Cetoex Beverwijk en OmstrekenJ In twee-en-een half jaar reist de paling van de Bermuda's naar Europa H. J. MAERTENS Paviljoen Paradis Dinsdag 14 Maart 1950 Mysteriën der zee Hoe de Zuiderzee-haring uitstierf Dr. J. Verwey, directeur van het zoölogisch station der Nederlandse dierkundige vereniging te Den Helder gaf in de grote aula van het Haar lemse Teylers Museum een beschou wing over de biologische betekenis der zeestromingen, waarbij in het bizonder de palingtrek ter sprake kwam. De watertoevoer tot de Noordzee is uit het Noorden dertigmaal zo groot als uit het Zuiden. Niettemin is de Zuidelijke aanvoer voor ons van groter belang dan die uit het Noorden, omdat deze aanvoer (via het Nauw van Calais) vlak langs onze kust stroomt. Zeestromingen zijn biologisch van groot belang; ze verversen het water voort' durend, ze voeren voedsel aan voor de in het water levende bevolking, ze transpor teren warmte zowel als kou en ze ver voeren voortdurend de fauna en flora van de waterwereld. Dit laatste is van essen- tiëel belang voor vele soorten, want de levenscyclus van sommige daarvan is er op ingesteld. In dit verband wees spreker op de sterkte der getij stromingen voor IJmuiden en de absoluut te verwaarlozen invloed der golfstroom, die er maar 0,75 km sterk is. Hoewel bij onze Nederlandse licht schepen dus verder uit de wal die invloed sterker is, circa 56 km, hebben nochtans kwallen 5 maanden nodig voor hun reis van Calais tot Kaap Skagen. Zuiderzeeharing uitgeroeid Toen de Zuiderzee afgesloten was, kon de z.g. Zuiderzeeharing daar niet meer heen trekken om te paaien. Uit nood trok deze soort naar de Waddenzee, maar sinds 1940 is deze haring absoluut „op" gevist en bestaat niet meer. De ansjovis, die oorspronkelijk in de Wieringermeer paaide, heeft ook de Wad denzee opgezocht. De stand loopt eveneens terug en de hoeveelheid is nog maar 1/10 van wat het vroeger was. Er is voor Zui derzeeharing noch voor ansjovis plaats meer om rustig hun kroost groot te brengen. Het transport is van veel belang Het transport der organismen door het water is van veel belang, omdat de levens duur van allerlei species er van afhanke lijk is. Over het algemeen is die levens duur zeer beperkt. De heer Verwey vertelde van zijn onder zoekingen op de Doggersbank, waar op het gebied van de voortplanting der schelpdieren tal van interessante waar nemingen zijn gedaan. Op de bodem van deze ondiepte bevinden zich uitgestrekte velden bezaaid met de afgeknotte strand schelp, zoals deze bepaalde soort heet. Deze velden worden een jaar oud, sterven af en verplaatsen zich dan, omdat de zeestromingen de millioenen naast elkaar zwevende larven langzaam mee voert. De moederschelpen geven alle tezelfdertijd hun eieren af en na 36 weken, als de larven rijp zijn, laten deze aanstaande schelpen zich op de bodem neer. De voortplanting geschiedt slechts wanneer het springtij is en wanneer één enkele springvloed niet voldoende is, des noods in elkaar volgende. Aan de hand van kaarten van de Dog gersbank illustreerde spreker het resul taat van zijn wetenschappelijke arbeid. Bepaalde organismen kenmerkend voor het water Hoewel een tropische fauna en flora met de golfstroom Noordwaarts komt, verandert door de afkoeling van dit tro pische water het karakter dezer fauna en flora geheel en al. Zuidelijke organismen sterven af als het water koeler wordt en nieuwe organismen komen in de golf stroom binnen. Zo zijn dus bepaalde soorten leven ken merkend voor bepaalde watermassa's. En nu is dit het belangrijke voor de onderzoeker: aan de hand van zijn proef- vissen en het nemen .van monsters water kan hij door de fauna en flora in