10, PU tl RHEIMIN helptI Een andere methode Radio geeft Woensdag Wereldnieuws^ f fj 20 TABLETTEN 35 ct PANDA EN DE MEESTEÏUMUZIKANT Dinsdag 14 Maart 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Het afgelopen weekeinde heeft in vei' schillende delen van d>e wereld democra tische evenementen gebracht. In België deden de overheden een diirect beroep op het volk om advies by de moeilijke konings kwestie en in de Sovjet-Unie werd het volk opgeroepen om zijn stem uit te brengen ten aanzien van de samenstelling van- de Opperste Sovjet., het college dat enkele malen per jaar zijn fiat geeft aan belang rijke besluiten van de Sovjet-regering, zo als het vijf-jarenplan en de begrotingen, en verder het regeren stilzwijgend overlaat aan het kleine Politbureau. De belangstelling voor de uitslag van de Belgische volksraadpleging deed die voor de resultaten der Russische verkiezingen in het niet' verzinken, wat ongetwijfeld een duidelijke vertolking betekent van de mate van ongewisheid waarin men ten aanzien van deze twee evenementen verkeerde. Niemand heeft er wellicht aan getwijfeld dat er geen sprake zou zijn van een politieke verschuiving in de Sovjet-Unie en geen mens heeft de mogelijkheid verondersteld, dat de verkiezingen in het Oosten een ver rassing zouden zijn. wat tenslotte bij de Belgische aangelegenheid wel degelijk tot de mogelijkheden behoorde al is ook daar een verrassing uitgebleven. Wat wel merkwaardig was bij de Sovjet- Russische verkiezrngsvertoning, was het feit dat de Sovjet-volken het deze keer zonder een rede van Stalin hebben moeten doen. De propagamda-machine van de com- munistische partij nam haar toevlucht tot citaten uit vroegere redevoeringen van de Russische staatsleider, wat naar Westerse begrippen op zijn minst een zwak teken voor de betrokken candidaat zou heten. I-n Rusland denkt, men echter heel anders over dergelijke zaken en Stalin is dan ook, even als de andere communistische candidaten, met glans herkozen. Dat er geen tegencan- óidaten waren doet niets af aan het feit dat de Sovjet-volken hun machthebbers weer volledige bevoegdheid tot verder regeren hebben gegéven en dat deze thans met veel trots kunnen wijzen op de klaarblij kende ingenomenheid van hun onderdanen met het beleid, dat tot nu toe gevoerd is. Het zou interessant zijn te weten in hoe verre de bewoners van de Sovjet-republie ken op het ogenblik indenaad ingenomen zijn met de politiek die de Sovjet-regering voert. Het is namelijk in het geheel niet uitgesloten dat de wijze waarop het Krem lin op het ogenblik zijn buitenlandse poli tiek tegenover de massa der Sovjet-burgers rechtvaardigt en de-buitenlandse poli tiek is ook in Rusland een beleidsonderdeel dat geweldige belangstelling geniet zeer gescliikt is om die burgers te verzoenen met het pijnlijk wringende keurslijf waarin zij ten aanzien van zovele binnenlandse aan gelegenheden geregen zijn. Het wordt steeds duidelijker dat de Sovjet-regeerders beschikken over een grote mate van koel bloedigheid, die hen in staat stelt in al hun uitlatingen, en vooral in d'ie welke in de verkiezingstijd gehouden zijn, elke schijn van agressiviteit tegenover de buitenwereld te vermi.jden en slechts te gewagen van de liefde voor de vrede en de opbouw. Een verkiezingsrede als die van maar schalk Worosjilof, de stramme en ge degen militair, bevat geen enkele toespe ling op de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie op een bepaald moment als aanvaller zou kunnen optreden om de kapitalistische landen te overrompelen. Integendeel, Wo rosjilof putte zich uit in citaten van Lenin en Stalin die bewijzen moesten hoe deze grootheden van het Russische socialisme de overtuiging