f REMSO WERKELIJK v WIT! Visserij- varia Engelse onderzoekers doen het sneller, kouder en met beter resultaat 1 Jr WAT WAST WORDT Aanvoer en prijzen. De overvloedige aanvoer op de Maanaagmarkt was weder om oorzaak dat vooral de wijting niet boven ophoudprijs kon blijven. Verscheidene log gers brachten niet minder dan 150 kisten wijting in de afslag. Bij de eerste afslag gingen verschillende partijen van de traw lers en loggers voor behoorlijke prijzen van de hand, zelfs werd tot 16 gulden ge noteerd. Het merendeel der nog te ver kopen partijen kwam echter eerst na de middag aan bod, toen de meeste handela ren reeds waren voorzien en moest der halve voor de opvangprijs afgenomen wor den. Verder ging een belangrijke partij kleine makreel van de Abraham in de puf- schuit. De grote scholsoorten noteerden van 45.tot 50.Kleine tongen II liepen op van 54 tot 70 cent per Kg. Een partij kleine haring noteerde 11. De meeste besommingen bleven, gezien de kleine tongvangsten en grove scholvang sten en een lage prijsnotering voor de klei ne vissoorten, onder de 2000.Enkele uitzonderingen maakten de Katwijk 127, Borneo me€ 2800.Katwijk 24 met 2400.De trawler Abraham maakte 32.000.De Zwarte Zee 12.000.en Bergen 24.000. Steur van 342 gulden. Een steur van Vlaardingen 61 welke 118 Kg. woog bracht 2.90 per Kg. op, zodat dit beestje in totaal 342 gulden opleverde. Pech. De Katwijk 104 moest geduren de het laatste weekeind de visserij eindigen wegens panne aan de koppen der cylinders. De besomming van deze afgebi'oken reis bedroeg 1300.Het schip is naar Am sterdam vertrokken om te repareren. Naar Amsterdam. De Katwijk 210 is naar Amsterdam vertrokken voor revisie. De reparatie zal deze week in beslag nemen. Naar Dublin. De Katwijk 76 en Kat wijk 122, welke in de „Clyde" visten, zul len Dinsdag te Dublin verkopen. De vang sten zijn bevredigend en bestaan hoofd zakelijk uit sohelvis en hake. Voor de Dinsdagmarkt. Voor de markt van heden is er reeds een behoorlijke aan voer. De trawler Tubantia met 475 kisten, te weten poon 100, wijting 100, haring 140, makreel 30, gul en koolvis 70 en radio 35 kisten. Norma Maria 1270 kisten, te weten sohelvis 80, wijting 325, makrëél 340, ha ring 120, koolvis 125, pipers 40, kabeljauw 90, radio 90, stokkebit 50, tarbot 10. R. O. 1 Bruinvis bracht 140 kisten aan en de Kat wijk 138, 120 kisten. Export Frankrijk. Naar verluidt kan omstreeks het eind van deze maand weer export op Frankrijk tegemoet worden ge zien. Of opnieuw een driemaandelijks con tingent wordt verstrekt, moet afgewacht worden. Kustvaartuigen. Verscheidene loggers, alsmede de gehele kotter- en bottervloot kozen Maandagmiddag nog geen zee wegens de slechte weersomstandigheden. Nieuwe deviezenregeling in Indonesië Devaluatie Indonesische valuta in de internationale handel De regering der R.I.S. heeft een nieuwe deviezenregeling afgekondigd, die neer komt op de volgende procedure: Bij het aanbieden van een exportwissel wordt eerst het provenu van de buiten landse deviezen in Indonesisch courant, uit betaald; daarnaast ontvangt de exporteur een deviezencertificaat ten bedrage van de helft van het aan hem uitbetaalde be drag in Indonesisch courant. Dit certificaat bezit grote waarde omdat dit, tezamen met de invoervergunning of deviezenvergun- ning recht geeft op het aankopen van bui tenlandse deviezen ten bedrage van de nominale waarde van het certificaat. Het is te verwachten dat de prijs der deviezen-certificaten, gezien de huidige vraag en het te verwachten aanbod, zal komen te liggen in de buurt van 200 pet. der nominale waarde. In de practijk zal de exporteur, zo hij zelf geen