Aanleg en onderhoud van wegen Dinsdaj 14 Maarl 1950 Financiële moelijkheden spelen in Haarlem een grote rol T afdelingen van de Haarlemse Raad, de begroting voor 1950 ter sprake waarm natuuriïjk ook veel aandacht ge- fcivaffl» dg aanleg en het onderhoud van wyd od- de memorie van antwoord van wegenW blijkt intussen dat de wenselijk- B- cn riit gebied sterk geremd worden !iedeIrie financiële mogelijkheden. Dat wil door Lden- de minder gunstige toestand dlIS gemeentekas maakt het noodzake- van yJveel naar later verschoven moet lijk, dat vt *ïSs jaren staat op het verlanglijstje krf Gemeentebestuur het maken van ttoiüvg van de Buitenrustbrug over "S. Buiten Spaarne met de provin- naar Schiphol. Maar ook voor V» konden E. cn W. er niet in slagen dit werk op de kapitaaldienst gelden 1 trekken, omdat het gemeentebudget 7,wr andere zeer urgente werken in J,» male bezwaard wordt. Nu maar weer 1951! Sot het besluit om de ventweg langs - "ilaan voorlopig nog niet door te jrekken l Delftlaan voorlopig nog met ooor te wkken langs het sportterrein aan de Kle- mrastei-ing van het sportterrein zal even- 3 rekening gehouden worden met de «ïükheid van de doortrekking. m°Ook is a1 een .iaar. 1?et wachten op de V>mver'aansluiting op het Haarlemmer- „tpark, maar ook daarvoor is in 1950 nog van de Kleine Houtweg en de Ln geld beschikbaar. Door raadsleden was de vraag gesteld: 7"nbii het verlenen van de concessie voor hisdiensten de slechte gevolgen hiervan het wegdek niet te voorzien geweest? Wrik bedrag is, als gevolg van het autobus- verkeer met het herstellen van straten en riolen gemoeid? Andere leden vroegen of de gemeente geen bijdrage van de N.Z.H.V.M. kan vlogeen W. antwoorden hierop: Het lag m de rede, dat een intens bus- vei-keer aan de straten, welke voorheen nog weinig voor zwaar verkeer werden sebruikt, zware eisen zou stellen. Bij de oozet van het busnet heeft ons dit wel voor 0i,en gestaan. Het rijden met zwaarder materieel dan aanvankelijk was gedacht, heeft de mate van de nodige voorzieningen vergroot. De wegen, die gebruikt worden als be- langrijke"hoofdverkeersaders en voor bus routen, zullen geleidelijk van een gefun geerde wegbedekking moeten worden voor- nen De kosten hiervan zijn geraamd op (9150.000. Een belangrijk gedeelte hiervan is'vêroorzaakt door de aanwezigheid van de busrouten. Krachtens de Gemeentewet is de ge meente belast met het onderhoud van cle wegen. De N.Z.H.V.M. heeft van het Rijk vergunning verkregen tot het exploiteren van de busrouten, zodat een juridisch ar gument voor het vragen van een bijdrage in het zwaardere onderhoud ontbreekt. Tegenover de morele verplichting stelt de KZÜ.V.M. het feit, dat zij thans pl.m. 100.000 per jaar wegenbelasting betaalt, lm voorheen niet verschuldigd was. Deze wegenbelasting komt ten goede van het Rijk, Het zou redelijk zijn, dat dit'bedrag aan de gemeente werd overgedragen. Hier toe is echter wetswijziging nodig, welke wij voorshands niet verwachten. De gelederen van Comedia belangrijk versterkt Een mannelijke winst Aan de rij namen dergenen, die aan het einde van dit seizoen de toneelgroep Co- media zullen verlaten om een eigen gezel schap te vormen (Ank van der Moer, Mimi Boesnach, Lous Hensen, Ellen Vogel, Johan de Meester, Han Bentz van den Berg, Henk Rigters, Fons Rademakers en Jos Liesting) i moet nog die van de jeugdige Henk van Ulsen worden toegevoegd. Van dit nieuwe gezelschap, waarvoor nog geen naam is gevonden, zullen verder deel uitmaken: Else Mauhs (als gast), Mary Dresselhuys, Guus Oster, Johan Fiolet. Robert de Vries en Allard van der Scheer. Intussen heeft de leiding van Comedia niet stilgezeten, doch integendeel alles ïn het werk gesteld om de gedunde gelederen zogoed mogelijk aan te vullen. Vooral het mannelijke deel van het tableau de la troupe heeft door de vele mutaties aan kracht gewonnen. Zoals reeds eerder wercl gemeld, is om te beginnen de acteur en regisseur Joan Remmelts, thans nog ver bonden aan het Rotterdams Toneel, in de directie opgenomen. .Met hem zullen uit de Maasstad overkomen: Rie Gilhuys, Manon Alving, Vera Harbrink Numan en Steye van Brandenburg. Van de Haagse Comedie gaan Myra Ward en Paul Steenbergen naar Co media over. De laatstgenoemde, verleden jaar door de uitslag van een enquête onder Kn groot aantal Nederlandse critici aan gewezen als onze beste acteur, zal ook als regisseur werkzaam zijn. Uit de rijen van het Amsterdams Toneelgezelschap komen Brits van Dijk en Wim Grelinger. Tenslotte kan worden meegedeeld dat ook de- actrice Vera Bondam een contract met Comedia heeft gesloten en dat met enkele andere krachten nog onderhandelingen gaande zijn. i.We komen versterkt uit de strijd!" ver klaarde directeur Cor Hermus opgeruimd cn vol vertrouwen in de toekomst, die in de donkere dagen voor Kerstmis een ogenblik uiterst somber scheen. De volgende maand krijgt Haarlem twee premières te zien, namelijk van „De dood van een handelsreiziger" door Arthur Miller onder regie van Johan de Meester (met Magda Janssens, John Gobau, Ko van Dijk, Bons Rademakers en vele anderen) en van «The Chiltren Hundreds" door William Douglas Home (dat waarschijnlijk „Uit stekend Mylord" zal gaan heten) onder Ie?ie van Jan Teulings, met in de hoofd rollen Jules Verstraete, Han Bentz van den Berg en Péronne Hosang, de laatste als gast. Agenda voor Haarlem v DINSDAG 14 MAART Krelagehuis: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot Lu"r- Spaarne: „Dolende ridders", 14 j., en 9.15 uur. Frans Hals: „De Ben- «aalse landers", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. «®bnndt: „Eroica", alle leeft., 2, 4.15, 7 "J».lo uur. Palace: „Slangenkuil", 18 j., 2, li „en 9,15 uur- Luxor: „The third man", V'ï 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Onder het van New York", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en a.i5 uur. WOENSDAG 15 MAART -weiagehuis: Damesbeurs 10—5, 7—11 uur. wscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Men weet dat wij juist dezer dagen heb ben medegedeeld, dat de minister van Bin nenlandse Zaken de mogelijkheid over weegt om aan de gemeenten een uitkering ie geven voor het extra onderhoud van wegen en straten. Hiervoor zal dan ook Haarlem wel in aanmerking komen. Maar deze aangelegenheid maakt ook een punt van overweging uit bij de commissie-Oud, die een nieuw ontwerp maakt voor. de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten. Men weet dat B. en W. op de kapitaals- dienst 1950 aanvankelijk een post van f 4o0.000 hadden uitgetrokken voor het maken van gefundeerde bestratingen met rioolwerkzaamheden in straten die sterk te lijden hebben van het busverkeer. Dit was dus ongeveer 1/5 van het daarvoor beno digde bedrag van f 2.150.000. Doordat de stand van de financiën der gemeente sinds dien nog verslechterd is. hebben B. en W. die post van f 450.000 verlaagd tot f 200.000. (Voor 1950 geeft dit een besparing aan rente en aflossing van f 33.450). Als de fi nanciële