koesterden dat het heel goed mogelijk was dat. hun stelsel vreed zaam zou kunnen bestaan naast een samen stel van kapitalistische staten, mits de Sovjet-Unie geen.gevaren van die kapita listische zijde te vrezen zou hebben en grenzen door vredelievende staten zouden worden omzoomd. Hij herinnerde daarbij aan een verklaring van Stalin in 1948, waarin deze het oplossen van de geschillen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten een „noodzakelijkheid zonder voor behoud" noemde voor het behoud van de wereldvrede: Worosjilof gaf een zakelijke uiteenzetting van de wijze waarop het Rus sische socialisme zijn grenzen had verstrekt en beveiligd: „China, de Mongoolse volks republiek en de Koreaanse republiek in het Oosten, Polen, de Balkanstaten en Oost- Pruisen in het Westen, zij worden gere geerd door overheden die ons vaderland vriendelijk gezind zijn en zij stellen ons in staat om in dat vaderland vreedzaam opbouwwerk te verrichten na een gruwe lijke oorlog". En Mikojan, de Kaukasiër, die in het Politbureau een vooraanstaande plaats in neemt en plaatsvervangend premier is, legde in zijn verkiezingsrede de nadruk op zijn overtuiging „dat het Russische soci alisme de overwinning zou behalen op het kapitalistische stelsel in een vreedzame wedloop". Dit alles kunnen de Sovjet leiders jammer genoeg in de ogen der massa aannemelijk maken door een greep te doen uit de talloze voorbeelden die de „kapitalistische wereld" hun gratis geeft. De groei der werkloosheid in nagenoeg alle landen der wereld, de geweldige cijfers van de militaire begrotingen der democratische landen, de talrijke impasses van het par tijenstelsel, de mislukkingen op econo misch gebied, de benauwende traditionele woningtoestanden, de stakingen, de Ame rikaanse wapenleveranties, de koloniale lijdenswegen die sommige Westelijke mo gendheden hebben te gaan, dat alles komt hun schitterend te pas en al weten wij in het Westen wel dat al die verschijnselen verklaarbaar zyn zonder te vervallen in de verering van het communisme, toch moeten zij een onuitwisbare indruk maken op dat geïsoleerde Sovjet-Russische volk, dat bovendien nog in overvloedige mate voorzien wordt van citaten der werkelijk- agressieve uitlatingen yan buitenlandse po litieke woordvoerders, vairwie sommigen sinds geruime tijd niet meer aarzelen om direct te zinspelen op een soort „heilige oorlog" tegen het communisme, wat bij de huidige stand der bewapeningstechniek direct kan worden vereenzelvigd met een vernietigingsoorlog tegen het Sovjet-Rus sische volk. Aldus maken de Sovjet-machthebbers het beeld van een omsingeling der Sovjet- Unie door de buitenlandse mogendheden schrikbarend duidelijk voor hun volk en zo slagen zij erin zichzelf als engelen van de vrede een aureool van vermanende goede wil te geven. Ondanks alle onop rechtheid en intriges waarmede zij te werk gaan moet men eigenlijk respect heb ben voor deze goedwerkende diplomatie, welke De heer A. Kik (links)die in Januari 1949 met de Volendamnaar Nieuw-Zeeland emigreerde, vertelt in Auckland de eerste groep ex-militairen uit Indonesië, die Nieuw-Zeeland als nieuiv vaderland heb ben uitverkoren, iets over het leven aldaar. De „Mizar" zit nog steeds vast - Het Nederlandse vrachtschip „Mizar", lucht bij de massa meer zieltjes j cjat enjge dagen geleden ten Westen van wint dan de methode .van sommige onzer Westelijke woordvoerders, die met hun vuisten schudden en over oorlog spreken terwijl zij er hun gehoor nog niet van over tuigd hebben, dat zij alle vreedzame mid delen tot het uiterste hebben toegepast. J. L. Calais is gestrand, zit nog steeds vast. In verband met. de. lage waterstand zullen de pogingen om het schip vlot te brengen pas aan het eind van de week worden hervat. De lading suiker bevindt zich nog aan boord. ct per rol De grootste en de beste! Politierechter Kroniek der kleine zonden 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Ha- waiïanmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.30 Platen, 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15,20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzendïng. 