deviezenvergunning bezit, zijn deviezencertificaat aan banken verkopen, die deze doorverhandelen aan importeurs. De exporteur kan deviezencertificaten niet aan derden behalve banken verko pen. De geldigheidsduur der certificaten bedraagt 30 dagen. Met ingang van 13 Maart zal de ver strekking van deviezen voor import van goederen ten behoeve van anderen naar het buitenland slechts plaats hebben, wan neer de adspirant-koper van deviezen in het bezit is van een deviezen-certificaat. Alle importeurs en andere houders van deviezen-vergunningen zullen dus, behalve de nodige deviezen tegen de officiële koers, ook nog certificaten moeten kopen tot het volle bedrag van de door hen verkregen deviezenvergunning. De helft der opbrengst van deze trans actie komt ten goede aan de exporteurs, de andere helft aan de regering. De meeste Amerikaanse handelskringen, die belangen hebben in Indonesië, aarzel den gisteren nog commentaar te leveren op de nieuwe maatregelen, die de Indone sische regering ter bevordering van de ex port heeft genomen, daar zij liever eerst de bekendmaking van verdere officiële details afwachten. Men is van oordeel, dat de maatregelen, zoals zij in de V. S. be kend zijn geworden, op verscheidene be langrijke punten vatbaar zijn voor uiteen lopende interpretaties. In Amerikaanse handelskringen over heerst de mening, dat de nieuwe maatrege len beslist een inflatoire invloed zullen hebben op de Indonesische binnenlandse prijsstructuur ofschoon zij tot op zekere hoogte niet meer zijn dan een erkenning van de bestaande situatie. Men merkt op, dat de nieuwe regelingen geen nieuwigheid betekenen en dat de Indonesische regering ïn deze het voorbeeld heeft gevolgd van anedere landen, zoals Italië, Frankrijk, Griekenland, die speciale exportwissel koersen in het leven hebben geroepen. Voorts wordt er aan herinnerd^-dat Neder land een maatregel van gelijke strekking heeft genomen door zijn exporteurs toe te staan 10 pet. van de deviezen-opbrengst van hun export te behouden. In bankierskringen te New York was men niet verrast door het feit, dat de In donesische regering het internationale mo netaire fonds officiëel op de hoogte heeft gesteld van de nieuwe maatregelen. Men wijst er in deze kringen op, dat Indonesië hoopt spoedig lid te kunnen worden van het I. M. F., en dat de nieuwe regelingen neerkomen op een devaluatie van de In donesische valuta in de internationale han del, waarover het I.M.F. normaal dient te worden geraadpleegd. SCHEEPVAART Akkrumdijk, 11 250 m. Z.ZW. Kp. Race. Alblasserdijk. 11 v. Havanna n. Coatzacoalcos. Alchiba, pass. 12 Finisterre. Alcyone, 11 v. R'damt te Antwerpen. Alderamin, 12 pass. Cuxhaven v. Hamburg n. Antwerpen. Alphaeea. 12 v. Norfolk n. Baltimore. Aludra, 12. te Antwerpen v. R'dam. Amstelkerk. 12 te Monrovia v. Rivercess. Averdljk. 12 v. Havanna n. Galveston. Akkrumdijk, 13 300 m. O. Nantucket. Alamak, 13 te Khorramsliar. Algenib, 13 verw. te R.dam v. Hamburg. Amsteldiep, 15 verw. Savona v. R'dam. Arkeldijk, 14 verw. R'dam v. New York. Aalsum, 12 te Karatsji v. Bombay. Albireo, pass. 12 Kp. Frio. Aldabi, 12 te R'dam v, Buenos Aires. Aldebaran, pass. 12 Beachy Head. Almkerk, 12 te Sydney v, Melbourne. Alphard, 12 te Montevideo. Amsteldiep, pass. 12 Gibraltar. Amstelland, pass. 12 St. Paulsrocks. Arendsdijk, 11 v. Montevideo n. Santos. Arendskerk, 12 te Karatsji, Arkeldijk, 12 te Antwerpen. Axeldljk, 12 te New York n. Norfolk. Alpherat, 11 te New York v. Buenos Aires, Alwaki, 11 v. Montevideo. Andijk, 12 pass. Flores. Bacchus, 11 v. Santiago Decuba n, New Orleans Bali, 12 verw. Soerabaja v. Panarukan. Baud, 12 v. Djakarta n. Soerabaja. Blitar, 11 v. Djakarta n. Tegal. Breda, 12 te Antwerpen v. Bremen, Boskoop, 14 verw. Plymouth. Bantam, 13 te Gladstone v. R'dam. Bengkalis, 11 te Bandar Abbas. Beverwijk, pass. 12 Ouessant. Blijdendijk, pass. 11 Finisterre. Boissevain, 13 te Singapore. Black Gull, 8 te Baltimore v. R'dam. Bloemfontein, 12 te Antwerpen. Boschfontein, 12 v. Port Amelia n. Mozambique. Camphuys, 11 te Dongaala v. Menado Castor. 