die mon sters te bestuderen, nagaan met wat voor water hij te doen heeft. De trek van de paling Het bestuderen van de paling heeft vele biologen jarenlang bezig gehouden; zo'n palingleven was eerst een groot raadsel, maar men heeft het nu vrijwel geheel „door". Ook hier hangt nauw samen de duur van het larvenleven en de duur van het transport dezer larfj es. Als overal in de natuur gebeurt ook hier niets zonder reden of zonder dat er in voorzien is: de oude paling trekt natuurlijk tegen stroom in, opdat de jongen met de stroom meegevoerd zullen kunnen worden naar de Sargassozee en het gebied Oost waarts van de lijn Bermuda's - Bahama's. Op de paaiplaatsen aangekomen ontmoet de Europese paling er ook de Amerikaan se. De jeugdige larven gaan na de paaiïng op reis; de Amerikaantjes terug naar de Oostkust der Verenigde Staten, de Euro- peaantjes naar de Oude Wereld. Beide palingsoorten worden volwassen, als zij hun respectievelijke „stranden" bereiken. Het wonder der natuur is echter, dat dit volwassen-worden net zo lang duurt als de zwerftocht van de paaiplaats naar de diverse riviermondingen. Doordat de Amerikaanse paling een kortere afstand heeft af te leggen is deze eerder „groot" dan haar Europese soort genoot. Dat groot-worden stelt in het eerst niet veel voor: op 200300 m diepte, soms 400 m onder de zeespiegel, zweeft een larve van 7 mm, die na een jaar ge groeid is tot 50 mm, na 2 jaar 70 mm lan< is geworden en dan de kust van Portugal begint te naderen. Twee en een half jaar heeft het paling- jong werk gehad om van de Bermuda's het Europese continent te bereiken. Het heeft zich daarbij uitsluitend passief laten voortdrijven door de golfstroom. De levensduur der larven is door de natuur dus aangepast aan de tijdsduur van het transport. Een nog onopgelost raadsel Een vraag, die men nog niet weet te beantwoorden, is: hoe slaagt de paling er in zoet water te vinden? Men veronderstelt dat er bij de paling een richtingsbesef aanwezig is, zoals bij alle „trek"-dieren het geval is. Elke soort „trek"-dier trekt in een bepaalde richting, waar dit soort zich ook bevindt. De jonge paling heeft analoog geredeneerd vermoedelijk een aangeboren Oost-rich tingsbesef of wel land-richtingsbesef, ge lijk de oude palingen onweerhoudbaar nun paarplaatsen ver op de oceaan weten te vinden. Hoe deze oude palingen hun „weg- terug" weten te vinden, is een gesloten boek. Zij trekken onveranderlijk in Z.W.- richting, welke hinderpalen ze ook op hun weg ontmoeten. Per dag leggen ze ca. 16 km af en zwemmen op deze wijze een vaste koers volgend, een heel jaar lang, totdat ze hun broedplaatsen bereikt heb ben. Na aan hun natuurdrang gevolg te hebben gegeven, sterven ze daar blijkbaar want het is tot nu toe nog niet gebleken dat ze hun vroegere Europese verblijf plaatsen weer opzochten. Velsen Coördinatie van de komende feesten een noodzaak Met het oog op de viering van de 5e Mei die ieder jaar door de B.O.I.W. te Velsen wérden georganiseerd met medewerking van verschillende instanties en verenigin gen, heeft een voorbereidende bespreking plaatsgevonden tussen de B.O.I.W. en het bestuur van de vereniging tot het houden van Nationale feestdagen te Santpoort. Op deze bespreking kwam de wenselijk heid naar voren te komen tot een perma nente samenwerking tussen alle vereni gingen die zich op dit gebied bewegen. Het voornemen zou dan bestaan uit de verschillende besturen een commissie sa men te stellen, die overkoepelend kan wei-ken bij Nationale gebeurtenissen. Een moeilijkheid is het ontbreken van een Oranjevereniging voor geheel IJmui den. De B.O.I.W. doet dan ook een dringend beroep op de IJmuidenaren om