht door de partij en door het onder socialistische leiding staande algemene vak verbond, werden opgeroepen hun campagne tegen de terugkeer van de Koning niet te laten verslappen. Het vakverbond heeft onlangs medegedeeld, dat het zou oproepen tot nationale stakingen indien de Koning zou terugkeren. In een communiqué van het bestuur van de Christelijke Volkspartij wordt ver klaard, dat de volksraadpleging heeft be wezen, dat de meerderheid van het land de terugkeer van de Koning wenst. De partij dringt er bij de Katholieke ministers en de Katholieke parlements- fractie op aan zonder verwijl de noodzake lijke besluiten te nemen tot het bijeen roepen van een gemeenschappelijke zitting van beide Kamers, welke de intrekking moet bespreken van de wet, waardoor de Koning in voorlopige ballingschap wordt gehouden. Maandagavond hebben in een steenkool mijn te Charleroi 550 mijnwerkers het werk neergelegd. Een woordvoerder van de mijn werkers heeft verklaard, dat men besloten had het werk neer te leggen zodra het resultaat van de volksraadpleging bekend was geworden. Hij zei dat het „een waar schuwing was tegen elke poging om de Koning weer op de troon te helpen." Duizenden werklozen in het gehele land zijn bezig tienduizenden grote „ja's" en Koningin en prinsesjes uit Sankt Anton vertrokken Koningin Juliana en de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet zijn Maandagavond om zeven uur per trein uit Sankt Anton naar Nederland vertrokken. Evenals op de heenreis zijn de koninklijke rijtuigen aan de Arlberg-Oriënt-expres gekoppeld. Op het station waren vele Oostenrijkse autoriteiten en vertegenwoordigers van de Franse bezetting bij het afscheid aanwezig. Regierungsrat Dr. Hohenlohe bood de Koningin namens Landeshauptmann Dr. Weissgatterer een afscheidsgeschenk aan, bestaande uit vijf poppen in Oostenrijkse klederdrachten. „neens" te verwijderen, die in witte verf op de muren zijn gekalkt. Véle. werklozen zijn bezig palen, reclamezuilen en muren schoon te krabben van de laag affiches, die volgelingen en tegenstanders van de Koning hebben geplakt. C.V.P.-man naar Pregny Naar het socialistische blad „Le Peuple" uit goede bron verneemt, is de heer Lee mans, de vertrouwensman van de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, naar Pregny vertrok ken, waar hij een onderhoud met de Koning zal hebben. Het blad meent te weten, dat Leemans van de CVP opdracht heeft de vorst te verzoeken, de wens uit te spreken, dat de verenigde Kamers bij een geroepen worden, teneinde de wet op het regentschap te doen intrekken. De heer Leemans zou de Koning adviseren, zich gereed te maken om zo spoedig moge lijk naar België terug te keren. Panamees schip op mijn gelopen bij Terschelling Van vijf man, die in een sloep waren gegaan, vier overleden Maandagavond om elf uur is het Pana mese motorschip „Cygnet", dat ongeveer 3700 ton meet, een halve mijl ten Oosten van het lichtschip Térschellingerbank bui ten de mijnenvrije route op een mijn ge lopen. Het schip zond noodsignalen uit, waarop de motorreddingboot Brandaris van Terschelling onmiddellijk uitvoer. Zij be reikte om vijf uur hedenmorgen de „Cyg net" en nam zestien opvarenden aan boord. Acht man wilden het schip nog niet ver laten. Het bleek dat vijf leden der beman ning na> de ontploffing van de mijn in een sloep waren gegaan. Nadat de Brandaris hiervan per radio melding had gemaakt, steeg van het marine-vliegveld Valkenburg bij Leiden een Mitchell-toestel op om naai de sloep te zoeken. De gezagvoerder had de sloep vrij spoedig ontdekt en gaf door het uitwerpen van lichtkogels de plaats aan waar het bootje ronddreef. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen, die met de „Stortemelk" naar de „Cygnet" was gevaren om hulp te bieden, heeft daarop de sloep opgepikt. Van de vijf mannen bleken er vier overleden te zijn. De „Holland" en de „Stortemelk" heb ben daarna vastgemaakt aan het Panamese schip om het naar Terschelling te slepen. De „Cygnet" maakte vrij veel water. Maandagmorgen vertrok uit de Waalhaven te Rotterdam Hr. Ms. onderzeeboot Dol fijnvoor een oefenreis in Noordelijke richtingde Poolcirkel tegemoet. De „Dolfijn" staat onder commando van Ltz. le klasse H. M. van der Veen. Foto: Het moment van het vertrek. Conservatief amendement op de Troon rede afgewezen in het Lagerhuis De Engelse regering heeft Maandag met een meerderheid van 25 stemmen opnieuw het vertrouwensvotum gewonnen. 