11 v. Curacao n. Santiago Decuba. Colytto. 15 verw Tynedock v. Gibraltar. Celebes. 11 v. Port Said n Liverpool. Cleodora tl. pass. 12 Ceylon. Cistula (t), v. Gibraltar n. Abadan. Congostroom. pass. 11 Finisterre. Drente. 11 v. Soerabaja n. Tarakan. Dalerdijk, 11 v. Cristobal n. Champerico. Delfland. 12 v. Las Palmas n. Antwerpen. Delfshaven. 12 v. Antwerpen n. Santos. Dalerdijk. 12 in Panamakanaal n. Champerico. Elsenburgh, 11 te R'dam v. Kingslynn. Etrema (t), 11 te Balikpapan v. Soerabaja. Eendracht 12 te R'dam v. Salaverry. Edam, 11 v. Antwerpen. Farmsum, 11 te Genua v. R'dam. Friesland. 12 te Belawah. Garoet, 12 te Antwerpen v. R'dam. Georgic, 13 verw. Aden. Groote Beer, 13 te Djakarta v. A'dam. Gaasterkerk, 13 te Lagos. Hersilia, 12 anker bij Paramaribo v. Trinidad. Hercules, 12 anker Bremerhaven. Hecuba, 13 verw. Barbados, Hecuba, 12 v. Guada Loupe n. Barbados. Heelsum, 11 v. New Orleans n. Nederland. Indrapoera. 12 670 m. O.ZO, Guardafui 15 Aden. Karossa, 11 v. Menado n. Ternate. Karsik, 12 te Ampena v. Gorontalo. Klipfontein, 15 verw. Southampton, 16 verw. Antwerpen. Kelbergen. pass. 12 Burlings, Kota Agoeng, 13 v. R'dam n. Djakarta. Kelbergen, pass. 13 Finisterre. Kota Agoeng. pass. 12' 2 u. Dover. Kota Baroe, 16 verm v. Le Havre n. Marseille. Laertes, 13 verw. Port Said. Langkoeas. 12 v. Tarakan n. Sorong. Laurenskerk, pass. 12 Port Soedan. Leopoldskerk, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Lindekerk. 12 nog te Basrah. Lissekerk. nog te Bahrein 12. Lombok, 13 rede Kohsichang v. Djakarta. Lucita (t). pass. 12 Wight. Lawak, 12 v. Singapore n. Colombo. Lekkerkerk, 12 v. Port Said n. Genua Leuvekerk. 12 te Antwerpen Lieve Vrouwewerk. pass. 12 Kp. Finisterre. Lutterkerk. 13 te Calcutta v. R'dam. Leerdam. 11 te New York v. R'dam. Loppersum. 13 v. Hull n. Gibraltar. Macuba (tl. 11 v. Port Said. Maetsuycker. 12 v. Djakarta n. Fremantle. Mapia, 12 v. Panarukan n. Kolisamui. Mentor. 12 te Patras v. Kalamala. Mitra (t). pass. 11 Sint Marlen. Modjkerto, 12 nog te Balikoapan. Mudrecht (t), pass. i2 Seilly. Maas 12 v. Madeira n. Trinidad. Meliskerk. 12 te Brisbane v. R'dam. Molenkerk, pass. 12 Gibraltar n Marseille Murena (t), 12 v. Singapore. Malvina (t), pass. 13 Malta n. Stan low. Mataram. pass. 12 Socotra. Maasland. 11 v. A'dam n. Buenos Aires. Mapia, 12 v. Panaroekan n. Kohsamui. Nieuw Amsterdam, 12 te Rio de Janeiro. Noordam, 13 te New York v. R'dam. Omala (t). 11 bij Palembang Bloodsschip. Ondina (t), 11 te Pladju. Ossendrecht, 11 v. Brunsbuttel. Overijsel, 12 23 u. pass. Malta. Ovula (t), 10 te Singapore v, Miri. Paula (t), 12 v. Singapore n. Port Swettenham, Plancius, 13 verw. te Belawan n. Djakarta. Polyphemus, 12 te Makassar, Poseidon, 11 v. Curasao n. Puerto Plata. Prins Joh. Willem Friso, pass. 12 Spilly. Pnns Maurits. 11 v. St. John n. Le Havre. Prins Philip Willem, 12 dwars Dover. ns 11 te R'dam v- Valencia. Prins Willem III, 12 v. Vlissingen. Polydorus, 13 te Halifax. Prins Frederik Hendrik 13 te Rhodos v. Limas- sol. Reijniersz, 11 v. Djakarta n. Guinee. Rijn, pass. 11 Kp. St- Vincent. Riouw, 11 v. Genua. Rottl, pass. 12 Malta. Ruvs, 11 v. Penang n. Mauritius. Saidja (t). 11 bij Palembang looddschip. Salatiga, 11 v. Portland n. Seattle. Samarinda. 