toestand van Haarlem in de ko mende jaren niet verbetert, wil het zeggen, dat er dan geen 5 maar minstens 10 jaar over het gehele werk gedaan zal worden. Interessant zou het zijn te weten hoeveel er aan gewoon onderhoud voor die straten in de loop der jaren uitgegeven zal moeten worden. Onderwijsmethoden in Amerika Filmavond van Schoolvereni ging „Aerdenhout-Bentveld" In het gebouw van de schoolvereniging „Aerdenhout-BentvelcV werd gisteravond voor ouders van leerlingen der school en enkele gasten een bijeenkomst gehouden, waarop, met behulp van een viertal door de Voorlichtingsdienst der Verenigde Staten ter beschikking gestelde films, iets werd getoond van sommige opvattingen in onder wijs en opvoedkunde die in Amerika wor den gehuldigd. Allereerst werd gedraaid „Grotestads- jongens", waarin de zogenaamde jongens clubs, waarvan er thans driehonderd in de Verenigde Staten bestaan en die ten doel hebben de massa-jeugd van de straat ce houden, door haar een onderdak te bieden, waardoor sport en spel, ontwikkeling en ontspanning, zelfbeheersing en zelfvertrou wen gekweekt worden, werden behandeld. Vervolgens werd in „Een kind ging op stap" een beeld gegeven van een experiment met een vrije opvoeding van een aantal kinde ren gedurende enige tijd op een boerderij. Nadat de culturele attaché bij de ambassade der Verenigde Staten in 's Gravenhage, dr. E.W. Allan,een korte inleiding had gehouden kwamen nog tot vertoning een rolprent over de verschillende mogelijkheden en de methode van het Amerikaanse onderwijs en het kleurenfilmpje „Shy Guy", dat enige practïsche wenken ter overwinning van de verlegenheid inhield. De causerie van dr. Allan had voorname lijk betrekking op de grote verschillen tus sen het Nederlandse cn Amc. kaanse onder wijssysteem, die al dadelijk beginnen met het ontbreken in Amerika van een ministe rie van Onderwijs voor het gehele land. Vooral echter scheen dr. Allan het doel van de Amerikaanse scholen anders gesteld: daar een opleiden van' zo veel mogelijk jonge mensen tot een gemiddeld niveau, hier een opstuwen van enkelen tot een zeer hoog peil. Ook de manier van studeren, in zonderheid aan de Universiteiten, heeft weinig met de Nederlandse gewoonten ge meen. Er heerst daar een strakkere disci pline, er wordt niet zo vroeg begonnen met specialiseren en zelfs wanneer de student in dat stadium is gekomen, zal hij toch nog een aantal vakken aan het rooster moeten toevoegen omdat in Amerika prijs wordt gesteld op een zo breed mogelijke ontwikke ling. In het algemeen had dr. Allan de in druk dat het onderwijs in de Verenigde Staten beter op de praktijk van het dage lijkse leven was afgestemd dan het Neder landse. De culturele attaché werd door de heer Schuijt, voorzitter van het schoolbestuur, met een Paasei van respectabele afmetin gen symbool van de vernieuwing be dankt. De export-sigaret, nu óók in Nederland! Beeldende kunst Filarski exposeert werk der laatste jaren De meest-bereisde schilder van de Ber gense school, D. H. W. Filarski, stelt in Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt te Haarlem zijn jongste scheppingen ten toon. Het zijn twintig olieverfschilderijen en dertien gouaches. Voor Filarski betekent elke reis een ver jonging, telkens en telkens ondergaat hij het wonder der natuur. In het landschap blijft hij de ontvangende, in het stilleven wordt hij de constructieve, componerende geest. In deze twee aspecten, die men steeds duidelijk herkent, kan het werk van