j| sanatogen Het Hek van de Dam- franse communisten in het defensief JSf Prof. Christo Stefanoff exposeert in Roermond IfpfPsdag 15 Maart 1950 \'jorc^}^an^ comrnunist te Cherbourg deserteerde „Manifestaties zijn aardig, als men een biefstuk op tafel heeft staan" (Van )ilze correspondent te Parijs) oU voorbarig zijn reeds nu een defi- uitspraak te doen over de uitslag rie Franse stakingsactie, maar wij rwél opmerken dat na twee weken £tMe onrust de communisten in het rSsiei schijnen te zijn gedrukt. „Schij- l^f, want het is waarschijnlijk dat hun it haar hoogtepunt nog niet bereikt - Nieuwe stakingsgolven staan Frank- getwijfeld nog te wachten, ff...Lr, is de actie in het Parijse trans- die werd begonnen zonder de der niet-communistische syn- een paar dagen verlopen, is het ^«parool in de electriciteitsbedrijven ff'j'"nergens opgevolgd zodat Parijs ^minste niet in het donker heeft gezeten p in cle mijnen en de staalindustrie het bijgelegd en zijn verschillende par-. C1e patroons met succes in overleg K vakverenigingen of stakingscomité's Iff en. Haar het opmerkelijkste en meest jff^nde feit is wel geweest dat de slas [ff'nerbourg, die men vorige week ver ste. niet heeft plaats gehad, tien beeft alle redenen om aan te nemen :,j h'et lossen van oorlogsmateriaal zonder feilbarende incidenten plaats had kun- f hebben, wanneer het Amerikaanse ^transport vorige week was gearri- ffjoals oorspronkelijk de bedoeling fvenaien heeft zich in Cherbourg zelf, y- de «nd geval van desertie voorgedaan. De gelijke secretaris van de CGT is name- afgetreden omdat hij de communisti- rii richtlijnen niet langer weftste te ^rschvijven. De verklaring van dit be- -vü dient men te zoeken in de ontevi'eden- communistische zijde, een opzien- van de havenarbeiders. Direct na de dïdinf heeft Cherbourg, dat als een der fljaamste Amerikaanse landingshavens geerde, een tijd van grote bloei gekend, ^•van uiteraard ook de havenarbeiders ufjlcüi'den. Daarna zijn er jaren, gekomen ju werkloosheid en armoede. De wapen- ^sporten boden nu uitzicht op nieuw en ^"betaald werk en daarom waren de jdders niet warm te krijgen voor de fr.'jnistische leuzen. De afgetreden Claris heeft die toestand in een bon- gformule samengevat: "ilsaifestaties zijn heel aardig, zei hij, pjnecr je thuis een biefstuk op tafel hebt was natuurlijk niet het gezichts- A van de CGT en een breuk tussen de Etïaris in Cherbourg en zijn opdracht- re,-; in Parijs was dari ook niet te voor een. gameer nu precies de eerste Ameri- fse boot wél arriveren zal, wordt door Franse autoriteiten wijselijk geheim éouden. Maar ondanks de aanwezigheid a een paar honderd professionele com- rjtische agitators in de Franse kust- lijkt het gevaar voor een uitbars- hrer voor het moment toch wel ge- Waarschijnlijk zullen de commu- met afleidingsmanoeuvres, fabrieks- .teringen bijvoorbeeld, eerst trachten jlioepen naar andere punten in het land liMken. Daarom is het aannemelijk dat, biste violis* Sweelinck.kwartet :jsd twee handige uitvindingen eerste violist van het Sweelinck- nrlef, de heer Lou Biloen, heeft twee fa' van Columbus opgeraapt. Kei eerste zal uitkomst brengen voor violisten, trompettisten, mandoline- 'Hkclaars, guitaristen en klarinet- mers die al zo lang hebben verlangd reen eenvoudig apparaat dat hen het nixn van hun muziekbladen zou ver gelijken. De uitvinding van de heer en komt hierop neer, dat op de krul de viool een klein magneetje wordt fÉatst. In de rechteronderhoeken van de vakbladen wordt eveneens een stukje a! bevestigd. Bij het omslaan van de houdt de violist de ki-ul van zijn j!even bij het stukje staal, waarop de ffade pagina ras zichtbaar wordt. Fe heer Biloen hoopt binnenkort een gelijk instrument, dat onder de naam ^neio-pageturner in de