het initia tief te nemen te komen tot het heroprich ten van de Oranjevereniging, teneinde nog dit jaar te kunnen medewerken aan de plannen. De bond zou het ten zeerste op prijs stellen als de initiatiefnemer(ster) zich ten spoedigste in verbinding zou willen stel len met het secretariaat van de B.O.I.W. te Velsen, Hoofdstraat 17, TeL 8951, dat alle mogelijke medewerking zal willen ver lenen. Ook de bestaande besturen van deze verenigingen worden verzocht, in verband met de samen te stellen commissie zich per omgaande in verbinding te stelle met dit secretariaat. Lezingavond voor Oud-Katho lieken kreeg een ander karakter De voor Maandag vastgestelde lezing avond in het Oud-Katholiek Verenigings gebouw, waarbij professor M. Kok uit Amersfoort als spreker zou optreden voor de Oud-Katholieke Besturenbond en de af deling IJmuiden der Vereniging „Oud- Katholiek Ondersteuningsfonds" met het onderwerp „De broederschap Sint Willi- brord in de Oud-Katholieke Kerk" heeft plotseling een geheel ander karakter ge kregen. Vrijwel op het laatste ogenblik bleek pro fessor Kok wegens ziekte verhinderd te spreken en werden maatregelen genomen om de leden althans geen vergeefse tocht te laten maken. Men maakte er nu een bij eenkomst van waarin de aanwezigen, die toch reeds zo nauw bij de visserij betrok ken zijn, d'oor bemiddeling van het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, af deling Vis, nog nauwkeuriger contact met de visvoorziening kregen. Pastoor C. F. Nieuwemhuyzen opende en sloot de avond. Het Arnhemse openluchtmuseum krijgt zijn jaarlijkse grote schoonmaakbeurt, opdat met Pasen alles gereed zal zijn voor de komst van de eerste bezoekers. Hier wordt het meubilair van een Zaans huisje opgeknapt. Dertig jaar in de bloemen De heer D. Jansen herdenkt dezer dagen het feit dat hij 30 jaar geleden voor de eerSte maal zijn bloemen kocht aan de veiling Het Centrum. Zijn collega's lieten dat niet ongemerkt voorbij gaan. Een versierde plaats op de koperstribune was het eerste teken van medeleven. Een toespraak van de heer Van der Berg, voorzitter der Koopliedenvereni ging. getuigde er bovendien van, dat de „bloemenjongens" onderling op kameraad schappelijke wijze met elkaar omgaan. De heer Jansen kreeg tenslotte ook nog enkele cadeaux ter gelegenheid van zijn jubileum. Vijf en twintig jaar arts Op 22 April zal de arts W. v. Haselen de dag herdenken, waarop hij een kwart eeuw geleden als geneesheer zijn intrede deed in Velsen. (Adv.) IJmuiden Met de- „Waterman" naar huis Met het troepenstransportschip „Water man". dat vermoedelijk 24 Maart te Rotter dam aankomt varen de volgende gedemobili seerde militairen uit Kennemerland naar huis: C. A. Bal, Noorderdorpstraat 3, Velsen: L. Hilberts, Heemskerkerweg 253, Bever wijk: J- F. E. de Kraker, Spaarndammerweg 12, Velsen; J. v. Roon, Zwaanstraat 1, Be verwijk; J. Roos, Regulierstraat 32, Bever wijk; J. C. Posthuma, Willebrordstraat 33, IJmuiden; G. P. Stam, H. Mandenweg 27, Beverwijk; L. N. P. B, Benning, de Kaag 2, Beverwijk; B. C. Gerritsen, Zeestraat 193, Beverwijk: J. Ruiter, Breestraat 3 C, Bever wijk; J. Schik. Kortenaerstraat 13, IJmuiden Oost; P, v. Strien, Kompasstraat 21, IJmui den; J. v. Nimwegen, Romerkerkweg 12, Beverwijk; J. H. Weber, Engelmundusstraat 17, IJmuiden Oost; A. Willems, de Leth- straat 15, Velsen Noord; P. Th. Kleine, Mun- nikenweg 92, Beverwijk; J. J. Korbee, K. Wilhelminakade 50, IJmuiden; C. J. Kolk, Grensstraat 32, Beverwijk. „!n Veilige Haven" vergadert Dinsdag 4 April om'half acht zullen de leden van de speeltuinvereniging „In Vei lige Haven" hun jaarvergadering houden in het clubgebouw. Periodiek aftredend zijn de heren F. v. d. Braber, 2e voorzitter; J. A. van Eden, pen ningmeester en G. C. de Gelder, commis saris. Deze functionarissen .zijn allen her kiesbaar. Wil men andere bestuurders in hun plaats hebben, dan kan men namen van candi- daten inzenden vóór het begin van de ver gadering, zo meldt de convocatie. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 13 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bullfinch van Londen. Bernisse van Cardiff. Gemma van Bougie. Hughin van Antwerpen. Badzo van Goole. Matar N van Swansea. Bucklaw van Gran gemouth. Mailand van Christiansand. Agui- taine van Le Havre. Niobe van Caen. Egina van Hangsö. Hector van Lissabon. Willem stad (ex Pericles) van proefvaart Noordzee. Vertrokken zijn: Willemstad naar Noord zee. Surte naar Londen. Globe naar Emden. Granheim naar Curagaó. Phoenix naar Em den. Jaconia naar Delfzijl. Matar N. naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotterdam. Hast V naar Hamburg. Cornelia B. naar Rotterdam: S.V.IJ. moest D.S.S. de punten laten In een door SVY slecht gespeelde wed strijd gingen de punten voor de tweede maal naar DSS. Binnen een half uur had DSS reeds tweemaal gescoord, als gevolg van enkele fouten in de achterhoede van SVY, die het in déze periode wel eens te kalm opnam. Ook SVY had enige kansen gehad, maar door te klein spel in de voorhoede gingen deze teloor en in laatste instantie bracht -.de DSS-doelman enige malen fraai redding. Na de rust was het spel van SVY iets beter, maar de voorhoede bracht er al zeer weinig van terecht. Zelfs de eer kon niet worden gered, zodat DSS verdiend de pun ten mee naar huis nam. De reserves deden het beter en klopten Kennemers 7 met 3-1, waardoor zij zich in de kopgroep handhaafden. Van vrachtboot tot passagiersschip Gisteren heeft de „Willemstad" van de K.N.S.M. een geslaagde proeftocht op de Noordzee gemaakt.De vrachtboot „Pericles" van deze maatschappij, inhoud 3167 bruto regisierton, die in 1938 werd gebouwd bij de N.V. Van der Giessen en Zn. in Krim pen, is verbouwd tot passagiersschip bij de Nederlandse Droogdokmaatschappij in Amsterdam. Agenda voor' Velsen DINSDAG 14 MAART Thalia, 8 uur: „Slavenschip". Rex, 8 uur: „Noodlottige lading". WOENSDAG 15 MAART Raadhuis, 23 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Bioscopen, 8 uur: Zelfde programma. Willemsbeekweg 78: dr. V. W. D. Schenk voor het Humanistisch Verbond over „De rechtvaardiging van het huwelijk". Het werd steeds erger voor Rick. Zijn meesteresje mishandelde hem elke dag; dat meisje verdiende helemaal niet, zo'n aardige pop te hebben! 's Nachts, als iedereen sliep, lag Rick tussen het speelgoed en dan peinsde hij over het slechte leven, dat hij hier had, en hij voelde zich erg verdrietig. Maar op een goede dag kwam er opeens een kans voor het clowntje! Dezelfde goedhartige oom, die Rick voor zijn nichtje had gekocht, bracht nu een ballonnetje voor haar mee. Een rood ballonnetje, dat je aan een draad kon laten zweven, helemaal tot het plafond. Toen Rick dat zag, kreeg hij opeens een idee. „Als ik daarmee eens kon wegzweven! bedacht hij. Ergens heen waar het stoute meisje me niet meer kan plagen!" Hij werd erg opgewonden bij dat plannetje. En warempel.het lukte hem! Hij kreeg de draad in handen, toen het meisje even de kamer uit was. En toen.... zweefde hij netjes het open raam uit! Hoeraïk vlieg!.... Ik vlieg de wijde wereld in!" juichte Rick. „St. Lucas" op bezoek bij Frans Hals Zaterdag 11 Maart maakten de leden van het Sint Lucasgilde Beverwijk een excur sie naar het Frans Hals-museum te Haar lem. Na bezichtiging van het prachtige ge bouw dat uit 1608 dateert en waarover