Filarski, worden verdeeld. Menselijke figu ren vindt men er niet, waardoor het vrij blijft van klederdracht en nationale gebon denheid. Zo'n gouache als „Baous d'aigle" (1949) is met zijn groen en oranje, zijn zachte blauw en zijn grijs-lila als een ere saluut aan Céznnne. Een andere gouache getiteld „Notre Dame te Parijs", is mis schien minder geslaagd: de bovenhelft doet door een te donkere lucht aa^s een winter, de benedenhelft met haar tintelend licht aan een zomer denken. Toch verheugt deze kunstenaar ons telkens door de hel derheid van zijn toets, door de ruimte die hij schept: zoals bijvoox-beeld. in „Seine" (rio. 27), een warm stuk. Het terrein der bloemen-composities eist méér analyse van de bewonderaar. Interes sant is het dat er een Stilleven van 1937 tussen hangt. In het midden staan in een groene gemberpot fel oranje lelies cn witte rhododendrons. Maar de achtergrond is een mysterie in grijs: vaag aangebrachte Chi nese figuren, omrankt door een spel van takken en bladeren. Men mag de kleur- tegensteliing gewaagd noemen, maar het resultaat is magnifiek. Ook de jongere bloemen-stillevens zijn bestudering waard. Hoe doorgrondt deze meester zijn vak! In „Ootmarsum" bewaarde hij een ruime en feestelijke zomersfeer, in „Place St. André des Arts" zag' hij het grandiose van de Parijse huizenblokken boven het lover der bomen. Toch geloven we dat de diepste elementen van dit werk in de stillevens zijn te vinden: hier gaat de kunstenaar Filarski eenzame en ogenschijnlijk on dankbare paden. H. SCHMIDT DEGENER. De heer C. Mandersloot 70 jaar Een vooraanstaande figuur van de Am sterdamse effectenbeurs, de heer C. Man dersloot wonende te Heemstede, heeft de zeventigjarige leeftijd bereikt. De voorzitter van de vereniging voor den effectenhandel, de heer W. Schrikker, sprak tijdens een Maandagmiddag in de bestuurskamer van de vereniging gehouden receptie de heer cn mevrouw Mandersloot toe. Hij herinnerde vooral aan de kwaliteiten, die de heer Man dersloot als voorzitter respectievelijk als lid van verschillende verer.'grngscommissies ten toon heeft gespreid, fraaie bloemstukken en geschenken werden aangeboden. Bijna alle beursbezoekers maakten van de gele genheid gebruik de zeventigjarige geluk te wensen. Palar naar Indonesië daarna naar Moskou NEW YORK. 14 Maart. (ANP/Aneta). De ambassadeur der R.I.S. bij de UNO, de heer L. N. Palar, deelde Maandag aan een vertegenwoordiger van ANP-Aneta mede, dat hij nog voor het einde dezer week naar Indonesië hoopt te vertrekken, ter voor bereiding zijner missie naar Moskou voor het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en de Sovjet-Unie. Palar zeide, vermoedelijk niet langer in Indonesië te zullen blijven dan strikt nood zakelijk is voor de keuze van leden voor zijn missie. In verband met dit laatste zeide hij dat, hoewel een beslissing over de benoeming dezer leden uiteraard berust bij de Indo nesische' regering, hij er de voorkeur aan zou geven slechts een kleine groep per sonen mede te nemen. Wel zou hij gaarne zien, dat aithans een lid van de Masjoemi en een lid van de PNI tot het gezelschap zouden behoren, waardoor in de missie beide grote politieke partijen zouden zijn vertegenwoordigd. Op de vraag van de vertegenwoordiger van ANP-Aneta, wie zal worden belast met de waarneming van Palars functie als hoofd van de Indonesische vertegenwoordi ging bij de UNO, antwoordde de ambassa deur te hopen, dat Raden Soedjatmoko, die thans tijdelijk de leiding heeft