18.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Trio. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 „Een nieuw uitzicht voor de jeugd". 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 „Helden", hoorspel. 22.10 Concertgebouworkest. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Voor zie ken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 „Zevenmaal de wachter". 12.00 Populair con cert, 12,30 Weerbericht, 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.20 Mandoline- muziek. 13.50 Platen 14.15 Koorconcert. 14.45 Kamerorkest. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor jeugdige schakers. 16.15 Voor kinderen. 17.30 Koperkwartet. 17.45 Voor kinderen. 18.00 Dameskoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00, Nieuws. 20.05 Commentaar Familiecompeti tie. 20.15 Platen. 20.30 Lijdensoverdenking. 21.00 Symphonie-orkest, koor en solisten. 22.00 Vraaggesprek over China. 22.15 Harp- ensemble. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. „Ik ben wettig geti'ouwd meneer", zei de forse dame die zich Maandagmorgen in het beklaagdenbankje van de Haarlemse poli tierechter had opgesteld, uit protest tegen de gewoonte van de rechterlijke macht om gehuwde vrouwen met haar meisjesnaam aan te duiden. „En ik ben ook geen werk ster vpn beroep", voegde zij er met onver holen misnoegen aan toe. Bij zoveel critiek op de schrifturen van het Openbaar Mini sterie vond de kadi het raadzaam zelf tot de aanval over te gaan. „En die vooraf gaande veroordelingen heeft u ook niet ge had?" vroeg hij scherp. Nu dat wilde ver dachte niet ontkennen. Dat was wel het geval met de ten laste legging vólgens welke zij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van electriciteit en gas door in de meter steeds hetzelfde muntstuk te werpen, welke manipulatie door een door onopgehelderde oorzaak ontstaan defect mogelijk werd ge maakt. De wettig getrouwde voerde aan, dat zij op het ogenblik, van de -vereffening met het Energiebedrijf het juiste, bedrag had ge- 'eserveerd,. hetgeen degene die met- deze bezigheid was belast, gemakkelijk had kun nen controleren. Alleen voor het gas was zij vier gulden tekort gekomen, omdat zij de tel was kwijt geraakt. Ten bewijze van haar onschuld wapperde zij de heren ach ter de groefie tafel de kwitanties van het G.E.B. toe. De politierechter vond het in deze stand van zaken maar beter eerst eens de meterdeskundigen te horen, weshalve hij de behandeling tot 3 April schorste. De verdachte scheen met dit resultaat van haar verweer lang niet ontevreden. De behandeling van deze zaak was vooraf gegaan door het geding van een 26-;iarige Limburger, die in een, conflict .tussen zijn mede-arbeidérs op een Bennebroekse fa briek en de zoon van een melkslijter over de problemen die de afrekening van het statiegeld hun stelde, de politiek van de sterke vuist had geïntroduceerd ten nadele van de jonge melkhandelaar die met een bloedneus was afgetrokken. De Officier vond het een misselijke streek een kleine jongen te sarren en wenste het vergrijp met vijftien gulden zoengeld gecompen seerd te zien, aan welk verlangen de politie rechter vlot voldeed. Meer consideratie genoot het bejaarde mannetje, dat het zeldzame beroep van puienschuurder uitoefende en