314 stemmen werden uitgebracht vóór de rege ring, 289 tegen. De liberalen stemden voor de regering. Dinsdag is er een nieuwe krachtproef. De Conservatieven hebben een amende ment ingediend op de aanvullende begro ting voor 19491950 en de regering had opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld. Er werden Maandag evenals Donderdag meer dan zeshonderd stemmen uitgebracht. Een Labour-lid was van zijn bed in een ziekenhuis opgestaan om te stemmen. Hij had zijn dokter en verpleegster meege bracht en vertrok onmiddellijk na de stem ming weer naar het ziekenhuis. Maandag was het de laatste dag van het debat over de Troonrede in het Britse Seretse Khama, het jonge neger-opperhoofd, kwam naar Londen om te onderhandelen met de Engelse regering over zijn waardigheid, die hem betwist werd door een familielid die het niet eens was met het feit dat Seretse met een blanke vrouw in het huwelijk was getreden. De Engelse regering meende hem een verbanning van vijf jaar te moeten opleggen onder het motief dat zijn terugkeer naar Afrika politieke verwik kelingen met zich zou brengen. Deze kwestie heeft aanleiding gegeven lot veel critiek en zij zal in hel Lagerhuis ter sprake komen. Seretse hield dezer dagen een persconj'e- rentie in Londen, doch halverwege zijn uiteenzetting werd hij door emotie overmand en hij moest de zaal verlaten. De foto toont Seretse enkele ogenblikken voordat hij zijn toespraak moest afbreken. Lagerhuis. Walter Elliot (Conservatief) diende een amendement op de Troonrede in, waarin betreurd wordt, dat de kwestie van de woningnood niet aangeroerd was. „De woningnood", aldus Elliot, „wordt steeds nijpender ten gevolge van het steeds geringer wordende aantal woningen dat jaarlijks gebouwd wordt". De Liberalen lieten hun woordvoerder zeggen dat zij niet konden aannemen dat de Conservatieven het woningprobleem sneller en beter zouden kunnen oplossen dan Labour. De Kamer was overvol. De afgevaar digden hurkten of stonden dicht op een. De Conservatieven vielen de Labour-rege ring op haar zwakste punt aan. De woning nood, welke sedert de oorlog fnuikend is geweest, heeft de Labour-partij duizenden stemmen bij de laatste algemene verkie zingen gekost. Tussen één a twee millioen personen staan op de wachtlijst voor een woning. Morgen: Sibajak en Kota Inten De „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd wordt Woensdagavond omstreeks negen uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht met ruim 1250 passagiers, van wie ongeveer 200 militairen. De ontscheping zal Donderdagmorgen om zeven uur begin nen. Het troepenschip „Kota Inten". dat vrij wel de gehele reis met de ..Sibajak" in convooi heeft gevaren, zal enkele uren na de „Sibajak" aankomen. De ontscheping der 1600 militairen' begint Donderdag morgen om elf uur. Stamgenoten van Seretse Khama blijven solidair De leden van de sTam der Bamangwato in Serowe (Brits Afrika) hebben een door de Britse Hoge Commissaris belegde slam- vergadering volkomen geboycot. Op deze bijeenkomst zou het besluit worden mede gedeeld, dat Seretse Khama voor vijf jaar van de functie van opperhoofd-is uitge sloten. De stamleden hebben het Britse bestuur doen weten, dat zij geen belastingen meer zullen betalen zonder Seretse's machtiging. De Hoge Commissaris, Sir Evelyn Baring deelde verslaggevers mede, dat Seretse Khama bij zijn vrouw zou worden toege laten wanneer hun kind geboren was, in dien dit uit het oogpunt van orde en gezag mogelijk zou zijn. Toen een functionaris op de plaats arri veerde, waar de stamvergadering zou wor den gehouden, trof hij geen stamhoofden aan, wel politie-agenten, verslaggevers en fotografen. De Hoge Commissaris kwam Zondag te Serowe aan. „Raad van Europa moet vaker vergaderen" Secretaris-generaal bezoekt ons land Ter gelegenheid van het bezoek aan Ne derland van de Belgische minister van staat, de heer H. Heymans, ondervoorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, en van de heer C. Paris, secretaris-generaal van de Raad van Europa te Straatsburg, bood de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, in de rookzaal van de Tweede Kamer een Hollandse koffietafel aan. Daar aan hadden zich met de beide buitenlandse gasten een aantal parlementsleden ver zameld, die ons land in de vergaderingen van de Raad van Europa te Straatsburg