handel wordt aht, ook voor pianisten en cellisten te hebben. Voorts vond de heer Biloen ten behoeve strijkers een sordino (demper) uit, lemakkelijk tussen kam en staartstuk violen en dergelijke geschoven kan aen, zodat de spelers dit onderdeel iisbij de hand hebben en na gebruik ;5ii vaste plaats kunnen bergen. Seide vindingen zullen Vrijdag op een Kier! dat 't Sweelinck-kwartet te Brus- worden gedemonstreerd. reeds om politieke redenen, de rust voor lopig nog niet zal zijn hersteld. Ook economische en sociale overwegin gen wijzen daar op. Wanneer men de ge beurtenissen der laatste weken namelijk ais een simpele loonactie beschouwt, dan moet men vaststellen dat er tot dusverre alleen nog maar een serie vooi'posten- gevechten zijn geleverd. De voornaamste inzet van de strijd was namelijk de be faamde maandelijkse premie van 3000 francs (33 gulden), die alle syndicaten aan de gehele arbeidersklasse wensen te zien toegewezen. Doch daarmede zouden hun eisen nog niet kunnen wórden vervuld. Daarna moeten de collectieve arbeids contracten, die kortgeleden door het par lement werden ingesteld, nog worden af gesloten'en het ligt dus voor de hand dat op dat moment pas de strijd in volle hitte zal ontbranden. npèk Een glans yfÊÈA (Adv.) Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Gerardus Wilhelmus Josephus Tuyn. ge handeld hebbende onder de naam Rubber groothandel G. W. J. Tuyn, thans los-werk- man, wonende te Beverwijk, Alkmaarseweg 39. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. D. Proper, advo caat en procureur te Haarlem. de vennootschap onder de firma „IJ. M. I."' ijzergieterij en het gieten van onderdelen van landbouwwerktuigen. gevestigd en kantoorhoudende te Hoofddorp, gem. Haar lemmermeer, Stationsweg 13, en de venno ten: a. Hendrikus Albertus Johannes Loef, wonende te Amsterdam, Johan Kepplerstraat 59; b. Comelis Vissers, wonende te Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer, Kruis weg 1143; c. Herbert Vissers, wonende te Haarlemmermeer, Hoofdweg 1278; d. Bas- tiaan Vissers, wonende te Haarlemmermeer, Hoofdweg 1278. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. E. Goudsmit, advocaat en procureur te Bad hoevedorp, gem. Haarlemmermeer. Jan de Vries, groothandelaar in tabaks producten, wonende te Haarlem. Zijlweg 81. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat cn procureur te Zandvoort. Na gedaan verzet zijn vernietigd de fail lissementen van: Cornelis Franciscus Harmsen. oliebollen bakker, wonende te Haarlem. Middenweg 58, Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cura tor: mr. B. E. van Tijn, advocaat en procu reur te Haarlem. de vennootschap onder de firma Huspeart, groothandel in luxe-, huishoudelijke en speelgoederen en rokersartikelen, gevestigd te Haarlem, Zuiderstraat 2, en de vennoten: a. Theodorus Hessling, wonende te Haarlem, ter Haarstraat 15; b. Johannes van Densen, wonende te Zandvoort, Helmerstraat 37 rd. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. Bestrijd vermoeidheid en prikkelbaarheid met Hei zenuwsterkende voedsel. De gemeente en de bedrijfseconomie In Haarlem blijft het onder zoek voorlopig beperkt tot het Energiebedrijf Reeds enige tijd is aan het Gemeente lijk Energiebedrijf (gas en electriciteil) een bedrijfseconoom te werk gesteld. De er varing die daarmee is opgedaan is, naar B. en W. menen, gunstig. Maar het college acht de tijd nog niet gekomen om te over wegen een zodanige functionaris ook bij de andere diensten der gemeente te be noemen. Er is bij het Energiebedrijf geadviseerd tot reorganisatie van de bedrijfsboekhou- ding en over de inrichting en de admini stratie van het magazijn. Deze voorstellen zijn door de directie aanvaard en aan de uitvoering wordt thans gewerkt. Geen vogelpest