van diefstal werd beschuldigd. „Ik zal u alles eerlijk vertellen", zei hij bereidwillig, hetgeen niet inhield, dat nu alles veel duidelijker werd, want hij liet er onmiddellijk op volgen, dat hij van de hele situatie niets meer wist. „U heeft die kist met sinaasappelen dan toch maar meegenomen", zei de rechter ter opfrissing van 's mans memorie. „Ja, maar ik heb hem weer teruggegeven ook", ant woordde de delinquent in de hoop dat deze edelmoedigheid een gunstig effect zou sor teren. De dienaren van Vrouwe Justitia hebben evenwel geen groot vertrouwen in de nobelheid van de mens en de politie rechter merkte dan ook koeltjes op, dat dit feit had plaats gegrepen op het ogenblik, dat de puienschuurder op zijn wandaad werd betrapt. „U bent al eens eerder veroordeeld, hè", merkte de Officier langs zijn neus weg op. Waarop de rechter na het deemoedig be amen van de verdachte prompt aanvulde: „Al een keer of achttien". Doch de kadi zag ook dat op het straf blad een merkwaardig hiaat was van zes tien jaar tussen twee veroordelingen. En daar hij een welwillend man was greep hij dat lichtpunt onmiddellijk aan om te zien wat er voor deze weinig indrukwekkende figuur, die nog een voorwaardelijke ver oordeling te goed had, te doen viel. Er werd een toezichthoudster van het Leger des Heils bijgehaald en daar haar inlichtin gen niet ongunstig luidden, wilde ook de Officier niet de kwaadste zijn. Hij vroeg twee weken voorwaardelijk, waarmee de politierechter accoord ging, zodat het- man netje opgelucht vertrok om zijn puien verder te schuren. „Lichte gevallen" in de K.N.M.V. Het hoofdbestuur van de K.N.M.V. heeft besloten, de berijders van fietsen met hulp motor en andere „ultra-lichte" motorrij wielen in de gelegenheid te stellen, lid te worden tegen een aanzienlijk lagere con tributie. Voor hen zal een apart orgaan verschijnen. Zij zullen dezelfde rechten ge nieten als de gewone leden. De ziekenhuisverzekering der gemeente Haarlem Loongrens blijft f 3750. Van Regeringswege is bepaald dat voor de ziekenfondsen de loongrens van 3750 zal worden verhoogd. Deze verhoging zal evenwel niet gelden voor de verhaalsver- zekering uitgaande van de Gemeente Haar lem, welke beoogt tegen een premie van 8 ct. per verzekerde boven 16 jaar per week, de kostwinners geheel en de niet- kostwinners gedeeltelijk vrij te stellen van de kosten van het verhaal bij opneming in een ziekenhuis na de 42e dag, opneming wegens sociale indicatie, toeslag van de kosten bij sanatoriumverpleging, opne ming in Pax-kherstellingsoorden enz. De Gemeente Haarlem heeft namelijk aan de ziekenfondsen medegedeeld dat voor deze verstrekkingen vooralsnog de inkomensgrens van 3750 gehandhaafd blijft. -Zij wier inkomen deze grens over schrijdt, kunnen derhalve in genoemde verzekering niet ingeschreven blijven. De betrokkenen kunnen zich tot de Zie kenfondsen wenden. Bart Peizel kreeg Arti-medaille Zaterdagmiddag is de voorjaarstentoon stelling 1950 „A-rti e/t Amicitiae" in het ge bouw van deze maatschappij te Amsterdam geopend. De expositie omvat 115 schilde rijen, tekeningen, gravures en beeldhouw werken van leden, onder meer van Bart Peizel, die de onderscheiding van dit jaar verwierf voor een door hem ingezonden „Portret" en van Lizzy Ansingh, die op 13 Maart haar 75ste verjaardag viert. In tegenwoordigheid van burgemeester en mevrouw mr. Arn. J. d'Ailly, de Am sterdamse wethouder voor Kunstzaken en tal van genodigden hield voorzitter David Sohuiman een korte toespr-aak waarin hij zei, d-at reeds vele jaren de voorjaars expositie van Ai'ti een van de belangrijkste evenementen in, het hoofdstedelijk kunst leven is. Meer middelgrote bedrijven in land- en tuinbouw