13 te Portland v. Los Angeles. Sarpedon, 11 te New York v. Puerto Plata. Sinabang, 12 v. Penang n. Sabang. Stad Arnhem. 12 te Tunis v. Sfax. Stanvac Pendopo (t). 11 v. Saigon n. Haiphong. Stanvac Talang A kar (t), 11 te Soengeigerong v. Palembang. Sumatra, 11 v. Soerabaja n. Pladju. Swartenhondt, 12 tc Djakarta v. Makassar. Sandenbiirgh, 11 te Korsoer v. A'dam. Stanvac Djirak (t), 13 v. Tj. Uban n. Soengei gerong. Streefkerk, verw 14 te Antwerpen. Schiedijk, 12 v. Port Swettenham n. Singapore. Somersetshire, 15 verw. Colombo. Stad Maassluis, pass. 11 Kp. Laroca. Stad Breda, 12 te Zanzibar v. Mozanbique. Stad Leiden, pass. 11 Galapagos. Salawati, 13 te Suez. Schie, 12 v. Maracaibo n. Mobile. Sommelsdijk. 12 v. Colombo. Sibajak, 11 18 u. pass. Gibraltar. Slamat, 11 pass. 23 u. Fayal. Stad Haarlem 11 v. Vlaardingen n. Savona. Stad Maassluis, 13 verw. Gibraltar bunkeren. Slad Maastricht, 12 te IJm. dan R'dam. Stad Schiedam, 12 te Savona v. Vlaardingen. Tasman, 12 rede Banjuwangi v. Soerabaja. Tegelberg, 12 verw Santos v. Montevideo. Tjlkampek, 13 verw. Lorenzo Marques v. Zan zibar. Tabinta, pass. 12 Malta. Taria (t), 12 te Singapore v. Abadan. Tjibodas, 13 te Adelaide v. Melbourne. Trajanus. 9 te Port au Prince v. New York. Utrecht, 12 te Santos v. Buenos Aires. Van Ostade. 12 v. Maracaibo n. Barranquilla. Van Riemsdijk. 12 te Cheribon v. Soerabaja. Venus. 12 v. Triest n. Venetië. Vrij burgh, 11 v. R'dam n. Bordeaux. Vulcanus, 12 te Algiers v. Tunis. Valerius. 12 te Shimizu v. Singapore. Volendam, 12 v. Port Said. Veendam. 12 pass. Bishoprock. Waingapoe, 11 te Tj. Pandang. Waiwerang. 11 v. Buleleng n. Singapore. Wieldrecht (t). pass. 13 Caloundrahead. Winterswijk. 13 16 u. verw. Hoek v. Holland. Westerdam, 12 te R'dam v. New York. Westland, 11 v. Montevideo. Winsum, 13 te Barranquilla v. Curasao. Waterman, 11 23 u. v. Aden. Willem Ruys. 11 pass. 21 u. Gibraltar. Willemstad, 13 v. A'dam op proeftocht Noordzee Zuiderkruis, pass. 11 Ouessant. Zijpenberg, Dass. 13 Finisterre. Zwijndrecht, 13 v. Livomo n. Cacablanca. Wijk aan Zee WE DAMESJUNIOREN HANDBAL KAMPIOEN Door Zondag de wedstrijd tegen TYBB te winnen, behouden de damesjunioren van WE het kampioenschap van de afdeling. OFFICIËLE PUBLICATIE Het Nederlandse Beheersinstituut, bureau bijzondere beheren, Badhuisweg no. 92, Scheveningen, voerende het beheer over het vermogen van de voormalige NIEDERLAENDISCHE GRUNDSTUECKSVERWALTUNG deelt het navolgende mede: In de liquidatie van de Niederlaendische Grundstuecksverwaltung, welke mede die van haar lasthebbers omvat, hebben zich enige pricipiële kwasties voorgedaan, be trekking hebbende op de vraag, wie als cre diteuren van deze instelling moesten worden erkend. Over deze kwesties is onlangs door de afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel uitspraak gedaan, zodat thans uit de beschikbare activa kan worden over gegaan tot een eerste liquidatie-uitkering aan crediteuren van 40 Een circulaire, waarin nadere bijzonder heden omtrent deze uitkering zijn opgeno men en welke het bedrag, waarvoor de vordering is erkend vermeldt, zal aan alle crediteuren worden toegezonden. Toezending dezer circulaire geschiedt in alfabetische volgorde. Er wordt echter op gewezen, dat door het zeer grote aantal crediteuren deze toezending verscheidene maanden in beslag zal nemen, zodat het bureau Bijzondere Be heren het op prijs zal stellen, indien credi teuren zich terzake van de liquidatie-uitke ringen slechts in zeer dringen'de gevallen tot dit bureau wenden. Aangezien van zeer vele crediteuren slechts oude adressen bekend zijn, wordt aan crediteuren (c.q. bewindvoerders en gemach tigden) die zich nog nimmer met bovenge noemd bureau in verbinding hebben gesteld, verzocht onverwijld naam en adres aan dit bureau op te geven. 