in Landsmeer Drieduizend kippen uit voorzorg verbrand Het onderzoek van het rijksseruminsti- tuut heeft uitgewezen dat zich op het pluimveebedrijf van de heer P. Blees te Landsmeer geen gevallen van vogelpest hebben voorgedaan. Bij enige zieke kip pen werd loodvergiftiging geconstateerd, veroorzaakt door voer, dat de dieren in Brabant hebben gekregen. Niettemin is uit voorzorg de gehele pluimveestapel (c.a. 3000 kippen) in beslag genomen en verbrand in de destructor te Purmerend. De eigenaar krijgt de waarde van zijn kippen vergoed. ADVERTENTIE Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan. je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen, zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Twee troepenschepen uit Priok vertrokken Op 10 Maart is uit Tandjong Priok naar Amsterdam vertrokken de „Fairsea" met 1921 militairen. Aan boord bevinden zich: 12e R.V.A.; 2e regiment Anti-tank Artillerie (Rata); 2e regiment Luchtdoelartillerie en de 4e infanterie brigade-werkplaats. Op 13 Maart is de „Goya" met 900 mili tairen van Tandjong Priok naar Rotter dam vertrokken. Aan boord bevinden zich 30 AAT,; de 34e en 35e Hulpverband- plaats-afdeling (Hupva), 31e veldhospi taal; staf 2e divisie en 2e compagnie divisie verbindings afdeling. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) BEELDENDE KUNST Een leven van voorspoed en vernedering Met enige toespraken door plaatselijke autoriteiten en een inleiding door Anton van Duinkerken (prof. W. Asselbergs) is aan het einde van de vorige week in het stadsmuseum te Roermond een jubileum tentoonstelling geopend van werken dooi de Poolse kunstschilder professor Christo Stefanoff ter gelegenheid van diens vijftig ste verjaardag. Deze huldiging in het Lim burgse op een herdenkingsdag, waarbij elk mens zijn leven overziet en met zijn ge dachten in het land van zijn jeugd vertoeft, moet voor deze kunstenaar pijnlijk, doch tevens vertroostend zijn geweest. Pijnlijk, omdat hem een dergelijke terugblik de zwarte jaren van Poolse strijd, Duitse con centratie-kampen en de vermissing van zijn zoon weer scherp in het bewustzijn bracht. Pijnlijk eveneens door het besef een ontheemde te zijn, gastvrij onthaald op Ne derlandse bodem, maar toch eigenlijk ner gens thuis. Als vertroostende gedachte staat daar tegenover dat hij na zijn vesti ging op het kasteel Chaloen te Valkenburg niet alleen in het Limburgse landschap een prachtig werkterrein heeft gevonden, doch bovendien de nodige rust voor zijn geschokt gemoed. Het leven van deze Poolse kunstenaar vertoont een opeenvolging van voorspoed en menselijke vernedering, die menigeen voorgoed zou hebben gebroken. Geboren in de Bulgaarse Karpathen, ging hij reeds op jeugdige leeftijd naar Polen om een academie te bezoeken. Hij nam de Poolse nationaliteit aan. Kort na het voltooien van zijn studie werd zijn werk door de regering bekroond en kreeg hij de eretitel Professor Christo Stefanoff aan het werk met spatel en palet. Het doek werd in 1949 voltooid en draagt de titel Christus met ons". Twee overlevenden van de Engelse luchtramp maken liet goed. De twee zwagers. Anthony en Handel Rogers, die de vliegramp van de Tudor bij Cardiff overleefden zijn in een R.A.F.