Een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingestelde analyse der uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948, in het bijzonder de veranderingen van de grootte der bedrijven betreffende, heeft geleerd, dat vergeleken met de toestand in 1930 een concentratie in de middelgrote be drijven, vooral in de grootteklasse van 10—20 ha., duidelijk kan worden waargenomen. Het aantal zelfstandige landbouwers en tuinbouwers nam in de periode 19301948 toe ten koste van het aantal landarbeiders met cultuurgrond. Voorts blijkt ten aanzien van de eigen domsverhoudingen de verhouding pacht- eigendom sterk te zijn gewijzigd. De totale oppervlakte der cultuurgrond, welke ïn eigendom geëxploiteerd wordt, nam af van 51 pet. in 1930 tot 43 pet. in 1948. Vogelpest op pluimvee- bedrijf te Landsmeer In Landsmeer, een centrum van pluim veehouders in Noordholland, zyn bij de kippenstapel van de heer P. Blees verschijn selen ontdekt, die doen vermoeden, dat ook hier de pseudo-vogelpest is uitgebroken. Het rijksseruminstituut te Rotterdam heeft enige zieke kippen medegenomen voor een onderzoek. Deze kippen waren vorige week Dinsdag op de Purmerendse markt gekocht van een Brabantse handelaar, in wiens be drijf deze week de ziekte was uitgebroken. De terreinen van de heer Blees zijn besmet verklaard in afwachting van de resultaten van het onderzoek. Sinds 7 Maart, de datum waarop voor het eerst de pseudo-vogelpest in Nederland werd geconstateerd, zijn thans 26 bedrijven besmet verklaard (hierbij niet inbegrepen het bedrijf te Landsmeer). Drie-en-twintig bedrijven liggen in Noord-Brabant, twee in Limburg en een in Zeeuws-Vlaanderen. In totaal werden 1326 kippen door de ziekte aangetast. De kippen worden, na gedood te zijn, verbrand. De regering keert aan de eigenaars een ver goeding uit. Zal Urk meestemmen voor Prov. Staten van Overijsel? Als de wet tot wijziging van de grens en provinciale indeling der gemeente Urk op 1 April het Staatsblad heeft bereikt, zullen de Urkers nog mee kunnen doen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Overijsel. Dit deelt minister Teulings mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. De minister zegt dat bij de Urker bevol king het verlangen leeft dit jaar reeds haar stem bij de Overijselse Statenverkiezingen uit te brengen. Hij stelt daarom bij nota van wijziging voor, de datum van ingang der voorgestelde voorzieningen op 1 April in plaats van op 1 Juli te stellen. Zal de wens der Urkers ingewilligd worden, dan moe ten de openbare behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer en het af- delingsonaerzoek en de openbare behande ling in de Eerste Kamer geschieden in de tijd die nog rest tot 1 April. Gelukt dit niet, dan zullen de stemmen dér Urkers mede de samenstelling der Provinciale Staten van Noordholland bepalen. Prins Bernhard in Quebec Prins Bernhard is Maandag met zijn Dakota, die door hemzelf bestuurd werd, van Ottawa naar Quebec gevlogen. Op het vliegveld waren bij het vertrek aanwezig de gouverneur-generaal van Canada, Lord Alexander, generaal Oharles Foulkes en vice-luchtmaarschalk A. L. James. Bij zijn aankomst in Quebec werd de Prins begroet door luitenant-kolonel Papi- neau, adjudant van Sir Eugene Fiset, de luitenant-gouverneur. Na de lunch ten huize van de luitenant gouverneur maakte de Prins een tocht door de stad. Des avonds ontving de Prins een aantal Nederlanders, dat in Quebec woont. Hij was daarna eregast aan een diner, ge geven door de aartsbisschop van Quebec, mgr. Roy. AAinistersconferentie te Djakarta De ministersconferentie te Djakarta zal op 25 Maart aanvangen. De ministers Götzen en Van den Brink zullen op Donderdag 16 Maart van Schip