'v,' Rinso-sop... vetter sop! Want Rinso is een zui ver zeeppoeder. Rinso-sopveilig sop I Want Rinso beval geen schadelijke middelen. Maart 195° Diepvriezen in nieuwe banen Yriezen op zee zou een revolutie teweeg kunnen brengen Santpoort „Luchtbrug naar Pimlico" Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Maart draait in het Jeugdhuis de Arthur Rank-film „Luchtbrug naar Pimlico" (Passport to Pimlico). Een vlotte Britse comedie vol typisch-Engelse humor, waarin de avontu ren van de bewoners van een stadsdeel, dat zich „onafhankelijk" verklaart en dan ge blokkeerd wordt, tot veel vrolijkheid aan leiding geven. Film over het werk van het Bijbelgenootschap „Ieder zijn Bijbel in zijn eigen taal". Dit is het doel van het Nederlands Bijbelge nootschap. Op welke manier men dit doel tracht te verwezenlijken werd Maandag avond in de Gereformeerde Kerk door een film duidelijk gemaakt. Deze film, getiteld: „Geen grenzen meer" deed duidelijk uit komen dat de Bijbel een internationaal bezit en gebruikt wordt en bekend is bij vele volken. Behalve op de Bijbel in kerk en huisgezin werd ook de aandacht geves tigd op de verspreiding van het boek dei- boeken onder alle lagen der bevolking, tot zelfs in de cellen van de strafgestichten. Dat dit alles veel tijd en moeite vraagt werd eveneens aangetoond. De heer E. J. van Bruggen, adjunct secretaris van het genootschap, zeide in zijn propagandawoord. dat de Bijbel thans in duizend en negentig talen en dialecten ge drukt en verspreid is. Dagelijks nog is men bezig met het vertalen waaraan door In donesiërs en anderen wordt deelgenomen. Een duidelijk beeld van dit omvangrijke werk werd door de film gegeven. Het Gereformeerd Evangelisatie Zang koor en het koor van de Ned. Herv. Kapel verleenden medewerking aan deze avond. Ds. P. A. Tichelaar sprak een slotwoord. De Insingerschool vraagt „Waarheen?" Ten einde gelden bij elkaar te brengen voor het aanschaffen van een filmprojec tor, organiseert de oudercommissie van de Insingerschool toneelavonden. De eerste avond, waarop de Haarlemse toneelvereniging „Vriendenkring" het stuk „Het begon in een gracht" opvoerde, mocht zich in een grote belangstelling van de zijde der ouders verheugen. Zaterdag 18 Maart zal dezelfde vereni ging het werk „Waarheen" ten tonele brengen. Het succes dat „Vriendenkring" in Santpoort met dit stuk boekte, is een waarborg voor het slagen van de opvoe ring in IJmuiden in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Waterloo verloor met 31 In de strijd tegen Haarlem 4 heeft Water loo slecht spel laten zien. Na het doelpunt van De Haas, die zijn club de leiding gaf, brachten de IJmuidenaren er niet veel meer van terecht. De anders zo hechte achterhoede liet vele steken vallen. Haarlem 4 won met 3—1. Het tweede elftal leverde goed werk door ADO 3 met een 7—3 nederlaag naar huis te sturen. Van der Linden had een groot aan deel in de overwinning; hij scoorde vijf maal en De Bruin zorgde voor de andere twee. Het derde elftal verloor met 30 van DCO. De adspiranten wonnen met 3—0 van Stormvogels. Beverwijk Groenteprijzen op de veiling Op de veiling van 13 Maart werden de volgende prijzen genoteerd: Spruiten 451,13; spinazie 5969; rabarber 5456; witlof 3354; prei 5596; boerenkool 45—57; gele kool 24—32; rode kool 10—17; kroten 6—7; uien 35—40; sjalotten 20—24; breekpeen 1014; knolselderij 2035. Bouw rioolwaterzuivering begonnen De bouw van een gemeentelijke zuive ringsinstallatie voor