-hospitaal opgenomen. Beiden maken het redelijk wel. Deens sportvliegtuig maakte noodlanding bij Blijham Een Deens sportvliegtuig heeft. Dinsdag middag een noodlanding moeten maken op een weiland nabij Blijham (Gr.). De piloot, die 's morgens was opgestegen van hec vliegveld Odensee, wilde op het vlieg veld Eelde benzine tanken. De vlieger :reeg boven Blijham echter benzinege brek. De noodlanding verliep zonder onge lukken. Nadat er benzine aan boord was gebracht vloog het toestel door naar Brus sel. De piloot was de Deense luchtvaart inspecteur H. Ch. Smorien uit Ballerup. De kamer van Koophandel en Fabrie ken, de Fabrikantenkring Langstraat, de gemeentebesturen in de Langstraat en de vereniging „Waalwijks Belang" hebben schriftelijk geprotesteerd bij de minister van Verkeer en Waterstaat en bij de directie der Nederlandse Spoorwegen tegen de voor genomen opheffing van het personenvervoer op de spoorlijn 's HertogenboschLage Zwaluwe. Men verzoekt zelfs uitbreiding van het personenvervoer door meer treinen te laten rijden. Boksen Van Dam slaat Soldevilla Luc van Dam won Dinsdagavond te Den Haag in het middengewicht op punten van de Spanjaard Soldevilla in een gevecht over tien ronden. De strijd was uiterst fel, spannend en dikwijls opwindend. Hij trof in de Spanjaard een tegenstander, die hem van het begin tot het einde kranig partij heeft gegeven. Van Dam heeft talloze keren rechtse van de Spanjaard opgevangen, geblokkeerd, ontdo ken cn ontweken. Maar dit lukte toch niet altijd en wanneer de klap vol raakte. had onze landgenoot er danig hinder van. Na een eerste ronde van elkaar observeren, onderbroken door enkele lichte linkse direc- ten van de Rotterdammer en een paar harde hoeken van de Spanjaard, nam Van Dam in de tweede ronde hel initiatief in handen. Tot het einde toe behield de partij hetzelfde karakter. Van Dam was meestal in de meer derheid. In de vijfde ronde beantwoordde Van Dam een felle aanval van de Spanjaard met een onstuimig tegenoffensief, waarbij een onopzettelijke kopstoot Soldevilla onder het linkeroog blesseerde. Van Dam liet daar nog enige knalharde rechtsen op volgen, maar zette niet door. Hij stond toen al vrij professor. Dat was het begin van een suc cesrijke loopbaan. Hij maakte een zwerf tocht door Europa en Amerika, bezocht zowel Moskou als Wenen en Parijs, Milaan en Chicago, overal de hoogste waardering vindend en zijn werk achterlatend in ko ninklijke collecties en musea. Hij maakte portretten van staatslieden en kunstenaars, van de dichter Rabindranath Tagore cn de filmsterren Conx-ad Veidt en Greta Carbo. Toen de Duitse legers in 1939 Polen bin nenrukten, was Stefanoff juist in zijn tweede vaderland teruggekeerd. Al spoedig namen hij en zijn vrouw intensief deel aan het verzet tegen de vijand, Zij werden ge arresteerd en ieder afzonderlijk van het ene concentratiekamp naar het andere ge sleurd. In 1945 werd professor Stefanoff door de geallieerden uit Bei'gen-Belsen be vrijd, waar zijn vrouw zich spoedig bij hem voegde. Het Poolse legioen gaf hem dc op dracht om voor de stad Breda een bevrij- dings-schilderij te vervaardigen, hetgeen voor het echtpaar aanleiding was zich in Nederland te vestigen. Kunstenaar van formaat Het is duidelijk dat de tragische, held haftige Poolse vrijheidsstrijd en de door gemaakte kampverschrikkingen niet zon der invloed op zijn werk zijn gebleven. In tegendeel. Kapitale doeken met symboli sche herinneringen aan de Poolse opstand nemen de voornaamste plaats in op deze expositie. Doch wie op zoek gaat naar het wezenlijke van zijn karakter en de sterkste zijde van zijn kunstenaarschap, zal meer interesse hebben voor de zonder enige bij bedoeling geschilderde landschappen en portretten in olieverf. Een forse factuur en krachtige kleuren suggereren hier een blijmoedig genieten van licht en ruimte. Voor ons nuchterder en meer op rea liteit gerichte gevoel worden zijn oorlogs schilderijen te zeer gekenmerkt door een te nadrukkelijke betoogtrant, die door het te geforceerde karakter aan overtuiging in boet. Toch is de gesignaleerde pathetische heftigheid .van een gewezen verzetsman als professor Stefanoff niet verwonderlijk. Ook in ons land zou men talrijke voor beelden kunnen aanwijzen, van eenzelfde pathos in de bezettingstijd en de eerste maanden