hol vertrekken. De ministers Van Maar- seveen en Lieftinck en staatssecretaris Blom, die minister Stikker, die verhinderd is, zal vervangen (minister Schokking zal op de conferentie vertegenwoordigd wor den door staatssecretaris Fockema Andreae die zich reeds in Indonesië bevindt) zullen 21 dezer afreizen. De verwachting is dat de conferentie in Djakarta circa zeven dagen zal duren. De ministers en hun adviseurs zullen aldaar waarschijnlijk in Hotel des Indes verblijf houden. Zes doden bij verkeersongeluk in Djakarta Een tram en een bus zijn Maandag om streeks 17.15 uur op Rijswijk te Djakarta in hevige botsing met elkaar gekomen. Drie personen overleden ter plaatse, een 25-tal mannen en vrouwen raakte ernstig en licht gewond. Des avonds was het dodental met drie gestegen. In de centraal burgerlijke ziekeninrichting worden thans nog 18 gewonden verpleegd, onder wie verscheidene ernstig gewonden. Voedselpakketten naar Nederlanders in Oost-Duitsland Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Rijks begroting van Binnenlandse Zaken voor 1949. In de Memorie van Toelichting wordt verklaard dat na het eindigen vair de alge mene voedselverstrekking aan Nederlan ders in Duitsland gebleken is dat voor be paalde delen van dat land vooral voor jeugdige personen, een zeer ongunstige situatie is ontstaan. Daarom is door de departementen van Buitenlandse Zaken, van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Binnenlandse Zaken in overleg met de Nederlandse Mi litaire Missie te Berlijn een plan uitge werkt voor het verstrekken van voedsel pakketten aan Nederlanders in de Ooste lijke zóne van Duitsland, met uitzondering van Berlijn. Dit plan heeft, alle kosten in begrepen, voor 1949 een uitgave gevergd van omstreeks ƒ20.000. Hieruit blijkt reeds de zeer beperkte opzet. De situatie zal nauwkeurig in het oog worden gehouden. Zodra zulks enigszins mogelijk is zal deze verstrekking worden verminderd of ge staakt. Autotochtje. Binnenkort zullen twe mannen een ongewoon lange i>!i p auto beginnen. De 29-jarige Hon i I Godley uit Londen werd uitgenodlp^' I eeuwfeesten te komen bijwonen v plaatsje Christchurch in Nieuw ztiI dat indertijd door zijn overarfw werd gesticht. Tezamen met een a rikaans ex-militair Hank Nies d jaar oud is, zal hij nu in een henidon fabriek geleende Morris ..Oxford^ y lange reis door drie werelddelen om i nemen. Godley en Niese hopen in v vember Nieuw Zeeland te Onwettig Frankrijk binnengekomen Vrouw beweert uit Haarlem afkomstig te zijn MULHOUSE, 13 Maart. (AFP). De rechtbank van Mulhouse heeft op 9 Maart een vrouw, die beweerde Ingrid von Bülow te heten, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij Frankrijk onwettig was binnengekomen. De vrouw had verklaard, de dochter te zijn van een oorlogsmisdadiger, de in Ne derland geïnterneerde generaal von Bülow en uit Haarlem te zijn gekomen, waar haar moeder verbleef. Naar te Mulhouse wordt vernomen, heeft het terzake door de Nederlandse politie ingestelde onderzoek uitgewezen, dat mo menteel niemand te Haarlem verblijft, die von Bülow heet en dat geen enkel oor logsmisdadiger, van die naam op de lijst van de door Nederland opgespoorde oor logsmisdadigers voorkomt. Door de politie te Mulhouse werd een nieuw onderzoek ingesteld, daar de be klaagde, hoewel zij bij haar aanhouding te Saint-Louis had verklaard Ingrid von Bülow te heten, eveneens gezegd had. dat men nooit haar ware identiteit zou kennen. Bijzondere stoommachine krijgt een ereplaats In 1888 kreeg de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen opdracht voor de bouw van een kleine stoomboot voor de dienst van Rotterdam op Geertruidenberg. De opdracht luidde: een