rioolwater, die in de oorlogsjaren niet kon worden voltooid, is hervat. Aan de Wijkermeerweg is de firma Nederhorst uit Gouda begonnen met het heien van 244 betonpalen volgens het Vibro-systeem. Voor dit werk is door de gemeenteraad een credietvan 112.900, verleend. Reeds vroeger waren 471 palen voor de fundering aangebracht. Zodra de gehele fundering gereed is, zal met de bouw van de omvangrijke installatie zelf kunnen worden voortgegaan. Heemskerk Handbalwedstrijd tussen D.I.O. en A.D.O. (03) In de eerste wedstrijd van de streek-com- petitie handbal heeft het dameshandbal- elftal van ADO in een strijd tegen DIO in Bergen gewonnen. Direct na het begin was ADO in de meerderheid, doch het niet goed afwerken van de aanvallen leidde er toe dat alleen Emmy Vrenegoor na een mooie doorgespeelde bal van Tiny Schoneberg de stand op 01 bracht.. Na de rust ging het spel gelijk op, doch het was aan te zien dat ADO de overwinning zou behalen, vooral toen Gré Duivenvoorde uit een harde worp in de uiterste hoek de voorsprong verhoogde (02). DIO ondernam vele tegenaanvallen maar stuitte steeds op de hechte achterhoede van ADO. Vlak voor het einde bracht Emmy Vrenegoor na een aanval over rechts de stand op 03. Uitslagen lagere elftallen ADO 2—DSK 2 2—1; VSV 7—ADO 5 8—0; Waterland 2—ADO 3 7—3; ADO 4—Storm vogels 3 0—7; ADO C—TYBB a 4—2; NAS a —ADO b 7—0. «„.wel vis een voortreffelijk voed- nT van groeiende betekenis m sel 'LTeld welker bevolking steeds ""ij wordt is het momenteel on- -Üiilk er tenvolle gebruik van te Sa omdat het zo bederfelijk is. „J. methoden van conservering, zo- k sterk zouten of drogen zijn niet in ,'lk opzicht bevredigend, vooral omdat °fd£ ontwikkeling van scherpe geu len smaken veroorzaken, die met gemelijk zijn voor de moderne, Sarde verhemelten. Nieuwe onder- - over het bevriezen van vis zoekingeii hter hebben de weg gewezen voor radicale verbetering, die het moge- S zal maken vis maandenlang vol- iLen vers te houden en overtollige -jebewaren in tijden van overvloed Jjdat zij nodig is in tijden van gaarste. voorgestelde methode is bevriezen, Jordan op een wijze, die geheel verschil- FTjj van het eenvoudige verpakken in Sdestampt ijs die nu nog algemeen ge- vjl-t wordt. Het Torry Onderzoek Insti- r t ie Aberdeen, centrum van onderzoek ruU - vïsconservering in Engeland, heweegt zich op dit terrein, en de resul ted worden nauwkeurig bestudeerd in elk and dat op een enigszins belangrijke vis- rij'kan bogen. De methode is buitenge woon belangrijk voor de vele landen, die evenals Engeland, het grootste gedeelte van hun vis van veraf gelegen visgronden icn6v"> zowel als voor troPische en sub- iropische landen, waar bederf zeer snel optreedt. Sneller en kouder De hoofdzaak van de nieuwe methode I js vis snel te bevriezen en zulks bij een veel lagere temperatuur dan thans nor maal geschiedt. Achter dit ogenschijnlijk eenvoudige resultaat ligt een reusachtig omvangrijk onderzoek. Daarbij werden I -vee richtlijnen gevolgd. Ten eerste was 'rei nodig te weten welke veranderingen er •laats hebben als de vis muf wordt. Daar- I y werd een methode gevonden om deze veranderingen in haar stadia te stuiten. Sr Én twee factoren, die vis doen bederven, ijiereerst beg:nt zij zichzelf te ontbinden Oormiddel van stoffen, enzymen genaamd, ge zich in het lichaam van de vis bevin- ja Sommige enzymen breken de pro- Ken (eiwit) af, andere maken vetten ranzig. Ten tweede wordt een vis, zodra rt sterft, aangevallen door alle soorten microben, wier optreden de meeste latere onaangename luchtjes en smaken veroor- raoht Afkoeling met gestampt ijs ver traagt deze beide processen. Bevriezing