daarna. Overigens worden ook zijn religieuze stukken menigmaal geschaad door een der gelijke gevoelsoverdrijving, die gemakke lijk tot kitsch kan leiden, al wijzen een expressief schilderij als zijn „Judas" en een groot doek met een kruisdragende Christus op herwinning van een gelukkige beheersing. Deze geven geen blijk van ge zochte diepzinnigheden en theatrale over ladingen, maar getuigen door de kracht van hun plastische kwaliteiten. Zijn portretten en landschappen vor- men het beste en het wezenlijkste deel van zijn werk: raak van waarneming en sfeer, kloek en kundig opgebouwd met de tref zekere allure van een kunstenaar die zijn vak verstaat. De kleurgeving, hoewel nog steeds gekenmerkt door een gedurfde open heid, heeft de nodeloze opdringerigheid van de overige werken verloren. Zijn fac tuur is fijner geworden, het bejag van heftige effecten ontbreekt. Hierin vindt men dan ook de kunste naar van formaat. Weliswaar hebben de oorlogservaringen hem dermate geschokt, dat de sporen daarvan in gevoel en ver beelding uit zijn werk zijn af te lezen, doch uit deze blijmoedige schilderijen, waar hij niet geconfronteei-d wordt met problemen van dood en verschrikking, treedt zijn knappe beheersing van het métier en zijn dichterlijke observatie van de natuur boeiend naar voren. Dat is geen gering symptoom van geestelijk herstel en nieuwe ontplooiing. J. K. 'n héérlijke drank uit zuiver fruit ^enda voor Haarlem WOENSDAG 15 MAART ;j Ul,.3ff u's: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot ij) i Spaarne: „Dolende ridders", 14 j., A 9.15 uur. Frans Hals: „De Ben- Maers'', 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. suj; I 3-Eroica", alle leeft., 2, 4.15, 7 iff ^Palace: „Slangenkuil". 18 j., 2, H; ,.- Uur- Luxor: „The third man", ïy v en 9-15 uur. City: „Onder het New York", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en Im.,Ï0T®erdAG 16 MAART few.»,Damesbeurs 105, 711 uur. p n: biddag- eix avondvoorstellingen. Vorstelijke ivoorden Sinds korte tijd wordt er op het Am- stelveld weer iedere Maandag markt ge houden. Men kan daar uitstekend terecht om zich allerhande dingen aan te schaf fen, die men nimmer nodig heeft en die kennelijk alleen vervaardigd worden om ergens nog aanwezige verpakkings materialen aan een passende bestem ming te helpen. Verder tracht men er in hoofdzaak lompen en wijsheid kwijt te raken. Maar zo ergens, dan valt hier toch wel heel sterk op hoeveel verande ringen een paar jaren bezetting in het leven van de hoofdstad hebben ge bracht. De hedendaagse bezoeker vindt er ongetwijfeld zeer veel stof, doch niet tot vertellen aan zijn kleinkinderen, al gaat er altijd, nog meer om dan in de handelingen van de Tweede Kamer. Nee, dan zaagde men vroeger de plan ken van ander hout, in de dagen van Meier Linnewiel, die door iedereen zo'n veertig, vijftig jaar geleden Kokadorus werd genoemd en die meer toehoorders in zijn openlucht-theater verzamelde dan lawezegge Shakespeai-e met zijn onfatsoenlijke toneelstukken, over jonge meisjes, die met hun vrijers in het bos gaan wonen. Zeer tot onze schade heb ben wij deze populaire standwerker nooit gehoord. Maar gelukkig is Mau- rits Dekker zo vriendelijk geweest in zijn boek „Amsterdam bij gaslicht" enige herinneringen aan deze groot meester van het moeilijkste vak ter we reld te laten afdrukken. Het hierna vol gende hebben wij bijna letterlijk (met enige vrijpostigheden ten aanzien van de spelling) daaruit overgeschreven. Kokadorus was een man met onge wone redenaarstalenten, een sterk ont wikkeld gevoel voor humor en zeer be dreven in de toepassing der alledags- psychologie. Hij had niet anders aan te bieden dan goedkope artikelen, die ook elders volop te krijgen waren: zakmes sen, bretels, sigarenkokers