ènkelsohroef-schip met een heel zuinige en kleine machine. Die machine werd ontworpen door de construc teur W. H. Martin. Deze vond voor die op dracht een vernuftige constructie: een ma chine, waarin de stoom in zes cylinders achtereenvolgens expandeert. Zes verticale cylyinders werden in twee rijen van drie opgesteld ter weerszijden van de as. De zuigers dreven twee aan twee via gemeen schappelijke drijfstangen de krukas aan. De zes stoomschuiven kwamen aan de buiten zijde van de cylinders. Door middel van een schuifbuis op de krukas werd de voor- loophoek van alle schuiven tegelijk ver steld, een constructie, die enig ter wereld is gebleven. Het vermogen bedroeg 150 pk bij 200 omwentelingen per minuut. Van 1889 tot 1949, zestig jaren lang, heeft de machine dienst gedaan. Zij zal thans door „De Schelde" geheel gereviceerd wor den en in de hal van het hoofdkantoor worden opgesteld als getuigenis van de prestaties van een vorige generatie. 56. Een doodse stilte vervulde de rechts zaal nadat de griffier (mr. Pluske) in zwijm was gevallen, en de rechter schraap te nu zijn keel teneinde een wijs ivoord te spreken. „Hmhmsniff atsjoe!" begon hij. „Het wordt steeds dui delijker! Er is hier een overstelpend bewijs van tegenstrijdige verklaringen! Wegens onmacht van de griffier kan. de zaak voor lopig niet worden voortgezet! Ik gelast dus.... sniffdat de beklaagden ge zamenlijk en in vereniging in een cel zul len worden opgesloten.... snif f-sniff totdat zij een samenhangend verhaal heb ben bedachtdat in overeenstemming is met de leeftijd van onze griffier! Sniff! Hm!" En zo geschiedde. Brigadier Boekweit voerde de drie gevangenen met zich mee en duwde hen zonder mededogen in een kale stenen celdie hij vervolgens met een zware slag sloot. Panda, Joris en Fiëdel- dum protesteerden nog uit alle macht, maar het mocht niet batenal spoedig waren zij gedrieën opgesloten, en nu ont brandde er natuurlijk een heftige ruzie tussen hen! Brigadier Boekweit, die buiten tegen de deur leunde, hoorde met welge vallen aan hoe woorden als: Dief, oplich ter, bedrieger, verraderschurk en derge lijke niet van de lucht waren. „Een béste rechter, die Meester de Stronge!" dacht Boekweit vergenoegd. ,jDat zal een mooi, samenhangend verhaal worden! Misschien kan ik het dan ook begrijpen!" Moord. De 43-jarige blanke boer CarlW I ner en drie inheemsen zijn ZaWu Hlatikulu in Swaziland (Z. Afrika? ri staat van beschuldiging gesteld wei! de rituele moord op een zesjarig bf' jongetje. De andere beschuldigden? het Swazi- opperhoofd Sobuse en to medicijnmannen die het bloed en dd van het lichaam van de jongen v „medicijn" gebruikt zouden heb'? Werner is de eerste blanke die ooit zulk een misdaad beticht werd. Voorbeeld. Lud, een krant uit Bratis'-. vertelt dat de Slowaakse politiem^ Marin Sinkovic, die deel uitmaakte v de nationale veiligheidspolitie, ver? deeld is tot levenslange gevangenis^' verlies van zyn rang, confiscatie v> bezittingen en een boete van 30.000 kr nen, omdat hij mensen geholpen heef- het land illegaal te verlaten. Lud zr dat deze straf een waarschuwing kS zijn voor alle leden van de veiligheid,' politie, speciaal voor die leden die hit voorbeeld van Sinkovic zouden wüw volgen. Senator. De Amerikaanse republikeb' Senator Ralph Flanders heeft inde& naat voorgesteld atoombommen te,-g spreiden over strategische gebieden i; West-Europa". „Men dient met de landen van het At lantische pact regelingen te treffen v» het stationneren over uitgestrekte bieden van Vliegtuigen, die in staat zii- deze atoombommen te vervoeren e neer te laten als vergelding". Spanning. Bij alle sensationele verklei gen van de laatste tijd voegt zich thani die voor de opperste