tot I5gr. Fahrenheit (ongeveer 9 gr. Celsius) vertraagt ze nog meer, maar proeven jheb- I ben aangetoond dat de bedoelde processen I volkomen worden stopgezet bij wat wordt I genoemd „onder nul" of diepvriezen, d.i. temen beneden 0 gr. Fahrenheit, wat j overeenkomt met minstens 32 gr. Celsius vorst, I Proeven, die gedurende een periode van ■jaren zp genomen aan het Torry Onder- zoek .Station hebben de doelmatigheid be wezen van deze intensieve bevriezing, ver geleken bij de normale methoden. Zo blijft kabeljauw, schelvis en dergelijke, betrek kelijk een dag of veertien vers wanneer zij verpakt zijn in gestampt 'ijs. Bij 15 gr. F. blijft zij een maand vers, bij 5 gr. F. longeveer —20 gr. C.) vier maanden of langer, De grote practische betekenis van dit resultaat wordt duidelijk, als men be denkt dat onder gunstige omstandigheden gevangen vis van vergelegen gronden niet ran land gebracht kan worden binnen drie vier weken na de vangst en dan dus j geschikt zou zijn om te worden gegeten. De ontdekking van de werkelijk waardevolle resultaten van zeer diep vriezen is volstrekt niet het einde van ae onderzoekingen. Verdere proeven hebben aangetoond, dat het tempo sok van de grootste betekenis is! Vier- vijfde van een vissenlichaam is water, paar slechts buitengewoon intense l bevriezing verandert dit alles in ijs. Bij de temperaturen, die vereist zijn om het optreden van enzymen en mi- st°p te zetten, verandert slechts S/10 in ijs. In de rest is het meeste zout in het vissenlichaam geconcen treerd, zodat het de conserverende waarde verkrijgt van sterke pekel. Alsde afkoeling echter zeer langzaam is, I *11 de ijskristallen, waarvan de vor- groot en scherp zijn, het vlees zodat, de vis ontdooit, het sap er uit druipt 1 teloor gaat. Is de afkoeling echter snel, p vormt het ijs even kleine kristallen 3 ",e cellen, zodat bij ontdooiing de vis Mes zijn natuurlijke toestand herkrijgt. deze nieuwe methode is het belang- ■ijKste de vis in een koelfabriek te brengen I snel en dóór en dóór bevroren 1 pozut op de juiste temperatuur en in het iyste tempo. Dit wordt het best gedaan jj; °e vakken in het pakhuis buiten de Mn te maken, die de afkoelingsvloeistof bevatten. Enkele veranderingen, die ■Mden als de vis muf wordt, zijn toe te Mjven aan de verbranding door de zuur- van de lucht. Een middel om dit tegen ;jaan, is een verpakking van papier of 1 f s°ort van doorzichtige film te gebrui- f" NoS eenvoudiger is de vis in water te Mn, dat dan bevriest tot een dun be- -ümend vliesje van ijs. Even belangrijk y net bevriezen, is het latere ontdooien. Hedennacht: wijziging van Ie golflengtes wijzen wij er onze lezers op, Hilv aeóennacht twee uur af cle beide ri, ®SUmse radio-zenders niet meer over hrt k j 8°Wlengten te beluisteren zijn. In linn van de algehele wijziging in het l\wfSe_, omi'oePfrestel, zullen ook onze W e zenders op andere golflengten Ï2',namelijk °P 402 meter en 298 v3 Btoemendaalse kerkzender blijft J* n°S op 245 meter, de regionale t,,. pen zullen in het vervolg op 188 i zenden. Op 1875 meter zal door ^etmeer gezonden worden, dus ^pydkrachtenprogramma's uit Dja- iVrto ie tot hog toe op deze golflengte 5 van de radio-distributie n afgezonden, zullen nu vervallen. Een onzer medewerkers bracht een be zoek aan het Torry Onderzoek Instituut te Aberdeen, waar onderzoekingen wor den verricht inzake het conserveren van vis. Zijh bevindingen zijn neergelegd in nevenstaand artikel. Snel ontdooien is belangrijk, niet alleen uit een oogpunt van gemak, maar ook omdat als het te lang duurt, de verande ringen, die het bevriezen bedoelde te voorkomen, weer beginnen. Het beste is