van de Indonesische ambassade te Londen (totdat de onlangs benoemde ambassadeur der RIS in Engeland, de heer Soebrandio, offi cieel in functie treedt) zo spoedig moge lijk naar New York zal terugkeren, daar deze door zijn ervaring te Lake Success de aangewezen man is om tijdens Palars afwezigheid deze post te vervullen. De heer Palar zal vermoedelijk per KLM via Nederland naar Indonesië reizen. Comités van Atlantisch Pact komen in Den Haag bijeen Met het oog op de komende bijeenkom sten van Noorcl-Atlantische comïté's deelt de Legervoorlichtingsdienst het volgende mecle: Het Defensie-comité, dat op 1 April in Den Haag zal vergaderen, vertegenwoor digt niet het hoogste gezag in de organi satie van het Atlantische Pact. Het lei dinggevende politieke orgaan is de zg. Atlantische Raad, die is samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken van de twaalf deelnemende landen. Aan dit toporgaan zijn de overige organen onder geschikt. Het Defensie-comité is dus verantwoor ding verschuldigd aan de raad en wel voor de uitvoering van de artikelen van het pact, die betrekking hebben op de zelf verdediging en de onderlinge bijstand. Het is samengesteld uit de twaalf ministers van Defensie en vormt het leidinggevende en controlerende orgaan, dat met de verant woordelijkheid voor de defensie is belast. In deze taak wordt het Defensie-comité bijgestaan en geadviseerd door het Mili taire comité. Dit bestaat uit de stafchefs der deelnemende landen, met uitzondering van IJsland, dat geen strijdmacht bezit, en dat in dit comité door een burger wordt vertegenwoordigd. Ook het Militaire Comité zal in Den Haag bijeenkomen en wel op 28 Maai't. Het Militaire Comité zal op de komende vex-gadering de aanbevelingen bespreken van de zg. Permanente Groep. Deze groep wox-dt gevormd door de vertegenwoordi- gex-s van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De Permanente Groep vormt de schakel tussen het Militaire Comité en de vijf re gionale groepen. Deze zijn. 1. West-Europa (de vijf landen van de Westelijke Alliantie Engeland, Frank- rijk, België, Luxemburg en Nederland). 2. Noord-Europa (Denemarken, Noor wegen, Engeland). 3. Zuid-EuropaWestelijke Middellandse Zee (Engeland, Frankrijk, Italië). 4. Noord-Amerika (Verenigde Staten van Amerika, Canada). 5. Noord-Atlantische Oceaan (alle landen met uitzondex-ing van Luxemburg en Italië). Op 24 Maart zal eveneens in Den Haag vergaderen de Commissie voor Militaire Px-oductie en Bevoorrading. Aan haar is in het algemeen de taak toegewezen er op toe te zien, dat de plannen voor militaire productie en bevoorrading de algemene verdedigingsplannen in voldoende mate ondersteunen. Zij brengt rechtstreeks rap port uit aan het Defensie-comité. Heinrich Mann overleden De 78-jarige schrijver Heinrich Mann, een oudere broer van Thomas Mann, is ten ge volge van een hax-t-aanval in zijn woning te Santa Monica in Californië overleden. Hij werd geboren te Lübeck als zoon van. een aanzienlijk koopman cn een Zuid-Ameri kaanse moeder, maakte zijn debuut als auteur kort voor de eeuwwisseling en moest in 1933 zijn vaderland, dat hij nimmer terug heeft gezien, als gezworen vijand van het nationaal-socialisme verlaten. In 1947 ver leende de Bei-lijnsc universiteit hem een ere-doctoraat. Heinrich Mann verwierf zich vooral grote bekendheid door zijn voor de eerste wereld- ooi'log geschreven satirie'ke roman „De Ondex-daan", welke een vernietigende schil dering gaf van keizer Wilhelm II en