Sovjet in Ruslati Na een Zondag van ondraaglijke spa. ning werd tot ieders verrassing gera: dat de heren J. Stalin, W. M, Moloa L. P. Beria, L. M. Kaganovitsj, Ki Worosjilof, G. M. Malenkof en enige- dere leden van het Politburo unan* waren gekozen. Volgens radio-Mofo verscheen 99.96 pet. van alle stera- rechtigde Russen ter stembus. Ongeregeld. Volgens ramingen in officiü kringen te New Delhi kwamen 3.504 Hindoes om bij de recente ongeregeld heden in Oost-Bengalen (Pakistan], Vele Hindoes werden gewond, doch dt juiste cijfers zijn nog niet beschikbaar. Eigendommen ter waarde van onge- veer 45 millioen gulden werden g verbrand of vernietigd. Het aantal vluchtelingen, dat van. Oost-Bengal» naar West-Bengalen uitweek wordt c: meer dan 130.000 geschat. Men vreet dat het aantal weggevoerden „aanzit:, lijk" is. Simavi bestaat weldra vijf-en-twintig jaar De Vereniging Simavi (Steun inMedi Aangelegenheden voor Inheemsen) bei dit jaar 25 jaar. Op 29 April zal dit jubi leum gevoerd worden met een receptie k het Indisch Instituut te Amsterdam. R- langrijker acht het hoofdbestuur de jubi leum-collecte, die van 13 tot 18 Maart inct hoofdstad wordt gehouden en in ancu steden op andere datums. Het hoofdbestuur is van mening dat re: de jonge staat Indonesië moet helpen i eerste voorwaarde voor een gezonde sfen namelijk een gezond volk, te verwera- lijken. De morele binding tussen Nederland c Indonesië is, ondanks de veranderde poli tieke situatie, blijven bestaan. In 1949 schonk het Nederlandse volken! bedrag van een half millioen gulden vow het werk van Simavi. Simavi zal thans op nieuw een beroep doen op de gulheid va de Nederlanders. Simavi durft dit verzoek te meer te doen. omdat sedert de oorlcj deze oorspronkelijk protestants-christelijk vereniging veranderd is in een neutó vereniging in die zin, dat iedereen, va welke richting of gezindheid ook, die es beroep op de vereniging doet, hulp krijst. Tot voor kort was Simavi gedwonza uitsluitend goederen, medicijnen en medi sche instrumenten, te zenden. Nu is echte: een rekening bij de Nederlandse Handel maatschappij in Djakarta geopend en ka dus ook steun worden verleend in de vont van het uitbetalen van salarissen, het leve ren van bijdragen aan de bouw vanmeoi- sche instellingen, enz. Belangrijk is ook de steun geweest, dit de Simavi gegeven heeft aan de 19 Row Kruis-teams, die in de afgelopen jaren zo veel hebben bijgedragen tot de bestrijam; van de tropische ziekten in afgelegen ie- bieden. Simavi is in Indonesië zelf weinig bekt'-: omdat het steun geeft aan bestaande stellingen en zelf niet op de voorgroa treedt. Ook de West kreeg steun. Het ziekenh^ „Kabel" in Suriname kreeg 60.000 WK de bouw en een jaarlijkse bijdrage Vs- 5000 voor de exploitatiekosten. Jaarvergadering der C.H.Ü. op 12 April in Amsterdam Het hoofdbestuur der Christelijk-Histo* rische Unie heeft in Utrecht vergadero. Besloten werd tot instelling van tv« commissies, een tot herziening van hetp gramma van begmselen en een tot hei ning van de statuten. De wyzigtftësvoo stellen zullen waarschijnlijk aan de mene vergadering in 1951 worden voors Vastgesteld werd de agenda voorde al gemene vergadering der unie op 12 ap te Amsterdam. Op deze vergadering zu een groot aantal voorstellen van kiesveire gingen aan de orde komen en de vasis ling van het rapport der sociaal-econo sche commissie. Met belangstelling werd kennis gen» van het werk van de Nederlands0 m der Eüropese Beweging. In het uitvoer^, comité van deze beweging hebben leden der Chr. Historische Unie zitung- Ds. M. Holtrop, Chr. Gerei. pfS. te Haarlem-C. heeft voor het beroep Schevenïngen bedankt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2