de heer A. van Gessel enige merkwaardige bizonderheden vertelde, begon de bezich tiging der schilderijen bij de 15e eeuwse triptriek „Golgotha" uit de school van Gerard David, welker „primitieve" schoon heid geheel afwijkt van hedendaagse aes- thetische normen, doch waarvan des ondanks een bizondere bekoring uitgaat. Daartegenover geeft een werk van Cor- nelisz van Haarlem, voorstellende de Doop van Christus en geschilderd onder Italiaan se renaissance-invloeden, schilderkunstig reeds veel ruimere opvattingen omtrent compositie en belichting te zien. Hierna werd de aandacht in hoofdzaak bepaald op de vele aanwezige portretschil deringen, vooral de groepsportretten van Frans Hals, in vergelijking met werken van Jan van Scorel, Jan de Bray en anderen, waarbij de heren Heeck en Van Gessel el kaar aanvulden in de verklaring van. veler lei wetenswaardige bizonderheden. Op deze wijze werd het rondgaan langs deze oud-Hollandse kunstschatten een openbaring, die haar hoogtepunt vond in de uitzonderlijke werken van Frans Hals. H.O.S.C. II kampioen Na arbitrage van de drie afgebroken par tijen is de wedstrijd Kennemerlanad II HOSC II door het tweede tiental van de Hoogovensehaakclub gewonnen met 8J->1 Vi. Door deze overwinning legden de hoogoven mensen definitief beslag op het kampioen schap van de tweede klasse A. In de promo tie- en degradatiewedstrijden moet HOSC nu de strijd aanbinden tegen Bloemendaal I en Haarlem III. Bloemendaal I won haar eerste wedstrijd tegen Haarlem III met 64. Waarschijnlijk zal HOSC haar eerste wed strijd moeten spelen op Woensdag 22 Maart in 'het Statenhuis aan de Velserweg tegen Bloemendaal I. Een overwinning voor de Be- verwijkers betekent een flinke stap in de goede richting. Voor de onderlinge wedstrijden om het clubkampioenschap werden de volgende uit slagen genoteerd. Groep I: P. Suiker—J. Zoontjes afgebr.; J. BeentjesW. Steeman afgebr.; A. de Bruin Th. Spijker J jV>. Groep II: P. Hoope—G. Schouten afgebr.; P. ZeilstraJ. Groot ll!i; P. BosA. Spij ker 01. Groep in. P. JansenP. Snijder 10; M. Jimmink—D. Oort 01. Geitenfokkers rond de groene tafel Maandagavond hield de geitenfokvereni- ging „Beverwijk en omstreken" haar jaar vergadering in café Groeneveld. Na het openingswoord van de voorzitter werden de jaarverslagen voorgelezen. Dat van de secretaris, de heer Groen, gaf weer, dat de vereniging 70 leden heeft. Het ver enigingsjaar is rustig verlopen. Een gehou den keuring bracht een zestal geiten in het hulpregister en vier in het jongvee-register. De vereniging stond er financieel niet slecht voor. De penningmeester, de heer H. Nijman, deelde de aanwezigen mede dat er ruim 160 in kas was. De beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering in Amsterdam leverde geen nieuwe gezichtspunten op, de heren H. Nij man en G. Berghuis zullen de afdeling op die vergadering vertegenwoordigen. De heer Nijman werd als bestuurslid herkozen. De leden toonden geen belangstelling om de melk van hun geiten te laten controleren. Medegedeeld werd nog dat een aantal gei ten was ingespoten tegen t.b.c.; geen enkel dier reageerde hierop. Kamermuziek-avond liet goede indrukken achter In het huis van Hoogovenstaten gaf viertal amateur-musici een kamermu,,^ avond, ten bate van de plaatselijke afn i*' van Het Witte Kruis. Enkelen daaiv hadden reeds eerder in deze omgevino zeer geslaagd concert gegeven en hete^ zij ditmaal ten gehore brachten kon deT"' tijds gekregen goede indruk slechts v sterken. Bach's magistrale sonate voor fluit viiw en basso continuo leverde een fraai v klankte introductie op. De ir*-- ei' oude meesters, werd verzorgd door piano (mevrouw