daarom te ontdooien in een luchtstroom of in lauw water. Dit procédé van „onder nul" bevriezing voldoet vooral voor „kip pers" of schelvis, maar snel bevriezen schijnt minder belangrijk te zijn. Om het volle voordeel van deze nieuwe ontdekkingen te trekken, zullen heel wat vries-installaties te land en ter zee nodig zijn. De koelindustrie is echter zó snel ge groeid in de laatste vier jaren, dat het geen grote moeilijkheid behoeft op te leveren en het zou spoedig mogelijk zijn vis te conserveren door ze even afdoende als vlees te bevriezen, dat in koelpakhuizen wordt bewaard. (Nadruk verboden). Koreanen die in Japan woonachtig zijn hebben een bijeenkomst gehouden in het Hibiya park te Tokio ter herdenking van de 31ste verjaardag der Maart-revolutie. Ongeveer 30Ö0 personen woonden de bij eenkomst bij. Met vlaggen en spandoeken begaven de Koreanen zich naar de bijeen komst. IJmuiden Bedrijven breiden uit Burgemeester en Wethouders van Vel- sen maken bekend, dat bij hun besluit van 13 Maart vergunning is verleend aan J. Nierop Groot te IJmuiden-Oost, tot het oprichten van een slachtplaats met in richting voor het verwerken van vlees waren in het gebouw Cederstraat 33 te IJmuiden-Oost; aan de firma Mulder en Rijke te IJmuiden, tot het oprichten van een scheepsreparatiebedrijf in het perceel Loggerstraat 20 te IJmuiden; aan de firma De Groot en Ruighaver te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van een in richting voor het reinigen van kleding, tapijten enzovoorts in het huis Konings plein 10 te IJmuiden; en aan de firma „Genius" te IJmuiden, tot het oprichten van een constructie werkplaats in het per ceel Haringkade 19 te IJmuiden. Ouden van dagen in Thalia De Algemene Bond van Ouden van Dagen, wiens doel het is de levensomstan digheden van lieden op leeftijd in betere banen te leiden en hun een onbezorgde levensavond te bereiden, wil in IJmuiden een afdeling stichten. In de kleine zaal van „Thalia" zal der halve op 22 Maart om twee uur een bij eenkomst worden gehouden waar doel en streven nauwkeurig zullen worden uiteen gezet en waar men uiteindelijk hoopt te komen tot het ontstaan van de „Afdeling IJmuiden". MARKTBERICHTEN 11 Maart 1950 Besommingen KW 47 3650; KW 70 3840; KW 17 5490; KW 36 3610; KW 16 4295; SCH 9 7680. KW 189 360; KW 72 960; KW 92 1240; IJM 213 150; IJM 23 980; IJM 229 2145; IJM 17 2375; HD 125 1735. 13 Maart 1950 SCH 91 Abraham 31.700; IJM 94 Zw. Zee 12.060; IJM 16 Bergen 23.570. SCH 160 5015; SCH 133 3400; SCH 49 3120; SCH 233 5530; SCH 35 1870: IJM 204 1670; IJM 53 1905; IJM 75 3785; IJM 283 4460; VL 61 4290; VL 166 3485; KW 166 1630; KW 54 1740; KW 107 1600; KW 64 2200; KW 84 2335; KW 28 2105; KW 51 2025; KW 86 2895; KW 147 3200; KW 23 1590; KW 3020; KW 59 1520 KW 33 1060; KW 161 1375: KW 104 1225; KW 91 2235; KW 168 1865; KW 19 1565; KW 108 1805; KW 170 1810; KW 50 2125; KW 127 2675; KW 169 1890; KW 162 2035; KW 125 2290; KW 24 2390; BU 33 2375; IJM 230 1400; IJM 52 1590; IJM 228 1465; IJM 276 900; IJM 277 350; KW 53 1975; KW 210 2095; KW 21 940. Prijzen Gr. tong 1,951,80; gr.m. tong 1,951,80; kl.m. tong 1,801,50; kl. tong I 0,93—0,79; kl. tong II 0,58—0,53; tarbot I 2,10—1,85, p. kg. Tarbot IV 3731; tongschar 65; gr. schol 50,50—43,50; midd. schol 51,50—46; kl.m. schol 60,5047; kl. schol I 3716; kl. schol II 216; schar 13,505; bot 12,50—6; gr. gul 37—32; midd. gul 36—29; wijting 12,50—4,90, per 50 kg. Kabeljauw 13664, per 125 kg. Aanvoer 500 kisten tong en tarbot, 980 kisten schol, 170 kisten schar, 60 kisten bot, 120 kisten kabeljauw; 500 kisten wijting. Totaal 2330 kisten.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3