en speel kaarten. Maar Kokadorus verstond de kunst om van het eenvoudigste prul iets bijzonders te maken, een begerenswaar dig artikel met uitzonderlijke eigen schappen, waaxwoor men graag een paar kwartjes neertelde. Toch prees hij zijn waren nauwelijks rechtstreeks aan. Dit liet hij over aan zijn denkbeeldige klan ten, waartoe zelfs de leden van het Ko ninklijk Huis behoorden. Bij voorbeeld zo: Kokkie, zei de Koningin tegen me, toen ik verleden week weer eens op het Loo was Kokkie, wat was Hendrik Prins blij met de pórtefulje die ik laatst van je gekocht heb. Prima, prima. Heel iets anders dan de rommel die ons die knoeiers van hofleveransiere verkope. Ik antwoordde: Majesteit, wat doe je me nou een lol dat je me dat seg. Ik wou dat het stomme publiek op de markt, dat mij maar met suffe smoele staat aan te gape, je eens hore kon. En toen zei de koningin: Kokkie, jonge, blijf bij ons koffiedrinke, ik heb lekkere harde bokkem bij het brood en dan kenne we meteen same eens wat klesse over het nieuwe ministerie. Ik geloof, onder ons gezegd en gezwege, dat ze me weer met een aardig zoodje tinnef hebbe opgescheept. Bij dit staaltje van onbekommerde welsprekendheid zullen we het nu maar laten, onder dankzegging aan Maurits Dekker voor zijn onbezoldigde mede- werking. Als u er meer van wilt weten, moet u in de erkende boekhandel zijn. Engels blauw Toen wij eergisteren het Amstelveid betraden, komende van de Reguliers gracht, zagen wij slechts één enkele samenscholing en daarbij waren de mannen dan nog zo dun gezaaid als de haren op de schedel van een pensioen gerechtigde referendai-is. In het midden van de kring stond een man met een bloedblaar op z'n hoofd (zo noemen ze namelijk in Amsterdam een alpino-pet) uit alle macht van zijn vooral op de klinkers versleten stembanden een partij scheermesjes te overschatten. Als u even mee wilt luisteren, dan leunt u het ver schil eens horen. Kijk jongelui, jullie wete net zo goed als ik dat je voor de oorlog scheermes jes van hetzelfde merk in drie verschil lende kleuren kon krijgen, voor vijftig, zestig en zeventig cent de tien. Maar laat mij je dan vertellen dat er voor geen cent verschil in zat. Allemaal één toet mem. Je liet je gewoon neppen in zo'n dure winkel omdat je dacht dat de groene schérper ware dan de roje. Kletskoek. Allemaal één toet mem. Ver- linke liete jullie je, so gi-oot als je ben. Maar nou heb ik hier een doos blauwe mesjes. Die benne beter as de beste. As je daarmee je bakkes geschore heb, val len de vrouwe je op het achterbalkon van de trem in je arme om zich tegen je aan te vleie. Je buurman ken ge regeld je kin als spiegel gebruike om zijn das te strikke. Nou denken jullie dat die wondermesjes zeventig sente koste. Maar dan sla je de plank toch lelijk mis. De importeur is namelijk faljiet gegaan omdat hij een proces met de fabrikant heb gevoerd. Nou heb ik het hele zaakje voor een prikkie over genomen. En waarom denken jullie dat dat proces ging? Dat sal ik je nou es haarfijn uitlegge. Deze mesjes benne gemaakt in Engeland en daar schrijfe ze blauw zonder w. Toen zei die impor teur: die rommel ken ik niet verkope, want der staat een drukfout op. Ik vraag u, wat een waanzin. Wat kan het ons nou schele of de Engelsen blauw zonder w willen schrijfe. Ik geef je die mesjes niet voor zestig sente, maar voor twee kwarre. Allé, Engels fabrikaat, wie sal de eerste weze? Er stonden vijftig mannen in die kring. Allemaal met suffe smoele, zou Kokadorus hebben gezegd. Want die be hoefde de taalgrenzen niet te verschui ven om zijn koffers tot de bodem leeg te verkopen. BOEDA. Donderdagavond geeft de Neder landse Opera in de Stadsschouwburg een abonnementsvoorslelling van Rigolettovan Verdi en Zondag een matinée van „La Bohèmevan Puc