A. NoteboomKruis} cle cello (dr. J. Veenenbos). De sonate -5 een voorbeeldige tripiefuga rijk, <]je J5 musici uiterst knap speelden met een beheersing van alle technische „kneepi^ waar Bach's werken zo rijk aan hjn. Z-; verwaarloosden echter de expressivity niet en zo kon het spel van dit kwartet ter grote hoogten stijgen. Meer nog heb ik van de weergave v-n Beethoven's trio in D-dur opus 70. uim genoten. De violiste, mevrouw B. de Graaf Verdam, bood het gelegenheid haar stijl, gevoel en technische begaafdheid te tonen De cellist bracht een verzorgde partij ter gehore, maar kon qua toon toch nog niet tegen zijn twee vrouwelijke partners op een violiste die een formidabel geluid aan haar instrument weet te ontlokken (da; echter nergens te hard is) en een pianiste (met leidster-capaciteiten) die dikwijls een te geprononceerd spel tear beste gaf. Het dunkt mij daarom raadzaam, dat men de klankverhoudingen voortaan sub- tieler afweegt. De uitvoerenden zullen ongetwijfeld ple zier gehad hebben aan de uitvoering (en het instuderen) van vijf kleine duo's voor fluit en viool met begeleiding van piano' van de hand van César Cui, de tijdgenoot van Tsjaikofsky en vriend van Glinka. Dit is muziek .van goed gehalte die niettemin geheel binnen het bereik ligt van muziek- beoefenaren als dit kwartet; de uitvoering was voortreffelijk omdat men zich ten volle kon concentreren op de voordracht zonder zich in technische moeilijkheden te be- hoeven te verdiepen. Mevrouw A. Notenboom-Kruis bewees met „Jardins sous la pluie" en de twee Spaanse dansen van Albeniz: Cordoba y se- guidillas haar vaardigheid in de vertol, king van recente composities. Vooral de wijze waarop zij Debussy speelde, lokte bewondering uit, al verried haar spel ooi daar een technische suprematie van dj rechterhand boven de linker. De heer J. J. Poolman is een arnateui- fluitist, wiens uitzonderlijke capaciteiten ik reeds meermalen belicht heb. Ook nu beantwoordde zijn spel aan de verwach tingen met de drie landelijke miniaturen van Bern. v. d. Sigtenhorst Meijer. Ook nu was het zeer muzikaal, knap van techniek en fraai van toon. Dr. Veenenbos onderscheidde zich met Cassado's Requiebros dat hij met smaak uitvoerde. A. J. VAN DER WEIJDEN Dames Voorjaarsbeurs Stand Nassaustraat 5 - Haarlem Tel, 17628-18429 (Adv) Castricum Schaakclub „De Pion" In de eerste afdeling van de schaakclub „De Pion" is na de Vrijdag gespeelde onder linge competitiewedstrijden de spanning nog toegenomen. De nummers 1 en 2 hebben een gelijk aan tal verliespunten; de drie hoogst geplaatsten kunnen nog gelijk eindigen. De stand in groep I is thans: 1. C. Bennei 15 gesp., lilt; punt; 2. Werner Uhl 14 gesp, IO'/j p.; 3. Walter Uhl 15 gesp. 1014; 4 J. ven Ravenzwaay 14 gesp. Pk p.; 5. Th. de Smalen 12 gesp. 7 p.; 6. C. J. Heeck 16 gesp. 6 p,; i. Dr. A. de Jongh 15 gesp. 4Vi p.; 8. H. Tiem- stra 14 gesp. 4 p.; 9. D. Keetbaas 13 gesp. 2]/n punt. In groep n is de situatie: 1. P. Bouwen ld gesp. 6Vs p.; 2. J. Kooiman 8 gesp. Ilk p.: 3, P. J. Zwart 11 gesp. 5 p.; 4. J. Zaal 8 gesp. 4 p.; 5. B. Beentjes 8 gesp. 4 p.; 6. Not. H. v. Cranenburgh 8 gesp. 3 p.; 7. W. Merkel- bach 3 gesp. 0 p. Weinig op de markt Maandag werden de volgende prijzen betaald: spruiten 45131, witlof I 38—48, witlof II 32—35, soepgroenten 18%, pre;*° peen IV 10 cent, alles per kg. Agejnda voor Beverwijk DINSDAG 14 MAART Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Mr. 1 vedere loopt college. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: MariandeL Corso Theater (Castricum), 8 uur: Vance van Oklahoma. WOENSDAG 15 MAART Bioscopen: Zie Dinsdag. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 18) En dat kunt ge van mij niet verlangen. Wat weet Niel Verhagen van zielen? Misschien denkt hij er iets van te weten, maar aan zijn gepraat zou men dat niet zeggen. Bart van Dijk gaat er weer aan twijfelen of hij wel een goede krantenman is. Want ook een krantenman moet om zo te zeggen een kunstenaar zijn. En een kun stenaar moet iets van zielen afweten. Zij drinken hun glas bier, zij zwijgen een tijdje. Bart stopt zijn pijp, dat pijp roken is zijn hartstocht, hij kan dat geen kwartier lang laten. Ik kan mijn vrienden niet als voorwaarde stellen dat ze een pijp moeten roken om mijn vrienden te zijn, denkt hij, maar als Niel Verhagen een fatsoenlijke, gezellige, kromme pijp in zijn mond had, zou hij mij liever zijn dan met dat eeuwige stompje sigaret. Maar ik moet voorzichtig zijn met mijn vooroordelen, ik heb dat maar te gauw, dat ik iemand ver oordeel omdat hij niet is gelijk ik dat zou willen. En hij schenkt voor Niel nog een glas bier in. Het is een vrouw, die daar door het' voortuintje komt, Niel ziet haar het eerst, hij veert overeind. Je krijgt charmant be zoek, zegt hij, het gebeurt niet dikwijls dat ik dat hier meemaak. Daar komt een vrouw bij Bart van Dijk op bezoek, hij kent haar niet. Hij gaat opendoen met de gedachte dat zij de weg zal komen vragen. Zij staat op de rode tegels van het tuin pad met een blos op de wangen, zij is een beetje nerveus en verlegen. Ben ik hier bij Van Dijk? Als u mijnheer Bart van Dijk, de kunstschilder zijt, dan had ik u graag eens gesproken. Ik ben Bart van Dijk, de kunstschil der, en ge zijt welkom. Bart van Dijk wenkt haar binnen; als hij de deur achter haar dichtdoet denkt hij: Dat heeft die Niel Verhagen vlug gezien, het is charmant bezoek, dat is zeker. De vrouw is jong, een meisje nog, zij heeft een paar blinkende ogen in een ge bruind gezicht, zij is donker gelijk een zigeunerin. Gaat zitten, zegt Bart, dat is de heer Verhagen daar, ik had al bezoek zoals ge ziet, maar dat hindert niet. Het zullen geen grote geheimen zijn, die ge mij gaat ver tellen. Niel Verhagen is opgestaan met een buiging en een lach. Hij ziet er levendig en vrolijk uit, hij kan in gezelschap van vrouwen zo heel anders zijn. Het is of er dan een electrische stroom op zijn ziel gezet wordt als op een gloeibolletje, hij gaat een soort licht uitstralen. En als Bart van Dijk goed is ingelicht, zijn er veel vrouwen die als motten tegen dat licht in vliegen. Niel Verhagen is een man van de wereld. Hij weet dat er maar enkele vrou wen op de wereld zijn die zich niet ergeren aan onbeleefdheden. Daarom zegt hij: Ik ben bang dat ik stoor, ik zal maar eens opstappen. Bart van Dijk heeft iets zien flikkeren in Niel zijn ogen toen hij dat zei, hij voelt het spottende begrip van de goede ver staander in de woorden van de jongeman. Het is even duidelijk als dat Niel gezegd zou hebben: Ge kunt mij natuurlijk bij dit onderonsje niet gebruiken, ik zal mij dis creet terugtrekken. Daar moet Bart even gloeiend nijdig om worden, maar hij laat dat niet merken, hy zegt dat Niel gerust kan blijven, ge moet niet weglopen, ge moogt er gerust bij zijn, de jongedame zal daar zeker niets op tegen hebben. Maar de jongedame zegt met een onge ruste blik dat het eigenlijk wel haar be doeling was geweest de heer Van Dijk alleen en onder vier ogen te spreken, het was nogal van particuliere aard waarvoor ze kwam, zij zou het plezieriger vinden om toch maar zonder derde er bij te praten, als de heren het niet kwalijk namen. Bart van Dijk zag het licht bij Niel Verhagen uitknippen, hij zag hem even erg donker kijken, maar dat was maar een seconde. Niel nam het haar helemaal niet