het Pruisische militarisme. Zijn „Professor Un- rat" van 1905 diende later tot het scenai'io van de film „De blauwe engel" met Max-lene Dietxdch en Emil Jannings. Hij ontwikkelde zich tot een zeer links gerichte activist; sociaal-politieke tendenzen geven in de meeste van zijn lali'ijke werken de toon aan. In zijn ballingschap publiceerde hij enige romantische biografieën. In 1933 liet hij te Amsterdam zijn boek „De Haat" verschijnen, dat een felle aanval op Hitier behelsde. Hij wijdde zich ook aan de dramaturgie en schreef enkele bijzonder aggressieve essays en pamfletten. IJslands regeringscrisis opgelost Het einde van de regeringscrisis op IJs land, die 12 dagen heeft geduurd, is in zicht. De onafhankelijke (conservatieve) partij en de boex-enpartij, die samen 36 van de 52 zetels in het parlement bezetten, zijn het eens geworden over de vorming van een coalitieregering. De mindei'heidsregering van de onafhan- kelijken, geleid door Olafur Thors, trad aan het begin van deze maand af, nadat de boerenpartij, de communisten en de socia listen een motie van wantrouwen hadden gesteund. Premier wordt Sieinthorsson. Benedikts- son blijft minister van Buitenlandse Zaken. Het program, waarover men 'het. eens is geworden, houdt devaluatie van de kroon met 42,5 procent en andere economische maatregelen'in. Aleida Nyland overleden Dezer dagen is op tachtig-jarige leeftijd in haar woning te Bakkum overleden me juffrouw dr. J. Aleida Nyland, die vooral bekendheid genoot als samenstelster van bloemlezxngen uit de Nederlandse en Vlaamse letterkunde. Voorts wijdde zij enige publicaties aan leven en werken van Von del, Bellamy en Guido Gezelle. Maandagmorgen voer de Willemstadvan de K.N.SM, uit voor een proefvaart op de Noordzee. De „Willemstad", een vrachtschip dat vroeger Sociatesheette, werd bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam verbouwd tot passagiersschip. Foto: Het schip vaart de haven van IJmuiden uit. Tijdens zijn verblijf in Washington iverd Prins Bernhard een lunch aangeboden in het Wardman Park Hotel door Camille Guttdirecteur van het Internationale Mone taire Fonds. In de hall maakte de Prins een praatje met twee kleine meisjesdie met haar ouders in het hotel vertoefden. 1 Paardensport Oud en nieuw troffen elkaar op Schiphol Onder grote belangstelling arriveerde Zondagmiddag een aantal leden van de jeugdrijvex-eniging „FIT" op Schiphol, dit maal niet op het paax-d maar in een mail- coach, getrokken door een vierspan en gemend door de jeugdige ruiter Karei de Jong, die hiermede bewees behalve een goed ruiter te zijn, ook van de bok te kunnen rijden. De jeugdige koetsier van deze sier lijke 'koets bracht de FIT-leden naast het vliegtuig waarmede zij dank zij de mede werking van de K.L.M., een rondvlucht maakten. Zwemmen Geertje Wielema verbetert wereldrecord 100 yards rugslag De vijftienjarige Hilversumse zwemster, Geertje Wielema, is er Maandagavond in ge slaagd de aanval op het wereldrecord 100 yards x-ugslag met succes te ondernemen. Sinds 18 September 1939 stond dit record met 1 minuut 5.1 seconde op naam van de Nederlandse zwemster Cor Kint. Even na acht uur weerklonk het „te water" van trainer Stender en spoedig daarop het startsignaal. Geex-tje Wielema was onmiddel lijk goed weg en in soepele, krachtige stijl zwom zij driemaal de 25 meter baan om vervolgens in een formidabele eindspurt de laatste 16% meter af te leggen. De tijden der drie tijdopnemers waren 1 min. 4.4 seconde. 