cini. Het Amsterdams Toneelgezel schap brengt Zaterdagavond de eer ste herhaling van hef laatste stulc van Jean Gir'audoux „De Zottin van Chaillotonder regie van A. De- fresne met Charlotte Kohier in de titelrol. Vrijdagavond is er een abonne mentsvoorstelling van „Driekonin genavond" van Shakespeare met on der vele anderen Elise Hoomans en Paul Huf. Cor RuysKitty Kluppell, Kitty Knappert. Eric van Ingen, Ton van Duinhoven en Ben Hulsman begin nen Zaterdagavond in het Centraal In de hoofdstad uit Theater een serie vertoningen van het blijspel „Drie jongens en een meisje" door Roger Ferdinand, die men zich zal herinneren als de schrij ver van het destijds door Comedia met zoveel succes gespeelde ..Jon genslyceum". Bets RanucciBeek man leverde de vertaling. Vandaag en morgen vertolkt Jacques Février met het Concertge bouw-orkest onder leiding van Ra fael Kubelik het Concert voor de linkerhand" van Ravel. Zaterdag avond is er in het Concertgebouw weer een buitengewoon concert voor niet-Amsterdammets, waarop de so list Theo Bruins het Vierde Piano concert van Beethoven ten gehore zal brengen. Voor de vereniging Ne derlandPolen geeft de pianiste Ha- lina Czerny-Stefanska op Vrijdag avond in de grote zaal van het Con certgebouw een Chopin-recital. Voor de Amsterdamse Kunstkring treedt hedenavond de Spaanse dan seres Manolita in de Stadsschouw- yburg op. ver op punten voor, en in de drie volgende ronden bleef hij iets in de meerdei'heid. al hoewel Soldevilla telkens weer trachtte het gevecht te forceren. In een partij over zes ronden heeft Jan Nicolaas, (Den Haagt op punten gewonnen van Walter Kraus (Amsterdam). Oudshoorn moest in de vijfde ronde de strijd staken tegen Ludwig. IJshockey Nederland verloor in Londen van Zweden In de Wembley Empire Pool te Londen werd Dinsdagavond de ijshockey wedstrijd gespeeld tussen Noorwegen cn Frankrijk in groep a van het tournooi om het wereldkam pioenschap ijshockey. Noorwegen won met II—0. De tussenstanden waren 70. 20, 2—0. Franrkijk heeft twee wedstrijden verloren, waardoor Groot Brittannië en Noorwegen zich in de eindgroep plaatsten. Canada won in groep b met 132 van Zwitserland. De tussenstanden waren 51, 4—1. 4—0. Als Canada van België wint, komen Canada en Zwitserland in de eindgroep. De Zweden waren in de wedstrijd tegen Nederland voor groep c aanvankelijk een beetje verrast door het stugge verdedigen van onze landgenoten. Ongetwijfeld was Zweden van het begin af sterk in de meer derheid, maar Van der Heiden in het doel stopte op soms schitterende wijze de moei lijkste schoten, welke van alle kanten op hem werden "afgezonden. Bovendien toonde de Haagse doelverdediger zich een moedige speler, want verscheidene malen wierp hij zich in moeilijke ogenblikken op het ijs teneinde de puck te kunnen wegwerken. In de eerste periode doelpuntten Stig Carlsson en Hans Oeberg (2 x) en in de tweede speel tijd voegde Carlsson er nog een vierde goal aan toe. In de derde periode waren onze tegenstanders echter zo sterk in de meerder heid, dat onze verdediging tenslotte wel moest capituleren en niet minder dan zes maal legde de Zweedse voorhoede de puck in het Nederlandse doel (10—0). De stand luidt: 1. Zweden 2 2 0 0 4 183 2. Verenigde Staten 1 0 0 1 0 38 3. Nederland 1 0 0 1 0 010 REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 <Adv.) Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft in een telegram aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de aandacht gevestigd op de aanhoudende stijging van de prijzen van consumptie aardappelen, hetgeen tot grote moeilijk heden in ai'beidersgezinnen aanleiding geeft. Verzocht wordt tot vaststelling van redelijke maximumprijzen over te gaan.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5