vertegenwoordigden. Voorts zaten aan de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, vertegenwoordigers van enige Kamer-fracties, de secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. H. N. Boon, en enige ambte naren van dit ministerie. De heer C. Paris hield na de maaltijd een toespraak waarin hij mededeelde, dat in Den Haag dezer dagen een bijkantoor van het secretariaat komt, dat zeer nuttig werk zal kunnen doen voor de zaken van de Raad van Europa. Hij achtte het onvoldoende, dat de Raad slechts eenmaal per jaar bijeen komt en de ministers 3 a 4 maal per jaar. Het zou gewenst zijn, dat er een gemengde commissie komt, een „Steering Committee' dat eenmaal per maand vergadert om zich te oriënteren, contact te onderhouden en allerlei kwesties te bespreken. Dat zal van belang zijn voor de bijeenkomst van de ministers en die van de algemene vergade ring van de Raad van Europa. De bijeen komst op 21 Maart in Straatsburg kan, al dus de heer Paris, van grote betekenis zijn voor de toekomst van Europa. Het woord is aan Emmanuel Wertheimer: Door de gewoonte worden meer omwentelingen bedwongen dan door alle gewapende machten te zamen. Perón zet zijn politieke tegen standers in de gevangenis De Argentijnse Federale politie heeft dr. Ricardo Balbin, de radicale tegenstander van de candidaat der Peronistische partij voor het gouverneurschap van de provincie Buenos Aires, gearresteerd, onmiddellijk nadat dr. Balbin zijn stem had uitgebracht. Hij wordt er van beschuldigd president Perón in een verkiezingsrede te hebben belasterd. Een overwinning van de partij van Perón werd nimmer betwijfeld. De radicalen heb ben echter het aantal op deze partij uitge brachte stemmen weten te reduceren van 501.259 (behaald in December 1948) tot 486.559. Volgens de voorlopige uitslagen hebben de radicalen 282.348 stemmen op zich verenigd. Dr. Balbin werd verleden jaar door het federale congres uitgestoten omdat hij enkele opmerkingen gemaakt had, die de verontwaardiging van de Peronistische meerderheid opwekten. Dit heeft ongetwij feld de populariteit van dr. Balbin bij de anti-Peronistische groeperingen versterkt. De resultaten van de verkiezingen in de provincie Tucuman, die Zondag werden gehouden, zullen pas in de loop van de week bekend zijn. Een candidaat voor het gouverneurschap, Isaias Nougues, van de „Bandera Blanca", een kleine provinciale partij, bevindt zich al meer dan 2 maanden in de gevangenis wegens belastering van de president. In tegenstelling tot dr. Balbin kon hij niet stemmen. Landhonger in Zuid-ltalië Enorm grootgrondbezit zal worden verdeeld (Van onze correspondent in Rome) In het uiterste Zuiden van Italië, Cala- brië en Basilicata, gaat de „bezetting" van onbebouwde (somwijlen ook bebouwde) gronden door de dagloners voort. Deze door honger en wanhoop veroorzaakte beweging vindt steun zowel bij de katholieke als bij de communistische vakbonden. Veel nut tig effect moet men er niet van verwach ten. Het bezit van een stukje dorre rots grond zonder teelaarde is voor mensen, die niet over landbouwgereedschap beschik ken, vrijwel waardeloos. Bovendien ontbreekt het vaak aan water en steeds aan wegen en woongelegenheid. Dit land moet eerst in groot verband wor den ontgonnen en zou dan verkaveld kun nen worden. De ontginning kan alleen met regeringssubsidie en voorschotten geschie den en zal gemakkelijker zijn, wanneer men met enkele grote eigenaars te maken heeft dan wanneer tienduizenden volko men armlastige „eigenaars" al of niet ver enigd in een consortium de werken moeten laten uitvoeren. In ieder geval heeft wat in het Zuiden gebeurt, de regeering aangezet meer haast te maken met de agrarische hervorming. De behandeling dier wetten zal in het par lement de voorrang krijgen. Bovendien zullen in sommige gebieden, zoals de Fu- cino in de Abruzzen en de moerasachtige kuststrook der Maremmen, reeds zeer bin nenkort de grootgrondbezitters hun land moeten afstaan aan kleine eigenaars. Een noodwet, daartoe strekkend, zal eerstdaags in behandeling worden genomen. Het eigenaardigste geval is het grote pol dergebied van de Fucino, eigendom van de 24-jarige Prins Alessandro Torlonia, die ruim 24.000 ha. land zijn eigendom noemen mag. De eigendommen van dit geslacht bevat ten eenmaal een groot meer, groter dan het Como-meer. Die door bergen omringde wa terplas, even groot als het