kwalijk, een andere keer hoopte hij erbij te mogen blijven als ze een geen dingen van particuliere aard te bespreken hadden, hij zou dus maar zeggen tot ziens, het was mij een genoegen, juffrouw eh juffrouw eh Maar de juffrouw vulde Niel zijn pun tjes niet in, zij bleef juffrouw eh voor hem en hij vertrok met een opgewekt fluitje. Dat is om zijn ergernis te verbergen, dacht Bart en hij vond dat juffrouw eh er slag van had om met het soort Nielen om te springen. Dat stemde hem zelfs een beetje vrolijk. Zie zo, zei hij, nu kunnen we eens rustig en openlijk praten, ik ben eigenlijk benieuwd wat gij mij zoal te vertellen hebt. Steek maar eens van wal. Hij zegt dat als een vader tegen zyn zoontje, hy slaat met opzet die toon aan om het meisje op haar gemak te stellen. Steek maar eens van wal, ja, ja, dat is niet zo eenvoudig met zo een treurig ver haal, daar moet men de goede woorden voor kunnen vinden. Het meisje begint met te zeggen dat ze Annelies heet, en dat ze in huis woont bij een tante van Van der Giezen uit het Meiboompje, die zal mijn heer nog wel kennen. Van der Giezen uit het Meiboompje, ach ja. Nou en óf mijnheer die nog kent. Ik heb juist vandaag nog aan hem gedacht, mijn lieve kind, ik wou hem eens gaan opzoeken. Dat is er allemaal bij in geschoten de laatste tijd, ik had allang eens naar dat dorp moeten gaan om mijn vrienden en kennissen nog eens te zien, ik heb hen allemaal vergeten door dat overlijden van Martha. Ja Annelies, dat weet Van der Giezen misschien ook nog niet, dat mijn vrouw dood is. Daar zal hij nog van opkijken, hij zal dat niet zo gauw verwacht hebben. Ik ook niet trouwens, ik had nog veel hoop op beterschap, maar het heeft niet mogen zijn. Nu ligt zij hier in Bergen begraven, en ik zit hier alleen te wonen, ik heb er een moeilijke tijd mee gehad, dat is iets waar een mens niet gauw overheen komt. Annelies ziet het verdriet en de pijn weer opkomen in deze man. Hij wordt er een beetje ouder van, hij zakt wat om laag in zijn stoel. En zo heeft Van der Giezen eens met negen kinderen er voor gezeten, zegt Bart een beetje schor, dan mag ik nog niet kla gen. Die kleine Van der Giezen heeft zich er altijd zo flink en vinnig doorheen ge slagen, ik heb hem daar altijd voor be wonderd. Het is voor hem en zijn negen kinde ren, dat ik bij u kom, zegt Annelies met een rule. Zij moet aan deze schilder uitleg* gen hoe Van der Giezen er voor staat, er moeten woorden voor te vinden zijn offl dat leed te tekenen zoals het is. Deze man moet dat begrijpen en voor zich zien. Annelies voelt zich weer gegrepen door die troosteloze tragedie in het Meiboompj i zij put daar de woorden en de zinnen ui zij vertelt aan een stuk door van de bee* vaart die Van der Giezen gedaan neei naar tante Jans, van zijn beproeving, van zijn kwaadheid, van zijn ongeluk, van zi ellende naderhand. Bart van Dijk laat haar woorden ov zich stromen, hij zit daar te luisteren m zijn gezicht naar het open raam, naar tuin, waar een mees van tak tot tak wip en waar rozen rond een stok hangen, u zwijgt en zit roerloos, maar zijn leeSt vaardig om dat allemaal in zich op nemen, te ran/Schikken tot eenhistor. de historie van een kastelein en zijn krui»" Als Annelies is uitverteld en er een row gezicht bij heeft gekregen in haar i)V om niets te vergeten, zit hij nog een v J roerloos. Hoort gij dat, Martha, peinst m hoort gij dat verhaal van Van der Giez Hoe kan een man zo tegen de lamp l°Pe hoe kan een ventje als hij zo beproei worden. Ik wou dat wij er samen eens over konden praten, Martha, gij zoudt wete wat daaraan moet gedaan worden. (Wordt vervoW

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6