1 min. 4.6 sec. cn 1 min. 4.6 sec., zodat de nieuwe wereldrecordtijd 1 min. 4.6 sec. was. Daarmede was het oude record met 0.5 seconde verbeterd. IJshockey Wereldkampioenschap In de Empresshall te Londen zijn de wed strijden van het tournooi om het Europees- en wereldkampioenschap ijshockey begon nen, In groep a won Groot Brittannië met 9—0 van Frankrijk. De wedstrijd tussen Zwitserland en België in pool b eindigde in een 243 overwinning voor de Zwitserse ploeg. De tussenstanden waren 51, 71, 121. In groep c won Zweden met 83 van de Verenigde Staten. De tussenstanden waren 5—2, 0-0, 3—1. Tsjechische ijshockeyers niet naar Londen De Tsjechoslowaakse regering heeft in eexx kabinetszitting besloten het Tsjechi sche ijshockey-team niet toe te staan deel te nemen aan de wedstrijden om het we reldkampioenschap te Londen, die heden avond beginnen. Biljarten D.E.S. kampioen van afdeling D De competitie van de afdeling Haarlem van de N. B. B. is voor de klasse D geëin digd. De stand luidt: 1. DES 60 punten: 2. Suisse 57 pnt.; 3. Excelsior 53 pnt.; 4. Hof van Holland 49 pnt.; 5. Insulinde 46 pnt.; 6. Scheijwijck 36 pnt.; 7. Fx-ans Hals 35 pnt. D.E.S. komt dus in aanmerking voor de in April te verspelen gewestelijke ronde. Tennis Tenniscompetitie zal op 16 April beginnen Op de Zaterdag te Utrecht gehouden jaarlijkse vergadering van cle K.N.L.TB. onder voorzitterschap van de heer D. Croll, waren afgevaardigden van 115 ver enigingen aanwezig, hetgeen een record betekende. Op de agenda stond onder meer het punt competitie,, waarmee reeds op 16 April een aanvang zal worden gemaakt. Het district Den Haag diende een motie in, om deze datum op 30 April te stellen. Na lange discussies waarin vooral als nadeel van een later begin de late inzet van de iournooien werd genoemd, werd de motie met grote meex'derheid van stemmen ver worpen, echter nadat het bestuur toege zegd had, mee te zullen gaan met een voorstel om de volgende jaren niet voor 21 April met de competitie te beginnen. Dit voorstel werd met grote meerderheid aangenomen. 970 ploegen zullen in de competitie 1950 uitkomen. Voorts wercl meegedeeld, dat het vol gend jaar het pyx-amide-sysleem zal wor- den ingevoerd en dat daartoe ook de over gangsklasse (evenals nu cle hoofdklasse) gesplitst zal worden in a en b. Feitelijk zijxx er dan dus niet vier doch acht klassen. Er zijn 141 tournooien aangevraagd in allerlei soorten, welke over ongeveer zes weekeinden moeten worden verdeeld. Ook dit is een record. Op het internationaal programma komt voor de wedstrijd Neder land-Zweden op 5, 6 en 7 Mei te Scheve- ningen om de Davïs-beker; Nederland - België op 29 en 30 Juli. Verder Nederland- Italië en de dames-wedstrijd Nederland- Frankrijk. De zogenaamde stedenuitwisse- ling zal ditmaal niet door de bond worden geregeld doch aan het initiatief van de clubs zelf worden overgelaten. Gepleit werd verder voor het wederom instellen van de b- cn c-kampioensohappen. De heer Croll werd bij acclamatie hex'- kozen als voorzitter van de bond. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Zondagochtend hield de HSV „De Kam pioen" haar tweede trainingsrit voor nieuwe lingen. De afstand ging over 30 km. In de eindsprint zegevierde C. Kroezen. De uitslag luidde: 1. C. Kroezen tijd 52 min. 13 sec.; 2. W. Rusman; 3. A. v. 't Hof; 4. H. de Vx-ies; 5. J. Steenbakker; 6. C. Hop penbrouwer; 7. P. de Vries; 8. J. Smit; 9. R. Bes," 10. R. de Bie.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5