vroegere Haar lemmermeer, werd op initiatief van een der Torlona's tussen 1854 en 1875 leegge- malen. Van de 16.500 ha. vruchtbare grond „Spokenjacht" in Amerika gaat steeds verder Nu ook Jessup beschuldigd De Amerikaanse republikeinse senator Joseph McCarthy heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, die een sleutelpositie in neemt, beschuldigd van communistische activiteit sinds September 1938. De functio naris, zekere Hanson, zou aan het begin van de Japans-Chinese oorlog een commu nistisch tijdschrift in Peiping hebben gehad. Hanson zou aan het hoofd komen te staan van de technische staf voor de sa menwerking in het kader van Trumans plan voor het ontwikkelen van achter lijke gebieden. Deze afdeling zou vele mil- lioenen uitgeven van de Amerikaanse be lastinggelden, aldus de senator. De woordvoerder van het ministerie, McDermott, zeide, dat het ministerie van oordeel was, dat het met Hanson geen enkel risico nam. Zijn zaak was volkomen onderzocht en hij was loyaal aan de Ver enigde Staten. Philip Jessup, de Amerikaanse reizende ambassadeur die zojuist van een reis door het Verre Oosten terugkomt en zich te Parijs bevindt, heeft zijn passage voor de boot waarmede hij Woensdag naar de V.S. zou vertrekken laten vervallen en beslo ten heden per vliegtuig naar de V.S. te reizen. Hij maakte dit bekend, nadat hij verno men had, dat de senaatscommissie, belast met een onderzoek naar de loyaliteit in het ministerie van Buitenlandse Zaken, hem er van beschuldigd had „welwillend te staan tegenover het communisme". „Na tuurlijk zal ik gaarne voor de commissie verschijnen", zo zeide hij. werden 2500 ha. bij wijze van vergoeding geschonken aan de vissers en jagers, die door de drooglegging hun werk verloren hadden. De rest v/erd bij de eigendommen der Torlonia's gevoegd en ontgonnen. De polder schenkt werk aan ruim 50.000 men sen en is een der rijkste streken van Italië. In de laatste jaren is echter de bevolking sterk toegenomen, zodat duizenden werk lozen pressie uitoefenen op de administratie Torlonia. Deze moet, evenals alle bedrijven in Italië, meer arbeiders in dienst nemen dan nodg is. Doch onlangs heeft men door middel van stakingen en vooral door het uitvoeren van werk (baggeren van sloten, verbetering der wegen enzovoort), de prins willen dwingen nog ettelijke duizenden werkkrachten meer in zijn dienst te nemen. De administratie achtte dit economisch niet verantwoord, doch tenslotte is het ernstige geschil, dank zij regeringsbemiddeling, bij gelegd. Wordt nu dit enorme bezit ver deeld, dan zullen de welgestelde pachters van prins Torlonia de grond, die zij be werken, kopen en eigenaars worden. Men verwacht dat een dusdanige verdeling zal leiden tot nog intensiever bebouwing en tot het verschaffen van werk aan vele dui zenden arbeiders. Ongeveer hetzelfde geldt voor het ont gonnen en vruchtbare kustgebied tussen Pisa en Civitavecchia, de Maremmen, een maal een dunbevolkte moerassige streek. Deze droogleggingen kunnen zeker, wan neer ze in handen komen van kleinere eigenaars, intensiever bewerkt worden. Verkiezingen in de Sovjet-Unie brachten geen verrassingen Meer dan 39 pet. van de 110.964.172 per sonen, die Zondag hun stem hebben uitge bracht bij de verkiezing van de 1302 leden tellende Opperste Sovjet, hebben gestemd op de communistische en partijloze candi- daten, aldus imeklt radio-Moskou. 99.96 pet. van het aantal kiesgerechtigden nam aan de stemming deel, zo voegde de radio er aan toe. In een officiële verklaring van de cen trale verkiezingscommissie wordt gezegd, dat de verkiezingen werden gehouden „in een sfeer van volledige politieke activiteit van de bevolking en een grote demonstra tie van de morele en politieke eenheid van het Sovjetvolk" waren. Koninklijk Paar zal bezoek aan provincie Limburg brengen Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 24 en 25 April een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krach tige wind tussen West en Zuid. Van nacht vrijwel nergens nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 15 Maart: Zon op 6.56 uur, onder 18.44 uur Maan op 6.20 uur, onder 15.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 Maart: Hoog water: 0.36 en 13.18 uur. Laag water: 8-18 en 21.08 uur. Woensdag 15 Maart: Hoog water: 1.54 en 14.14 uur. Laag water: 9.35 en 22.11 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1